Fries bedrijf Rohé maakt nu meubelen in Indonesië f97» WONEN' Rotanmeubel keert terug maar industrie verdwijnt WAT IS ROTAN? Wandspiegel in twee kleuren van Muijen Brillen BESTEMMINGSPLAN "KOP HOOFDSTRAAT" 1*1 kamsteeg |vA-G|^udjj PAGINA 12 DINSDAG 30 1987 De vraag naar rotanmeubelen neemt enorm toe. En toch is de produktie in ons land ten dode opgeschreven. De oorzaak ligt bij de twee belangrijkste rotanexporteurs: Indonesië en de Filippijnen. Beide landen hebben slim gebruik gemaakt van hun monopoliepositie. Onbewerkt rotan mag niet meer worden geëxporteerd, halffabrikaten of kant en klare produkten wel. De maatregel is een uitkomst voor talloze werklozen in de twee landen. Voor vele anderen betekende het exportverbod de genadeslag. door Anja Kruise De streek rond het dorpje Noord- wolde in Zuid-Friesland was de cennia lang het centrum van am bachtelijk rotanmeubelwerk in ons land. Die tijd is voorbij. Er zijn nog maar enkele fabrieken over, waar van Rohé de grootste is. Het bedrijf heeft weer alle ver trouwen in de toekomst dank zij een nieuwe vestiging in de plaats waar veel rotan vandaan komt: Me- dan in Indonesië. Tegelijkertijd wordt de produktie in eigen land tot een minimum beperkt. Voor de toekomst mikt het bedrijf op een hypermoderne collectie kunststof meubelen naast een vertrouwd aanbod van in Indonesië gemaakte rotanmeubelen. „Dat is voor ons de enige overlevingskans", zegt di recteur Sistermans. Etiket Het rotanmeubel is in ons land al eeuwenlang bekend. Het merk waardige is dat het bij het grote pu bliek nooit helemaal het etiket van goedkoop meubelstuk voor pasge trouwde stelletjes is kwijtgeraakt. Pas de laatste jaren is dat enigszins aan het rotanmeubel een luxe-eti ket hangt. Woontijdschriften staan er vol mee. Sjieke horeca-etablisse- menten bestellen ze met tientallen tegelijk. En de aloude Lloyd Loomstoel is een 'must' voor wie aan de woonmode wil meedoen. Prijzen van 600 a 700 gulden per eetkamerstoeltje worden grif be taald. Gouden tijden voor de rotanindus trie, concludeer je dan. En dat is nu juist niet het geval. Door de in zeker opzicht protectio nistische maatregel van Indonesië en de Filippijnen zijn vele am bachtslieden in ons land op straat komen te staan. De werkgelegen heid wordt er alleen maar slechter op, ondanks de groeiende belang stelling voor rotan. De verschui ving van produktie- naar assembla ge- en handelsbedrijf van rotan meubelen betekent het einde van een in ons land uniek ambachtsge- bied. Geschiedenis De geschiedenis van de rotanin dustrie in ons land begint eigenlijk in 1818 met de oprichting van de Maatschappij van Weldadigheid, een overheidsinstelling die zich in zette voor 'asocialen'. Ontspoorde thie van het koningshuis. Zo was prins Hendrik lange tijd ere-voor- zitter en herinneren boerderij- en plaatsnamen rond Noordwolde als Frederiksoord, Wilhelminaoord en Willemsoord nog aan de betrok kenheid van de Oranjes van des- tiids. Over het fenomeen gezinsoord is niet iedereen enthousiast. Dat staat onder meer in het proefschrift 'Ge schiedenis van de onmaatschappe- lijkheidsbestrijding in Nederland, 1914 - 1970', waarop Adrianne Dercksen en Loes Verplanke aan de universiteit van Utrecht promo veerden. In interviews merkten de onderzoeksters dat de mensen zelf helemaal niet van mening waren dat zij heropgevoed hoefden te worden. Zij zouden vaak geen an dere keus hebben gehad: een nieuw huis en kwijtschelding van schulden waren in ieder geval be ter dan een uiterst belabberde woonsituatie, een uitzichtloze pijnen zich hoe absurd het eigen lijk was dat zij hun rotan voor een habbekrats naar het buitenland ex porteerden terwijl de werkloos heid in eigen land steeds meer toe nam. Het exportverbod voor onbe werkt rotan was het logische ge volg. Vanaf dat moment kon alleen bewerkt rotan (bijvoorbeeld rollen handgevlochten matten voor stoel zittingen en rugleuningen) of kant en klare meubelen uit de Filippij nen worden geimporteerd. Rohé zag de bui in Indonesië tijdig hangen. Directeur Sistermans wist zijn jarenlange ervaring als mana ger van een Akzo-vestiging in Italië goed te gebruiken. Tweeënhalf jaar geleden stelde een onderzoeksbu reau een rapport op over de haal baarheid van een vestiging van het bedrijf in het Indonesische Medan. Het ministerie van ontwikkelings samenwerking had daarvoor subsi werkloosheid en torenhoge schul- die beschikbaar gesteld, omdat de Directeur Sistermans: "De enige overlevingskans". den. Toch is op het terrein van scholing een positieve invloed van de Maat schappij onmiskenbaar. Iedereen kon een opleiding volgen aan een van de vele scholen. Volgens een reproduktie van een plattegrond toenmalige minister Schoo een fa briek in het ontwikkelingsland In donesië als een concreet ontwikke lingsproject beschouwde. De conclusie van het onderzoek was positief en ook de Indonesi- 120 Indonesiërs in de fabriek in Medan. Dat worden er in de toe komst 400 a 500, verwacht Sister- uit die dagen beschikte de streek sche regering juichte het plan toe. Handwerk arme gezinnen ^uit het, westen onder meer over een aantal rijks-, Mede met Indonesische overheids- timmer- en naaischolen. Verder steun begon Rohé daarop met de Frederiksoord een bos- bouw van de fabriek in Medan. De Nederlanders werd zelfs het meer derheidspakket van de aandelen toegestaan. Momenteel werken er van het land werden door de Maat schappij aangespoord naar het Friese platteland te verhuizen. In speciale oorden probeerde een team van goedwillende mensen hen zo te heropvoeden, dat zij keu rige, aangepaste burgers zouden Bouvrie zorgden ervoor dat nu ook De Maatschappij genoot de sympa- Rotan is een palmsoort die groeit als een liaan: klimmend langs een boom. De rotanliaan kan ruim honderd meter lang worden. Voor de industrie wordt slechts een gedeelte van de liaan gebruikt omdat de kappers niet bij de hele liaan kunnen. Pitriet is het binnenste gedeel te van het rotan; de zogenaamde rotan-pit. Kenmerkend voor rotan is dat het langvezelig is: de vezels lopen over de hele lengte. Door toevoeging van hete stoom wordt het rotan buigzaam en daarmee bruikbaar voor de meubelindustrie. Tegen woordig gebeurt het stomen van rotan gelijkmatig in een soort oven. Vroeger werd het in het materiaal aanwezige natuurlijke vocht met een schildersbrander verhit. Vakmensen noemen het buigen van ro tan dan ook wel 'branden'. Soms is op rotan schroeiplekken te zien; volgens kenners is zo'n meubelstuk dan van een slechte kwaliteit. De rotanliaan groeit in een aantal Aziatische landen. De rotan van Indonesië (vooral wat groeit op Sumatra) is kwalitatief de beste. bouw- en een tuinbouwschool, die nu als de Middelbare Tuinbouw school nog steeds in gebruik is. Daarnaast had de Maatschappij een aantal mandenmakerijen on der haar hoede, waar de leerlingen manden leerden vlechten van boomtwijgen. Daar ligt de bron van de rotanindustrie in Neder land. Later deed via Nederlands- Indië het rotan zijn intrede. Onder nemende werkzoekenden, onder wie de vermoedelijk uit Haaksber gen afkomstige familie Rohé, kwa men toen op het idee de mensen rotan meubelen te laten maken voor de verkoop. Zo ontstond de voor ons land unieke concentratie van rotanmeubelmakerijen. „Ro tan werd een huisindustrie, ge creëerd uit armoede", omschrijft directeur Sistermans van Rohé. Exportverbod Lange tijd ging het goed met de ro tanmeubelindustrie. Zeven jaar ge leden echter realiseerden de Filip- De groeiende werkgelegenheid overzee steekt de werknemers in Noordwolde. Een van hen: „Vroe ger kon je je produkt van begin tot eind begeleiden. Geweldig was dat, je zag zo'n meubel in je handen groeien. Prachtig vakwerk. Dat is er niet meer bij". "Stuk voor stuk zijn het vakmen sen", zegt Sistermans., "Dait moet ook wel. Voor een perfecte stoel is een perfecte mal nodig en dat ver eist eerste klas timmermanswerk. Maar tijdrovend handwerk en duurder wordende grondstoffen maken een produkt kostbaar". Een stoel die volledig wordt gemaakt in Noordwolde kost volgens de direc- gpd) teur alleen al aan arbeidsloon 200 tot 300 gulden. Daarbij komt dat rotan is 'veroordeeld' tot hand werk. Sistermans: „We zullen nooit in seriewerk meubelen kunnen maken, daarvoor worden te veel verschillende materialen gebruikt. En bovendien: machinaal verwerk te rotan is geen echte rotan". Al deze factoren leidden tot de vlucht naar Indonesië, waar de produktiekosten vele malen lager zyn. Een spiegel is niet alleen een praktisch ding, maar kan ook een decoratie ve functie hebben. Spiegels 'voor het mooi' zijn van oudsher in Engeland erg populair en het is dan ook begrijpelijk dat in dit land 's werelds grootste fabrikant van spiegels (Garfield) is gevestigd. Hij maakt van elke spiegel een sieraad in Nederland, maar ook in veel andere landen is die trend intussen overgenomen. Een heel grappige spiegel is de 'Nova', 70 x 60 cm groot, waarin twee kleuren zijn verwerkt. Binnen het rechthoekige oppervlak zijn die twee „kleuren" versmolten: het praktische deel (rond of in contour) is uitge voerd met een zilver-ruglaag, het fond eromheen met brons. Een knap stukje spiegelglastechniek, dat in badkamer, slaapkamer, hal of garderobe een leuke bijdrage tot de levendigheid van het interieur leidt. Je moet zo'n spiegel (in talloze dhz-zaken, bouwmarkten, warenhuizen enz. verkrijgbaar), zélf monteren. De materialen die daarvoor nodig zijn, worden bijgeleverd, mèt een praktische montagehandleiding. De prijs ligt rond de 130 gulden. Er zijn ook nog andere spiegeltypes met 'versierende' afwerkingen, zoals witte streepjes, pasteltinten enz. Fabrikant Garfield is zó zeker van z'n kwaliteit dat hij er een garantie van vijftien jaar op geeft. (foto gpd> Sinds CPO 1931 Hooigracht 54 - Tel. 071-120251 - LEIDEN Pr. Bernhardstr. 51 - Tel. 01719-12949 NOORDWIJKAAN ZEE GEMEENTE NOORDWIJK De burgemeester van Noordwijk maakt overeenkomstig het bepaalde in artikel 28, lid 6 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 12 mei 1987, nr. 122489/2 het bestemmingsplan "Kop Hoofdstraat" gedeeltelijk hebben goedgekeurd. De onthouding van goedkeuring heeft betrekking op de bestemming van het perceel De Grent 30. Het besluit van Gedeputeerde Staten ligt met ingang van donderdag 2 juli 1987 gedurende één maand ter inzage op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeentese cretarie. De afdeling ruii.itelijke ordening is gevestigd in de nieuwbouw van het raadhuis, kamer 1-23 en is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Het besluit tot goedkeuring is onherroepelijk ten aanzien van die gedeelten van het bestemmingsplan, waartegen bij hen geen bezwaren zijn ingediend en waarop bij hen ingediende bezwaren niet mede betrekking hebben. Be doelde gedeelten zijn door Gedeputeerde Staten aange geven op de plankaart en bijbehorende voorschriften. Gedurende de termijn van terinzageligging kan bij de Kroon beroep worden ingesteld tegen de goedkeuring van andere gedeelten van het bestemmingsplan door: degenen die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben ge wend en degenen die zich tijdig tegen de wijzigingen, welke de gemeenteraad bij vaststelling van het ontwerp- bestemmingsplan heeft aangebracht, tot Gedeputeerde Staten hebben gewend alsmede de inspecteur van de ruimtelijke ordening. Voorts kan een ieder die bezwaren heeft tegen onthou ding van goedkeuring door Gedeputeerde Staten gedu rende de bovengenoemde termijn van terinzageligging bij de Kroon beroep instellen. Het beroepschrift moet, zo mogelijk in tweevojjd, worden gericht aan H.M. de Koningin, doch worden ingediend bij de Afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA te 's-Gravenhage. Noordwijk, 30 juni 1987 1.5 cm en uw remweg wordt metersk Wis-was interval 6,5 sec. ruitewisser voor Golf en Jetta f49,95, Grote beurt. Inel. controle op 48 vita- op achterruitewisser voor bijna olie Ie punten, WN-inspectie, VA.G 2000 modellen met standaard-ruitewisser test en evt. APK. Voor Polo, Golf en achter f27,50. Jetta v.a. f238,-. Sierringen. Fraai afgewerkte doppen met wielsierringen voo Golf of Jetta. Per set f199,-. Uitklapraam. Zeer praktische set uit klapramen. Voor Golf v.a. bouwjaar '84. Excl. montage f399,-. Vanaf Hoe snel uw auto stilstaat is vaak belangrijker dan hoe hard hij optrekt. Neem daarom geen risico met uw remmen en laat ze steeds op tijd controleren. Want remmen slijten nu een maal, zelfs originele remblokken van Volkswagen of Audi. Set remblokken voor Polo, Golf en Jetta tot model aug. '83, inclusief montage v.a. f97,50. Verbanddoos. Een accessoire dat geen auto mag ontbreken, f20,-. Originele Golf uitbat-einddemper. Met speciale nikkelcoating. Voor Golf tot bouwjaor aug. '83. Inclusief montage v.a. f 155,-. Kamsteeg Zuid B.V.Oegstgeest, leiderdorp, Katwijk,Voorschoten. VOORDELIG EN VERTROUWD VAKMANSCHAP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12