>pese groepen naar terdams Zomerfeest geeft twee concerten Parkpop verwacht 200.000 bezoekers Joe Cocker KIJKUIT Pasar Malam in teken N.-Sumatra Amsterdam Culturele Hoofdstad en wordt voor het eerst ook door het ministerie van wvc gesteund. Mede daardoor is het programma veelomvattend. Het Zomerfestijn gold tot nu toe als afsluiting van het theaterseizoen. Winterink hoopt dat dit jaar de aanzet kan worden gegeven om er een voorbo de van het komende seizoen van te maken. Die aanzet zit duidelijk in het programma, vindt hij, verwij zend naar premières van onder an dere Cloud Chamber, Ceciel Mer- tens, Arnold Goores Carla Mul der, Harry de Wit, Mare Vanrunxt en Shelley Hirsch, Greetje Bijma Horst Rickels. Een ander vermeldenswaardig element is de rol die het vervoer in het Zomerfestijn speelt. De En gelsman David Mach en de Belg Stefan de Jaeger zullen een metro- trein ombouwen tot een rijdende sculptuur, de film 'M' van Fritz Lang wordt in de catacomben van het nooit afgemaakt metrostation Weesperplein vertoond, waar ook de Duitse Christina Kubisch haar muzikale installatie toont: Royal de Luxe uit Frankrijk zal dagelijks een tram 'verbouwen' en Ans van Dam en Marien van Nieukerken zullen op 18 juli op de laatste rit van de metro liederen van Schu bert vertolken. ARNHEM (GPD) - De legendari sche zanger Joe Cocker komt vol gende maand voor twee concerten naar ons land. Hij treedt op 16 juli aan in de hoofdstedelijke Jaap Edenhal en op 19 juli is hij in de Groningse Martinihal. Cocker is al jaren een van de 's werelds beste blanke rhythm blues-zangers. De 43-jarige Joe Cocker loopt al meer dan 20 jaar mee. Hij brak destijds door met de Lennon/Mc Cartney-klassieker 'With a little help from my friends'. Daarna scoorde hij met o.a. 'The Letter'. Na jarenlang gekampt te hebben met drank- en drugspro blemen verbrak Cocker in 1982 in eens de stilte met de release van de elpee 'Sheffield Steel'. Nadien ver schenen nog de albums 'Civilized Man' en 'Cocker'. HET ZOMERFESTIJN IN AMSTERDAM OMVAT ONDER MEER: - Cloud Chamber (bewegingstheater en video) met 'Le volcan est toujours hors-champ', 30 juni - 3 juli in de Hollandsche Manege. - Red Pilot (theater uit Joegoslavië) met 'F.I.A.T.', 8 -12 en 14-17 juli in de Posthoornkerk. - Scipion Nasice (theater uit Joegoslavië) met 'Marija Nablocka', 4,5,7 -12 en 14 -17 juli in de Posthoornkerk. - Laibach (theatrale muziek uit Joegoslavië), 18 juli in Paradiso. - Irwin (beeldende kunst uit Joegoslavië) met 'Was ist Kunst', 2 -17 juli in het pand van Monumentenzorg Amsterdam. - Harry de Wit (Nederlandse componist/muzikant) met 'Close Distance', 3 - 5 juli in Loods IV Surinamekade. - Mare Vanrunxt Aike Dirkzwager (bewegingstheater uit Belgiëen Nederland) met 'Urania', 4,11 en 18 juli op het Rangeerterrein aan de Ertskade. - La Fura dels Baus (theater uit Spanje) met 'Suz o Suz', 8-11 juli in Loods IV, Surinamekade. - Shelley Hirsch, Greetje Bijma, Horst Rickels (zapg en theater uit de VS en Nederland) met 'Air Conditioning', 13 -18 juli in Centrum de Waag. Voorts in het Shaffy Theater voorstellingen van Harrie Hageman Peter Zegveld (30 juni - 4 juli), Ceciel Mertens (30 juni - 4 juli, 7 -11 juli), Arnold Goores Carla Mulder (30 juni - 4 juli, 7 -11 juli), Pauline Daniëls (7 -11 juli), Klara Schilliger Valerian Maly (9 - 11 juli), Etant Donnés (14-16 juli), Jan Langedijk (14 -17 juli). Deposito Dental (17 en 18 juli) en Gangsters d'Amour (18 juli). DEN HAAG (GPD) - "Parkpop is een festival voor iedereen; eigen lijk één groot familiefeest," typeert organisator John van Vueren Eu ropa's grootste popfestival, dat zondag voor de zevende keer in het Haagse Zuiderpark wordt gehou den. Groepen als Los Lobos, Katri- na and the Waves, Def Leppard en Troublefunk staan op het program ma. En dat alles gratis. De grens van honderdduizend bezoekers is enkele jaren geleden al gepasseerd en als we dit week einde eindelijk eens een zomerse zondag mogen beleven, dan zou den er dit keer wel eens tweehon derdduizend mensen naar het Zuiderpark kunnen komen. En met twaalf popgroepen verdeeld over twee podia valt dat allemaal best te herbergen. Het unieke van Parkpop is niet alleen de grootte, maar ook de gra tis toegang. Dat betekent wel, dat het organiserend Algemeen Haags Comité en muziekprogrammeur Van Vueren met een heel krap budget moeten werken, deels af komstig uit een subsidie en deels van platenmaatschappijen die er wel wat voor over hebben om 'hun' groep voor zo'n groot publiek te la ten spelen. Toch wordt er bij de programmakeuze niet klakkeloos aan de hand van die platenmaat schappijen gelopen. Van Vueren: "Juist omdat er weinig geld is, zijn we niet in staat om een groep uit Amerika of Au- stralieè even op onze kosten over te laten komen. Dus wat dat betreft zijn we afhankelijk van groepen die hier al voor promotie of een tournee zijn. Daarom kunnen we het festival ook niet elke keer aan een speciaal thema koppelen, zoals twee jaar geleden met een 'Euro- pa'-podium en het jaar daarvoor met een 'vrouwen'-podium. Maar het algemene uitgangspunt is en blijft, dat de groepen die we hier neerzetten zich al bewezen moeten hebben als live-act". Wat dat laatste betreft, kan Van Vueren zich geen buil vallen aan de twee slot-acts, en feest-gangma-' kers bij uitstek, het Tex-Mex col lectief Los Lobos uit Los Angeles en de disco-knallers producerende gogo-formatie uit Washington, Troublefunk. „Maar we willen ook de huidige trends in de pop niet uit de weg gaan,"voegt de organisator nog toe. Vandaar de programme ring van Def Leppard, Curtis May- field en Steve Earle, die de her nieuwde belangstelling voor res pectievelijk hardrock, oude soul en country moet voeden. Katrina The Waves mogen met hun kauwgomballenpop de rol spelen die The Bangles vorig jaar vervulden. Het Noordierse That Petrol Emotion is afgelopen jaar bejubeld als 'groep-die-het-hele- maal-gaat-maken' en zal dat nu moeten bewijzen. The Sound uit Londen heeft daarentegen al jaren geleden aangetoond een festival aan te kunnen. Een echte primeur op Parkpop is het optreden van de Britse heavy metal formatie Def Leppard, die door een ongeluk van de drummer en vervolgens nieuwe plaatopna men drie jaar lang niet op de podia te zien is geweest. Het concert in Den Haag is het eerste van een we reldtournee die twee jaar gaat du ren. Van Vueren: „Dat wordt een gebeurtenis van de eerste orde. Er komen mensen uit de hele wereld overgevlogen om dat te bekijken". Programma Podium 1: Deacon Blue (13.00 u.), Bombitas (14 05 u.), The Sound (15.25 u.), Curtis Mayfield (16.45 u.), Katrina and the Waves (18.05 u.) en Los Lobos (19.20 u.). Podium 2: Maarten Peters the Dream (13.00 u.), Icicle Works (14.00 u Steve Earle the Dukes (15.10 u.), That Petrol Emotion (16.25 u.) Def Leppard (17.40 u.) en Troublefunk (18.50 u.). AMSTERDAM - Het Zo merfestijn, dat van 30 juni tot en met 18 juli in Amster dam wordt gehouden, speelt zich voor het grootste deel buiten de gebruikelijke theaters af. Er zal worden opgetreden op een rangeer terrein en in een manege, in de catacomben van een nooit afgemaakt metrosta tion en langs de waterkant, in een havenloods en op een rijdende tram. De optreden de groepen komen uit heel Europa, met enige nadruk op de omgeving van Barce lona in Spanje en op Ljubljana in Joegoslavië, waar de Neue Slowenische kunst vandaan komt. Een heel spectrum, van film tot popmuziek en van theater tot beeldende kunst en alles daar tussenin, wordt bestre ken. Het Zomerfestijn ontstond vijfjaar geleden op initiatief van een aantal mimegroepen als het Griftheater en Thermiek, als een reactie op het feit dat er in de maanden juü en augustus op theatergebied niets te beleven is in Amsterdam. Opzet van het festival was niet-taalgebon- den voorstellingen te organiseren, zodat er voor de vele buitenlanders die in de zomermaanden de hoofd stad bezoeken, geen taalbarrière zou zijn. Niet-taalgebonden is het Zomer festijn nog steeds. Maar voor het overige is de opzet van het festival in die vijf jaar behoorlijk veran derd. Coördinatoren Arno Goris- sen en Karei Winterink hebben er meer van willen maken dan een. willekeurige verzameling voorstel lingen: Met als gevolg dat - tot ver ontwaardiging van de gezelschap pen - alle Nederlandse mime uit het festijn is verdwenen. Zachtzinnig In plaats daarvan een program ma dat op theatrale vernieuwing is gericht. En dat dan niet op de meest zachtzinnige manier. Van de Nederlandse componist en muzi kant Harry de Wit is bekend dat hij van harde geluiden en een fors vo lume houdt. Onder de Neue Slowe nische Kunst vallen Red Pilot en Scipion Nasice, die confronterend theater maken, en de groep Lai bach, waarvan de bombastische muziek herinneringen aan Wagner oproept. De Spaanse groep La Fu ra dels Baus maakt lichamelijk theater dat op het publiek provoce rend kan overkomen. Coördinator Winterink vertelt met een glimlach dat dat te maken heeft met 'het moderne levensge voel' en 'met een op zichzelf terug geworpen generatie die op zoek is naar een eigen plaats, ook in cultu reel opzicht'. "We vinden dat het pubhek kort en krachtig moet wor den gegrepen door de voorstellin gen. Het gesproken woord verliest steeds meer terrein in het theater. De middelen die daarvoor in de plaats komen zijn inderdaad vaak wat bruut. Ook de concurrentie van video en televisie heeft ermee te maken. We hebben bewust niet heel voorzichtig geprogrammeerd. Dit is de eerste aflevering waarin het Zomerfestijn de kans krijgt zich te profileren. Ook ten opzichte van andere festivals, zoals Spring Dance en het Holland Festival. Uit het programa van een festival moet noodzakelijkheid spreken". Dat slechts enkele voorstellin gen in Shaffy worden gegeven en het overige programma zich op lo catie afspeelt, houdt daar volgens hem verband mee. "We hebben de vanzelfsprekendheid willen ver mijden. De locaties betekenen dat er telkens een gevecht met de ruimte moet worden geleverd. We hebben gemerkt dat veel kunste naars in Europa bezig zijn om met tradities te breken door niet meer in theaters op te treden". Somber Winterink ontkent dat het Zo merfestijn een festival zal zijn waarvan de bezoeker somber te rugkeert. "Het blijft natuurlijk theater. Niemand van de kunste naars zal dat vergeten. Er zit ook heel wat humor in het programma: Pauline Daniëls, Tender, Peter Zegveld. Maar het is waar dat het programma vooral op confrontatie is gericht: wie zichzelf iets wil laten ondergaan, kan op het Zomerfes tijn terecht". Het Zomerfestijn krijgt dit jaar financiële en publicitaire steun van Zomerprogramma Stadsschouwburg AMSTERDAM (ANP) - De Stadsschouwburg in Amster dam heeft voor de zomermaan den een speciaal zomerpro gramma onwikkeld. Daarvoor zijn gezelschappen uit diverse landen gecontracteerd die to neel, dans, opera, operette, jazz, variété en beeldende kunst brengen. Uitgangspunt bij de pro gramma-samenstelling is dat de taal - gezien het toeristensei zoen - voor niemand een hin dernis mag zijn. Daarom zijn de toneelvoorstellingen uitslui tend Engelstalig. Zij worden uitgevoerd door het English Speaking Theatre Amsterdam. In het dansaanbod zit bin nenlandse- en buitenlandse folklore van het Folkloristisch Danstheater en het Ballet Folk- lorico de Mexico en moderne dans van Danskern. Het Natio nale Ballet presenteert traditie getrouw de jaarlijkse work shop. Het jazzprogramma bevat ex perimentele en traditionele jazz met onder meer een optreden van de Dutch Swing College Band. Opera- en operettevoor stellingen worden verzorgd door onder andere Compagnie Divas A.C. Mexico en de Hoofdstad Operette. De beeldend kunstenares Mirjam de Zeeuw exposeert tij dens de zomermaanden in de stadsschouwburg. Exposities Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse wetenschappen en geneeskun de in de 19e eeuw, t/m midden '87; di. t/m za. 10-17 uur, zo.'van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa, tot 21/6; 'De jaargetijden van de mens', tot 27/ 9; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, stelling 'Kunst van stof, t/m 5/7; di. t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur Hooglandse kerk - Middelweg, Fem Hulst met olieverfschilderijen, aqua rellen, gouaches, pasteltekeningen en tekeningen in gewassen inkt, t/m 6/7; ma. van 13-15.30 uur, di. t/m za. van 11-15.30 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg 59, Enk Jan Kuiper exposeert lithografieën uit de periode 1985-1987, ma. fm za. 9-18 uur, do. tot 21 uur. Galerie-Atelier Treetje Lager - Oude Rijn/hoek Pelikaanstraat, tekeningen en grafiek o.a. Jan Kroon, Angela Tul- fer, Henny Hartevelt, Marjan; kera miek van Anna Los, Stephan Sluyter, t/m juni; woe., do., vr. 13.30-18 uur, za. 12.30-17 uur, do. ook 19-21 uur. Kunstuitleen Leiden - Lammermarkt 35, sculpturen van Dorothe Jehoel, V m 28/6, woe. t/m za. van 14-17 uur, do. van 19-21 uur. Holliday Inn - Haagse Schouwweg 10. foto's van Henny van Oosten, van 5/6 tot 2/7, in de blauwe gang. De Vlietpanden - Vliet 45, tentoon stelling De Leidse Hofjes, t/m 3/7. di. en vr. 12-16.30 uur, do. 19.30 en 21.30 uur, za. 10-16 uur Galerie van der Vlist - Botermarkt 3, kleuretsen Laetitia de Haas, di. t/m za. tot eind aug. Galerie Stichting Burcht - Burgsteeg 14, en op de Burchtheuvel, Expositie 'Een verbeelding van buitenaf, werk van vijf Belgische kunstenaars, t/m 12/7, woe. t/m zo. van 12-17 uur Warmond Het oude Raadhuis' - Dorpsstraat 36, t/m 9/7; olieverfschilderijen van Jan Tinholt, di. en vr. van 19-21 uur, wo. Belgische kunstenaars exposeren do. en zo. van 14-16 uur, za. van 11-16 Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, bodem-, vondsten uit Alphen en Aarlander- veen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur; Cole Morgan, schilderijen, Hans René van der Vlis, schilderijen en tekeningen, van 28/6 t/m 30/8, di. t/m za. van 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur. Galerie Alba - Kortsteekterweg 42, Nico Liedorp, plastieken in roestvrij staal en acrylaat; Kees Ballintijn, fo tografiek, t/m 5/7; vr. za. en zo 10-20 Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijns burg zien' en de vaste collectie 'De Andere Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19- 21 uur, za. 10-16 uur. Noord wijkerhout Bibliotheek - Margreet van Polanen met vrij schilderwerk, bronsjes en plastieken, van 3/6 tot 1/7, open ma. wo. vr. 14-17 en 19-21 uur, do. 10-12 Noord wijk Hotel „Royal" - Voorstraat 76, Tiny orangerie", dag., beh.1 Galerie "De Linde" - Voorstraat 107, tuintekeningen in pastel van Juke Hudig, tekeningen van wilde- en tuin planten van Adriana Goedhart, tuin beelden van hardgebakken terracotta van Mieke Holt, 27/6 en 28/6 van 10-17 uur, tot 12/7 woe. do. vr. za. van 14-17 Leiderdorp Gemeentehuis - Engelendaal, Lidie Bossen exposeert 'Astronomische Verschijnselen' in olieverf, acryl en pastel, van 2/6 t/m 31/7; ma. t/m vr.8-17 Elisabeth-ziekenhuis - Simon Smit- weg, expositie textiele werkvormen van Lidy v.d Spek, t/m 19/7. werkdagen van 13-18 u Oegstgeest 'De Beukenhof - Terweeweg 2, Onno Boerwinkel met pastels, tot eind juli; The Keytones Katwijk aan Zee Galerie 'De Witte Duif - Koninginne weg 12a, grafiek van Karei Appel en Corneille, geopend op de zaterdagen t/m 4/7; van 11-13 uur en van 14-17 uur mengde technieken, Hanneke Zuiderhoek, keramische objecten, 11 m 27/6, open di. t/m za. 10-12 en 14-17 Noorden Hotel-Restaurant 'De Watergeus' - Si mon de Capelweg 10, Hanni von Ver- schuer, schilderijen op zijde en Char lotte von Verschuer, emaille wandta- bleaux, t/m 2/8; di. t/m zo. vanaf 12 Rijnsaterswoude Galerie de Barg - Woudsedijk 12, ex positie van gouaches geinspireerd op de 'Wonderbaarlijke wereld' van Rini Leefsma-Nagtegaal, 8/6 t/m 28/6; 14-17 Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Carla Schreuder exposeert aquarel len vooral gericht op bloemstillevens, hortensia's, rhododendrons,...in het Garden Restaurant de Paauwentuin. Marlies Moret, haar schilderijen zijn gebaseerd op de natuur, jaargetijden en sport, Zij heeft zich voornamelijk toegelegd op glasschilderen. 16/6 tot 1/9, open dag. 9-21 uur. Bezoekerscentrum Meijendel (boven- galerij) - Meijendelseweg 38, vijf na- tuurfotografen, Marcel Klut, Ineke Kreffer, Lex Kreffer, Jana en Ben Verboom, exposeren hun foto's over het thema 'Levend water', tot 27/6, open dag. 10-12.30 en 13-16 uur. Galerie 27 - Schoolstraat 27, expositie door Ingrid Santen (kunsthistorica), V m 22/8; do. vr. van 10-15 uur, za. 11-16 Concerten Klassiek Het wekelijkse wandelconcert in de Hartebrugkerk wordt morgenmiddag verzorgd door de Voorschotense Ma- rie-José Zwaan. Aanvang 15.00 uur. Het lunchconcert op woensdagmid dag in de Hooglandse Kerk wordt dit maal verzorgd door Rijk Jansen (Sweelinck Conservatorium). Aan vang 12.30 uur. Een aantal koren treedt woensdag avond in de Wassenaarse Dorpskerk op. Het betreft o.m. het kamerkoor William Byrd uit Hongarije, het ge mengd' koor Collegium Novum uit Polen en het dameskoor Juventus Paedagogica uit Tsjecho-Slowakije. Ook het koor Wassenaar Vocaliter zal van zich laten horen. Het programma bevat de namen van o.a. Poulenc, Ko- daly, Senft, Badings en De Klerk. Aanvang 20.00 uur. Pop In het zoldercafé van het LVC is van avond de Haagse band the Blanket te zien. The Blanket maakt new-wa- veachtige pop met een welgemeende knipoog naar de jaren 60. Aanvang 23.30 uur; Breestraat 66, Leiden. Het zomerreces in het LVC begint zondag. Zaterdag zijn voor het laatst de 'concertdeuren' open. Daarom een extra feestelijk programma met twee gerenommeerde bands. Als eerste groep zal Coka het podium betreden. Coka verraste menig Werfpopbezoe- ker in '85 met een krachtig optreden. Daarna verschijnt het Engelse trio The Keytones. The Keytones is een Amerikaanse getinte rock roll band uit Zuid Londen. Aanvang 22.45 uur. Den Haag Circustheater 20 28,12.15 uur; Daniel Wayenburg en Louis van Dijk (piano), presentatie: Pim Jacobs. Amsterdam Concertgebouw ma 29, 20.15 uur; HF Orpheus Chamber Orchestra m.m.v. Gidon Kremer, viool, met werken van Mo zart, Schubert, Schnittke en Stravins ky. di 30, 20.15 uur; HF Radio Filharmi- nisch Orkest o.l.v. Gunther Schuller, m.m.v. John Graham altviool, Felici- ca Weathers sopraan, Groot Omroep koor. Druchman-Aureole, Schuller- Farbenspiel, Lang-Eating living mon keys, Wilson-Spirit song. Muziektheater vr 26, 20.15 uur; Ballett der Stadi- sche Bühnen Frankfurt met 'Artifact'. zo 28, di 30, 20.00 uur; HF Teatro Comunale de Bologna met 'La Rondi- ne' van Puccini m.m.v. Pio Bonfanti, Danila Dessi, Bruno Beccaria e.a. Stadsschouwburg za 27, di 30,18.30 uur; HF Nationale Opera van Brussel met 'La finta giar- diniera', van W.A. Mozart, m.m.v. Ugo Benelli, Marek Torzewski, e.a DEN HAAG - In Den Haag, de meest Indische stad van ons land, is van daag de negentwintigste Pasar Ma lam Besar begonnen. De opening van deze 'enige echte' Pasar Malam, die bij zovele Indie- gangers zoete herinneringen oproept aan 'tempo doeloe', werd vanmiddag in de Houtrusthallen verricht door de Indonesische ambassadeur in ons land, M. Romly. De a vondmarkt, aangeduid als een 'groot Indisch feest voor iedereen', heeft ditmaal als voornaamste the ma de Indonesische provincie Noord-Sumatra. Er komt uit dat ge bied een dans-en muziekgroep, die dagelijks twee voorstellingen zal verzorgen. Ook wordt een uitgebrei de stoffenexpositie ingericht van 'oelos' en 'kain songket'. Op het grote artiestenpodium ver schijnen behalve krontjonggroepen bekenden als Sandra Reemer en Ri- chenel. Op dat podium paraderen ook enige op bijgaande foto afge beelde Indonesische mannequins, die o.m. een collectie van Noordsu- matraanse stoffen zullen tonen. De Pasar Malam, die tot en met 5 juli duurt, biedt overigens nog veel meer vertier. Men kan er volop Ba- neren langs de vele kraampjes met allerhande artikelen en men kan er vooral smullen van de vele soorten saté. Adoe, lekkersèg... (foto GPD) 4

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23