Z-Korea verheugd maar ook verbaasd 'Prijzen moeten afspiegeling worden van vraag en aanbod' Over ommezwaai regeringspartij Rapport: herbouw deel VS-ambassade Moskou BENARDE POSITIE 'Barbie is schuldig en verantwoordelijk' Voorstel Iran verworpen De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. DINSDAG 30 JUNI 1987 anmnEE WASHINGTON - De bovenste drie van de acht verdiepingen van de nieuwe Amerikaanse ambassa de in Moskou moeten worden afge broken, en door Amerikaans per soneel worden herbouwd. Dat staat in een rapport dat is opge steld door de vroegere minister van defensie James Schlesinger. door Henk Dam Schlesinger, die zijn rapport over de nog niet in gebruik zijnde Ame rikaanse ambassade in de Sowjet- Unie opstelde op verzoek van mi nister Shultz (buitenlandse zaken), vindt bovendien dat voor de meest gevoelige diensten van de ambas- sade een apart bijgebouw moet SEOEL - De Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan heeft in principe de voorstellen worden opgetrokken, van zijn partij voor vergaande democratische hervormingen, goedgekeurd. Chun zou Schlesinger schreef zijn rapport vanmorgen in een toespraak voor de televisie officieel zijn instemming betuigen met de voorstellen van de Democratische Gerechtigheidspartij voor een nieuw kiesstelsel en herziening van de grondwet. nadat enkele maanden geleden be kend werd, dat de Sowjets niet al leen uitgebreid hebben gespio neerd in de huidige Amerikaanse door Bob Mantiri Zijn fiat kwam een dag nadat Roh Tae Woo, voorzitter van de rege- vangenen, garanties rende Democratische Gerechtig- vri)heid, eerbiedigin_ heidspartij, voor de televisie had senrechten en voor totale persvrij de president te hebben ontfutseld met zijn onverwachte aankondi ging dat zijn partij bereid is tot di recte presidentsverkiezingen, am nestie voor oppositieleider Kim Dae Jung en andere politieke ge- politieke vrijheid, eerbiediging van de men- ambassade, maar het nieuwe ge bouw ook al rijp hebben gemaakt voor afluisteren. Veel van de problemen met het nieuwe gebouw, aldus het rapport van Schlesinger, komen voort uit de omstandigheid dat de Amerika nen destijds aan de Sowjets heb ben toegestaan om het Amerikaan se ambassadegebouw te bouwen. Op de bouwplaats zelf is daarbij wel steeds sprake geweest van Amerikaans toezicht, maar de be tonnen platen die bij de bouw zijn gebruikt, zijn elders, buiten elke Amerikaanse controle om, gego ten. In die betonnen platen, aldus het rapport van Schlesinger, zitten af- luistermechanismen die zo goed en zo geavanceerd zijn, dat ze niet door röntgenstralen kunnen wor den ontdekt. „Het gaat om techno logie die wij nog niet begrijpen", aldus Schlesinger die gisteren een Senaatscommisie van zijn bevin dingen op de hoogte bracht. Volgens Schlesinger is het niet nodig om het hele, van afluisterap paratuur vergeven ambassadege bouw, te slopen. Op de benedenste vijf verdiepingen kunnen relatief onschuldige diensten als het con sulaat, de economische dienst en medische diensten worden gehuis vest. De belangrijker diensten zouden dan op de drie nieuwe, geheel te herbouwen verdiepingen moeten komen. Schlesinger zegt dat die verdiepingen door uitsluitend Amerikaans personeel zullen moe ten worden gebouwd. Dat betekent dat het verdrag van 1972, waarbij de Amerikanen en de Sowjets de bouw van nieuwe am bassades in eikaars landen regel den, moet worden opengebroken. Als daarvoor geen toestemming wordt gegeven, dan zal dat beteke nen dat de „traditionele rol" van Amerikaanse ambassades achter het IJzeren Gordijn zal ophouden te bestaan, aldus Schlesinger. De Amerikanen hebben overi gens in dezen een stok achter de deur. President Reagan heeft al la ten weten, dat de Sowjets niet in hun nieuwe ambassadegebouw in Washington mogen, zolang de Amerikanen niet in het hunne zit- aangekondigd dat zijn partij zwicht voor de eisen van het volk voor herstel van de democratie. 'De wil van het volk gaat boven al les', aldus Roh. Hij sprak van een campagne tegen geweld „dramatische breuk met het verle- ^e\De en*ge eis heid. Het acht punten omvattend pak ket belooft voorts autonomie voor de provincies en een landelijke corrup- de partij den, noodzakelijk voor het succes weigerde gevolg te geven is de de van de Olympische Spelen vol- voorwaarde dat president Chun gend jaar". Roh lijkt veel het gezag aan 'Aanslag schip Greenpeace zou in A'dam zijn' onmiddellijk aftreedt. Het verrassende nieuws heeft de spanning in de straten van Seoel, die de laatste weken toneel waren van bloedige gevechten tussen op- roepolitie en demonstranten, weg genomen. De nationale politie die in de afgelopen dagen in staat van paraatheid werd gebracht, heeft zijn dagelijkse routinewerk hervat. Studenten hebben inmiddels hun plannen voor protestbijeen komsten afgelast. De zakenwereld de oppositiegroepen hebben de PARIJS (Rtr) - De Franse geheime onverwachte concessies dienst DGSE, die twee jaar gele- gering toegejuicht, den een aanslag pleegde op het er wel op aan, dat Greenpeace-schip Rainbow War rior in Nieuw-Zeeland, was oor- van de plannen, spronkelijk van plan het protest schip op te blazen in de haven'van Amsterdam. Dit staat in een boek dat deze week wordt gepubliceerd. De uitgever van 'Opdracht Zuur stof, geschreven onder pseudo niem, zegt dat het boek het eerste 'verhaal-van-binnenaf vertelt over cratische Gerechtigheidspartij er de aanslag op de Rainbow Warrior r om de grondwet in september i de haven van Auckland, op 10 te herzien en in december dit jaar juli 1985, waarbij de Nederlandse nog directe verkiezingen te hou- na de aanslag erkende Frankrijk uiteindelijk de verantwoordehjk- Chun zou zelf tevoren niet heb ben geweten dat zijn partij met zul heid ervoor. Twee officieren van de ke radicale hervormingsplannen DGSE, Alain Mafart en Dominique Prieur, werden in Nieuw-Zeeland veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. Ze zijn later vrijgelaten na onderhandelingen via de Verenig de Naties. De auteur van het boek, die zich Patrick du Morne Vert noemt, om schrijft zich als voormalig officier van de DGSE, die nauw bij de zaak betrokken is geweest. Zijn boek is geschreven om de reputatie van de DGSE te herstellen. De DGSE nam volgens de schrijver de schuld op zich van het fiasco terwijl de po litici die de orders gaven aan de zaak ontkwamen zonder smet op het blazoen. De belangrijkste onthulling in het boek is dat de aanslag in de ha ven van Auckland in korte tijd werd opgezet, nadat een eerder plan de Rainbow Warrior in Am sterdam op te blazen niet doorging omdat het schip zee koos. Het boek beschrijft een verkenningsmissie naar Amsterdam in april 1985 waarbij twee DGSE-officieren spioneerden naar manieren om het schip tot zinken te brengen voor het in de Stille Oceaan de protes ten zou gaan leiden tegen de Fran se kernproeven. Na twee dagen spioneren zagen de officieren de Rainbow Warrior op de derde dag het ruime sop kiezen. Buitenland kort Presidentschap De Democratische senator van de staat Tennessee, Albert Gore, heeft zich kandidaat gesteld voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen van 1988. "Ik wil dit ambt om in het Witte Huis de wet en het respect voor gezond verstand te herstellen", aldus Gore. De 39-jari- ge Gore kondigde aan als president iedere regeringsfunctionaris te zul len ontslaan die van het Ameri kaanse volk steelt of die liegt te genover het Congres. Abu Nidal Syrië heeft het bureau van de Pa lestijnse leider Abu Nidal in Da mascus gesloten. Abu Nidal geldt als organisator van talrijke terroris tische aanslagen. De sluiting van het bureau heeft er waarschijnlijk toe geleid dat president Reagan heeft aangeboden een speciale ge zant naar Syrië te sturen. De gezant moet de mogelijkheden onderzoe ken voor een verbetering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Syrië. Swapo De Namibische onafhankelijk heidsbeweging Swapo heeft ver klaard dat in zes weken van ge vechten 18 Zuidafrikaanse militai ren om het leven zijn gekomen en 35 anderen gewond geraakt. In een verklaring, die in de Angolese hoofdstad Loeanda werd uitgege ven, werd gezegd dat van 30 maart tot 15 mei ook drie Zuidafrikaanse militairen krijgsgevangen waren gemaakt. Namibië wordt bestuurd door Zuid-Afrika ondanks een re solutie van de VN waarin van Pre toria wordt verlangd dat het zich uit het gebied terugtrekt. voor de dag zou komen. In het verleden heeft Chun zich fel verzet tegen vrijlating van alle politieke gevangenen en persvrijheid. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering is niet bereid condooms beschikbaar te stellen aan gevangenen in fe derale strafinrichtingen, maar denkt aan de bouw van specia le gevangenissen voor veroor deelde aids-dragers en patiën ten. Onderminister van volksge zondheid Robert Brutsche, die het twee weken geleden inge voerde testprogramma voor ge vangenen leidt, zei in een inter view dat weinig leden van de regering bereid zijn condooms Aids-dragers VS in aparte gevangenissen te verspreiden in gevangenis sen. Brutsche wees erop dat ho moseksuele activiteiten in strijd zijn met de gevangenisre- gels „en wij vinden niet dat we een dubbel beleid kunnen voe- Verschillende gevangenissen zijn al begonnen met eigen pro gramma's om gevangenen de beschikking te geven over con dooms, omdat de praktijk uit wijst dat een seksverbod niet wordt nageleefd. Verwacht wordt dat het ge vangenisplan grote problemen zal opleveren bij het aantrek ken van personeel. Ook zouden alle soorten gevangenen bij el kaar moeten worden gezet, met als enige overeenkomst dat zij aids-drager zijn. Premier Ryzjkov voor Opperste Sowjet: MOSKOU (UPI/Rtr/AFP) - De Russische premier Nikolaj Ryzj kov heeft gisteren tijdens een rede voor de Opperste Sowjet een warm pleidooi gehouden voor een poli tiek van verregaande economische hervormingen in de Sowjet-Unie. Tegelijkertijd schilderde de pre mier het beeld van een economie in grote problemen. Ryzjkov drong er bij de 1500 af gevaardigden op aan het hervor mingspakket van de Russische partijleider Michail Gorbatsjov te ondersteunen om een einde te ma ken aan de economische terug gang. De Opperste Sowjet, het par lement van de Sowjet-Unie, is in Moskou bijeen voor zijn halfjaar lijkse zitting. Naar wordt aangeno men zullen de afgevaardigden van daag hun goedkeuring hechten aan de hervormingsvoorstellen op eco nomisch gebied, die vorige week al door het Centraal Comité zijn aan vaard. De economische hervormingen, waarin de zogenoemde „wet op de staatsonderneming" centraal staat, zullen op 1 januari 1988 van kracht worden. Na een overgangsperiode van drie jaar moet het teem de basis vormen voor de eco nomie in het 13e vijfjarenplan (1991-1995). De hervormingen voorzien in een grotere zelfstandig heid voor de bedrijven en een ver mindering van de invloed van de centrale planorganen en ministe ries. Hoewel de aanvaarding van de voorstellen een formaliteit is in de politieke praktijk van de Sowjet- Unie, citeerde Ryzjkov cijfer op cij fer om het belang van economi sche veranderingen te onderschrij ven. Zo merkte hij op dat 13 pro cent van alle bedrijven in het land verliesgevend werken. De totale schuld van die bedrijven is opgelo pen tot 40 miljard roebel (ongeveer 130 milljard gulden). Daarnaast houden de bedrijven voorraden ter waarde van meer dan 80 miljard gulden aan grondstoffen en halffa brikaten „voor de zekerheid" ach ter de hand. „Dat is zeventig pro cent te veel", aldus Ryzjkov. De premier waarschuwde dat verliesgevende ondernemingen de poorten zullen moeten sluiten, in dien zij niet uit de rode cijfers ko men. „Alles zal worden geprobeerd om sluiting to voorkomen, maar in dien de pogingen zonder succes blijven, zullen bedrijven worden gesloten, zoals is vastgelegd in de nieuwe wet op de staatsonderne ming", aldus de premier. Werkne mers die hun baan verliezen door bedrijfssluitingen, zal ander werk worden aangeboden, voegde Ryzj kov eraan toe. De ministeries werden er in zijn rede van beschuldigd zich te veel bezig te houden met hun „eigen bekrompen belangen". Het aantal ministeries en departementen, op nationaal en regionaal niveau, moet „aanzienlijk" worden ver minderd, evenals het aantal con trolerende ambtenaren - tien pro cent van het totaal. „Het is geen ge heim dat veel getalenteerde specia listen verdrinken in het papier". En daarnaast hebben veel mana gers last van „economisch analfa betisme", klaagde de premier. Verbeteringen op het gebied van het aanbod van consumptiegoede ren en van de dienstverlening zijn vereist, aldus de premier, teneinde het speculeren en de zwarte markt i de r dringen snel mogelijk wordt begonnen met uitwerking in de plannen. Onder applaus van vrienden en familieleden werden gisteren enkele honderden studenten uit de gevangenis De Amerikaanse regering, die van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel vrijgelaten. De jongeren waren tijdens de rellen van vorige week opge- zware druk heeft uitgeoefend op Vakt. (Foto anp> Chun, noemt de aangekondigde hervormingen een „doorbraak die kan leiden tot een totale democra tie". Naar verluidt streeft de Demo- LYON (ANP/AP) - Klaus Barbie, de voormalige chef van de Gestapo in Lyon, dient te worden veroor deeld wegens alle feiten die hem ten laste zijn gelegd. „In het dos sier komt met één daad voor die niet onmenselijk is". Dit verklaar de procureur-generaal Pierre Tru- che gisteren in de volle rechtszaal van het paleis van justitie in Lyon. Truche heeft nog geen eis uitge sproken, maar de toon van zijn re quisitoir is duidelijk. Voor hem is Barbie schuldig en geheel verant woordelijk. De 73-jarige Barbie wordt be schuldigd van arrestatie, marteling en deportatie van honderden joden en verzetsmensen in de periode dat hij de leiding had over de Gestapo- activiteiten in Lyon, van 1942 tot 1944. Ook gisteren weigerde de be klaagde aanwezig te zijn in de rechtzaal. Tweemaal gedurende het proces moest hij op last van de rechters voor getuigen verschijnen in verband met identificatie. Na zeven weken debatten, getui genverhoren en pleidooien van de advocaten van de civiele partijen is het proces tegen de slachter van Lyon in de beslissende fase geko men. De drie verdedigers van de ex-SS'er beginnen morgen hun slotpleidooien. De rechters en jury leden beraden zich vervolgens sa men over het vonnis, dat vrijdag avond wordt verwacht. Barbie handelde bewust, aldus Truche. Hij moet geweten hebben wat zich binnen de muren van de Gestapo afspeelde. Iedereen wist en zag welke martelpraktijken daar werden verricht. Hoewel Bar bie niet de leider was, was hij ook geen ondergeschikte die alleen maar handtekeningen plaatste. „Hij is geheel verantwoordelijk", zo luidde de conclusie van de aan klager. Truche ging uitvoerig in op de vraag of het proces 40 jaar na dato nog moet worden gevoerd. „Zo'n proces moet. Men kan niet tolere ren dat iemand die 400 moorden op zijn geweten heeft in vrijheid leeft. Het leed leeft nog steeds en de aan gerichte schade is onherstelbaar", aldus Truche. Daar komt bij dat Barbie nooit enig berouw heeft ge toond. Een straf heeft dus nog steeds nut, zo sprak Truche. De procureur stond enige tijd stil bij de vraag waarom er in Frank rijk nooit eerder een dergelijk pro ces is gehouden. Het debat over vervolging wegens misdaden te gen de menselijkheid is de eerste decennia na de oorlog nooit op gang gekomen. Ook in Neurenberg zijn slechts twee nazi's wegens de ze misdaden veroordeeld, aldus Truche. En zelfs nadat het Franse parlement in 1964 een wet had aan genomen die bepaalde dat misda den tegen de menselijkheid niet verjaren, bleef de onduidelijkheid bestaan over wat onder dergelijke misdaden moet worden verstaan. Het debat kwam pas in de jaren ze ventig op gang, mede door de ont dekking door nazi-speurder Beate Klarsfeld dat Barbie een onge stoord leven in Bolivia leidde. Zijn uitlevering werd door Bolivia lan ge tijd geweigerd. Pas in 1983 werd Barbie naar Frankrijk uitgeleverd. NEW DELHI (AP) - Het bestuur van de Indiase hoofdstad New Del hi heeft opdracht gegeven tot een justitieel onderzoek naar de felle brand die gisteren in een elf verdie pingen hoog kantoorgebouw uit brak, waarbij drie doden en meer dan 75 gewonden vielen. Meer dan 300 mensen zaten vijf uur lang in het brandende pand. opgesloten terwijl honderden brandweerlieden en militairen al les in het werk stelden om hen uit hun benarde positie te bevrijden. Zie bijgaande ANP-foto. Helikopters van de luchtmacht werden ingezet om mensen van het dak van het gebouw te halen, maar snel bleek dat de wentelwieken van de helikopters het vuur nog aan wakkerden, zodat deze luchtbrug moest worden gestaakt. Het gebouw werd verleden jaar al door de brandweer als brandge vaarlijk bestempeld omdat het niet beschikte over een brandalarm en deugdelijke brandbestrijdingsmid- delen. Kortsluiting is de vermoede lijke oorzaak van de brand ge weest. WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse regering heeft giste ren verklaard geen heil te zien in een Iraans voorstel om de „olietan ker-oorlog" te beëindigen. Het dagblad de Washington Post schreef onlangs, dat Teheran in ge sprekken met Belgische, Italiaan se, Westduitse, Japanse, Chinese en Sowjet-diplomaten met een voorstel was gekomen om een ein de te maken aan de aanvallen op olietankers in de Perzische Golf. Wat het voorstel precies inhield is niet bekend, maar Charles Red man, woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, zei in antwoord op vra gen van journalisten, dat het enige voorstel dat het Witte Huis bekend is „in de verste verte geen einde aan de oorlog zou maken en tevens de aandacht van de internationale gemeenschap zou afleiden van een belangrijk initiatief van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties om een einde te maken aan de oor log tussen Iran en Irak". De VS streven naar een volledig staakt- het-vuren, een terugkeer naar de grenzen van vóór de oorlog, uitwis seling van krijgsgevangenen en vredesonderhandelingen, aldus Redman. Gisteren reageerde de ondermi nister van buitenlandse zaken, Ro- zanne Ridgway, gereageerd op kri tiek van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden op het beleid van president Reagan in de Perzische Golf. Tijdens een zitting van de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis zei Ridgway, dat de Bondsrepubliek en Japan al finan ciële steun hebben toegezegd en dat Nederland bereid is oorlog schepen te sturen als dat nodig mocht worden. ADVERTENTIE tegen te gaan. Volgens hem is een vertienvoudiging van het aantal coöperaties gewenst om verbete ringen op consumptiegebied mo gelijk te maken. Bovendien moet het prijssysteem radicaal worden veranderd. In het volgende vijfja renplan moeten de prijzen een weerspiegeling zijn van vraag en aanbod. Slechts de prijs van „pro- dukten van nationaal belang" zal dan nog centraal worden vastge steld. De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/t% over dat deel van uw spaargeld, dat een kalenderkwartaal op de P~ j f rekening heeft gestaan. yr Samen is dat s4/0 De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de effektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,35%).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5