'Stel grenzen aan oorlogspensioen' Ministers in de clinch over beperking demonstratierecht 'Alsof ik een bouwvergunning heb aangevraagd' Ruding: geen onmogelijke bezuiniging op onderwijs Gasexplosie in Groningen BINNENLAND rAOINK 9 Advies commissie aan regering RIJSWIJK (ANP) - De overheid dient grenzen te stellen aan uitkeringen voor oorlogsge troffenen. Na 1995 moet de mogelijkheid om een buitengewoon pensioen aan te vragen (onder anderen door verzetsstrijders) worden beëindigd. Een hetzelfde zou in 2010 moe ten gelden voor de wet uitkeringen burger-oorlogsslachtoffers. OUDE PEKELA (GPD) - In Oude Pekela zijn kleren van een clown gevonden, die mogelijk de kinde ren heeft gelokt met wie seksuele handelingen zijn verricht. De spul len zaten in een vuilniszak die door een opkoper met nog wat afge dankte attributen langs de kant van de straat werd aangetroffen. De politie bevestigde de vondst hoefl nog mets te zeggen. Er zyn wli verder mets zeggen. - - y Clownskleren gevonden in Oude Pekela wel clownspakken. Als Kinderen die in Oude Pekela gemeente op feSS mogelSk ÏÏ3Sb™iSSSSdSÏ spoorz?udenreageren'denkendat door een clown zijn meegenomen. Al eerder dook een flatwoning op als lokatie waar de ontucht zou zijn De politie houdt met de moge- gepleegd. De woning staat vlak bij lijkheid rekening dat de Europaschool geest bij wijze van grap het pak c groot aantal leerlingen slachtoffer gens langs de straat heeft gedepo- zou zijn. De politie heeft een door neerd. Bovendien roept het bij de kinderen aangewezen pand aan die recherche vragen op, dat personen straat onderzocht maar daar niets die op uiterst geraffineerde wijze kinderen seksueel hebben mis bruikt, de stommiteit begaan be wijsmateriaal letterlijk op straat te zetten. Volgens een woordvoerder van de Groninger politie zit er nog steeds weinig schot in het onder zoek. "We trekken nog een hoop dingen na, maar de gouden tip is nog steeds-niet binnen". De door justitie aangetrokken kinderpsy choloog Gerrit Mik, oud-D66- Tweede-Kamerlid, is volgens de woordvoerder nog bezig de verkla ringen van de slachtoffers te analy seren. In Winschoten wordt de komen de drie zaterdagen in het winkel centrum een clownsshow gehou den. De organisator, Handel en Nij verheid, heeft nog overwogen uit piëteit met de affaire in Oude Pe kela de show af te zeggen, maar het was volgens een woordvoerder niet mogelijk omdat de acht clowns al geruime tijd geleden zijn geboekt. Dit adviseert de Commissie voor de Vereenvoudiging en Coördina tie van de Wetten voor Oorlogsge troffenen in haar rapport dat giste ren officieel aan minister Brink man (WVC) is aangeboden. Het rapport is inmiddels doorgestuurd aan de Tweede Kamer en het kabi net. De commissie heeft bijna an derhalf jaar aan haar advies ge werkt. De aanbevelingen zijn niet unaniem. De commissie stelt nadrukkelijk dat een bezuinigingsgedachte niet aan de adviezen ten grondslag heeft gelegen. De wetten, omschre ven als "behorend tot de beste ter wereld", kennen echter uitvoe ringskosten van "een verontrus tend hoog niveau". Het is volgens de commissie nu niet direct alle- laar een nauwkeuri- i de kosten zou wel Het gebeurt zelfs dat op jaarbasis de kosten van een beoordeling van een aanvraag even hoog of zelfs ho ger zijn dan het bedrag dat op basis van die beoordeling wordt uitge keerd. Zo kost een zogenoemd ver- zetsrapport van de Stichting '40-'45 gemiddeld 25.000 gulden. geen sprake is. Juist uit de groep van 65-plussers wordt echter in toenemende mate een beroep op de wetten gedaan. De commissie heeft in dit op zicht veel gevallen van "verregaan- De weteevine is~bewust niet be- de financièle overcompensatie" ge- doeldTmooriogsLedZlcfilte consUteerd. In het rapport staan vergoeden. Het gaat vooral om voorbeeWen van stijging van mko- compensatie van inkomensschade iS bereiken van de 65- ten gevolge van oorlogsinvaliditeit. 1?eft«d' °P>°Pend tot ruim Na het bereiken van de 65-jarige tweeduizend gulden per maand, leeftijd wordt doorgaans niet i deelgenomen aan het arbeidspro ces en is in feite geen sprake i van schade aan inkomens, zo cludeert de commissie. Het wettelijk systeem functio neert in zijn huidige vorm niet goed en de commissie vreest dat dat de komende jaren alleen nog maal te duur, r ge analyse var op zijn plaats 2 Grenzen stellen aan de wetten maar erger zal worden. In dat licht heeft dan ook vooral te maken met zijn veranderingen onontkoom- het feit dat pensioenen of uitkenn- baar. Naast sluitingsdate voor aan- gen worden toegekend in gevallen vragen op grond van de wetten waar van inkomensachteruitgang buitengewoon pensioen, de wet uitkeringen vervolgingsslachtof fers en de wet uitkeringen burger- oorlogsslachtoffers presenteert de commissie dan ook nog een groot aantel adviezen. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) erkent de 'grote betrokkenheid' van zijn departe ment bij de verkeerde raming van salarissen in het onderwijs. Hij zei dat gisteren tijdens het kamerde bat over de Voorjaarsnota. Ruding liet daarbij in het midden hoeveel minister Deetman (onderwijs) moet bezuinigen om de overschrij ding van de begroting op te van gen. Ook de WD, die gisteren nog eiste dat Deetman de hele over schrijding compenseert, stelde nu geen 'onmogelijke' bezuinigingen te willen vragen. Bij die overige adviezen spelen de beoordelingen, de toelatingscri teria, een belangrijke rol. Er is al veel te doen geweest over het ver band tussen de oorlog en ziekten en gebreken die zich later manifes teren en traumatische oorlogserva ringen van ouders en psychische Deetman geeft dit jaar bijna één stoornissen bij hun na de oorlog miljard gulden teveel uit aan met geboren kinderen. Ruim twee name salarissen. Door het ouder maanden geleden, toen een voor- worden van de leraren stijgen de ontwerp van het rapport van de loonkosten onverwacht snel. Vol- commissie uitlekte ontstond met gens het regeerakkoord moet Deet- name hierover veel commotie. man overschrijdingen zelf wegwer- ken door extra bezuinigingen op zijn begroting, maar zijn opvallen- VIJF MEI (ANP) - De Tweede Ka de milde partijgenoot Ruding zei mer is het met de regering eens dat gisteren dat het te ver gaat "om in 5 mei weliswaar voor iedereen een absolute zin te zeggen dat elke vrije dag zou moeten zijn, maar dat Q| -1 overschrijding volledig moet wor- het aan de sociale partners is om OCrlOlen n01irlPllden gecompenseerd" door te be- dit te verwezenlijken. De Kamer 5dezelf- deed gisteren een klemmend be roep op de Stichting van de Arbeid om hierover overeenstemming te bereiken. AMSTERDAM ANP) - Minister Nijpels volkshuisvesting) en de Amsterdamse architect Joop van Stigt rechts) poseren met de kubus die Nijpels net aan Van Stigt heeft overhandigd. De kubus is een onderscheiding van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst en de Bond van Nederlandse Archtiecten. Op de achtergrond een van de projecten 1 gemaakt voor sociale woningbouw. 1 Van Stigt: het Entrepotdok in Amsterdam, 1 Bedrijf neemt haargroeimiddel uit de handel UTRECHT (ANP) - Het cosmetisch bedrijf Makati BV in Krommenie heeft geneesmiddelenfabrikant Upjohn beloofd een haargroeimid del met daarin het bestanddeel mi noxidil binnen twee weken uit de handel te nemen. Dat heeft een woordvoerder van Upjohn, fabri kant van het geneesmiddel en ont dekker van de haarstimulerende krachten in minoxidil, gisteren meegedeeld. Upjohn had een kort geding aan gespannen tegen Makati. Dat zou gisterochtend voor de rechtbank in Haarlem dienen, maar vlak voor het begin van het geding stemde Upjohn in met het schikkingsvoor stel van het bedrijf uit Krommenie. Minoxidil - oorspronkelijk een middel tegen hoge bloeddruk - is sinds kort als geneesmiddel geregi streerd in Nederland, nadat Up john ontdekte dat het middel ook de haargroei weer op gang brengt. Registratie betekent dat het ge neesmiddel vanaf 1 juli op dokters voorschrift in de apotheek is te krijgen. Een aantal bedrijven verwerkt de stof ook in haarlotions en brengt het als cosmetisch produkt op de markt. Na 1990 mag dit niet meer, omdat dan een EG-richtlijn in werking treedt die het gebruik van minoxidil in cosmetische pro- dukten zal verbieden. Twee jaar cel wegens incest GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft woensdag een 40-jarige man uit Veendam we gens incest veroordeeld tot een ge vangenisstrafvan twee jaar. Er was vier jaar tegen de man geëist. De man heeft bekend dat hij zijn 11- jarige dochter meermalen heeft verkracht. Het meisje werd door haar vader bedreigd als ze niet aan zijn wensen tegemoet kwam. De 19-jarige broer van de man kreeg 24 maanden waarvan vier voor waardelijk opgelegd. De broer ver krachtte hetzelfde meisje sinds haar vijfde jaar. Tegen hem was twee jaar geëist. buitenlanders buiten de deur SN HAAG (GPD) - Een aantal holen voor voortgezet onderwijs MirMV11 ,1IH d,e aaS°"; controleren.. „Ze mogen bi* zün De verkeerde ramingen zijn een "gezamenlijke verantwoordelijk heid" van de ministeries van on derwijs en financiën, aldus Ru ding. Hij houdt zijn collega-minis ters echter wel aan hun 'primaire' verantwoordelijkheid voor de ra- nru TI A Af rpnnt mingen en geleverde cijfers, omdat DEN HAAG (GPD) - Een aantal het Financiën ontbreekt aan vol- scholen voor voortgezet ondenvijs doende mensen om alle cijfers te teden heeft aangekon- ««g+ggigg- digd voor het volgend schooljaar geen buitenlandse kinderen meer aan te nemen omdat zij niet meer in staat zijn de kinderen goed op te vangen en les te geven. De scholen zijn in moeilijkheden gekomen doordat het ministerie van onder wijs geen extra geld meer beschik baar stelt voor de opvang van de buitenlandse kinderen, die vaak slecht Nederlands spreken en niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven. DRINKWATER - Het Zeeuwse drinkwater is niet langer besmet met de aeromonas-bacterie. De waarschuwing aan zieken- en ver pleeghuizen om het drinkwater voor gebruik eerst te koken is inge trokken. De besmetting werd op 27 mei ontdekt. Achteraf bleken de filters van het pompstation in het Brabantse Schijf de boosdoeners. Deze zijn nu volledig gezuiverd. dat ze jaren in rust hebben geleefd, anders waren ze al veel eerder ge- Uitkeringsblad wellicht weg DEN HAAG (ANP) - Het maand blad van uitkeringsgerechtigden 41 miljoen MUG, dat in Rotterdam en Den ag verschijnt, lijkt ten dode op schreven. Staatssecretaris De Het budget v gulden voor extra leerkrachten het voortgezet onderwijs doel is al met meer dan 17 miljoen Graaf (sociale zaken) staat niet te gulden overschreden. Een aantal springen om 470.000 gulden be schoten in Amsterdam heeft laten schikbaar te stelten. Dat geld is no- weten dat er volgend jaar klassen dig om de bladen in beide steden teerlingen weige- Utrecht, ren. De journalistenvakbond NVJ heeft gisteren een dringend beroep Een woordvoerder van het mi- gedaan op premier Lubbers de uit- nistene zegt dat de schoten de pro- gave van MUG te waarborgen. De blemen voor een deel aan zichzelf Graaf neemt binnenkort een defï- te danken. Een aantal heeft zich nitieve beslissing. De NVJ stelt dat opgeworpen als opvangschool MUG niet kan worden gemist. Het voor buitenlandse kinderen en het maandblad is enig in zijn soort en andere schoten teerlingen doorver- heeft een belangrijke functie wijzen. Nu zitten ze met de brok- ken. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Korthals Altes (justitie) vindt de burgemeester van Borssele, de officier van justitie in Middelburg en de districtscommandant van de rijkspolitie uitstekend op hun teak berekende gezagsdragers, maar dat neemt niet weg dat zij 'taxatie fouten' hebben gemaakt bij de de monstratie in april rond de kern centrale van Borssele. De blokkade van de kerncentrale in Borssele en de daarop volgende gewelddadigheden in de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 april waarbij 35 politiemensen gewond raakten hebben geleid tot verschil len van inzicht tussen de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes. Het gaat daarbij over de mogelijkheden tot beper king van de grondwettelijke de monstratievrijheid. Al aan de voor avond van de demonstratie is ste vig gediscussieerd en die discussie speelt nog steeds, zo bleek gisteren tijdens een nabeschouwing waar aan de Kamer een debat van vier uur wijdde. Volgens Van Dijk heeft de poli tieleiding heeft bij de bewaking GRONINGEN (ANP) - Bij een gasexplosie in een woning in de Groningse kunnen ?in° de^tolkomS*borden stadswijk Beijum zijn de afgelopen nacht twee mensen gewond geraakt, voorkomen, meent hij. De beslis- De explosie deed zich voor rond kwart voor drie 's nachts en veroorzaak- sing 0f een demonstratie wordt af- te een enorme ravage. Het dak werd van de bovenwoning afgerukt, deu ren en sponningen werden meters weggeslingerd. Van de bovenwoning waarin de explosie plaatsvond, bleef niets over. De twee daaronder gelegen verdiepingen liepen grote schade op. Door de kracht van de ontploffing, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, spron gen in de directe omgeving tientallen ruiten. De bewoonster grondwettelijke vrijheden aan te stasten. Welke mogelijkheden hij daartoe ziet bleef in het vage. De minister vond dat zijn opmer kingen over het politie-optreden geenszins als een 'aanval in de rug' van de politie moeten worden uit gelegd. Hij zei dat dit soort grote demonstraties juist een te groot be slag legt op het politieapparaat, waardoor het niet meer goed in staat is zijn 'gewone' teken, zoals de bestrijding van de misdaad en de handhaving van de openbare or de, adequaat te vervullen. Hij vond het vooral zeer twijfel achtig of de 28 uur durende blok kade van de centrale - waardoor PZEM-personeel 48 uur werd inge sloten - had moeten plaatsvinden. De afweging tussen de - grondwet telijk verankerde - betogingsvrij heid en de bewegingsvrijheid van het personeel viel in dit geval in het voordeel van het personeel uit en daarom had de blokkade niet mogen doorgaan, aldus Korthals Altes. Van Dijk zei dat er tot kort voor de demonstratie geen aanwijzin gen waren dat de zaak uit de hand zou lopen. Zo waren ME'ers niet uitgerust met gevechts- maar met vredestenue (met platte pet). Ook bleef de noodsteun 'veel te lang' uit, was er sprake van 'bijzonder slechte communicatie', werd ra dioverkeer in de kazerne 'kenne lijk niet uitgeluisterd' en waren ME-voertuigen voorzien van ver keerde banden, die niet bestand waren tegen teksteken en kraaie- poten, aldus Van Dyk. Concluderend zei hij dat de ge beurtenissen in Borssele een 'te smalle basis' zijn om de demon stratievrijheid in ons land te beper ken. Wel moeten in het kader van de komende discussie over de nieuwe wet openbare manifesta ties, die nu in ontwerp bij de Ka mer ligt, 'lessen worden getrokken' uit de verschillende grote acties van de laatste jaren waarbij het in ons land tot ernstige ongeregeldhe den kwam. gelast of tussentijds wordt afgebro ken moet bij de burgemeester blij- Korthals Altes daarentegen is l dat de wet mogelijkhe- PvdA-kamerlid beticht van dubieus aandelenhandeltje ning is met brandwonden overgebracht naar een ziekenhuis. Een buur- den moet bieden tegen wanorde- 1 raakte gewond toen hij in paniek van het balkon sprong. lijkheden op te treden, zonder de Echtgenoot van coma-patiënte zegt vertrouwen in rechtspraak op HAAKSBERGEN (GPD/ANP) - medisch-directeur D. J. Visser van Gerhard Stinissen uit het Gro- Het Wiedenbroek, drie maanden ningse Winsum voelt er weinig geleden, dat het tehuis bereid is voor zijn vrouw Ineke (45) - die al Ineke actief te termineren en dat 13 jaar in coma ligt - weg te haten hy, Visser, wel de dodelijke spuit uit het Haaksbergse verpleeghuis wil geven. "Waarom zouden we, als Het Wiedenbroek. De rechtbank in er zo'n aanbod ligt, naar een andere Almelo bepaalde gisteren, dat hij instelling gaan", meende Stinis- het recht heeft om de behande- sen. Hij had in het verleden zelf al lingsovereenkomst met het tehuis, enkele tehuizen benaderd, 1 staat niet te popelen". een pistoolschot te doden en een strafrechtelijke vervolging te riske ren. Gisteravond in het NOS-jour- naal herhaalde hij die uitlating. Anderzijds volgt hij de redene ring van zijn raadsman, dat het Al melose vonnis genoeg punten biedt om in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Arnhem. Su- torius overweegt evenwel, in be lang van de wet, rechtstreeks in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Een uitspraak van het hoogste rechtscollege zou al in het najaar Ji uai men- )cunnen worden verwacht. De kans vertrouwde best.af! echter' dal de zaak alsn°6 -zen naar het Hof. I kunt overtuigen, dat het van algemeen belang is om een uitspraak te krijgen, dan wil ik "Wellicht stelt het Openbaar Mi- Stinissen is zeer aarzelend over wel«njaartje doorgaan. Dat nisterie zich gematigd op en doet wat hem verder te doen staat. Ei- die 13 jaar nog wel bij het uit beleidsoverwegingen genlyk zou hu willen, dat alles snel zci aumssen. niets", aldus de advocaat. "We zou- wordt afgehandeld, het liefst in i den eens rond de tafel moeten gaan zo kort mogelijk moment in zitten". verpleeghuis zelf. Tegenover i Stinissen is geen voorstander Amerikaanse televisieploeg had hij goed woord voor over. In de~uit- van zo'n procedure. Hij was zeer gistermorgen laten weten, dat hij spraak staat dat het stopzetten van blij geweest met het aanbod van zelfs bereid is om zijn vrouw met het kunstmatig voeden van Ineke Stinissen vindt het ook "falikant verkeerd" om zijn vrouw naar huis te haten en daar te laten overlijden. Hij acht het zeer zinvol, dat i thuis, in hun c Zijn raadsman, mr. E. Sutorius uit Arnhem, heeft gesuggereerd het contract met Het Wiedenbroek te beëindigen en op zoek te gaan thuis h igen vertrouwde W ut naar een inrichting, die wel bereid omgeving sterv»n Thuis is echter ™.ordt terugverwezen is op "redelijke, honorabele motie- wSden- A,s mii m digen broek'is z«n «^nering. Hij nam in het kantoor van Suto rius kennis van het vonnis van de Almelose rechtbank en had er geen Stinissen met het doel haar overlij- mistisct den te bewerkstelligen, naar gel- partijen dend recht niet is toegestaan. "Ik bieden heb mijn eigen rechtsopvattin- zou kunnen gen", aldus Stinissen. Volgens verpleeghuis hem heeft de rechtbank hem met is het teven i een kluitje het riet in. De Winsummer zegt al het ver trouwen in de tegenpartij te heb ben verloren. Onder de tegenpartij moet volgens hem niet worden ver staan Het Wiedenbroek, maar het Nederlandse recht. "Ik heb genoeg van dit gedoe. Ik kijk neer op dit soort mensen. Ik vraag me werkelijk af of het nog wel zin heeft om deze principiële zaak op principiële gronden uit te vechten. Men doet alsof ik een bouwvergun ning heb aangevraagd". Sutorius ziet in het vonnis van de Almelose rechtbank echter ook nog wel positieve onderdelen. Met name de uitspraak, dat Stinissen de behandelingsovereenkomst met Het Wiedenbroek mag opzeg gen, acht hij van groot belang. De raadsman heeft de indruk - "maar misschien ben ik wel veel te opti- - dat de rechtbank de en uitweg heeft willen dat Stinissen op zoek m gaan naar een ander lar men wel bereid i Ineke te beëindi gen. In de persverklaring, die de rechtbank gisteren verstrekte, staat dat Stinissen daarbij wel dient te letten op het standpunt van het Openbaar Ministerie daar over. In het vonnis wordt daar ech ter met geen woord over gerept. Het OM heeft eerder laten weten, dat Het Wiedenbroek ten aanzien van mevrouw Stinissen een zorg plicht heeft. Het mag dan ook niet meewerken aan een overplaatsing wanneer duidelijk zou zijn, dat die wordt uitgevoerd met het doel om de verpleging te beëindigen en de dood te bewerkstelligen. Het Wiedenbroek en zijn raads man, mr. K. van Oven uit Den Haag, waren niet bereid om com mentaar te geven op het Almelose vonnis. Zij willen eerst de stukken besturderen alvorens met een standpuntbepaling te komen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka merlid Harry van den Bergh over weegt juridische stappen tegen de het weekblad de Haagsche Post. In de HP van deze week beweert re dacteur Paul van Engen dat de PvdA-politicus drie jaar geleden grote winst heeft gemaakt met een aandelentransactie, nadat hij was getipt over een grote order die Fok ker op het punt stond af te sluiten. In beurskringen geldt dat als mis bruik van voorkennis. In een vijf pagina's groot verhaal over de Amsterdamse effecten beurs schrijft Van Engen welke laakbare mogelijkheden er zijn om snel veel geld te verdienen. Als een van de voorbeelden noemt hij dan de handel in aandelen met voor kennis. Dat betekent dat men in formatie bezit over komende ver anderingen in een bedrijf voordat deze openbaar zijn. Deze verande ringen kunnen grote invloed heb ben op de waarde van de aandelen. Volgens Van Engen zou Harry van den Bergh drie jaar geleden van een lid van de ondernemings raad van Fokker hebben gehoord dat er een grote order zou worden afgesloten. Het kamerlid zou toen enige duizenden aandelen Fokker hebben gekocht en deze een week later met forse winst weer van de hand hebben gedaan. Van den Bergh ontkent ten stelligste. De secretaris van de centrale on dernemingsraad van Fokker, A. Gouman, zei gisteren desgevraagd zich niet te kunnen voorstellen dat Van den Bergh voorkennis van een OR-lid van Fokker zou hebben ge kregen. Gouman stelde dat de vele regelmatige contacten die er tus sen de OR van de vliegtuigfabriek en de Tweede Kamer bestaan, al tijd bekend zijn by de raad van be stuur en de OR. Ook individuele contacten tussen politici en teden van de ondernemingsraad lopen via de gekozen secretaris, zo zei Gouman. Kort geding Dees DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van WVC gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de presi dent van de Haagse rechtbank, mr R. Wijnholt, die op donderdag 18 Uitstel wet euthanasie DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet geen kans op korte termijn een wetsvoorstel over de euthanasie bij de Tweede Kamer in te dienen. Het kabinet had zich aanvankelijk voorgenomen een wetsvoorstel in te dienen binnen drie maanden na- - - - dat de Gezondheidsraad had gead- J"m bepaalde dat staatsecretaris viseerd. Dat advies werd 26 maart uitgebracht. Ook premier Lubbers zei onlangs dat de ministers Dees (volksgezondheid) de kosten het "verkeerde bed" via de al gemene wet bijzondere ziektekos- de zomervakantie uit wilden ko- ten moet betalen. D66 vroeg het kabinet daar- ?et conflict gaat over de vergoe- om begin deze week wat de stand van zaken was bij de euthanasie wetgeving. ding van de kosten van een zieken huisbed wanneer een patient niet terecht kan in een verpleeghuis.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3