Volvo Car krijgt f 200 min cadeau Vrije luchtvaart in EG ver weg Zorgen over geldgebrek autofabriek Schulden voor veel mensen in bijstand 'onvermijdelijk' Britse pubs mogen straks hele dag alcohol schenken Kamer verlangt vrije handel in melkquota Smit-Kroes ziet nog geen voordelen voor consument Illegaal pellen van garnalen neemt nog toe 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het CDA en de WD en vermoedelijk ook de PvdA geven minister De Korte (economische zaken) het 'groene licht' voor een nieuwe schuldenregeling voor h|igaat Volvo Car in Limburg. Die komt er op neer dat de Staat en het Zweedse Volvo, dat geen sinds de stort van een prójecfin belangen meer heeft in de geheel Nederlandse automobielfabriek, tweehonderd miljoen 1985 inmiddels 5200 aanvragen in- gulden van de schuld van in totaal 524 miljoen gulden niet zullen vorderen. Over de ?Jd|cnd.do°r die aflossing van het restant mag tien jaar worden gedaan. ROTTERDAM (ANP) - Voor sommige groepen met een mini muminkomen is het maken van schulden bijna onvermijdelijk. Die blijven onverminderd in de geva renzone. Dit zegt A. van Hulst, ad junctdirecteur van de Gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) in Rotter dam. Vooral alleenstaanden, éénou dergezinnen en ook echtparen met kinderen kunnen moeilijk rondko men van de sociale uitkering. Steeds meer mensen bezuinigen op de eerste levensbehoeften. Voor een groot aantal van hen is de grens inmiddels bereikt. Ze zeggen niet meer te willen of kunnen be zuinigen op voeding, kleding en het energieverbruik. Rotterdam timmert in ons land Minister De Korte van economi- geacht om de oudste lening van De optimistische ramingen van scheezaken liet gisteren tijdens een 195 miljoen gulden van de Staat uit Volvo Car dat de winst zal oplopen overleg met de Kamercommissie voor economische zaken blijken dat deze oplossing in feite voorde lig voor de Staat uitpakt. CDA en VVD waren het met hem eens. In de taxatie 1979, uiterlijk eind 1989 uit de winst af te lossen. Dat bedrag wordt als het ware als oninbaar af geschreven op de schuld. PvdA- Kamerlid Vos repte van „een veer de minister moet laten"; de minister sprak over e Volvo Car bv niet in staat worden „herwaardering" van de schuld. LONDEN (AP/Rtr) - Pubs in Enge- Schotland, dat de drankwet tien land en Wales krijgen toestemming jaar geleden al liberaliseerde, zei om 12 uur per dag alcohol te serve- hij, heeft niet veel meer alcoholis- ren, zes dagen per week, op grond me te zien gegeven en heeft de van wetgeving die de regering bin- drinkgewoonte meer ontspannen gemaakt. In Engeland is het nog zo dat de cafébezoeker vóór het slui tingsuur nog gauw zoveel mogelijk naar binnen slaat. Het Britse Bureau voor Toerisme fan de 50.000 extra banen. De Britse Medische Bond waarschuwt echter voor een toename van het alcoholmisbruik. nenkort zal ihtroduceren. Dit is gisteren aangekondigd door minis ter van binnenlandse zaken Douglas Hurd. Een wet uit de Eerste Wereldoor- log verordent momenteel sluiting schatte dat de verruiming van de pubs van drie tot half zes in openingsuren goed de middag, van maandag tot zater dag, en van drie tot zeven in de middag, op zondagen. Verder mo gen de pubs open zijn van elf uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. Aan de openings- en sluitingsu ren wordt niet getornd, maar de droge periode in de middaguren verdwijnt, aldus Hurd, althans voor de werkdagen. Voor de zon dagen blijft de huidige regeling van kracht. De sluiting in de middaguren werd indertijd bij wet gelast, om dat de regering de arbeiders van munitiefabrieken buiten de pubs wilde houden. Hurd verklaarde dat de regering geen rechtvaardiging ziet voor de sluiting en van dit res tant van overheidsregulatie af wil. VERKEERSLEIDERS - KLM en NLM hebben voor vandaag alle vluchten tussen Nederland en Frankrijk geannuleerd. Dit is het gevolg van een 24-uursactie van de Franse luchtverkeersleiders. Met toogde Vos. Zelfs Mazda de actie willen de Franse verkeers leiders een hogere waardering van hun werk en een verbetering van hun pensioenen bereiken. Ook Vertragingen op vluchten naar bij voorbeeld Spanje worden niet uit gesloten (ANP). tot 85 miljoen gulden in 1990, minister De Korte niet over. Hij wil het „nuchter" en „realistisch" be kijken. Maar Volvo Car heeft wel een goed management, is volgens de moedermaatschappij in Zwe den een zeer modern bedrijf en be schikt thans over de helft van het aantal in Nederlandse bedrijven opgestelde robots, zo beklemtoon de de bewindsman. Het aflossen van leningen zal overigens niet meer afhankelijk worden gesteld van de winst, maar wordt gegoten in de vorm van een bedrag per verkochte auto. Dat wordt gestort in een fonds waaruit Volvo Car bv nog één keer mag putten voor de ontwikkeling van de Gl, de opvolger van de 300-se- rie. Voor de Staat houdt dit minder risico in dat geen aflossingen zul len plaats vinden, zo betoogde De Korte. CDA en PvdA koesteren overi gens twijfels over de kansen van Volvo Car in een tijdperk waarin de ontwikkelingskosten van nieu we modellen sterk toenemen. Vol vo Car bv zal „vettere ribben" moe ten krijgen, zo vindt ook minister De Korte. Vos (PvdA) raamt dat daarmee een bedrag gemoeid is dat wellicht drie maal zo groot is als het ontwikkelingsfonds waarover Volvo Car bv de beschikking zal krijgen. Samenwerking met andere auto mobielbedrijven is geboden, zo be- Ford saneringsregeling in aanmerking willen komen. Uit onderzoek van de sociale dienst onder de eigen cliënten is gebleken dat bijna de helft van de ondervraagden schul den had. Meestal gaat dat om be dragen die oplopen tot zo'n 4000 gulden. Er zijn schulden bij de GSD zelf, bij de Gemeentelijke Kredietbank of andere banken, bij familie of kennissen, bij een postorderbedrijf of bij het energiebedrijf. Volgens Van Hulst komen schulden boven water door spontane melding, meestal omdat men ertoe gedwon gen wordt door een crediteur. Ongeveer zeven van de tien aan vragers zijn cliënt van de sociale dienst, de anderen hebben een an dere - hogere - inkomensbron. Als het cliënten zijn zorgt de GSD er voor dat mensen in ieder geval een dak boven hun hoofd houden en aangesloten blijven bij het energie bedrijf. Opvallend is dat bijna de helft van alle aanvragers jonger is dan 35 jaar. Samen met een maatschappelijk werker wordt de schuldsituatie in kaart gebracht, worden de omstan digheden in het gezin bekeken en wordt geprobeerd te beoordelen hoeveel men maandelijks kan af lossen. „Als er perspectief is gaan we verder", aldus Van Hulst. Bij het Centrale Bureau Kredietregi stratie in Tiel worden andere schulden opgevraagd. De schuldei sers krijgen een brief dat de sane ring wordt aangepakt en het ver zoek vooralsnog af te zien van ver dere incasso-acties. Zij gaan daar als regel in mee, dat vertrouwen hebben we inmiddels opge bouwd". Er wordt berekend hoeveel men sen redelijkerwijs per maand kun nen missen, hoeveel met een loop tijd van drie jaar geleend kan wor den bij de Gemeentelijke Krediet bank. Het bedrag wat daaruit komt rollen, gedeeld op het totaalbedrag aan schulden geeft het percentage wat elke crediteur kan krijgen. Sommige crediteuren willen daar absoluut niet aan meedoen. Van Hulst: „De belastingdienst wil zijn geld meestal meteen, studiefinan ciering in Groningen ook tot op de laatste cent, sommige huisbazen hetzelfde. Als je veel van deze cre diteuren tegenkomt kun je het schudden", aldus Van Hulst. De Postbank, een postorderbedrijf als Wehkamp en enkele incassobu reaus noemt hij veel bereidwilli ger. Als de schuldeisers door de bocht zijn - een tijdrovend proces - tekenen de wethouder sociale za ken en de directeur GSD een bor- gakte waarmee de gemeente ga rant staat voor de lening. „De cliënt krijgt dan een oproep om langs te komen en wijze adviezen om schulden in de toekomst te voorkomen", aldus Van Hulst. „Al le luxe romen we vervolgens af, woonlasten worden op de uitke ring ingehouden. Dan blijft er zo'n 60 procent over van de bijstands norm. Dat mag men overhouden, ongeacht de hoogte van het inko- Dat betekent dat mensen een zeer strak uitgavenpatroon krijgen opgelegd gedurende drie jaar. Dat wordt heel bewust gedaan. „Er is tenslotte een groot aantal huishou dens dat rondkomt zonder schul den. Aan de andere kant moet de crediteuren duidelijk zijn dat we eruit halen wat eruit te halen valt". doen dat al op bepaalde marktseg menten. De minister verwees naar de samenwerking met Renault op het gebied van motoren. Vos denkt dat ook voor de ontwikkeling van carosseriën samenwerking moet worden gezocht. Boze schippers blokkeren beurs ROTTERDAM (GPD) - Ruim 800 boze binnenschippers hebben van ochtend de schippersbeurzen van Rotterdam en Amsterdam platge legd. De schippers willen dat de overheid de vergunning intrekt van het Rotterdamse veevoederbe drijf Granaria. Dit bedrijf, dat voor 10 procent van het Nederlandse vervoer van granen zorgt, heeft kort geleden in Duitsland 24 uit de zeevaart af komstige afgedankte 'lashbakken' (een soort duwbak) gekocht. Hier mee heeft het bedrijf het vervoer in eigen hand genomen en omzeilt het hiermee de schippersbeurs. De schippersbonden vinden zo'n schip zonder motor en bemanning een oneerlijke manier van concur rentie. Zij vrezen dat als de over heid dit toestaat', meerdere bedrij ven hiertoe zouden overgaan en dat de schippers in hun bestaan worden bedreigd. Zij hebben dan ook geëist dat de overheid nog van daag de vergunning van Granaria intrekt. Gebeurt dat niet dan is volgens woordvoerder Jan de Vries van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond (ONS) de kans groot dat nog in de loop van van daag een landelijke staking van binnenschippers zal uitbreken. Gebruikte auto's Gebruikte auto's zijn op het mo ment goedkoper dan normaal, om dat de handel een ongewoon grote voorraad heeft, terwijl de vraag sta biel blijft. Afhankelijk van het merk en type kan dit prijsverschil soms oplopen tot ongeveer dui zend gulden. Dit heeft de BOVAG, de vereniging van onder andere de autobedrijven, meegedeeld. Dit jaar is de voorraad gebruikte wa gens bij de dealers met vijftien pro cent gestegen tot ongeveer 115.000. In totaal verkochten de dealers vo rig jaar ongeveer 750.000 gebruikte auto's. TAED Hoechst Holland start eind dit jaar met de bouw van een fabriek voor de produktie van TAED, een stof die wordt toegevoegd aan was middelen, in Vlissingen. De fa briek, die eind 1988 in bedrijf wórd genomen, biedt werk aan zestig mensen. TAED (tetra-acetylethy- leendiamine) in wasmiddelen zorgt ervoor, dat reeds bij een tempera tuur van 60 graden het bleekmid del natriumperboraat zijn bleken de en desinfecterende werk doet. Volgens Hoechst kan deze stof in de natuur afgebroken worden en belast die dus het milieu niet. WASHINGTON (UPI/Rtr.) - Het Amerikaanse autoconcern Chrysler is in staat van beschul diging gesteld wegens fraude met kilometertellers, zo heeft het minister van justitie in Washing ton bekendgemaakt. Volgens de aanklacht rijden functionarissen van het concern al vanaf 1949 ge durende een periode tot zes we ken in nieuwe auto's, waarvan de afstandsmeter buiten werking is gesteld. De auto's gingen vervol gens naar de dealers voor de ver koop, nadat de kilometertellers weer waren aangesloten. Zowel verkopers als kopers werden zo voor de gek gehouden over het werkelijk aantal verre den kilometers. Van juli 1985 tot en met december 1986 heeft Chrysler in ieder geval meer dan 60.000 van deze wagens ver kocht, aldus het ministerie. Het is echter mogelijk dat deze frau de gedurende bijna vier decen nia heeft plaatsgevonden, aange zien Chrysler reeds sinds 1949 Chrysler verdacht van knoeien met kilometertellers een programma heeft dat voor ziet in het eerste gebruik van nieuwe auto's door zijn topfunc tionarissen. In een aantal gevallen waarin de kilometertellers niet waren losgekoppeld, werden in de au to's zelfs achteraf nieuwe af standsmeters gemonteerd, ook al hadden deze er reeds een afstand tot 640 kilometer opzitten, zo deelde het ministerie mee. In dien Chrysler op alle zestien punten van de aanklacht schul dig wordt bevonden, dan kan het concern een boete tot 120 mil joen dollar tegemoet zien. Chrysler heeft de beschuldi gingen ontkend en verklaard dat het de door het ministerie voor gestelde boete van 120 miljoen dollar „met kracht zal bestrij den". Volgens het concern be treft de aanklacht een „legitiem kwaliteitsgarantie-programma, waarvan de klanten voordeel hebben". Chrysler ontkent ook dat het auto's die tijdens het test programma zijn beschadigd, als nieuw heeft verkocht. Het pro gramma is ook nu nog, met enige aanpassingen, van kracht, aldus Chrysler. Overigens zijn twee topfunc tionarissen van Chrysler, Frank O'Reilly en Allen Scudder, af zonderlijk in staat van beschuldi ging gesteld. De twee voerden de leiding over alle assemblagefa brieken van Chrysler en zouden de managers van de Chrysler- vestigingen hebben opgedragen om de kilometertellers van de auto's ten behoeve van het con cernkader buiten werking te stel len. Minister Braks, gisteren een dag lang onderwerp van gesprek, slaat een blik op naar de publieke tribune het gebouw van de Tweede kamer. Behal ve door zorgen over de landbouw wordt hij achtervolgd door de fraude met visvangsten. (foto anp) Ondanks verzet minister Braks DEN HAAG (ANP) - PvdA en WD houden vast aan hun plan om aan individuele veeehouders toegewe zen melkquota verhandelbaar te maken, ondanks de bezwaren die minister Braks (landbouw) tegen het plan koestert. Dat bleek giste ren tijdens overleg van de Kamer commissie voor landbouw met de minister. Braks somde een reeks van be zwaren tegen het plan op. De LUXEMBURG (ANP) - Minister mager dat mevrouw Smit zei: „Ik Neelie Smit-Kroes van verkeer en durf niet te vertellen dat de consu- waterstaat heeft „nog een nachtje ment er beter van wordt". Maar slapen nodig" om uit te maken of „als enige 'neen' zeggen tegen dat ze akkoord gaat met het „buitenge- pakket betekent toch dat men een matige resultaat" dat in de zware verantwoordelijkheid op afgelopen nacht in Luxemburg be- zich neemt", aldus de minister, reikt is wat betreft de liberalisering van de Europese luchtvaart. Het De vrijere luchtvaart - met meer 'pakket' waarover elf van de twaalf concurrentie, die voor reizigers uit- EG-landen het eens werden, is zo gebreidere keuzemogelijkheden en goedkopere vluchten moet op leveren - is in de EG nu al zo'n tien jaar in bespreking. Maar de tegen stellingen tussen voorstanders van een forse liberalisering van het Eu ropese luchtvaartbeleid (Neder land voorop, maar ook Ierland en in zekere mate ook Portugal) en de uitgesproken tegenstanders ervan (Griekenland, Denemarken, en ook wel Italië en Spanje) is groot. WENEN (ANP) - De Opec, organisatie van olieprodu- ne aanpassing nodig heeft", aldus Lukman. De Opec- cerende landen, vergadert vandaag IN Wenen over voorzitter (links) poseerde gisteren na aankomst in een bijstelling van de afspraken. Rilwan Lukman, de Wenen voor de fotografen, samen met sjeik Ali Al-Kha- voorzitter van de Opec, verwacht dat de ministersver- fali Al-Sabah en ambassadeur Abdoel Hamid Abdul- gadering van het oliekartel „kalm en kort" zal zijn. lah (beiden uit Koeweit) „Wij hebben al een akkoord dat hoogstens nog een klei- (foto epa> ervan is onzeker. Eerder dit jaar werden de Euro pese ministers van verkeer het in beginsel eens over de mogelijkheid van lagere tarieven in de lucht vaart. Meer vrijheid op dit punt zou kortingen kunnen opleveren van 35 procent en in bepaalde gevallen zelfs 55 procent op de normale eco nomy class-tarieven. Maar het principe-besluit over die lagere ta rieven is opgenomen in het totale 'pakket' van liberaliseringsmaatre gelen en over de andere elementen daarvan bestaat nog lang geen overeenstemming. Het gaat daarbij onder meer om de verdeling van de markt, een betere toegang tot die markt en procedure-regels. Al bijna tien jaar wordt er nu over een vrijere Europese lucht vaart gepraat. Het gesprek daar over kwam in een stroomversnel ling toen Nederland in de eerste helft van vorig jaar het voorzitter schap van de EG had. In het twee de jaar nam het Verenigd Konink rijk dat over en sinds 1 januari pro beert België deze zaak te regelen. Het algemene oordeel is dat, als er onder het Belgische voorzitter schap geen overeenkomst komt, deze zaak voorlopig van de baan is. Na België neemt Denemarken namelijk het EG-voorzitterschap over en dat land voelt niets voor een vrijere Europese luchtvaart. De EG-commissaris voor concur-* rentiezaken, de Brit Peter Suther land, heeft al gedreigd om, als het gesprek in de raad geen bevredi gende afloop heeft, via een proce dure bij het Europese hof van justi tie de liberalisering te forceren. Dat heeft echter nadelen: zo'n hof procedure duurt lang en de uitslag meest kapitaalkrachtige onderne mers zouden de quota naar zich toetrekken. De melkproduktie zou zich gaan concentreren in de sterk ste regio's. De prijs van de quota zou worden opgedreven en de bu reaucratie zou toenemen. De minister werd in zijn bezwa ren alleen gesteund door zijn eigen partij. CDA'er Van Noord zei zich te zullen verzetten tegen een wijzi ging van het huidige beleid, dat quota en grond onlosmakelijk ver bonden zijn. Hij wees ook op de fis cale gevolgen wanneer melkquota handelswaarde krijgen. Tazelaar (PvdA) was niet onder de indruk van de bezwaren. Vol gens hem is juist de huidige rege ling bureaucratisch. Het is nog maar de vraag of er sprake zal zijn van prijsopdrijving, aldus Taze laar, want het aanbod wordt veel groter. Volgens de PvdA'er is juist de huidige regeling gunstig voor de rijkste boeren: men moet im mers de grond meekopen om de quota te bemachtigen. Toen de minister er niet in slaag de de indieners van het plan tot an dere gedachten te brengen, kon Braks niet anders dan toezeggen het plan serieus te nemen. Hij be loofde het plan 1 juli met het Land bouwschap te bespreken en te la ten peilen hoe er in kringen van de Europese Commissie over wordt gedacht. Braks vond het veel te vroeg het plan al officieel in Euro pees verband voor te leggen. De minister zei intussen door te zullen gaan met het optreden tegen schijntransacties van grond. Hij deelde mee dat het ministerie reeds in zeven gevallen van grond- verkoop, waarbij duidelijk was dat het alleen ging om de handel in quota, heeft ingegrepen. De trans acties werden ongedaan gemaakt' en de quota ingetrokken. In totaal ging het hierbij om het produktie- recht van 465.000 liter melk. Bloemengroeten VEENENDAAL (ANP) - Het aan tal 'bloemengroeten', verzonden via bij Fleurop Interflora aangeslo ten bloemisten, is vorig jaar met 1,4 procent gestegen tot 38,5 miljoen. Met deze bloemengroten was een bedrag gemoeid van 2 miljard gul den. Dat is 200 miljoen minder dan vorig jaar. Fleurop schrijft die da ling toe aan de lagere dollarkoers. In ons land voerde Fleurop vorig jaar 1,15 miljoen opdrachten uit. Ook werden 34.000 orders doorge geven aan het buitenland. UTRECHT (ANP) - Ondanks het instellen van de Garnalenpelveror- dening 1985 is het thuis pellen van garnalen nog steeds niet te contro leren. Het illegale pelcircuit zal juist toenemen. Dat staat in het jaarverslag over 1985 van de Keu ringsdienst van Waren voor het ge bied Utrecht. De verordening houdt onder meer in dat het Produktschap voor Vis en Visprodukten over een lijst moet beschikken met adressen van legale garnalenpellers. Die lijst bleek in 1985 volgens het jaarver slag echter onvolledig waardoor goede controle onmogelijk bleek. De verordening biedt geen enke le garantie voor de bescherming van de volksgezondheid, zo stelt de Keuringsdienst vast. De keurmees ters van de dienst belden in 1985 aan bij 195 adressen in de stad Utrecht. In de meeste gevallen hadden buren geklaagd over het garnalen pellen. De keurmeesters vonden in 22 procent van de onder zochte huizen dat het er stonk. Behalve bij garnalenpellers trof de keuringsdienst ook elders min der smakelijke verrassingen aan. In een blik sperciebonen werd een meegesteriliseerde kleine kikker gevonden. Ook een sigarettepeuk in een stokbrood behoorde tot de onsmakelijke vondsten. In toast werden meegebakken metalen deeltjes gevonden en een partij van 60.000 kilo appelen werd vernie tigd omdat deze bedekt waren met een niet te verwijderen laag teer. Ruim 18.000 flessen wijn zijn te ruggestuurd naar Italië omdat er klachten waren gekomen over ont ploffende flessen, zo blijkt uit het jaarverslag. De Keuringsdienst waarschuwt ook voor het consumeren van rau we melk. Vrijwel alle rauwe melk is besmet met een ziekteverwekker (Staphylococcen-aureus). Omdat de belangstelling voor 'altenatieve' voedingsmiddelen de laatste jaren is toegenomen, vreest de Keurings dienst een toename van de ver koop van deze besmette melk. Bredero schort beursnotering op UTRECHT (ANP) - De notering van het bouwconcern Bredero aan de Amsterdamse effectenbeurs is op verzoek van Bredero zelf opge schort tot maandag. Volgens een bewindvoerder van Breevast, een vastgoedonderneming waarin Bre dero een belang heeft en waarover het bouwconcern de directie voer de, zijn er geen belangrijke ontwik kelingen bij deze maatschappij. De onderneming komt maandag met meer informatie. Bredero maakte vorig jaar een verlies van f 89 miljoen en na een onzerzoek door het bureau McKin- sey is besloten tot opsplitsing van het concern. Bredero, die 4500 werknemers telt, gaat vijftien on dernemingen onderbrengen in een aparte groep, terwijl het bouwcon cern zich geleidelijk uit het buiten land zal terugtrekken. Kennelijk is daarmee een begin gemaakt. ADVERTENTIE MET CARRIER AIRCONDITIONING Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. Weber Koeltechniek 2351 AN Leiderdorp 071-895418

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7