TAD LEIDEN 'Geen behoefte aan een nieuwe vuilverbranding' CDA en SP stemmen tegen bezuinigingen Bedrijf Green-gene wellicht naar Leiden s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 JULI 1987 ZuidhoUandse Milieufederatie ROTTERDAM/LEIDEN - In het westelijk deel van Zuid-Holland is geen nieuwe vuilverwerkingsin stallatie nodig. Wanneer meer aan dacht wordt geschonken aan het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval en het herge bruik van materialen, kan worden volstaan met de installaties die nu al in deze provincies draaien. Dit stelt een aantal milieuorganisaties, verenigd in de Zuidhollandse Mi lieufederatie, in een rapport over de toekomst van de afvalverwer king in Zuid-Holland. De Milieufederatie meent dat wanneer de bestaande structuren voor het inzamelen van glas, papier en textiel worden verbeterd, de hoeveelheid afval met ongeveer 10 procent kan afnemen. Een veel grotere vermindering van de hoe veelheid te verwerken vuil kan worden bereikt als actief groente-, fruit- en tuinafval wordt ingeza meld. Volgens de milieufederatie zou op deze manier een afname van 30 procent kunnen worden be reikt. Al met al is volgens de milieuorganisaties dus een totale vermindering van de hoeveelheid vuil mogelijk van 40 procent. De organisaties bestrijden daar mee de conclusie van een werk groep van ambtenaren uit de ge meenten Leiden, Den Haag en Zoetermeer. Deze werkgroep on derzocht de mogelijkheden van de bouw van een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie in Zuid-Holland- west. Zij is tot de slotsom gekomen dat door scheiding van afval aan de bron slechts een afname van maxi maal 20 procent is te verwezenlij ken. Om het vuil in dit deel van de provincie te kunnen verwerken, is volgens de werkgroep een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie nodig. Tuinaarde In plaats van een nieuwe vuilver branding, zouden er in Zuid-Hol land beter twee of drie zogeheten composteerinrichtingen kunnen worden gebouwd: installaties waar groente-, fruit- en tuinafval wordt verwerkt tot tuinaarde. Een van deze installaties zou moeten wor den gebouwd in het westelijk deel van deze provincie, bijvoorbeeld op de plaats van de vuilverwer- Oud Strijders Legioen niet op infomarkt LEIDEN - Uit vrees voor versto ring van de openbare orde zal het Oud Strijders Legioen (OSL) ook dit jaar niet worden toegelaten op de informatiemarkt die de El Cid- commissie in de week van 12 au gustus voor eerstejaars studenten organiseert. Het college van bestuur van de Leidse Universiteit heeft dit beslo ten na advies te hebben ingewon nen bij de Raad voor het Studen ten Beleid ((RSB). In 1984 had de aanwezigheid van een informatiestand van het OSL voor enige opschudding gezorgd. Een aantal zogenaamde 'ongeorga niseerden' had toen uit protest het El Cid-kantoor aan de Kaiserstraat bezet. In 1985 nam de universiteits raad een besluit om het OSL niet meer op de infomarkt toe te laten. Niettemin stond er toen toch een stand van deze 'stichting voor Vrij heid en Veiligheid' bij de Hoog landse kerk, hetgeen opnieuw aan leiding voor enige opschudding was. Vorig jaar hield het OSL Lei den voor gezien. De El Cid-commissie 1987 had het college van bestuur om advies over al dan niet toelating van het OSL gevraagd, omdat deze organi satie in mei van dit jaar een ver zoek had gedaan om tot de infor- markt te worden toegelaten. Aangifte van mishandeling op Hooigracht LEIDEN - Een 33-jarige Leidse heeft gisteren bij de politie aangif te gedaan van mishandeling. Ter wijl zij omstreeks half vier bij de oversteekplaats Hooigracht-Haar lemmerstraat stond te wachten, zette een ongeveer 50-jarige man zijn fiets tussen haar benen. Hij weigerde volgens haar zeg gen de fiets weg te halen en gaf haar zelfs een duw. Toen zij hem terugduwde, gaf de man haar ver volgens met de volle hand een klap in het gezicht waardoor zij kwam te vallen. De vrouw heeft de politie een goed signalement van de man kunnen geven. kingsinstallatie in Zoetermeer of op de plaats die nu wordt gezocht voor de nieuwe vuilverbrandings installatie, aldus de Milieufedera tie. Daarnaast moet er in deze regio een overslagstation komen om het vuil naar bestaande afvalverwer kingsinstallaties af te voeren. Ove rigens gaat de Mileufederatie bij haar berekeningen er vanuit dat de bestaande installaties worden uit gebreid. Volgens de milieuorganisatie moeten de gemeenten en de pro vincie zich meer dan nu het geval is inzetten voor het scheiden van afval aan de bron. Zo zouden ge meenten bijvoorbeeld gemeentelij ke afvalplannen moeten maken waarin zij aangeven wat de moge lijkheden zijn van gescheiden inza meling van afval en hoe deze kan worden verwezenlijkt of verbeterd. De provincie zou daarnaast ie mand moeten aanstellen die de verschillende plannen in goede ba nen leidt. LEIDEN - De fracties van CDA en SP hebben gisteravond in de ge meenteraad tegen de door het col lege ontworpen bezuinigingsope ratie gestemd. Volgens het CDA heeft het college te optimistische verwachtingen over de financiële toekomst van Leiden. De grootste oppositiefractie verwacht dat er volgend jaar opnieuw een tekort ontstaat van 17 miljoen gulden zo dat nieuwe bezuinigingen noodza kelijk zijn. De politieke situatie is daarmee identiek aan die van een half jaar geleden bij de vaststelling van de begroting voor 1987. Ook toen stemde het CDA tegen de begro ting omdat het college zich te rijk had gerekend. Het CDA kreeg en kele maanden geleden gelijk om dat GS goedkeuring aan de Leidse begroting onthielden wegens een tekort dat deze vertoonde. Of het CDA dit keer weer gelijk krijgt, moet in september blijken waar neer wordt vastgesteld hoe hoog de financiële bijdrage van het rijk aan Leiden is. Het meningsverschil dat zich de afgelopen dagen tussen college en oppositie manifesteerde, had voor al betrekking op de hoogte van de ze rijksbijdrage. De collegepartijen hebben hoog ingezet in de weten schap dat het rijk er toch nog wat van afknabbelt. Waar het college deze inzet op baseert, werd niet duidelijk. "Het is een kwestie van onderhandelen. Daarom kan ik er niet al te openlijk over praten", zei wethouder Bordewijk (financiën) gisteravond: "Ik kan niet garande ren dat we dat geld ook daadwer kelijk krijgen. Maar dat geldt ook voor het CDA-voorstel". Het be langrijkste geschilpunt in de bezui nigingsoperatie verzandde daar mee in koffiedik-kijkerij van oppo sitie en college. Ook op het onderdeel van de be lastingverhoging wist het CDA het college niet te overtuigen. De PvdA verdedigde deze lastenver zwaring door te stellen dat ieder een moet delen in de financiële pijn waaronder Leiden te lijden heeft. Het CDA wist daarbij niet voldoende duidelijk te maken hoe de Leidse begroting sluitend kan worden zonder dat de belastingen omhoog gaan. In de marge van de bezuinigings operatie werden gisteravond nog wat wijzigingen aangebracht op voorstellen van het college. Zo wordt de komende maanden on derzocht of de gemeentelijke voliè re aan het Plantsoen behouden kan blijven door sponsering van het be drijfsleven en het inschakelen van vogelverenigingen voor het onder houd er van. Het college kondigde gisteravond aan te zullen onder zoeken of er extra geld kan worden binnen gehaald door reclame op vuilniswagens toe te staan. De eventuele opbrengst hiervan wordt bestemd voor het schoonhouden van de stad. De meeste commotie ontstond over een voorstel van D66 en CDA waarin werd gesteld dat bezuini gingen op de muziekschool niet mogen leiden tot gedwongen ont slagen en tariefsverhogingen. Wet houder Kuijers wees het voorstel van de hand omdat hij zich niet wil vastleggen ten aanzien van de ta rieven. Kuijers werd daarin ge steund door PvdA en WD waar mee het voorstel van CDA en D66 werd verworpen. De raadsleden Laurier (Links Leiden) en Boot (PvdA) schaarden zich aan de zijde van de oppositie omdat de tariefs verhoging volgens Boot in strijd is met afspraken die in de PvdA zijn gemaakt. Zij verweet het haar frac tie dit standpunt niet hard te willen maken. LEIDEN - Tweede voorzitter van de woningbouwvereniging Leiden W.C. Nagtegaal ontving gisteren, de Europese Dag van de Architectuur, uit handen van wethouder J. Peters de architectuurpublieksprijs. De prijs is toegekend aan het 230 woningen omvattende project Oranjegracht/ Waardgracht/HerengrachtlZijlsingel dat de WBL in beheer heeft. De wo ningen, tien jaar geleden gebouwd, zijn ontworpen door het architecten bureau Treffers en Polgar. Het project kwam als 'mooiste' uit de bus bij een prijsvraag die was uitgeschreven door de Bond van Nederlandse Architecten. Mevrouw Cre- mers uit Voorschoten ontving een aantal reischeques omdat haar inzen ding als meest origineel geformuleerd uit de bus kwam. Wethouder Peters zei verheugd te zijn dat de algemene belangstelling Conflict LSB en Mare voor Raad voor de Journalistiek voor de moderne architectuur de laatste jaren groeiende is. "Architectuur heeft te lang in het verdomhoekje gezeten. Er was alleen maar belangstel ling voor monumentenzorg - op zich een goede zaak - en architecten ver loochenden zich door vooral oude dingen na te maken. Dat soort architec tuur leverde gebouwen op die niet misstonden maar ook niet opvielen, zoals in de Mirakelsteeg. Nu durven architecten weer zelfbewust te zijn, mét respect voor de historie en de schaal van de stad". Het bouwproject dat in de prijzen is gevallen heeft enkele jaren geleden in negatieve zin fors in de belangstelling gestaan. In 1982 kwam aan het licht dat de bouwkundige staat van de toen vijfjaar oude huizen erbar melijk was. Een bedrag van 2,5 miljoen gulden was nodig om de wonin gen op te knappen. (foto Wim Dijkman)' LEIDEN - In een bericht over een aanklacht van de Leidse Studen ten Bond tegen het universiteits blad Mare, afgelopen vrijdag in de ze krant, is de commissie van be roep ten onrechte gekoppeld aan de Raad van de Journalistiek. De betreffende commissie is een door het college van bestuur van de Leidse universiteit ingestelde, beroepscommissie. Overigens gaat de Leidse Stu denten Bond niet akkoord met de afwijzing door de commissie van de klacht tegen Mare. Afgelopen dinsdag wijdde de Raad voor de Journalsitiek een zitting aan de kwestie. Mare had op 2 april van dit jaar onder meer geschreven dat tijdens een demonstratie in Den Haag "stenen door de ruiten van de parlementsgebouwen gingen". De LSB vindt dit een onjuiste weerga ve van zaken. Ook is de LSB het niet eens met de wijze waarop de door de universiteit ingestelde commissie van beroep te werk is gegaan. Volgens een woordvoerder van de LSB hoefde de hoofdredac teur van Mare niet te bewijzen dat er stenen door de ruiten zijn ge gaan, terwijl de LSB moest zien Raam open, video weg LEIDEN - Een inwoner van het Brouckhovenshof die vanwege de warmte zijn schuifruim op een kier had gezet en vervolgens was weg gegaan, kwam bij terugkomst voor een onaangename verrassing te staan. Zijn raam was verder open geschoven en zijn video bleek te zijn gestolen. aan te tonen dat er géén stenen wa ren gegooid. "Een omgekeerde be wijslast", aldus de LSB-woord- voerder. De Raad voor de Journalstiek zal over acht weken uitspraak doen. 'Frequentie wisseling kabel zonder problemen' LEIDEN - De wisseling van fre quentie van de verschillende tele visie- en radiozenders en de uit breiding van het zenderaanbod is zonder problemen verlopen. Na een voorbereiding van enkele da gen, was de technische omschake ling gisterochtend vroeg in een paar uur een feit. De afdeling stadskabei van de gemeente Leiden kreeg 60 tele foontjes van kijkers die problemen hadden met het afstellen van hun tv-toestel. "We hadden op enkele honderden telefoontjes gerekend", zei een woordvoerder van de ge meente vanochtend. Bij de Casema, die het kabelnet in de bollenstreek, Oegstgeest en Zoeterwoude beheert, is het aan merkelijk drukker geweest. "We hebben met vier man tot gister avond negen uur onafgebroken te lefoontjes beantwoord", aldus een zegsman van de Casema. Ook stuurde de Casema medewerkers op pad om mensen die daarom hadden gevraagd, te helpen met het afstellen van hun televisie. K&G Ter afsluiting van het eerste deel van dit seizoen houdt Jong K G zaterdag een sponsorloop op het voetbalterrein van het Gor- laeuslaboratorium aan de Was- senaarseweg. De opbrengst er van is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De loop wordt muzikaal opgeluis terd door de Show and Mar- chingband K&G, terwijl er te vens een barbecue op het pro gramma staat. Ouderen Speciaal voor de ouderen die in het hoogseizoen niet op vakan tie gaan, blijft de ontmoetings ruimte van het Dienstencentrum Binnenstad geopend. Vanaf maandag kunnen de oudereii er elke middag van 13.30 tot 17.00 uur terecht. Tot en met aanstaan de zondag is de ontmoetings ruimte ook 's morgens geopend. Op Eigen Wieken Buurthuis Op Eigen Wieken or ganiseert in de zomervakantie een aantal activiteiten. De eerste daarvan heeft maandag plaats: een tocht naar Drievliet voor kin deren vanaf zes jaar. Vertrek om ongeveer 9.30 uur vanaf het buurthuis. Dinsdag 11 augustus staat een bezoek aan kinderthea ter Plok op het programma, ver trek vanaf het buurthuis om 12.30 uur. Jeugdland in Rotter dam is vrijdag 14 augustus aan de beurt, voor kinderen vanaf zes jaar. Voor meer informatie en opgave: het buurthuis, vragen naar Anja. Drugs Voor ouders van drugsver slaafden houdt het Centrum voor hulp en bewustwording Ex '85 een gespreksgroep. Ouders geven elkaar daarin raad. en bespreken problemen. Belangstellenden kunnen zich vervoegen bij het centrum aan de Koppenhink- steeg 15, telefoon 133494 maan dag-en vrijdagmiddag en don derdagavond). Dierentehuis Het dierentehuis aan de Besjes laan heeft met ingang van 1 juli nieuwe openingstijden. Die zijn: dinsdag-, vrijdag- en zaterdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur, dinsdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur en za terdagmiddag van 14.00 tot 16.00 Vrijwilligers De SOS Telefonische Hulp dienst Leiden zoekt nieuwe vrij willigers. Gegadigden moeten be langstelling hebben voor de me demens en goed kunnen luiste ren. De THD geeft vrijwilligers een training, die in september be gint. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de THD, Postbus 495, 2300 AL Leiden. Bromfietser tegen hek LEIDEN - Een 37-jarige bromfiet ser is gisterochtend gewond ge raakt toen hij tegen het hek van een bouwerij aan de Haagweg reed. Het hek was geopend door een 51-jarige Noordwijker, die een vrachtwagen het terrein op wilde laten. De bromfietser, vermoedelijk verblind door de zon, zag niet dat de man het hek weer sloot en reed er tegenop. Hij liep daarbij letsel op aan mond en benen. LEIDEN - Er bestaat een goede kans dat het bedrijf Green-gene zich zal vestigen in de Leeuwen hoek. Over de totstandkoming van de onderneming bevinden de on derhandelingen zich in de eindfa se. Het bedrijf zal bij de oprichting werk bieden aan 10 tot 20 perso- Een van de deelnemers in de op te richten besloten vennootschap is Gist-Brocades. De Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) heeft kandidaat-financiers gevon den voor Green-gene. De partici panten hopen de oprichtingsakte 'Meerburg' verwijt gemeente laksheid LEIDEN - De Stichting Meerburg is verontwaardigd over de lakse opstelling van de gemeente bij het nemen van grondmonsters bij het vuile-gronddepot 'n Roomburg. De stichting doet hierover haar be klag in een brief aan het college van B en W. In tegenstelling tot de afspraken is het peilfilter-onderzoek door de gemeente zelf ter hand genomen en wordt het niet door een onaf hankelijke derde uitgevoerd. De laatste metingen dateren van ja nuari van dit jaar. "De uitslagen van dit eerste onderzoek (verho ging loodgehalte) hadden echter een versneld onderzoek van de peilfilters gerechtvaardigd, maar in strijd met de bepalingen van de Hinderwet is er niet binnen drie maanden bemonsterd, maar pas na ruim vijf maanden, en dat pas na aandringen van de bewonerscom missie", schrijft de stichting aan het college. De stichting verzoekt B en W om dringend maatregelen te nemen om deze gang van zaken in de toekomst te voorkomen. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat de oorzaak van de in een peilfilter aangetroffen ver hoging van het loodgehalte nog on duidelijk is. Volgens hem is het uit gesloten dat het lood afkomstig is van het gronddepot. "Dan hadden we in de andere peilfilters ook lood moeten aantreffen. Dat is niet het geval". Bestuurder rijdt door na aanrijding Stationsplein LEIDEN - Een 29-jarige fietser uit Leiden is gisterochtend op de ro tonde bij het Stationsplein aange reden door een 33-jarige automobi list uit Leiderdorp. De bestuurder van de auto wilde rechtsaf de ro tonde afgaan, maar verleende geen voorrang aan de fietser die op de rotonde wilde blijven. Een aanrij ding was het gevolg. De automobilist reed door, maar meldde zich voordat de politie hem had opgespoord. De fietser moest zich met gebroken middenhands- beentjes en schaafwonden in een ziekenhuis laten behandelen. binnen enkele weken te kunnen ondertekenen. Een woordvoerder van Gist-Brocades zei gisteren dat "Leiden herhaaldelijk is genoemd als mogelijke vestigingsplaats voor Green-gene". Het bedrijf zal zich alleen met onderzoek bezighouden op het ge bied van de planten-genetica. Deze wetenschap houdt zich bijvoor beeld bezig met het resistent ma ken van planten en gewassen tegen insecten. De kans dat het bedrijf General Bio-Synthetics (GBS), een joint venture opgericht door Shell en Gist-Brocades, zich in Leiden ves tigt, is aanmerkelijk kleiner. GBS heeft wel haar statutaire zetel in Leiden, maar volgens een wel-in- gelichte bron bij de Delftse gistfa briek is de kans dat het nieuwe be drijf op het gebied van de biotech nologie naar Leiden komt "wat Gist-Brocades betreft hooguit twintig procent". Aanvankelijk leek de kans dat GBS voor Leiden zou kiezen groot. Maar die is kleiner geworden om dat personeelsleden bezwaren ma ken tegen de reisafstanden. Vol gens het door Gist-Brocades en Shell uitgegeven persbericht wordt het nieuwe bedrijf niet ge huisvest in Delft of Rijswijk, waar de moedermaatschappijen zetelen, maar vestigt het bedrijf zich in ie der geval wel in de Randstad. Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de belangstelling van het bedrijf voor Leiden be kend is. Zij wilde verder geen me dedelingen doen over de mogelijk heid dat de joint venture daadwer kelijk naar Leiden komt. GBS, dat eind van dit jaar opera tioneel wil zijn, was niet van plan om nieuwbouw te plegen in Lei den. Het bedrijf was op zoek naar bestaande kantoorruimte voor de 80 personeelsleden van de manage ment- en marketingafdeling. GBS is het op een na grootste be drijf ter wereld op het gebied van de industriële enzymen. Deze wor den gebruikt in de wasmiddelen-, de zetmeel- en de textielindustrie. De joint-venture verwacht eind van dit jaar een omzet te hebben van 250 miljoen gulden. 'Gemeente moet schepen Galgewater wegslepen' LEIDEN - N.G. Blonk, een van de bezwaarmakers tegen de histori sche haven aan het Galgewater, wil dat de gemeente de bewoonde 'his torische' schepen in deze haven wegsleept. Het bestemmingsplan voor dit gebied laat volgens Blonk niet toe dat openbaar water wordt gebruikt voor het aanleggen van woonschepen. Hij wil dat de ge meente maatregelen neemt om aan dit voorschrift te voldoen. Een woordvoerder van de ge meente Leiden stelt dat het ge meentebestuur eerst wil wachten tot een evaluatienota over de histo rische haven is verschenen. Die no ta wordt in augustus verwacht. Pu bliek en belanghebbenden kunnen vervolgens hun mening geven over de voornemens in deze nota. Welke deze voornemens zijn, kan de gemeentelijke woordvoerder op dit moment nog niet zeggen. Overi gens meent hij dat de voorschrif ten in het bestemmingsplan niet zo mogen worden uitgelegd dat het aanleggen van bewoonde schepen in het Galgewater verboden zou zijn. "Deze boten liggen er niet ille gaal". STAD IFIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11