i Frans-Duitse ruzie over landbouw EG Ambtenaren FNV blijven dwars liggen Hoe sterk zijn momenteel de staaltjes van Hoogovens? Mislukken top vrijwel zeker Werkloosheid Japan bereikt nieuw record Terreinverlies voor Nederlandse export Ir Verdeling aandelen van Kluwer nog onduidelijk Bierstaking legt Zuid- Afrika droog AID nam in afgelopen weken helft alle kabeljauw in beslag Vut staat centraal in laatste overlegronde voor zomervakanties Regering en 1 PvdA oneens i over Unctad DINSDAG 30 JUNI 1987 BRUSSEL - Een poging van Frankrijk en West-Duitsland om op de EG-topconferentie in Brussel een oplossing te vinden voor de landbouwproblemen is gisteravond op een grote mislukking uitgelopen. Tijdens een Frans-Duits 'onderonsje' zou de Franse pre mier Chirac woedend zijn weggelopen. De kans op een oplossing voor de landbouwpro blematiek is daarmee aanzienlijk gedaald. De Europese top dreigt dan ook op een misluk king uit te lopen. Over het oorspronkelijke hoofd thema van de top, de voorstellen voor een geheel nieuwe financie ring van de Europese Gemeen schap, is wel uitvoerig gesproken, maar er zijn geen besluiten geno men. Dat zal ook vandaag niet ge beuren. door Hans de Bruijn weliswaar 'geen onoverkomelijke blokkades', maar hij noemde de voorstellen 'nog niet rijp'. Vooral de Britse premier Thatcher verzet te zich ook gisteren weer hevig te gen het voorstel de EG-bij dragen van de lidstaten fors uit te breiden. De enige vooruitgang kan wel licht worden geboekt op het punt van de interne markt (het wegne men van de grensbelemmeringen), terwijl mogelijk ook de Britten hun verzet tegen het Europese pro gramma voor de technologie (kos ten 13 miljard gulden) zullen opge ven. De problemen tussen de Fransen en de Duitsers liepen in het mis lukte onderonsje hoog op. Bonds kanselier Kohl wenst steun van de EG om het inkomen van de Duitse boeren veilig te stellen. Frankrijk verzet zich daar fel tegen. Toch zijn besluiten over ondermeer de land bouwprijzen snel nodig, omdat morgen in diverse landbouwsecto ren de campagnes beginnen. Van avond nog komen daarom in Brus sel de landbouwministers in een extra-vergadering bijeen om aan de hand van eventuele besluiten Kort Zakelijk Parker Pen Nederland is voor Parker Pen in het boekjaar 1986-1987 van levens belang gebleken. De Nederlandse dochter van de groep nam ruim 20 procent van de groepswinst voor haar rekening en legde daarmee de basis voor winstherstel. Parker In ternational boekte nu een winst van 14,3 miljoen pond (f 46 mil joen) tegen een verlies van 0,3 mil joen pond vorig jaar. in de VS werd Parker door een stijging van de verkopen met 10 procent weer de grootste producent op het gebied van schrijfgerei. Duitse schuld De Westduitse overheid zal vol gend jaar 29,3 miljard mark moe ten lenen, 3,3 miljard mark meer dan in de plannen tot nu toe stond aangegeven en zeven miljard mark meer dan voor dit jaar was begroot. Dit staat in het wetsontwerp voor de begroting van volgend jaar, dat minister van financiën Stoltenberg heeft opgesteld. De uitgaven be dragen 275 miljard mark, 2,4 pro cent meer dan voort dit jaar. VW/Ford Autolatina, het Latijns-Ameri kaanse samenwerkingsverband van de autoproducenten Volkswa gen en Ford, heeft 4000 man perso neel ontslagen als gevolg van de slechte verkoopresultaten. De ont slagen zijn gelijk verdeeld over VW en Ford. Op de terreinen van auto- fabrieken in Brazilië staan op het ogenblik 35.000 onverkochte au to's. Volcker Paul Volcker, de scheidende voorzitter van het Amerikaanse centrale-bankstelsel, acht belas tingverhogingen een goede zaak voor de Amerikaanse economie. Hij stelt zich hiermee lijnrecht te genover president Reagan op, die van geen belastingverhogingen wil horen. Bestrijding van het begro tingstekort verdient volgens Volc ker hoge prioriteit. Noorwegen/OPEC Noorwegen blijft zijn oliepro- duktie ook de rest van dit jaar be perken als steun aan de Opec, de organisatie van olie-exporterende landen, zo heeft regeringswoord voerder Egil Helle verklaard. De landen van het oliekartel gingen akkoord met een gezamenlijke produktiebeperking tot 16,6 mil joen vaten per dag en handhaving van de richtprijs van ongeveer achttien dollar per vat. Noorwegen is met een miljoen vaten per dag na Groot-Brittannië de belangrijkste olieproducent in West-Europa. van de top alsnog maatregelen te nemen. Maar er werd gisteren heel wei nig vooruitgang geboekt (tussen de Duitsers en de Fransen lijken de problemen zelfs onoverkomelijk), zodat nog allerminst vaststaat wel- TOKIO (RTR/UPI) - De werkloos heid in Japan is in mei tot een nieuw record gestegen, zo heeft de Japanse regering bekendgemaakt. Eind vorige maand was 3,2 procent van de Japanse beroepsbevolking zonder werk. In april was dit nog drie procent en in mei vorig jaar 2,7 procent. Eind mei waren in totaal 1,91 miljoen mensen zonder werk. Een maand eerder waren dat er 1,90 miljoen en een jaar eerder 1,62 mil joen. Volgens het bureau is de werkloosheid in Japan nog nooit zo hoog geweest sinds het in 1953 cijfers hierover bijhoudt. De Japanse exportbedrijven zijn sterk getroffen door de scherpe koersstijging van de yen. De sterke Japanse munt maakt hun produk- ten in het buitenland immers duur der. Hierdoor zijn veel bedrijven gedwongen mensen te ontslaan en het accent van hun activiteiten te verleggen. ke marge de landbouwministers zullen hebben. De regeringsleiders betrokken de bekende stellingen. Zo verzetten de Duitsers zich weer tegen het voorstel om de export subsidies af te breken, die de Bondsrepubliek ontvangt om het nadeel van de sterke D-mark te compenseren. Lubbers, de Britse premier That cher en Genscher herhaalden hun verzet tegen de heffing op plantaardige oliën en vetten, de zo genaamde 'margarine-tax'. Lub bers zei er tegen te zijn omdat het een handelsgeschil met de VS en de derde wereld kan uitlokken en bovendien niet zal bijdragen aan het verminderen van de overpro- duktie in deze sector in de EG. Hij vindt dan ook dat beperking van die overproduktie een grotere prio riteit moet hebben dan de heffing. Over de toekomstige financie ring van de Gemeenschap is nau welijks concreet gesproken. Lub bers zei dat niet meer dan 'oriënta ties' zijn gegeven en dat meer tijd nodig is. Vooral onder de noorde lijke EG-staten bestaat voorkeur voor het uitstellen van een beslis sing naar de eerstvolgende topcon ferenties in december (Kopenha gen) of juni 1988 (Bonn). Maar de zuidelijke lidstaten voe len daar niets voor. Zij willen boter bij de vis, want de nieuwe financie- ringsvorm (met het bruto-natio- naal produkt als grondslag in plaats van de btw) zal vooral meer geld moeten opleveren, dat ten goede moet komen aan d lidstaten in Zuid-Europa. Harde gulden drukt verkoop buiten Europa De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher rechtsgeeft Margareth Thatcher tekst en uitleg tijdens de top in Brussel. De Nederlander Van der Broek (links) en zijn Deense collega Elleman Jensen luisteren mee. <foto AP) DEN HAAG (ANP) - Een vertra ging in de groei van de wereldhan del en de harde gulden die Neder landse produkten duur maakt zijn er de oorzaak van het volume van de export dit jaar lager zal uitko men dan verwacht. Voor het eerst sinds jaren zal het Nederlandse aandeel in de wereldhandel niet groeien. Dat staat in een gisteren versche nen notitie van staatssecretaris Van Rooy (economische zaken). Van Rooy baseert zich op de neerwaartse bijstellingen van het Centraal Planbureau. Dat gaat nu uit van een groei van de goederen- uitvoer (exclusief energie) van 3,5 procent, ongeveer evenveel als de groei van de wereldhandel. Hier door zal het Nederlandse aandeel in de wereldhandel voor het eerst in vijf jaar niet groeien. Ook de waardestijging van de gulden speelt een rol. De dure Nederland se munt moet het opnemen tegen de goedkoper geworden Ameri kaanse dollar en het Britse Pond. De Nederlandse invoer zal ook in 1987 verder toenemen, vooral door dat de mensen meer uitgeven. Ook slaan bedrijven grotere voorraden JOHANNESBURG (GPD) - Grote delen van Zuid-Afrika dreigen zonder bier te komen staan, nu een staking bij de Zuid- afrikaanse Brouwerijen (SAB) steeds verder op de spits wordt gedreven. De staking, die tien dagen geleden uitbrak en waar aan zeker 3000 van de in totaal 10.000 arbeiders deelnemen, heeft reeds geleid tot een bierte kort bij restaurants, café's, hotels en drankwinkels, met name in de grote steden Johannesburg en Kaapstad. De staking begon op 19 juni, toen de helft van de 700 arbei ders in de SAB-fabriek bij Jo hannesburg weigerde akkoord te gaan met een nieuw werkrooster. De 343 stakers werden vervol gens ontslagen en als gevolg daarvan braken er solidariteitsta- kingen uit in andere SAB- fabrie ken. De grootste Zuidafrikaanse vakbondsfederatie Cosatu, waar bij meer dan 700.000 zwarte ar beiders zijn aangesloten, heeft, zich gisteren achter de staking geplaatst en overweegt om tot solidariteitsacties met de staken de bierarbeiders op te roepen. De Cosatu eist het ongedaan maken van het ontslag van de 343 SAB- arbeiders. De SAB is verantwoordelijk voor de productie van 98 procent van al het Zuidafrikaans bier, waaronder de biersoorten Castle, Lion en ook het locaal gebrou wen Amstel. Als gevolg van de staking was er het afgelopen weekeinde al sprake van een bierschaarste. De staking leidde vrijdag en zaterdag tot een stormloop op drankwinkels. me van de uitvoer vooralsnog l de Europese markt liggen, waar 80 procent van onze export heei gaat. Dat aandeel lijkt nog steec toe te nemen. De export naar bi langrijke markten buiten Europa vooral de VS en de ontwikkeling; landen - bieden minder goed vooruitzichten. Vooral op de Ami rikaanse markt speelt de lage do larkoers Nederland parten, terwi, de uitvoer naar ontwikkelingslar den negatief wordt beïnvloed doe de benarde financiële positie waai in veel van deze landen verkeren, De bedrijven die naar de Derd Wereld exporteren worden al ove DE een langere periode geconfror me teerd met een stagnerende afzet o dui deze markten, waar met name d het afzet van investeringsgoedere blij (machines, vervoermiddelen) or nei der lijdt. Dit tast de groeikanse me van deze landen weer aan. de Van Rooy merkt op dat we d be] sterke concentratie van de expoi kei op de Europese markt (in het bi; ste zonder de EG) gemeen hebben me be; onder andere België. De grote lid de staten van de EG zijn minder ge th< richt op de Europese markt en zei 1 ten de helft van hun goederen bui he ten Europa af. Hieruit mag volgen mi haar niet de conclusie worden ge do trokken dat de Nederlandse uil pl« voer naar niet-Europese marktei bu in verhouding gering is. be Als de uitvoerstromen van di w< EG-landen naar de verschillend! rei afzetmarkten gekoppeld wordei zv aan hun bruto nationaal produk K< (hoe groter dat is, hoe meer he oc land zou kunnen uitvoeren) dar aa blijkt Nederland op verre marktei va niet in een ongunstige uitzonde re ringspositie te verkeren. vc OLIEPRIJZEN - De olieprijzer Vc zijn gisteren aanvankelijk sterk ge n< stegen als gevolg bereikte akkoorc ni tussen de landen van de Opec ovei produktiebeperking, maar ginger a\ later weer wat omlaag. In New v< York liepen de belangrijkste olie prijzen op tot 20,35 dollar per val (van 159 liter). De Opeclanden wil- f len de gezamenlijke olieproduktie dit jaar tot 16,6 miljoen vaten pei dag beperken. DEVENTER (ANP) - Er is op de aandeelhoudersvergadering van het uitgeversconcern Kluwer giste ren nog weinig duidelijkheid geko men over de vraag, waar belangrij ke aandelenpakketten huizen. Het uitgeversconcern Elsevier heeft daaromtrent nog geen duidelijk heid geschapen. Ook de Britse uit gever Maxwell, die eveneens aan delen zou hebben gekocht, hield zich stil. De ongeveer twee uur durende aandeelhoudersvergadering van gisteren, waar zón 120 aandeelhou ders waren die een kleine drie mil joen aandelen vertegenwoordig den, was de eerste van twee verga deringen over het bod dat Elsevier gaat uitbrengen op Kluwer. Op 6 juli volgt nog een vergadering, om dat volgens de statuten in de op roep voor een aandeelhoudersver gadering de onderwerpen die zul len worden behandeld vermeld moeten worden. Dit was onvol doende gebeurd voor de vergade ring van gisteren. Een belangrijk punt dat op de vergadering ontbrak was het bie- dingsbericht van Elsevier. Een woordvoerder van dit uitgevers concern verklaarde dat dit wellicht deze week verschijnt, maar hetjtan ook volgende week worden. Else vier was overigens met minder aandelen vertegenwoordigd dan het concern had gewild. Het was de bedoeling dat er vier mensen namens Elsevier de vergadering Kluwer-topman Alberdingk Thijm (midden links) kijkt in de stukken van president-commissaris Langman, terwijl zijn mededirecteur Somer- wil hem van een glaasje fris voorziet. (foto anp> van Kluwer zouden bijwonen, wer zes certificaten Elsevier plus Doordat de bank Pierson, Heldring 75 gulden contant. De Zwolse uit- Pierson een fout had gemaakt, gever Wolters Samsom, met wie lukte dat niet. Kluwer tot een volledige fusie wil Zoals eerder bekend werd biedt komen, biedt per aandeel Kluwer Elsevier per gewoon aandeel Klu- drie certificaten Wolters Samsom. DEN HAAG (ANP) - Sinds donder dag 18 juni heeft Justitie van 22 ka beljauwvissers de opbrengst van hun 24.600 kilo aangevoerde en verkochte vis in beslag genomen. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw en visserij heeft gisteren desgevraagd meege deeld dat de Algemene Inspectie dienst van dit departement proces verbaal heeft opgemaakt tegen alle 41 vissers die in deze periode ka beljauw aanvoerden. De opbrengst van de 22 vissers is in beslag genomen omdat zij bij herhaling het vangstverbod op ka beljauw hadden overtreden. Bij de overige vissers, die er met alleen een proces-verbaal afkomen, was het de eerste keer dat zij verboden kabeljauw op de visafslag aanbo den. In totaal brachten de 41 vis- DEN HAAG - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de vier centrales van overheidpersoneel doen morgen een laatste poging om het voor de zomervakantie eens te worden over de arbeids voorwaarden van de Nederlandse ambtenaren. Hoe dat afloopt is niet duidelijk, al zijn een aantal draai boeken denkbaar. Daarbij moet terdege rekening worden gehou den met een scheuring in het amb- tenarenfront. door Roelf van der Kooij/ANP Minister en bonden zijn in het overleg in belangrijke mate eikaars gevangene, want ze zijn na een eer dere conflict door de bemidde- lingscommissie-Albeda in feite veroordeeld om over 795 miljoen gulden voor dit en volgend jaar te gaan onderhandelen. Minister De Koning, afgelopen voorjaar ver vanger van de toen zieke Van Dijk, ontkende dit bedrag ooit formeel te hebben geboden, maar Albeda (en de bonden) dachten daar an ders over. Het kabinet legde zich daar vervolgens bij neer en bracht het bod van 795 miljoen op 17 juni alsnog officieel in het overleg. Er veel te overleggen valt er ech ter niet meer, want de bonden Minister Van Dijk (foto ANP) moeten nu wel met heel sterke ar gumenten komen, willen zij het bod nog afwijzen. Vooral bij de CNV-ambtenaren en bij het hoger personeel bestaat de angst dat Van Dijk bij een hernieuwd 'neen' van hun kant terugvalt op een ouder bod van 260 mihoen gulden voor alleen 1987. Van Dijk wil immers liever de ontwikkelingen voor 1988 afgewacht en pas in september ver der praten. Als de bewindsman er de kans voor krijgt, zal hij die waarschijn lijk niet laten liggen. De vier amb- tenarencentrales zouden daarmee nog verder van huis zijn. Hun aan vankelijke inzet was 1,3 miljard gulden voor dit en volgend jaar, la ter teruggebracht tot 900 miljoen gulden voor alleen 1987. Toch staat het nog lang niet vast dat alle bonden eieren voor hun geld zullen kiezen. Voor géén der vier centrales (de ACOP, aangeslo ten bij de FNV, de CCOOP (CNV), de CMHA (MHP) en het onafhan kelijke Ambtenarencentrum) is het bod van 795 miljoen erg aantrekke lijk, gezien het verschil met de ei gen eisen en vooral ook met het oog op de reeds vastliggende invul ling. Want van die 795 miljoen gul den moet eerst 260 miljoen worden afgetrokken die nodig is om af spraken uit 1986 te betalen. En de rest is door van Dijk al voor een groot deel ingevuld. Hij wil 250 miljoen gulden ge bruiken voor een verlaging van de vut-leeftijd tot 60 jaar, wat 4.000 ba nen oplevert. Het restant is voor vrij overleg beschikbaar, al heeft Van Dijk ook hier de grenzen al ge trokken. Het geld moet worden ge bruikt voor het wegnemen van knelpunten in de (vooral hogere) inkomens of werkgelegenheid op leveren. De CNV-ambtenaren voelen er niets voor om de vut-verlaging, die 4.000 banen moet opleveren, uit de ruimte voor de arbeidsvoorwaar den te betalen terwijl er bij het Rijk 16.000 banen zullen worden ge schrapt. Zij zullen Van Dijk mor gen voorstellen het bedrag waar over vrij onderhandelt kan worden te vergroten. Hun secretaris J. An- neveld heeft een plan ontwikkeld om de vut-verlaging te betalen uit de forse reserve die de afgelopen jaren bij het pensioenfonds ABP is opgebouwd. Daardoor zou de vrij onderhandelbare ruimte binnen het bod van 795 miljoen met 250 miljoen gulden worden vergroot. 50 procent Begin deze week buigen de 're kenmeesters' van de centrales en van Binnenlandse Zaken zich over het voorstel van de christelijke ambtenaren, dat in elk geval wordt gesteund door de middelbare en hogere ambtenaren van de CMHA. Daar schat een zegsman de kans dat Van Dijk erop in gaat op 50 pro cent. Hij meent dat de vut-verla ging één of enkele jaren als tijdelij ke verbetering uit da rijk gevulde vut-kas kan worden betaald. Indien Van Dijk akkoord gaat, bindt hij in elk geval de CNV-amb tenaren en de CMHA aan zich. Voor de FNV'ers ligt dat anders. ACOP-voorzitter Van de Scheur zei tijdens het laatste, vastgelopen overleg; De ACOP heeft het vut- plan op voorhand niet afgewezen, maar vindt dat zelfs als het bij Van Dijk genade vindt, veel te mager om mee akkoord te gaan. De FNV-ambtenaren houden strikt vast aan de gelijke behande ling tussen ambtenaren en werkne mers in het bedrijfsleven, al zit die er met het ruimere bód ook bij lan ge na niet in. De ACOP vindt het de hoogste tijd voor loonsverho ging voor alle ambtenaren. Één procent meer voor iedereen kost echter al 440 miljoen gulden. Volgens Van Dijk is dat het slechtste wat je kunt doen, gezien de minimale netto-verbetering die dit betekent. Bovendien is de koopkrachtontwikkeling gunstig, zo redeneert hij. Ook zou een ver hoging het kabinet op verdere kos ten jagen omdat door de (politieke) koppeling tussen ambtenarensala rissen en uitkeringen, de laatste mee zouden moeten stijgen. De scheuring die morgen zicht baar kan worden, komt zo kort voor de vakantie-uittocht te laat om de al maanden boven het* over leg hangende acties van de FNV- ambtenaren los te laten barsten. Bovendien zal de ACOP naar ver wachting ook blijven zitten om greep te houden op de invulling van de ruimte, zoals ook het geval was in de fameuze 'Nacht van Riet kerk' in 1983, toen Van de Scheur opstapte mam- zijn secretaris Son- neveld achterliet als 'waarnemer'. Als het al tot acties komt, zijn die pas later in het jaar te verwachten. sers 55.200 kilo kabeljauw aai land. Verreweg de meeste vissers, 2' in totaal, zijn in IJmuiden, Scheve ningen en Stellendam door de in specteurs van het ministerie gever baliseerd. In Vlissingen betrapti de AID zes vissers, in Den Helde drie, en in Lauwersoog, Eemsha ven en Harlingen in totaal nog eens vijf. De vis zelf komt gewoon op d< markt, legt de woordvoerder uit De koper op de visafslag wordi niet gedupeerd. DEN HAAG (ANP) - De Partij van de Arbeid en de regering zijn het fundamenteel oneens over de rol van de zevende VN-conferentie over handel en ontwikkeling (Unc tad) die volgende week in Genève zal worden gehouden. De PvdA wil dat Nederland actieve rol speelt om er voor te zorgen dat er tijdens de VN-conferentie besluiten wor den genomen. Minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) zei gisteren in de Tweede Kamer meer te Voelen voor een terughoudende opstelling. Hij ziet de Unctad voor al als e§n overlegplatform tussen de geïndustrialiseerde en ontwik kelingslanden. In Genève zal worden gepraat over de economische crisis en de vraag hoe Derde Wereldlanden meer van de groei van de wereld handel kunnen profiteren. Volgens staatssecretaris Van Rooij (econo mische zaken) moet er eerst een goede analyse van de problematiek worden gemaakt. Volgens haar moet de Unctad niet treden op het terrein van ondermeer de GATT (tarieven en handel) en het IMF (monetaire zaken). Van Rooij, die de Nederlandse delegatie in Genève leidt, zei niet pessimistisch te willen zijn, maar ook geen al te hoge verwachtingen te hebben. Het CDA drong er bij monde van Van Leijenhorst op aan dat de Ne derlandse regering streeft naar een soepeler schuldenregeling voor vooral de arme Afrikaanse landen bezuiden de Sahara. ADVERTENTIE Stuurt u mij 2 maanden iedere twee weken gratis u gersbulletin „Beleggen met Van Lanschot". I Naam: Straat: I j Postcode:. I Tel.privé:. Plaats: Tel. zaak:. Indien u óf uw bank hierop niet direct 'I een antwoord paraat heeft, vult u even de cou pon in. Dan ontvangt u om te beginnen twee I maanden lang Van Lanschots tweewekelijkse beleggersbulletin „Beleggen met Van Lan schot". Het antwoord op de meest ingewikkel de beleggersvragen. Gratis, overigens. U kunt Deze coupon in een ongefrankeerde ook Van Lanschot bellen: 06-0221737, gratis, envelop zenden aan: F van Lanschot Ban- I kiers N.V, t.a.v. afd. Publiciteit, Antwoord en vanavond bereikbaar tot 20.00 uur. j nummer 289, S200VB 's-Hertogenbosch. L _LD_4j

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6