Geen eervol afscheid Schapers Unieke bezetting 4 Ad Paulen Memorial Jarrydl elimineert Mecir De Wies struikelt bij start Ties Kruize beloond met erepenning Edwin Moses trekpleister in Hengelo Strijd om benaming atletiekwedstrijd 'Er komt heus nog wel een dag dat ik Cash versla' Plaatsingslijst Sassenheim Berlijn twee 'bergen' rijker bij start Tour SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Onder over weldigende belangstelling heeft Ties Kruize (34) gisteren op zijn „thuishaven", de terreinen van hockeyclub Klein Zwitserland, af scheid genomen van zijn actieve loopbaan. Hoogtepunt was de overhandiging van de sportpen ning van de gemeente Den Haag door wethouder Jack Verduyn Lu- nel van sportzaken. Bovendien bracht hij een kistje wijn mee uit het jaar 1971, waarin Kruize op achttien-jarige leeftijd zijn debuut maakte in een wedstrijd in Amstel veen tegen Kenia. Het was het begin van een bij zonder imponerende hockeyloop- baan, die tot en met de wereldtitel strijd van vorig jaar oktober in Londen duurde. In die periode speelde Kruize, die dit jaar nog voor het eerste van HCKZ - waar van hij ook coach is - in actie kwam toen de degradatiezorgen wat al te groot werden, 202 wedstrijden in Oranje, een nationaal record. Hij maakte 167 doelpunten, waarvan de meeste uit hoekslagen. Ties Kruize speelde in de middag eerst in een gedeelte van de wed strijd tussen oud-HCKZ en oud-in ternationals mee en kwam in de avond tijdens het duel tussen Eu ropa en Australië/Azië voor onge veer 2.000 toeschouwers alleen in de eerste twintig minuten na rust in actie. Hij maakte nog een doel punt ook, uit een strafcorner. Euro pa won met 6-4 door doelpunten van de Westduitser Blöcher en de Brit Kerly (2), Ties Kruize en Van 't Hek. Voor Australië/Azië scoorden de Australiërs Wansbrough (2), Ze- kulich en Birmingham. Bij de rust was het gelijk: 3-3. Uit het batig sal do van de festiviteiten kreeg Ties Kruize een golfclinic voor twee personen in de Verenigde Staten onder leiding van de befaamde professional Jack Nicklaus aange boden. UTRECHT (GPD) - De Adriaan Paulen Memorial, de jubileumuitgave van de FBK- Games in Hengelo, krijgt op 19 juli een voor Nederlandse atletiekbegrippen unieke beze ting. Atleten-makelaar Jos Hermens kwam gisterochtend uit de Verenigde Staten terug met een respectabele lijst toppers, van wie Edwin Moses de meest aansprekende is. Het hordenfenomeen, bij de Amerikaanse kampioenschappen in San José weer oppermach tig, wil volgens Hermens in Europa proberen zijn eigen wereldrecord scherper te stellen voordat hij aan het wereldkampioenschap in Rome begint. De komst van Moses betekent zijn eerste optreden op Nederlandse bodem. Op de schouders van de Britse doelverdediger Ian Taylor (links) en Oranje-aanvoerder Tom van 't Hek neemt Ties Kruize tijdens een erewedstrijd op het veld van Klein Zwitserland afscheid als actieve hockeyspeler. (foto ANP) In San Jose bevestigde de mana ger van Carl Lewis dat Hengelo nog steeds op het wedstrijdschema van zijn pupil staat, „maar open staat nog", aldus Hermens, ,,of het een 100 of een 200 meter wordt". Wanneer het de lange sprint wordt zal men daar in Hengelo geen nee tegen zeggen, te meer niet omdat in het spoor van Lewis ook zijn trainingsmaatje, de 23-jarige Mark Witherspoon, de oversteek naar Europa maakt. Witherspoon maak te afgelopen weekeinde furore door met één honderdste seconde verschil Lewis van de nationale ti tel op de 100 meter af te houden. Tot de kleurrijke attracties be hoort bovendien Willie Banks. De driesprong-specialist, al in Henge- UTRECHT (GPD) - KNAU-voor- zitter Wim de Beer schoot bij de presentatie van het programma voor de Adriaan Paulen Memo rial weer eens een bok. Op een vraag aan Kerkhoven of de naam Fanny Blankers-Koen Games nu definitief verleden tijd is, gaf de wedstrijddirecteur het antwoord dat dit in principe niet de bedoe ling is. Kerkhoven hield het op een koppeling en refereerde aan de wens van de weduwe van de overleden oud-IAAF-voorzitter om Fanny Blankers-Koen toch vooral niet te vergeten. De Beer meldde echter „uit de directe omgeving van de familie Pau len" begrepen te hebben dat van nu af aan uitsluitend de Memo rial aan de orde is. „En het lijkt me wel zo logisch om die ieder jaar, dan wel om de twee jaar, te houden". Kerkhoven onthield zich, na talloze aanvaringen met de KNAU, in casu De Beer, wijse lijk van commentaar. De wedu we zelf bleek desgevraagd echter heel duidelijk. „Asjeblieft niet, zeg. Mijn man was een groot be wonderaar van Fanny. Haar prestatie, vier gouden medailles, en haar naam is heel wat meer aansprekend dan wat hij pres teerde. Die heeft nooit één me daille bij de Spelen begaald. Hij zou het nooit geaccepteerd heb ben dat zijn naam die van Fanny zou verdringen' lo actief voordat hij met 19 meter 97 wereldrecordhouder werd, zal in de Nigeriaan Joseph Taiwo zijn belangrijkste concurrent krijgen. Een rentree in Hengelo maken ook Joe Dial (polshoog), steeple- specialist Henry Marsh, zijn trai ningspartner en specialist op de 5000 meter Doug Padilla en de Brit Sebastian Coe. De Brit heeft Her mens laten weten dat hij geen pro blemen meer ondervindt van een knieblessure waardoor een opera tie niet meer aan de orde is. Coe staat genoteerd voor de 1500 meter, waarvoor zowel José Abascal en José Luis Gonzales belangstelling hebben. „Maar gezien het budget zal het één van beide Spanjaarden worden", voorziet Hermens. Ook Han Kulker krijgt op deze afstand namens Nederland startgelegen heid. Onduidelijk is of Rob Druppers zich geroepen voelt naar Hengelo te komen. In het veld met de Brazi lianen Joaquim Cruz en José Luiz Barbosa, de Amerikaanse kam pioen op deze afstand Johnny Gray, diens landgenoot Eddy Mack (derde in San José) en de Ma rokkaan Faouzi Lahbi zou de Utrechter niet detoneren, maar de onderhandelingen zijn nog niet af gerond. „Een kwestie van de koers van de dollar", grapte Hermens. Hij heeft de bal min of meer terug gespeeld naar de man die graag professioneel te werk gaat maar SASSENHEIM - De wedstrijd leiding van het tennistoernooi in Sassenheim was duidelijk niet op de hoogte van de ontknoping van de districtskampioenschappen van het afgelopen weekeinde. In dat geval had de plaatsing in het man- nenkel B er wellicht anders uitge- De beide finalisten op Unicum, Jan-Willem Lugthart en Leon Da- men, staan namelijk als derde en vierde genoteerd. Lijstaanvoerder is Marcel Vink, die zijn vroegtijdi ge uitschakeling tijdens de dis trictskampioenschappen, goed kan maken. Kees Heemskerk is de nummer twee van de rangschik king. In het vrouwenenkel B heeft al één geplaatste speelster het toer nooi verlaten. Wil den Hollander, als vierde genoteerd, heeft wegens een blessure op moeten geven. Ma- delijn Damen en Carola Geerlings worden verwacht elkaar in de fina le te ontmoeten en Madeion Verde- gaal maakt het rijtje compleet. Op één punt zat de wedstrijdlei ding er al naast. Aan Edwin de Vries waren in het mannenenkel C de beste kansen toebedacht. Giste ren vond De Vries echter Onno Guinau op zijn weg en dat was een onneembare hindernis. Guinau versloeg De Vries met 6-4, 1-6 en 7-5. Olaf ten Bosch staat als tweede geplaatst in deze catagorie. Ook in het vrouwenenkel C viel een verrassing te noteren. Nicole Bader presteerde op eigen park be ter dan de organisatie had gedacht. De nummer vier van de lijst, C. Spruyt, ging met twee maal 6-3 ten onder tegen Bader. Maija Kuipers, Fleur Meyer en Colinda Voskuil nemen respectievelijk de plaatsen één tot en met drie in. Katwijk Het organiseren- van een B-on derdeel is KLTV niet zo goed be vallen. Dit jaar wilde de wedstrijd leiding voor het eerst de hoogste catagorie aan het evenement toe voegen, maar was bij gebrek aan inschrijvingen genoodzaakt het onderdeel te schrappen. Oorzaken kunnen gezocht worden in het feit dat in Katwijk op kunststofbanen gespeeld wordt en de concurrentie van het toernooi in Sassenheim. Ook in C is het aantal deelne mers niet om over naar huis te schrijven. Bij de vrouwen hadden slechts vier speelsters zich aange meld en is een poule gemaakt. Per ry Pauw en Mark Fleischeuer, de nummers één en twee in het man nenenkel C, krijgen meer concur rentie te verduren. JETSKE GOUDSMIT LONDEN (GPD) - Als Michiel Schapers woord houdt, hebben de drie giechelende Engelse tieners die met de geduldig poserende Nederlander op de foto staan straks een „relikwie" in handen. „Ik zal niet rusten voordat ik een paar toppers te pakken heb genomen", riep de Rotterdam mer gisteren strijdvaardig op Wimbledon na zijn nederlaag tegen Pat Cash. Het scheelde niet eens zo veel of Schapers („Is hij wel een speler?", vroeg één van de meisjes twee dagen eerder onzeker) had nu al eén speciale plaats in het plakboek verdiend. Nederlands' beste tennisser be zorgde het Australische idool in de derde ronde meermalen angstige ogenblikken, maar ging uiteinde lijk na vier sets en ruim twee en een half uur ten onder (6-7, 2-6, 6-2, 4-6). Desondanks vond Schapers dat er geen sprake was van een eer vol afscheid. „Ik zeg niet dat ik had kunnen winnen. Alleen was het best mogelijk geweest om er vijf sets uit te slepen. Maar goed, er komt heus nog wel een dag dat ik hem versla", klonk het blufferig. Michiel Schapers op Wimbledon niet voor een surprise te zorgen. (foto ANP) MEB: 1: M. Vink; 2: K. Heems kerk; 3: J.W. Lugthart; 4: L. Da- men; VEB: 1: M. Damen; 2: C. Geerlings; 3: M. Verdegaal; 4: W. den Hollander; MEC: 1: E. de Vries; 2: O. Ten Bosch; 3: M. van Gaaien; 4: M. van Paridon; VEC: 1: M. Kuipers; 2: F. Meyer; 3: C. Voskuil; 4: C. Spruyt; MED: 1: B. ter Meulen; 2: J. van der Meer; 3: A. Ooms; 4: M. Langelaan; VED: 1: P. van Doorn; 2: P. Meys; 3: M. Engel; 4: H. Engel; MED 1: L. Lefe- ber; 2: N. Winkelaar; 3: G. Glas; M. Langelaan; VED+:1: W. van der Meer; 2: W. Booy; Katwijk MEC: 1: Perry Pauw; 2: M. Fleischeuer; MDC: 1: Pauw/ Fleischeuer; MED: 1: H. de Pa ter; 2: F. van Mastrigt; VED: 1: E. Westdijk; 2: L. Guyt; In feite had Schapers gisteren een uitgelezen mogelijkheid om na het succes tegen Becker tijdens de open Australische titelstrijd (bijna twee jaar geleden alweer) nu op nieuw voor een surprise te zorgen in een Grand-Slamtoernooi. Cash gaf de Nederlander gedurende de matige partij heel wat kansen op een service-doorbraak, waar Scha pers echter pas in de derde set raad mee wist. Slechts tijdens de tie break van de eerste spelreeks en in de tweede set kon de allesbehalve overtuigende Australiër, die liefst tien dubbele fouten produceerde, iets van zijn klasse laten zien. Maar wat telde was het resultaat en nu de „tijger uit Melbourne" bij de laatste zestien zit, duikt zijn naam steeds vaker op bij de book makers. Te meer daar zijn wonder baarlijke Wimbledon-come-back van vorig jaar nog vers in het ge heugen ligt. Ter herinnering: Cash werd toen pas uitgeschakeld in de kwartfinales door Henri Leconte, na daarvóór onder anderen Mats Wilander te hebben uitgeschakeld. En dat terwijl de 22-jarige was te ruggevallen naar de 413e plaats op de wereldranglijst, gelijk met Ilie Nastase... Die duikeling werd veroorzaakt door ernstige rugproblemen. De top-tienspeler in '84 moest vervol gens minstens een jaar revalideren, waarna andermaal de pechduivel opdook. Aan de vooravond van Wimbledon-editie '86 diende Cash een blindedarmoperatie te onder gaan, waardoor hij een „wilde kaart" voor The Championships aanvankelijk niet eens wilde ac cepteren. Hij deed het op hoop van zegen toch en met doorslaand suc ces. Sindsdien is de „angry young man" met het uiterlijk van een rockmuzikant weer helemaal te rug. Cash sloot het afgelopen tennis- jaar af als 24e in het ATP-klasse- ment en staat nu op de drempel van de deur waarachter de tien besten ter wereld zich bevinden. Vooral op gras blijkt de geblokte Australiër tot veel in staat. In de thuisfinale tegen Zweden bezorg de hij zijn land de Davis-Cup - Cash bleef overigens al zijn zes en kelpartijen in het landentoernooi ongeslagen - en een maand later haalde de vechtersbaas zijn eerste Grand-Slamfinale in hetzelfde Mel bourne. Stefan Edberg nam echter gevoelig revanche na zijn Davis- Cup-nederlaag. Dat Pat Cash zich het best thuis- voelt op groene sprieten bleek twee weken terug ook op Queens, waar de onverwoestbare Jimmy De Zweed Anders Jarryd was zelfs zijn schaduw te snel af en wist de als vijfde geplaatste 'Zweden doder' Miroslav Mecir uit te schakeleti. (foto ap> Connors hem in halve finales de pas afsneed. Michiel Schapers was desondanks nauwelijks geïmpo neerd door de populaire tennisster. „Tegen een jongen als Forget (Cash' volgende tegenstander, red.) die wat beter retourneert dan ik, krijgt hij het moeilijk. Ik vind hem een te stereotiep raspaardje; hard serveren en volleren, maar echt verrassend is het allemaal niet. Ik had ook het gevoel dat mijn condi tie beter was. Je hoort die toppers altijd over diëten en zo, maar ik zat minder stuk dan hij", constateerde de Rotterdammer. Het klonk misschien wat onge past en aanmatigend uit de mond van de verliezer. Het typeert echter wel de instelling van de 27-jarige Schapers, die niet meer de aan zichzelf twijfelende sukkelaar van weleer is. De tijd, dat hij Wimble don liet schieten om satellietwed strijden te spelen en zo weer wat zelfvertrouwen op te doen, ligt ach ter hem. Van de 23 Grand-Prixtoer- nooien die Schapers dit jaar wil af werken, heeft hij er inmiddels twaalf achter de rug. Zijn nabije programma bevat de evenementen van Gstaad („alleen als ik in het hoofdtoernooi zit, an ders neem ik een week vrij") en Stuttgart, waarna de Davis-Cu- pontmoeting met de Sowjet-Unie, het Melkhuisje en de Westduitse competitie (weer bij Klipper Ham burg) volgen. Vervolgens zal Scha pers voor het eerst in zijn carrière de altijd zeer sterk bezette open Amerikaanse kampioenschappen op Flushing Meadow aandoen. Want om van laatbloeier tot reu- zendoder te kunnen uitgroeien, moet je die reuzen natuurlijk wel eerst ontmoeten. LONDEN (GPD) - Het gras van Wimbledon behoort dit jaar meer dan ooit toe aan de gravelspecialis- ten. Acht van de laatste zestien ten nissers in The Championships ko men normaal gesproken het best tot hun recht op trage pistes. Het meest opmerkelijk was gisteren wel de zege van Mikael Pernfors op Tim Mayotte, die voor het eerst in zijn loopbaan niet verder kwam dan de derde ronde. „Gentleman Tim", sinds 1981 al tijd bij de laatste zestien in Londen en als tiende geplaatst, won welis waar de eerste twee sets, maar Pernfors volbracht met succes een onwaarschijnlijke inhaalrace: 2-6, 4-6, 6-4, 6-3, 7-5. Daardoor komt precies een kwart van de overge bleven zestien Wimbledon-deelne- mers uit Zweden. Met Pernfors en na Stefan Edberg kwalificeerden zich gisteren ook Mats Wilander en Anders Jarryd. Laatstgenoemde rekende gede cideerd af met de als vijfde geplaat ste Miloslav Mecir, die zijn reputa tie van „Zweden-doder" dus geenszins kon waarmaken: 6-3, 6-3, Peter Doohan (foto AP) 6-3. Emilio Sanchez is merkwaar dig genoeg ook nog van de partij. De Spanjaard won nooit eerder een duel op Wimbledon, maar boekte ten koste van Christo van Rens- burg al zijn derde opeenvolgende zege. Opvallend feit is bovendien dat van de 41 Amerikanen, die aan het hoofdtoernooi begonnen, slechts de „oudjes" Johan Kriek en (uiter aard) Jimmy Connors nog in de strijd zijn. Paul Annacone sneuvel de gisteren tegen de Fransman Guy Forget, terwijl Leif Shiras na een dramatische marathonpartij het hoofd moest buigen voor Peter Doohan. Door de vijfde set met 12- 10 te winnen na de eerste twee spelreeksen te hebben verloren voorkwam de Australiër op het nippertje een kater na zijn histori sche succes tegen Boris Becker. Doohan treft nu Slobodan Zivoji- novic, die mede dank zij 25 aces de laatste Brit Jeremy Bates klopte. Zijn bij de mannen nu nog acht geplaatsten over, in het vrouwen toernooi zijn dat er tien en boven dien de nummers één tot en met zes. Voorlopig heeft Steffi Graf een morele voorsprong op haar aartsri vale Martina Navratilova. De West duitse gaf in drie duels pas vijf ga mes prijs, Navratilova staat op acht. van een optreden voor eigen pu bliek een centenkwestie maakt. Dat de opzet was om ter ere van Adriaan Paulen van de 800 meter (de afstand waarop Paulen vroeger excelleerde) een nummer van we reldklasse te maken, is duidelijk. De intentie van de IAAF (wereldat- letiekfederatie) om daar via spon soring het nodige aan bij te dragen is volgens wedstrijd-directeur Rob Kerkhoven gebleven bij een toe zegging. Desondanks vindt Her mens dat er op papier een kwali teitsrace staat, al heeft dat voor het totale pakket wel consequenties. Kerkhoven: „We hadden gemikt op een begroting van 1,2 miljoen gulden. Dat is nog niet gelukt. Maar er zit nog wat in de pijplijn", aldus de Hengeloër, hetgeen in houdt dat hij het publiek nog wil verrassen met een 'last-minute'- surprise om het FBK-stadion extra vol te krijgen. Na een aanpassing van de tribunes hoopt hij dat het aantal toeschouwers van vorig jaar (ruim 12.000) met enkele duizen den wordt overschreden. „Gezien de opmerkelijke voorverkoop, die vooral belangstelling uit het wes ten te zien geeft, is dat een redelij ke verwachting". Van de Nederlandse toppers is Kerkhoven zeker van sprintster Nellie Cooman (duel met de Ame rikaanse kampioene Diana Wil liams), hordenloopster Marjan Oly- slager en Elly van Hulst (800 me ter). Voor wat betreft de mannen is behalve Druppers ook Mellaard nog een (onderhandelings)vraagte- ken. Erik de Bruin komt daarente gen weer de discus ter hand nemen en voor Arjen Visserman is een 400 meter met drie Amerikanen (Franks, McCoy en Everett) in el kaar getimmerd. Koeleman loopt als vanouds in Hengelo op de stee ple, opnieuw tegen de Pool Ma- minski en ook tegen de Westduit ser Schwarz en de Fransman Mah- moud. Besluit Mellaard als kers verse nationaal recordhouder met 8,02 m toch tot verspringen, dan weet hij Mike Conley in zijn gezel schap. Hernieuwde pogingen van de or ganisatie om uit het Oostblok een representatief gezelschap naar Hengelo te lokken hebben geen succes gehad. Het blijft bij inciden tele gevallen, volgens Hermens „een atletiek-technisch probleem. Praag was voor die landen een hoogtepunt, vervolgens gaat men in trainingskamp, daarna selectie wedstrijden voor Rome. Er is nau welijks interesse voor Westeurope- se optredens in de maand juli. Een kwestie van programma en voor ons een ongunstige datum". Kerk hoven betreurt dat, vooral ten op zichte van het jubilerende NOC, maar concludeert desondanks dat hij een breed veld kan presenteren dat internationaal aanspreekt. „Zelfs al valt er een wereldtopper op het laatste moment door een blessure weg, dan nog is het pro gramma niet gedevalueerd". En dat is ook wel zo veilig, want twin tig procent van de begroting moet gedekt worden door de recette. WEST-BERLIJN (PPS) - De Ber- lijners zullen er van opkijken, maar de deelnemers aan de 74e Ronde van Frankrijk kunnen donderdag al tijdens de eerste etappe in West- Berlijn punten vergaren voor het bergklassement. De rit over 105,5 kilometer van de Brandenburger Tor naar het stadhuis van Schóne- berg bevat twee klimmetjes, die, hoewel de hoogste top slechts 55 meter is, alsnog als 'cols' van de vierde categorie zijn aangemerkt. De renner die als eerste boven is, krijgt vier punten voor het klasse ment om de „bolletjestrui", de vol gende verdienen er respectievelijk twee en één. De „beste" klimmer mag na afloop het opvallende tri cot aan. De Tour de France gaat morgen in West-Berlijn, dat dit jaar haar 750-jarig bestaan viert, van start met de proloog, een tijdrit over 6,1 kilmeter.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13