In twee jaar door hele bijbel heen Preken Hebben de dominees dan niks leuks te vertellen? Dorenbos: 'Hosea zei het al: mijn volk gaat te gronde door gebrek aan kennis' Spraak aflezen moeilijk bij een snor of baard PAGINA 2 iEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 27 JUNI 19i Dat bijbellezen geestelijke winst kan opleveren is een ge dachte zo oud als de bijbel zelf. De 'Rainbow-beweging' van de vroegere EO-directeur drs. L. P. Dorenbos vindt de combina tie daarvan met een materieel voordeeltje alleszins gepast als het erom gaat het bijbelge bruik te stimuleren. Dorenbos komt met een 'Rainbow Express-kaart' op de markt die recht geeft op speciale aanbiedin gen van boeken, cassettes en pla ten. Verder worden aantrekkelijke bijbelreizen en publikaties aange kondigd. En nieuwe deelnemers aan zijn 'Bijbelplan' krijgen een wissellijst met de spreuk "Gods Woord houdt stand in eeuwig heid". Wie elke dag tien minuten uit het Oude en Nieuwe Testament leest, komt in twee jaar door de hele bij bel heen, zo heeft de leiding van het 'Rainbow-bijbelplan' in Nij- kerk (postbus 372) berekend. De deelnemer kruist elke dag het gele zen gedeelte aan en telt aan het Op een luthers training sweek- einde voor diakenen werd de vraag gesteld hoe kerkgebouwen meer toegankelijk en bruikbaar kunnen worden gemaakt voor ge handicapten. Als één ding uit de ingezonden antwoorden duide lijk wordt, is het wel dit, dat kerkbesturen niet te gauw moe ten denken dat er op dit punt geen behoeften meer zijn. Een greep: parkeerplaats vóór de kerk; goed begaanbare toegangspa den, zonder obstakels en drem pels; geen steile hellingen; kapstokhaken naar de muur ge keerd; geen gleuven of roosters in de vloer; geen obstakels langs de muren; ringleiding voor slechthorenden; brede doorgangspaden en deu ren; liedboeken met grote letter; braille liedboeken; braille liturgie; kerkdienst opnemen op de band; verdiepingen toegankelijk voor rolstoelers; traptreden markeren; laag geplaatste lichtschakelaars, spiegels en publikatieborden; toiletten aanpassen; ehbo-voorzieningen (hartpatiën ten); gesproken nieuwsbrief; predikanten zonder snor of baard (spraak aflezen); ontvangsthal toegankelijk voor gehandicapten; onopvallende plaatsen reserve ren; leuningen en handgrepen aan brengen; leesbare liedborden; rookverbod; eind van de maand hel aantal kruisjes. Dat is het maandelijkse leescijfer, dat kan worden ingezon den. De gegevens worden per com puter verwerkt en hierdoor krijgen de deelnemers aan het 'Bijbelplan' de volgende maand het nieuwe leesrooster mét hun totale lees- stand. Elk kwartaal ontvangen de trou we lezers ter aanmoediging een bij belstudieboek. Alle deelnemers krijgen na enige tijd de 'Rainbow Expres-kaart', die recht geeft op de al genoemde voordelige aanbiedin gen. Een aantal uitgevers heeft de eerste negen bijbelstudieboeken inmiddels ter beschikking gesteld en aan trouwe bijbellezers toege zonden. Ook voor kinderen is een plan ontwikkeld. Voor hen worden kor tere gedeelten uitgezocht. De kleu rige leesroosters hebben de vorm Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot aan .acht voor geestelijk gehan dicapten (oecumenisch); ideeënbus met betrekking tot toegankelijkheid en beter ge bruik; kokosmatten vervangen door laagpolige vloerbedekking; enquête hoeveel gehandicapten en ouderen behoefte hebben aan bepaalde voorzieningen. Stichting Een hele waslijst dus, die niet overal volledig hoeft te worden afgewerkt, maar wel aangeeft wat er allemaal nodig is om ge bouwen voor gehandicapten werkelijk open te stellen. De aan dacht hiervoor mag de laatste ja ren zijn gegroeid, voldoende is ze nog niet. In Den Haag bestaat de stich ting 'Kom beter binnen' (Groot Hertoginnenlaan 45, 2517 EC). Die is min of meer toevallig ontstaan. In de jaren 70 waren er in Den Haag allerlei werkgroe pen die themabijeenkomsten hielden. Uit die werkgroepen kwam de vraag wat de kerk kon doen aan bestrijding van werk loosheid. Toen is een plan ont wikkeld om kerkgebouwen meer toegankelijk te maken voor ge handicapten en daarbij langdu rig werkloze jongeren in te scha kelen. Begonnen werd met kerken en kerkelijke centra in Den Haag zelf. Na drie jaar werd de inter kerkelijke stichting 'Kom beter binnen' opgericht en kreeg het werk een meer landelijk karak ter. De stichting heeft dus twee doelen; de toegang tot kerkge- van de regenboog. De deelnemer- tjes krijgen aanmoedigingspre mies en prijzen. De eerste 500 kin deren hebben zich laten inschrij ven. Ze zijn op 1 juni met hun bij- belrooster begonnen. Op 30 juni wordt het kinderplan officieel gepresenteerd op een pers- en informatiebijeenkomst in Soest. Daar zal het kinderkoor van Ellie en Rikkert Zuiderveld in ver schillende talen het 'Rainbow'-the- malied zingen: 'Lees je bijbel, bid elke dag'. Aan het 'Bijbelplan' voor volwas senen doen nu bijna 6000 mensen mee. Begin dit jaar gaven 4000 mensen zich daarvoor op. Er ko men steeds meer vragen of het mo gelijk is om in groepsverband mee te doen. Dat kan. Dorenbos: "Het eenvoudigste is individueel in te schrijven en gezamenlijk bij te houden hoe de onderlinge stand De deelnemers betalen een mini mum bijdrage van f. 2,50 per maand. Voor de kinderen is dat f. 1,50. Daar kunnen de basiskosten van worden betaald. Volgend jaar waait het bijbelplan bouwen verbeteren (advies aan beheerders), speciaal voor ge* handicapten, en jonge mensen helpen aan werk, al is het maar tijdelijk. De kerk wordt op dit gebied anders benaderd dan niet-kerke- lijke instanties, zo is de ervaring van de stichting. Er wordt als het om deze dingen gaat niet zo ge makkelijk contact gezocht met kerkbesturen. Men moet dus niet te snel zeggen: er bestaat geen behoefte aan. Bovendien moeten kerkelijke beheerders vaak be wust gemaakt worden van de noodzaak een kerkelijk centrum voor gehandicapten toegankelijk te maken. "Het zou ideaal zijn als er voor ieder kerkgebouw een aan dachtsfunctionaris kwam voor dit soort zaken", zei een be stuurslid van de stichting 'Kom beter binnen'. ook over naar andere landen, om te beginnen naar Kenya, Amerika, Engeland en Polen. Er zijn nu con tacten in ruim vijftien landen. Eind deze maand wordt in Nederland een 'internationale consultatie' ge houden om de plannen uit te stip pelen. Het programma zal met ingang van september ook op radio zijn te horen, eerst via de zenders van Trans World Radio naar Polen. Met de EO is overleg gaande. 'Bitter slecht' Dorenbos, voorzitter van het 'Rainbow-Bijbelplan'-team, ziet met veel genoegen zijn idee als een lopend vuurtje door het land gaan. "Mijn volk gaat te gronde door gebrek aan kennis, zei de profeet Hosea al. Het wordt dan liegen, moorden, stelen, echtbreken. Wat zien we vandaag in Nederland? Het gaat van kwaad tot erger. Alle remmen zijn los. Ons leven in de moederschoot, op straat en in de ziekenhuizen wordt steeds meer bedreigd. We zitten met de handen in het haar". Het kan er bij dominee W. de Weerd (71 jaar, Dingspellaaii 61, 7824 GE Emmen) niet in, dat zijn collega's nooit eens wat leuks meemaken. Hij zou graag een boekje samenstellen met waar ge beurde verhaaltjes over verma kelijke en merkwaardige voor vallen uit de domineespraktijk. Zijn oproepen in een paar radio uitzendingen en kranten hebben tot nu toe maar weinig opgele verd. "Als ik nou gevraagd had mij een brief te sturen over moeilijkhe den die ze in hun ambt ondervin den, dan zou mijn bus waar schijnlijk vol lopen. Want dat willen ze wel. Je vraagt je af: vat ten ze het allemaal niet te zwaar op, die dominees?" In zijn eigen loopbaan was het De Weerd wel opgevallen, dat collega's zelden iets aardigs had den te vertellen. "Er wordt altijd maar zwaarwichtig gesproken over God, over de kerk die leegloopt, ik erger me daar de laatste jaren werkelijk groen aan. Natuurlijk hebben predikanten het niet gemakkelijk, maar ik ben toch niet de enige die in het pastoraat dingen heb meege maakt waar je om kan lachen, glimlachen of desnoods grijn- De Weerd heeft heel wat ge meenten als predikant gediend, samen met z'n vrouw. Hij maak te daar ook veel narigheid mee, "maar", zegt hij, "de gulle lach zijn we nooit vergeten". "Aanlei ding om te lachen is er-genoeg. Mensen die met mensen omgaan maken vanzelf leuke dingen mee. Als dat niét het geval is, ben Als mensen zoals Dorenbos zeg gen dat het volk terug moet naar de bijbel, worden ze vaak meewarig aangekeken. Hij is daar langzamer hand aan gewend. "Er ontstaat zelfs agressie. De bijbel moet weg uit Nederland. We lezen van alles. Radio en tv verslinden onze tijd. Onderzoek wijst uit, dat er geen onderscheid is tussen christen en niet-christen wat kijkgedrag be treft. Terwijl we het er toch over eens zijn, dat veel programma's uit den boze zijn. Of niet soms". "Aan bijbellezen komen de meeste mensen nauwelijks meer toe. Een aantal leest nog aan tafel na het eten, maar de meeste chris tenen horen het hoogstens één keer per week in de kerk. Slechts enkelen hebben de hele bijbel wel eens doorgelezen. Met het lezen van de bijbel is het werkelijk bitter slecht gesteld". Bijbellezen is, naar Dorenbos' overtuiging en ervaring, een zegen. "Onze kennis van God zal toene men. Je gaat ook ontdekken wie Jezus is. De weg, de waarheid en het leven. Het wordt vrede in je hart en in je leven, want het Woord je waarschijnlijk zelf niet leuk. Je moet het willen zien en je moet het willen onthouden". Het is de Emmer predikant - die zelf als dienstdoend pastor veel in kerkbladen schreef en in 1981 met pensioen ging - niet te doen om zelfverzonnen grapjes van zich vervelende dominees. "Ik wil van aardige, komische momenten horen die je even al het andere deden vergeten. Zoals dat Drentse jochie uit het kerk koor dat zijn collectegeld miste en net op het moment dat het or gel zweeg in onvervalst dialect door de kerk galmde dat z'n broertje alle centen op zak had. Dorenbos ..."We lezen van alles van God keert nooit leeg terug. We zullen ook gaan ontdekken wat goed is en wat kwaad". Aan het 'Bijbelplan' werken naast Dorenbos onder anderen mee ds. W. Hessels, J. H. Kits, ds. J. H. Velema, G. de Jong, H. ter Wel le, J. C. van Vuren, mej. N. Stelwa gen, H. van der Steen, F. ter Velde en F. F. Vellema, allemaal beken den in evangelische en reformato rische kringen. De financiën ko men uit bijdragen van de deelne mers en giften en donaties. Om maar eens wat te noemen". De laatste oproep van ds. De Weerd stond in het gereformeer de bulletin - 'Kerkinformatie'. Daarin was te lezen, dat ook an dere ambtsdragers dan predi kanten hun verhaal richting Em men mogen zenden. Komt het voor bewerking en plaatsing in aanmerking, dan worden geen namen vermeld. Het hangt om te beginnen van de oogst af of er nog eens een boekje van komt. "Lukt het niet, dan vind ik dat jammer'', bekent de predikant in ruste. "Maar dan heb ik in ieder geval gein beleefd aan het samenstellen ervan". In de serie 'Praktische theologi verscheen bij uitgeverij Waande in Zwolle een boekje (114 bladz den) onder de titel 'Preken: e€ verhaal op zich'. De bijdragen van onder andere J. W. Besemer, A. Buijs, J. H. va der Laan en M. J. G. van der Ve den - zij vormen de redactie vo( preekstudies - zijn gegroepeer rond een betrekkelijk willekeurig preek van de bekende ds. N. M. 1 ter Linden op 20 april vorig jaar i de Westerkerk te Amsterdam. D; preek wordt volledig afgedrukt. De keuze van deze predikant la wel een beetje voor de hand, omd; hij in brede kring bekend staat a een begaafd verteller. Niet voc niets komen zondags mensen u wijde omgeving naar de Wester oi zich onder zijn gehoor te scharei Men weet haast zeker, dat hij w; te vertellen heeft, afgaande op zij werk voor radio en tv en voc krant, tijdschrift of boek. Tegelijk was de keuze voor Tc Linden ook weer niet zo logiscl Sommige predikers zullen de a stand te groot schatten tussen hu eigen preekwerk en wat zij van e over hun collega hebben gehoon Zijn praktijk vinden zij als vooi beeld wellicht te hoog gegrepei Bovendien zijn er andere opvattir gen over preken mogelijk dan Te Linden erop nahoudt. Met dit boekje willen de samen stellers geen 'schoolvoorbeelc presenteren in de zin van: zoals Te Linden het doet, zo moet het. Alsc er geen kritische vragen bij gestel» kunnen worden en het niet oo nog heel anders zou kunnen. Zij: wérk fungeert hier vooral als 'cor, creet praktijkmateriaal' om preek kundige vragen op het spoor te kc men. De lezer krijgt hier dan oo) geen uitputtende analyse van Te Lindens preek, noch een beschrij ving en waardering van het reilei en zeilen in zijn Westerkerk-ge meente. Na een inleidend artikel word de hele preek van Ter Linden afge drukt. Besemer, docent aan de Ka tholieke Theologische Universitei Amsterdam, gaat vervolgens n; wat er allemaal in die preek ge beurt. Met Van der Laan, universi tair docent in Kampen, had hij eei uitgebreid gesprek met de predi kant. Van dat interview geeft he boekje een samenvatting. Op basi van dit materiaal wordt een aanta ter zake doende vragen rond 'dl preek' geformuleerd en besproker. Zo schrijft professor Van der Vel den, hoogleraar praktische theolo gie in Utrecht, over het doel van dl preek! De samenstellers beschouwei hun studie als een 'bescheiden tei reinverkenning'. Maar het 'gewc ne' gemeentelid zij gewaarschuwd het is geen bescheidenheid die he hem of haar gemakkelijk maakt di boekje te lezen. Je moet intellectu eel en theologisch wel wat in ji mars hebben. En dan denk ik we eens: veel kan toch veel eenvoudi ger worden gezegd. De preek zelf ii toch ook geen wetenschappelijk! verhandeling. Het boekje kan pas tores inspireren bij het zoeken naa een manier van prediking die doo haar verhalende vorm kan commu niceren van hart tot hart. Wensen van gehandicapten Collega van 71 wil boekje schrijven LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Bikker. Zuid-Beijerland; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Mackaay; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petra- kerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. J. de Vos. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Alblas: Oude Vest 10 ds. Keijser, Utrecht; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H. J. Buijs. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 dienst, 3 ds. v. Langevelde, Hillegom. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehem kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 kand. mevr. A'. Hoogerbrugge Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. R. Sussenbach. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 ge bedsdienst, vr. 8 jeugddienst. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. E. v.d. Molen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten ('De Ontmoeting', Noord hofland V.schoten)elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hof- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Vlasblom. Geref. Kerk •10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv Gem. Adventskerk 9.30 ds. Lapré, Kou dekerk, 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 9.30 ds. Ouwendijk; Opstandingskerk 9.30 ds. Kastelein, Dirksland, 6.30 ds. v. Wijngaarden; G. Herderkerk 10 ds. Mul der, 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Driehoorne 7 ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 mevr. C. Furnee, Woubrugge; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. W. v.d. Hul, A.foort, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 mevr. J. Broeyer-Bogers, Utrecht, gez. dienst; Salv.kerk 9.30 hr. D. Engel, Vee- nendaal, 6.30 zie Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 ds. Horsman, Dordrecht. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. J. Haskell, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Joh. v.d. Steen. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. H. Dalhuizen. Pinkstergem. (school Bate- stein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H (Zonneweg 3) 10 en 5. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Geuze, Noorden. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 vica ris A. Treuren. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef, ha; Salv .kerk 10 en 6.30 ds. Terlouw, ha; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 en 6.30 ds. Wie man, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg. 6.30 ds. Jeroense, Hoofddorp. Geref. K Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Haar, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Scholten, Nieu- werkerk a.d. IJssel, gez. dienst; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Loonstra, Oud-Beij- erland, 5 ds. Bijkerk, Delft. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. B. v.d. Heiden. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30, Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM. Herv Gem. 10 ds. Muis, Warmond, 7 ds. Wolthuis, Heemstede. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 zendings zondag. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds v Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 ds Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kol- dewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Verseput, O.geest. 6 ds. Poot, Doeveren, jeugd dienst; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Smaling. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Koster, 6.30 ds. T. J. Edelman, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, ha, 6 ds. Vroe- gindeweij; O. Kerk 10 ds. Vroeginde- weij, ha, 6 ds. Sjollema, ha; Ichthusk. 10 ds. Visser, ha, 5 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, ha. 6 as. v. Sliedregt, ha; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, ha, 6 ds. Christ. Overduin 2.15 ds v.d. Beid. 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. R. Boeijinga-Alders, Dordrecht. Ge ref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. T. J. Edelman, O.geest, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Koster. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 4 ds. N. W. Schreuder, wo. 1 juli 7.30 ds. R. Kattenberg. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. A. Driesprong, Dordrecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Bras, S.heirn. Geref. Kerk 10 mr. Th. Vreugdenhil, zie ook herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 drs. S. Koopmans, L.dorp, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijf- tigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ha. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. H. Kersloot, Aalsmeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gel der. Geref. Kerk 10 ds. Korenhoff, Heemstede, 7 hu. v. Wallinga, L.dorp. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4.30 kand. H. Wiersma. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 stud. J. v. Es, Rijsenhout. 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Bronsgeest, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Heiner, Woerden, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Re- monstr. Gem. 10 mevr. ds. Bosman. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heykoop, Nieuwegein, 6.30 ds. v.d. Heu vel. Harmeien. Geref. Kerk 9.30 hr. C. Voogt, Holl. Rading, 7 ds. J. W. v.d. Lin- den, Zoetermeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 vicaris Lagendijk, Leiden, 7 ds. v. Win terswijk, 't Harde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Geu ze, 7 ds. Boer. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Elderman, Bodegraven. 7 dr. Haitsma, Boskoop NOORDWIJK. Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v. Dok. Al phen a.d. Rijn, 5 hr. A. D. Goijert, 't Har de; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 7 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Goijert. Zie ook Geref. Kerk. Sole Mio 9 ds. Ruitenburg. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Ruiten burg, ha. Stichtingskerk 11 ds. C. de Jong, Alphen a.d. Rijn. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk 10 ds. Keuning, Noordwijk. Rk Kerk Vic toria zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. v. Achterberg, Leiden; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Offer- haus, Haarlem, 7 ds. Plomp, vesper met cantorij. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, mmv Pro Cantibus. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. M. de Jong, Alphen. Van Wijckerslooth 4 ds. Smaling. Endegeest 10" pater Boshou wers. Volle-evangeliegem. (Gem.cen- trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, Noord- w.hout. Geref. K. 9.30 ds. Hortensius, Leiden, 6.30 ds. v.d. Velden, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 3 ds. v.d. Kamp, afscheid. Chr. Geref. K 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Wagter, ha, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Aarents, Kat wijk a.d. Rijn. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 7 mr. Vreug denhil, Koudekerk; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. v.d. Zwaag, Scheveningen, 5 ds. De Zwart, V.schoten; Mar.kerk 9.30 ds. Drost, Rijswijk, 5 ds. Veenstra, Leiden. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. J. Glas. Chr. Geref. K. 9 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 prof. dr. v.d. Beek. Valkenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras. 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10.45 ds v. Mulligen, A.dam, 7 ds. Slofstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Ster renburg, Rijsoord, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 kand. H. M. de Bruyn, A.dam, 6.30 mevr. ds. v.d. Kooi, Leimuiden. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. R. J. Bakker, A.dam, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Kersten. Ge ref. K. Vrijg. 8.30 ds. Glas, Curacao, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C- J. de Jong. Rk Kerk zat 7. zo 9.30 en 11 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk geen dienst, om 11 u. park- dienst in Burg. Berkhoutpark, ds. Blan ken (bij regen in herv. kerk); De Ont-, moeting (Noordhofland) geen dienst. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule, ha. Herv. evang. op geref. grond slag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeu wenhoekkade) 9.30 ds. Westerhout, Goedereede, 4.30 ds. J. Poort, Oister- wijk. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart, 7 vicaris R. de Mey Mecima, Den Haag. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. A. O. Reitsema. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli- WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. K J. Vis ser, Rijswijk (NB); Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk 9.30 kand. L. D. Burger, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. K v. Middendorp- Sonneveld, Reeuwijk, 7 ds. Onstein. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Klijnsma, Z.meer; Ont m.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg (Kruiskerk) 8.45 kand. H. Wiersma, 2.30 ds Hagens, R.dam. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND Herv. Gem. 10 ds. Klein Wassink, Driebergen. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 dr. A. C. Tukker; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Scheveningen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Friederich, O.geest. WOUBRUGGE Herv. Gem 9.30 ds De Leeuw. Maarn. 6.30 ds. Aalders. jeugddienst in geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 prof. Nauta, A.dam, 6.30 ds. Aal ders. gez. jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen, 5 hr. J. de Haan, gez. gezinsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Christ, Katwijk aan Zee, 5 zie herv. ge meente. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, gezinsdienst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. Knotters. Oudewater, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. In juli geen dien-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2