Diksmuide: een Belgisch Mekka 0 m Sociale rijles (1) Denkwijzer Onze taal Een grasveld van enkele voetbalvelden groot, met in het midden een afschuwelijk lelijke, grauwe bakstenen pilaar. Aan de voet daarvan zo'n 50.000 of meer mensen die uit volle borst 'De Stem van Suid-Afrika', het Zuidafrikaanse volkslied, zingen. Even later volgt het Nederlandse Wilhelmus, waarvan de massa de tekst heel wat beter kent, en met meer overgave zingt dan al die Nederlanders die bij voetbalwedstrijden van Oranje meestal niet verder komen dan de eerste twee regels. 'De stem van Suid-Afrika'? Het 'Wilhelmus'? Dit tafereel speelt zich in Nederland, noch in Zuid-Afrika af, maar in Diksmuide. Een gat in het uiterste westen van Belgie, dat dan ook de 'Westhoek' heet, op een handvol kilometers van de Franse grens. Elke laatste zondag van juni wordt daar, aan de oevers van de IJzer, 'de 'Ijzerbedevaart' gehouden. Morgen gebeurt dat voor de zestigse keer. Een bijeenkomst met een bijzondere geschiedenis, waarbij nuchtere Nederlanders soms even moeten slikken. Boven de ruïne van de toegangspoort (Links) tot het bedevaartterrein staat in grote letters PAX vrede). Op de Uzertoren staat metershoog AVV-VVk. 'Allen voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus'. (Folo GPD, ZATERDAG 27 JUNI 1987 x\- Een heilige mis, een bloemenhul- ^de, dansmeisjes in mooie witte jurk- gjes, gekruide politieke toespraken, vendelzwaaiers en dat alles met een bijna religieus fanatisme. De Ij zerbedevaart. Een katholieke 'Paas- heuvel'. Maar dan een, waaraan vol gens socialisten, niet-katholieken, en in het algemeen wat gematigder Vlamingen, een luchtje zit. Door Hans de Bruijn 'De Stem van Suid-Afrika' zet al aan het denken. Dat doet ook Ijzerbede vaart-voorzitter Paul Daels, wanneer hij het over een uiting van 'volksnationalis- me' heeft. En anders zijn het wel de hon derden neo-fascisten en neo-nazisten uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en Ne derland, die zich elk jaar weer in de mar ge van de bedevaart ophouden. De Ijzerbedevaart is anno 1987 de ge legenheid voor dé Vlaamse (volks)natiö- nalisten om zich even te laten gaan. Weg met de Walen, weg met de regering die zich door de franstaligen laat ringeloren, weg met José Happart en zijn kliek, Vlaanderen onafhankelijk. Het zal mor gen zonder twijfel weer in alle toonaar den klinken. Vrede Weg met de kernwapens, weg met de oorlog. Dat geluid zal ook te horen zijn, maar het klinkt al zwakker en zwakker. Toch is dat de boodschap die de beden kers van de Ijzerbedevaart meer dan 60 jaar geleden voor ogen stond. Het ging hen immers in de allereerste plaats om een manifestatie tegen de oorlog. Boven de ruine van de toegangspoort tot het bedevaartterrein staat in grote letters PAX (vrede). Op de restanten van de oude IJzertoren staat 'Nooit meer oorlog'. Op deze plaats in dit deel van België alleszins begrijpelijke uitingen. Want dit is eigenlijk een van de grootste massagraven uit de geschiedenis. In de Eerste Wereldoorlog zijn in de Westhoek de bitterste veldslagen uitge vochten. Naar schatting 700.000 Franse, Britse, Duitse en Belgische soldaten lie- ten hier het leven. Tienduizenden van hen zijn nooit geïdentificeerd. In de muren van de Menenpoort in le per staan 60.000 namen gegrift van sol- daten van wie het lichaam nooit is terug gevonden. AI tientallen jaren wordt daar elke avond bij zonsondergang, weer of geen weer, voor hen de 'Last Post' ge speeld. Geen streek in West-Europa heeft de laatste eeuwen zo onder het oor-' logsgeweld geleden als deze. „Hier wordt je pacifist tegen wil en dank", zei onlangs de Poperingse dichter Gwij Mandelinck over de Westhoek. Bijna elk dorpje heeft zijn oorlogs- kerkhof, zelfs Duitse. In het verder on betekenende gehucht Lijssenthoek lig gen op zo'n dodenakker 11.000 soldaten begraven. De stilte van de Westhoek is de stilte van de dood. - Denkmaal Geen Westylaams gezin, of het heeft hier wel een familielid begraven liggen, die viel in '14-'18. De 'IJzertoren' werd in 1926 opgericht om al die slachtoffers te gedenken. Maar vooral de Vlaamse, zo'n 40.000, en vooral de katholieke. Voor hen moest 'een grootsch denkmaal' ko- men, zo schreef Frans van Cauwelaert al in 1917. „Hier liggen hun lijken, als zaden in het zand. Hoop op de oogst, o Vlaander- land", staat op een groot bord bij de in gang van de weide. In de voet van de oude toren bevinden zich nog graven van bekende en onbekende Vlaamse sol daten. Vlaamse, en geen Belgische. Want niet alleen werden de grote veld slagen op Vlaamse bodem uitgevochten, het waren in de 'Grote Oorlog' ook voor al de Vlamingen die aan Belgische kant sneuvelden, De gewone soldaat in het Belgische le ger was in 1914 een Vlaamse boer. De officieren waren Waals en van goede af komst. Officieren, die geen Nederlands spraken, joegen hun soldaten met voor hen onverstaanbare bevelen de dood in. Duizenden Vlamingen stierven node loos, omdat zij de commando's van hun officieren niet begrepen en recht in het vijandelijke vuur liepen. De begrijpelij- ke haat die hier na die oorlog tegen de franstalige landgenoten groeide, is nog steeds de drijfveer van veel bedevaart gangers. In 1946 werd de in 1928 gebouwde IJ zertoren - hun symbool - opgeblazen. Door francofonen weet iedereen zeker. Was van Waalse zijde al niet jaren eerder voorspeld dat „la tour boche de Dixmu- de sera dynamitee" (de moffentoren van Dixmuide zal worden opgeblazen)? In 1952 werd een nieuwe toren gebouwd. Deze terreurdaad betekende het begin van de na-oorlogse Vlaamse beweging, die uiterst-rechtse militante organisaties als het Vlaams Blok en de Vlaamse Mili tanten Orde, maar ook de keurige demo cratische Vlaams-nationalistische Volksunie opleverde. Aan de Waalse overheersing van Bel gië, die meer dan een eeuw had geduurd, diende een einde te komen. Dat gebeur de uiteindelijk pas veertig jaar later, al zeggen heel wat Vlaamse nationalisten dat het nog steeds niet gelukt is. De 'Ij zerbedevaart' werd de plaats waar de Vlamingen hun frustraties en afkeer tot uiting konden brengen. Voor Kristus In de eerste jaren was het een puur pa cifistische bijeenkomst. Daarom de spreuk: 'Nooit meer oorlog'. Een bijeen komst voor iedereen die tegen de waan zin van de oorlog wilde protesteren. Daarom is ook nu nog het VAKA (het Vlaamse IKV) elk jaar in Diksmuide aanwezig. Maar dat aspect verwaterde snel. In de late jaren dertig kwam de Ijzerbede vaart in bedenkelijk nazistisch vaarwa ter. Frans Daels,toen bedevaart-voorzit ter en vader van Paul, sprak in augustus 1940 nog zijn lof uit voor 'de nieuwe or de', die de Duitsers hadden gebracht. Vandaar ook het 'moffentoren' van de Walen. Na de Tweede Wereldoorlog is de bedevaart snel een super-Vlaams en an ti-Waals gebeuren geworden, mede dankzij het opblazen van de toren. Maar het was en werd opnieuw vooral een su per-katholieke bijeenkomst. Op de IJzertoren staan niet voor niets de metershoge letters AW-WK: „Allen voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kris tus". Lange tijd nam niemand daar aan stoot aan. Vlaanderen was door en door katholiek. In de jaren vijftig mochten niet-katholieken zelfs niet aan de bede vaarten meedoen. Pas de laatste tijd groeit het verzet daartegen. Dat kwam tot een climax, toen de Vlaamse deeire- gering eind vorig jaar, onder impuls van de christen-democratische CVP, de IJ zertoren uitriep tot 'Vlaams memoriaal'. Een nationaal Vlaams monument dus. Socialisten en vrijzinnigen kwamen in het geweer. Het AW-VVK is een puur christelijk symbool, daar mag men niet een heel volk dat ook niet-christenen omvat, mee indentificeren, zo luidde de kritiek. Maar de invloed van de katholie ke machtshebbers is in Vlaanderen groot. Diezelfde CVP is altijd duidelijk vertegenwoordigd op de Ijzerbedevaar ten. Maar prominenten uit de nationale politiek zal je er zelden aantreffen. Daar voor is de bedevaart gewoon te anti- Bel gisch. Apartheid Geen Martens in Diksmuide dus. Wel wat lokale kopstukken en nationale CVP-partijbestuurders van de tweede rang, die als het Zuidafrikaanse volks- U roept uw dochter voor het eten. Er gaan tien minuten voorbij en het meisje, veertien jaar oud, komt nog altijd niet. U roept nog een paar keer. Eindelijk komt ze dan, minstens twintig minuten te laat, aan tafel. Hoe vaak is u dit of iets soort gelijks al overkomen? En hoe effectief bent u tot nog toe geweest in het verande ren van zulk. hinderlijk gedrag van uw kinderen? Als het antwoord op beide vragen weinig verheffend is, dan behoeft u zich bepaald niet- eenzaam te voelen. Uit verschillende studies blijkt, dat het merendeel van de ouders met hun kinde ren problemen hebben over orde, netheid, het zich aan regels houden en het uitvoe ren van taken, die ze verondersteld wor den uit te voeren. Vooral met tieners zijn deze zaken vaak een bron van conflict en de inzet van machtsstrijd, die pas ein digt als het kind, niet zelden tot opluch ting van beide partijen, het huis uitgaat. Aan een groep van meer dan vierhon derd ouders, die soms of vaak zulke pro blemen met hun kinderen hadden, werd gevraagd uit een lijst die woorden uit te kiezen, die naar hun mening vooral op hun kinderen van toepassing waren. Het hoogst scoorden uitdrukkingen als kop pig, snel verongelijkt, onvoorspelbaar en egoïstisch. Natuurlijk kozen de meeste ouders ook positieve uitdrukkingen zoals lief, behulpzaam, vlijtig, serieus. Maar als ze disciplineproblemen met hun kin deren hadden, kwamen de positieve kan ten altijd op een lagere plaats dan de ne gatieve. Opvoeding is blijkbaar geen on verdeeld genoegen en voor nogal wat ou ders zijn kinderen lastig geluk. Maar dan vaker meer last dan geluk. Gelukkig maar dat veel ouders uit de minder vaak voorkomende gelukkige momenten vol doende moed putten om de meer frequen te moeilijke momenten te tolereren. Uit hetzelfde onderzoek bleek ook, dat veel ouders geneigd zijn zich schuldig te voelen over de problemen die ze in de op- lied gezongen wordt krampachtig pro beren niet te laten merken dat zij niet meezingen. Die 'Stem van Suid-Afrika' is ook zo'n verschijnsel waardoor de Ijzerbede vaart in een kwaad daglicht staat. Het wordt al sinds 1957, toen Zuid-Afrika zijn onafhankelijkheid verkreeg, gezon gen. Uit culturele verbondenheid met het Zuidafrikaanse volk, zegt het bede- vaart-comité. Maar in deze tijd ligt dat toch wat gevoeliger. Het zingen van het „Uit die blou van ons hemel, uit die diepte van ons see" zou wel eens als in stemming met het apartheidsbewind ge zien kunnen worden. Hoewel heel wat IJzerbedevaarders daar weinig moeite mee zouden hebben, ging dat ook het co mité toch wat te ver. In het bedevaart- boek wordt daarom nu duidelijk afstand genomen van de apartheid. Het zingen van de Stem en het Wilhel mus bevestigt de waarde van de culture- voeding van hun kinderen hebben. Ze le ven met het idee, dat hun kinderen min der moeilijk zouden zijn en het beter zou den doen thuis, op school of in de maat schappij, als zij zelf maar betere ouders geweest zouden zijn. Maar hoe word je een betere ouder? Opvoeden is een ambacht en zoals alle andere ambachten moetje dat dus leren. Vroeger bestonden er voor ambachten geen scholen. Je ging bij een meester in de leer om van hem de kunst af te kijken en over te nemen. Had je het geluk een goede leermeester te hebben, dan werd je ook zelf vaak een goed ambachtsman. Omdat in de loop van de afgelopen 100 jaar de meeste ambachten steeds inge wikkelder werden - denk maar aan het verschil tussen het repareren van een koets en van een auto - was een leermees ter niet meer genoeg en dus ontstonden er scholen. Op een ambachtsschool of beroepsop leiding krijg je les van allerlei leermees ters en die toetsen ook geregeld hoe zeer je gevorderd bent. Alleen voor het am bacht van ouder-opvoeder zijn er nooit scholen gekomen, terwijl ook opvoeden steeds ingewikkelder is geworden. Voor het beroep van ouder, dat toch zoveel mensen hebben, is de opleidingssituatie dus nog altijd middeleeuws. Je enige, min of meer toevallige, leermeesters zijn je eigen ouders, die er zelf ook nooit voor naar school zijn geweest, laat staan dat ze geleerd hebben hoe anderen tot opvoe der op te leiden. De fouten die je maakt, zo merk je vroeger of later, zijn daarom vaak de zelfde die je ouders met jou maakten. Omdat je geen training hebt gehad in opvoedingsmethoden, ben je als ouder vaak niet goed opgewassen tegen de ei sen die het omgaan met jouw kinderen in deze tijd stellen. Hoeveel ouders worste len bijvoorbeeld niet met de vraag of te levisie kijken nu wel of niet goed is voor le banden en historische betrekkingen met Nederland en Zuid-Afrika, „die dieper liggen dan een scheuring, onbe grip en tragische tegenstellingen in poli tieke regimes". In plaats van helemaal aan het slot, wordt de 'Stem' daarom nu voor het eerst „ergens in het midden" gezongen. Weggemoffeld, samen met het Wilhelmus. Maar beide volksliede ren zullen worden ingeleid met een 'vin gerwijzing'. 'Zwart' Het Wilhelmus gaat dus gepaard met kritiek op de Nederlandse houding ten aanzien van de taalunie met België, ter wijl nu ook het apartheidsregime een veeg uit de pan zal krijgen. Het IJzerbe- devaartcomité heeft echter niet de in druk kunnen wegnemen dat dit allepiaal niet met erg veel overtuiging gepaard gaat. Daarvoor blijven aan de hele ge beurtenis toch teveel 'zwarte' smetjes hun kinderen en wat wel en niet verant woord is ze te laten zien? De deskundi gen, die voortdurend hun mening geven in kranten en andere media, spreken el kaar vaak tegen. Als ouder moetje maar zelf beslissen wat het beste is en dus ver keer je vaak in onzekerheid. Neem je dan een verkeerde beslissing, dan is dat in feite jouw schuld niet, maar de gevolgen, dat wil zeggen de problemen met je kin deren, komen wel op jouw hoofd en op dat van je kinderen neer. Juist omdat er geen belangrijkere taak is dan het grootbrengen van nieuwe we reldburgers, vind ik dat er een sociaal rijvaardigheidsbewijs moet komen. Pa ren die willen trouwen moeten zo'n be wijs overleggen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, anders vindt het huwelijk niet plaats. Uit zo'n bewijs moet blijken, dat ze bepaalde cursussen in opvoedingspsychologie met succes hebben doorlopen. Degenen, die denken dat dit een truc is om psychologen werk te verschaffen, vergissen zich mooi. Als kinderen beter worden opgevoed, zullen ze als volwassene in het algemeen min der problemen hebben en dus ook minder vaak een psycholoog of een psychiater nodig hebben. Bovendien nemen daar door spanningen in gezinnen af, zodat ook ouders minder gauw op 'tilt' slaan, overspannen worden. Voor psychologen is het dus eerder broodroof. kleven, ook al neemt het comité jaar na jaar afstand van de uiterst rechtse, neo- fascistische en militant aanwezige groepjes die telkens weer naar Diksmui de afzakken en daar de aandacht weten te trekken. Vlaanderen zit zelf vol met groeperin gen als 'Voorpost' (dat fel protesteerde tegen het wegmoffelen van het volkslied van een 'stamverwant volk'), het Taal Aktie Komitee, Were Di, Protea en de Vlaamse Militanten Orde. Bijeenkom sten waar het 'volksnationalisme' cen traal staat, trekken dat soort lieden na tuurlijk ook aan. Maar bovenal blijft de Ijzerbedevaart een bijeenkomst waar het gevoel „Wij Vlamingen tegen de rest" overheerst. Voor de praktische politiek heeft de be devaart weinig betekenis. Na het bidden en zingen en het verwensen van „al wat Frans is", kunnen de meesten van de 50.000 er gewoon weer een jaartje tegen. Voor artsen trouwens ook. Uit enkele tientallen onderzoeken blijkt, dat men sen met emotionele problemen, die licha melijk niets mankeren, heel vaak in het medische circuit terechtkomen. Daar on dergaan ze dan allerlei lichamelijke on derzoeken. Behandelingen, zoals met me dicijnen en soms zelfs ziekenhuisopna men of operaties, die volstrekt onnodig zijn en vaak niets uithalen. Als ze dan uiteindelijk toch bij een psycholoog of een psychiater terechtkomen, is er vaak al veel onnodig leed geleden en veel geld verspild. Bovendien merkt de psycholoog vaak, dat hij zijn patiënten dingen moet aanleren die veel beter en veel sneller op jonge leeftijd aangeleerd hadden kun nen worden. Het leren spreken over ge voelens, het leren voor zichzelf op te ko men, het leren zichzelf lichamelijk en geestelijk regelmatig te ontspannen, het leren omgaan met angst, depressie en agressie, om maar enkele dingen te noe men, zijn zaken die we natuurlijk eigen lijk niet pas dan moeten leren als er iets misgaat. In sommige landen, ook ons land, zijn programma's ontwikkeld, waarmee kin deren al op jonge leeftijd, vanaf 8 a 9 jaar, zulke vaardigheden geleerd kan worden. Zelf heb ik zo'n emotionele op voedingscursus met groepen kinderen en met enkele groepen ouders uitgevoerd. PAGINA 23 eu. -j£"| ij- ui. oe DOOR JOOP VAN DER HORST De provo is tweeëntwintig jaar. Als ik goed ben ingelicht werd de naam in 1965 bedacht door W. Buikhuizen. Er was toen een groep jongeren die een naam nodig had, dit woord overnam en zichzelf zo ging noemen. De provobe weging is een tijdlang tot ver buiten on ze grenzen bekender geweest dan onze molens en onze klompen. Ondertussen kennen we ook de ho mo, de pedo, de aso, de Limbo en de porno. Woorden die eindigen met een o zijn erg populair. Wekelijks komen er nieuwe bij, ook al zullen die niet alle maal blijven bestaan. Helemaal nieuw zijn de o-woorden overigens niet. In de eerste plaats had den we al heel lang een groep woorden als blanco, bruto, conto, duo, echo, ka no, lasso, lotto, porto, saldo, salto en trio. Deze zijn veelal ontleend aan het Spaans of het Italiaans. Een andere groep van al langer be staande woorden met -o wordt gevormd door auto, foto, indo, porno, steno, me tro, lino, intro, disco, stereo, mono, mi cro. Dit zijn verkortingen van langere woorden van vreemde herkomst. Een derde groep o-woorden zijn zo genaamde acroniemen of letterwoor den: de eerste letters van een naam worden samen als een woord uitgespro ken. Bijvoorbeeld havo, mavo, avro, abva- kabo, amro. Verder bestonden er ook al veel merknamen zoals Omo, Brillo, Brasso, Gero, Vivo, Volvo, Bonzo, Iglo. Alles bijelkaar genoeg om op de inge slagen weg verder te gaan. Een demo is de nieuwe aanduiding van een demon stratie. Ik zal je wel even voordoen hoe het gaat, ik zal je een demo geven. De landelijke specialistenvereniging heeft een eigen infolijn, een maso is een ma sochist, een foco een fotokopie, een memo is een herinneringsbriefje, de macho een overdreven stoer en manne lijk type. De toto (uit totalisator) en de trafo (uit transformator) zijn al helemaal ingeburgerd, net als de vlizotrap (uit vliering/zolder). Populair zijn op het ogenblik vooral persoonsaanduidingen eindigend op o. Naast de oudere homo en de klojo ho ren we nu ook van hetero, lesbo, duffo (duf persoon), glupo (gluiper), jippo (links georiënteerd persoon), brambo (dom dik meisje), aso (asociaal figuur), realo, collabo, pedo, schizo, socio, posi tivo, porno (post-moderne), Limbo (Lim burger), Brabo (Brabander), Zeebo (Zeelander). ledereen heeft wel iets bijzonders. Ben je geen lesbo, dan misschien wel een duffo of een Zeebo. Zijn er nog ge wone mensen? Zo ja, hoe moeten we die noemen? De heer J.B. Drewes, sa mensteller van het grote Koenen-woor denboek, zucht ervan. In de inleiding van zijn woordenboek schrijft hij over al die o-woorden. Wat moet je ermee, als woordenboekenmaker? Want zelfs voor doodgewone mensen blijkt er een o- woord te bestaan: de gewono. De Nijmeegse professor in de taal kunde M.C. van den Toorn heeft over deze woorden kort geleden een geleerd artikel geschreven. Veel van mijn voor beelden heb ik aan hem te danken. Hij behandelt onder andere de prachtige oproep in studentenkringen tot een de mo tegen de stufiplannen van Deet. Stufiplannen, zo kunnen we bij hem le zen, zijn plannen met betrekking tot de studiefinanciering. Ook Deet wordt ver klaard. Er is een voetnoot bij'zijn artikel: "Deetman is de naam van een in de late jaren '80 bij studenten ongunstig be kend staande minister van onderwijs en wetenschappen". Uit het onderzoek vooraf bij de ouders bleek, dat veel van hen de volgende on juiste ideeën over opvoeden hebben: a) Kinderen mogen de opvattingen van hun ouders/ opvoeders/ leraren niet tegenspreken of in twijfel trekken. b) Kinderen moeten niet, of zo min mogelijk, met frustraties geconfronteerd worden. c) Zware straf, en vooral directe zwa re straf, is een effectieve opvoedingsme thode. d) Bij ruzies of emotionele conflicten tussen ouder en kind moet eerst het kind zich (leren) beheersen en dan pas de ou der. Dat laatste idee vraagt om enige toe lichting. Een ouder die kwaad uitvalt te gen een kind dat kwaad heeft gerea geerd en van het kind verlangt zich rus tig te gaan gedragen, geeft een zeer pro blematisch voorbeeld. Hij verlangt im mers van het kind iets te doen, namelijk zich koest te houden, dat hij of zij zelf op dat moment niet kan. Een kind leert daarmee enerzijds dat kwaad worden en schelden mdg (de ouder doet het im- mers) en hoe je dat doet. Anderzijds hoort het dat het niet mag (de ouder zegt dat immers). Maar een ouder, die zich niet volgens eigen richtlijnen gedraagt loopt grote kans voor het kind ongeloof waardig te worden. En dan lukt het vaak alleen nog maar om met (zware) straf gehoorzaamheid aan die richtlij nen af te dwingen. Het is overigens niet altijd gemakke lijk om ouders deze vier ideeën af te le ren. Want het betekent, dat ze zich ook moeten bezighouden met hun eigen ge- voelsreacties en deze beter moeten leren kennen en eventueel veranderen. Maar zoals een ouder uit een van de trainings groepen het zei, is er één troost: "Als je wil datje kinderen kritisch naar zichzelf leren kijken, is de beste manier ze te la ten zien dat je ook kritisch naar jezelf kijkt". Gemakkelijk is dat niet. Daarom zal ik in de komende weken wat sociale rijlessen geven. Reacties op deze rubriek naar Leidsch/Al- phens Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden c "ri fffP> 4 Wf*»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23