Thatcher: inperken macht gemeenten Gorbatsjov wil drastische economische hervormingen Labour-bolwerken worden aangepakt Syrië is inval van plan in zuidelijk deel Beiroet Israël geeft informatie over rol in Iran-affaire Joden in Oostenrijk voelen zich bedreigd Geen politieke koers wijziging in Hongarije gfWARNECKEMODÉ •n Persoonlijke Zaak VRIJDAG 26 JUNI 1987 BUITENLAND HAMBURG/ BEIROET/ WAS HINGTON AP/AFP/DPA/UPI- Syrië heeft Aboe Nidal en leden van diens Palestijnse terreurorga nisatie het land uitgezet en het kantoor van de groep gesloten. Dit heeft de Westduitse krant Bild gis teren bericht. andere Palestijnen in staat Aboe Nidal, een van de berucht- schuldiging gesteld in verband ste terroristen in het Midden-Oos ten, zou zich thans in Libanon be vinden - in west-Beiroet of in de Bekaa-vallei. Bild zei uit westerse inlichtingenbron te hebben verno men dat Syrië de maatregelen te gen de groep van Nidal begin deze maand heeft getroffen. „Hij zal waarschijnlijk proberen westerlin gen te gijzelen om fondsen voor nieuwe terreurdaden af te persen", citeerde de krant een bron bij de LONDEN (AP) - De Britse premier Thatcher wil met een pakket drastische maatregelen inlichtingendienst haar beleid van de afgelopen jaren met kracht voortzetten. Dat bleek uit de Troonrede, waarmee koningin Elizabeth II gisteren de zitting van het nieuwe Britse parlement open de. Vele politieke commentatoren wa ren van mening dat het door het derde kabinet-Thatcher voorge stelde beleid uiterst verreikende wijzigingen behelst. Het beleid voorziet onder meer in de privati sering van de staatswaterleiding- WASHINGTON (AP) - De Israëli sche regering heeft toegezegd om onderzoekscommissies van het Amerikaanse Congres belangrijke nieuwe informatie te verschaffen over haar rol in het Iran-Contra schandaal. De voorzitter van de Se naatscommissie, Daniel Inouye, heeft dit gisteren gezegd. Inouye zei dat de commissie al inzage in een deel van het mate riaal heeft gehad en heeft kunnen vaststellen dat het „belangrijke fei ten onthult". Hij zei dat het mate rieel ondermeer bestaat uit finan ciële gegevens. De senator verklaarde verder dat Israël erin heeft toegestemd dat de generaal Rafael Vardi, die voor de regering in Tel Aviv een rapport opstelt over de Israëlische rol in de wapentransactie met Iran, voor de Amerikaanse commissies ver schijnt. Onduidelijk is of Israël ook akkoord gaat met het verhoor van vele huidige en voormalige rege ringsfunctionarissen die bij de wa penverkopen betrokken waren Inouye sprak aan het begin van de hoorzitting waar de ambtenaar Charles Cooper van het ministerie van justitie aan de tand gevoeld werd. Hij verklaarde dat hoogge plaatste regeringsfunctionarissen vorig najaar valse verklaringen aan het Congres wilden afleggen over de geheime wapenleveranties aan Iran in 1985. Die poging mislukte echter omdat leden van het minis terie van buitenlandse zaken niet aan die verdoezeling wensten mee te werken. - Plaatselijke overheden moeten gemeentelijke instellingen als de vuilnis- en reinigingsdienst en on derhoud van gemeente-voertuigen aan particuliere bedrijven uitbeste den. Betrokken De vertegenwoordiger van het Nationaal Front voor de Bevrijding van Koerdistan, Mehmet Ciya, heeft gisteren in Brussel gezegd dat zijn organisatie betrokken is geweest bij het bloedbad in het Turkse dorp Pinarcik, waar afgelo pen weekeinde 30 mensen om het leven kwamen. Maar volgens hem dragen de door de Turkse strijd krachten ingestelde privé-milities de verantwoordelijkheid voor de slachtoffers onder burgerbevol king, omdat zij het vuur hadden geopend op de guerrillastrijders. Aanslag Een dag nadat de Filippijnse kar dinaal Jaime Sin militante commu nisten had opgeroepen hun al 18 jaar durende strijd tegen de rege- wnwnTr rntwapi ring in Manilla te beëindigen, heeft een onbekende man vanuit een au- to een handgranaat naar de resi dentie van de kardinaal gegooid. Sin was op het moment van de aan slag in de residentie aanwezig, maar omdat de granaat niet over de hoge muren kwam die het gebouw omringen, raakten twee voorbij gangers gewond. Geen enkele groep heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. bedrijven en een nieuwe wetge- - De controle op immigratie wordt ving die het mogelijk maakt de verscherpt, vakbonden aan strikte banden te leggen. Ten aanzien van het buitenlands beleid werd aangekondigd dat er Amerikaanse Trident-raketten zul len worden aangekocht. In de troonrede werden in totaal 17 wets voorstellen aangekondigd. Zo zal er een wet worden opgesteld waar door de mogelijkheden van stads besturen om in hun gemeente de belastingen vast te stellen dras tisch worden beknot. „Bij alle maatregelen zal de rege ring vooral aandacht hebben voor de noden en behoeften van de bin nensteden. Stappen zullen worden ondernomen om investeringen te stimuleren en vrij ondernemer schap en werkgelegenheid in deze gebieden te bevorderen", aldus de rede. Premier Thatcher noemde na haar verkiezingsoverwinning van 11 juni de zorg voor de binnenste den een prioriteit in het toekomsti ge beleid van haar regering. Juist in deze, van oudsher toch al La- bour-gezinde, gebieden werden de Tories bij de verkiezingen massaal in de steek gelaten, ook door de ei gen kiezers. Thatcher zal met een comforta bele meerderheid in het Lagerhuis weinig moeite hebben om haar be leid er' door te krijgen. Het pakket voorstellen is een duidelijke af spiegeling van Thatchers verbeten vastbeslotenheid om de machtige gemeenteraden van de grote indus triesteden, waar Labour in de meeste gevallen de dienst uit maakt, op de knieën te dwingen. Ook de vakbonden, door Thatcher eveneens als „de vijand" bestem peld, zullen door de nieuwe wetge ving aan macht verliezen. De voorgestelde maatregelen zijn onder meer: - Openbare scholen krijgen de mo gelijkheid om zich te onttrekken aan de controle van de plaatselijke overheden en kunnen zich direct laten financieren door de staat. - De gemeenteraden mogen niet langer zelf de hoogte van belastin gen voor bedrijven in hun gebied bepalen. - Werkloze schoolverlaters die wei geren aan door de staat gesubsi dieerde scholingsprogramma's deel te nemen wordt een werkloos heidsuitkering geweigerd. - Woningbouwbedrijven die nu door de staat worden gesubsi dieerd en onder controle van de plaatselijke overheden vallen kun nen door particuliere ondernemin gen worden overgenomen. Aboe Nidal, wiens werkelijke naam Sabri al-Banna luidt, wordt verantwoordelijk gehouden voor een reeks terreursaanslagen in West-Europa en het Midden-Oos ten. In Italië is hij samen met twee met een aanslag op de luchthaven van Rome die in 1985 aan 16 men sen het leven kostte. Inmiddels hebben de Syrische troepen alle toegangswegen tot de sji'itische sloppenwijken in het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet afgezet om te voorkomen dat vermeende militante sji'ieten het stadsdeel in- of uitgaan. Syrië lijkt aan te sturen op een confrontatie met de pro-Iraanse fundamentalisten, die woensdag wel de vorige week ontvoerde zoon van minister van defensie Osseiran en diens chauffeur vrijlieten. Ech ter niet de Amerikaanse journalist Charles Glass, die samen met het tweetal werd ontvoerd. Aangeno men wordt dat veel van de 25 ont voerde buitenlanders vastgehou den worden in de sji'itische slop penwijken. Zegslieden met nauwe contacten met het Syrische opperbevel in Li banon zeiden dat alle religieuze en culturele instellingen van de sji'iti sche extremisten in West-Beiroet gesloten worden. De Syriërs zou den zich opmaken voor een inval in de sloppenwijken. De Syrische regering heeft ge dreigd met harde acties „tegen de terroristen die onschuldige diplo maten en journalisten ontvoeren en gijzelen". De 7.500 man sterke Syrische troepenmacht, die sinds februari in het islamitische stads deel van Beiroet gelegerd is, heeft tot dusver geen vat gekregen op de sji'itische sloppenwijken. De chauffeur van Osseiran, Soe- leiman Salman, verklaarde dat Glass daags na hun ontvoering op 17 juni van hem en Osseiran ge scheiden was. Hij en Osseiran wa ren gedurende hun gevangenschap voortdurend geblinddoekt ge weest, zei hij, maar hij had kunnen horen dat Osseiran naast hem zat. „Glass hoorde ik de eerste dag, maar daarna niet meer. Hij was maar één dag bij ons", aldus Sal- Glass (36) is correspondent voor de Amerikaanse omroepmaat- schappij ABC. Hij was met verlof en werkte aan een boek over het Midden-Oosten. Vanuit Washington hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen meegedeeld dat president Reagan een brief heeft geschreven aan president Assad van Syrië. Daarin stelt hij voor een speciale Amerikaanse gezant naar Damas cus te sturen voor overleg over het vrijkrijgen van Amerikaanse gijze laars in Libanon. WENEN (AP) - De leider van de joodse gemeenschap in Oostenrijk, Paul Grosz, heeft gisteren gewaar schuwd voor een „uit de hand lo pen van het anti-semitisme" in het land in verband met het bezoek van president Kurt Waldheim aan het Vaticaan. Grosz deed een be roep op de Oostenrijkse regering en de media om deze tendens te gen te gaan. „Het is hoog tijd deze betreu renswaardige ontwikkeling te be strijden met alle morele en perti nente krachten van ons land, met de actieve deelname van een breed Oostenrijks publiek," aldus Grosz in een verklaring die hij toezond aan leden van de regering en de aartsbisschop van Wenen, Hans Hermann Grör. De oproep van Grosz komt slechts drie dagen nadat verontrus te joodse studenten een beroep de den op de politieke leiders van Oostenrijk om een toeneming van anti-semitische incidenten te ver oordelen. „In het jaar 1987 is het voor joden weer niet veilig in de straten van Wenen," schreef de Vereniging van Joodse Universi taire Studenten in Oostenrijk. Gross noemde als voorbeeld het bespuwen van orthodoxe joden vo rig weekeinde in het centrum van Wenen terwijl zij bovendien de Hit- Ier-groet moesten verduren. In zijn verklaring zei Gross dat de haat te gen de joden met verklaard of ver ontschuldigd kan worden door de discussie rond de persoon van de president. "Dat zou betekenen dat voor anti-semitisme verzachtende omstandigheden gelden". "Wij zien hierin de uiting van een tot nog toe onderhuidse, foute hou ding die mensen nu menen te kun nen tentoonspreiden". Gross deed een beroep op politici en media te denken "aan de onmetelijke scha de voor dit land als verbale aanval len overgaan in lijfelijke". Voor het eerst in de Britse parlementaire geschiedenis woonde gisteren een hond het voorlezen van de troonrede door koningin Elizabeth II bij. Het was de labrador Ted, de geleidehond van de blinde Labour-afgevaardigde David Blunkett, die rustig gezeten tussen de benen van zijn baas het spektakel mocht meemaken. (foto AP) PALERMO (AP) - De Italiaanse politie heeft gisteren vier roof overvallers gegrepen voordat zij zich met 23 miljoen gulden van de Bank van Sicilië in Pa lermo uit de voeten konden maken. De politie zei dat de rovers, vier goedgeklede heren gewa pend met pistolen en handgra naten, de bank via een zijdeur waren binnengegaan en zich naar het kantoor van de direc- Roof voorkomen teur hadden begeven. Onder bedreiging van hun wapens hadden zij de directeur en an dere personeelsleden gedwon gen de safe te openen. Voordat het geld bijeen was gebracht had een van de personeelsle den een alarm in werking ge steld dat de bank direct met het politiebureau verbindt. Drie dieven werden op het dak van het bankgebouw ge grepen. De vierde werd met 300.000 gulden in een van de kantoren aangetroffen. De verijdelde roof was de laatste in een serie spectaculai re roofovervallen op Sicilië. De grootste roof uit de Italiaanse geschiedenis werd gepleegd in 1984, toen uit een kluis in Rome 42 miljoen gulden werd gesto len. INVAL - In een huttenkamp bij Kaapstad zijn gisteren 110 zwarten gearresteerd bij een massale inval van 800 man van het Zuidafrikaan- se leger en de politie. Een woord voerster van de politie sprak van een "schoonmaakoperatie" in het kader van de "misdaadpreventie". BOEDAPEST (GPD) - Een met spanning tegemoetgeziene verga dering van het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft deze week wel persone le veranderingen opgeleverd, maar geen wijziging in de koers van ge matigde economische hervormin gen die de partij nu al jaren voert. Ondanks herhaalde pleidooien van vooraanstaande Hongaarse economen en van de intellectuele oppositie, tonen de benoemingen van Karoly Grosz tot premier en Janos Berecs tot lid van het polit bureau van de partij aan, dat het Kadar-bewind geen spat voelt voor politieke hervormingen. Grosz en Berecs gelden als riva len voor de opvolging van de 75- jarige partijleider Janos Kadar, maar zijn beiden uit hetzelfde dog matische hout gesneden. Kadar heeft niet meer gedaan dan zijn ei gen positie versterken door de be noeming van potentiële opvolgers op verantwoordelijke posten, zegt Miklós Haraszti, een van de zegs lieden van de Hongaarse intellec tuele oppositie. "Dit is slecht nieuws voor ons, voor allen die werkelijke politieke veranderin gen in Hongarije voorstaan", meent hij. Janos Kadar gaf eerder dit jaar tijdens een bezoek aan Zweden al aan, dat de tijd voor zijn vertrek nog niet was gekomen. Een aantal oudgedienden, zoals premier Lazar en vice-partijleider Nemeth zijn weggepromoveerd. Maar de jonge re garde, inclusief het enige vrou welijke regeringslid, vice-premier Judith Csehak, nu gepromoveerd tot het politbureau, geldt als trouw volgeling van de koers van Kadar. Grosz, een voormalige journalist en leider van de machtige partijaf deling van Budapest, is een fervent voorstander van economische her vormingen. Maar waar economen als Bognar en Nyers pleiten voor verdergaande toepassing van het (kapitalistische) marktprincipe ge paard gaande met politieke hevor- mingen, gebruikt Grosz de toene mende inkomensverschillen in Hongarije als wapen in de strijd te gen kapitalistische afwijkingen. Zijn opkomen voor de talloze ar men heeft hem een zekere popula riteit onder de bevolking opgele verd. De vraag is, of dat zo zal blij ven. Het Kadar-bewind kampt met de zwaarste economische crisis in zijn ruim 30-jarige geschiedenis. Op stapel staande maatregelen, zo als de invoering van btw, en van een progressieve inkomstenbelas ting, zullen bij de bevolking die bij het woord hervorming onmiddel lijk aan stygende prijzen denkt, weinig enthousiast worden ont vangen. Drugs Er zijn momenteel 49.000 geregi streerde drugsverslaafden in de Sowjet-Unie zijn. Gebruik van co caïne, heroïne of LSD is voor zover bekend de afgelopen tien 15 jaar echter niet voorgevallen. De mees te Russische verslaafden gebrui ken „primitief geprepareerde" mengsels van papaver en hennep. Het komt voornamelijk voor in het noordelijk deel van de Kaukasus, het zuiden van de Oekraïne en in sommige gebieden aan de oostkust van de Sowjet-Unie voor. Daar heerst een voor het verbouwen van hennep en papaver gunstig kli maat. Bestolen Een juwelier in München is gis teren waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een uitgekiende die venbende van zes keurig geklede Engels sprekende heren. Zij stalen voor 2,3 miljoen mark aan horloges en sieraden uit zijn winkel. Ze hiel den het voltallige personeel bezig, terwijl een jonge vrouw intussen de duurste horloges en sieraden uit de etalage wegpakte. Toen een toe- riste de winkelier hierover'even la ter inlichtte bleken de vrouw en haar vermoedelijke zes medeplich tigen al gevlogen. De Sowjet partijleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren een dringend plei dooi gehouden voor drastische hervormingen van het bestuur van de Sowjet-economie. In een toe spraak voor het Centrale Comité van de Communistische Partij zei hij dat het land nog steeds wordt geplaagd door conservatisme en bureaucratie. Volgens de partijleider moet de onafhankelijkheid van staatsin- dustrieën flink worden vergroot en zijn belangrijke hervormingen no dig in het plan- en prijssysteem. De positieve veranderingen in de eco nomie hebben de tegenstelling aan het licht gebracht tussen „de groeiende inzet van de bevolking en de conservatieve, bureaucrati sche methoden van economisch bestuur", aldus Gorbatsjov. Hij riep op tot snelle en drasti sche maatregelen om de democra- tie te ontwikkelen alsmede om ma teriële impulsen en het prestige van arbeid in de samenleving te vergroten. „Er zijn veranderingen in al deze richtingen, maar zij rei ken tot dusver niet ver genoeg. Het remmechanisme is nog niet door broken en vervangen door een ver snellingsmechanisme", zo zei Gor batsjov. genen. „Dit is de eerste amnestie in de Sowjet-Unie die ook voor poli tieke gevangenen geldt. Dit is nog niet één keer gebeurd in de Sowjet- geschiedenis," zei hij in een telefo nisch vraaggesprek. De amnestieregel sluit bepaalde gevangenen uit, waaronder men sen die gestraft zijn wegens ge welddaden, omkoperij op grote schaal, corruptie en „vooral ge vaarlijke misdaden tegen de staat". Dat laatste scheen gevangenen uit te sluiten die veroordeeld zijn we gens anti-Sowjet acties. Gerasimov gaf echter aan dat zulke gevangenen wel onder de amnestie zouden vallen. Zijn op somming van de onder de amnes tie vallende wetten bevatte ook ar tikel 70 van het Russische wetboek van strafrecht. Dit is het statuut dat anti-Russische actie of propa ganda verbiedt. De Opperste Sowjet heeft door de jaren heen talloze malen amnes tie afgekondigd op nationale feest dagen. Het huidige decreet in ver band met de herdenking van de re- vast zitten op grond van wetten te- volutie van 7 november 1917 is tot Michael Gorbatsjov. gen anti-Sowjet of bepaalde reli gieuze activiteiten. Dergelijke wet- maatregel ten zijn regelmatig gebruikt tegen dusver echter de omvangrijkste zijn soort. politieke activisten. Gerasimov zei niet hoeveel ge vangenen in totaal vrijgelaten zul len worden. De amnestiemaatregel werd bekend gemaakt in verband met de herdenking van de Russi- 00sche revolutie, die dit jaar 70 jaar dissidenten wordt geleden is. Voorts deelde de woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, Gennady Ge rasimov, mee dat de vorige week aangekondigde amnestie ook zal gelden voor politieke gevangenen. In kringen Op een persconferentie zei Gera simov dat de amnestie ook van toe passing zal zijn op gevangenen die Sergei Grigoryants, een voorma lige politieke gevangene, noemde de amnestiemaatregel „een reuzen stap" die gevolgen zou kunnen hebben voor veel politieke gevan- „Het is heel goed, als het bericht juist is," zei Larisa Bogoraz, een dissidente en weduwe van de poli tieke activist Anatoly Martsjenko die vorig jaar december in de ge vangenis overleed. Ze bevestigde dat de amnestie klaarblijkelijk ook voor een aantal politieke gevange nen zou gelden, maar voegde daar aan toe: „Deze amnestie is niet erg helder dus het is heel moeilijk om vast te stellen wie het betreft. Ik denk dat zelfs de mensen die dit stuk geschreven hebben, het niet begrijpen". tALLUblC Vt MUUt tA I KM LHHu UtKKIJSU Een groot deel van onze schitterende mode-collectie kreeg 'n ander prijskaartje Voor onze bekende merk kleding betaalt u nu dus verrassend weinig geld Signaleer het persoonlijk Maar haast u wel Want uw mode-speciaalzaak heeft van elk model slechts een paar stuks Breestraat 151-153, Leiden Kleiweg 12, Gouda Amsterdamse Poort 872, Amsterdam Z.O.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5