Q Verrassend einde aan doorsnee liefdesverhaal Boeiende analyse van een 'zwarte weduwe' Engeland ideaal voor korte goedkope vakantietrip VRIJDAG 26 JUNI 1987 PAGINA 21 'Storia d'amore': regie Francesco Masslli; hoofdrollen: Valeria Golino. Bias Roca-rey en Luigi Diderti; theater Kijkhuis. Leiden. Valeria Golina ontving in Venetïe de Gouden Leeuw voor haar rol in 'Storia d'amore', de film die latei- het festival van Rotterdam mocht openen. De liefdesgeschgeschiede- nis is net zo gewoon en de vorm even eenvoudig als de formulering van de titel suggereert. 'Storia d'amore' wordt door twee dingen gedragen: het spel van Go lina en het onverwachte einde. Hierdoor wordt de film met enige moeite uitgetild boven het niveau van weer een 'love story'. Bruna is de spil van een arbei- dersfamilie in een armoedige wijk van een grote stad. Terwijl ieder een nog ligt te slapen, moet zij elke ochtend een ellenlange bustocht ondernemen om in een welvaren der stadsdeel kantoren te schrob ben. Voor de mensen, die een paar sporten hoger op de maatschappe lijke ladder staan, over de glim mende vloeren naar hun bureau lo pen, staat Bruna thuis het ontbijt alweer klaar te maken. De rol van moeder en slavin is voor haar van zelfsprekend en ze lijkt er volledig in te berusten. Tot op een goede morgen een jongen in de lege bus stapt. Met de ze Sergio verlaat ze het ouderlijk huis om samen te gaan wonen op de bovenverdieping van een leeg staand huis. Wanneer in de buurt een koffiehuis wordt geopend, valt Bruna voor de bediende, Mario. Sergio laat de geliefden voor wat ze zijn en gaat zijn eigen weg. De af lossing van de wacht gaat bijna on gemerkt en wanneer Sergio na eni ge tijd terugkeert, is niets normaler dan dat hij bij Bruna en Mario in trekt. Het leven met zn drietjes gaat ut- stekend en de verwachte jaloezie gaat verrassend genoeg niet aan één van de jongens knagen maar aan Bruna. Zij voelt zih buitenge sloten wanneer Sergio en Mario meer belangstelling krijgen voor techniek en wetenschap en steeds minder voor haar. En dan volgt het einde, waar elke toeschouwer met ingehouden adem en vol verbazing naar zit te kijken. De spanning komt uit een onver wachte hoek en de afloop rommelt nog als een domderslag bij de zon nige Italiaanse hemel na. wanneer de zaallichten alweer aangaan. De verblufte toeschouwer kan slechts denken dat hij de film opnieuw moet zien, omdat hij blijkbaar iets belangrijks over het hooft heeft ge- Een mogelijke verklaring kan ge zocht worden in het feit dat Maselli als sociaal bewogen regisseur in Bruna zijn liefde voor de arbei dersklasse heeft willen betuigen en BIOSCOPEN Valeria Golino tussen haar twee geliefden. in het uitroeien van een kolonie gelijke boodschap, dan zou de film Valeria Golina ook speelt. Storia mieren de dood van het werkvolk op zn minst onevenwichtig te noe- d'amore' blijft voor het grootste heeft willen symboliseren. Wan- men zijn. deel een weinig bijzondere liefdes neer de liefde van de jongelui moet Hoe prikkelend het verrassende geschiedenis, dienen als vemakking van een der- einde ook is en hoe overtuigend LEONARD ENGEL 'Black Widow'; regie: Bob Rafelson; hoofdrollen: Debra Winger, Theresa Russell en Sami Frey; theater: Lido, Lei- Een zwarte weduwe is een spin die de mannetjes waarmee ze paart daarna om het leven brengt, en dat is precies wat Catherine doet. Zo laat de blonde vamp, die met deze gevaarlijke spin wordt vergeleken, zich althans de eerste keer noe men. Als ze 'zich echter van haar eerste bejaarde echtgenoot heeft ontdaan, neemt de zwarte weduwe (niet te verwarren met mevrouw Rost van Tonningen) een andere identiteit aan om elders een rij kaard zijn erfenis te onfutselen. Stof genoeg voor een broeierig en erotisch drama, waarmee regis seur Bob Rafelson zeven jaar gele den al zo goed overweg kon in de remake van 'The postman always rings twice'. Hij heeft 'Black Widow' zelf een psychologische thriller genoemd. Het woord thriller had hij echter beter achterwege kunnen laten. 'Black Widow' is zeker een boeien de analyse van de menselijke geest, maar van spanning is nau- In deze rubriek heb ik er ver scheidene malen opgewezen dat een film die wel bioscooproulatie heeft gehad absoluut niet beter behoeft te zijn dan een film die niet op een groot scherm te zien is geweest. Toch blijft bij velen het gevoel hangen van: die titel kennen we, dus de film zal wel goed zijn. Veel video-distribu teurs maken daar handig ge bruik van door met veel kabaal bioscoopfilms uit te-brengen die nauwelijks interessant zijn, maar waarvan men verwacht dat het grote publiek de titels nog kent. Deze week enkele voorbeelden van films die geen roulatie heb ben gehad, maar die meer dan de moeite waard zijn. Eén van de leukste komedies die ik in maanden heb gezien is 'Finders keepers' van Richard Lester. Het verhaal gaat over een lijkkist waarin zich geen lijk, maar een klein fortuin bevindt. Heel wat personen zitten achter het geld aan, maar de kist zit in een trein die dwars door Ameri ka rijdt en het is niet eenvoudig om bij het geld te komen. Dat al les heeft Lester heel intelligent door elkaar gehusseld en acteurs als Michael O'Keefe, Beverly d'Angelo, Ed Lauter, Brian Den- nehy en Louis Gossett jr weten er wel raad mee. Familie die meekeek, verzuchtte na afloop welijks sprake. Daarvoor worden te vroeg te veel tippen van de sluier opgelicht. De onnatuurlijke dood soorzaken zijn al meteen vastge steld, na een minuut of tien weten .we al hoe de zwarte weduwe te werk gaat en het kost de vrouwelij ke ambtenaar van het departement van justitie - haar tegenspeelster - maar weinig moeite om deze do dende kameleon op het spoor te komen. De wederzijdse fascinatie, er hangt even een relatie in de lucht, doet de spanning even opflikke ren. Maar Hollywood prefereert de heteroliefde en de snel daarop vol gende ontknoping is wel verras send, maar ook al niet echt span nend. Nu biedt 'Black Widow' gelukkig genoeg ander vertier. Zoals gezegd wordt de menselijke psyche vaar dig ontleed. Vooral het contrast tussen de twee vrouwen fungeert goed. Aan de ene kant Alex, de ambtenaar die geheel opgaat in haar werk en zichzelf daarbuiten geen pleziertjes gunt. Aan de ande re kant de zwarte weduwe die haar weg langs gefortuneerde vrijgezel len met glamour heeft geplaveid. Debra Winger is heel behoorlijk in de rol van achtervolgster. Maar FILMS OP VIDEO eensgezind: waarom tonen ze nooit eens een leuke film zoals deze op televisie in plaats van al tijd die geweldtoestanden. Van CBS/Fox. Geen echte komedie, maar wel vermakelijk is 'Kidco' van Ro nald F. Maxwell over vier kinde ren die een bedrijlje beginnen dat zo goed gaat lopen dat ze een gevestigd bedrijf bijna de grond inboren. De film is gemaakt voor kinderen, maar is voor volwasse nen ook best te pruimen. De jeugdige acteurs spelen heel goed en het verhaal heeft een aardig verloop. De laatste maanden verschij nen er nogal wat cassettes van entertainers en komieken. Belus- hi, Aykroyd, Eddie Murphy, ze zijn uitgebreid te bekijken in schetsjes of toneeloptredens. In 'Bill Cosby Himself geeft Cosby een conference van meer dan an derhalf uur. Nu is conference ei genlijk geen goed woord. Cosby is geen conferencier, zelfs geen komiek in de zin van iemand die grappen en moppen vertelt. Hij is een babbelaar, een kletser, ie mand die eindeloos kan praten over gewone onderwerpen. 'Bill Cosby himself gaat over Cosby en zijn gezin. Het lijkt wel of hij over de achtergronden van zijn veelbekeken tv-serie praat. Hij Zwarte weduwe Theresa Russell overweegt de grote attractie van 'Black Wi- enigt in haar rol sensualiteit en dow' is naar mijn mening Theresa lichte waanzin, precies de eign- Russell als achtervolgde. Ze ver- schappen die je de menselijke uit voering van een zwarte weduwe zou toedichten. BART JUNGMANN FILMHUIZEN Bill Cosby. (foto gpd> doet dat vaardig en met veel mi misch vermogen. Films met oudere acteurs die lekker lopen te mopperen, daar van lust ik wel pap van. In 'Terri ble Joe Moran' van Frank Cucci gaan de veteranen Art Carney en James Cagney flink tegen elkaar te keer. Cagney is een oud-bok ser die invalide is geworden en Carney is zijn verzorger. Prachti ge scènes hebben die twee. Daar kan Ellen Barker als de klein dochter van Cagney lang niet te genop. Zij doet een beroep op opa als ze in geldnood komt. 'Terrile Joe Moran' is gemaakt een paar jaar voor de dood van Cagney en is zijn eerste televisie film. Het is jammer dat Ellen Barkin haar rol lang niet aankan, maar wat Cagney en vooral Car ney laten zien is heel mooi. Alle films zijn van CBS/Fox Video. PETER DE ZWAAN 'Peggy Sue got married' is tot en met volgende week donderdag in het Kijkhuis te zien. Het is een film van Francis Coppola, waarin een verhaal wordt verteld dat verwant is aan dat van 'Back to the future'. Tijdens een school- renünie keert een vrouw terug naar haar eigen verleden toen ze de benijde schoonheid van school was (19.30 en 21.45 uur) Binnenkort is 'Blue Velvet' van David Lynch te verwachten, een film om naar uit te kijken. Een paar jaar geleden greep Lynch misschien iets te hoog met de verfilming van 'Dune', het sf-epos van Frank Herbert. Er wordtin 'Dune' gevochten om de heerschappij over een planeet (dinsdag, 19.30 en 22.15 uur). 'l'Ingorgo' is een bizarre film van Luigi Comencini, waarin hij een file totaal uit de hand laat lopen. De oorlog breekt zowat uit tus sen de benarde automobilisten en Comencini geeft daarmee een satire op de Italiaanse maat schappij (maandag, 20.00 en 22.15 uur). Ten slotte in het Kijkhuis woensdag 'Missing' van Costa Gavras. Het is een beklemmende film, waarin Jack Lemmon in een Zuidamerikaans land wan hopig op zoek is naar zijn ver dwenen zoon (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC draait tot en met zondag nog 'My beautiful laundrette' van Stephen Frears. Een innemende film over de hartstochtelijke vriendschap tus sen een Pakistaan en een skin head in een racistische maat schappij (21.15 uur). Volgende week donderdag en vrijdag in het filmhuis 'True Stories' van David Byrne. De zanger van de Talking Heads portretteert een denkbeeldig stadje in Texas (21.15 uur). (OP)NIEUW 'Black Widow' - Lido, Leiden 'The Fly' - uitstekende griezelfilm over jonge onderzoeker die insecten- trekjes gaat vertonen. Euro, Alphen 'Fantasia' - klassieke Disnev-film, ge tekend op muziek, Greenway, Voor- BLIJVERS 'Wanted dead or alive' - Sterke Rutger Hauer in minder sterke actiefilm. Li do, Leiden 'Terug naar Oestgeest' - verfilming van Jan Wolkers - Greenway, Voor schoten 'Color of Money' - Paul Newman en Tom Cruise treffen elkaar op het bil jartlaken, Lido, Leiden 'Police Academy 4' - vierde variatie op bekend thema, Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'De aanslag' - bekroonde verfilming van Mulisch' boek - Trianon, Leiden 'The name of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing van reeks moorden in kloostergemeen schap - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Hannah and her sisters' - de dagelijk se belevenissen van drie zusters in Manhattan - Trianon, Leiden 'Platoon' - Oscar-winnende film over oorlog in Vietnam, Lido, Leiden 'Crocodile Dundee' - Paul Hogan als SEKSFILMS 'Stimulator' - Rex. Leiden 'De perverse gravin - City, Katwijk Club Paradise' - City. Katwijk NACHTFILMS 'Bordello' - Rex, Leiden. 'Starmaker' - Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Euro. Alphen 'Sexboot' - Euro. Alphen 'The Fly' - Euro. Alphen DEN HAAG 'Defence of the realm' - Asta (463500), 16 jr. 'French luitenants woman', Asta. 16 jr. 'Raw Deal' - Asta, 16jr. 'Black Widow' - Babylon (471656), al 'Children of a lesser god' - Babylon, al 'One flewover the cuckoo's nest' - Ba bylon, 16 jr. 'Police academy 4' - Cineac (630637) 'Platoon' - Cineac, 16 jr 'Dangerously Close' - Cineac, 16 jr. 'The Color Purple' - Euro (667066), al 'Naam van de roos' - Metropole (456756). 16 jr. 'The morning after' - Metropole. 16 jr 'Platoon' - Metropole. 16 jr 'Room with a view' - Metropole, 16 jr Filmzomerfestival - Metropole 'Police Academy 4' - Odeon (462400), al. 'The golden child' - Odeon. 12 jr 'Black Moon Rising' - Odeon, 16 jr 'Firewalker' - Odeon, 12 jr. 'Speriamo che sia femina' - Le Paris (656402), al. 'Lovers Lane' - Le Paris, 18 jr. 'Every woman has a fantasy 2' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Stand by me' - Alfa (278806), al. 'Speriamo che se femina' Alfa, al.. 'Life of Brian' - Alfa, 12 jr. 'Black Widow' - Alfa, al. 'Room with a view' - Alhambra (233192), 16 jr. 'The Mosquito Coast' - Alhambra, al. 'Killing Cars' - Bellevue Cinerama (234876), 16 jr. 'Raw Deal' - Cinerama, 16 jr. 'One flew over the cuckoo's nest' - Ca lypso (234876), 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Calypso, al 'Le declin de l'empire amencain' - Ci- necenter (236615), 16 jr 'Sid and Nancy' - Cinecenter, 16 jr. Peril en la demeure' - Cinecenter, 16 jr 'Police Academy 4' - Cinema Int. (15124). al. 'Don Giovanni' - Cinema Int., 16 jr 'Platoon' - Cinema Int., 16 jr 'Police Academy 4' - City (234579), al. 'Platoon' - City. 16 jr 'Tough Guys' - City, al. 'Dangerously Close' - City, al 'The morning after' - City, 16 jr. 'Over the top' - City, 12 jr. ^Critical Condition' - City, al "l'lmportant c'est d'aimer' - Kritenon (2317080, 16 jr. 'II giardino dei Finzi Contini - Krite non, 16 jr 'Lust on the orient express' - Parisien (246540), 18 jr. 'Zwoele zusters' - Parisien. 16 jr 'Rosa Luxemburg' - The Movies (245790), 16 jr. 'Tiempo de Morir' - The Movies., 16 jr. Zomerfestival - The Movies, 16 jr 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Foreign Body' - Tuschinski, al. 'Platoon' - Tuschinski, 16 jr. 'Color of Money' - Tuschinski, al. 'Firewalker' - Tuschinski, 12 jr. 'Golden Chid - Tuschinski. 12 j. 'Flodder' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Children of a lesser God' - De Uitkijk (237460), al. TELEVISIE Dracula ontbloot zijn tanden de komende week diverse keren. Morgenavond op BBC 2 om 22.35 uur is Christopher Lee in die rol te zien. Dan wordt de film 'Dra cula, prince of darkness' ver toond. Als de graaf van het kwaad heeft Dracula een reïncar natie ondergaan en terroriseert een groepje toeristen in een kas teel. Deze Dracula maakt deel uit van een avondje griezelen bij de Engelsen. Om vijf minuten over twaalf (griezelige tijd) vervolgen ze met 'The evil of Franken stein'. Peter Cushing laat Dun can Lamont ontdooien om dood en verderf te zaaien. Enige voor zichtigheid is bij deze film gebo den. Er bestaan een paar versies van. In één daarvan zijn een paar scènes vervangen door nieuwe fragmenten die niet zo sterk zijn. De tweede Dracula deze week is George Hamilton die er in de komische 'Love at first bite' een allercharmantste bloedzuiger van maakt. De graaf wordt zijn kasteel uitgezet en gaat in New York op zoek naar een fotomodel (Susan Saint James). Hij beleeft veel onaangenaams in de grote stad, wordt dronken van het bloed van een alcoholist en vindt zijn geliefde uiteindelijk in een discotheek (dinsdag, Nederland 1, 22.35 uur). Twee dagen eerder is op Ne derland 2 de film 'Van Mao tot Mozart' te zien, een gefilmd por tret van de violist Isaac Stern dat in 1981 met een Oscar werd be kroond. Stern wordt gevolgd tij dens een reis door China, waarbij hij niet alleen concertteert maar ook lessen geeft op conservatoria (20.10 uur). Verder deze week twee wes terns die in de boeken als klas siek staan genoteerd. Maandag middag om 15.00 uur'The Sun downers' van Fred Zinnemann. Robert Mitchum en Deborah Kerr leiden in Australië als scha pendrijvers een nomadenbe staan. Kerr wil zich wel eens er gens vestigen vestigen, Mitchum niet. Volgende week vrijdag op Duitsland 1 'Bend of the river'. James Stewart staat aan het hoofd van een clubje landverhui zers dat met huifkarren een lan ge reis maakt. Als de voedsel voorraad te kort schiet, moet Ste-- wart de lange reis ook weer te rugmaken (20.15 uur). Over klassiekers gesproken: 'Rebecca' is morgenavond ook op Duitsland 1 te zien. Alfred Hitchcock verfilmde daarmee in 1940 een bekend boek van Daph ne du Maurier. Laurence Olivier speelt een welgestelde weduw naar die Joan Fontaine mee- troont naar zijn landhuis in Corn wall. De geest van Oliviers eerste vrouw is echter nog zeer promi nent aanwezig (22.20 uur). „Good shot!", zeg ik de biljarters na en met mijn keu applaudiseer ik op de vloer. We staan in een donker zaaltje, waarin alleen de twee bil jarttafels - 'snookertables' met ga ten in de hoeken van het laken - fel verlicht worden. De maker van die geweldige carambole is mijn gast heer, van wie ik alleen zijn voor naam heb verstaan: Roger. Hij heeft ons, toen de pub rond de klok van half elf de deur sloot, meege nomen in zijn Rover 3500 en zo zijn we onVerwacht beland in een heu se Engelse club („members only"), even ten zuiden van Londen. In een besloten club biljarten met 21 ballen af en toé een slok ne mend van het buitenmodel glas bier zonder schuim in de weten schap dat om half twaalf de tent ge sloten wordt: veel meer dan bij voorbeeld Duitsland of Frankrijk is Engeland „een andere wereld". En dank zij die alleraardigste Brit ten, die je met een onvoorstelbaar gemak in hun kring opnemen. krijg je snel meer te zien dan alleen de buitenkant ervan. Toch kun je - ook met de auto - binnen een halve dag in die andere wereld aan de overkant van de Noordzee zijn. Wij gingen vanmor gen even voor zevenen de deur uit naar Calais. Daar haalden we de 'ferry van 11 uur die ons binnen vijf kwartier naar Dover bracht, zodat we al rond het middaguur tussen de hoge hagen van de intieme land weggetjes reden. Engeland is bij uitstek geschikt voor een paar dagen er tussenuit. „Take a break" noemen ze dat daar. En zo heet ook het speciale programma waarmee het Britse Verkeersbureau inspeelt op die groeiende vraag naar weekend trips: „Take a break on a budget". Het systeem is eenvoudig. Bij ruim 200 hotels in Zuid-Oost-Enge- land kun je (minimaal) twee over nachtingen boeken voor een spe ciale prijs. Daarbij zijn ook de di ners ei>de uitgebreide Engelse ont bijten inbegrepen. Wij hebben geboekt in het gezel lige, 17e eeuwse hotel The New Flying Horse Inn in het dorpje Wye. De prijs voor twee overnach tingen, tweemaal uitstekend diner en tweemaal Engels ontbijt komt voor twee personen op zo'n drie honderd gulden. De overtocht heen en terug kost, dank zij het speciale tarief nog geen honderd gulden voor twee volwassenen en een auto. Voor dat bedrag kun je je blik verruimen van de metropool Lon den tot het prachtige landschap van bijvoorbeeld Kent, de tuin van Engeland, waar de bezienswaar digheden overigens niet beperkt hoeven te blijven tot de karakteris tieke oranje-gele cottage-tuinen. De historie is er nog tastbaar. Van de kastelen uit de tijd van Wil lem de Veroveraar tot de 'moeder' van de Anglicaanse kerk, Canter bury Cathedral. Maar ook op het sprookjesachtige pleintje van Chil- ham wordt een eeuwenoud verle den weer even werkelijkheid. Het is enerverend om dat, trek kend van dorpje naar dorpje, te ontdekken. Even pauzeren met een sandwich in een achttiende eeuwse pub, dan weer gluren door de kleine ruitjes van een 'Old book shop' en ten slotte belanden op een echte Engelse paarden-racebaan. Die rondrit eindigt aan de bar van Barry Law in The New Flying Horse Inn. „Half a pint of bitter, sir", zegt Barry en hij zet beleefd het glas op een badstof-onderzet ter. Een praatje over het weer en Amsterdam waar hij eens is ge weest. Dat is de man even verder op aan de bar ook. Hij stelt zich voor als Roger nog wat. Even later drinken we met een Brit of zes. Voor we het weten roept Barry dat het sluitingstijd is. „En ik besef dat van alles wat Engeland de reiziger te bieden heeft, de vriendelijke en gastvrije aard van de Britten toch wel de pa rel in de kroon is. Een schilderachtig Engels dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21