'liever ambtenaren dan raadhuis weg' Kasteel naar vormingscentrum Zoeterwoude stelt huizen beschikbaar voor asielzoekers Kavelprijs in Haaswijk niet omlaag WD wil mogelijkheden handhaven pand II illielminapark onderzoeken Voorschoten wil wellicht beleggers in de ann nemen Silo afgebrand Wethouder zet vraagtekens bij verkeersmaatregelen Verkeersplan teruggestuurd V.D. B0RN-ELEKTR0TECHNIEK Elektro technische installatie materialen PAGINA 14 VRIJDAG 26 JUNI 198' ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude zal voortaan één wo ning per jaar beschikbaar stellen aan asielzoekers. Dat werd gister avond besloten tijdens de raads vergadering. Aanleiding om het punt ter dis cussie te brengen was het verzoek van het rijk aan alle Nederlandse gemeenten om per 1000 inwoners drie asielzoekers op te vangen. Voor Zoeterwoude zou dat aantal van 24 asielzoekers in drie jaar tijd betekenen. Aanvankelijk zag burgemeester Houdijk weinig in het verzoek. Hij stelde gisteravond dat de gemeen te per jaar vijftig nieuwe woningen zou moeten bouwen om aan de be hoefte van de eigen bevolking te voldoen. De gemeente krijgt er echter maar 23 per jaar toegewe- Burgemeester en wethouders zijn dan ook van mening dat het rijk voor deze stroom van asielzoe kers extra woningwetwoningen aan de gemeenten moeten toeken nen. Gebeurt dat niet, dan zal de gemeente Zoeterwoude ook niet meewerken, zo oordeelde de bur gemeester. Waarna protest van PZ-raadslid vond dat er in Zoeterwoude nog wel huurhuizen leeg staan. Huizen waarvoor weliswaar hoge huren worden gevraagd, maar die deson danks kunnen dienen om een aan tal vluchtelingen te herbergen. Aangezien ook de woningbouw vereniging wil meewerken, stelde het PZ-raadslid voor om toch een vrijwillig contract met het rijk aan te gaan. In dat contract wordt het aantal op te nemen asielzoekers vermeld, alsmede de tijd waarbin nen de opvang zal plaatsvinden. Raadslid Roessen (CDA) gaf na mens zijn fractie te kennen dat ook Zoeterwoude zijn solidariteit moet tonen met degenen die in hun ei gen land gevaar lopen. Hij stelde Tegenstand kwam er van WD- raadslid Mulder, die het met burge meester en wethouders eens was. Mulder wilde als voorwaarde voor toelating stellen dat Zoeterwoude meer mag bouwen dan het rijk 'geeft'. Naar zijn mening worden de gevolgen van het overheidsbe leid afgewenteld op de gemeenten. Een stelling waarmee CDA- raadslid Roessen het oneens was. Het gaat volgens hem in de eerste plaats om het helpen van mensen in nood. "Zelfs met het bestaande aantal woningen moet mijn voor stel, met een beetje goede wil, zijn uit te voeren", aldus Roessen. Een Raadslid Kolff: best huizen be- meerderheid van de raad bleek het schikbaar voor asielzoekers... met hem eens te zijn. «archieffoto) OEGSTGEEST - De Oegstgeester D66-fractie en het CDA-raadslid mevrouw van der Bend zijn de enigen die erop tegen zijn dat kasteel en landgoed Oud-Poelgeest in erfpacht aan het gelijknamige vormingscentrum worden uitge geven en dat dit centrum om het kasteel te kunnen restaureren, voor 1,3 miljoen gulden bij de gemeente leent. Met 14 tegen drie werd zodoende gisteravond een "historisch" raads besluit genomen, aldus wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken), om dat wél te doen. D66 en Van der Bend willen Oud-Poelgeest verkopen. D66-voorman Poelmans, hoewel tamelijk eenzaam in zijn opvattingen, maakte toch de nodige indruk met zijn betoog. CDA-wethou- der van Veen (financiën): "Er wordt ook door degenen die het niet met ons eens zijn op ni veau gediscussieerd". D66'er Poelmans stelde dat er met het be sluit geen enkel belang is gediend. Niet dat van de gemeente, noch dat van het vormings centrum en noch dat van het kasteel. Het be lang van de gemeente is vooral gelegen in de openbaarheid van het complex voor het Oegst geester publiek en de gebruiksmogelijkheden van het complex voor culturele doeleinden. Poelmans: "Het gebruik van het kasteel door derden is tot dusverre weinig indrukwekkend. Dat belang weegt dus niet op tegen de finan ciële risico's die de gemeente nu op zich neemt. Een gemeente moet niet proberen zo veel mogelijk eigenaar van een kasteel te blij ven, of kasteelheer te spelen. Overheden zijn slechte eigenaren. Dat geld kunnen we wel be ter besteden". Ook het belang van het kasteel is met de erf pacht niet gediend, vindt Poelmans. Voor de restauratie is twee miljoen gulden nodig, heeft de architect berekend, maar volgens de demo craat staat het vrijwel vast dat dat bedrag zal worden overschreden. Kapitaalkrachtigen kunnen zulke tegenvallers veel beter opvan gen dan de gemeente met zijn gemeenschaps gelden, denkt hij. Bovendien zouden kastelen die in handen van particulieren zijn in veel be tere staat verkeren dan die eigendom zijn van een overheid. Ook het vormingscentrum is niet met de erf pacht gediend, zette Poelmans de D66-zaag in de derde poot onder het voorstel. "Wij dragen het centrum een goed hart toe maar de ge meente heeft geen taak bij het instandhouden van het centrum, dat is een taak van het minis terie van wvc". Het vormingscentrum is vol- CDA'er Van der Bend meldde dat zij nog al tijd niet is overtuigd van de voordelen die erf pacht boven verkoop zou hebben. Zij noemde de erfpachtregeling "niet verantwoord". Wethouder Kohlbeck (PvdA) en zijn CDA collega Van Veen, de twee bedenkers van he. voorstel, zien het allemaal niet zo donker in Ze wijzen erop dat de gemeente nu bevrijd i: van de jaarlijkse Oud-Poelgeest-lasten var 127.000 gulden. Dat geld kan nu mooi worder besteed aan de vele andere monumenten dit Oegstgeest rijk is. Het instandhouden daarvar moest al die tijd gebeuren door te putten ui' het daarvoor eigenlijk niet bestemde stads- er dorpsvernieuwingsfonds. gens Poelmans tot niet meer in staat dan een "mariginale exploitatie" van het kasteel en loopt dus grote kans in de financiële proble men te komen. Het moet immers een erfpacht van een kwart ton opbrengen, alsmede een grote lening aflossen met alle rentekosten van dien. Als het centrum failliet gaat, dan krijgt de gemeente weliswaar een gerestaureerd kas teel terug maar dan is het volgens Poelmans veel moeilijker om Oud-Poelgeest te verko pen. Liever had hij gehad dat Oud-Poelgeest nu in het openbaar wordt verkocht. OEGSTGEEST - Overeenstemming over de manier waar- Kolff volgde^ Mevrouw Kolff op het probleem van de veel te krap gehuisveste Oegst- .j .1... j geester ambtenaren moet worden opgelost, is nog ver te zoeken bij de raadsfracties. B en W lanceerden gisteravond in de gemeenteraad drie mogelijkheden en in plaats van het maken van een keuze voegden de fracties er hun eigen "opties" aan toe. Sober Het CDA zelf opteert voor "een •sobere oplossing", aldus Verha gen. Het personeelsformatieplan De WD, de grootste fractie, lijkt nog het meest drastisch te werk te willen gaan. Zij wil onderzocht hebben welke takken van 1 tenarenapparaat moeten worden afgehakt, willen de ambtenaren in het oude vertrouwde pand aan het toont aan dat uitbreiding 1 Wilhelminapark 17 kunnen blijven Personeel er voorlopig niet in zit zitten. Echte keuzes hoeven er nog dus de zaak zal nie* verder uit de kort en goed voor om de komende onderzoek niet te worden gemaakt. B vragen louter toestemming W City Arcade bereikt top ALPHEN AAN DEN RIJN - De winkels van City Arcade aan de Al- phense Van Boetzelaerstraat zijn allemaal verkocht. Nog twee wo ningen zijn beschikbaar. Gisteren werd g.evierd dat het hoogste punt zouden er van het nieuwe complex is bereikt. Volgens J.B. Sellenraad, verbon den aan het makelaarskantoor De Stigter, Sellenraad en Partners is bij de verkoop van de winkels den gepleegd, sterk gelet op het niveau ervan. Volgens hem is het aardig gelukt om de zaken zo te selecteren dat de Arcade zich kan presenteren als sPrak desalniettemin over het paradepaardje van het een- J 3' trum. B en W dragen drie mogelijkhe den aan. Bijbouwen in het Wilhel- minpark, nieuwbouw en alle pan den in het Wilhelminapark afsto ten, of: nieuwbouw huren en afsto ten van de panden in het Wilhelmi napark. Als'de projectontwikke laar die de nieuwbouw voor zijn re kening neemt dezelfde is die de Wilhelminaparkgebouwen koopt, zouden er voor de gemeente inte ressante financiële afwikkelingen in het verschiet liggen. Vooral wanneer de nieuwbouw op ge meentegronden zou kunnen wor- VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten onderzoekt of zij gro te ondernemers en institutionele beleggers kan inschakelen bij het bouwen van de jaarlijkse contin genten. Grote voordeel van een sa menwerking kan zijn dat de ge meente, wanneer de rijkssubsidies tegenvallen, toch wat beter vast kan houden aan de oorspronkelij ke planning. Dit werd gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering in voorzichtige bewoordingen gezegd door wethouder J. Visser. Duide lijk werd dat aan een samenwer king nogal wat haken en ogen zit ten. Zo moeten de woningbouw verenigingen mogelijk afzien van hun recht zelf een architect en bou wer te zoeken, aangezien de grote firma's alleen interesse tonen wan neer ze alle woningen in een be paald jaar mogen bouwen. Boven dien claimen ze vaak werk voor de komende jaren. Valt over die eerste eis nog wel te praten met de gemeente, ze wei gert zich voor meer dan een jaar vast te leggen. De samenwerking moet alleen worden voortgezet wanneer ze goed uitpakt, aldus de gemeentebestuurders. Zij hebben al enkele verkennende gesprekken gevoerd en merkten duidelijk "dat de beleggers- en kapitaalmarkt voor kleinere gemeenten moeilijk toegankelijk is, zeker wanneer het gaat om vijf- of tientallen wonin gen. Sommige ondernemingen wil len wel kleinere aantallen bouwen, maar moeten dan wel de zekerheid hebben dat ze datzelfde jaar ook in andere gemeenten aan de slag kun nen", aldus wethouder Visser. PvdA-fractieleider Wegman i ge voelig onderwerp dat ook veel bij de burgerij zal losmaken". De so cialist doelde op het feit dat aan het begin van de jaren tachtig het ge meentehuis aan het Wilhelmina park voor 6,1 miljoen gulden is ver bouwd en klaarblijkelijk nu zelfs aan vervanging toe is. Volgens Wegman moet de gemeente Oegst geest, die wel flink aan het bezuini gen is op het sociaal-cultureel werk, de burgers luid en duidelijk aantonen waarom er wél geld is voor nieuwbouw voor de eigen ambtenaren. De PvdA is overigens zelf niet tegen nieuwbouw. Sterker nog, Wegman pleitte ervoor ook te onderzoeken of in het geval dat er voor nieuwbouw wordt gekozen, direct te bekijken of de aan de rand van het dorp gelegen bibliotheek niet aan het nieuwe gemeentehuis kan worden vastgeplakt, evenals "al die activiteiten die nu in het ge meentecentrum Dlaatsvinden". CDA-fractieleider Verhagen noemde dat idee op voorhand "niet reëel en had het verder over "Weg- mans fratsen". ZOETERWOUDE - Bij een vee voederbedrijf aan de Zoeterwoud- se Weipoortseweg is gistermiddag een silo zo goed als afgebrand. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De politie "kan nog niets zeggen" over de mogelijkheid dat de brand is aangestoken. De scha de zou ook nog niet in geld zijn uit te drukken. De brand ontstond niet lang na dat werknemers de silo hadden verlaten. Het was toen vier uur. De brandweer heeft dik een uur nodig gehad om de vlammen de baas te worden. De schade valt relatief gezien mee. De silo was namelijk klaar om gesloopt te worden. De silo was echter opgetrokken uit "goed hout" dat als het verkocht had kunnen worden, geld in het laatje had gebracht. de verschillende rneentehuis handhaven, de aan de plannen te doen. Die toestemming overkant van het moedergebouw hebben ze nu gekregen. gelegen panden opknappen en om extra ruimte te creëren het pand Rhijngeesterstraatweg 2 in de huis vesting van de ambtenaren betrek ken. Dat pand wordt thans ver huurd aan een architectenbureau. "Ik ben me ervan bewust dat het streven om alles optimaal te orga niseren zo niet kan worden ge haald, maar er spelen méér aspec ten mee", aldus Verhagen. Ook PPR-eenling Van Eisen staat nog niet te dringen om de eerste palen voor nieuwbouw de grond in te rammen. Hij wil eerst eens nagaan of het bestaande gebouw niet veel beter kan worden gebruikt. "Neem de raadszaal, die zit vanavond vol maar staat voor het grootste deel van de week leeg". Van Eisen pleit te ervoor om de raadsvergaderin gen in kastéél Oud-Poelgeest te houden zodat de raadszaal en de eraan vast zittende trouwzaal 'vrij komen' voor ander gebruik. WD-fractieleider Rijks bracht met zijn betoog de nodige beroe ring teweeg. Hij droeg het college op duidelijk te maken wat er met de omvang van het ambtenarenap paraat zou moeten gebeuren als al les bij het oude zou blijven. Vol gens wethouder Kohlbeck (perso neelszaken. PvdA) moet er dan eenderde van het personeel weg. Dat antwoord noemde Rijks "wei nig serieus". Hij vroeg zich af hoe lang het dan geleden moet zijn dat er in het gemeentehuis 60 ambte naren rondliepen. Rijks wil weten of handhaving van het gebouw "waaraan iedereen zo verknocht is" betekent dat "pakweg" de sportvelden dicht moeten. Of worden andere dan de sportambtenaren dan geprivati seerd? Burgemeester Scheenstra en PPR'er van Eisen vinden dat de WD die keuzes zelf maar moet maken. PvdA-fractieleider Weg man waarschuwde voor een "ge vaarlijke" discussie waarbij het ge meentelijke takenpakket net zo lang wordt aangepast tot dat de ambtenaren in het gemeentehuis passen. Dat is volgens Wegman de wereld op zijn kop zetten. Wethouder Kohlbeck (PvdA) legde uit dat de problemen echt ernstig zijn. Volgens de normen is er 2900 vierkante meter vloerop pervlak nodig voor de ambtenaren en moeten ze het met 1800 stellen. Dat er in zes jaar tijd zo veel méér ruimte nodig is, komt volgens Kohlbeck onder meer door de toe name van het aantal parttimers, de groei van het aantal formatieplaat sen als gevolg van nieuwbouwwijk Haaswijk dat bijna twee keer zo groot is geworden als aanvankelijk werd gedacht en door de ruimte- verslindende automatisering. Uit breiden in het Wilhelminapark zelf, acht hij vrijwel onmogelijk. "Het Wilhelminapark is al vol". Wethouder Visser stapt uit het ludieke koetsje en heropent het kruispunt Van Beethovenlaan/Bachlaan/Prins Bemhardlaan. VOORSCHOTEN - Bij de herope ning van het kruispunt Bachlaan/ Van Beethovenlaan heeft de Voor- schotense verkeerswethouder J. Visser gistermiddag voorzichtig betwijfeld of de verkeersmaatregel goed uitpakt. Als het aan de ge meente ligt kiezen automobilisten die van de brede, geasfalteerde voorrangstraverse Admiraal de Ry- tersingel/Van Beethovenlaan ko men, niet langer de Prins Bem hardlaan. Ter hoogte van de kruising met de Bachlaan is die weg heel smal gemaakt en valt de overgang tus sen asfalt en straatstenen heel na drukkelijk op. "Probleem is echter dat het verkeersgedrag onvoor spelbaar is", aldus de wethouder, die somber aanstipte dat er de eers- komende jaren nauwelijks iets aan valt te doen wanneer de aanpassin gen verkeerd uitpakken. Overigens zijn de eerste protes ten al binnen: bewoners van de Charlotte de Bourbonlaan en Julia na van Stolberglaan vinden niet plezierig dat de gemeente automo bilisten via verkeerspijlen hun richting uitstuurt. Ze zijn bang dat het sluipverkeer richting Wasse naar dan helemaal niet meer te stuiten is. Ondanks meevaller van negen miljoen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Nu het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten zich toch bereid heeft getoond om zeven - en niet vier - procent uit te keren over de negen miljoen gul den die de gemeente Oegstgeest positief staat op de grondexploita tie van Haaswijk, mogen de raads leden een robbertje uitvechten over de bestemming van de extra Haaswijk-guldens. Een en ander betoogde burgemeester Scheen stra de raad gisteravond. Er is één voorwaarde: het geld moet Haas wijk ten goede komen. Pas-als er een bestemming voor het extra geld is gevonden, kunnen de cijfertjes in het stuk worden aangepast. Vandaar dat de raad de grondexploitatie gisteravond nog niet goedkeurde. Eigenlijk waren de raadsleden dat toch al niet van plan. Door het stuk weg te stem men hadden ze een signaal willen geven, richting het Bouwfonds, dat ze het er niet mee eens waren dat ze maar vier procent kregen. Eén dag voor behandeling van het stuk, zijn B en W er echter in geslaagd het Bouwfonds Neder landse Gemeenten te overtuigen van hun gelijk. Volgens Scheen stra was daar slechts één, harmo nieus verlopen, kort gesprek voor nodig. Wat voor mooie dingen de raad ook allemaal bedenkt, zó bena drukte de eerste burger, de kavel- prijs kan niet worden verlaagd met het extra Haaswijk-geld. Direct na het nu begonnen zomerreces, in augustus, zullen er beslissingen vallen. In de wandelgangen wordt erop gewezen dat die negen miljoen niet te absoluut moeten worden gezien. Een groot deel van de positieve boekwaarde is ontstaan doordat wegen in de nieuwbouwwijk later zijn aangelegd, bij voorbeeld de Haaswijklaan, dan gepland was. Er zijn als het ware uitgaven uitge steld. Desalniettemin blijven de rente-opbrengsten de moeite waard, zoals is gebleken. Zo lijkt de brug over de Haarlem mertrekvaart naar het toekomstige recreatiegebied rond de Klinken bergerpias een stuk dichterbij te zijn gekomen. Wordt die brug werkelijkheid dan is het door wa ter omringde Haaswijk met drie bruggen ontsloten. Een brug voor alle soorten verkeer over het Oegstgeester kanaal, nog een over het kanaal maar dan voor fietsers en voetgangers en nog een voor langzaam verkeer over de Haar lemmertrekvaart. Tussen de twee laatste bruggen moet dan een route komen. Ook voor in oud-Oegst- geest woonachtigen, zou zodoende een heel korte route naar het re creatiegebied worden gecrëeerd. ZOETERWOUDE - Het door burgemeester en wethouders aangedragen Zoeterwouds verkeersveiligheidsplan kan in de ogen van de raadsleden geen genade vinden. Het plan, voornamelijk bedoeld om sluipverkeer en hardrijders uit de bebouwde kom te weren, zal nu nog eens worden be- 1 sproken voordat het wordt aangenomen. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Raadslid Roessen (CDA) verklaarde namens zijn partij dat geen van de uitgangspunten van zijn fractie in het plan terug te vinden is. Zowel wat betreft het punt over de veilige schoolroutes als op dat van het tegengaan van het sluipverkeer achtte hij het onvoldoende. Woordvoerder Ringersma van Progressief Zoeterwoude vond het meer een voorlichtings- dan een verkeersveiligheidsplan. Hij had er geen dui delijke en concreet uitgewerkte visie in kunnen ontdekken. Ringersma drong aan op publicatie van een 'actieplan 1988', met maatregelen voor volgend jaar dus, het liefst al in augustus/september. In onze zaak vindt u alle installatie materialen, van groepenkast tot gloeilamp sinds 1959 gevestigd als installatiebedrijf en u vindt ons al weer jaren in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. U vindt bij ons de grootste sortering gloeilampen-t.l. buizen en halogeengloeilampen dealer van Lumiance spots en spanningrail en van de Philips minirail. I RiriRD - Watermolen 10. Tel. 071-215.215 Landelijk erkend installateur.t

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14