TAD LEIDEN Steed Extra tegenvaller van 10 miljoen Ê£#dSÊ 'Benoemvoorlichter vredesactiviteiten' LEIDSCH DAGBLAD Udo de Haes: 'Hef tol bij bruggen, ponten en tunnels' 'Reserves van EBR na fusie handhaven' GS willen vuilverbranding voorzien van milieustraat Insluiping Onderkomen Seylla mogelijk niet gesloopt s VRIJDAG 26 JUNI 1987 Gemeente gaf in 1986 veel meer geld uit LEIDEN - De gemeente Leiden wordt geconfronteerd met een ex tra tekort van acht miljoen gulden. De gemeente komt dit bedrag te kort over 1986. De directeur van de Gemeentelijke Accountantsdienst Bewoners Stevenshof vangen bot LEIDEN - De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft gister avond de bezwaren van een aantal bewoners van de Stevenshof tegen de bouw van twee bedrijven op het bedrijfsterrein Westwal verwor pen. De commissie meent dat wan neer de bewoners zich bij de aan koop van hun woning goed hadden geïnformeerd, zij op de hoogte hadden kunnen zijn van de plan nen om hier twee bedrijven te ves tigen. De argumenten van de bewoners dat zij verkeerd waren voorgelicht door hun makelaar, veranderde daar volgens de commissie niets aan. Ook wees de commissie het verwijt van de hand dat de ge meente de toenmalige toekomstige bewoners had moeten inlichten over de plannen voor een bedrijfs terrein. De advocaat van de bewoners moest gisteravond toegeven dat 'de kaarten juridisch zijn geschut'. Hij deed echter een beroep op de commissie toch rekening te hou den met de vervelende omstandig heden waarin zij terecht zijn geko men. Wethouder Peters (ruimtelij ke ordening) wilde echter niet ver der gaan dan de toezegging dat de gemeente zal trachten de twee be drijven zoveel mogelijk met bo men en struiken te maskeren. (GAD), drs. W. Oudhof, zei dit van middag tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën, waar over de toekomst van de GAD wordt beslist. Volgens Oudhof is het niet uitgesloten dat de tekorten over 1986 uiteindelijk tien miljoen zullen bedragen. Bij de vaststelling van de begro ting over 1986 is geen rekening ge houden met een overschrijding van de geplande uitgaven. In 1985 bedroeg het tekort op de gemeen terekening 4 miljoen gulden. Vol gens Oudhof zijn de tekorten te wijten aan onvoldoende kredietbe waking. "Zonder kredietbewaking ontstaan vanzelf tekorten", zei de directeur van de accountants dienst vanmiddag tegen de leden van de raadscommisie financiën. Oudhof ging dan ook in op het onderzoek dat het bureau Van Dien Co heeft ingesteld naar de administratieve organisatie van de directie financiën. De belangrijk ste conclusie van het bureau is dat er onvoldoende maatregelen zijn 'Woningen Oranjegracht het mooist' LEIDEN - Het woningbouwpro ject aan het de Oranjegracht is vol gens bewoners uit Leiden en om geving het mooiste gebouw van Leiden. Dit blijkt uit een prijs vraag, uitgeschreven door de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). Ruim 30 procent van de inzen ders vindt dat dit gebouw de archi tectuurpublieksprijs van de BNA verdient. De prijsvraag was be doeld om de mening van het pu bhek te horen over de architectoni sche kwaliteit van een aantal ge bouwen in de Leidse binnenstad. het rapport is te constateren dat de conclusies van de GAD juist zijn geweest. Dan zou bij de bespre- ander getroffen om 'een juiste, volledige en tijdige administratieve verwer king van de cijfers te realiseren'. Een van de oorzaken hiervan is dat king van het rapport er drie verschillende computersys- licht zijn gaan schijnen temen worden gebruikt. Daarnaast stelt Van Dien Co dat de verant woordelijkheden binnen de direc tie financiën onvoldoende zijn vastgelegd. de GAD". Het college van B en W wil de GAD opheffen en de accountant- staak overhevelen naar het Verifi catiebureau. Het bureau is enkele KERNWAPEN •RIJE In het rapport wordt gesteld dat maanden geleden geprivatiseerd, de meeste oorzaken van de finan ciële chaos een structurele aanpak vereisen. Het bureau adviseert de gemeente daarom om een inforrrta- die tijd was het verbonden aan de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Het college denkt met de maatregel 350.000 gulden te tie- en automatiseringsplan op te besparen. Het GAD heeft altijd be stellen. Het maken van zo'n plan kost ongeveer een jaar. Om de plannen te realiseren zijn volgens het rapport 'meerdere jaren' nodig. Oudhof schat dat met het uitvoe ren van de aanbevelingen van Van Dien Co minstens een half mil joen is gemoeid. Een woordvoerder van de ge meente zie dat Van Dien Co nog streden dat het opheffen zo'n grote bezuiniging oplevert. Oudhof benadrukte dat vanmid dag nog in zijn speech voor de commissie financiën. Volgens zijn berekeningen levert het overheve len van de GAD naar het Verifica tiebureau maar 4000 gulden op. Om de overgang te realiseren moet de gemeente wel een bedrag van niet is gevraagd om een offerte uit 931.000 gulden investeren, te brengen. Wel zal het bureau op verzoek van de gemeente het 'in formatie- en automatiseringsplan' nader uitwerken. Het verslag van het Utrechtse bureau, waarmee een bedrag van 60.000 gulden was gemoeid, is in april uitgebracht. Het college B en W heeft standpunt over ingenomen LEIDEN - Dat Leiden een keriiwapenvrije gemeente is, is binnenkort ook te zien. Jackie Missler van het Leids Vredesplatform overhandigde wethouder H. de la Mar gisteravond het eerste bordje 'Kemwapenvrije gemeente', dat onder of boven een plaatsnaambord wordt gehangen. Alle plaatsnaamborden zullen straks een dergelijk toevoeging krijgen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Het Leids Vredesplat- form wil in het gemeentehuis een nog altijd geen steunpunt voor voorlichting over jenomen. de vredespolitiek en -activiteiten in Leiden. Daarvoor zou een part- daarom nog met time medewerker moeten worden de commisie fi- aangesteld, waarbij kan worden Oudhof stelde vanmiddag gedacht aan een dienstweigeraar. zijn toespraak dat het verslag De medewerker zou als contact van van Dien Co wel besproken moeten fungeren tussen ambtena- had moeten zijn. "Aan de hand van ren en de bevolking. Circa 80 mille beschikbaar voor vredesmonument bij GSD LEIDEN - Voor het kunstwerk voor de vrede ofwel Vredesmonument, een initiatief van het Leids Vredesplatform, is een bedrag van ongeveer 80.000 gulden beschikbaar. Daarvan is 25.000 afkomstig van de Gemeen telijke Sociale Dienst, die in verband met de uitbreiding van het gebouw via de 1 procents-regeling nog een kunstwerk 'tegoed' heeft. Het Vredesmonument komt daarom in de buurt van de GSD aan de Langebrug te staan, op een plaats waar veel publiek langs komt. Welke plek dat is, is nog niet bepaald. Een opdracht is evenmin nog geformu leerd. De mogelijkheid bestaat dat voor het ontwerp een prijsvraag wordt uitgeschreven. LEIDEN - "Bij alle bruggen, auto ponten en tunnels over en onder het Noordzeekanaal, het Amster dam-Rijnkanaal en de Rijn tot aan Hoek van Holland zou tol moeten worden geheven". Prof. dr. H.A. Udo de Haes deed deze aanbeve ling vanmiddag in zijn oratie 'Per soonlijk voordeel: van vijand tot bondgenoot in het milieubeheer". Udo de Haes aanvaardde hiermee het ambt van bijzonder hoogleraar in de milieukunde aan de Leidse universiteit. De leerstoel is door het Wereld Natuur Fonds bekos tigd. Door tolheffing en een drasti sche verhoging van de benzine-ac- cijns zou volgens De Haes het au- Het Platform ventileerde die wens gisteravond tijdens een ver gadering met gemeenteraadsleden. Het kreeg daarbij nul op het rekest van de wethouders H. van Dongen en H. de la Mar. Van Dongen zei het een slechte zaak te vinden wan neer voor elk nieuw probleem een aparte ambtenaar wordt aange steld. "We hebben een minderhe den-ambtenaar, een ouderen-amb tenaar, een emancipatie-ambte naar en er is gevraagd om een ho mo-ambtenaar. De functie van steunambtenaar staat juist ter dis cussie, omdat die voor andere ambtenaren een alibi kan zijn zich met die problemen niet of minder bezig te houden". Een steunpunt is volgens het Het Platform kreeg van De la Mar wel bijval in het verzoek te be kijken of de gemeente een voor lichtingsfolder over de vredespoli tiek kan uitbrengen. Daarin zou den behalve kernbewapening ook onder meer de verhouding Oost- West en de conventionele bewape ning aan de orde moeten komen. De la Mar ziet bij het opstellen van een folder wel haken en ogen. Hij zei te vrezen dat, om er brede steun in de gemeenteraad voor te krij gen, de brochure compromis-achti- ge teksten zal moeten bevatten, zo als 'Bewapening is wel slecht maar er is sinds 1945 toch vrede'. Hij vindt het echter evenmin een goe de zaak wanneer een brochure al leen de goedkeuring van een krap pe meerderheid in de raad draagt. toverkeer drastisch kunnen den teruggebracht. "Natuurlijk P'a"prm nodig omdat heeft deze benadering via de prijs het autorijden ook bezwaren. informatie over de vredespoli- tiek en -activiteiten bij verschillen- Naast praktische problemen kost afdelingen moet zijn. Van Don- het de burger gewoon weer extra geld. Maar ik wil benadrukken dat het er bij deze financiële regeling niet om gaat dat de overheid erop vooruit gaat. Het geld dat binnen komt moet op de een of andere ma nier in de sector terug. In een ver betering van het openbaar vervoer en fietsvoorzieningen, het goedko per maken van taxi's, het compen seren van groepen die teveel scha de van de maatregelen ondervin den of ook in het bekostigen van toch nog noodzakelijke verkeers- voorzieingen", aldus Udo de Haes. LEIDEN - De Kamer van Koop handel wil dat de reserves van het Energiebedrijf Rijnland intact DEN HAAG - Provinciale Staten voelen wel wat voor de bouw van een nieuwe vuilverwerkingsinstal latie in het westelijk deel van Zuid- Holland. Een definitieve beslissing Radactie: Simon© van Driel en Meindert van der telefoon 144941, toestel 217 of 222. K •fc-'wnv. - Volière (1) De volière in het Plantsoen staat door bezuinigingen op de tocht. Althans, zo heet dat in po litieke termen. De gemeente moet de uitgaven verminderen met als gevolg dat gemeentelijke instellingen of voorzieningen moeten inkrimpen of zelfs ver dwijnen. Het laatste dreigt te ge beuren met de enige openbare volière die Leiden rijk is. Wethouder Kuijers heeft voor gesteld het onderhoud in handen te geven van een vogelvereni ging. Dat wordt ook wel privati sering genoemd. Probleempje is alleen dat de vereniging nog moet worden opgericht, maar wie daar vraagtekens bijzet is een kniesoor. Dat moet gewoon gebeuren want anders betekent dat het einde van de volière. Het uitvoeren van de gemeen telijke bezuinigingsplannen leidt ertoe dat de huidige verzorgers Jan Dongelmans en Pieter Mul der in ieder geval worden over geplaatst naar een andere werk kring. Dongelmans is als werk nemer van de plantsoenendienst vier jaar geleden bij de volière geplaatst toen hij een collega op volgde. Hij zal straks zijn oude beroep van tuinman weer opne- "Voor mij is het dus niet zo'n grote overgang. Dat is voor hem wel even anders", zegt hij hij naar Mulder knikkend. Mulder zegt al bijna 20 jaar met de vogels in het Plantsoen te werken. Hij wordt betaald door de Gemeen telijke Sociale Werkplaatsen. Waar Mulder naar toe gaat is nog allerminst zeker. Het dreigende afscheid van de vogels gaat hem zo te zien en te horen erg aan het hart. Direct van school kwam Mul der bij de volière terecht. Het staat hem nog helder voor de geest hoe het uit 1929 daterende gebouwtje vlak voor zijn in diensttreding totaal werd ver nieuwd. "De toenmalige volière was een verschrikkelijke bouw val geworden. Het barstte van de kippeluizen - er liepen toen nog sierkippen rond - en delen van het hout waren helemaal verrot. De verbouwing was daarom hoognodig. In de nieuwe volière zijn toen ook de wat grotere en mooiere vogels gekomen. Het zou daarom heel jammer zijn als dit moet verdwijnen". Het veran deren van werkkring zal kortom een hele overgang voor hem be tekenen. Ook de onzekerheid laat hem niet onberoerd. Beheerders Jan Dongelmans (rechts) en Pieter Mulder van de volière kunnen r gaan van de bezuinigingsplannen betekent dat ze worden overgeplaatst. Volière (2) Dat niet alleen de verzorgers als vogelliefhebbers een dreigen de sluiting van het vogelhok vre zen spreekt voor zich. Op mooie dagen trekt de grote vogelkooi vele mensen die op hun gemak naar de vogels gaan kijken. Wel ke Leidenaar heeft aan de hand van zijn moeder niet naar de pietjes staan kijken? Dongel mans: "Je ziet vaak dezelfde mensen, ouden van dagen, die op hun rondje hier halt houden om een praatje te maken. Het is een trekpleister voor veel Leidena- ren. Die zullen dat beslist gaan missen. Er zijn ook mensen die niets van vogels afweten. Die schelden een beo uit voor een kraai en zien een kanarie aan voor een mus". Het zal volgens Dongelmans nog heel erg moeilijk worden om vrijwilligers te vinden die de in tensieve verzorging op zich ne men. "Zij moeten in ieder geval minstens met z'n tweeën zijn. El ke dag moet er iemand aanwezig zijn om te voederen, water te ver versen en andere dingen te doen. Er wordt nog al eens wat ver nield door vandalen. In je eentje red je dat dus niet. Je moet kort om een ontiegelijke vogelliefheb ber zijn wil je het verzorgen van de 200 vogels als hobby kunnen volhouden". De gang van zaken rond de vo lière is bij de direct betrokkenen niet geheel duidelijk. Ze horen wel eens wat van boven, maar ook vaak via-via van bezoekers of vrienden. "Het kan geloof ik nog jaren duren voordat dit dicht gaat, maar misschien worden we komende vrijdag bij de baas ge roepen en krijgen we te horen waar we ons maandag moeten melden. Maar ja, dat gebeurt niet alleen hier, dat is overal zo", zegt Dongelmans op een berustende toon. Tijdens de vergadering van de commissie cultuur, volksgezond heid en groen van afgelopen woensdag werden de bezuini gingsmaatregelen besproken die door het B en W op tafel zijn ge legd. Daarbij kwam ook het af stoten van het dagelijks onder houd van de volière aan de orde. Het bleek dat de gemeenteraads leden zo hier en daar wel wat vra gen hadden, maar om te zeggen dat ze sluiting van de volière on aanvaardbaar of zelfs maar onre delijk vinden, nou nee. De 25.000 gulden besparing is kennelijk mooi meegenomen op een totale bezuiniging die in de miljoenen loopt. Alle kleine beetjes helpen, redenert de gemeente kennelijk. Ook Dongelmans heeft de in druk dat de animo onder raadsle den om de volière van de onder gang te redden gering is. Het be drag dat nu voor de vogels over blijft is zelfs nauwelijks genoeg om het voer te betalen. Wethou der Kuijers opperde dat spon sors misschien uitkomst kunnen bieden. Anders moet de vereni ging, die nog niet eens bestaat, zelf de voederkosten voor haar rekening nemen. Het voorstel van het CDA om de vogels te la ten adopteren kon bij de andere partijen zelfs geen reactie teweeg brengen. "Wie je ook spreekt", zegt Don gelmans, "ze vinden het allemaal jammer als de volière dicht gaat. Ik vraag me alleen af of de poli tiek en Leidenaren er daadwer kelijk wat aan willen doen. Ze vinden het allemaal prachtig, maar zodra ervoor betaald moet worden kiezen ze voor hun eigen hachie". Vakantie Dit is voorlopig weer de laatste aflevering van Steeds. We gaan deze zomer als iedereen op vakantie. De stadsrubriek hoopt uiteraard na de zomer weer bij u terug te zijn met nieuwe misstan den, curiositeiten en opmerke lijkheden uit de stad Leiden. Suggesties of reacties voor het komende seizoen zijn altijd wel kom. willen zij echter nog niet nemen. Zij willen eerst nader uitgezocht zien wat de financiële en economi sche gevolgen hiervan zijn. Dit bleek gisteren tijdens een vergade ring van de statencommissie voor milieubeheer. Het advies van de commissie be tekent dat de gemeenten Den Haag en Zoetermeer en de gemeen schappelijke vuilverwerking Lei den en omstreken voorlopig kun nen doorgaan met het maken van plannen voor de bouw van een vuilverwerkingsinstallatie in dit deel van Zuid-Holland. Deze nieu we vuilverbranding moet de huidi ge installaties in Leiden en Den Haag en de scheidingsinstallatie in Zoetermeer vervangen. De nieuwe vuilverwerkingsin stallatie zou volgens Gedeputeerde Staten - het dagelijks bestuur van de provincie - een 'bedrijf moeten zijn waar alle vormen van afval op verschillende mogelijke manieren kunnen worden verwerkt. Ze stre ven ernaar een zogenoemde 'mi lieustraat' in te stellen; een installa tie waar huis- en bedrijfsafval kan worden gescheiden, 'gerecycled' en verbrand. Het installen van deze 'milieustraat' mag de bouw van een nieuwe installatie - en dus de sluiting van de vuilverbrandingen in Leiden en Den Haag - echter niet vertragen. worden gelaten wanneer dit met een aantal regionale bedrijven voor gas, water en elektriciteit wordt sa mengevoegd tot één groot nutsbe drijf. Op deze manier zouden de ta rieven voor de verbruikers later kunnen worden verlaagd. De verschillende bedrijven die aan de fusie deelnemen hebben be paald dat de reserves 25 procent van het eigen vermogen moeten bedragen. Al het geld dat meer in de reserves zitten, wordt uitge keerd aan de gemeenten die bij de ze bedrijven zijn aangesloten. De Kamer van koophandel re kent voor dat door deze uitkerin gen het bedrijfsresultaat van het toekomstige nutsbesrijf verslech tert. Immers, het bedrijf zal door de lagere reserves eerder leningen moeten afsluiten en dus ook meer aan rente en afschrijving moeten betalen. Blijven de reserves in stand, dan zouden de tarieven voor de verbruikers kunnen dalen met 145 gulden, aldus de Kamer van Koophandel. De Kamer dringt er bij het EBR op aan om in de toekomstige raad van commissarissen van het nieu we nutsbedrijf twee commissaris sen afkomstig uit het bedrijfsleven te benoemen. Deze commissaris sen zouden moeten worden voor gedragen door de Kamer van Koophandel. LEIDEN - Uit een woning aan de Calandstraat is gisteren een porte monnee met een inhoud van ruim 1000 gulden ontvreemd. Het is niet bekend hoe men de woning is bin nengekomen. De politie heeft geen sporen van braak gevonden. LEIDEN - De gemeente onder zoekt of het mogelijk is het onder komen van Scylla aan de Cathrij- nestraat na het vertrek van de tafel tennisvereniging te slopen. Op die plaats zouden nieuwe woningen gebouwd moeten worden. Niet duidelijk is echter of nieuwbouw financieel haalbaar is. Volgens een woordvoerder van de gemeentelij ke directe ruimtelijke ordening wordt niet uitgesloten dat het hui dige onderkomen van Scylla door een andere (sport)vereniging in ge bruik wordt genomen. De directie sport en recreatie ziet echter wei nig in dit plan en houdt vast aan sloop. De tafeltennisvereniging heeft plannen om te verhuizen naar een nieuw te bouwen sporthal aan de Hoflaan. Het huidige pand van de vereniging, een voormalig fabriek spand, verkeert in slechte staat. De vereniging heeft twee verdiepin gen in gebruik die echter te laag zijn. Jaarlijks moet daarom dispen satie van de tafeltennisbond wor den gevraagd om de competitie wedstrijden toch aan de Cathrijne- straat te mogen afwikkelen. Er is wel overwogen om boven de nieuwe woningen een zaal voor Scylla te bouwen. De oppervlakte van deze zaal zou echter te klein worden, terwijl door nieuwbouw van twee zalen boven de woningen het nieuwe complex te hoog zou worden. Daarom heeft Scylla in overleg met de gemeente gekozen voor de bouw van een nieuwe zaal elders. Tegen het plan Hofiaan be staan in de buurt overigens veel bezwaren. Het is daarom nog niet duidelijk of de gewenste verhui zing ook daadwerkelijk doorgang kan vinden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13