Nieuwe regering van Soedan komt afspraken niet na' Reportage Vloeken is aangeleerd; word geen naprater Groeiende onvrede ondanks democratie f PAGINA 2 DINSDAG 30 JUN1198 d: Al jaren vinden vluchtelingen uit Tsjaad, Oeganda, Ethiopië en Eritrea een goed onthaal in buurland Soedan. Sinds de verkiezingen van vorig jaar staat dat land bekend als een van de weinige democratieën in Afrika. Premier Sadiq el Mahdi bemiddelt in de oorlog tussen Iran en Irak en in andere conflicten. In het buitenland staat Soedan bekend om zijn gastvrijheid, democratische instelling en vredelievendheid. Binnenlandse ontwikkelingen brengen die goede naam echter in gevaar. Onlangs haal den rebellen van het Sudan People's Liberation Army (SPLA) een burgervliegtuig, be stuurd door twee Nederlandse piloten, naar beneden. Het was het derde toestel binnen een jaar. Het SPLA verwijt de regering in Khartoem een apartheidsbeleid ten opzichte van het zwart-Afrikaanse zuiden te voeren en ontwikkelingsgelden vooral in en rond de hoofdstad te besteden. De burgeroorlog ontwricht het economisch leven. Moslim-fundamentalisten wakkeren de ontevredenheid aan. Staat Soedan aan de vooravond van een nieuwe militaire staats greep? KHARTOEM - Ver van de paar asfaltwegen die de Soedanese hoofdstad Khartoem rijk is, schie ten bouwsels van stokken, karton, jute en oude lappen als paddestoe len uit het woestijnzand. Sommige zijn rechthoekig, andere lijken op iglohutten. Hoge bakstenen muren en grijze golfplaten daken accen tueren de troosteloosheid. door Jos van Breurden Tussen de hutten slingeren blik ken en jerrycans. Hier en daar hangt was te drogen. Een vrouw in verschoten bloemetjesjurk, met hoestend kind op de arm, vertelt' waarom ze in het vluchtelingen kamp is. „Ons dorp was geplun derd door mannen, die beweerden dat wij de rebellen steunden. Ze hadden hun wapens van het rege ringsleger gekregen. Wat ze niet meenamen, hebben wij verkocht om de reis hierheen te bekosti gen". Drie weken geleden kwam ze met haar gezin aan. In het zuiden leefden ze van eigen vee en van zelfgekweekte gerst, aardnoten en bonen. Nu zijn ze afhankelijk van de voedselverdeling. Nergens is een waterkraan of pomp te bekennen. Een paar keer per week komt een door een ezel getrokken kar met drinkwater. De man rekent een kwartje per kleine jerrycan. Er is wel een door zusters gerun de medische kliniek. De behande ling is gratis. „Maar", zegt dezelfde vrouw, „de moslim-fundamentalis ten denken dat de zusters ons wil len bekeren. Ze hebben hen be dreigd. De politie moest tussenbei de komen". Wekelijks arriveren uit het zuiden duizend vluchtelingen in de buitenwijken van Khartoem. Door hun komst is de hoofdstedelijke bevolking de afgelopen jaren met tien procent toegenomen. Ook in andere steden in noord-Soedan groeit het aantal vluchtelingen snel. Burgeroorlog Professor Mohammed Beshir is voorzitter van de Mensenrechten commissie van Soedan en al twin tig jaar betrokken bij de oplossing van het noord-zuidconflict. On langs reisde hij naar Addis Abeba om de leider van het Sudan Peop le's Liberation Army (SPLA), John Garang, tot vrede te bewegen. Zo veel moeite als het kost om tussen alle gebouwen en barakken van de universiteit zijn kamer te vinden, zo makkelijk geeft Beshir zijn me ning prijs. „Zowel Garang als pre mier Sadiq el Mahdi zullen pas tot onderhandelen bereid zijn als ze al leen nog maar kunnen verliezen". De burgeroorlog brak in 1955 uit, omdat in het zuiden, waar de mees te christenen wonen, grote onte vredenheid bestond over de onder ontwikkeling in vergelijking met het islamitische noorden van Soe dan. In 1972 sloot de toenmalige president Nimeiri een overeen komst met de zuidelijke rebellen en brak een periode van vrede aan. Hij beloofde meer ontwikkeling en verleende het' zuiden vergaand zelfbestuur. Beshir was bij de totstandko ming van die overeenkomst be trokken. Spijtig constateert hij: „Tien jaar later was dat zelfbestuur uitgehold en bleken de ontwikke lingsbeloften niet te zijn ingelost. Bovendien voerde Nimeiri in het hele land de Shari'a-wetgeving in". Deze strenge islamitische wetten zijn zeer gehaat in het door animis- ten en christenen bewoonde zuiden. Daarom laaide in 1983 het conflict weer op. Beshir: „Vroeger ging het om een conflict tussen noord en zuid. Nu hebben de rebellen ook steun uit oost-Soedan en bepaalde delen van het noorden. Ook daar heerst onvrede over de centrale regering. De SPLA-leider, John Garang, ziet zich nu dan ook als een leider van heel Soedan". „Bovendien is het verzet meer verdeeld dan vroeger. Naast het buitenparlementaire SPLA be staan in het zuiden verschillende politieke partijen met vertegen woordigers in het parlement. Het SPLA is verreweg de grootste groepering". Vertrouwen kwijt Veel aanhangers van de zuidelij ke rebellen vertellen met graagte wat het SPLA voorstelt, waarom het zoveel aanhang heeft en waar om het burgervliegtuigen neer schiet. Maar allemaal willep ze ano niem blijven. A. M., een lange don kere man van rond de 35 jaar en afkomstig uit het uiterste zuiden, blijkt goed geïnformeerd. De zuiderlingen zijn ölle vertrouwen in de regering kwijt. Er zijn twee grote knelpunten: het Jonglei Ka naal en de olie. Het in 360 kilometer lange Jonglei Kanaal, dat in zuid-Soedan zou moeten worden aangelegd, moet het moerassig gebied rond de Boven-Nijl ontwateren en de land bouw in heel Soedan en zelfs Egypte van meer water voorzien. „Het zuiden heeft steeds opposi tie tegen de aanleg gevoerd", zegt hij, „omdat niet duidelijk is waar om het erbij gebaat is. Veel zuiderlingen zijn bang dat het be doeld is om arme boeren uit noord- Soedan en Egypte naar het zuiden te laten trekken en van goede land bouwgrond te voorzien. Zuidelijke veehouders zouden veel weide grond verliezen". Sinds het begin van de uitgra ving zijn beloofde modeldorpen, scholen en klinieken niet geko men. Steun vanuit Khartoem voor zuidelijke landbouwers en veehou Met ingang van morgen rij den er in Antwerpen en Gent bussen en trams met 'reclame teksten' van de Nederlandse Bond tegen het Vloeken. Op de ze borden is een papegaai afge beeld met de woorden "Vloeken is aangeleerd. Word geen napra ter!" Ook in Den Haag, Enschede en Nijmegen zijn bussen en trams van morgen af voorzien van re clame van de Bond. Op Schiphol hangen nu affiches met zowel een Nederlandse als Engelse tekst. De Engelse luidt: "Don't be a parrot. Don't swear!" (Wees geen papegaai. Vloek niet!). Als reden voor deze nieuwe ac tiviteiten noemt het secretariaat van de Bond "het toenemend misbruik van Gods naam in de samenleving". "Vooral in de me dia neemt de taaiverruwing hand over hand toe. Wij vinden dit een verontrustende ontwikkeling. Blijkens reacties die bij ons bin nenkomen zyn er veel landgeno ten die zich ergeren aan en ge kwetst voelen door het vloekge- bruik vooral in bepaalde uitzen dingen van radio en tv". Bijbels. Het Nederlands Bij belgenootschap meldde van daag, dat de 100 bijbelgenoot schappen in de wereld vorig jaar 13,5 miljoen bijbels verspreid- den, bijna 1 miljoen meer dan in 1985. Behalve deze hele bijbels werden ook ruim 11 miljoen nieuwe testamenten en 44 mil joen kleine bijbeluitgaven gele verd. Zowel in Brazilië als in Zuid- Korea werden in 1986 voor het eerst meer dan 1 miljoen bijbels aangeschaft. In China en Nigeria is de bouw van bijbeldrukkerijen begonnen. Deze landen staan niet toe, bijbels in te voeren. Bedevaart. Op donderdag 16 juli wordt vanuit Noordwijk, Lei den, Gouda, Den Haag, Delft en Rotterdam een eendagsbede- vaart gehouden naar 'Maria's ge nade-oord' Banneux Notre Da me in de Belgische Ardennen. De organisatie is in handen van het Banneux-bestuur in het bis dom Rotterdam. GeesteUjk lei der van deze bedevaart is pater L. M. van der Bol, salesiaan van Don Bosco. Het centrale adres'is: Ban- neux-secretariaat, postbus 16, Meeuwenbeemd 1, 2631 CA Nootdorp. De pastorieën kunnen Naar Peru Ds. C. Trouwborst uit Vlaar- dingen zal zondag in de hervorm de Dorpskerk van Bodegraven kandidaat P. Nagel bevestigen tot zendingspredikant en na mens de classis Gouda van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Zendingsbond uitzen den naar Peru. De Gereformeer de Zendingsbond in de Her vormde Kerk heeft Nagel be schikbaar gesteld aan de Evan gelisch Presbyteriaanse Kerk in dat land als toerustingspredikant in de classis Amazonas. De bevestigingsdienst begint om half 10. De dienst met intrede en uitzending van ds. Nagel is om half 3. Bezoek. Aartsbisschop Me- karios van de Ethiopisch-ortho- doxe Kerk en dr. Ato Yigzaw, se cretaris-generaal van deze kerk, brengen op het ogenblik een be zoek aan ons land, op uitnodi ging van de hervormde Raad voor de Zending en de interker kelijke stichting Urk ('Vissers helpen vissers'). Het bezoek duurt tot morgenavond. Beide organisaties zijn betrok ken bij de hulpverlening aan Ethiopië. De kerkleiders praten hier vooral over de voortgang van deze hulp. Ook bezoeken zij de Generale Diakonale Raad en de oecumenische financierings organisatie ICCO. Morgen staat een ontmoeting met secretaris generaal dr. K. Blei en secretaris algemene zaken ds. mr. J. Haeck van de Hervormde Kerk op het programma. Mekarios is bisschop van Go- jam, een provincie ten noorden van de hoofdstad Addis Abeba. Na hun bezoek hier gaan hij en dr. Yigzaw nog naar Genève voor besprekingen op het hoofdkwar tier van de Wereldraad van Ker ken. Hervormde Kerk: bedankt voor Dongen en Rijen (protes tantse kerkgemeenschaop), voor Garijp en voor Staphorst (deelge meente 'De Rank') kandidaat G. J. Gardenier Zwartemeer. Gere formeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Pendrecht (deel werk) mevrouw C. L. Kraan Den Haag-Loosduinen. Mensenrechten. Een Euro pese delegatie van 'Justitia et Pax', de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede, is een paar weken in Chili geweest. Bij de deelnemers was ook de Nederlandse juriste mr. Ph. Weij- enborg-Pot. Zij is voorzitter van 'Justitia et Pax' Nederland. Uit hun onderzoek bleek, dat de mensenrechten in Chili 'in toenemende mate' worden be dreigd. De overheid kan burgers zonder enige reden oppakken. In 90 procent van de arrestaties volgt dan ook geen aanklacht of proces. Tijdens de gevangen schap wordt in de meeste geval len gemarteld. In het werkgebied van het 'so- lidariteitsvicariaat' van het bis dom Santiago zijn het laatste halfjaar rond 1000 mensen gear resteerd, onder wie onderwijs mensen en vakbonds- en studen tenleiders. Maar ook 'gewone mensen uit de volkswijken', zei mevrouw Weijenborg. Velen krijgen anonieme dreigementen met de dood. Geweld Zuid-Afrika. De nieuwe se cretaris-generaal van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, de 36-jarige zwarte predikant Frank Chikane, verwacht dat het ge weld in zijn land zal toenemen. Hij volgt morgen dr. C. F. Beyers Naudé op. Het Westduitse kerke lijke persbureau EPD (Evangeli sche Presse Dienst) had een ge sprek met hem. "Als er geen vreedzame alter natieven meer voorhanden zijn, worden de mensen gedwongen geweld te gebruiken", zei de nieuwe algemeen secretaris. "Het regime staat geen alterna tieven toe. Daarom bevinden de kerken zich ook in een crisis. Zij kunnen mensen die geweld ge bruiken niet veroordelen zonder hun een alternatief te bieden. Anders zouden ze hun geloof waardigheid verliezen. De ker ken moeten partij kiezen. Die be slissing wordt ons door de rege ring opgedrongen". Volgens Chikane is het sta dium van geweldloze verande ringen voorbij. "De situatie is al gewelddadig". De vraag is alleen hoe het geweld nog te beperken is. "Als de blanken morgen be reid zijn te onderhandelen, niet met hun vrienden maar met hun vijanden, dan zou het probleem van dit land zijn opgelost. Zolang dat niet het geval is, moeten ver anderingen worden afgedwon gen". Gezindte. Alle kerken in Zwitserland vinden het zinvol dat bij de volkstelling van 1990 ook naar de godsdienstige over tuiging wordt gevraagd. De rege ring is dit vooralsnog niet van plan. De kerken verwachten in dat geval grote moeilijkheden bij de planning van zielzorg, diakonie en bestuur, het wetenschappe lijk onderzoek en de verdeling van de kerkbelasting. Zo'n vraag hoeft, volgens de kerken (ook het joodse kerkgenootschap), geen inbreuk te maken op de privacy of de vrijheidsrechten van de burger. ders is achterwege gebleven. Door SPLA-acties ligt het werk aan het Kanaal sinds 1983 stil. Ook het zoe ken naar olie in het zuiden is stop gezet. Het SPLA wil dat de olie in het zuiden wordt geraffineerd en niet in het veraf gelegen Port Soe dan. „Wie garandeert dan nog dat de voordelen van de olie het zuiden ten goede komen". Relatief weinig zuiderlingen bekleden hoge functies in bestuur en leger van het land. "Als ik in het buitenland ben, ga ik nooit naar een Soedanese ambassade", klaagt hij, "want er werken alleen noor derlingen". Het SPLA is bereid te onderhan delen op voorwaarde dat de Sha- ri'a-wetten worden ingetrokken. De regering moet haar ontwikke lingsbeloften nakomen. En Soedan dient een socialistische staat, waar in de kerk en de staat gescheiden zijn, te worden. Is het SPLA bereid het terrorisme af te zweren, zoals de regering eist als voorwaarde voor onderhande lingen? De man gaat er gretig op in: „Met terrorisme bedoelt de regering het neerschieten van zogenaamde bur gervliegtuigen. Het SPLA schiet geen onschuldige burgers neer. De regering heeft enkele militaire vliegtuigen laten overschilderen in de kleuren van burgervliegtuigen, en echte burgervliegtuigen worden gebruikt om militairen en mate rieel te vervoeren. Het SPLA heeft toen gewaarschuwd dat geen enkel vliegtuig in het zuidelijk luchtruim veilig is". - Beschikt het SPLA over zulke goede wapens als luchtafweerge schut? „Tot aan de val van Nimeiri in 1985 voorzag Libië de rebellen van wapens, ook heel moderne. De voorraden zijn voldoende voor en kele jaren. Soedan kocht onlangs moderne tanks in de Verenigde Staten. Daar heeft het SPLA nog geen antwoord op". „Het grootste deel van het zuiden. De meeste steden worden echter door het regeringsleger be heerst. Dit jaar wil het SPLA iets verder oprukken naar het noor den". - Premier Sadiq heeft bij herha ling verklaard Garangs beweging als een Ethiopisch offensief te zien. Zit het SPLA inderdaad in de greep van het marxististische Ethiopië? „Het SPLA-kantoor is in hetzelf de gebouw in Addis Abeba onder gebracht als waar Sadiq een toe vlucht vond, toen hij in de jaren '70 op de vlucht was voor Nimeiri. De leider van Ethiopië, Mengistoe, verleent Garang op dezelfde huma nitaire gronden gastvrijheid als in dertijd Sadiq. Ethiopië vangt veel vluchtelingen op uit zuidelijk Soe dan". Volgens Soedanese kranten overschrijden Ethiopische ge vechtsvliegtuigen regelmatig de grens met Soedan. In Ethiopië be vinden zich trainingskampen voor zuidelijke guerrillastrijders. Mos lim-fundamentalisten zeggen lij sten met namen .te hebben van honderden mannen uit het zuiden, die politiek en militair getraind worden in Cuba en Cuba is bond genoot van Ethiopië. Christenen Een derde van de 22 miljoen in woners van Soedan woont in het zuiden. Een deel van hen is chris ten. De christelijke kerken doen er alles aan*rvrede te krijgen. Kosti Manibe is tweede secretaris-gene raal van de Soedanese Raad van Kerken. Hij is geboren en getogen in Joeba. Ik tref hem aan achter een tekstverwerker. Hij is bereid mij meteen te woord te staan. „De oorlog loopt steeds verder uit de hand", begint hij, „vooral aan regeringszijde. Als een stam in het zuiden beweert door de rebel len bedreigd te worden, voorziet het regeringsleger hen van wa pens. Het worden dan vaak rovers benden die niemand meer onder controle heeft. Ze plunderen en verkrachten". Hij geeft voorbeelden van dor pen die in de as zijn gelegd. Hij be schuldigt ook het regeringsleger van misdragingen. In de stad Wau schoten soldaten leden van de Din- ka-stam dood, maar ze gaven de schuld aan de Feryit-stam. Daarom staan die twee nu op voet van oor log met elkaar. In Malakalle wor den mensen maandenlang zonder vorm van proces vastgehouden, omdat ze met het SPLA zouden sympathiseren. maatschappijen en een grote verze- keringsmaatschappij staan achter ons", vertelt hij zelfverzekerd. De J regering van zijn zwager Sadie i noemt hij „corrupt en inefficiënt Wij willen het democratisch alter natief ervoor \ormen. De mensen worden bang voor een nieuwe mili taire staatsgreep". De steun binnen het leger voor de zittende regering neemt af. - Wat hebben de vredesinitiatie ven van de kerken tot nu toe opgele verd? „In januari 1985 vroeg de rege ring ons voor het eerst contact te leggen met de rebellen. Samen met de initiatieven van anderen leidde dat enkele maanden later tot een overeenkomst. De Shari'a-wetten zouden verdwijnen, de noodtoe stand zou worden opgeheven en beide partijen zouden een staakt- het-vuren in acht nemen. Ook de partijen die nu de regering vormen tekenden die ovèreenkomst. Maar nu ze aan de macht zijn, houden zij zich er niet aan". - Bent u overtuigd van Garangs vredesbedoelingen? „Dat hij om afschaffing van de Shari'a-wetten vraagt, is redelijk. Dat zou de sfeer aanzienlijk verbe teren". Meer antwoordt hij niet. - Uit angst terrein te verliezen aan de Moslim-fundamentalisten komt de Soedanese regering haar belofte om de Shari'a-wetten in te trekken niet na. Het onvermogen om het conflict met het zuiden tot een ein de te brengen, speelt de sterk geor ganiseerde fanatiekelingen in de kaart. De burgeroorlog kost han denvol geld en Soedan is straat arm. De prijzen stijgen maande lijks. Voedselrellen van de afgelo pen maanden roepen herinnerin gen op aan de nadagen van Nimei- Islamitisch front Hassan el Toerabi is voormalig minister van justitie en leider van het Nationaal Islamitisch Front. Bij de verkiezingen yan 1986 be haalde zijn partij 20 procent van de stemmen. Na veel moeite lukt het toegelaten te worden tot de riante kamer van een van Soedans meest gewiekste en meest welsprekende politici. „Tien banken, twee investerings Zijn partij heeft onlangs een do cument over toekomst van Soedan uitgegeven. Daarin lijkt het alsof de rechten van de zuiderlingen worden gerespecteerd. Navraag bij Toerabi leert dat in de meeste ge- vallen de Shari'a-wetten van kracht blijven. „De meerderheid in dit land is islamitisch", zegt hij. „Wij willen daarom een islamiti sche toekomst". Van de intimidatie door partijge noten van christelijke gezond heidswerksters in de vluchtelin genkampen die ik bezocht, zegt Toerabi niets te weten. De betrok kenheid van het Nationaal Islami tisch Front bij de voedselrellen hoef ik niet aan de orde te stellen. Die is een publiek geheim. Naast gastland voor vluchtelin gen is Soedan nu een van de Afri kaanse landen, waar een burger oorlog tot een stroom vluchtelin gen leidt. Sommigen van de laat- sten zoeken hun heil elders in het land. Anderen trekken naar Ethio pië, Kenia of Oeganda. Druk De jonge democratie staat onder zware druk, niet alleen door acties en stemmingmakerij van de mos lim-fundamentalisten maar ook omdat de regering grote delen van het zuiden niet onder controle heeft en daar geen verkiezingen kan organiseren. Zicht op binnen landse vrede ontbreekt. Voorzitter van de Mensenrechtencommissie Beshir zou graag zien dat Westeu- ropese landen druk op beide oor logvoerende partijen uitoefenen om te onderhandelen. Kosti Manibe van de Raad van Kerken wil dat kerken in andere landen hun regeringen vragen om bij de Soedanese regering meer voor het lot van de zuiderlingen te 'pleiten. Menigeen in het land vraagt zich wanhopig af wat de ha- vikep tot vredesgedachten kan brengen en wanneer de vluchtelin gen in de kampen rond Khartoem en andere plaatsen naar huis terug kunnen. Een waterkar voorziet een vluchtelingenkamp bij de Soedanese hoofd stad Khartoem van water.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2