Muziekschool raakt kwart budget kwijt 0101100 Run op woningen in Oegstgeest Voor miljoen aan huizen verspijkerd Wasmachine slaat op hol in Wassenaar Ouderen gaan graag samen op pad In september wordtoordeel9 geveld PAGINA 12 REGIO LEIDEN DONDERDAG 2 JULI 1987 WASSENAAR - Een Wasse naars echtpaar zal zich zijn thuiskomst van een visitie, gisteren rond het middernach telijk uur, nog lang heugen. Toen de man het slot open draaide van zijn woning aan de Pieter Maritzsstraat, stroomde het water de twee in enorme hoeveelheden tege moet. Vlak voordat de twee op vi site waren gegaan, hadden ze de wasmachine in de badka mer op de eerste verdieping in werking gesteld. Tijdens hun afwezigheid is door nog onbe kende oorzaak de waterpomp doorgebrand met als gevolg "dat er net zo veel water in als uit de wasautomaat stroom de", legt een politie-woord- voerder uit. Vrijwel alle vertrekken in de woning, alsmede het pla fond en alle meubels hebben forse schade opgelopen. De brandweer heeft het ongeluk kige stel twee uur lang bijge staan in de strijd tegen het overtollige water. Ook het ge meentelijk energiebedrijf moest zich in de Pieter Mari- tizstraat vervoegen om alle elektraleidingen buiten wer king te stellen. Dit in verband met het gevaar van kortslui ting en elektrocutie. Speciale voorlichtingsbrochure in de maak op gemeentehuis OEGSTGEEST - Op het gemeentehuis van Oegstgeest is de brochure 'Wonen in Oegst geest' in de maak. De brochure bevat alle mo gelijke informatie over "zaken die met wonen te maken hebben", meldt gemeentevoorlicht ster JKolfschoten. De lezer kan ermee alles te weten komen over procedures, voorwaarden en waar hij voor wat moet zijn. De map is losbladig opdat snel informatie kan worden toegevoegd of vervangen. Het is niet de bedoeling dat de brochure deur-aan- deur zal worden verspreid. "Dan bestook je mensen die die informatie misschien niet eens nodig hebben", legt Kolfschoten uit. De bro chure zal vermoedelijk moeten worden aange vraagd. Van de brochure gaat hopelijk voor de afde ling woonzaken een ontlastende werking uit. Vooral de vraag om informatie naar de de mo gelijkheden om in Haaswijk te wonen, zou overstelpend zijn. "Er zijn daar mensen die he le dagen besteden aan het telefonisch beant woorden van vragen of die aan hun gewone werk niet meer toekomen omdat ze voortdu rend bij het loket nodig zijn". Door communicatiestoornissen met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de Haaswijk-bouwer, raakt die afdeling wel eens "overbelast". Zo adverteerde het Bouwfonds onlangs met "enorme aantallen bejaardenwo ningen in Haaswijk". De telefoon stond direct roodgloeiend op het gemeentehuis. Al die mensen moesten hevig worden teleurgesteld, want het leeuwedeel van die enorme aantallen bejaardenwoningen was al toegewezen door de indicatiecommissie. Dat de run op Oegstgeester woningen gigan- ^,s.?.^e vorn*ien heeft aagenomen mag voorts blijken uit het voornemen om in het najaar bij de afdeling bevolking een speciaal spreekuur voor woonzaken bij in te voeren. Oegstgeest telt momenteel 1300 ingeschre ven woningzoekenden. (Ter vergelijking: Lei derdorp telt er zo'n 1000). Behalve nieuwko mers zitten daar ook veel Oegstgeestenaren tussen die nu nog in Oegstgeester flats woonachtig zijn, maar zo graag in een huur huis in Haaswijk willen neerstrijken. In Haas wijk komen in totaal 2.000 woningen. Het stre ven is erop gericht drietiende deel daarvan 'goedkope' (meestal zo'n 600 gulden per maand) huurwoning te laten zijn. Respons op enquête in Warmond gering WARMOND - Vierhonderd en quêteformulieren werden er on der de 55-plussers van Warmond verspreid, behoudens de in ver pleeghuizen en bejaardenoorden woonachtige ouderen. Slechts veertig ervan keerden - ingevuld - terug. Mevrouw den Ouden, CD A-raadslid en bestuurster van de Warmondse Bond van Oude ren wenst dit schamele aantal echter niet te beschouwen als "teleurstellend". De Warmondse Bond van Ou deren is de Warmondse tak van de Stichting Welzijn Ouderen, die ook in Sassenheim actief is. Deze stichting is verantwoorde lijk voor de enquête. De beoeling was uit te vinden wat de behoef te van ouderen aan voorzienin gen en behoeften was. De Stichting Welzijn Ouderen, een soort overkoepelende orga nisatie boven de UW, Zonne bloem, Huize St. Liduina en de 'Drie Marierins' is als het ware zelf uit zo'n enquête ontstaan. Dat was enige tijd geleden toen de ouderen veel massaler rea geerden op de enquête. Die en quête is ook de aanleiding ge weest voor invoering van het be jaardenalarmsysteem in het dorp. Volgens mevrouw den Ouden is het logisch dat er deze keer zo weinig is gereageerd. "We waren er zelf ook al met de nodige scep sis aan begonnen. Deze enquête was vooral bedoeld om wat vori ge keer tussen wal en schip is be land in beeld te krijgen". Uit de 40 reacties komt naar voren dat de 55-plussers graag veel samen doen. Samen zwem men, samen eten en, zoals me vrouw den Ouden vertelt "samen de hofjes in Leiden bekijken of oud-Warmond". De enquête moest voor 8 mei zijn beantwoord. Dat de stich ting niet naar buiten is getreden heeft alles te maken met het ge ringe aantal reacties. Keiharde conclusies zijn er ook niet uit te trekken. LEIDERDORP - De in Leiderdorp gevestigde streekmuziekschool 'Rijnakkoord' zal hoogstwaarschijnlijk moeten beknibbelen op de lengte van de lessen. Ook ziet het er naar uit dat de lesgroepen groter zullen worden. Begin september zal de politiek een definitief oordeel vellen over de wijze waarop de muziekschool de komende twee jaar een kwart van het totale budget moet bezuinigen, in totaal een bedrag van ongeveer 350.000 gulden. De totale kosten voor de gemeente moeten terug van 800 naar 600 gulden per leerling, per jaar. Kinderwerkdagen Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen van vandaag tot en met donderdag 9 juli worden opgege ven voor de 'kinder-werkdagen' in het Leiderdorps park De Hout kamp. Die dagen worden gehouden op maandag 13 tot en met vrijdag 17 juli. De kinderen doen dan aller lei karweitjes in de heemtuin, op de kinderboerderij en in andere delen van het park. In totaal kunnen der tig kinderen meedoen. Leeftijden worden zoveel mogelijk gecombi neerd. De kosten: vier gulden per dag. inclusief lunch. Opgave bij de buitendienst van gemeentebedrij ven op de gemeentewerf. Simon Smitweg 9, telefoon 411365 Bierschuivers De Voorschotense boerenblaaska- pel 'De Bier schuivers' heeft tijdens een festival in het Brabantse Eersel voor het tweede achtereenvolgende de trotse winnaar geworden van de 'gouden contente mens'. De Voor schotenaren kregen deze prijs voor een western-medleygearrangeerd door Rob Balfoort. Leif Erikson De Voorschotense scoutinggroep Leif Erikson gaat op 11 juli op zo merkamp. De welpen trekken naar Heerle, de zeeverkenners hebben dit jaar Friesland op het programma staan. Overigens zijn bij zowel de welpen als de zeeverkenners na de zomervakantie weer plaatsen vrij voor nieuwe leden. Bij de welpen zijn jongens en meisjes van onge veer zeven jaar welkom. Voor de zeeverkenners moet je ongeveer elf jaar zijn. Ook is voor beide speleen- heden behoefte aan nieuwe leiding. Geïnteresseerden kunnen zich mel den bij Monique Nieuwenhuizen, telefoon 01717-6515. Uitgangspunt daarbij is dat een gewijzigde opzet van de lessen de kwaliteit van het muziekonderwijs in de toekomst moet garanderen. Zowel in het gemeentehuis als bij de muziekschool zelf buigt men zich in deze (vakantie)tijden over de wijze waarop dat dient te gebeu ren. Zelf is het bestuur van de mu ziekschool al met het voorstel ge komen om het aantal minuten les te bekorten. Wat daarvan de effec ten zijn naar de organisatie en het personeel, zijn vragen die nog uit gewerkt moeten worden. Dit 'be- zuinigingsmodel' wordt in elk ge val 'meegenomen', zo heet het op het gemeentehuis. De gemeente op haar beurt wil bekijken of het muziekonderwijs niet wat compacter kan worden opgezet. Wethouder Huigen daar over: "Het is nu nog vrij uitgebreid en uitgesmeerd over een groot aan tal jaren. Je kunt je afvragen of je daarvan niet een paar jaar kunt schrappen en eventueel vervangen door privé-lessen, die dan worden gegeven in de leeggekomen ruim ten van de Muzenhof'. Het is de bedoeling dat de bezui nigingen gefaseerd, dus uitge smeerd over een paar jaar, worden uitgevoerd. Daarbij geldt dat de bereidheid van het bestuur van 'Rijnakkoord' om mee te werken momenteel aanwezig is. Wethou der Huigen: "Er is van die kant veel verzet geweest ja. Maar we zit ten nu redelijk op één lijn". Overigens verwacht ze niet dat de andere aan de streekmuziek school verbonden gemeenten (Al kemade, Hazerswoude, Koude kerk en Woubrugge) ook een duit in het zakje zullen doen. Leider dorp moet met zo'n 600 van de in totaal rond de 1000 leerlingen nu eenmaal het leeuwedeel in de ge meenschappelijke regeling beta len. Waarde Dat juist de muziekschool moet bezuinigen heeft niets te maken met de waarde die burgemeester en wethouders eraan hechten, be nadrukt wethouder Huigen. "We vinden de school echt waardevol, maar de gemeenteraad heeft vorig jaar nu eenmaal uitgesproken dat de Brinkman-bezuinigingen in eer ste instantie binnen het sociaal- Wethouder Huigen: 'bij de klein tjes hoefje niets weg te halen...' (foto Wim Dijkman) cultureel budget moesten worden opgevangen. En als je in die sector gaat kijken, signaleer je dat de mu ziekschool daar een flink subsidie aandeel in vertegenwoordigt. Ik bedoel: bij al die kleintjes hoef je niets weg te halen". "De muziekschool is ook in beeld gekomen doordat in diverse raadscommissies nogal wat kriti sche noten klonken over de reke ningen die zij indiende". De wethouder is het dan ook vol strekt oneens met de kritiek die de oudercommissie van de muziek school onlangs spuide. De ouders, die zich zorgen maken over het voortbestaan van de school, verwe ten de gemeente een "zwalkend beleid" en "starre bezuinigings drift". Huigen: "Niks zwalkend be leid. Die bezuinigingsvoorstellen zijn conform de beleidsuitgangs punten in het sociaal cultureel pro gramma én daarbij komen nieuwe omstandigheden als de Brinkman bezuinigingen. De muziekschool is, kortom, de eerst aangewezene om te bezuinigen. En de opmer king dat het muziekonderwijs on betaalbaar wordt, is op z'n minst voorbarig". Top tien Lukt de 'operatie', dan kunnen andere Leiderdorpse instellingen als bijvoorbeeld cultureel centrum de Sjelter en de kinderopvang ge spaard blijven. Zij staan respectie velijk als de nummers twee en drie genoteeerd op de 'top tien' van ge subsidieerde instellingen die even tueel moeten inleveren. De drie zijn samen goed voor een miljoen subsidie per jaar. Wel is het de bedoeling dat ook de gemeentelijke gebouwen een steentje aan de bezuinigingen zul len bijdragen. Het onlangs ver kochte Dorpshuis is daar een voor beeld van, evenals de pogingen om de bereden politie haar paarden gaat stallen in manege Liethorp. De politiek moet na de vakantie het eindoordeel vellen. Wellicht oordelen de raadsleden straks dat de bezuinigingsvoorstellen teveel afbreuk doen aan het muziekon derwijs dat het 'feest' niet door gaat. De Oegstgeester Curacao- (boven) en Sunnamestraat. De 56 woningen hier zijn nu zo goed als opgeknapt Dertig jaar lang was er geen onder houd gepleegd. Nu dit achter de rug is, wil de woningbouwvereniging Buitenlust méér. Gesproken wordt van een "rehabilitatie" van de hele buurt. (foto's Wim Dijkman) Rehabilitatie voor hele Oegstgeester buurt OEGSTGEEST - Nog voor de bouwvak wordt de laat ste hand gelegd aan het groot onderhoud van de goedkoopste huurwonin gen van Oegstgeest, gelegen aan de Suriname- en Cura- caostraat. De huursom be draagt exclusief centrale verwarming 180 gulden per maand. Mevrouw Medendorp, secretaris van de woningbouwvereniging Buitenlust vertelt dat er nieuwe kozijnen zijn aangebracht in de 56 woningen, er dubbel glas in de sponningen is geklemd, de riole ring is vernieuwd, evenals de toi letpotten en de keukens. "Het zijn een soort duplexwoningen van meer dan 32 jaar oud die nu voor het eerst worden opgeknapt. Het onderhoud kostte een dikke mil joen gulden waarvan het rijk een kleine vier ton heeft betaald; de woningbouwvereniging de rest". De operatie zal nauwelijks of geen gevolgen hebben voor de huur som, zegt Medendorp er niet zon der trots bij. In de wijk Buitenlust, dat bijna van de plattegrond van Oegstgeest aftuimelt en verder nog bestaat uit de Java-, Borneo-, Celebes-, Soem- ba-, Bali-, en Floresstraat, is men echter nog niet tevreden. Ook al zijn er over de opknapbeurt zelf geen klachten binnengekomen en zijn er elders in de wijk al eens eer der onderhoud en ren ovatie werk zaamheden gepleegd. Medendorp echter wil "een rehabilitatie voor de hele buurt". Zo zou de straten, "die er ontzettend goor uitziet", moeten worden verfraaid. WD-wethouder mevrouw Blom (volkshuisvesting) schrikt een beetje van het begrip "rehabilita tie". "Wat een moeilijke woorden. Bedoelt de woningbouwvereni ging dat echt zo? Rehabilitatie zou betekenen dat de wijk tot dusverre is achtergesteld. En dat bestrijd ik. Binnekort krijgt de wijk een buurt huis (de oude keet van de verhui zende SJJO, red.) Hèt enige dat je zou kunnen zeggen is dat de wijk geografisch moeilijk ligt, kampt met de afgelegen ligging (bij het Rijnzichtwegviaduct, red.) Maar zoals bekend zijn we daar ook op lossingen voor aan het bedenken". Mevrouw Blom heeft veel waar dering voor de wijze waarop de klus is geklaard in de Curacao- en Surinamestraat. "Er is erg veel overleg nodig geweest. Alles moest ook in één keer gebeuren en de be woners - vooral de ouderen - zijn natuurlijk wat ongerust. Ik ben blij dat deze woningen er weer goed bij staan. In Oegstgeest is nog altijd een grote behoefte aan huisvesting voor mensen met lagere inko- Agenda DONDERDAG 2 JULI Katwijk toeristenmarkt in het cen trum tot 21.00 uur. vergadering van de ge meenteraad in het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. ding dienstweigeren Noordwijk strandloop over 4 en 8 km. Start bij de politiepost om 19.30 uur. vergadering van de com missie financiën in het ge meentehuis. Aanvang 20.00 VRIJDAG 3 JULI Alphen concert van de Continental Singers om 20.00 uur in de Triomfaterkapel aan de Mo len werfstraat. Katwijk concert van Nico de Raad op het van den Heuvelorgel Leiden slotfeest bij Centrum Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15. Aanvang 20.00 uur. disco, Lesbiese vrouwen Leiden, Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. orgelconcert van Richard Ham in de Pieterskerk om 20.15 uur. Nieuwkoop optreden van countryzan- geres Renske Schuurman in dancing Beverly Hills. Aan vang 19.00 uur. Valkenburg superbingo t.b.v. sportver eniging de Valken in De Terp om 20.30 uur. Zoeterwoude zomerdrive van de Leider- dorpse Bridgeclub in de Een denkooi, Kooikerspad. Aan vang 20.00 uur, opgeven aan de zaal tot 19.50 uur. ZATERDAG 4 JULI Alkemade slotzomerfeest van open jongerencentrum Splotsz in Roelofarendsveen met optre den van diverse groepen. Leiden sponsorloop georganiseerd door Jong K&G op het voet balterrein van het Gorleusla- boratorium aan de Wasse- naarseweg, met muzikale be geleiding en een barbecue, start 14.00 uur. disco, Leidse werkgroep Homoseksualiteit, Lange- 1 22.00 tot 02.00 vanaf 22.00 i wandel-orgelconcert bij de Hartebrugkerk om 15.00 uur. Leiderdorp de Oudheidkamer aan de Hoofdstraat 24 is geopend van 14.00 tot 16.00 uur. concert van de Continental Singers in de hervormde kerk aan de He reweg om Noordwijk vertrek Northgo-wandel- tochten over 6, 10, 15 en km. Start tussen 9.00 en 10.00 uur vanaf de Van Panhuys- straat (bij de bowling). Noordwijkerhout wandeling door de Water leidingduinen om 7.00 uur vanaf het parkeerterrein Jop- peweg 1, De Zilk, vooraf aan melden bij VW Noordwij kerhout. Voorhout poppenkast voor kinderen van 6 tot 12 jaar, Spelewey, ZONDAG 5 JULI Leiden start Veenstreek-rit over 30 of 60 km. start vanaf club huis Swifttoer tussen 8.30 en Zoeterwoude mini-triathlon van de jon gerenvereniging Utopia, start om 10.00 uur bij de Noord Aa, nabij boerderij 'Het Geertje' aan de Geer- weg, inschrijven om 9.00 uur, inf.: P. Berg, teL 01715-1609.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12