TAD LEIDEN Reclames leveren gemeente Leiden jaarlijks 4 ton op LEIDSCH DAGBLAD 'FVoef verkeerslichten Breestraat moet langer' Bromfietser mishandeld in H'straat Studenten bekogelen bezorger Leidenaar betrapt Huisartsen ontevreden over proef Breestraat College van beheer weigert Consumentenraad EBR wil openbaarheid Aangifte van mishandeling Leidenaar rijdt in op pomphouder na diefstal Verdere samenwerking medische faculteiten Leiden en Rotterdam Alarm loeit twee uur Ontsnapte pony gestikt Drietal berooft man (30) s MAANDAG 29 JUNI 1987 LEIDEN - Reclame-boodschap pen op bussen, trams, aan lan taarnpalen, op brandweerwagens en op de brandweerkazerne. Ge meenten proberen op tal van ma nieren extra inkomsten te verwer ven. Uit een onderzoek over 'bui tenreclame' uit 1986 blijkt dat de reclame-inkomsten per gemeente nogal verschillen. Amersfoort haalt per jaar negen cent per inwo ner op, Nijmegen doet het niet veel beter met 12 cent. door Willem Spierdijk Koploper in het klassement van twaalf gemeenten is volgens het onderzoek van twee studenten be- drijfskunde - waarbij Leiden niet werd betrokken - de gemeente Am sterdam. De hoofdstad verschaft zich 3,30 gulden per inwoner aan reclame. "Daarmee zijn wij het hoogste van Nederland", meldt een woordvoerder van het Amster damse gemeentelijke reclame-bu- reau trots. e Het is jammer dat Leiden bij dit E onderzoek niet werd betrokken. "Want Leiden zou hoog scoren op het lijstje. We hebben per inwoner bijna vier gulden per inwoner aan reclame-inkomsen", zegt gemeen- te-ambtenaar R. Verplancke. Of Leiden en niet Amsterdam daar mee 'topscorer' in Nederland is, is niet duidelijk omdat er geen cijfers van alle gemeenten beschikbaar zijn. Bovendien zijn de gegevens moeilijk te vergelijken omdat het openbaar vervoer in de ene plaats een gemeentelijke aangelegenheid is en in andere plaatsen door streekvervoersmaatschappijen wordt verzorgd. Lichtbakken De belangrijkste reclame-inkom sten voor de gemeente Leiden zijn de lichtbakken aan de lantaarnpa len. Daarvan hangen er ongeveer 500 binnen de gemeentegrenzen. Het tarief van die reclamebakken ligt tussen de 400 en 600 gulden. Dit levert de gemeente tussen de 2,5 en 3 ton op. Verplancke denkt niet dat het bedrag dat voor de re clame wordt gevraagd aan de lage kant is. "Vergeken met Amster dam zitten wij in Leiden niet zo veel lager". Behalve de inkomsten van de lichtbakken ontvangt Leiden geld van de tijdelijke reclame-borden die worden aangebracht bijvoor beeld aangebracht worden bij de komst van een circus. Met de grote reclameborden die bij de invalswe gen worden opgesteld (waarop vroeger bijvoorbeeld de basketbal wedstrijden werden aangekon digd) leveren jaarlijks ongeveer 30.000 gulden op. De enorme reclamemast bij de Plesmanlaan ('de rokende cow boy') stoort nogal wat anti-rokers. maar 'spekt de gemeentekas wel met 25.000 gulden per jaar. Daar naast heeft de gemeente nog profijt van de borden waarop reclame-af fiches zjn aangebracht. Daarvoor ontvangt de gemeente 20.000 gul den per jaar. Het bedrijf dat die re clame verzorgt, Publex, heeft zich bovendien verplicht om 60 stads plattegronden op te stellen. Stadsbeeld De mogelijkheden voor extra-in komsten zijn volgens Verplancke nog niet uitgeput. "Er kunnen nog wel wat lichtbakken worden ge plaatst, maar we zijn het maximum dicht genaderd. Het moet niet zo zijn dat de reclameborden het stadsbeeld gaan bepalen". Een andere mogelijkheid om de gemeente nog wat extra geld te be zorgen werd geopperd door D66 tijdens de discussies over de bezui nigingen waarmee Leiden wordt geconfronteerd. De democraten denken dat het voor de gemeente reiniging mogelijk moet zijn door het aanbrengen van reclamebood schappen op d^ 18 wagens onge veer 40.000 gulden binnen te halen. De directeur van de gemeente reiniging, M. Logtenberg, ziet hele maal niets in 'sponsoring' van zijn vuilniswagens. "Ik vind het niet passen in de stijl van de overheid. De wagens rijden de hele dag door de stad en dan kijkt iedereen maar tegen zo'n reclame-boodschap aan. De overheid moet zich niet tot dit soort dingen verlagen. Wat levert het nou in feite op? Als ik er een nieuwe wagen voor kan kopen, dan heeft de burgerij er nog iets aan. Maar vermoedelijk kan ik voor het reclame-bedrag net twee nieuwe achterbanden kopen". Logtenberg twijfelt er dan ook aan of de reclame op de wagens van de reiniging 40.000 gulden op kan leveren. "Ik heb bedragen van tienduizend gulden horen noemen. Wanneer de gemeente 40.000 gul den voor de reclame ontvangt, vind ik het nog een grensgeval. Laat het gemeentebestuur er maar een standpunt o Imago Volgens de woordvoerder van het gemeentelijk reclamebureau is het ook niet gemakkelijk om de re clame op vuilisauto's te verkopen. "Onze klanten zijn niet geïnteres seerd in de wagens van de reini ging. Het komt door het imago van de wagens. Bedrijven kiezen liever voor reclame op tram of bus". Helemaal uitgesloten dat bedrij ven toch belangstelling hebben voor het aanbrengen van reclame boodschappen op vuilniswagens, is het volgens de zegsman van het Amsterdamse reclamebureau niet. "Er schijnt zelfs een gemeente te zijn, waar de brandweerauto's van reclame zijn voorzien. Ik begrijp niet waarom een bedrijf dat doet. Die wagens zie je maar zelden op Een Leid.se brandweerwagen met reclame. Hoewel van afstand maar moeilijk zichtbaar is er kennelijk interes se bij het bedrijfsleven voor dergelijke vorm van reclame. (foto wim Dijkman) straat en scheuren dan nog in een rotgang voorbij". Leiden is de gemeente waar de brandweerauto's van reclame zijn voorzien. Het Leidsch Dagblad was de eerste sponsor van de brandweer, tegenwoordig siert een reclamesticker van 'Cord Indus triediensten' de wagens van de brandweer. "Het is een aardige manier om toch wat extra inkomsten te heb ben in een tijd dat er moet worden bezuinigd", meent de comman dant van de brandweer, Mark. Hij denkt dat er geen bezwaren kleven aan de reclameboodschappen op de bluswagens. "Er zijn natuurlijk reclame-uitingen die wel en die niet op onze auto's kunnen staan. Het is niet zo gepast om, wanneer je iemand uit z'n auto moet zagen, aan te komen rijden met daarop 'Heerlijk helder Heineken". LEIDEN - Het WD-raadslid M. van der Nat heeft in een brief aan B en W zijn bevreemding uitgespro ken over het plan om op 13 juli op de Breestraat een proef met ver keerslichten aan begin en einde van het traject Korevaarstraat- Koornbrugsteeg te beginnen. Van der Nat vindt de duur van de proef van 'tenminste een week' veel te kort. "Alle voor- en nadelen van wis selplaats voor bussen en bouwlicht zijn uitvoerig ter sprake gekomen in de vergadering van de raads commissies. Zo is niet alleen be sproken dat een wisselplaats af breuk doet aan het promenadeka rakter van de Breestraat tussen LEIDEN - Op de Haarlemmer straat in Leiden zijn zaterdagavond vier mannen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De ver dachten, twee Delftenaren van 20 en 24 jaar en twee mannen van 28 jaar afkomstig uit Pijnacker, sloe gen een bromfietser in de Haarlem merstraat in elkaar. De bromfietser was, volgens de mannen, met hoge snelheid tussen hen door gereden. Een surveillerend rechercheur in burger probeerde de vechtpartij te stoppen maar werd door de man nen met geweld bedreigd. De poli tieman moest zijn dienstpistool trekken om de mannen tot kalmte te manen. Toen de gemoederen weer enigszins tot bedaren waren I gebracht, bleek de bromfietser te zijn gevlucht. LEIDEN - Een 15-jarige kranten- 1 bezorger uit Leiden is op de Hooi gracht door studenten bekogeld. De jongen weigerde in te gaan op de eis van de studenten, die een feest hadden, dat hij de krant bij hen boven zou brengen. Daarop gooiden zij glazen en wijn uit het raam. De gewaarschuwde politie heeft een eind aan het feest ge maakt. LEIDEN - Aan het Havenplein werd gisteravond een 16-jarige Lei denaar op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een kiosk waar buitenlands eten wordt ver kocht. Koornbrugsteeg en Gangetje en derhalve het winkelklimaat niet ten goede komt, maar zijn ook de problemen die de NZH heeft met een bouwlicht aan de orde geko men. Juist om een goed inzicht in de positieve en negatieve effecten te krijgen, is door de raadscommis sies besloten de bouwlicht-variant na 2,5 maand te evalueren en niet na een week. Er is dan ook geen enkele reden om terug te komen op het door de commissies geno men besluit", aldus Van der Nat. Namens de WD stelt hij B en W een aantal vragen, waarop hij nog vóór de raadsvergadering van van avond een antwoord wil hebben. Mochten de antwoorden de WD- fractie niet tevreden stellen, dan overweegt Van der Nat een inter pellatie. De WD'er wil van B en W weten of het juist is dat in de Begelei dingscommissie Breestraat van 26 juni de discussie over het bouw licht die in de raadscommissies aan de orde is geweest nog eens is overgedaan. En of de vertegen woordigers van het college in de Begeleidingscommissie Breestraat hebben gewezen op het door de raadscommissies genomen besluit. Verder wil Van der Nat antwoord op de vraag of het college voorne mens is om de proef met het bouw licht onverkort uit te voeren en zo niet. waarom niet. Bovendien M. van der Nat (VVD): "Een proef met verkeerslichten in de Bree straat van een week is te kort". (archieffoto) vraagt Van der Nat of het college voornemens is om de overige be sluiten die de raadscommissies dit jaar over de Breestraat-problema- tiek hebben genomen onverkort uit te voeren. Is dat niet het geval, dan wil hij ook daarvan de reden weten. LEIDEN - De Leidse huisartsen zijn niet te spreken over de afslui ting van de Breestraat voor au toverkeer. In een brief aan het col lege van B en W schrijft het Leids Huisartsen Waarneem Overleg dat door deze maatregel een snelle be reikbaarheid van de patiënten in dit deel van de stad haast onmoge lijk is geworden. Volgens de voor zitter van het overleg, huisarts B.V.M. Crul, is het wel mogelijk om op de fiets naar een patiënt te gaan. "Maar je moet altijd rekening houden met een spoedoproep in bijvoorbeeld de Merenwijk". Volgens de huisartsen is er al lange tijd ergernis over de ver keerssituatie in Leiden. "Die is er gekomen vanaf de eerste Waalpa- len", aldus Crul. Hij geeft toe dat er nu al maatregelen worden geno men voor de huisartsen. Zo is er een aantal parkeerfaciliteiten in de stad. "Maar waar we vroeger een kwartiertje kwijt waren om bij een patiënt te komen, doen we er nu een half uur a drie kwartier over. Dat is gewoon zonde van de tijd". De huisartsen verzoeken B en W maatregelen te nemen om een goe de bereikbaarheid van hun patiën ten mogelijk te maken. Daarbij valt te denken aan een ontheffing voor huisartsen van het verbod om met de auto over de Breestraat te rij den. "De mensen worden steeds vlugger na opname uit het zieken- huis ontslagen. Er worden dus steeds meer eisen gesteld aan de eerstelijnsgezondheidszorg. Een mooie wandelpromenade is leuk en aardig, maar er zijn ook andere belangen dan die van winkeliers. Het belang van arts en patiënt is er ook nog. De gemeentelijke over heid heeft ook de taak om de ge zondheidszorg vloeiend te laten verlopen", aldus de Leidse huisartsen. LEIDEN - Een 40-jarige Zoeter- woudenaar heeft vrijdag aangifte gedaan van mishandeling door twee Leidenaren van 20 en 46 jaar. De Zoeterwoudenaar was niet te vreden over de kwaliteit van het schilderwerk dat het Leidse twee tal voor hem had gedaan. Hij be taalde hen voor het verrichte werk en trok de rest van de opdracht in. De Leidenaren waren het daarmee niet eens en zouden hem toen zij hem later op de Hooigracht ont moetten, enkele klappen hebben verkocht. De Zoeterwoudenaar liep daarbij licht letsel op. LEIDEN - De consumentenraad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil wel degelijk dat zijn ver gaderingen openbaar zijn voor pers en publiek. De raad spreekt hiermee verklaringen tegen van de EBR-bestuurder en Links Leiden- raadslid Van Lint. Van Lint verklaarde vorige week na vragen van het Leidse WD- raadslid Van der Nat - lid van het algemeen bestuur van het energie bedrijf - dat de leden van de consu mentenraad geen behoefte hebben aan openbaarheid. De raad zou dit hebben besloten na zijn functione ren gedurende het eerste anderhal ve jaar van zijn bestaan in ogen schouw te hebben genomen. Het algemeen bestuur van het EBR heeft al verschillende keren aange drongen op het openbaar maken van de consumentenraad-vergade- ringen. Volgens een lid van de consu mentenraad is het echter niet de raad die openbaarheid afwijst, maar het college van beheer. De le den van de consumentenraad zou den er juist gelukkig mee zijn als hun vergaderingen toegankelijk worden voor pers en publiek. Ze verwachten dat de EBR-consu- menten op die manier meer be trokken raken bij het werk van de raad. Weliswaar heeft de raad geen de finitief besluit genomen over open baarmaking. Dat is niet gebeurd omdat de consumentenraad niet unaniem was over deze zaak. De belangrijkste reden voor dit ge brek aan eenstemmigheid was het feit dat de directie en het dagelijks bestuur - waarvan Van Lint deel uitmaakt - van het EBR niet bereid zouden zijn om de reglementen te wijzigen. Zo'n reglementswijziging is noodzakelijk om de vergaderin gen openbaar te kunnen maken. Van Lint was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 26-jarige Leidenaar aangehouden omdat hij benzine zou hebben ge stolen en op een pompbediende zou zijn ingereden. De man tankte vrijdagavond rond half twaalf voor zestig gulden benzine bij een pomp aan de Gooi meerlaan. De pompbediende zag dat de Leidenaar zonder betalen wilde wegrijden en ging voor de auto staan om hem tot stoppen te dwingen. De man reed echter in op de bediende, die net op tijd weg kon springen. Aan de hand van het kenteken van de auto werd de Lei denaar later die nacht op de Julia- nakade aangehouden. Uit het evaluatieverslag van de consumentenraad blijkt overigens dat deze instelling vrij gebrekkig functioneert. Veel leden waren be trekkelijk negatief over de raad en bleken niet in staat elke keer vol doende enthousiasme op te bren gen. Tevens vindt de raad dat zijn adviezen te onduidelijk zijn ge weest en dat bovendien vaak 'mis tig' bleef wat er met die adviezen gebeurde. De consumentenraad verwijt de directie voorts dat zij te weinig ad viesaanvragen heeft ingediend. Het argument van de directie hier voor was dat de consumentenraad hiervoor niet vaak genoeg bijeen kwam. Bovendien hebben de le den nogal moeite met het feit dat de directeur van het energiebedrijf tevens voorzitter is van de consu mentenraad. Het lijkt hun beter dat deze functies worden geschei den. Maar ook met de manier waar op de voorzitter de vergaderingen leidde, zijn de leden van de raad niet onverdeeld gelukkig. Een aan tal leden vindt dat de voorzitter de vergaderingen te tactisch en te strak leidde, enige anderen meen den dat dit juist te bot of te 'los' gebeurde. De raad meent verder dat hij wei nig reacties heeft gekregen van de verbruikers, ondanks een uitge breide advertentiecamagne. De raad zoekt nu naar andere manie ren om zijn 'achterban' uit te brei den. Bijvoorbeeld door in bijslui ters op het bestaan van deze instel ling te wijzen. Overigens is de ver tegenwoordiging van organisaties in de consumentenraad niet erg uit de verf gekomen. De raad vindt nu dat minder zetels voor organisaties en meer zetels voor particulieren beschikbaar moeten worden ge steld. Ook op die manier kan de 'achterban' worden uitgebreid. De consumentenraad meent, zoals ge zegd, bovendien dat het publiek beter op de hoogte raakt van het werk van de raad als de vergade ringen openbaar worden gemaakt. LEIDEN - De medische faculteiten van Leiden en Rotterdam gaan een duurzaam samenwerkingsverand ontwikkelen. Het besluit van mi nister Deetman (onderwijs) om in Leiden en Rotterdam op bepaalde gebieden elkaar aanvullende voor zieningen tot stand te brengen, wordt als één van de uitgangspun ten geaccepteerd. Dit zal onder meer tot gevolg hebben dat hoogleraren gecombi neerd worden benoemd, in die ge vallen waarin bundeling van schaars talent en dure voorzienin gen noodzakelijk is om een hoog niveau van opleidingen, onderzoek en patiëntenzorg te kunnen hand haven of verkrijgen. Bovendien zal samenwerking tot ontwikkeling worden gebracht op die gebieden waar dit tot kwali teitsverbetering en of tot grotere doeltrefendheid kan leiden. Een noodzakelijk voorwaarde hiervoor is, aldus beide faculteiten, dat de beide academische ziekenhuizen in het samenwerkingsverband meedoen. Ook zal de samenwer king met de Technische Universi teit Delft en met de gezondheidsor ganisatie TNO worden uitgebreid. Leiden en Rotterdam beschik ken samen over een groot aantal vakgroepen van erkend weten schappelijk topniveau. Het onder zoek van de faculteiten wordt over wegend bepaald vanuit de zieken huispraktijk. Het omvat zowel fun damenteel als toegepast en patiënt gebonden onderzoek. De faculteiten verzorgen ver schillende studierichtingen. Behal ve de artsopleiding is er een studie richting gezondheidswetenschap pen die opleidt tot medisch-weten- schappelijk onderzoeker en een studierichting beleid en manage ment gezondheidszorg. Voorts le vert de Leidse faculteit een belang rijke bijdrage aan de afstudeerrich ting medische informatica van de faculteit wiskunde en natuurwe tenschappen. De beide faculteitsbesturen voe ren thans geregeld overleg om het samenwerkingsverband tot ont wikkeling te brengen en doen dit in nauw overleg met de directies van de academische ziekenhuizen LEIDEN - Bij een juwelierszaak aan de Gerrit van der Veenstraat in Leiden heeft gisteravond bijna twee uur lang de alarminstallatie geloeid. De eigenaar van de zaak bleek onvindbaar zodat het alarm niet direct kon worden stilgezet. De brandweer moest eraan te pas komen om het ding tot zwijgen te brengen. De politie kreeg over het lawaai van de installatie ongeveer vijftig klachten binnen van omwo nenden. en met de colleges van bestuur van beide universiteiten. Besprekin gen tussen de onderwijs- en weten schapscommissies van Leiden en Rotterdam zijn reeds in gang gezet. Met het overleg tussen de vakgroe pen huisartsgeneeskunde zal bin nenkort een begin worden ge maakt. Ook de directies van de aca demische ziekenhuizen hebben be sprekingen geopend. In het vervolg zullen de besturen samenwerken bij de voorbereiding van structuur- en benoemings voorstellen op alle vakgebieden. LEIDEN Geboren: Sylvana dv E. Adnaanse en Y.J.E. Albersen, Larissa dv B.C. Verdouw en A. Bakker, Nicole Leonie dv J.F Dröge en A. van der Haar, Jantine Elisabeth dv D.J. van Ipe- ren en A.S. van Gent, Bart zv F. van Muiken en C.J.M. Dziedzic. LEIDEN - Een losgebroken pony is vrijdag op de Kanaalweg om het leven gekomen. Het dier was ont snapt uit de omgeving van de Churchilllaan en door een voorbij ganger aan een boom gebonden. De pony slaagde erin zich los te rukken, waarna het op de Kanaal- weg werd gegrepen door twee agenten. Zij zetten het dier met een touw aan een paal vast. Volgens de politie was de pony zo wild dat hij zichzelf door de woeste bewegin gen met het touw verstikte. Pogin gen van de agenten het dier hier voor te behoeden liepen door het agressieve gedrag van het beest op niets uit. LEIDEN - Een 30-jarige man uit Delft is zaterdagavond in de Schoolsteeg in Leiden met geweld van zijn portemonnee beroofd. Tij dens een wandeling zag de Delfte naar twee mannen, die zich achter een boom probeerden te verschui len. Een derde man kwam op hem af en pakte hem beet bij zijn jas. De Delftenaar werd door de drie man nen op de grond geworpen waarna hij werd geschopt. Vervolgens werd de portemonnee van de Delf tenaar ingepikt met daarin 130 gul den, een betaalpas en verschillen de lidmaatschapskaarten. De aan vallers wisten te ontkomen. STAD LEIDEN STAD LTTDE N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7