'Als Muur wordt afgebroken verandert er vrijwel niets 'Binnen blijven, al krijgt een klant een hartaanval' Interview Justitia (rk): Boycot Zuid-Afrika' nONDERDAG 3 JULI 1987 BERLIJN - Deze stad kent maar twee windstreken. Oost en West. De andere twee, Noord en Zuid zijn uit het spraakgebruik verdwenen. De Brandenburger Tor ligt ten noorden van de Pots dammer Platz, maar voor de West-Berlijners is dat toch 'Drüben', aan 'gene' zijde, ten Oosten zogezegd. Dat dwars door Berlijn en door het ganse land van Noord naar Zuid een grauwe strook niemandsland loopt, afgezet met prikkeldraad, de Muur en weer prikkeldraad, betekent slechts dat daardoor Oost en West wor den verdeeld, verscheurd, gespleten. Het wereldbeeld van de Berlyners wordt bepaald doordat hun stad ligt op het snijvlak van de twee machten, die helaas de actuele geschiedenis van dit ondermaanse bepalen. door Jan van Beek De regerende burgemeester van West-Berlijn is tevens minister president van het Land Berlijn, een van de Lander die de Bundes- republik uitmaken. Uit het raam van zijn werkkamer kijkt hij uit op de markt die elke vrijdagochtend op het plein voor het Rathaus Schóneberg wordt gehouden. Een opvallende, bijna jongensachtige man ondanks zijn 46 jaren. Een van de wonderkinderen van de rege rende CDU, die evenals zijn voor gangers in dit stadhuis, Willy Brandt en Richard von Weiszac- ker, voorbestemd lijkt om een rol te gaan spelen in de politiek van de Westduitse bondstaat. Hij is burge meester van de merkwaardigste stad van de wereld. Het is volgens hem niet zozeer een merkwaardige stad, als wel een moeilijke. De stad ligt nu eenmaal op het snijpunt van politieke en maatschappelijke culturen. Hij is minister-president van een land en tegelijkertijd burgemeester van een stad, met een belangrijke bui tenland-politieke taak, voor de uit voering waarvan hij echter geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Hij is ook burgemeester van een door de westelijke geallieerden „bezette" stad. „Vanuit de internationale rechts positie is Berlijn wellicht een be zette stad, maar vanuit de praktijk van het politieke leven is het een democratisch geregeerde stad met een zekere verantwoordelijkheid ten aanzien van de geallieerden". Het antwoord is diplomatiek maar ontlokt de vraag: hoe lang kan die bezetting duren? Hoe lang zal de hoogste autoriteit in het land de Geallieerde Controleraad zijn en hoe lang zullen de vrouwen van geallieerde generaals en kolonels zich zo modieus uitdossen voor de jaarlijkse militaire parade, alsof die een vervanger is van de races in Ascott? Voor de geallieerden lijkt dat nauwelijks een vraagstuk. Hun aanwezigheid in West-Berlijn wordt vrijwel geheel door de Duit se schatkist betaald en daardoor zitten zij voor een dubbeltje op de eerste rang van het Oost-Westthea- ter. Voor de West-Berlijners garan deert hun aanwezigheid een even wicht in de militaire machtsver houdingen. Diepgen is ervan overtuigd dat, wanneer de machtspolitieke ver houdingen in Midden-Europa ver anderen, er ook een nieuwe defini tie van de bezetting van zijn stad zal worden gevonden, zodat deze op den duur zeker niet zal voortdu ren in de vorm, zoals dat thans het geval is. Belegerd Bij tijd en wijle is Berlijn ook een belegerde stad. zoals tijdens het bezoek van de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan, toen 11.000 politiemannen met betrekkelijk succes moesten proberen de orde te handhaven. „Alles wat hier gebeurt staat nu eenmaal in de volle schijnwerpers van de publiciteit", aldus Eberhard Diepgen. „Dat betekent niet dat rellen en demonstraties hier an ders zijn, meer of minder geweld dadig dan in Amsterdam of Ham burg. Dat neemt niet weg dat er sprake is van een bedenkelijke ont wikkeling. Voor de demonstraties tegen het bezoek van Reagan wa ren vele honderden actievoerders uit andere steden naar Berlijn ge komen. Onder hen ook minstens honderdvijftig leden van de vaste kern van de Amsterdamse kraak beweging. De bereidheid om niet- politiek gemotiveerd, ordinair ge weld te gebruiken neemt in ernsti ge mate toe en vormt een boven matige belasting van de democra tie. Dat is niet alleen het probleem van Berlijn". Diepgen is een verklaard voor stander van samenwerking met de landen van het oostblok, met name de DDR. Is hij dan niet geschrok ken van de pathetische oproep van Ronald Reagan bij de Brandenbur ger Tor: „Gorbatsjov, open deze poort". Die kreet werd in het oos ten afgedaan als Koude oorlogre- thoriek en het plengen van kroko dillentranen. „De verdeling van Duitsland is onnatuurlijk, daar moet een einde aan komen. Ik heb een visioen van Europa en van Duitsland, die niet gescheiden worden door grenzen, maar gekenmerkt door samenwer king. Het is een taak van de poütici om dat visioen te verwoorden. Dat kunnen zij op vele manieren doen. Het is niet de letterlijke betekenis van hun woorden, maar datgene dat zij willen uitdrukken dat telt. Nog meer dan de Verenigde Staten is de Sowjet-Unie geïnteresseerd in contacten met de Europese Ge meenschap en heeft de DDR bij zonder belang bij samenwerking op technologisch en commercieel gebied met het westen. Er zijn in dat opzicht meer parallellen tussen Oost en West, die ver uitstijgen bo ven een politiek getinte woorden strijd". Is in dat opzicht de annexatie van de 17e juni als dag van de ver eniging van Duitslandmet een blijvende provocatie van de DDR Volgens Diepgen begaan wij daar een denkfout. Hij is van me ning dat op die gedenkwaardige dag in 1953 de arbeiders van Oost- Duitsland demonstreerden om de vrijheid hun eigen sociale lot te mogen bepalen. Dat houdt ook in dat zij ook in vrijheid wilden be slissen over de toekomstige politie ke systemen van hun land en over eventuele hereniging met het an dere Duitsland. Verbondenheid Maar was het dan niet mogelijk om dit jaar tegen de achtergrond van die 17e juni en ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan meer sa men te doen, duidelijker gestalte te geven aan die onderlinge verbon denheid? Eberhard Diepgen had niets lie ver gezien dan dat de emotionele en psychologische elementen in dit jubileumjaar hadden kunnen worden uitgebuit voor meer ont spanning en samenwerking. Daar toe was de Senaat van Berlijn be reid en er waren ook aanzetten van de zijde van de regering van de DDR om te laten zien wat de beide stadshelften verbindt in plaats van verdeelt. Volgens hem is door in menging van de Sowjet-Unie een streep door de plannen gehaald. Moskou had op dat moment nog geen belangstelling voor toenade ring in Berlijn. Gorbatsjov wilde de ontspanningspolitiek voor zich zelf Toch is er achter de schermen wel degelijk sprake van een toene mende mate van samenwerking tussen de gemeentebesturen van Oost- en West-Berlijn. Met name op het gebied van de wederop bouw vertonen de plannen aan weerszijden van de Muur een ver rassende mate van afstemming. „Het opmerkelijke is dat. ook zonder concrete afspraken, de ge volgen van de verdeling van de stad niet groter worden", zegt Diepgen. „Er is sprake van concre te samenwerking op het gebied van de verwerking van huisvuil, op het gebied van de millieubescher- ming. Maar er moet veel meer ge beuren". ken? „Ik heb fantasie genoeg", zegt Diepgen, „om mijzelf die vraag te stellen. Het gekke is dat ik ver wacht dat er niet zoveel zal gebeu ren. Er zal maar een heel beperkte volksverhuizing op gang komen, omdat wanneer die Muur er een maal niet meer is, er ook aan gene zijde een veel grotere mate van vrijheid zal zijn, waardoor de men sen na een bezoek aan het westen ook gemakkelijk weer kunnen te rugkeren. Er blijft ook nu al slechts een onbeduidend percentage van de meer dan twee miljoen bezoe kers uit het oosten hier hangen. De eventuele uittocht zal in ieder ge val niet zo groot zijn dat het sys teem in het oosten er gevaar door zou lopen. Afbraak van de Muur zou uiterst belangrijk zijn voor de stabiliteit in de DDR zelf. Via de radio en vooral de televisie, via de veelvuldige familiebezoeken over en weer is de maatschappelijke discussie nu, ondanks de Muur, ook volop in gang. Ik ben er vast van overtuigd dat, wanneer Gor batsjov met zijn politiek van ont spanning resultaat boekt, de Muur vanzelf verdwijnt, althans zo door zichtig wordt dat hij slechts sym bolische betekenis houdt". Kunnen m een stad twee zo ver schillende maatschappelijke syste men als het westerse kapitalisme en het oosterse socialisme zonder een duidelijke scheidslijn als de Muur samenleven? Dat blijkt volgens burgemeester Diepgen nu ook al mogelijk. „Want •Berlijn is nog steeds één stad, wel iswaar met twee gemeentebestu ren en gescheiden ontwikkelingen. Ondanks de verdeling moet gepro beerd worden het spanningsveld te neutraliseren, waardoor de stad een voorbeeld kan worden van vreedzame coëxistentie tussen oost en west" Drie pompbedienden hebben de afgelopen tijd het leven gelaten bij overvallen op benzinestations. Vooral 's nachts zijn de risico's groot. <foto anp> Personeel pompstation mag geen risico nemen DEN HAAG - „Ik heb mijn mensen uitdrukkelijk gezegd dat ze bij een overval gewoon geld moeten geven. Ze moeten zich maar gedragen als een schlemiel die voor vrouw en kinderen moet sappelen en het geld van de baas gewoon meegeven. Ik heb niets aan heldendaden. Op het alarm drukken doe je maar als de over vallers vertrokken zijn". Zo rea geert directeur S. van een 24- uurs Texaco-pompstation in de Randstad, die gisteren te horen kreeg dat een goede vriend van hem bij een overval op een benzi ne-station dinsdagavond bij Zoe- termeer werd doodgeschoten. door RunaHellinga en Marien van den Bos De dood van de 55-jarige pompbediende, het derde slacht offer van een overval op een pompstation binnen enkele we ken, heeft diepe indruk achterge laten. De man kwam regelmatig een kop koffie drinken en ieder een kende hem dus persoonlijk. De kans op een overval op zijn eigen station acht S. minder groot is, omdat het in verband met de nachtelijke openstelling zeer gped beveiligd is. Maar die moderne beveiliging geldt, voor Texaco althans, alleen voor de negen stations die dag en nacht geopend zijn. Het slachtoffer werkte bij een station dat 's nachts dicht gaat. De overval vond om half elf plaats, een half uur voor sluitingstijd. S.: „Dat is het meest gevaarlijke moment van de dag". Bij het 24-uursstation van S. worden 's nachts extra beveili gingsmaatregelen genomen. Overdag werken er twee mensen en wordt er gewoon in de 'shop' aan de kassa afgerekend, 's Nachts, tijdens de stille uren, is er maar één kassier. Die zit dan veilig in het met kogelvrij glas beschermde gebouw, achter deu ren die alleen van binnenaf zijn te openen. Afrekenen doet de klant voordat hij tankt, aan een beveiligd loket waar het geld in een afgesloten lade wordt door geschoven. Een nieuw systeem, waar S. zeer tevreden over is: „De pomp slaat precies bij het juiste bedrag af en de klant komt nooit een druppel tekort". Hij heeft zijn personeel uitdrukkelijk opgedra gen dat ze onder geen enkele voorwaarde uit het beveiligde gebouw mogen komen: „Al staat er iemand met een totaal bebloed gezicht of zakt hij met een hart aanval in elkaar, dan moeten ze de politie waarschuwen, maar verder niets doen. Als ze het niet aan kunnen zien, gaan ze maar achter in het kantoor zitten". S. weet waar hij over praat, want er zijn al gekke dingen ge beurd: „Een keer wilde een vrouw de bediende verleiden door topless te tanken. Maar tot meer dan een gratis pakje siga retten, aangereikt via het inge wikkelde schuiflaatje, wist ze hem niet over te halen. ,En niet zo lang geleden meldde zich mid den in de nacht een keurige man met het verhaal dat hij de koffie- automaat kwam ontkalken: 'Bij hele drukke pompstations doen we dat alleen in de hele rustige uren'. Hij bracht het zo overtui gend, dat de pompbediende op recht twijfelde, maar hem uitein delijk toch niet binnenliet". Naast de betere beveiliging rukt het plastic geld in de vorm van credit cards en magneetkaar ten van de Postbank op. Dat be tekent minder contact geld in het benzinestation, maar S. ver wacht er toch -niet zoveel heil van: „Een bepaald bedrag aan wisselgeld moet je toch in kas houden. En aan de grote bedra gen kunnen overvallers nu ook niet komen. Die worden in een safe opgeborgen waar de bedien de beslist geen sleutel van heeft. Voor ons betekenen die credit cards wel meer administratief werk". 's Nachts Ondanks de veiligheidsrisico's" en de hoge investeringen voor de bescherming van de kassiers gaan steeds meer maatschappij en de stations ook in de kleine uurtjes bemannen. Shell is daar mee begonnen en andere maat schappijen volgen snel. Een van de belangrijkste redenen daar voor is het gebrekkig functione ren van de betaalautomaten, waarmee bij veel stations 's nachts getankt kan worden. S.: „Bemanning biedt een betere service aan de klanten. Zo kun je mensen tenminste aan kleine za ken als een lamp of bougie hel pen. Bovendien heb je dan geen last meer van nachtelijke inbra ken". S. heeft er vrij veel vertrouwen in dat de beveiliging van zijn benzinestation voldoende is. Wie kijkt naar de dodelijke overval len van de laatste tijd, moet con stateren dat het in die drie geval len om veel minder beveiligde stations ging. Twee ervan, in Overschie en Zoetermeer, had den geen extra nachtelijke bevei liging omdat ze 's nachts dicht waren. En bij de overval op het station langs de snelweg naar Amster dam-Den Haag, bij Nieuw-Ven- nep, ging het om het enige pompstation dat ook 's nachts nog persoonlijke bediening - in clusief ramen lappen - biedt. Toeval Dat er nu binnen vrij korte tijd drie overvallen met dodelijke af loop plaats hebben gevonden, is waarschijnlijk voor een deel toe val. Vorig jaar werden er in het totaal 177 overvallen gepleegd op de ruim 7000 tankstations die ons land telt. Het jaar daarvoor ging het om een zelfde aantal. Het was vijf jaar geleden dat voor het laatst een pompbediende omkwam bij een overval. De werkgeversorganisatie Bovag en de vakbonden praten al jaren over betere veiligheidsmaatrege len voor alle benzinestations, niet alleen degene die 's nachts geopend zijn. Het laatste gesprek vond plaats op de avond van de over val op het station in Nieuw-Ven- nep en voor augustus zijn nieu we gesprekken gepland. En het ziet er nog niet naar uit dan dan het laatste woord zal zijn gespro ken. Bij de bonden lijkt niet erg veel vertrouwen te bestaan in de bereidheid van de werkgevers om overal tot maximale beveili gingsmaatregelen over te gaan. De garagehouders, verenigd in de Bovag, en ook een benzine maatschappij als Texaco, ver wachten het meest van goede voorlichting en het aanleren van een juiste mentaliteit bij het pomppersoneel. Aandacht wordt ook besteed aan apparatuur die overvallers moet afschrikken, zoals videobe waking (waar de meeste stations inmiddels mee zijn voorzien) en electronische beveiliging. Maar het aanbrengen van kogelvrije beglazing, wat een ingrijpende verbouwing vergt, beperkt men tot de stations die 's nachts open zijn. Het brengt Industriebond FNV-onderhandelaar Ties Ha gen tot de verzuchting: „Het geld is wel goed beveiligd, maar de i niet". De adviescommissie 'Justitia et Pax' van de Nederlandse bis schoppen heeft het bedrijfsle ven, kerkelijke instellingen en de politiek opgeroepen Zuid-Afrika economisch te boycotten. Bis schop Ernst van Breda voorzag de oproep van een aanbeveling. Hij is voorzitter van de bisschop pelijke contactcommissie voor kerk en samenleving. De Nederlandse bisschoppen conferentie wil het advies van 'Justitia et Pax' (nog) niet onder eigen verantwoordelijkheid pu bliceren, uit vrees haar Zuidafri- kaanse collega's voor de voeten te lopen. De bisschoppen willen pas in actie komen als ze daartoe een gedetailleerd verzoek krij gen van hun Zuidafrikaanse col lega's. De Zuidafrikaanse bisschop pen noemden vorig jaar, in af wachting van een vervolgrap port. economische druk een geoorloofd middel. Maar dit ver volgrapport zal wellicht nooit verschijnen omdat in dat land een oproep tot economische boy cot verboden is. J. van Keulen, lid van 'Justitia et Pax', verklaarde, dat de Ne derlandse bisschoppen vooral worden geremd door de vraag in hoeverre zij zich concreet over politieke zaken kunnen uitspre ken. "Ze wachten wat Zuid-Afri ka betreft op iets dat waarschijn lijk nooit komt". Jan ter Laak, secretaris van 'Pax Christi'. sprak al eerder van 'besluiteloos heid' bij de Nederlandse bis schoppen. "Zij verschuilen zich achter hun Zuidafrikaanse colle ga's, van wie de handen gebon den zijn". Slechter Omdat de situatie in Zuid-Afri- ka, volgens 'Justitia et Pax', steeds slechter wordt, werd - met instemming van de bis schoppenconferentie - besloten tot bekendmaking van het actie programma. "De tijd is gekomen om heel duidelijk stappen tegen de apartheid aan te geven". 'Justitia et Pax' roept het be drijfsleven op zich uit Zuid-Afri- ka terug te trekken. "Daar blij ven betekent bijdragen aan de instandhouding van de apart heid". De commissie vraagt rege ring en parlement, de maatrege len van de Europese Gemeen schap uit te breiden met een ko len- en olieboycot. Kerkelijke fondsen wordt ten slotte voorge steld, hun beleggingen in bedrij ven die banden met Zuid-Afrika hebben af te stoten. De Amerikaanse bisschoppen zijn minder behoedzaam dan de Nederlandse. Gisteren werd be kend dat zij hadden besloten tot een boycot van Amerikaanse be drijven die banden hebben met het apartheidsregime. Alle rooms-katholieke kerkelijke in stellingen in de Verenigde Sta ten is gevraagd, hun gelden uit die bedrijven terug te trekken. Contact met PLO'ers De Nederlandse Raad van Kerken vraagt in een brief de Is raëlische premier Shamir, con tacten tussen joden en leden van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO niet langer strafbaar te stellen. De Knesset, het Israëli sche parlement, ging vorig jaar augustus akkoord met een wets wijziging waardoor met name politieke contacten van Israëli sche staatsburgers met PLO'ers strafbaar werden. Volgens de Raad van Kerken dient deze maatregel niet de zaak van gerechtigheid, verzoening. vrede en veiligheid van zowel jo den als Palestijnen. Aanleiding tot het verzoek was de arrestatie van Israeli's die in Roemenië contact hadden met PLO'ers. De raad vindt, dat de veroordeling van deze vier mensen afbreuk doet aan de goede naam van de joden en de belangen van Israël dus niet dient. Wandeling. Ter gelegenheid van het feit dat de kerkvader Au- gustinus 1600 jaar geleden werd gedoopt is in de stad Utrecht vanuit de hervormde gemeente een 'Augustinus-wandeling' door de binnenstad opgezet, in samenwerking met de kerkhisto ricus dr. O. J. de Jong. Die wan deling is komende zaterdag, 4 ju li, om half 11 met de Domkerk als vertrekpunt. Ze leidt onder andere langs het klooster van de Augustijnen, een tweetal 'schuilkerken', een kloosterkerk en de 19de-eeuwse Augustiunuskerk. Dr. De Jong zal de wandelaars begeleiden. In een artikel in 'Hervormd Utrecht' gaat hij uitvoerig in op de betekenis van Augustinus' werk en van diens navolgers Hervormde Kerk: beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel F. Hou- wert Pijnacker. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Mariën- berg M. G. Brandes Groningen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: beroepen te Katwijk kandidaat J. Roos Alblasserdam. Veertig jaar LWF De Lutherse Wereldfederatie (LWF) viert het komende week einde in de Zweedse stad Lund haar 40-jarig bestaan. Op 1 juli 1947 aanvaardden in deze stad 47 lutherse kerken uit alle wereld delen de grondslag van de nieu we federatie. Bij de LWF - die net als de We reldraad van Kerken in Genève zetelt - zijn nu 104 kerken aange sloten, die saamen ruim 54 mil joen lutheranen vertegenwoordi gen, 93 procent van alle luther- sen. In 11 landen wonen meer dan 1 miljoen lutheranen: de Bondsrepubliek Duitsland. Bra zilië, DDR (Oost-Duitsland), De nemarken, Finland, India, Indo nesië, Noorwegen, Tanzania, de Verenigde Staten en Zweden. Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt zondag in de Dom van Lund een avondmaalsdienst gehouden met secretaris-gene raal dr. G. Staalsett als prediker, 's Avonds gaat dr. E. Castro, se cretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, voor in een ves perdienst. Onder de gasten zal ook kardinaal J. Willebrands zijn, voorzitter van het Vaticaan se secretariaat voor de eenheid der christenen. Uit Nederland gaat ds. A. Burghoorn (Arnhem), voorzitter van de evangelisch-lu- therse synode, naar Lund. In een rondzendbrief aan de aangesloten kerken schrijft se cretaris-generaal Staalsett uit Noorwegen, dat oecumene een onderdeel is van de juiste ver kondiging van het evangelie. "Als de kerken zich geloofwaar dig willen verzetten tegen onder drukking en tirannie, dan moe ten ze met één stem spreken en aan de oecumene de hoogste prioriteit geven". Lefebvre. De geschorste, zeer behoudende rooms-katho- lieke aartsbisschop Marcel Le febvre (82) wil in verband met zijn opvolging een aantal bis schoppen wijden. "Ik denk aan drie of vier, die loyaal zijn aan de traditie", zei hij deze week bij een priesterwijding in het Zwit serse Econe. Hij verweet de paus 'liberalisme'. Als Lefebre zijn wil doorzet en buiten het Vaticaan om bis- schoppen gaat wijden, kan hy uit de kerk worden gezet. Zyn afge scheiden orde houdt zich strikt aan de Latynse mis. Ruim 200 priesters uit 28 landen behoren nu tot deze orde. Aids. Aartsbisschop John O'Connor van New York is van plan in een aidskliniek ervaring op te doen, "omdat hij", naar een woordvoerder van het desbetref fende ziekenhuis verklaarde, "de ziekte en de omstandigheden be ter wil leren kennen". Het is de bedoeling dat de kar dinaal in direct contact met pa tiënten komt door te helpen hen te verplegen en andere diensten voor hen te verrichten. Tussen zijn andere werk door zal O'Con nor enkele keren per week naar de kliniek gaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2