Autokeuring door publiek aanvaard 'Te veel aandacht voor beleg in plaats van de boterham' Reportage Plannen voor versoepeling kritisch onthaald Kerkelijke organisaties willen meerzuivere koffie f PAGINA 2 WOENSDAG 1 JULI 1987 LEIDEN - Niet iedereen staat te springen om een verandering in de nog jon ge verplichting tot auto keuring waar de minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zich momen teel druk mee bezig houdt. Een grote meerderheid van autobezitters wil de huidi ge jaarlijkse keuring voor auto's van drie jaar en ou der behouden, zo blijkt uit een steekproef van het bu reau Lagendijk. Slechts de helft van de automobilis ten vindt keuring pas noodzakelijk vanaf het vijfde levensjaar, zoals Smit-Kroes nu voorstelt. In de Tweede Kamer zijn de voorstanders van zo'n versoepeling, juist nu het publiek de keuring lijkt te hebben aanvaard, zelfs ver in de minderheid. Steun is er wel voor een ander voor stel van Smit-Kroes: om de controle op afscheiding van giftige uitlaatgassen te verbeteren. Veel auto's blijken door een slechte af stelling meer koolmonoxi de af te scheiden dan nodig en gewenst. door Eveline van Vlijmen In Juli 1985 trad de Algemene Periodieke Keuring (APK) voor personenauto's en kleine bedrijfs wagens in werking met als doel de verkeersveiligheid te bevorderen. Er kwamen veel negatieve berich ten over de keuring zoals mogelij ke fraude met stickers en keurings rapporten. Dat kwam Smit-Kroes - van meet af aan tegenstander van de APK - eigenlijk niet zo slecht uit: ze besloot tot een vervroegd onderzoek naar het effect van de keuringen. Dat zou eigenlijk pas in 1990 worden gehouden. In de resultaten van de onderzoe ken wordt de fraude nauwelijks besproken. Volgens DHV, een in genieursbureau dat bij het onder zoek werd betrokken, zijn er op dat terrein ook snel verbeteringen zijn aangebracht: de stickers op de au to's werden genummerd en zijn nu moeilijk na te maken, terwijl de controle op naleving van de keu ringen is geautomatiseerd. DHV- woordvoerder Simons erkent ove rigens dat de fraude daarmee niet is uitgebannen. „Het probleem is dat je moeilijk kunt nagaan hoe groot de omvang van de fraude nu nog is. Want fraude houd je toch". De voornaamste reden voor Smit-Kroes om een versoepeling van de APK-keuring voor te stel len, is niet de fraude maar het vol gens haar te geringe effect op de verkeersveiligheid. Gebleken is dat het aantal ongelukken met slechts één procent is afgenomen sinds de keuring werd ingevoerd. Hoewel dat nog altijd overeenkomt met 15 doden en 500 gewonden, zo als Tweede-Kamerlid Castricum (PvdA) de minister voorrekende, had Smit-Kroes er meer van ver wacht. De acceptatie van de keu ring door het publiek acht zij geen reden om toch op de oude voet met de keuring door te gaan. Onderhoud Een verschuiving van drie naar vijf jaar oude auto's is volgens de bewindsvrouw alleszins aanvaard baar, omdat het auto-onderhoud door de keuringen aanzienlijk is verbeterd. Bovendien gaan auto's er nauwelijks op achteruit zouden tussen het derde en vijfde levens jaar, zo stelt Smit-Kroes, die wat dat betreft gelijk krijgt van de voornaamste onafhankelijke keu ringsinstantie, de ANWB. Woord voerder Kroon: „Uit de keuringen bij de ANWB is gebleken dat de au to's na drie jaar nog erg goed zijn en alleen een milieukeuring moe ten ondergaan". Sommigen plaatsen echter vraagtekens bij de door Smit- Kroes gehanteerde cijfers. Direc teur Westendorp van de Consu mentenbond, die bezig is met een onderzoek naar de kwaliteit van de huidige APK-keuringen, is van oordeel dat de minister zich in haar plannen teveel heeft laten leiden door ongevalsstatistieken. De cij fers daarin zouden aantonen dat de jongere auto's minder bij ongeluk ken zijn betrokken. Op grond van eigen onderzoek spreekt Veilig Verkeer Nederland (WN) spreekt dit echter tegen in een advies aan de minister. Wel blijkt de bereid heid tot goed onderhoud af te ne men bij auto's die ouder zijn dan vijf jaar. Ook het adviesorgaan van de mi nister zelf, de Raad voor periodie ke veiligheidskeuringen voertui gen, is het niet met op alle punten met Smit-Kroes eens. Secretaris Van Eijkelenburg: „Het is op het moment nog niet gewenst om de keuring te verschuiven van drie jaar naar vijf jaar oude auto's. Mis schien kan de keuring, als de auto techniek voldoende is gevorderd, straks vanaf het vierde bestaans jaar van de auto worden gehou den". Technische fout Vast staat in elk geval dat de keu ring zijn nut heeft en, in welke vorm dan ook, moet blijven. Zo blijkt volgens VVN dat vijf procent van de ongevallen werd veroor zaakt door een technische fout. Hoewel in 1985 was besloten om de keuringen tijdelijk te proberen in een periode van zes jaar, stelt de Raad voor de Veiligheidskeurin gen dan ook voor de APK nu al bij wet te regelen. Van Eijkelenburg wijst daar ook op het feit dat de on afhankelijke keuringsstations (ANWB en Rijksdienst voor het wegverkeer) over onvoldoende ca paciteit beschikken en moeten uit breiden. „Op het moment aarzelen ze vanwege het tijdelijke van de wet", legt hij uit. De ANWB is de belangrijkste on afhankelijke keuringsinstantie. De auto's kunnen hier niet worden ge repareerd. Sommige mensen vin den dat een voordeel omdat zij nogal eens het idee hebben dat een garage, die het uiteindelijk van de reparaties moet hebben, niet op recht handelt. Nadeel is dat voor de ANWB de keuring geen bij- maar hoofdzaak is. Bij het huidige tarief van vijftig gulden kan dat niet uit. De kosten worden de ANWB te hoog en inmiddels is dan ook het overleg geopend met Bovag en Rai, de belangenbehartigers van de garagehouders, over een financiële bijdrage. Evenals een kwart van al le automobilisten willen de parti culiere bedrijven de onafhankelij ke ANWB erbij houden, zonder verhoging van het tarief. „Hopelijk komen we tot een overeenstem ming. Het zou toch belachelijk zijn als de bevolking hier de dupe van zou worden", aldus Kroon namens de ANWB. Concurrentie De garagehouders ondervinden geen concurrentie van de ANWB en de Rijkdienst voor het Wegver keer. „Het is juist goed dat de auto mobilisten een keuze hebben om naar toe te gaan. Uiteindelijk ko men ze toch bij de garage terecht want ook de ANWB, die niet repa reert, verwijst de mensen naar ons", zo verklaart keurmeester Im- mink van garage Janson in Leiden. Maar voor er zekerheid kan ko men over de rol van de ANWB, wil len de garagebedrijven eerst zelf duidelijkheid. Zij zijn niet erg te spreken over de plannen van Smit- Kroes, die de bedrijven slechts in onzekerheid zou brengen. Door de ze onzekere situatie investeren de automobielbedrijven niet in de keuringsapparatuur, zo hebben Bovag en Rai laten weten. Ook Im- mink is van mening dat de keu- rings-regeling niet moet verande ren, laat staan versoepelen zoals Smit-Kroes nu voorstelt. „Eigen lijk vind ik dat die hele keuring strenger moet. De APK is veel te Zijn collega Van Seggelen van het Leidse Motorhuis draait al van af het begin mee met de APK. Ook hij vindt het het geen goed plan om de keuring weer te veranderen. „Dat schept veel te veel verwar ring. Bij het publiek, maar ook bij de garagehouders. Het loopt nu goed, we kijken zo'n twintig auto's na op een dag en de klanten begin nen er langzaam aan te wennen. Trouwens, ik zou me goed belazerd voelen als ik na drie jaar m'n auto had laten keuren en zou blijken dat het helemaal niet nodig was", al dus Van Seggelen. Milieu Een verhaal apart is de milieu- keuring. Dat er een betere controle op de uitstoot van giftige uitlaat gassen moet komen staat vast voor zowel de keurmeesters als de mi nister. De vraag is alleen nog of de ze keuring aan de APK moet ge koppeld of dat er al een keuring moet komen voor auto's van één jaar oud. Volgens Kroon van de ANWB is de milieukeuring die in de APK is verwerkt al voldoende. Uit een TNO-onderzoek is echter gebleken dat de uitstoot zelfs bij jonge auto's, van nog geen jaar oud, niet goed is. Van de geteste 45 voertuigen, bleken er 22 niet cor rect te zijn afgesteld. Veelal is er. sprake van een te hoog gehalte aan koolmonoxide (CO) in de uitlaat gassen komt, afwijkt. Dat komt vooral voor bij auto's waar de men sen zelf aan sleutelen. Doordat in nieuwe auto's katalysatoren wor den gebouwd, die de uitlaatgassen schoner maken, moet hier ook een controle op komen. De Tweede Kamer wacht nog op nadere gegevens. Sommige kamer leden zijn van mening dat de mi lieukeuring wel moet worden uit gebreid, maar niet moet worden losgekoppeld van de normale APK-keuring, zoals Smit-Kroes voorstelt. Het wachten is nu op een notitie van minister Nijpels (mi lieu). Smit-Kroes overweegt invoe ring van milieukeuring bij één jaar oude auto's. Topman Bredero over neergang bouwconcern: UTRECHT - Het gewicht dat het internationaal opererende bouw concern Bredero tijdens jarenlan ge uitbreiding had aangenomen, heeft de vrije val van het afgelopen jaar een duizelingwekkende vaart gegeven. Sinds vorig jaar juni, toen de eerste verliezen van vastgoed- dochter Breevast wereldkundig werden, zijn Verenigde Bedrijven Bredero in versneld tempo afgeta keld. Verliezen bleken steeds dra matischer dan verwacht. De groot heidswaan die volgens critici te lang de bedrijfscultuur van Brede ro beheerste, had een hoge prijs. "Grootheidswaan? Ik zou het niet weten. Het is zo ontzettend makkelijk om na te kaarten. Ik heb de indruk dat de formule van Bre dero op zichzelf helemaal niet zo slecht was. Integendeel, die was heel lang succesvol geweest. De vraag is echter of het bedrijf die formule zo lang had moeten vast- - houden. Achteraf kun je zeggen dat men eerder de koers had moe ten wijzigen". Ir. Frank Mathijsen Gerst kwam in januari van dit jaar als de nieuwe topman van het Utrechtse aanne mingsbedrijf. Van hem werd ver wacht dat hij orde op zaken zou stellen. Bredero moest grondig worden verbouwd, de onderne ming diende een nieuw profiel te krijgen. Helemaal fout Mathijsen Gerst: "De problemen waarmee ik direct werd geconfron teerd, waren zo groot dat ik dacht: je zal iets moeten doen aan her schikking en heroriëntatie anders loopt het helemaal fout. We zijn aan dit jaar begonnen met een garantievermogen dat aan de lage kant was. In de discussie met de banken kwam al snel de vraag aan de orde: kun je zo wel doorgaan". Aan die acute vraag over het voortbestaan van het bedrijf was het nodige voorafgegaan. Nadat in september van het vorig jaar be kend werd dat Breevast een verlies had geleden van 18,8 miljoen over het eerste halfjaar, besloten direc tie en raad van commissarissen voor de vastgoedmaatschappij uit stel van betaling aan te vragen. Dit om op evenwichtige wijze een fi nanciële en organisatorische reor ganisatie te kunnen doorvoeren. De verliezen op de vastgoedacti viteiten bezorgden moederconcern Bredero, dat een belang heeft van 36,7 procent in Breevast, aanvan kelijk een geschat verlies van en kele miljoenen. Amputatie van de vastgoedpoot was dringend nood zakelijk om te voorkomen dat het hele concern in het Breevast-deba- cle zou worden meegesleurd. Ma thijsen Gerst: "Sinds de surséance van Breevast hebben we 65 mil joen van ons vermogen moeten af schrijven. Dat is natuurlijk een klap". "We werden het al gauw eens over het afstoten van de buiten landse activiteiten. Niet zozeer om dat ze verliesgevend of te weinig winstgevend zouden zijn, maar omdat we niet meer in staat zijn ze te financieren. We hebben gezegd: Bredero moet zich weer als een Ne derlandse bouwonderneming pro fileren", aldus Mathijsen Gerst. Bredero besloot tot een hergroe pering op de Nederlandse markt. De in vele landen werkzame divi sie pijpbekleding, Bredero Price, wordt op termijn verkocht. De bui tenlandse dochters die nu van de hand worden gedaan, hebben 1.400 werknemers. "We hadden het idee", vervolgt Mathijsen Gerst, "om de sanering vrij rustig te laten verlopen. Maar ons schema werd verstoord door enerzijds een aantal verliezen die te maken hebben met de afbouw van de organisatie in het buiten land en aan de andere kant door het beslag dat de bewindvoerders van Breevast op onze aandelen in dochterondernemingen hadden gelegd. Dat beslag was op zichzelf niet zo ernstig, maar had wèl een hele slechte doorwerking in de markt. We kregen problemen met leveranciers, opdrachtgevers en fi- "Als we waren doorgegaan in het tempo dat we ons hadden voorge nomen, hadden we het grote risico gelopen dat de gezonde bedrijven in een moeilijke positie terecht zouden komen. Dat is de reden ge weest waarom we surséance heb ben aangevraagd. Het beslag door de bewindvoerders van Breevast is nu opgeheven waardoor de uit vaart van gezonde bedrijven kan beginnen". Volgens de concerntop moet het eigen vermogen - enkele maanden geleden was dat nog 100 miljoen gulden- op termijn als verloren worden beschouwd. Dat vermogen is reeds door verliezen aangetast en zal verder geheel verdwijnen door nog uit te voeren onderdelen van de sanering. Verliesgevende bedrijven in Nederland zullen on der de boekwaarde verkocht moe ten worden, hetgeen verliezen op levert. Met de verkopen wordt ook een deel van het vermogen zelf af gestoten. Bovendien moet nog op verdere afvloeiïngskosten worden gerekend. Geldensgroep Bredero kreeg afgelopen maan- dag voorlopig uitstel van betaling. Dat geeft de concernleiding speel ruimte voor de herstructurering. Veertien gezonde ondernemingen zijn ondergebracht in de Geldens groep, die vanuit Bunnik gaat ope reren. De naam Geldens is afkom stig van een zogeheten lege BV van Bredero, ooit een handelsonderne ming, waarin sinds april de bedrij ven zijn gebundeld. Over de finan ciering van deze Geldens-groep was reeds overeenstemming met de banken bereikt. In totaal werken er 1.900 mensen. Het nieuwe concern zal worden geleid door een "een heel kleine top van vier of vijf mensen". Ma thijsen Gerst zal de leiding van de directie krijgen. De andere leden van de huidige raad van bestuur - J.H. Vermeulen RA en ing. P. de Bruijn - zullen geleidelijk verdwij nen. "Zij blijven tijdens de sur séance als bestuurslid nog wel ver antwoordelijk voor verenigde be drijven". aldus Mathijsen Gerst. De sociale gevolgen van de sane ring lijken vooralsnog beperkt. Ge probeerd wordt de bedrijven die niet tot de Geldens-groep behoren, te verzelfstandigen. "Nu het beslag is opgeheven, kunnen we weer iets doen. Servica hebben we verkocht aan GTI, ten aanzien van drie hei- bedrijven en de plavuizenfabriek De Valk in Rotterdam voeren we vergaande onderhandelingen. Fle- xibouw BV wordt gesloten. In to taal worden 125 mensen ontslagen. Ons ingenieursbureau Nordined BV gaat toch mee naar de Geldens- groep. De werkgelegenheid van 3.600 mensen is gered, dat is een zeer positieve zaak". Een organisatie-adviesbureau is inmiddels begonnen met het door lichten van de bedrijven in de Gel dens-groep. "Dat bureau is met de directies bezig om per bedrijf een strategjsch *plan te maken, geba seerd op een sterkte-zwakte analy se. Daaruit zal moeten blijken of de bedrijven in staat zijn een behoor lijk rendement voor elkaar te krij gen. Dat kan betekenen dat in be drijven geïnvesteerd zal worden, misschien dat hier en daar nog ge saneerd zal moeten worden. Ik ver wacht niet dat dat op grote schaal het geval zal zijn". Optimistisch De Geldens-groep moet weer een degelijk bouwbedrijf worden zoals Bredero altijd is geweest. Mathij sen Gerst schat de overlevingskan sen optimistisch in. "Ik denk datje er een goede bouwclub van kunt maken, wat Bredero in het verle den ook was. Het zijn stuk voor stuk degelijke bouw- en installatie bedrijven met een goede naam, veel ervaring en een redelijke, zij het bescheiden, winstgevend heid". De Geldens-groep zal zich niet of nauwelijks meer gaan bezighou den met activiteiten die op zich weinig van doen hebben met de aannemerij, zoals projectontwik keling en vastgoedexploitatie. Za kelijke bezigheden die aan de basis stonden van Bredero's succes én aftakeling. "Ik denk dat we wel iets aan projectontwikkeling gaan doen, maar dan in technische zin en niet in de sfeer van risicodra gende projecten. Met vastgoed zul len we zeker niet beginnen, want daar hebben we het geld niet meer De Geldens-groep kan in ieder geval leren van de ervaring van Bredero. Mathijsen Gerst: "Ik denk dat bij Bredero de aandacht wel eens is afgedwaald van de bo terham naar het beleg. We moeten ons opnieuw op de boterham gaan richten, op het bouwen dus" In november moesten de voor spellingen plotsklaps worden bij gesteld. Bredero zou over 1986 een verlies lijden van 60 tot 70 miljoen gulden. Om een verder afglijden van het concern te voorkomen, be sloot de leiding allereerst in eigen vlees te snijden. De raad van be stuur werd gehalveerd, president Feddes ging vervroegd met pen sioen. Om de verliezen te dekken, werden de deelnemingen in Red land Bredero en Bredero Proper ties van de hand gedaan. In maart van dit jaar maakte het bestuur bekend dat de verliezen over vorig jaar aanzienlijk groter zouden zijn dan in november was voorzien. Er werd gerekend op een verlies van 89 miljoen. Voor verlie zen op een aantal buitenlandse projecten, onder meer in Algerije, moesten voorzieningen worden ge troffen. De banken besloten samen met het organisatiebureau McKinsey een onderzoek in te stellen naar de financiële positie van Bredero ter voorbereiding van een ingrijpende sanering. Bredero-topman Mathijsen Gerst: 'We hadden eerder de koers moeten wijzigen'. ifotoGPD) Koffiehandelaren moeten meer bij de kleine boeren in de Derde Wereld inkopen, en dit ook tegen betere voorwaarden voor die boeren. Dat is de kern van een voorstel van het Interkerkelijk Overleg Wereldvoedselvraagstuk (IOW) aan de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Thee pakkers. Het IOW is een samen werkingsverband van vijftien kerkelijke organisaties. Zij vragen de koffiebranders, in een meeijarenplan te komen tot aankoop van ruim 230.000 ba len koffie. Het IOW kwam op dat aantal door cijfers van de We reldbank, die heeft berekend dat 12 procent van de wereldproduk- tie van koffie wordt geleverd door kleine boeren met hun fa miliebedrijven van 0,5 tot 2 hec tare. Zou Nederland een evenre dig percentage koffie willen in kopen, dan zou dat neerkomen op die 230.000 balen. Op dit ogenblik komt ongeveer 0,3 procent van de in ons land ge bruikte koffie van kleine boeren. Het IOW stelt voor. volgend jaar te beginnen met aankoop van 10 procent van het streefaantal. Ook de voorwaarden moeten verbeteren, vindt het Interkerke lijk Overleg Wereldvoedsel vraagstuk. Het pleit voor meerja rige contracten, zodat de kleine producenten meer zekerheid krijgen, en voor een minimum prijs op kostprijsniveau. Brand in porno De stichting 'Rainbow' van de vroegere EO-directeur L. P Dorenbos is in Veenendaal be gonnen met het opkopen van 'pornografie' Daaronder vallen niet alleen de gebruikelijke 'vie ze boekjes', maar ook bladen als Playboy, Penthouse, Nieuwe Re- vu, Panorama en Cosmopolitain. De bedoeling is dat de hele han del komende zaterdag vóór de Oude Kerk in het centrum van Veenendaal wordt verbrand. Dat heeft een woordvoerder van de stichting vandaag meege deeld. Vorige week deelde Do renbos bij een protest tegen kin derporno in Oude Pekela al mee, dat hij en de zijnen alle winkels in Veenendaal die zulke bladen verkopen van een speciale stic ker zouden voorzien Om juridi sche redenen is hij hiervan afge stapt. Nu komt er een krijtstreep voor de winkels. De bedoeling daarvan is dat de mensen daar niet achter komen. De stichting 'Rainbow' wil de ze activiteiten in andere 'christe lijke' plaatsen voortzetten. Spa kenburg is het volgende doelwit. 'Rainbow' heeft ook een ge sprek aangevraagd met V en D en AH, waar sommige van deze bladen worden verkocht, en met de VNU, die Cosmopolitain uit geeft. Dorenbos wil deze bedrij ven op hun verantwoordelijk heid terzake aanspreken. Hervormde Kerk: beroepen te Wierden K. van Meijeren Oolt- gensplaat, te Loon op Zand A. Vlietstra Melissant; aangenomen naar Bussum P. Oussoren Utrecht, voorheen luthers predi kant, naar Papendrecht J. Kom- m^rs Groot-Ammers, voorheen zendingspredikant, naar Surhui- zum (Fr.) kandidaat F. Schipper Papendrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Engwierum (Fr.) voor 'De Sionsberg' in Dokkum D Land Soest. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Enschede H Jagersma Ber- gentheim. Zwartrok KRO-directeur mr. B. A. Schmitz nam gistersen in Hilver sum het eerste exemplaar in ont vangst van het 'Katholiek Woor denboek'. Het 191 bladzijden tel lende boekje heeft een paarse omslag, terwijl op de schutbla den bidprentjes zijn afgebeeld. Samenstellers zijn drs. W. Knippenberg en F. Oudejans, uitgever is Th. Rap te Amster dam. Eerder verschenen bij Rap een bargoens en een erotisch woordenboek. Een Jiddisch woordenboek volgt later. Knip penberg, afkomstig uit een rooms-katholieke uitgeversfami lie, is emeritus-priester en oud conservator van het bisschoppe lijk museum in Breda. Oudejans was jarenlang perschef van het bisdom Breda. Aanleiding tot de uitgave was een verzoek van de redactie van 'Onze Taal', alweer jaren gele den, aan Oudejans om typisch rooms-katholieke woorden vast te leggen. De schrijvers hebben veel baat gehad bij twee radio uitzendingen waarin de luiste raars werd gevraagd dergelijke woorden naar de KRO op te zen den. "Van aalmoezenier tot zwar trok. Bij het doorlezen van de drukproeven bleek, dat ik bijna alle woorden ken, terwijl ik niet eens op een priesterseminarie heb gezeten. Wie zegt daar dat de KRO niet katholiek meer is?" Zo grapte KRO-directeur Schmitz bij het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar. Dat er in de kerk veel veran dert, blijkt wel uit het feit dat ve le beschrijvingen in de verleden tijd staan, zoals van het gilde van de klare waarheid, halfdubbel, onthouding en weesgegroet. Dankzij de ruim 700 trefwoorden in het woordenboek zal men tot in lengte van dagen de betekenis kunnen opzoeken van woorden en uitdrukkingen als aardse tra nendal, ambo, biechtspiegel, blij de geheimen, dagelijkse zonde, dikke dinsdag, eiergang, gerfka- mer, hagelkruis, heilig putje, houten mis, kerkfabriek, klopjes, knikengeltje, kustafeltje, maand- briefje, mis met drie heren, nachtkruisje, pilarenbijtster, roomse knieën, schuifje, vasten- trommeltje, voetgebeden en ziel- tjesrijst. Rooms De voorganger van dit boek verscheen in 1902 onder de titel 'Roomse Woorden'. "Van rooms zijn we dus katholiek gewor den", zei Oudejans gevat. "Hoe de opvolger hiervan over 85 jaar zal heten, zullen we nooit weten'. Maar één ding hoop ik: dat ook dat boek bij de KRO zal worden uitgegeven". Aan het boek is de progressie ve instelling van de makers wel te merken. Zo worden bewegin gen als 'Acht Mei' en 'Mariën- burg' wel vermeld, maar de be houdende tegenhanger 'Contact Rooms-Katholieken' niet. Wel het internationale tijdschrift 'Concilium', maar 'Communio' (waarin kardinaal Simonis zijn geruchtmakende artikel over fe ministische theologie publiceer de) niet. De naam 'Rolduc' - het priesterseminarie van bisschop Gijsen - zal men tevergeefs zoe ken. De langste beschrijving komt overigens toe aan de Hervor ming. Vroeger spraken rooms- katholieken nogal eens over 'de formatie' in plaats van over 're formatie'. Maar 'deformatie' komt in het Katholiek Woorden boek niet voor. "Grapjes moch ten niet van de uitgever", ver klaarde Oudejans. Naam. De paar dagen oude 'Afrikaans Gereformeerde Kerk', die zich zaterdag als behoudende richting van de Nederduits Gere formeerde Kerk .afscheidde, moet haar naam veranderen. Er bleek al een kerk met die naam te zijn, namelijk een kleine kerk voor zwarten en kleurlingen in de Kaapprovincie. Hoe de rechtse blanke kerk nu gaat he ten, is nog niet bekend. Onwettig. In een toespraak bij de opening van de jaarverga dering van de Zuidafrikaanse Raad. van Kerken, gisteren in Jo hannesburg, noemde de schei dende secretaris-generaal, dr. Beyers Naudé, de regering van zijn land 'onwettig'. "Er zijn ster ke aanwijzingen dat deze rege ring niet langer gezien kan wor den als legaal in de zin van de grondwet". Naudé verwees naar de schen ding van de mensenrechten, de uitsluiting van de meerderheid van de bevolking van politieke besluitvorming en de instand houding van het minderheidsre gime door middel van geweld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2