Luchtakkoord EG weer van de baan k Holland Wht doe je als je ook na vijven een tekort in je portefeuille ontdekt? Block vernieuwt vloot Air Uitnodiging aan ex-koning Afghanistan schijnbeweging Conflict over Gibraltar Nog grotere beperldng van vangst walvissen 'Extra btw op prod likten die vervuilen' PAGINA 10 VRIJDAG 26 JUNI 1987 BOM OPGEDOKEN LUXEMBURG (ANP) - Het moeizaam tot stand gebrachte akkoord over de liberalisering van de Europese luchtvaart staat weer volledig op losse schroeven. Dat is het gevolg van een diepgaand verschil van mening tussen Spanje en Groot-Brittannië over Gibraltar. Toen raadsvoorzitter Herman de Croo (de Belgische minister van verkeer) het akkoord gisteren wil de formaliseren door het in stem ming te brengen verklaarde plotse ling de Spaanse minister, Abel Ca- ballero, dat hij tegen zou stemmen. Het akkoord zou dan van de baan geweest zijn. Een besluit tot libera lisering van de Europese lucht vaart moet namelijk met unanimi teit worden genomen. Nadat de Spaanse minister zijn standpunt bekend had gemaakt zag raadsvoorzitter De Croo af van stemming. Hij kondigde aan dat hij een nieuwe Europese transport- raad bijeen zal roepen op 30 juni. De Croo hoopt dat Spanje en Groot-Brittannië in de tussenlig gende dagen hun geschil zullen bij leggen. Het Spaans-Britse geschil spitst zich toe op het vliegveld van Gi braltar. Vanaf het moment dat het vliegveld werd aangelegd heeft Spanje betwist dat het rechtmatig onder Brits beheer zou zijn. "Als BOURNEMOUTH (AP) - Een Amerikaans voorstel om strengere maatregelen uit te vaardigen tegen commerciële walvisvangst die on der het voorwendsel van weten schappelijk onderzoek wordt uit gevoerd heeft gisteren steun gekre gen van de meerderheid van de In ternationale Walviscommissie die in Groot-Brittannië bijeen is. De commissie stemde met 19 te gen zeven bij zeven onthoudingen in met het Amerikaanse voorstel om vergunningen voor het doden van walvissen ten behoeve van de wetenschap te laten natrekken door het wetenschappelijke comité van de commissie. Dit om te zien of de betrokken vangst bijdraagt aan de kennis over het aantal walvis sen dat nog in de zeeën over is. De tegenstemmers waren Japan, de grootste afzetmarkt voor walvis vlees, Chili, IJsland, Noorwegen, Zuid-Korea en de Sowjet-Unie. China, Frankrijk, Mexico, Spanje, de kleine Antillen en de Solomon- eilanden onthielden zich van stem ming. Het merendeel van de 32 landen die de vijfdaagse conferentie in Bournemouth bijwonen, evenals alle 57 milieugroepen die eveneens aanwezig zijn om hun zaak bij de deelnemers te bepleiten, geloven niet dat de mensheid veel wijzer zal worden over het aantal walvis sen door de dieren te doden. De Japanse afgevaardigde Tat- suo Saito zei zeer teleurgesteld te zijn over het resultaat van de stem ming en te vrezen voor "de toe komst van deze commissie", die zich steeds verder heeft ontwik keld tot een club voor milieube houd. Vrees dat Japan, Noorwegen en IJsland uit protest het overleg zouden verlaten werd evenwel niet bewaarheid. In 1982 heeft de commissie be sloten de commerciële walvis vangst in 1986 stop te zetten om een telling van de walvisbevolking mogelijk te maken. Na protesten van Japan en Noorwegen hoefden deze landen zich niet aan het ver bod te houden, terwijl IJsland en Zuid-Korea aankondigden de vangst te zullen voortzetten onder de noemer wetenschappelijk on derzoek. Met de beslissing van de com missie zijn de VS gerechtigd straf maatregelen te nemen tegen lan den die in de ogen van de commis sie de wetenschappelijke vergun ningen misbruiken voor commer ciële vangsten. Mogelijke maatre gelen zijn een beperking van de Ja panse visrechten in Amerikaanse wateren en strafheffingen op de in voer van vis in de VS. De laatste stap zou niet zozeer Japan treffen, dat zelf veel vis importeert uit de VS, maar kan desastreus uitpak ken voor IJsland, dat het grootste deel van zijn vis naar de VS expor- we het Europese luchtvaartak koord accepteren erkennen we daarmee impliciet dat het vlieg veld Brits territorium is. Dat kun nen we niet accepteren. Deze zaak moet worden opgelost via onder handelingen tussen ons en de Brit ten", aldus de Spaanse minister. De Britten hebben altijd op het standpunt gestaan dat Gibraltar EG-gebied is. Spanje wist dat toen het bij zijn toetreding de Europese verdragen ondertekende. Het vliegveld van Gibraltar behoort tot Gibraltar en er kan geen sprake van zijn dat de status er van veran dert door een luchtvaartakkoord, aldus de Britten. Hoe die twee standpunten met elkaar verzoend kunnen worden is voorlopig nog niet duidelijk. Verschillende po gingen van De Croo om tussen bei de landen te bemiddelen zijn giste ren volledig mislukt. zullen' volgens Block wel beperkt blijven. De Air Holland-directeur zei ook op langere termijn te den ken aan vluchten naar Afrika en het Verre Oosten. Voornaamste markt blijft echter voor Air Hol land het Nederlands vakantiever- voer. Deze zomer zal de maat schappij ongeveer 175.000 Neder landers naar en van hun zonbe- stemming vervoeren, hetgeen vol gens Block neerkomt op een marktaandeel van ongeveer 22 pro cent. De ontwikkeling die zijn maat schappij sinds de eerste vlucht op 2 april' 1985 heeft doorgemaakt noemde Block gunstig. Het jongste boekjaar, dat 31 maart werd afge sloten, toonde een bedrijfsresul taat van 3,5 miljoen gulden, waar mee volgens Block de aanloopver liezen uit het eerste jaar zijn ge compenseerd. Over het onderhoud van de nieu we vloot is Air Holland nog in on derhandeling met onder andere British Airways, die tientallen 757's in gebruik heeft. Bij Air Holland werken op dit moment 165 mensen, inclusief de tijdelijke krachten. BROUWERSHAVEN (ANP) - Adjudant Stupers van de Mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine (rechts) toont een mijn die boven water is gehaald uit het Grevelingenmeer. Het explosief werd vorige week ontdekt door een sportduiker op de bodem van het meer. De 500-ponder, afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog is onschadelijk gemaakt. (foto anp» afgeleverd, is inclusief de oplei ding van vliegers een bedrag van 155 miljoen gulden gemoeid. Dit heeft Air Holland-directeur/ oprichter John Block gisteren be kendgemaakt. De Air Holland- vloot bestaat nu nog uit drie vlieg tuigen van het tvpe Boeing-727. Deze zullen de vloot gaan verlaten bij de komst van de 757-toestellen. Bij de financiering van de nieuwe vloot zijn de Algemene Bank Ne derland, de Amro-bank en de Ne- derlandsche Middenstands Bank betrokken. Ook zullen nieuwe aan deelhouders gaan deelnemen in de luchtvaartmaatschappij. De Tran- sol-groep, vanaf de start van Air Holland in april 1985 voor 80 pro cent aandeelhouder, zal dat belang terugbrengen tot 35 procent. De tweemotorige Boeing 757- toestellen zullen in de uitvoering van Air Holland plaats bieden aan 213 passagiers. De nu vliegende 727-vliegtuigen kunnen 189 passa giers vervoeren. Air Holland heeft gekozen voor Rolls Royce-moto- ren. De vliegtuigen behoren in hun klasse tot de geluidarmste en zui nigste in het brandstofverbruik. Block verklaarde van de moge lijkheden die deze vliegtuigen bie den voor lange afstandsvervoer ge bruik te willen maken door- ze in te zetten op chartervluchten naar Oostcanadese bestemmingen. De ze kunnen vanaf Amsterdam non stop worden gevlogen. De omvang van deze transatlantische vluchten SCHIPHOL (ANP) - De charter- luchtvaartmaatschappij Air Hol land heeft bij de Amerikaanse Boeing-fabrieken een order ge plaatst voor de levering van drie vliegtuigen van het type 757. Met de aanschaf van de toestellen, die in maart en mei 1988 zullen worden John tuucK, mei op ae acniergrond een model van de nieuwe Boeing 757. Air Holland zal deze zomer ongeveer 175.000 Nederlanders naar en van hun zonbestemming vervoeren. AMSTERDAM (ANP) - Net als bij loodhoudende benzine zou extra btw geheven moeten worden op milieu-onvriendelijke produkten. Tevens moet er een internationale wetgeving komen die de uitvoer van milieubelastende produkten uit Europa naar ontwikkelingslan den tegenhoudt. Tot deze aanbevelingen kwam gisteren de door de overheid, TNO en het Nederlandse bedrijfsleven georganiseerde Europese confe rentie over milieutechnologie. De bijeenkomst werd deze week in het kader van het Europese Jaar van het Milieu gehouden in het RAI- Congrescentrum in Amsterdam. Enkele honderden vertegenwoor digers van de overheid, de Europe se Gemeenschap, de onderzoekwe reld en de industrie, spraken met elkaar over nieuwe technologische ontwikkelingen ter bescherming van het milieu. In haar slotconclusie adviseerde de conferentie de overheid fond sen ter beschikking te stellen voor het ontwerp van milieuvriendelij ke produkten en de ontwikkeling van schone produktieprocessen. Men acht het van het grootste be lang dat de industrie al bij het ont werp van nieuwe produkten reke ning houdt met het milieu tot in de afvalfase toe, waarin haar artikelen uiteindelijk terechtkomen. De overheid en het bedrijfsleven moeten hier veel meer aandacht aan schenken, omdat daarmee een aanzienlijke bijdrage geleverd kan worden aan de bescherming van het milieu tegen giftige en schade lijke stoffen. Dr.ir. K. de Waal, ad junct-directeur van de divisie maatschappelijke technologie van TNO in Apeldoorn, tevens voorzit ter van de milieuconferentie, acht de overschakeling van de industrie op milieuvriendelijke produkten technisch en economisch moge lijk. Hij deelt niet de bezwaren van sommige ondernemers tegen de kostenverhoging die dit volgens hem met zich brengt. „Wanneer bij de aanvang van nieuwe fabricageprocessen met het milieu rekening wordt gehou den, hoeven deze niet duurder uit te vallen. Het is een mentaliteits kwestie". De Waal is daarom een voorstander van een prijsverho ging van milieu-onvriendelijke produkten door een extra btw-hef- fing, zoals koelkasten die voor het milieu belastende vloeistoffen en andere schadelijke elementen be vatten. DEN HAAG - Sowjet-partijleider Gorbatsjov wil kennelijk zo graag weg uit Afghanistan dat hij bereid is te biecht te gaan bij de bejaarde ex-koning van het land, koning Za- hir Sjah. Enkele weken geleden liet hij in het orgaan van de Italiaanse kame raden, Unita, doorschemeren dat de koning een rol kan spelen bij de oplossing van het Afghaanse pro bleem. Zijn zetbaas in Kaboel, Na- jib, mocht vervolgens een concrete door Peter van Nuijsenburg uitnodiging naar de Romeinse resi dentie van de bejaarde vorst stu ren. Najib verklaarde zich spon taan bereid de macht te delen met de 73-jarige ex-koning. De poging om Zahir in te schake len voor een Russische aftocht uit hun wespennest met een mini mum aan gezichtsverlies en een maximum aan machtsbehoud komt niet als een verrassing. De di recteur van het Afghaanse Infor matiecentrum in de Pakistaanse stad Pesjawar, professor Majrooh, beschreef verleden jaar al de weg via Rome als de voor de Sowjets ideale route voor hun terugtocht. Met Zahir in Kaboel zouden de Sowjets twee vliegen in een klap slaan. De blijvende aanwezigheid van de communisten in de rege ring garandeert hen een doorslag gevende stem in alle vitale kwes ties. En Zahir mag het regime zijn zo broodnodige legitimiteit ver schaffen. Het kan dan ook geen verbazing wekken dat hij voorlo pig voor de eer heeft bedankt. Zoals zo vaak in de diplomatie, is hetgeen in een voorstel niet wordt gezegd belangrijker dan wat wel aan het papier wordt toever trouwd. De uitnodiging van Najib ontbeert zelfs het geringste voor uitzicht op het houden van vrije verkiezingen en voldoet daarmee niet aan de minimumeis van het gematigde verzet. Van het verzet kunnen alleen de drie gematigde partijen supporters van de koning genoemd worden. Zij zien een rol weggelegd voor Za hir als hoofd van een overgangsre gering die na de Russische aftocht vrije verkieziningen uitschrijft. In die constructie is al geen plaats in geruimd voor de communisten van Najib, laat staan dat een permanen- De Afghaanse communistische partijleider Najib. fotoAP» te machtsdeling voor hen aan vaardbaar zou zijn. Voor de vier radicale partijen lig gen de zaken eenvoudiger. Zij her inneren zich dat Zahir tijdens zijn bewind te weinig tegenspel heeft geboden aan zijn neef Daoed die vooral oog had voor de Russische belangen in Afghanistan. Daoud pleegde in 1973 de coup, waarbij Zahir die toen in Rome verbleef, werd afgezet. Deze staatsgreep wordt door de radicalen gezien als het voorspel van de communisti sche machtsovername in 1978 en, uiteindelijk, de Sowjet-invasie in december 1979. Zahir is voor hen derhalve persona non grata. Motief Verondersteld mag worden dat de Sowjets en hun Afghaanse col laborateurs op de hoogte zijn van deze standpunten. De vraag is nu, wat zij, afgezien van het onvermij delijke propaganda-aspect, met de uitnodiging aan Zahir beogen. Voor het verder aanwakkeren van de verdeeldheid binnen het verzet is het bod van Najib duidelijk te mager. Het belangrijkste motief voor zijn laatste vredesoffensief moet waarschijnlijk gezocht wor den in de intriges in Kaboel. Het is bekend dat de Sowjets niet tevreden zijn over de presta ties van Najib. Na het echec met zijn voorganger Karmal, die er maar niet in slaagde de oorlog te gen het verzet te winnen, besloot het Kremlin de oorlog via de diplo matieke weg te winnen. Indachtig de stelregel dat bij een nieuw be leid, een nieuwe verpakking hoort, viel de keus op N^jib. Najib gold als energiek en daadkrachtig en was het enige alternatief voor Kar mal. Hij had maar een nadeel: hij was de chef van de geheime dienst, de Khad. Deze functie bleek afbreuk te doen aan zijn geloofwaardigheid als vredesapostel. Begin dit jaar stelde hij een staakt-het-vuren voor, dat door het verzet unaniem werd afgewezen. Hij probeerde, voornamelijk bejaarde, stamhoof den voor zich te winnen; zonder zichtbaar resultaat. Zijn gezag taande en de geruchten dat hij het veld zou moeten ruimen werden sterker. Om zijn politieke leven te redden is hij genoodzaakt op elke hint van Gorbatsjov te reageren met een voorstel dat de Sowjets be haagt, maar voor het gematigde verzet net niet aanvaardbaar is. De uitnodiging aan Zahir moet in dit licht bezien worden. Gor batsjov gaf in Unita de aanzet hier toe, Najib pakte die op, maar Zahir keurde het af. De vraag is alleen hoe lang Najib deze balanceeract kan volhouden. De acties van de verzetsstrijders (moedjaheddin) in Afghanistan zijn de afgelopen weken steeds driester en effectiever geworden. Sinds zij over Amerikaanse Stin- ger-raketten beschikken en met een voor het regime verontrusten de regelmaat Afghaanse vliegtui gen neerhalen, is hun moreel aan zienlijk gestegen. Dat speelt vooral de radicale partijen, die van geen compromis met Kaboel willen we ten, in de kaart. Zij hebben hun machtspositie ten opzichte van de gematigde groepen versterkt en daarmee Najibs manoeuvreerruim te drastisch verkleind. Als blijkt dat hij niet langer in staat is de rol te spelen die de Sow jets hem hadden toebedeeld en zijn arsenaal aan kunstgrepen uitgeput raakt, zijn zijn dagen geteld. Zijn opvolger en de Sowjets zullen ver volgens met realistische voorstel len moeten komen, willen zij met enig kans op succes een beroep kunnen doen op Zahir. Je hoeft niet op het Binnenhof te werken om te weten .hoe vervelend het is om even krap bij kas te zitten. Zeker als de banken al gesloten zijn. Gelukkig is er een manier om op ieder moment van de dag snel een gaatje in uw begroting te dichten. Met een salarisrekening bij de bank die nooit dicht is: de Nutsspaarbank. De enige bank in de regio die 24-uurs service heeft. V' Met nu al 21 geldautomaten. En we plaatsen er het komende jaar nog eens een tiental bi) (onder meer bij de Scheveningse Boulevard en in winkel centrum Leidsenhage). Zodat iedereen dag en nacht aan z'n geld kan komen Snel. Makkelijk. En het kost bovendien niks extra. Het enige dat u ervoor hoeft te doen is een salarisrekening te openen bi) één van onze kantoren en meteen te vragen naar I zo n handig pasje voor de S3P geldautomaat. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet meer. 24 Uur per dag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10