TAD LEIDEN i Raad van State kraakt Ihorecabeleid gemeente Ook PvdA sluit lagere rijksbijdrage niet uit LEIDSCH DAGBLAD In gebieden d'Oude Morsch en Pancras-west 'Oversteken van de Witte Singel is net Russisch roulette' Toch openbaarheid bij consumentenraad Twee dames zo midden in de nacht op straat9 u weet wel. Jongetje (9) mishandeld Kettingbotsing Koffer met geld gestolen Beroving Vechtpartij schoonmoeder en schoonzoon tfl s DINSDAG 30 JUNI 1987 e DEN HAAG/LEIDEN - De ge- r meente Leiden heeft onvoldoende i duidelijk gemaakt welke cafés in 1 het gebied d'Oude Morsch mogen 0 blijven en welke moeten verdwij- nen. Op dit moment zijn er veel meer cafés dan de zeven waartoe de gemeente het aantal cafés wil beperken. De Kroon heeft de goed- 1 keuring aan de bepaling in het be- j stemmingsplan onthouden na een e bezwaarschrift van Hocuram bv, j de exploitant van de Koets-o- theek. I Hocuram bv verzette zich tegen i het feit dat de disco uit het bestem- i mingsplan is gehaald. Het is de be- doeling dat de zaak wordt ver- I plaatst omdat de overlast voor de i buurt te groot is. De gemeente is bereid aan een verplaatsing mee te i werken en dat was voor de Kroon i reden dit onderdeel van het be- i zwaarschrift niet te honoreren. De Koets-o-theek verzette zich echter ook tegen de beperking van het aantal kroegen en dat onderdeel van het bezwaarschrift heeft wel resultaat gehad. Volgens de Kroon voert de gemeente Leiden geen ac tief beleid om het aantal cafés te verminderen. Verder wordt de noodzaak tot vermindering ook niet aangetoond, aldus de Kroon. De gemeenteraad neemt van avond een voorbereidingsbesluit voor het gebied d'Oude Morsch. Daarmee wordt voorkomen dat het aantal cafés in de wijk zich onge breideld kan uitbreiden. N.G. Blonk en garage W.C.A. Kerkhof bv hebben van de Kroon gelijk gekregen wat betreft het ge bruik van het pand Narmstraat 2. In het bestemmingsplan stond dat 150 vierkante meter van het pand mag worden gebruikt voor de ver huur en het herstellen van auto's, terwijl er 215 vierkante meter be schikbaar is. De Kroon vindt dat, evenals nu ook in de toekomst de volledige ruimte mag worden ge bruikt. Het gemeentelijk cafébeleid vindt overigens weinig gehoor bij de Kroon. Werd de beperking in d'Oude Morsch niet goedgekeurd, de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal kroegen in Pancras- west krijgt ook al niet de instem ming van de Kroon. De gemeente Leiden had in het bestemmings plan Pancras-west de mogelijkheid opgenomen het aantal cafés te ver groten van zeven naar zestien. Bo vendien mochten er van de ge meente ook meer andere horecabe drijven komen, waardoor het aan tal vestigingen in Pancras-west meer dan twee keer zoveel zou worden. Tien procent van de pan den zou daardoor een horecabe- stemming hebben en dat is teveel, vindt de Kroon, evenals A.B. La- gerweij die tegen dit onderdeel van het bestemmingsplan bezwaar had gemaakt. Volgens de Kroon zou de uitbreiding van de horeca "in con flict kunnen komen met de beoog de versterking van de woonfunc tie". Hoewel horeca in een binnen stad thuishoort, zijn de door de ge meente gewenste uitbreidingsmo gelijkheden te ruim, zo vindt de Kroon. LEIDEN - "Het oversteken van de Witte Singel is net Russisch roulet te. Er wordt zo snel en agressief ge reden. Er heerst een psychose on der de automobilisten". Dit zei een van de bewoners van de wijk Vree wijk gisteravond tijdens een bij eenkomst van het wijkcomité. De bewoners bespraken met enige ge meente-ambtenaren over de afslui ting van de Breestraat en de gevol gen daarvah voor de Witte Singel. Door het bannen van autover keer en bromfietsers uit de Bree straat heeft de Witte Singel meer verkeer te verwerken gekregen. Het aantal auto's dat per etmaal over de singel rijdt, is gestegen van bijna 8.000 tot 10.500. Op de route Langegracht/Hooigracht nam het aantal auto's toe van ongeveer 16.000 tot meer dan 20.000. De bewoners van de Witte Singel klagen er over dat de verkeersvei ligheid zo is afgenomen, vooral door hard rijden van automobilis ten. Dit blijkt overigens niet uit de registratie die de gemeente van de verkeersongevallen maakt. Het aantal ongevallen daalde afgelopen half jaar van 39 naar 6. Volgens de bewoners zeggen de ze getallen niets over de veiligheid op de Witte Singel. Dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd, komt omdat voetgangers en fietsers ex tra voorzichting zijn. "Ik ben niet bereid een van mijn vier kinderen op te offeren om de cijfers op de juiste hoogte te brengen", zei een bewoner. Behalve de verkeersveiligheid klaagden de inwoners van Vree wijk ook over de toegenomen ge- luidoverlast. Sommigen hebben al dubbele beglazing laten aanbren gen. Een van de aanwezigen wees op de toestand van de riolering. "Die is al erg slecht en wordt door het zware vrachtverkeer op de Wit te Singel steeds slechter". De aanwezigen deden de aanwe zige gemeente-ambtenaren van de directie verkeer ook enkele sug gesties om de verkeersdruk op de Witte Singel te verminderen. "Om de Churchilllaan als alternatieve route aantrekkelijker te maken, zou daar een groene zone kunnen komen", vindt een bewoonster. Anderen deden de suggestie om verkeersdrempels aan te brengen. Om de situatie voor fietsers veili ger te maken, zouden er rijstroken voor fietsers moeten worden aan gebracht. Ook de (on)zin van de afsluiting van de Breestraat kwam ter spra ke. "Fietsers worden door de bus sen de stoep op gejaagd, daardoor is het voor de voetgangers ook niet veilig meer. Wie van verkeersdeel nemers is nu eigenlijk wel tevre den", vroeg een van de aanwezigen zich af. De Vreewijkbewoners hebben weinig vertrouwen in de evaluatie van de proefperiode met de afslui ting van de Breestraat. Die evalua tie begint in oktober. Een bewo ner: "Er staan geen criteria vast aan de hand waarvan de proef wordt geëvalueerd. Dat noem ik geen evaluatie; dat is een poging om heel langzaam een bepaalde si tuatie te creëren". LEIDEN - Het college van beheer is in principe toch bereid om de vergaderingen van de consumen- 31 tenraad openbaar te maken. Het Links Leiden-raadsüd Van Lint, 2' lid van het college van beheer van het EBR, zegt dit in antwoord op een brief van leden van de consu- 21 mentenraad. De consumentenraad verweet Van Lint dat hij tijdens een be- stuursvergadering van het energie- n! bedrijf verkeerde inlichtingen had verstrekt. Van Lint zei destijds dat de raad zelf geen behoefte had aan !t openbaarmaking van zijn vergade- d! ringen. Volgens de consumenten raad waren het echter juist de di- - rectie en het college van beheer die zich verzetten tegen het toeganke lijk maken van de consumenten- raad-vergaderingen voor pers en publiek. Volgens Van Lint heeft het colle- 2 ge van beheer er echter geen enkel bezwaar tegen als de raad in het openbaar adviezen wil uitbrengen. Dat de leden van de raad de indruk hadden dat het college dit niet wil de, berust op een misverstand, al dus de EBR-bestuurder. Van Lint j ontkent tijdens de bestuursverga- dering onjuiste verklaringen te hebben gedaan. "Ik baseerde me op het verslag van het overleg tus- - sen consumentenraad en directie. En daarin stond inderdaad dat de raad, kennelijk op grond van dat misverstand, had besloten de ver gaderingen niet openbaar te ma ken". Als de raad besluit toch in het openbaar te gaan vergaderen, dan zal het college van beheer zich daartegen niet verzetten, zo laat Van Lint weten. "Persoonlijk zou ik dat ook toejuichen, want ik ben altijd een voorstander geweest van openbaarheid". Een beslissing hiertoe zal echter door de consu- LEIDEN - Aan de Nieuwe Rijn worden voorbereidingen getroffen voor mentenraad zelf moeten worden televisieopnamen van het TROS-programma 'Te land, ter zee en in de genomen. Het college van beheer lucht'. De opnamen worden gemaakt vanaf ongeveer 13.00 uur op donder- wil deze instelling, die de directie dag 2 juli. Eerder die dag heeft de generale repetitie plaats. adviseert over zaken die verbrui kers aangaan, niets opleggen. Het voorbereidende werk vergt aanzienlijk meer tijd. Gisteren is al begonnen met het uitgebreide timmerwerk dat nodig is voor opbouw van de decors ten behoeve van het onderdeel 'Hoog en droog'. Verkeer in de binnenstad moet deze week terdege rekening houden met extra parkeer verboden en omleidingen in verband met de tv-opnamen. Het is de tweede keer dat het onderdeel 'Hoog en droog' in Leiden wordt opgenomen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De fractie van de PvdA in de gemeenteraad sluit niet uit dat de financiële bijdrage van het rijk aan Leiden lager uitvalt dan door het college is begroot. Hoewel dit de komende jaren tot extra be zuinigingen zou leiden, ziet de so cialistische fractie geen reden om niet akkoord te gaan met het finan ciële beleid van het college. De PvdA verwacht niet dat een even tuele tegenvaller 17 miljoen gulden bedraagt, zoals het CDA sugge reert. De gemeenteraad werd gister avond gevraagd een oordeel te vel len over de door het college voor gestelde bezuinigingen. De discus sie verzandde echter in vage toe komstverwachtingen omtrent de omvang van de financiële steun van het rijk. Het college heeft 38 miljoen gulden nodig om deze ope ratie te laten slagen. Het CDA ver wacht echter dat de werkelijke bij drage 17 miljoen gulden minder zal zijn waardoor er volgend jaar op nieuw bezuinigingen nodig zijn. "Je kunt er van uit gaan dat dan weer een nieuwe lastenverzwaring voor de bevolking nodig is", aldus CDA-fractievoorzitter Walenkamp gisteravond. Hij ziet zijn bange vermoedens bevestigd door financieel specia list Beijen van de PvdA toen deze opmerkte dat 'Leiden recht heeft op 38 miljoen gulden'. "Maar je krijgt in het leven niet altijd waar je recht op hebt", aldus Beijen. Slechts de fracties van CDA en PvdA kwamen gisteravond aan bod over de bezuinigingen. CDA- leider Walenkamp herhaalde wat hij reeds eerder had gezegd. Met een dreigend tekort in het vooruit zicht, kan het college zich niet per mitteren geld uit te geven aan nieu we zaken. Daarbij vindt het CDA dat alle belastingverhogingen, waarmee het college extra geld denkt binnen te halen, moeten worden geschrapt. "De begroting van het college", zo was Walen- kamps conclusie: "Zit waardeloos in elkaar". LEIDEN - "Ik ga naar huis, naar het strand", was het enige commentaar van de Leidenaar op de uitspraak van de kanton rechter. Alsof zon, zee en zand een goede remedie zijn tegen pijn in de portemonnee. Want de man kreeg 75 gulden boete opge legd wegens een onduidelijk ge plaatste kentekenplaat aan de voorkant van zijn auto. door Simone van Driel en Letty Stam De man werd vorig jaar op de Breestraat door de politie aange houden. Volgens zijn zeggen had hij zijn kenteken verwijderd om dat de auto gespoten zou wor den. Maar hij had daarna de plaat weer aangebracht. De bekeuring van 50 gulden had hij indertijd niet betaald omdat hij het geld er niet voor had. "Ik werkte toen nog niet", gaf hij als uitleg. De officier van justitie vond dat wat merkwaardig. "Geen geld, zegt u? Maar u reed 'auto. En die rijdt toch niet op lucht". "De mijne wel", antwoordde de Leidenaar gevat. "Dan heeft u een heel bijzondere auto", rea geerde de officier van justitie nogal zuinigjes. Hij achtte de overtreding bewezen en eiste, iets minder zuinigjes, 75 gulden boete. Waarbij de rechter zich aansloot. Te laat "Ik vind jullie nogal kinder achtig", had de Leidenaar de po litie toegevoegd toen die hem vo rig jaar bekeurde voor het rijden met aanhangwagen zonder ken tekenplaat. De kantonrechter vroeg, met nauwelijks verholen glimlach, of de man die uit spraak kon toelichten. "Oh ja, graag zelfs", was het verbeten antwoord. "Vorig jaar reed ik met auto en aanhangwagen op de Hooi gracht. Zonder kentekenplaat, inderdaad. Dat was ik vergeten. Op de Hooigracht kwam ik de politie tegen, maar die zei of deed niets. Toen ik een uur later op het Noordeinde reed werd ik pas aangehouden". "Dus u geeft toe dat u zonder plaat reed?" vroeg de officier van justitie. "Ja, ik was het gewoon vergeten. Maar weet u wat ik nu zo kinderachtig vind? Ik maak een overtreding en een uur later bekeuren ze me er pas voor. Het had net zo goed mijn broer kun nen zijn in die auto". "Maar het was het uw broer niet", zei de of ficier. Nee, dat moest de Leide naar inderdaad toegeven. De officier eiste een boete van 75 gulden. Dat vond de man wat veel. Hij had immers de bekeu ring al betaald. Weliswaar te laat, zodat hij het geld weer terug kreeg, maar zij - de agenten - wa ren ook te laat geweest met be keuren. De rechter onderbrak het gesputter van de Leidenaar: 75 gulden boete, te laat of niet te laat bekeurd. Naar bed Het optreden van de Zuidame- rikaanse band waarvoor ze naar Leiden was getogen, had voor de vrouw uit Purmerend een min der leuk staartje gehad. Bij te rugkeer uit de Stadsgehoorzaal vond ze een bon onder de voor ruit van haar auto, die in de Bree straat geparkeerd stond op een plaats waar dat niet mag. De Purmerendse erkende de overtreding maar wilde ter ver zachting wel even op een paar dingen wijzen. "Ik ben in Leiden totaal onbekend. We zijn drie keer rondgereden op zoek naar een parkeerplaats en kwamen steeds voor het station uit. De laatste keer zagen we in de Bree straat een vrij plekje". Waarna ze heel slim een gevoelig punt aan sneed: "Het was 's avonds, om kwart over twaalf. Ik was met mijn vriendin en wilde de auto niet al te ver weg parkeren, twee dames zo midden in de nacht op straat, u weet wel... En omdat daar toch al een rij auto's stond en er geen verkeer was, heb ik de auto maar in de Breestraat gepar keerd". "U bent helemaal uit Purme rend gekomen?" "Ja. En ik heb net nachtdienst gehad". "Nou, dan moet u onderhand eens naar bed", bleek de rechter meelevend. De officier niet. Die zei dat mevrouw deze morgen gewoon in bed had kunnen lig gen als ze direct de bekeuring had betaald. Vijfendertig gulden boete eiste hij. De rechter, gevoe liger voor het verweer van de vrouw, verklaarde haar wel schuldig, maar legde geen straf op. Eenzelfde vonnis kreeg een man uit Zoetermeer toebedeeld, al moest hij er wel meer moeite voor doen. Zijn overtreding: par keren op het Pieterskerkhof op een plaats die is bestemd voor vergunninghouders. Dat zei al thans de dagvaarding. De man zelf wist niet beter dan dat hij op een vrije plaats had gestaan. "De plaats waar ik stond en die daar naast waren namelijk nog niet eens klaar. Je kon er wel staan, maar ze waren nog druk bezig met werkzaamheden. Er stond ook geen bord". Helemaal geen bord? "Ja, rechts van me stond een heel klein blauw bordje: voor vergun ninghouders". Met een pijl? "Nee, zonder pijl". Ach, dat was nou jammer voor meneer. Dat bordje zonder pijl, vertelde de of ficier, betekent namelijk dat alle plaatsen op die rij alleen voor vergunninghouders zijn. En dus ook de plaats waar hij zijn auto had neergezet. Hij eiste een geld boete van 35 gulden. De Zoetermeerder vond dat de wet wel erg streng werd gehan teerd nu de plaats waar hij had geparkeerd nog niet eens af was geweest. Wat een moeite hij bo vendien niet had gedaan om zijn verhaal te kunnen doen bij de politie. Dat had dus niet gekund. "Ze wilden er niet inhoudelijk op in gaan, zeiden dat ik maar naar de rechter moest gaan. Waarmee ik het risico loop een boete van zestig of tachtig gulden te krij gen. Ik betreur het dat men mij toch schuldig acht, terwijl men toch heeft gemerkt dat ik goed willend was". De rechter vond hem inderdaad schuldig, zag vanwege die welwillendheid evenwel van een boete af. PvdA-raadslid Beijen had slechts tijd voor een politiek be toog waarin hij duidelijke verschil len tussen PvdA en CDA consta teerde. Volgens Beijen gedroeg het CDA zich als een stel boekhouders die geen oog hebben voor nieuwe ontwikkelingen. Dat was volgens dit raadslid dan ook de reden waar om het CDA 'terecht' de deelname aan het college was ontzegd. Beij en prees D66 voor de wijze waarop deze oppositiepartij met het colle ge meedenkt en zette zich fel af te gen de SP en 'Leiden weer Gezel lig'. "Ik heb de laatste tijd niets meer van ze gehoord. Ongetwijfeld gaan ze nu vertellen hoe erg het al lemaal is. Een nogal gemakzuchti ge houding", aldus Bijen. De gemeenteraad praat van avond verder over de bezuinigin gen. LEIDEN - Een 9-jarig jongetje uit de Merenwijk is gistermiddag door drie jongens van 12 tot 15 mishan deld. Hij werd door het drietal in de bosjes getrokken en kreeg enke le klappen. De moeder van het kind is gisteravond zelf op onder zoek uitgegaan en heeft de drie Leidse jongens naar het politiebu reau gebracht. Die hebben voor hun daden een stevige reprimande gekregen. LEIDEN - Zes personenauto's wa ren gistermiddag om 16.30 uur be trokken bij een kettingbotsing op rijksweg 4. De voorste auto moest plotseling remmen. De vijf auto's daarachter hielden onvoldoende afstand en konden niet tijdig rem men. Er was geen persoonlijk let sel, maar de wagens liepen flinke blikschade op. Auto brandt uit LEIDEN - De auto van een 22-jari- ge Leidenaar is vannacht volledig uitgebrand. Terwijl hij stond te wachten voor het stoplicht bij het Veerhuis aan de Hoge Rijndijk vloog vermoedelijk door kortslui ting de motor in brand. Bij aan komst van de brandweer was er niets meer aan te doen. LEIDEN - Van een 31-jarige Hage naar is gisteravond een koffer ge stolen waarin naast kleding ook 2.500 gulden aan Spaans geld en 800 gulden Nederlands geld zat. De man was met zijn vriendin net van vakantie teruggekomen en belde aan bij een vriend in de Maartens- hof met de bedoeüng daar te loge ren. Die vriend was echter niet thuis. De Hagenaar plaatste de kof fer voor de deur. Terwijl hij op en neer hep voor de deur, is de koffer weggehaald. Gemeente krijgt 140.000 gulden voor parken LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt mogelijk 140.000 gulden van de provincie Zuid-Holland voor het inrichten van het Rembrandt- park en de uitbreiding van het Huigpark. Gedeputeerde Staten willen het geld beschikbaar stellen omdat een rijkssubsidie voor het aanleggen van groenvoorzieningen in stedelijke gebieden is vervallen. Provinciale Staten nemen eind de ze week een beslissing hierover. De provincie stelt in totaal een miljoen gulden beschikbaar voor 16 recreatieprojecten in negen ge meenten. Van de gemeenten wordt verwacht ook zelf een flink bedrag in de voorzieningen te steken. Het is de bedoeling dat de projecten nog dit jaar beginnen. Voor de voltooiing van het Rem- brandtpark, dat in totaal 150.000 gulden kost, willen GS 60.000 gul den beschikbaar stellen. Voor de uitbreiding van het Huigpark, tota le kosten 200.000 gulden, wil de provincie 80.000 gulden geven. LEIDEN - Een 21-jarige Leidse is vannacht op de Lammermarkt van haar schoudertas beroofd. Een 27- jarige Leidenaar is een paar uur la ter door de politie als verdachte aangehouden. De vrouw wilde na cafébezoek huiswaarts keren, toen zij van achteren door de man werd besprongen. Zij hep daarbij geen letsel op. De Leidenaar is na ver hoor ingesloten. LEIDEN - Een woordenwisseling tussen schoonmoeder en schoon zoon hep gistermiddag uit in een vechtpartij aan de Ververstraat. De 54-jarige Leidse wilde kleding op halen voor haar dochter die even daarvoor in het ziekenhuis was op genomen. Ze kreeg naar haar zeg gen van de 23-jarige man geen me dewerking om de benodigde spul len te pakken. Zij werd daar erg kwaad over en gooide een klinker door de ruit van de auto van de schoonzoon. Die pakte de vrouw beet en deelde daarbij een klap uit. Beiden hebben aangifte gedaan van mishandeling. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7