Amerikanen beter in wildwest-show Oranje vooral 'samen sterk' Kiwi's ontstellend zwak Straf Real gehalveerd Winnen komt banddikte tekort Talen weet van niets Fignon heeft haast Op conditie langs de Sowjet-Unie Van Alphen overleden Sparta mag blijven Nederland neemt genoegen met 4-0 Wiiii Kieft naar PSV Futre verhuist naar Atletico VRIJDAG 26 JUNI 1987 SPORT PAGINA 17 ZÜRICH (Reuter) - De strafmaatre- gelen van de tuchtcommissie de Europese Voetbal Unie (UEFA) tegen Real Madrid zijn in hoger be roep verzacht. De Spaanse kam pioen had aanvankelijk naar aan leiding van de ongeregeldheden in de thuiswedstrijd tegen Bayern München in de halve fmales van de Europa Cup I de eerstvolgende twee wedstrijden in een van de drie Europese bekertoernooien zonder publiek, televisie en radio moeten spelen. In Zurich halveer de de commissie van beroep don derdag achter gesloten deuren de straf. Real Madrid moet alleen het eerste duel zonder publiek, televi sie en radio spelen. De tweede thuiswedstrijd moet gespeeld wor den in een stadion, dat 350 kilome ter van Madrid verwijderd ligt. Bij die ontmoeting mag publiek, tele visie en radio aanwezig zijn. Het beroep van Real Zaragoza te gen de schorsing van Francisco Guerri werd afgewezen. Real Zara goza had protest aangetekend te gen de onevenredig lange schor sing van vier duels. ZURICH (ANP) - De Amerikanen bleken achteraf toch iets betere cowboys dan de ren ners van Peter Post. In een onvervalste wildwest-scene had Peter Winnen zijn seconde achterstand op Andy Hampsten moeten wegwerken om de Ronde van Zwitserland te winnen. Bij de goudsprint in Chur was voor de eerste tien seconden bonificatie te verdie nen, de tweede kreeg niets. Peter Winnen werd met banddikte verslagen door Ron Kiefel, sprinter uit de ploeg van Andy Hampsten, die met het kleinst mogelijke verschil voor de tweede opeenvolgende keer eindwinnaar werd. Geflankeerd door Peter Winnen en Fabio Parra glorieert de Amerikaan Andy Hampsten op het erepodium. "Die goudsprint in Chur was de enige plaats, waar we nog iets kon den proberen", legde de verliezer later uit. De laatste etappe was te vlak om er nog in een groepje van door te gaan." In Laax, waar de start van de slotrit naar de wielerbaan in Zu rich werd gegeven, belegde Peter Post een vergadering met zijn ren- ZÜRICH (ANP) - Na een nacht was de toestand van John Talen in het ziekenhuis van Chur be vredigend. Ploegleider Peter Post ging gisterenmorgen voor het begin van de laatste etappe van de Ronde van Zwitserland bij hem op bezoek. „John was bij kennis", rapporteerde Post, „hij heeft een hersenschudding en een hoofdwond. Als het mag van de dokter, wordt hij zo snel mo gelijk naar Nederland overge bracht." Post was er nog steeds ondersteboven van. „Zonde, wat zonde", zei hij voortdurend, „ik hoop dat hij snel herstelt." Talen had Post verteld, dat hij zich niets kon herinneren van de valpartij. Hij wist alleen nog, dat hij aan de afdaling was begon nen. Toen hij weer bij kennis De Belgische renner Frank van de Vijver reconstrueerde het on geluk in de afdaling van de Albu- la-pass. „Talen verloor de macht over het stuur in een bocht. We zagen allemaal dat we moesten remmen. Talen remde niet, waar schijnlijk omdat hij een kabel ka pot had getrokken. Hij raakte mij in de flank. Ik ging eveneens te gen de grond en Talen sloeg met zijn hoofd tegen een paaltje." ZURICH (ANP) - Laurent Fignon kreeg gisteren in de Ronde van Zwitserland een boete van zevenhonderd gulden. De Fransman stapte tijdens de laatste etappe af. Als reden gaf hij op anders het vliegtuig naar Parijs te missen. Dit vonden de organisatoren geen geldige re den en besloten hem daarom een boete op te leggen. Laurent Fignon start volgende week in Berlijn als favoriet in de Ronde van Frankrijk. In Zwiterland leverde hij geen enkele prestatie, omdat hij alleen wilde trainen voor de Tour de France. ners. Besloten werd Peter Winnen te lanceren in Chur bij de goud- sprint. Freuler en Thurau moesten het treintje vormen met Winnen in derde positie en Teun van Vliet in de vierde. De laatste moest er voor zorgen, dat de Amerikanen van Hampsten hem niet uit het treintje zouden drukken. Van Vliet zei la ter: „Het was een rodeo. Ik heb links en rechts verschrikkelijke kwakken uitgedeeld." Dat deed Thurau de laatste hon derd meter eveneens. Dat alle 92 renners overeind bleven was een wonder. Dertig meter voor de eind streep lag Peter Winnen in winnen de positie. Op het moment dat hij de buit binnen leek te slepen, kwam rechts van hem Lauritzen en links Kiefel opzetten. De Noorse helper van Hampsten kwam iets tekort, de Amerikaanse sprinter won met luttele centimeters voor Winnen het staafje goud en de tien seconden. „Die blonde reus kwam als een raket voorbij", bekende Winnen in Zürich, „ik heb verloren met de bevrediging er alles aan ge- AMSTELVEEN (GPD) - Het Nederlands mannenhockey team wordt steeds minder afhankelijk van de strafcorner. Hoewel de hoekslag nog altijd een belangrijk deel uit maakt van de totale produktie, die tot dusver in het toer nooi om de Champions Trophy tot stand is gebracht (13 goals), is bondscoach Hans Jorritsma erin geslaagd een dermate creatieve aanvalslijn te selecteren, dat veldgoals het evenwicht hebben teruggebracht. "Dat is ook een van de doelen, die ik met dit Nederlands team na streef', merkte Jorritsma gister avond na de 4-1 overwinning tegen de Sowjet-Unie op. "We zijn lang zamerhand zo ver, dat de corner niet meer overheerst. Op die ma nier ontstaat er een mooie balans. En wat misschien nog wel belang rijker is; het zegt iets over onze aanvallende spelstijl". Niet alleen op dat front heeft de technisch leider in Amstelveen re sultaat geboekt. De afgelopen da gen is komen vast te staan, dat het collectief de basis vormt van de succesvolle opmars, die de natio nale ploeg in de Trophy inmiddels - mede dank zij de misstappen van Australië en West-Duitsland (2-2), alsmede van Groot Brittannië (0-0) tegen Argentinië - naar de top van AMSTERDAM (ANP) - In zijn het klassement heeft gevoerd. Het woonplaats Amsterdam is gisteren wegvallen van routiniers als eerste op 56-jarige leeftijd de marathonlo- doelman Frank Leistra (gebroken per Piet van Alphen overleden. Als wijsvinger) en Cees Jan Diepe- beste tijd had de AACér Van Al- veen, die vanwege een onwillige phen, die pas op latere leeftijd ging knie ook tegen de Russen aan de hardlopen, een tijd van 2 uur 22 mi- kant moest blijven, blijkt veel min- nuten en 14 seconden staan. Dat der een probleem dan ooit te vo- was een officieus wereldrecord ren. Bovendien is de selectie zoda- der. r veteranen van 50 jaar Van Alphen gold als voorbeeld nig samengesteld, dat diverse spe lers op verschillende posities inzet baar zijn. "In India", benadrukte Jorrits- voor een generatie lopers. In zijn nia naderhand, „was ik al enthou- jeugd, die hij in de Haarlemmer- siast over de talloze mogelijkhe- meer sleet, was het er niet van ge- den, die ik met deze groep heb. In komen lid te worden van een sport- dit toernooi wordt een en ander be- vereniging. In het besef dat zijn vestigd. De flexabiliteit is daardoor ideaal - het rijden van de Elfsteden- terug. Voor de gelouterde krachten tocht - te afhankelijk was van om- is dat een prettige ervaring, want standigheden die hij niet in kon be- het betekent, dat ze niet zo onder palen, ging hij hardlopen. druk staan. Ze kunnen eens een mindere dag hebben of een keer af zeggen zonder dat het grote in- r___vloed heeft op de kwaliteit. Dat thon: negentiende in 2.40. Zeven maakt ze sterker", jaar later verbeterde hij in de Ame- Die ontwikkeling wordt het rikaanse plaats Eugene het record sterkste in beeld gebracht door voor vijftigjarigen: 2.22.49. Drie Tom van 't Hek. De aanvoerder jaar later hep Van Alphen in Rot- werkt tot dusver een allesbehalve terdam nog 35 seconden sneller, sterk toernooi af, maar presenteert Van Alphen overleed aan een her- zich in het veld als een inspirerend senbloeding. Hij wordt dinsdag be- verlengstuk van Jorritsma. "Van 't graven. Hek", stelde de bewindvoerder ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse voetbalclub Sparta mag in ieder geval tot 2010 van haar accommodatie Het Kasteel in de woonwijk Spangen gebruik blijven maken, in tegenstelling tot wat jarenlang de bedoeling was. Dat heeft de gemeenteraad van Rotterdam donderdagmid dag met 24 tegen 12 stemmen be sloten. De voetbalclub krijgt hierdoor de mogelijkheid een subsidie van vier ton aan te vra gen voor het opknappen van Het Kasteel. Het was al meer dan vijf jaar de bedoeling van het stadsbestuur om de Spartanen uiterlijk in 1992 uit Spangen te verhuizen. Het Kasteel zou dan moeten plaats maken voor groenvoorzieningen waar een groot deel van de buurtbewoners voorstander van is. Alle mogelijkheden die B. en W. onderzochten brachten echter geen soelaas. Vervolgens besloten B. en W. dat Sparta dan in ieder geval tot 2010 maar moet blijven waar het is, op voorwaarde dat de club -die al sinds mensenheugnis in de stadsvernieuwingsbuurt Spangen is gevestigd- zijn oefen- veld naast de muren van Het Kasteel moet afstaan, zodat in elk geval nog een klein park in Spangen kan worden aangelegd. vast, „heeft dit seizoen een aantal maanden met blessures gesukkeld en dat wreekt zich momenteel een beetje. De rest van de groep heeft daarentegen door het opvoeren van de trainingsarbeid goed over winterd en dat is duidelijk merk baar. De conditie is prima en ook fysiek zijn we fit. Dat is een van de redenen dat we hier zo goed preste ren. Een groot aantal spelers is zelfs door de goede resultaten naar een niveau gegroeid, dat ze door gaans bij de club niet halen". Noodzaak Vandaar, dat de bondscoach niet de noodzaak ziet van een gefor ceerde rentree van Diepeveen, die zich gisterochtend in het Onze Lie ve Vrouwegasthuis in Amsterdam meldde voor een onderzoek van zijn knie. „Wat er precies aan man keert is nog steeds niet duidelijk. Gelet op de ervaringen met Tim Steens, die eerder een soortgelijke blessure had, maar door een te snelle terugkeer later nooit meer kon spelen, wil ik voorzichtig zijn. Zo lang het goed gaat heeft het geen zin om Diepeveen extra te be lasten". Aanvankelijk zag het er naar uit, dat behalve Leistra en Diepeveen ook Erik Parlevliet niet oproep baar zou zijn voor het duel tegen de Sovjet-Unie. De Tilburger meldde zich woensdagavond met 38,6 gra den koorts bij de bondsarts en die temperatuur bleek gisterochtend nog verder te zijn opgelopen. Met geneesmiddelen werd de opko mende griep teruggedrongen, zo dat hij alsnog kon worden ingezet. Op eigen verzoek kwam de aanval ler na de pauze echter niet meer te rug, omdat er een nieuwe krachts explosie in de conditieslag met de Russen niet meer inzat. De Sowjet-formatie was in de tweede omloop ook aan een adem pauze toe. De tamelijk oude spe lersgroep, die zich met slechts drie wedstrijden in eigen land op de Champions Trophy had voorbe reid, kwam in die periode nauwe lijks meer vooruit. Vooral niet, toen Floris Jan Bovelander de pat stelling van het matige eerste be drijf met een strafcorner had door broken. Die treffer demoraliseerde de Russen kennelijk zo, dat Neder land via Robbert Delissen met een spectaculaire tip-in, Tom van 't Hek en opnieuw Bovelander de Poloteam start met nederlaag SEVTLLA (ANP) - De Nederlandse waterpoloploeg verloor gisteren de openingswedstrijd van een zeven- landentoernooi in Sevilla. Neder land was tegen de Sowjet-Unie kansloos: 6-14. De periodestanden waren 1-2, 3-6, 2-2, 0-4. Mark van Belkum scoorde vier keer. De ove rige treffers kwamen op naam van Noordegraaf en De Vries. o Robert Delissen is dolblij met zijn treffer tegen de Sowjet-Unie. Taco van der Honert valt hem bij. (foto anp> marge moeiteloos kon uitbouwen. Op die manier vijzelde de Oranje- equipe het doelsaldo, dat op de fi naledag best eens beslissend zou kunnen zijn, fors op. Alleen de strafbal, die de Russen in de slotseconden kregen toege wezen (en benutten), drukte het ge middelde enigszins. Dat doelpunt vormde het enige smetje op het blazoen van de Nederlandse af weer, die zich tot dusver zo sterk manifesteerde, dat ze het minste (drie goals) werd gepasseerd van alle acht deelnemende landen. In die zin paste invaller-sluitpost Ro nald Jansen zich met een foutloos optreden probleemloos aan, al ver scheen de Eindhovenaar tot erger nis van velen opnieuw zonder mas ker in het veld. Richard Aggiss, de Australische bondscoach, noemde het gedrag van Jansen onverantwoord. „Ik sta het in elk geval niet toe. Sterker nog, ik zou zo'n keeper nooit in mijn selectie opnemen. Het is ge woon levensgevaarlijk". Zijn collega Jorritsma wilde zo ver echter niet gaan. "Ik heb het hem gevraagd, maar hij vindt het een te grote belemmering. Ik zeg er niets meer van", verdedigde de coach de opvatting zijn doelman, die tegen Argentinië gewond raak te, omdat hij geen gezichtbescher mer droeg. "Jansen moet dat zelf maar uitmaken. Het is zijn verant woordelijkheid". AMSTELVEEN (ANP) - Het Nederlandse vrouwen- hockeyteam won de vierde wedstrijd voor het toer nooi om de Champions Trophy wel, maar bleef tegen het bijzonder zwakke Nieuw-Zeeland steken op de halve produktie van Australië, dat in de eerste wed strijd met 8-0 van deze tegenstander had gewonnen. Bij de vier treffers, die voor de 4.000 toeschouwers vielen, was slechts één velddoelpunt, vlak na rust van Martine Ohr. Marieke van Doorn benutte twee straf- ballen, invalster Helen van de Ben schoot raak uit de dertiende strafcorner, nadat Lisanne Lejeune de voor gaande keren had gemist. Nieuw-Zeeland is geen schaduw meer van de ploeg, die vorig jaar in Amstelveen vierde werd tijdens de strijd om de wereldtitel. Zeven speelsters konden dit keer evenwel de reis niet meemaken, deels omdat ze zich niet vrij konden maken, deels omdat de persoon lijke bijdrage voor de reis van 1700 gulden niet opge bracht kon worden. In tegenstelling tot het herentoer- nooi om de Champions Trophy moeten de dames teams de reis namelijk zelf bekostigen. En omdat de Nieuwzeelandse hockeybond nogal armlastig is, die nen de speelsters zelf een fors deel te betalen om de oversteek te maken. Nieuw-Zeeland, met Pat Barwick als coach in plaats van de teruggetreden Wayne Boyd, is intussen wel be zig de Olympische plaats voor Seoel alsnog uit handen te geven. De resultaten tot nu toe, met 0-22 als doelcij- fers na vier wedstrijden, zal de keuzecommissie van de FIH ongetwijfeld tot nadenken stemmen. Yvonne Buter maakte in het Nederlandse doel voor het eerst in dit toernooi haar opwachting in plaats van Det de Beus. De HGC-keepster had net zo goed aan de kant kunnen blijven. Dan had ze net zoveel te doen gekregen, namelijk niets. Het duurde tot drie minuten voor rust voordat de 1-0 op het scorebord kwam. Ma rieke van Doorn benutte toen een strafbal, die uit de doelworsteling na de zevende strafcorner voort kwam. Nadat Martine Ohr er vijf minuten in de tweede helft 2-0 van had gemaakt, kon Van Heumen overgaan tot het inbrengen van Marise Abendanon en Helen van de Ben voor Ohr en Noor Holsboer. Even later werd het 3-0 door weer een strafbal van Van Doorn en Van de Ben bepaalde vier minuten voor het einde de uitslag op 4-0 bij haar eerste succesvolle strafcorner. Voor het overige was het een wedstrijd om weer snel te verge ten. Morgen moet Nederland aantreden in de beslissen de wedstrijd om de eerste plaats tegen Australië. De ploeg van coach Brian Glencross moet zich vandaag nog wel eerst Canada van het lijf houden om de kan sen te bewaren. Als Australië op doelcyfers ten achter blijft, heeft Oranje aan een gelijkspel voldoende voor het veroveren van de eerste Champions Trophy in de historie van het vrouwenhockey. daan te hebben. Het was een mooi spel eens aan zo'n sprint deel te ne men met de ketting op de twaalf." De Panasonics werden bij de tus- sensprint enigszins verrast door de situatie. Winnen: "Peter Post was voor de start bij John Talen in het ziekenhuis in Chur geweest. Hij was direct de plaats van de tussen- sprint gaan verkennen. Post zag dat de laatste achthonderd meter een rechte lyn vormden. Dat bleek niet zo. Driehonderd meter voor het spandoek lag nog een flauwe bocht. Het mag geen excuus zijn, de sprint werd perfect voor mij aangetrokken". De Amerikanen rond Hampsten kregen zo'n kick van de triomf in Chur, dat ze in het resterende deel van de etappe een cordon legden rond de kop van het peloton. Ze pedaleerden in zomerse tempera turen in moordend tempo naar de Oerlikon-baan. De gereputeerde pistier Urs Freuler tracteerde zijn supporters op de verwachte sprint zege. Winnen en Hampsten deelden over en weer schouderklopjes uit. De Amerikaanse klimmer was een fortuinlijke eindwinnaar. Hij werd immers gedomineerd in de cols door Winnen en de Colombiaan Parra. Hampsten, niet in zijn aller beste doen, klampte aan, waar het maar mogelijk was en profiteerde op de voorlaatste dag vooral van het werk van Parra. "Ik kwam hier in de eerste plaats om vorm op te doen voor de Tour de France", gaf Hampsten eerlijk toe. "Het was een crazy race, die in mijn voordeel uit draaide." Vorig jaar droeg Hamp sten tien van de elf dagen de lei derstrui. De 51e Ronde van Zwitserland was toch een wedstrijd van de Ne derlanders. Steven Rooks, Johan van der Velde, Teun van Vliet en Peter Winnen zorgden voor vier etappezeges. Dat waren er vijf ge weest als John Talen in Liechten stein in gewonnen positie niet de verkeerde weg was opgestuurd. Op de voorlaatste dag belandde Talen met een hersenschudding in het ziekenhuis van Chur. EINDHOVEN (ANP) - Willem Kieft (24) zal het nieuwe seizoen voor PSV spelen. De landskam pioen en de veertien-voudige inter national kwamen gisteren tot over eenstemming voor een vier-jarige contract. Kieft, die drie seizoenen bij Pisa speelde en het laatste jaar voor Torino, meende dat zijn voor uitzichten in Turijn minder gun stig waren, nu de spelersgroep daar drastisch is "uitgedund". Kieft, voor wie een transferbe drag van ongeveer 2,5 miljoen gul den moet worden betaald, is de derde speler die door PSV werd aangetrokken, eerder werden al contracten afgesloten met Hans Gillhaus (Den Bosch) en Sören Lerby (Monaco). Op last van Johan Cruijff keert Frank Rijkaard voortijdig terug van de Mundalito in Milaan. Hoe wel de voorstopper van Ajax toe stemming had van voorzitter Harmsen om daar als gastspeler te fungeren gebood zijn coach hem om de koffers weer te pakken. MILAAN (AFP) - FC Porto is er toch niet in geslaagd zyn interna tionaal Jose Futre voor volgend seizoen te behouden. In Milaan werd bij het Mundialito-toernooi bekend dat jonge vedette een con tract heeft getekend voor vier jaar bij Atletico Madrid. Futre verliet het toernooi en zijn huidige werk gever woensdag al om in Madrid de laatste details te regelen. Zonder Futre behaalde FC Porto gisteravond zijn eerste overwin ning in het voetbaltoernooi in Mi laan. De Europese bekerwinnaar versloeg op de derde speeldag In- ter met 2-0 (1-0). In het San Siro- stadion waren slechts 15.000 toe schouwers getuige van de Portuge se zege. Porto nam in de 18e mi nuut de leiding door Placido. Vijf minuten na de rust verdubbelde Frasco de stand. Ook Barcelona smaakte het ge noegen van de eerste overwinning. De Catalanen wonnen met 3-1 van Paris Saint-Germain. De Parijse club nam in de zevende minuut nog wel een voorsprong door een treffer van Poullain, maar de Brit Gary Lineker schoot binnen het half uur twee keer raak voor zijn Spaanse werkgever. Na rust be paalde Hugues de eindstand op 3- 1. AC Milan, kwam niet in actie, maar blijft eerste met twee overwinningen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17