Bank brengt klant kosten in rekening Knieval redt minister Braks Rente 'in principe' wel gehandhaafd Zieke werknemer niet zelden zware drinker Makro ziet af van plan voor nieuwe vestigingen AVR verwacht veel meer afval industrie VRIJDAG 26 JUNI 1987 ASSEN (ANP/GPD) - Dertien pro cent van alle werknemers die in de ziektewetsperiode contact hebben met een ziektewetrapporteur of een verzekeringsgeneeskundige, blijken problemen met alcohol te hebben. Vijf procent kent zelfs ern stige alcoholproblemen. De schade die het Nederlandse bedrijfsleven ondervindt door alcoholgebruik, bedraagt naar schatting twee tot drie miljard gulden per jaar. Dat staan vermeld in het onlangs verschenen onderzoeksrapport 'Signalering van alcoholproblema- tiek in de verzekeringsgeneeskun- de'. Het werd gisteren in Assen ge presenteerd. Aan het onderzoek hebben meegewerkt de Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek Drents bedrijf. Het onderzoek is uitgevoerd on der 3.500 mensen; 2.500 kregen het verzoek een vragenlijst in te vul len. In totaal zijn er 1.000 vragenlij sten ingevuld. Volgens de vragen lijst is iemand probleemdrinker als minstens 15 glazen per week wor den gedronken (of tenminste één keer per week zes glazen of meer) wanneer de persoon aangeeft AMSTERDAM (ANP) - De banken en spaarbanken gaan de klant volgend jaar een bedrag Consultatiebureau men te ondè^mde^ra^dft'drin- in rekening brengen voor het verlenen van diensten, zoals het verstrekken van betaalpas- Drugs in Drenthe, twee regionale jes. Met het verwezenlijken van deze oude wens reageren zij op het besluit van de Post- GAK-kantoren en een bedrijfsge- ken. bank om per 1 juli geen creditrente meer te vergoeden op betaalrekeningen, een voor- neeskundlge dienst van beeld dat de overigens banken niet navolgen Bij jongeren (zonder partner) en groot alleenstaanden tot 50 jaar zijn de aantallen probleemdrinkers het grootst, respectievelijk 30 en 27 procent. Uit het onderzoek blijkt niet dat er specifieke werksituaties zijn waar overmatig wordt gedron ken. Drankproblemen komen in al le geledingen van een bedrijf voor, zowel op de werkvloer als in de di rectiekamer. Het rapport concludeert ook dat ziektewetrapporteurs en verzeke ringsartsen moeilijk alcoholpro blemen weten te signaleren. In niet meer dan 15 procent van de geval len hebben de artsen een juist ver moeden van alcoholproblematiek. Het zijn vooral de zwaardere geval len die artsen opmerken. Alcohol problemen zijn moeilijk te signale ren, omdat mensen niet graag toe geven dat ze problemen door drank ondervinden. Klachten zoals stress en slapeloosheid komen on- der andere vaak bij alcoholver- slaafden voor, maar vormen niet de beste signalen om alcoholversla ving op te sporen, omdat die klach ten in het algemeen vaak voorko men. Uit het onderzoek volgt de sterke aanbeveling aan verzekerings- en bedrijfsartsen en ziektewetrappor teurs om bewust te letten op de aanwezigheid van alcoholproble men bij zieke werknemers. Er moeten specifieke scholingsmoge lijkheden komen voor artsen en rapporteurs om alcoholproblemen te herkennen, te begeleiden en om probleemdrinkers te motiveren de drank te laten staan. Dit is gisteren bekendgemaakt tij- Wel zullen sommige banken pas denken de banken aan de invoe- dens een persbijeenkomst van de rente bijschrijven als de tegoeden ring van een tarief voor het gebruik Raad voor het Betalingsverkeer, boven een bepaald bedrag uitstij- van cheques boven een bepaald waarin de banken vertegenwoor- gen. Zo maakte de Amrobank gis- gratis aantal, het vragen van een digd zijn, maar niet de Postbank, teren bekend, dat zij de rentever- vergoeding bij kasopnamen bij een De banken hanteren als uitgangs- goeding van 0,75 procent op betaal- ander kantoor dan het eigen en het punt dat rentevergoeding en beta- rekeningen vanaf 1 juli slechts laten betalen van een kleine ver- ling voor diensten twee volkomen handhaaft over tegoeden boven f goeding boven een zeker aantal 2000. gescheiden dingen zijn. Zij zijn van mening dat klanten in principe recht hebben op rente over hun te goeden. Aan de andere kant ver langen zij voor bepaalde diensten een vergoeding. Behalve aan een jaartarief voor betaalpasjes en verhoging van het bedrag dat zij in rekening brengen voor het gebruik van Eurocheques, r dafgafschriften. De plannen waren overigens al in voorbereiding, maar de actie van de Postbank heeft een en ander wel in een stroomversnelling ge bracht. De banken klagen al jaren over de hoge kosten van het parti culiere betalingsverkeer. Zo kost een kashandeling een bank rond de f 6. Het grote tekort op het beta lingsverkeer zal ook zeker niet in één keer verdwijnen, zo menen de banken, die ongeveer 55 procent van het betalingsverkeer verzor gen. DEN HAAG (ANP) - Makro breidt het aantal zelfbedieningsgroothan dels niet verder uit tot tien zoals de plannen waren. Er komt er nog één bij, de achtste, in het noorden (bij Groningen). Die moet echter vol doen aan de regels die gelden vooi een detailhandel op een industrie terrein of aan de rand van de be bouwde kom. Grootschalige detailhandelsves tigingen mogen daar alleen komen wanneer zij de winkelvoorzienin- Kort Zakelijk Heineken Bierbrouwerij Heineken heeft het kort geding tegen de inkoopve- rerenigingen Intergro en Super Unie, waarin zij de uitmonstering van Schuttersbier aanvecht, verlo ren. De vice-president van de Am sterdamse rechtbank wees de eis van Heineken af om de verkoop van Schuttersbier in zijn huidige uitmonstering te verbieden. Zij vindt dat de gelijkenis tussen de etiketten op de flessen van beide biermerken helemaal niet zo groot als Heineken beweert. Opel Met de opvolger van de Opel Re cord, de Omega, is het Westduitse automobielbedrijf Adam Opel AG weer uit de rode cijfers gekomen. Nadat de dochteronderneming van General Motors in de drie afgelo pen jaar bijna een miljard mark verlies heeft geleden, zal in 1987 weer een winst van tenminste 100 miljoen mark worden gemaakt, zo heeft Opel-topman Horst Herke la ten weten. In 1986 heeft Opel een verlies geleden van 141,5 miljoen mark. Beverol Fina Nederland, onderdeel van de Belgische oliemaatschappij Pe- trofina, neemt Beverol (Smeermid delen) in Beverwijk over. Beverol zal haar identiteit behouden. Voor de ongeveer 100 man personeel van dit bedrijf zal de overneming geen nadelige gevolgen hebben. Het is de bedoeling dat Petrofina een deel van haat produktiebe- hoefte onderbrengt bij Beverol, terwijl deze ook zal voortgaan met de produktie van olie- en vetpro- dukten onder eigen merknaam. EG-boter De aankoop van overtollige bo ter voor rekening van de Europese Gemeenschap zal vanaf aanstaan de maandag in de hele EG worden opgeschort en pas worden hervat als de marktprijs in een of meer landen is gedaald tot 92 procent van de interventieprijs. De afgelo pen vier maanden is meer dan 180.000 ton boter in de Europese koelhuizen terechtgekomen, om dat er geen andere koper voor was te vinden. Volgens de Europese Commissie heeft de Gemeenschap op het ogenblik 1,1 1,2 miljoen boter in voorraad. Le Matin Het socialistische Franse dag blad Le Matin is voorlopig van de ondergang gered. De onderne mingskamer van de Parijse recht bank besloot af te zien van liquida tie van Le Matin en een reddings plan van een groep redacteuren te aanvaarden. De redactie heeft nu tot 31 juli de tijd om een kapitaal van 90 miljoen franc bijeen te bren gen. Het reddingsplan voorziet ook een drastische sanering bij de krant. Le Matin is in 1977 opgericht en had in zijn bloeitijd een oplage van rond 200.000. Winstdaling De winst van de Suiker Unie is vorig jaar met f7,3 miljoen gezakt tot f30,8 miljoen. De omzet bleef met f 1,5 miljard ongeveer gelijk. Dit blijkt uit het jaarverslag. Het is volgens de directie onzeker of de winst uit het suikerbedrijf op het niveau van 1986 kan blijven. Bij de deelnemingen worden over het lo pende jaar wel bevredigende resul taten verwacht. gen in de binnensteden logisch Consumentenbond aanvullen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Evenhuis heeft op verzoek De Consumentenbond verwerpt het besluit van de banken om de klant de kosten voor het betalings verkeer in rekening te brentgen. De bond vindt het vooral niet kamer met de Makro overlegd over Xn J het feit. of het nn een aroothanHei ie ceptabel dat de kosten eenzijdig worden afgewenteld op de consu ment, die immers meestal de beta lende partij is. Behalve de banken zelf zouden ook de ontvangers van betalingen (vooral bedrijven) meer kunnen bijdragen aan de kosten van het betalingsverkeer, aldus de bond. het feit of het nu een groothandel of detailhandel. Makro erkent wel dat binnen de vestigingen „een ze kere mate van detailhandel" plaatsvindt. Evenhuis concludeert dat er evenveel aan detail- als aan groot handel wordt gedaan. Daar doet het pasjessysteem niets aan af, al dus Evenhuis. Evenhuis gaat nog verder overleggen over de Makro- Het uitgangspunt van de banken dat het betalingsverkeer kosten- pasjes. Inmiddels heeft het bedrijf dekkend moet zijn, wijst de Consu- de pasjesregeling al verscherpt. Pashouders krijgen alleen nog toe gang wanneer zij een legitimatie bewijs kunnen tonen. Een aantal groepen bezoekers krijgt geen pas je meer. Verder gaat Makro voortaan in folders en schappen de prijzen ook inclusief btw vermelden. De ope ningstijden worden bovendien aangepast aan de sluitingstijden die ook voor winkels gelden. mentenbond ronduit af. Zonder de particuliere salarisrekening (de AMSTERDAM - Na de Rabobank en de NMB heeft nu ook de Amro een nieuw hoofdkantoor. Het com plex, in de Bijlmer, huisvest op het ogenblik 2000 medewerkers, die tot nu toe verspreid waren over tien vestigingen in Amsterdam. In het najaar komen er nog eens 900 me dewerkers naar de Bijlmer. De kos ten van de nieuwbouw komen ex clusief erfpacht en btw op 225 mil joen gulden, zo zei Amro-bestuurs- velstreng tussen klant en bank) zal lid drs R. van Ommeren tijdens een het aanbieden van andere, voor de rondleiding door het gebouw. Het banken zeer lucratieve, diensten complex is ontworpen door het ar- immers niet mogelijk zijn. De ban- chitectenbureau Van den Broek en werking Rijnmond ken kondigen een gratis basispak- Bakema. Het Amrokantoor aan de grootste verwerker ket van diensten aan, maar de Con- Herengracht in Amsterdam, tot nn - - - sumentenbond vreest dat dit pak- toe het hoofdkantoor, blijft gehand- Na 'sluiting' Belgische grens ket zo klein zal worden, dat i praktijk iedere gebruiker toch v kosten zal komen te staan. de haafd als vestiging. Daar zullen drijfsafval ongeveer 1400 ADVERTENTIE Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakamie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan. Voor een premie van f 1.45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500 - per persoon En eigen risico heb: u nooit bi| de ANWB Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig risico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. ROTTERDAM (ANP) - Afvalver- (AVR), de n afvalstof- Nederland, verwacht dat er de komende vijf jaar meer be verwerking bij werken. AVR zal worden aangeboden. Veel (foto ANP» bedrijfsafval, met name uit Zuid- Holland, gaat nu nog naar België. Maar dit land spant zich de laatste tijd in om, zoals AVR-directeur ir. G.J.R. Nales het uitdrukt, af te ko men van het imago „de vuilnisbelt van Europa te zijn". Nales zei dit gisteren in een toe lichting op het jaarverslag van AVR over 1986. Hieruit blijkt dat er vorig jaar bij AVR in totaal 56.000 ton bedrijfsafval werd aangevoerd (1985: 49.000 ton). Nales verwacht dat dit in vijf jaar met 50.000 a 100.000 ton zal toenemen. Hier speelt ook mee dat het fi nancieel steeds minder aantrekke lijker wordt bedrijfsafval in België, althans legaal, te laten verwerken. Het verschil in verwerkingstarief tussen een vijfjarig AVR-contract en het tarief in België, inclusief transportkosten, wordt steeds klei ner. De AVR-directie sluit niet uit dat het 'tarievengat' in de loop van dit jaar wordt gedicht. In dit verband vermeldt het jaarverslag nog dat vorig jaar de cember met Shell Nederland Raffi naderij BV een vijfjarig contract is gesloten voor de verwerking van 5.000 ton bedrijfsafval per jaar. Bij de AVR werd in 1986 in totaal 793.000 ton huishoudelijk afval verwerkt tegen 722.000 ton in 1985. Aan bedrijfsafval (56.000 ton), bij zonder en chemisch afval (53.000 ton), alsmede verontreinigde grond (15.000 ton) werd in 1986 in totaal 124.000 ton verwerkt. Dat is een stijging met 12.000 ton vergele ken met 1985. De totale omzet van AVR be droeg over 1986 87,3 miljoen gul den, waarvan 38,7 miljoen gulden afkomstig uit de energie-sector of wel de verkoop van elektriciteit en gedestilleerd water (door de bij verbranding vrijkomende warmte om te zetten in stoom), blijkt uit het jaarverslag van de AVR. Door deze resultaten kon in 1986 ge werkt worden met een verwer kingstarief van 20 gulden per ton (tegen 21 gulden in 1985). AVR is een overheids-NV met als aandeelhouders gemeenten uit de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Groot aandeelhouder is de gemeente Rot terdam (85 procent zeggenschap). Supermarkten leveren brood nu voor f 1,29 DEN HAAG (ANP) - Een aantal su permarktketens heeft gistermid dag aangekondigd dat het vanaf vandaag of morgen nog goedkoper wit- en bruinbrood van Nederland se bakkerijen gaat verkopen. De bedrijven hebben verspreid over het'gehele land meer dan honderd winkels. De prijzen die zij aan de klant gaan berekenen variëren van 1,29 tot 1,49 gulden voor een heel brood. In alle gevallen gaat het om brood dat door zijn samenstelling, meer dan de helft roggemeel, niet valt onder de minimumprijsrege ling voor brood. De Nederlandse grote en middelgrote bakkerijen gaan vanaf volgende week, maan dag 29 juni, dit soort brood aan de levensmiddelenhandel. Zij binden daarmee de strijd aan met het groontwinkelbedrijf EDAH dat sinds vorige week bruin- en wit brood voor de zelfde prijs in haar winkels verkoopt. Het doet dat zonder de wettelijke minimum prijs voor brood te ontduiken, om dat het zijn brood volgens Neder lands recept in België laat bakken. De bakkerijen lijden met hun ac tie behoorlijk verlies. Een verlies, zo erkent een woordvoerder, dat de bakkerijen nu voor een deel over nemen van de levensmiddelenhan del. De bakkerijen hopen daarom ook dat de actie niet al te lang hoeft te duren. Daar waar het niet meer nodig is, zal de actie dan ook direct worden gestopt. De economische controledienst van het ministerie van economi sche zaken heeft de afgelopen we ken vijftien-processen verbaal op gemaakt tegen supermarkten die de minimumbroodprijs ontdoken. De meeste behoorden tot grotere supermarktketens. Twee er van hebben een voorlopige maatregel opgelegd gekregen. Dat betekent dat zij op zwaardere straffen kun nen rekenen als zij de minimum- prijsregeling opnieuw ontduiken. De meeste hebben na het proces verbaal volgens een woordvoerder van het ministerie bakzeil gehaald en houden zich weer aan de rege ling. De economische controle dienst gaat volgende week in ieder geval controleren of het brood waarmee de bakkerijen de strijd met EDAH wil aangaan voldoet aan de eis dat het meer dan de helft rogge bevat. Strop voor schuldeisers Tinraad LONDEN (Rtr) - De schuldeisers van de Internationale Tinraad (ITC) hebben een nederlaag geleden nu het Hooggerechtshof in Londen heeft bepaald dat de 23 leden van de Tinraad niet aansprakelijk zijn voor de enorme schulden. Volgens Rechter Staughton heeft de Tinraad een eigen rechtspersoonlijkheid en is zij niet als tussenpersoon voor de leden opge treden. De Tinraad moest zijn activiteiten in oktober 1985 staken toen er niet langer voldoende financiële middelen waren om de prijs van tin te steu nen. De Tinraad stond op dat moment voor honderden miljoenen ponden in het krijt bij een aantal metaalhandelaren. De nederlaag van de schuld eisers volgt op twee eerdere rechterlijke uitspraken waarin werd bepaald dat Britse rechters niet de bevoegdheid hebben de Tinraad te liquideren of een bewindvoerder te benoemen. Chaos rond moties oppositie in visserij debat DEN HAAG (ANP) - Zelden bewindsman gegaan voering van een veilplicht werd ge- diep door het stof vraagd. Op het punt van het opspo- landbouwminister rings- en vervolgingsbeleid moest s recht in de ogen kunnen Braks gisteren in het kamerdebat Braks toegeven nooit in het kabi net op een verscherping te hebben aangedrongen. Zijn verzekering Braks brak met de traditie dat dat zoiets meestal in gesprekken openlijke boetedoening niet in de met collega-ministers aan de orde Hiermee werd in feite nen voorstellen dat de minister met zo'n oordeel van de Kamer zou kunnen leven en fractievoorzitter berale coalitiegenoot gevraagd het Van Mierlo legde uit dat D66 al op onvoorwaardelijke groene licht de eerste dag van het debat had aan Braks te geven. Na de opmer kelijk harde opstelling van de WD-fractie op de eerste dag ten weten dat de minister beter de eer aan zichzelf zou kunnen hou den door af te treden. „Daarom i knieval naar het parlement moet worden gemaakt, tie Korthals Altes even later op dat altijd nog in de tweede termijn merkte dat het Openbaar Ministe kan plaatsvinden. Voor deze han- rie delwijze was echter bewust geko- treft, zen, zo viel in de omgeving van de geplaagde bewindsman te horen. dezen geen enkele blaam Hij wachtte niet af hoe de beoor deling door de Kamer van de jan boel in het visserijbeleid Aangeschoten wild Premier Lubbers liet in het de bat duidelijk merken niet te zullen toestaan dat minister Braks dezelf- eerste termijn wordt gedaan en wordt gesteld, kwam nogal zwak het kamerdebat kwam dat groene staat nu niet in de motie dat hij Zeker toen minister van justi- licht^opvallend snel. VVD-woord- weg moet," was de verklaring. Andere uitleg PvdA-woordvoerder Pronk had een andere uitleg. De motie dien de, volgens hem, ter afronding van het debat. In de motie wordt vast gelegd wat de onderzoekscommis sie heeft geconstateerd, wat de mi nisters Braks, Korthals Altes en Lubbers hebben vastgesteld, wat Braks heeft toegegeven. Er wordt afgerekend met de feiten, er wordt overgegaan tot een nieuw beleid, aldus Pronk. Hier kwam tot uit drukking dat de PvdA zich niet wilde aan een motie van afkeuring, overigens alleen uit strategische overwegingen. De regeringsfracties gaven er de betekenis van een motie van wan trouwen aan, maar Pronk zette uit pakken en hij gaf ruiterlijk toe dat de weg zou gaan als destijds minis- de onderzoekscommissie gelijk ter Van Aardenne (WD), wiens had met haar conclusie dat zijn de- positie na het kamerdebat over de partement verwijtbaar medeweten RSV-enquête langzaam afbrokkel- kon worden aangewreven, dat er de. Van Aardenne had dan ook niet niet altijd een adequaat beleid was gevoerd en dat soms bewust was afgeweken van de EG-regelgeving. Hij liet daar weliswaar op volgen dat hij, noch zijn ambtenaren, de dubbele boekhouding bij een aan tal visafslagen had gedoogd, maar dan het voorwaardelijke groene licht van de CDA-fractie ontvangen en hij liep gedurende de resterende periode van zijn minis teriële bestaan als aangeschoten wild in Den Haag rond. De premier richtte zich onmis- ook dat de getroffen maatregelen kenbaar tot de WD-fractie met de veel te laat ter tafel waren geko- opmerking dat hij zich zorgen men. maakte over de mate, waarin het PvdA-woord- visserijbeleid - lees het beleid- - Braks - in de toekomst door het parlement wordt gesteund. Voor de premier stond vast dat tijdens kamerdebat duidelijkheid voerder Linschoten liet weten dat zijn fractie op dit moment onvol doende argumenten aanwezig achtte om het vertrouwen in de mi nister op te zeggen. Van oppositiezijde werd, zonder succes, geprobeerd de kamer ach ter moties te krijgen van uiteenlo pende inhoud. Tommei (D66) dien de een motie in die in de wandel gangen al snel het predikaat 'poli tieke sluipmoord' meekreeg. In die motie werd vastgesteld dat er in het visserijbeleid vele jaren sprake is geweest van verwijtbaar mede weten van het departement van Braks, van een niet altijd adquaat beleid en van een soms bewust niet loyaal uitvoeren van Eg-regelge ving. Dat was letterlijk de tekst van het onderzoeksrapport van de commissie-Eversdijk. Ten overstaan voerder Pronk moest Braks erken nen dat hij er niet van op de hoogte was toen, in 1985, de toenmalige staatssecretaris Ploeg de aanvaar- CDA-fractieleider De Vries wilde een dat dit absoluut niet het geval 4 was. Hij wilde dit debat niet afslui ten zonder dat er een uitspraak van de kant van de kamer werd ge daan. uiteindelijk trok hij zijn onmiddellijk weten wat precies de bedoeling van deze motie was, ze ker gezien het feit dat ook PvdA- woordvoerder Pronk zijn handte- kening eronder had gezet. Volgens handtekening onder de motie van ding motie door de Twee- moest ontstaan over de positie v de Kamer ontraadde waarin om in- Braks. „De minister moet immers hem beoogde de motie indirect het D66 terug om zelf een motie 1 aftreden van de minister van land- 'treurnis' te formuleren, die de bouw. Tommei had bij de indie- WD echter evenmin kon verlei- ning had gezegd zich niet te kun- den tot ondersteuning. - De drie hoofdrolspelers achter de regeringstafel: de ministers Korthals Altes (links), Braks voorgrond) en premier Lubbers, die zijn volle gewicht in de schaal wierp teneinde het aftreden van Braks te voorkomen. (foto ANP) V

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7