Mediamagnaat Robert Maxwell zoekt wereldwijde heerschappij Een balletje slaan vanaf de eerste of tweede etage Utrecht heft parapsychologisch lab op Bomers (Haarlem) gaat toch praten met Acht Mei9 Reportage K Hc.m/t.mm/ Hot STAAT Htnm 7 PAGINA 2 VRIJDAG 26 JUNI 19ö De pastorale raad van het bis dom Haarlem wil bemiddelen tus sen de vertegenwoordigers van de 'Acht Mei-beweging' in het bisdom en bisschop Bomers. Hij gaat een brief opstellen ter voorbereiding van een gesprek tussen beide par tijen. De bisschop heeft dat aanbod aangenomen. 'Acht Mei' werd in 1985 opge richt uit onbehagen over het offi ciële programma voor het pausbe zoek. Daarin was, volgens de initia tiefnemers, te weinig aandacht voor vernieuwingsgezinde organi saties en personen. In een KRO-programma noemde bisschop Bomers vorige maand be zoekers van de laatste manifestatie van 'Acht Mei' in Zwolle "welwil lende mensen, maar toch eniger mate verward". "Wij moeten ons serieus de vraag stellen of hun po gingen om de kerk een ander ge zicht te geven niet leiden tot een andere kerk", zei hij bij die gele genheid. In het bisdom Haarlem werd zeer ontstemd op Bomers' uitlatin gen gereageerd. In hetzelfde pro gramma merkte de bisschop op, dat rooms-katholieken niet op PvdA of WD zouden moeten stemmen, gezien het vrije abortus standpunt van deze partijen. Een week eerder liet hij zich in het Westduitse bedevaartsoord Keve- laer negatief uit over de afstandelij ke houding van veel Nederlandse rooms-katholieken tegenover het pausbezoek in '85. S. C. Knol, afgevaardigde van het dekenaat Den Helder in de Haar lemse pastorale raad, heeft inmid dels uit protest tegen deze uitspra ken als lid van de raad bedankt. Bezoek. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Neder land (Ojec) is 'diep teleurgesteld' over het doorgaan van het bezoek van de Oostenrijkse president Waldheim aan de paus (gisteren). Het is "een stap terug op de toch al zo moeizame weg van de joods- christelijke betrekkingen". - Het dagelijks bestuur van de Hervormde Kerk kwam met een afzonderlijke verklaring. "Door de ze ontvangst is op zijn minst de schijn gewekt dat van kerkelijke zijde de aanklachten tegen Wald heim niet ernstig behoeven te wor den genomen". Geen visum Grenswachten in Berlijn, hoofdstad van de DDR (Oost- Duitsland), hebben gisteravond stafmedewerker Gied ten Berge van het Nederlandse Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) een visum geweigerd. Met twee andere mede werkers wilde Ten Berge de 'Kir- chentag' van de Oostduitse Evan gelische Kerk in Berlijn bijwonen. "Blijkbaar staat Ten Berge op een soort zwarte lijst en is hij als IKV-medewerker geëtiketteerd", zo reageerde een woordvoerder van het IKV. De laatste jaren is het herhaaldelijk voorgekomen dat IKV-medewerkers geen' toegang kregen tot een Oosteuropees land. Werk. In Parijs moet tussen half juli en eind augustus het inter nationaal doopsgezind studenten opvanghuis worden opgeknapt, voornamelijk schilder- en behang- werk. Jaap Brüsewitz, Eigenhuis straat 34 Hoofddorp, 02503-16132, wil vragen van belangstellende jongeren hierover graag beant woorden. Werkers krijgen in de foyer bij het opvanghuis kost en inwoning. De reis naar Parijs moeten ze zo mogelijk zelf betalen. Maar zijn de kosten een bezwaar, dan wil de doopsgezinde Zendingsraad bij springen. Die is namelijk voor Ne derland de ondersteunende instan tie. Bijkomstig voordeel van dit kar weitje, zegt Jaap Brüsewitz: "Een geweldige kans om je Frans, Duits of Engels eens op te poetsen". Bidden. Uit een ingezonden stuk van T. Horst uit Arnhem van daag in het Algemeen Dagblad: "Gebedsactie Limburg gaat bid den voor beter weer en is ervan overtuigd dat God dit gebed zal verhoren, dit op grond van het feit dat het gebed voor Simonis naar aanleiding van de korte gedingen ook is verhoord. Ach, ach, als dit alles toch waar zou zijn. Als God het wéér zou kun nen veranderen, laat Hem dan lie ver in de allereerste plaats deze zie ke wereld verlossen van drugs, al cohol en prostitutie. En beter weer voor droge delen van Afrika. Dót is belangrijk". Open kerk. In juli en augustus staat de oude Dorpskerk in Wasse naar op zaterdag voor iedereen open. Vrijwilligers zullen de bezoe kers ontvangen. De organisten hebben zich bereid verklaard het orgel af en toe te laten horen. Vesper. De Schola Gregoriana Lugdunensis sluit ook haar vierde werkjaar af met het zingen van een vesperdienst ter gelegenheid van het rooms-katholieke feest van Pe trus en Paulus, komende zondag om 7 uur in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Diaken C. W. M. Schmidt zal een korte overweging uitspreken. Dirigent R. Bot zal voor de laat ste keer bij dit koor als cantor op treden. Het koor zoekt versterking van nieuwe leden. De repetities zijn op donderdag vroeg in de avond en beginnen weer in sep tember. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het bestuur, post bus 502, 2300 AM Leiden. Het Leids gregoriaans koor is niet gebonden aan een kerkge meente, parochie of gezindte. Het verzorgt zeven grondig voorberei de diensten per jaar. Hervormde Kerk: beroepen te Moerkapelle K. van Meijeren Oolt- gensplaat; aangenomen naar Den Haag-Loosduinen C. M. Krijger Vlissingen, naar Fort MacLeod (Canada) voor Reformed Church of America kandidaat W. Meijer Kat wijk aan Zee; bedankt voor Via- nen J. Kaai Rhenen; toegelaten tot de evangeliebediening R. van Til Hoogeveen en G. Siebert Ugche- len; beroepbaar mevrouw B. van den Brink Groningen en mevrouw •B. G. Elgersma-Guichelaar Baarn. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Noordeloos kandidaat H. van Eerden Kampen, de benoe ming tot predikant voor evangeli satiewerk in de regio Den Haag P. Schelling Almelo. Theologen in Rusland Een groep Latijnsamerikaanse 'bevrijdingstheologen' brengt op het ogenblik een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. Pater Betto, schrijver van het boek 'Fidel Castro en de religie', verzekerde dat dit bezoek voor de Russische partijleiders 'van groot belang' is en door het Vaticaan 'met sympa thie' wordt gadegeslagen. Volgens hem willen de Russi sche partijleiders hun liberalise- ringsbeleid ('glasnost') ook tot reli gieuze zakewn uitbreiden. Betto was ook in mei vorig jaar en in fe bruari dit jaar in de Sowjet-Unie. "Gorbatsjov is zeer geïnteresseerd in het heroveren van geestelijke waarden in zijn land, niet zozeer in de religieuze betekenis, zoals wij dat in het Westen verstaan, maar op ethisch gebied". Betto constateert bij het Vati caan sympathie voor de toenade ring tussen rooms-katholieke theo logen, orthodoxen en communis ten. "Alhoewel formeel afstand wordt bewaard, omdat wij als dra gers van de bevrijdingstheologie een officieus kanaal zijn. Mijn boek óver Fidel Castro, dat de deuren van het Kremlin opende, werd ook door de paus behoorlijk op prijs gesteld". UTRECHT - Juist nu Parapsychologie ste vig in de belangstelling staat, wil de faculteit voor sociale wetenschappen van de Rijks Uni versiteit Utrecht (RUU) haar parapsycholo gisch laboratorium opheffen. Dat is niet met elkaar te rijmen, vindt dr.ir. S.A. Schouten. Hij is hoofddocent bij het laboratorium en dus één van de vijf gedupeerde medewerkers. „De opheffing is niet in geld uit te drukken, maar ons laboratorium heeft een behoorlijk maatschappelijk belang. Als wij er niet meer zijn, dan is er geen beroepsinstantie meer waarvan de medewerkers zich op wetenschap pelijke gronden kunnen uitspreken over wat reëel is en wat niet. Er wordt nu eenmaal ont zettend veel onzin verkocht op dit gebied". Bekend voorbeeld van dat laatste is volgens Schouten het 'uit zichzelf laten krom buigen van een lepeltje. „Als een goochelaar dat doet, dan is het 'leuk'. Wanneer iemand het doet die zich paranormaal noemt, dan heet het ineens 'ongelooflijk'. Terwijl het gewoon een kwestie is van zo'n lepel van tevoren bewerken. Of de man op het toneel leidt zijn publiek even af en buigt dat ding dan snel krom". Parapsychologie, zegt Schouten, behandelt serieuze zaken als telepathie, helderziendheid, toekomst-voorspellingen. „Wij zijn een vraag baak voor hulpverleners die cliënten bij zich krijgen met problemen die voortkomen uit pa ranormale ervaringen. Er was bijvoorbeeld een moeder die had gedroomd dat haar kind op weg naar school zou verongelukken. Ze wilde weten wat ze daarmee aan moest. Wij geven dan advies. In dit soort gevallen is de kans dat er sprake is van een reële waarschu wing overigens gering". door Jos van der Meer Als recent voorbeeld van een groot onder zoek dat zijn met opheffing bedreigde labora torium heeft gedaan, noemt Schouten dat naar het functioneren van paragnosten. „Dat zijn van die mensen die aan de hand van bijvoor beeld een foto van alles over iemand vertel len", zegt hij. „Uit ons onderzoek is gebleken, dat er weinig paranormaals zit in hun werk. Het gaat gewoonweg om mensen met veel mensenkennis en een grote ervaring in het omgaan met allerlei soorten mensen. Mijn con clusie is dat een paragnost net zo paranormaal is als de cliënt wil dat-ie is; als de cliënt bereid willig meewerkt, klopt het altijd wel wat de paragnost over hem of haar zegt". Schouten vindt de redenen om met het lab te stoppen niet overtuigend: „Er staat dat er niet meer genoeg geld is; we zouden boven dien te klein zijn, niet een bepaalde kritische omvang hebben om verantwoord aan onder zoek en onderwijs te kunnen doen. Wij zitten echter maar één docent af van die 'kritische omvang'. Bovendien nemen wij slechts één procent van de kosten van sociale weten schappen voor onze rekening. En^wij zijn be reid op onze begroting bijna een kwart te be zuinigen, onder andere door genoegen te ne men met een lagere plaats op onze salaris schaal". Een derde argument dat het faculteitsbe stuur voor de opheffing gebruikt, is dat het on derzoek bij parapyschologie dermate ver van andere soorten onderzoek af ligt, dat het ner gens mee te bundelen is. Schouten: „Ik vind dat zo'n ontzettende kul. Het feit dat je onder zoek kunt bundelen, maakt het toch niet auto matisch waardevoller. Dit is een organisatori sche kwestie, niet iets dat met kwaliteit te ma ken heeft". Vuilstortplaats in Rotterdam nu golf-oefencentrum Aan de rand van Rotterdam, vlak achter het langs de rijksweg naar Gouda gelegen Sint Fran- ciscus Ziekenhuis, is een voor Europa uniek sportveldje aange legd. Twee jaar geleden was deze plek nog een vuilstortplaats, nu is het veranderd in een hypermo dern golf-oefencentrum. De oefenbaan is er een met ver diepingen. Zo kan er zowel vanaf de eerste als de tweede etage een balletje worden geslagen. In Ja pan en de Verenigde Staten is dat niet bijzonders, maar voor Europa en ons land is het uniek. door Bas Hoppel Zestig spelers tegelijk kunnen er terecht: beginners maar ook geoefenden die hun „swing" wil len verbeteren. De tribunes die aan de rand van het complex zijn neergezet, zijn dan ook voor hen gebouwd en niet bedoeld voor voor toeschouwers. Veertig af slagplaatsen zijn overdekt zodat zelfs bij een flinke hagelbui het balletje nog gewoon vanaf het groene matje richting Rotter dam-centrum kan worden gesla gen. Rondom het 250 meter lan ge oefenveld is bovendien een 'echt' golfterrein aangelegd. Daar mag je alleen komen als je hebt aangetoond dat je de kunst van het golfen verstaat. Gat in de*markt Initatiefnemer van het unieke en spectaculair ogende golfmek- ka is de 36-jarige John Scholte. Twee jaar geleden was hij ama- teur-golfkampioen van ons land. Juist door het opzetten van het oefencentrum en de drukte er omheen heeft hij echter sinds dien geen bal meer aangeraakt. Hij stortte zich op de oefenbaan omdat hij er een gat in de markt inzag. „Toen ik een paar jaar geleden in de Verenigde Staten werkte, zag ik daar verschillende van die oefencentra. Ik dacht: zoiets moeten wij ook in Nederland hebben", vertelt de bescheiden, maar enthousiaste Scholte. Het terrein dat hij op het oog had was geen fraai stukje natuur schoon waarop de meeste golfba nen zijn te vinden, maar een voormalige vuilnisbelt van de ge meente Rotterdam. Aanvanke lijk zouden hier woningen wor den gebouwd, maar de grond was zo ernstig met zware meta len en olie verontreinigd dat het afgraven ervan Rotterdam f 100 miljoen zou gaan kosten. Beslo ten werd tot een „creatieve op- LONDEN - Je vindt hem hier, je vindt hem daar, je vindt hem overal: de 64-jarige Robert Maxwell, die zich plotse ling heeft gemengd in het felle overnamegevecht tussen Elsevier en Kluwer, dat de Nederlandse uitgeverswereld in zo'n grote beroering heeft gebracht. sen de 5 en 15 miljoen gulden. Een zelfde droom koestert Rupert Mur doch, die met zijn nationale en in ternationale uitgeverijen, kranten, filmstudio's, radio- en televisiesta tions al een heel eind gevorderd is in de verwezenlijking daarvan. Maxwell heeft grote bewonde ring voor de manier waarop Mur doch zijn communicatierijk uit breidt. Hij beschouwt dót als het juiste voorbeeld om na te volgen. Vandaar zijn recente uitspraak: „Het gaat niet om vandaag, maar om waar, wij en Murdoch in 1990 staan. Ik voorspel dat we hem dan voorbij zijn". Hij zei het met zijn bekende brede, bijna joviale glim lach. Zo zelfverzekerd, dat het in derdaad klonk als een belofte. lossing" waarvoor slechts een fractie van het oorspronkelijke bedrag, nl. f 800.000, behoefde te worden uitgetrokken. Het pokdalige terrein werd eerst netjes vlak gemaakt en toen met een drie centimeter dik fil terdoek afgedicht. Hierop werd 80 centimeter aarde gestort en graszaad gestrooid zodat Rotter dam er sinds vandaag (prins Jo- han Friso sloeg de eerste bal) een extra attractie bij heeft. in de dagen voor de opening werd al volop op de baan geoe fend, waarbij de indruk niet kon worden weggenomen dat golf nog steeds een elitaire sport is. Twee vrouwen van rond de vijf endertig beaamden het onbe wust, tijdens de lessen bij de twee jonge Engelse golfprofs die Scholte in dienst heeft genomen. De ene vrouw zegt ook al te ten nissen, de ander hockeyt. Beiden willen golf er wel „bij gaan doen" hoewel het volgens de laatste wel „verrekte duur" wordt. Volkssport Desalniettemin heeft Scholte over belangstelling niet te kla gen. Hoewel het lidmaatschap niet verplicht is, kon hij zich al voor de officiële start verheugen op zo'n 1000 leden. Hij vreest reeds eind juli bij het inschrijven van het 1500-ste lid een leden stop te moeten invoeren. Het geeft volgens hem al aan dat golf allang geen elitaire sport meer is maar' bezig is uit te groeien tot een volkssport, zoals in Amerika, Japan en Engeland. „Tot enkele jaren geleden moest je over een meer dan mo daal inkomen beschikken om de golfsport op een intensieve ma nier te kunnen beoefenen. Dat is nu allemaal aan het veranderen en golf is zeker bereikbaar ge worden voor mensen met een 'gemiddelde beurs'. Op de oefen baan kun je al voor f 7,50, inclu sief een emmer balletjes, te recht". De lange wachtlijsten en le denstops bij de meeste vereni gingen bevestigen die toenemen de belangstelling. Niet voor niets, zo zegt Scholte, wil Ven- dex International de eigenaar van o.a. de Vroom Dreesmann- warenhuizen, de komende vier jaar 15 golfbanen aanleggen en daarmee de bestaande speelmo- gelijkheden met bijna de helft uitbreiden. Zonder de fameuze mascarades waarmee de Rode Pimpernel de bloedige consequenties van de Franse revolutie trotseerde, maar wel met soortgelijke listen en trucs en vooral geheimzinnigheid, duikt zijn naam telkens op in de financië le frontlinie. Want in het op het juiste moment kopen en weer ver kopen van grote objecten is hij zeer bedreven. door Haye Thomas Er is een tijd geweest, in het be gin van de zeventiger jaren, dat men Robert Maxwell in financiële kringen helemaal niet zag zitten. In 1971 verklaarde het Engelse depar tement van handel en industrie hem totaal ongeschikt om een overheidsonderneming te leiden en zelfs werd hij ook in de City, het grote financiële centrum, met de nek aangekeken. Dat is inmiddels wel veranderd. Robert Maxwell is thans de hoog ste instantie in twee overheidson- dernemingen met een totale marktwaarde van meer dan 5 mil jard gulden en leidt met op zijn minst vaardige hand een hele reeks privébedrijven. Socialist Niettemin is hij een omstreden figuur gebleven, de grote donkere man met de zware borstelige wenkbrauwen, die in 1923 in Tsje- choslowakije als Jan Ludwig Hocb werd geboren. Net voor de Tweede Wereldoorlog kwam hij naar Enge land, waar hij de Engelse nationali teit aannam en zijn naam verander de in Robert Maxwell. Aanvankelijk was de politiek zijn grote doelstelling. Hij ontpop te zich als een gedreven socialist en bracht het zelfs tot Labouraf- gevaardigde in het parlement, be kend om zijn nauwe banden met landen achter het IJzeren Gordijn. Niet bepaald dus de kenmerken voor een toegewijde conventionele kapitalist. En toch is hij die gewor den in heel het nerveuze miljce- nenspel op de aandelenmarkt. Al houdt hij volmondig vol dat hij de koers van het socialisme volstrekt trouw is gebleven. Dat op zich al heeft tot grote con troverses geleid. Vooral toen hij in een complete overrompelingsactie beslag legde op wat nu zijn groot ste onderneming is: de British Printing and Communication Cor poration, die hij voor een afbraak- prijs van 10 miljoen pond in 1981 kocht. Vier jaar later al was de zwaar verliezende BPCC omge toverd in een 25 miljoen pond winstmakende onderneming. Maxwell ging verbitterde ge vechten aan met de vakbonden over lonen en vooral personeelsbe zetting. Met als uiteindelijk resul taat dat hij het werkbestand van 13.000 tot 7000 terugbracht. Een besparing van 75 miljoen pond per jaar. Maar de acties die daaraan ten grondslag lagen, haalden tegelijk weer alles naar boven uit de dagen dat hij zijn academische uitgeverij Pergamon Press voor 25 miljoen pond verkocht. En de nieuwe eigenaren van Leasco in de boeken van Perga mon ontdekten, dat door allerlei bedenkelijke praktijken de waarde van de uitgeverij veel te hoog was opgeschroefd. Het was toen dat het departement van handel en indus trie zijn vernietigende oordeel over Robert Maxwell uitsprak en hij on der dreiging van gerechtelijke pro cedures gedwongen was een com pensatieregeling van ruim 6 mil joen pond te treffen met Leasco. In de aanval Het was tekenend voor de kei harde vechtersmentaliteit van Ro bert Maxwell, dat hij Pergamon Press terugkocht en onderbracht in zijn geheimzinnige netwerk van bedrijven en stichtingen, veelal met de ongrijpbare basis van Liechtenstein. Niemand weet wie thans de eigenaar is van Pergamon Press. Zoals zoveel onduidelijk en ongrijpbaar blijft in de financiële transacties van de man, die voort durend in de aanval is en telkens weer schijnt te kunnen beschikken over immense bedragen op de aan- en verkoopmarkt van de aandelen. Want nauwelijks had hij de kruit dampen in het gevecht tussen Klu wer en Elsevier hoog opgejaagd, of hij presenteerde zich alweer op de eigen Engelse markt met een sterk bod op het eigenlijk nog nieuwe, maar financieel al wankelende dagblad Today. En dat brengt hem in directe confrontatie met zijn grote rivaal, de Australische kran tenmagnaat Rupert Murdoch, die zich ook kandidaat heeft gesteld voor de overname van het blad met zijn moderne capaciteit voor kleu rendruk. Een nieuw miljoenengevecht ligt in het verschiet. Robert Maxwell is erbij. En zeker als het aankomt op blufpoker is hij aan iedereen ge waagd. Zijn laatste voorspelling is dat hij omstreeks 1990 aan het hoofd staat van een wereldomvat tende communicatie-onderne ming, met een jaaromzet van tus-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2