Museumboerderij opgeknapt Hanepoel laatste heriimering aan Huigsloot Genootschap Oud-Noordwijk heeft nog meer plannen Drempelvrees onder Katwijkse jongeren voor inroepen hulp Extra geld opknappen dorpskern Rijnsburg Brussel wijst extra 4810 ton kabeljauw toe Historisch pand eeuw lang eigendom van familie Van Schie Subsidie voor popfestival in Noordwijk DONDERDAG 2 JULI 1987 W III NOORDWIJK - De vrijwilligers van het Genootschap Oud-Noord- wijk maken drukke dagen door. In het museum aan het Jan Kroons- plein in Noordwijk aan Zee wordt gezeemd en gestofzuigd dat het een lieve lust is. Morgen wordt de boerderij na een ingrijpende res tauratie officieel heropend door burgemeester Bonnike. door Monica Wesseling Alles is op tijd klaar, verzekert de secretaris van het genootschap J. Eichelsheim-Klinkenberg. "We werken de komende dagen ge woon extra hard. De inzet van de vrijwilligers van het genootschap i het schoonmaken van het museum. Links *s werkelijk ongelooflijk. De afge* Extra probleem dat men vaak naar Leiden moet lopen maanden i werk verzet". De restauratie 1 r door hen veel i de museum- KATWIJK - Onder de bezoekers van het hardrock centrum Scum in Katwijk bestaat een grote onbe kendheid met hulpverleningsin stanties. Als die bekendheid er wel is, blijkt er bij de jongeren drem pelvrees te bestaan om bij dergelij ke organisaties aan te kloppen. Het Scum-bestuur streeft ernaar in de toekomst verbetering in deze situa tie te brengen. Het rekent daarbij op steun van de gemeente. Een en ander is te lezen in een dezer dagen door het Scum-be stuur gepresenteerde nota. Er Illegale zender in Alphen opgerold ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense politie heeft gisternacht in samenwerking met de radio-con troledienst van de FIT een illegale zender uit de lucht gehaald. De ap paratuur stond opgesteld in de ma- chine-liftkamer van de flat aan het Topaasplantsoen. De zender was in bedrijf, maar niet bemand. De poli tie zoekt nog naar de eigenaars van de apparatuur. Wielrenner rijdt jongetje aan NOORDWIJK - Een 6-jarige jon gen en een 25-jarige man, beiden uit Noordwijk, zijn gistermiddag gewond geraakt bij een verkeers ongeval in hun woonplaats. De man reed op zijn racefiets over het fietspad toen de jongen plotseling uit het struikgewas met zijn fiets het pad opreed. Beiden kwamen ten val. Het kind werd met een hoofd wond overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De racefietser brak bij de val zijn sleu telbeen. Na behandeling door een arts kon hij huiswaarts keren. wordt in het rapport op gewezen dat veel jongeren bij Scum binnen stappen met talloze problemen 'in hun bagage'. Zo zijn sommige jon geren reeds in contact geweest met justitie of kampen zij met alcohol- of huisvestingsproblemen. Aangezien Katwijk niet rijk is aan hulpverleningsinstanties, moe ten de jongeren veelal naar Leiden, bij voorbeeld voor de kinderbe scherming, huurcommissie en re classering. Dat versterkt de drem pelvrees nog eens, zo wordt in de nota geconstateerd. De opstellers menen dat er een 'sociaal netwerk' moet komen dat in samenwerking met de gemeente en het plaatselijke jeugdwerk moet worden opgezet. Zelf wil het Scum-bestuur inspelen op een be tere hulpverlening aan jongeren door de programma's die het aan biedt daarop meer af te stemmen. Bovendien wordt ook aan een meer individuele begeleiding ge dacht. "Maar zonder beroepsmati ge ondersteuning lijkt dat wel te veel gevraagd van een vrijwilli- gerscentrum als Scum", aldus de schrijvers van het rapport. De nota is opgesteld om de dis cussie over het jeugdbeleid in Kat wijk opnieuw aan te zwengelen. Het rapport is inmiddels aangebo den aan de werkgroep jeugdbeleid in Katwijk waarin onder anderen raadsleden en de korpschef van politie zitting hebben. Tevens speelt het rapport in op de ontwik kelingen binnen Scum omtrent de bouw van een nieuw hardrock cen trum in Rijnsoever. Zoals bekend zal het huidige onderkomen van de hardrockers binnenkort worden gesloten. Volgens het Scum-bestuur blijkt er intussen in Katwijk ook behoef te aan bepaalde activiteiten voor de groep van 12 tot 16-jarigen. het bestuur wil voor deze groep een middag en een avond reserveren. "Gelet op de twee in de nieuw bouw aanwezige zalen, is dit vrij simpel te realiseren", aldus het Scum-bestuur. Voor de 12 tot 16- jarigen zal geen alcohol worden ge schonken. Dat geldt ook voor de begeleiders van de groep van 16 jaar en ouder. Wethouder W. van der Plas, te vens voorzitter van de werkgroep jeugdbeleid, zegt desgevraagd po sitief te staan tegenover het initia tief van het Scum-bestuur ook acti viteiten op touw te willen zetten voor de 12 tot 16 jarigen. "Juist bij deze categorie jongeren dreigt er een witte vlek te ontstaan in de op vangmogelijkheden. Het is goed dat Scum daarop wil inspelen". boerderij, in eigendom stichting en gehuurd door het ge nootschap, heeft de nodige voeten in de aarde gehad. In oktober van het vorig jaar werd begonnen met de sloopwerkzaamheden. Eichels- heim: "Langer wachten met het opknappen zou werkelijk onver antwoord zijn geweest. Het mu seum stond min of meer op instor ten". Juist omdat de bouwkundige staat van het gebouw zo slecht was. moest er ingrijpend worden ver bouwd. De draagconstructie van het dak is helemaal vernieuwd. Het genootschap heeft de gelegenheid aangegrepen om het bestaande Mansarde-dak om te zetten in een puntdak. De secretaris: "De boer derij dateert uit 1600 en 1800. In die tijd werden de huizen uitgerust met een puntdak. Dat werd ook duidelijk zichtbaar toen het stuc werk was verwijderd. Omdat we de boerderij zo veel mogelijk in oor spronkelijke staat wilden terug brengen, hebben we de Mansarde- opbouw verwijderd en is er met de oude pannen een puntdak ge maakt". Niet alleen het dak leverde het RIJNSBURG/DEN HAAG - De gemeente Rijnsburg krijgt meer geld van de provincie voor het op knappen van de omgeving van de Vliet in het centrum van het dorp. Er wordt in totaal 2,3 miljoen gul den uitgekeerd. Voor de eerste fese van het project heeft de gemeente al een bijdrage van 250.000 gulden van de provincie gekregen. De to tale kosten van het project bedra gen ruim zes miljoen gulden. Het geld komt uit de pot specifie ke bijdragen van het provinciale stadsvernieuwingsfonds. Jaarlijks kunnen gedeputeerde staten zo'n 5,5 miljoen gulden toekennen aan gemeenten die financieel niet in staat zijn zelf hun stadsvernieu wingsproblemen op te lossen. In bijzondere gevallen kunnen GS met gemeenten meerjarenaf spraken maken over langdurige projecten. De overeenkomst met Rijnsburg is de eerste meerjarenaf spraak die GS in dit kader maken. Bij het project De Vliet gaat het om het herstellen van gescheurde kademuren, het opknappen van bruggen, het vervangen van riole ring en het herinrichten van stra ten langs de Vliet in de oude dorps kern van Rijnsburg. De werkzaam heden zijn deze maand begonnen. Het gehele project kost ongeveer zes miljoen gulden. De gemeente Rijnsburg betaalt hiervan 2,3 mil joen gulden uit eigen middelen en besteedt bovendien 900.000 gulden van de rijksbijdrage aan de stads vernieuwing aan het project. Daar naast heeft Rijnsburg met succes een beroep gedaan op het provin ciale werkgelegenheidsfonds en de zogenoemde terugploegregeling. Dat levert 450.000 gulden op en leidt tot de inzet van langdurig werklozen uit de Leidse regio. Met het door gedeputeerde sta ten genomen besluit is de uitvoe ring van het project de Vliet veilig gesteld. nodige werk. De gevel van de boer derij was ook hard aan een op knapbeurt toe. "Het bovenste deel van de gevel stond meer dan 40 centimeter uit het lood. Een lichte helling was VToeger normaal om dat de regen dan minder vat op de panden kreeg. Het bovenste deel van de gevel helde echter wel erg sterk naar voren. Dat is natuurlijk niet zonder gevaar", zegt een van de vrijwilligers die nauw bij de ver bouwing betrokken is geweest. De aannemer heeft de gevel on geveer twee meter boven de grond doorgezaagd en vervolgens met zware balken en een kraan het bo venste deel teruggeduwd. Het der de ingrijpende karwei was de vloer van de zolder. Ook deze is hele maal vervangen. Tegelijkertijd met de noodzake lijke opknapbeurt is een aantal niet direct noodzakelijke verbeteringen doorgevoerd. Zo is er een tocht deur geplaatst waardoor de buiten deur van de boerderij ook bij win derig weer open kan.worden gezet. Aan de achterkant van het mu seum zijn een keuken en een toilet- tenblok gebouwd. Bovendien is daar een brede trap naar de zolder gemaakt. "We hebben ook de gang laten doorbreken omdat deze ei genlijk te smal was. Het was altijd dringen geblazen. De kamers zijn nu wat groter en een heel stuk lich ter". Eichelsheim en de andere vrij willigers hebben wel even moeten wennen aan de nieuwe indeling van de boerderij: "Het was opeens niet meer ons museum. Op het mo ment dat we de spullen er in terug zetten, kwam echter de sfeer weer terug en werd het weer de oude vertrouwde boerderij". Expositie De expositieruimte is door alle verbouwingen iets vergroot. Zo zijn er op de zolder uitklapbare pa nelen aangebracht waarop foto's of oude platen kunnen worden ten toongesteld. De zolder wordt ook als vergaderruimte gebruikt, maar zelfs deze functie hebben de leden van het genootschap weten te com bineren met de museumgedachte. De tafels waaraan wordt vergaderd zijn namelijk voorzien van glaspla ten waaronder foto's of platen wor den gelegd. De nieuwe panelen worden, zo weet Eichelsheim te vertellen, in gewijd met een fotoreportage van de restauratie-werkzaamheden. Het is de bedoeling wisselende ex posities in te richten. Eichelsheim: "We hebben voldoende materiaal. Net als vroeger staat een deel van de foto's opgeslagen in bakken. De panelen geven ons de mogelijk heid in de loop van de tijd alle pla ten te exposeren". De zolder herbergt sinds een Nadat de gevel boerderij is recht gezet, is het Man sarde-dak ver vangen door een origineel punt dak. paar dagen ook een nieuwe collec tie keramiek. In het begin van de twintigste eeuw hebben er in Noordwijk een paar keramiek-fa- briekjes gestaan. Vier vazen, af komstig van de Noordwijkse be drijven De Zwing en De Kroon, zijn onlangs door een inwoner van de bloemenbadplaats aan het ge nootschap geschonken. Het is de bedoeling de keramiekverzame- ling in de loop der jaren uit te brei den. Het genootschap Oud-Noord wijk is bijzonder ingenomen met de vier vazen. Eichelsheim: "De hele inventaris van de museum- boerderij is de moeite waard, maar deze vazen zijn echte pronkstuk ken. Bovendien betekenen ze het begin van een nieuwe collectie". De inrichting van de beneden verdieping van het musuem is niet al te ingrijpend gewijzigd. De keu ken, woonkamer en de stal zijn, evenals voorheen, uitgerust met oude gebruiksvoorwerpen. Ook de in oude klederdrachten gestoken nopnpn hphben, na een verblijf van een paar maanden in een oude kist, hun plaatsen weer ingenomen Geld De verbouwing en restauratie •van de museumboerderij heeft on geveer 600.000 gulden gekost. Aan vankelijk was gerekend op onge veer 480.000 gulden. De extra kos ten zijn ontstaan door enerzijds de bouw van de keuken en de toilet ten en anderzijds door verschille- nede tegenvallers. De restauratie is voor een belangrijk deel betaald door het rijk. De gemeente Noord wijk en het genootschap hebben de rest van de kosten voor hun re kening genomen. Overigens is de drang tot bou wen van het genootschap met de restauratie nog niet verdwenen. Het is de bedoeling volgend jaar te beginnen met de bouw van een ex tra expositie-, vergader- en berg ruimte achter de boerderij. Het geld hiervoor, zeker meer dan 100.000 gulden, moet evenwel nog worden gevonden. Vierde arrestatie overval pompstation HAARLEMMERMEER - De vierde verdachte van de gewapende overval op het benzinestation aan de rijksweg A 4 (Den Haag-Amsterdam) op 19 mei heeft zich gisteravond gemeld bij de politie van de Haarlemmermeer. Eerder werden drie Amsterdammers in de leeftijd van 20, 21 en 15 jaar aangehouden. Bij de overval werd een 51-jarige pompbediende gedood en raakte zijn collega zwaar gewond. De buit bedroeg slechts enkele honderden gul dens. DEN HAAG/KATWIJK - Nederland heeft van de Eu ropese Gemeenschap toestemming gekregen dit jaar alsnog 4810 ton kabeljauw op te vissen* Hiervan gaat echter 3500 ton af, die vorig jaar te veel is opgevist, waardoor slechts 1310 ton kabeljauw resteert. Minister Braks van landbouw en visserij is nog niet van plan het verbod om kabeljauw aan land te bren gen op te heffen, omdat met het visserijbedrijfsleven nog niet is gesproken over de verdeling van die 1310 ton. Bovendien vraagt de minister zich af of het wel zinvol is te praten met het bedrijfsleven over de gerin ge hoeveelheid. Het wachten is nu op overeenstemming met het Duitse visserijbedrijf over een uitruil van 1000 ton ka beljauw. De gesprekken hierover worden bemoeilijkt doordat individuele Nederlandse vissers met de Duit sers zijn gaan onderhandelen over nog eens 1000 ton. Secretaris J. Ouwehand van de Vereniging van Schipperseigenaren zegt desgevraagd dat de kleine kabeljauwvissers aan 900 ton voor de rest van dit jaar voldoende hebben. "Het zou mij daarom zeer teleur stellen als het verbod ook voor ons van kracht blijft". Overvaller bank Rijnsburg gepakt ABBENES - Dat de eigenaars van het riante restaurant De Hanepoel aan de Huigsloterdijk in Abbenes een hang hebben naar het verleden blijkt uit alles. Aan de muren prijken talloze landbouwgereedschappen, waar van sommige waarschijnlijk nog kort na de droogleg ging van de Haarlemmermeerpolder zijn gebruikt. Zelfs een oude bietenmolen en een boerenkar ontbre ken niet. Ook een aantal houten schaatsen, waaronder een zogenaamde Koningin Wilhelmina-schaats, sieren de wand. "Vaak weten de mensen die gereedschappen voor ons mee brengen ook niet waarvoor ze zijn gebruikt", vertelt de eigena resse van het restaurant, Agnes van Schie. Samen met haar echt genoot Kees Koek nam zij in 1962 het café van haar vader over. Behalve het zilveren jubi leum, vieren Kees en Agnes dit jaar ook het feit dat het 100 jaar geleden is dat het pand in het be zit kwam van de familie Van Schie. door Kees van Kuilenburg Het pand is overigens al wat ouder en stamt uit 1853. Volgens Agnes van Schie was het een van de eerste gebouwtjes aan de Huigsloterdijk. Alleen het oud ste gedeelte (de voorkant) stamt nog uit die tijd. Het is na de drooglegging van de Haarlem mermeer in gebruik geweest als consumptietent, waar de eerste polderbewoners in hun spaarza me vrije tijd wat konden nutti gen. Bovendien beschikte het toenmalige optrekje over een ka mer waarin, als dat nodig mocht zijn, kon worden overnacht. Het pand had in die tijd nog geen ra men en alleen maar openslaande deuren. Visserscafé Kort na de drooglegging van het Haarlemmermeer werd een aantal van dergelijke gelegenhe den op de dijk gebouwd. Alleen de consumptietent aan de Huigs loterdijk in Abbenes (het voor malige plaatsje Huigsloot) bleef echter over. Rond 1887 kwam pand in het bezit van Dirk van Schie, de eigenaar van de voor malige boerderij De Eenzaam heid in Huigsloot. In 1923 werd het huisje aan de dijk overgenomen door zijn zoon Piet van Schie. Toen echter was er al geen sprake meer van con sumptietent, maar deed het al dienst als visserscafé. Veel vis sers uit Leiden, Den Haag en Amsterdam kwamen in het weekeinde naar Abbenes, huur den vervolgens een bootje bij de familie Van Schie en gingen vis sen in de Hanepoel, waarnaar het café later ook is vernoemd "Die vissers kwamen in de. loop van zaterdag met de lijn dienst of met de beurtschippers mee naar Abbenes en bleven soms bij mijn ouders in het café overnachten", vertelt Agnes van Schie over het ontstaan van het visserscafé. Vanaf die tijd ook is De Hane poel uitgegroeid tot een buurtca fé. In het begin van de eeuw had zich rond de voormalige con sumptietent zelfs een klein buurtschap gevormd met een melkboer, schoenmaker, kolen boer en een kruidenier. "Die gin gen de boeren in de omgeving af. maar 40 jaar geleden kwam de klad erin en geleidelijk aan ver dwenen de winkeltjes. Alleen het café bleef', herinnert Van Schie zich. "Vooral voor mijn moeder was die overgang naar buurtcafé een hele stap", vertelt van Schie. "Als een van de gasten haar bij voorbeeld iets aanbood, vond ze dat maar raar. Dan nam ze voor zichzelf een reep chocolade, want een biertje of een borreltje nemen stond haar niet aan. Dat is zonde van het geld zei ze altijd tegen de gasten" Toen in 1962 het café door Ag nes en haar man werd overgeno men, werd het dit echtpaar al snel werd duidelijk dat het hard werken was. "We waren tot één uur 's nachts in de weer met onze gasten en drie uur later stonden de eerste vissers al weer voor de deur om een bootje te huren of om een kopje koffie te drinken alvorens ze de plassen opgin gen", vertelt Agnes: Schaatsers Besloten werd om de vissers bootjes af te stoten en het café uit te bouwen tot restaurant. In de afgelopen 25 jaar is er veel ver timmerd aan het café. Het be staat nu uit een restaurant dat plaats biedt aan 100 gasten. Te vens beschikt het pand over een terras, een kleine zaal voor festi viteiten en een barruimte met 35 zitplaatsen. /ooral in de bollentijd is het een komen en gaan van bussen op de smalle dijk. En ook 's win ters, als de Ringvaart is dichtge vroren, is het er een drukte van belang. Dan ook wordt de loper uitgelegd om de vele schaatsers die meedoen aan de meren- en molentochten te ontvangen voor een versnapering. AMSTERDAM/RIJNSBURG - De politie van Amsterdam heeft dins dagavond in de hoofdstad een 22- jarige inwoner van Zutphen aange houden die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de gewapende overval op de Bondsspaarbank in Rijnsburg op 12 juni. Een dag na de overval werd al een 45-jarige Rijnsburger in ver band hiermee aangehouden. Bij de. overval werden enkele tienduizen den guldens buit gemaakt. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk geeft waarschijnlijk 1500 gulden subsidie voor de orga nisatie van een popfestival door de Stichting Kulturele Activiteiten Noordwijk (SKAN) en het sociaal- cultureel centrum Join. De com missie welzijn van Noordwijk heeft gisteravond positief gerea geerd op een voorstel hiertoe van burgemeester en wethouders. Join en SKAN willen op 14 au gustus een muziekfestival houden op het Gat van Palace in Noord wijk aan Zee. De totale kosten van het festival bedragen bijna 13.000 gulden. SKAN en Join nemen hier van ieder 2000 gulden voor hun re kening. Uit sponsoring en bijdra gen van derden denken de twee or ganisaties nog eens 7500 gulden bijeen te kunnen brengen. Voor de 1500 gulden hebben de organisato ren een subsidieverzoek bij de ge meente ingediend. Evenals B en W zijn de raadsle den van mening dat een popfesti val een toeristische trekker kan zijn. Een gemeentelijke bijdrage van 1500 gulden ligt volgens de commissie dan ook in de reden DORPSQ £ZICHT, ÏVJ IGStÖÖT AARL M V_ Een foto van De Hanepoel die gemaakt werd kort voor de eeuwwisseling. Een dorpsgezicht uit Huigsloot, o is op de ansichtkaart te lezen (foto pri

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14