Kabinet: geen anti-rookbeleid KLINKENDE NAMEN* VOOR BESCHEIDEN PRIJSJES. Deetman voor rechter Grootscheepse proef met thuiszorg Harde aanpak tabaksindustrie afgewezen Aids-besmetting apen TNO lokt protest uit Nieuwe voorzitter Amnesty: beleid vluchtelingen gaat er niet op vooruit stoutenbeeh 25 NIMNllWiM PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet piekert er niet over de tabaksindustrie harder aan te pakken om het roken terug te dringen. De staatssecretarissen Dees (gezondheid) en Evenhuis (detailhandel) wezen gisteren voorstellen uit de Tweede Kamer af om verder gaande maatregelen te nemen tegen het roken dan zij hebben voorgesteld in hun ontwerp voor een nieuwe Tabakswet. Die is er vooral op gericht niet-rokers te beschermen en te voorkomen dat jongeren zich wagen aan tabaksverbruik. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren en de Nederland se Bond tot Bestrijding van de Vi visectie hebben in een brief aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) hun afkeuring uitge sproken over het besmetten van chimpansees met het aids-virus. Zij vinden dat er internationaal af spraken moeten worden gemaakt het inzetten de apen bij het vermenigvuldigen. Voor het testen onderzoek naar deze ziekte zoeken naar een geneesmiddel. De organisaties reageerden naar aanleiding van de bekendmaking door de raad van bestuur diverse soorten produkten, die in verschillende laboratoria wor den ontwikkelend om als vaccin te dienen, zullen bijzondere voorzie ningen in het Primatencentrum onderzoekorganisatie TNO dat er moeten worden aangebracht. Ook zes miljoen gulden wordt vrijge- vergt de verzorging van de proef- maakt voor de uitbreiding en sterking van het aids-onderzoek. Het onderzoek naar de mogelijkhe den van bestrijding van aids wordt verricht in het Primatencentrum van TNO in Rijswijk. Het instituut beschikt over een unieke kolonie chimpansees, de dieren vrij veel geld. De TNO-v zitter schat de komende tien jaar zeker 25 miljoen gulden nodig te hebben voor het onderhoud van de met aids besmette dieren. De protesterende dieren-organi- saties wijzen er op dat de dieren nipt Hp 7p]fde ziekteverschijnselen vertonen als de mens. Het onder zoek heeft daarom naar hun me ning een beperkte waarde en roept de vraag op of het gebruik van deze dieren verantwoord is. De huidige "internationale competitie" bij het zoeken naar een geschikt middel tegen aids leidt volgens hen tot overbodig proefdiergebruik. Zij vinden het bovendien onjuist dat de chimpansees geïsoleerd worden opgesloten. Onderzoek heeft uitgewezen dat het alleen op sluiten van deze intelligente en so ciale primaten leidt tot blijvende, ernstige geestelijke afwijkingen. De dierenbeschermers vinden het bedroevend dat jonge dieren, die Evenhuis wees alle voorstellen af om maatregelen tegen het roken aan te scherpen. Accijnsverhoging op tabaksartikelen, bepleit door de PvdA, is volgens de staatssecreta ris geen goed middel om het roken in te dammen. Ook vanuit de CDA- fractie werd de laatste tijd op zo'n verhoging aangedrongen, maar in het debat over de Tabakswet kwa men de christen-democraten daar niet op terug. Evenhuis stelde dat de accijns wetgeving zich niet leent voor te rugdringing van het tabaksge bruik. Forse verhoging van de prijs van rookwaren leidt er volgens hem bovendien toe dat de consu ment zijn heil zoekt in goedkopere en voor de gezondheid slechtere produkten. Accijnsverhoging is ook onbillijk tegenover de lagere inkomens, aldus Evenhuis. Beperking van het aantal ver kooppunten is geen middel tot ont moediging, aldus Evenhuis. Sedert 1972 (toen de Vestigngswet werd veranderd) is het aantal verkoop punten sterk uitgebreid (in onder andere supermarkten), maar het aantal rokers daalt nog steeds. Hier is dus geen oorzakelijk verband te Evenmin denkt Èvenhuis aan een verkoopverbod voor tabak in benzinestations na 18 uur. Los van dit alles wordt toch voorzien dat het aantal tabaksspeciaalzaken zal dalen. De staatssecretaris wees er op dat de inkomsten uit tabaksver bruik voor de overheid de laatste Voorwaardelijke straf ex-wethouder ZWOLLE (ANP) - De Zwolse rechtbank heeft een 58-jarige ex- wethouder uit Kampen veroor- cnn deeld tot een voorwaardelijke ge- ^ren J?, j miljoen zijn achterge vangenisstraf van drie maanden "leven bij de rammgen. wegens het plegen van ongewenste intimiteiten met twee vrouwelijke ambtenaren op het Kamper ge meentehuis. De rechtbank achtte bewezen dat hij de ene vrouw bij haar borsten heeft gegrepen, ter wijl de ander tegen haar wil een zoen moest tolereren. Naar de mening van de recht bank heeft de de ex-wethouder wen. misbruik gemaakt van zijn gezags- Volgens Dees is voorlichting een positie. De man heeft direct na het van de pijlers van het ontmoe- uitspreken van het vonnis hoger dingsbeleid. Hij overweegt uitbrei- beroep aangetekend. ding van de anti-rookacties, maar Staatssecretaris Dees toonde zich bezorgd over de kosten van het roken. Ruim 8 procent van de totale uitgaven voor de gezond heidszorg wordt besteed aan be strijding van ziekten die door ro ken worden veroorzaakt. Maar ook Dees wil geen dwang, zoals een rookverbod in openbare gebou- kon nog geen toezeggingen doen over meer geld voor de Stichting Volksgezondheid en Roken. De be doeling is een meerjarig plan op te stellen. Dat zal vermoedelijk voor al op jongeren zijn gericht. Want, aldus Dees, de ervaring leert, dat men na het 20ste jaar over het alge meen niet meer begint met roken. Volgende week hoopt de Kamer de behandeling af te ronden. On der meer moeten nog tal van amen dementen worden besproken. Maar de meeste zullen, naar ver wachting, geen meerderheid krij gen. Vier WD'ers voor Pvri A-wet tegen pensioen weduwe Rost DEN HAAG (GPD) - Vier WD'ers zullen op persoonlijke titel een ini tiatiefwetsontwerp van de PvdA ondertekenen, dat moet verhinde ren dat de weduwe van NSB'er Rost van Tonningen nog langer een staatspensioen ontvangt. Een meerderheid in de Tweede Kamer is van mening dat de weduwen van de NSB'ers Rost van Tonningen en Marchant d'Assembourg op grond van het landverraad van hun echt genoten in de Tweede Wereldoor log geen recht meer hebben op AMSTERDAM - Hells Angels - doorgaans niet zulke lieverdjes - lieten zich gisteren van hun beste kant zien. In het kader van een internationaal Hells Angels feest dit weekeinde in Amsterdam brachten enkele motorrijders een bezoek aan het Emma Kinderziekenhuis in de hoofdstad. Patiëntjes kregen speelgoed aangeboden en sommige kinderen mochten even op de motor zitten. (foto anp» tweederde Onderwijsbonden boos over salariskorting meerderheid van de Kamer nodig, J die meerderheid is er niet. Miljoenenzwendel paardentoto AMSTERDAM (ANP) - De vier mensen die dinsdag in Hilversum werden heeft daai"9P aan alle aangehouden wegens oplichting bij wedden op paardenrennen hebben Kamer brie- miljoenen guldens buitgemaakt ten koste van prijswinnaars. Alle ver- gestuurd met het verzoek haar dachten waren werknemers bij de Britse firma Ladbrooke, die een half 5 V?0r beeiIyhging van jaar geleden de wed-organisatie overnam van de Stichting Sport Totalisa- staatspensioen te steunen. Bij tor. Dit heeft de Amsterdamse persofficier van justitie mr. L. de Wit giste- wordt daze kwestie nog ren meegedeeld. besproken, maar het staat nu al Het geld dat de vier verdachten opstreken had ten goede moeten ko- JfSï*1 /r0<ïSfel V3n wpt u men aan winnaars van de wedrennen op de drafbaan in Hilversum. Deze t i°"dertekenen, NGL spannen een kort geding aan winnaars kregen door de fraude met de computer veel lagere bedragen Ü°°W za! één Ild Wateman) zijn tegen minster Deetman onder- uitgekeerd dan waarop zij recht hadden, aldus De Wit. handtekening onder het wetsvoor- wijs) omdat hij met bereid is de stel zetten. vervangers van zieke leerkrachten honderd procent salaris uit te beta len. De bonden kondigden dit gis teren aan nadat het overleg met de minister over de vervanging was mislukt. Volgens de woordvoerder van de bonden, PCO-bestuurder Jan van den Berg, is sprake van ongelijke behandeling als niet alle leerkrach ten een volledig salaris ontvangen, zitter van de Nederlandse afdeling Bovendien zouden daarmee af- van Amnesty International, een or- spraken van twee jaar geleden over ganisatie die zich inzet voor politie- de salarissen van leerkrachten ke gevangenen over de gehele we- worden geschonden, reld. Van de Veerdonk werkt bij de Bonden en minister werden het gemeente Tilburg en sinds vier jaar ook niet eens over de koppeling lid van het bestuur van de Neder- van het banenplan aan de vervan- landse Amnesty afdeling. §ing van zieke leerkrachten. De on derwijsbonden willen volledige De Nederlandse afdeling telt on- koppeling. Deetman wil een blij- geveer 107.000 leden/donateurs. De vende oplossing voor de proble- meesten hiervan houden zich bezig men, zodat hij zich niet volgend met de doelstellingen van Amnes- jaar opnieuw voor dezelfde moei- ty uit te dragen, met contacten te lijkheden geplaatst ziet. De bon den hebben daar minder moeite mee. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal de bewindsman zich beraden over verdere actie. Hij achtte het waarschijnlijk dat Deetman de Tweede Kamer op AMSTERDAM (ANP) - "Men- senrechtenbeleid staat dichter bij ons dan de gemiddelde Nederlan der denkt. In ons land wordt niet gemarteld, maar bij voorbeeld het vluchtelingenbeleid is er de laatste tijd zeker niet op vooruitgegaan. Door het strengere toelatingsbe leid bestaat de kans dat vluchtelin gen die daadwerkelijk gevaar lo pen in andere landen, Nederland niet meer inkomen. Een van de ta ken van Amnesty is om de i hiervan bewust te maken". Dat is de mening van Arnie de Veerdonk (33), de nieuwe vc - de gang Begroting Deetman ontkent beschuldigin gen van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond dat hij posten op zijn begroting met opzet te laag geraamd zou hebben. In een reac tie stelt de bewindsman, die vol gens zijn woordvoerder "buitenge woon verrast" was door de be schuldigingen, zeer benieuwd te zijn naar de bewijzen voor die stel- lingname. Het NCW zegt dat Deetman pos ten op zijn begroting expres te laag te raamt en daarmee zorgt voor te genvallers in de uitgaven van het rijk. De beschuldiging kwam naar aanleiding van de Voorjaarsnota van minister Ruding (financiën). "Bij inkrimping van het personeel kon het ministerie van onderwijs aan zien komen dat jonge en dus goedkope onderwijzers het eerst moeten afvloeien. Maar men doet alsof ook oudere leerkrachten het slachtoffer zullen zijn", aldus het NCW. Deetman stelt zich strikt te hou den aan algemeen geldende ra mingsvoorschriften van de minis ter van financiën. Volgens hem zit ten de ramingstekorten in de aan vullende post van de miljoenenno ta, in de wandeling 'staartpost' ge noemd. Uit deze post putten alle departementen om onvoorziene wachtgelden, incidentele loonsom stijgingen, algemene salarismaat regelen en dergelijke. Voor de be dragen in de staartpost is de minis ter van financiën verantwoorde lijk. De minister van onderwijs kan daar niet op aangesproken worden. normaal gesproken 45 jaar leven, alleen worden gezet. Volgens prof.dr.ir. A. Rörsch, lid van de Raad van Bestuur van TNO, zijn alleen chimpansees bruikbaar om het aids-virus te bestuderen. "De apen vertonen weliswaar niet de kenmerken die de ziekte bij mensen veroorzaakt, maar het vi rus ontwikkelt zich wel", aldus Rörsch. "Nu we er mee begonnen zijn die dieren met het virus te in fecteren, moeten we ze ook levens lang onderhouden". Nederland kan wel degelijk een behoorlijke bijdrage leveren aan het onderzoek naar het aids-virus dat internationaal op gang is geko men, aldus de TNO-bestuurder. In ternationale wetenschappelijke contacten hebben volgens hem uit gewezen dat de Nederlandse ken nis op vier terreinen als zeer waar devol wordt erkend. Rörsch noemt met name de immunologie, de re- tro-virologie, de kennis van het bloed en de radio-biologie. Omvangrijke handel in groeihormonen UTRECHT (GPD) - Op verden king van handel in verboden groei hormonen, zijn afgelopen maan dag drie mannen uit Baambrugge en een man uit Loenersloot aange houden. De vier, die bij een Baam- brugse veehandel werken, worden gezien als hoofdverdachten in een omvangrijke zaak waarbij vee werd ingespoten met verboden anabolica (groeihormonen) en ver volgens verkocht. In april werden op verzoek van de officier van justitie in Zwolle huiszoekingen gedaan op boerde rijen in Baambrugge, Loenersloot en Reeuwijk. De Utrechtse officier verbood vervolgens alle transport van vee in die dorpen, een verbod dat inmiddels is opgeheven. De zaak kwam aan het rollen om dat in het Zwolse arrondissement ingespoten vee werd aangetroffen bij een noodslachting. Het spoor leidde naar Baambrugge. Huiszoe kingen leverden een grote hoeveel heid preparaten in flesjes en de ad ministratie op. Er werden toen der tien mensen aangehouden, van wie er vier nog in voorarrest zitten. Het kwartet dat maandag werd aange houden, wordt eind deze week voorgeleid aan de officier van justi tie in Utrecht. De groeihormonen nortestoste- ron en oestradiol worden gebruikt om mestkalveren sneller te laten groeien. Volgens officier van justi tie mevrouw P. van der Molen- Maes zijn er vanaf '86 enkele hon derden stuks vee ingespoten met de hormonen. De behandelde run deren werden verkocht en kwa men uiteindelijk terecht op slacht huizen in Amsterdam, Bussum en Beverwijk. Het nuttigen van 'behandeld' vlees, vooral van die stukken waar de hormonen zijn ingespoten, is schadelijk voor de volksgezond heid. Vooral zwangere vrouwen, kinderen en oudere mensen lopen risico bij het nuttigen van ingespo ten vlees. De maximum celstraf die de verdachten kunnen krijgen is vijftien jaar; de maximum boete is honderdduizend gulden. TREINBOTSING OVERLEEFD (ANP) - Een 27-jarige man uit Box tel heeft gisteren een botsing met twee treinen overleefd. De man is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Den Bosch. Het slachtoffer reed een overweg op en werd onmiddellijk aangereden door een trein komende uit de rich ting Oisterwijk. ADVERTENTIE Arnie van de Veerdonk, de nieuwe voorzitter i voor een poster van haar organisatie. i Amnesty Nederland leggen met bij voorbeeld scholen en organisaties en met het schrij ven van brieven aan regeringslei ders, waarin zij deze beleefd maar dringend verzoeken om een be paalde gevangene vrij te laten. Vol gens Van de Veerdonk wordt Am nesty met name door deze vrijwilli gers gedragen. "Vaak weten we op de meest voor de hand liggende vragen ech ter nauwelijks antwoord te geven", constateert de nieuwe voorzitter. "Helpt het schrijven van brieven daadwerkelijk, op wie moeten we ons richten?". Door het uitblijven van duidelijkheid in dit soort za ken spreekt de manier van werken niet iedereen Stof tot discussie is ook al jaren de strikte politieke onpartijdigheid die Amnesty zichzelf heeft opge legd. "Als we bepaalde politieke systemen gaan veroordelen, verlie zen we onze geloofwaardigheid", aldus Veerdonk. "We spreken regi- alleen maar aan op hun men- Architectuurdag AMSTERDAM (ANP) - De Bond van Nederlandse Architekten (BNA) heeft op verschillende plaatsen in ons land bezichtigin gen, exposities, wedstrijden en an dere evenementen georganiseerd nu 1 juli is uitgeroepen tot Dag van de Architektuur. De activiteiten Amnesty volgens de voorzitter worden ontplooid om het publiek (foto anp) senrechten beleid". vertrouwd te maken met en voor te lichten over vooral moderne archi tektuur. Publieksprijsvragen worden ge houden in onder meer Amsterdam, Emmen, Haarlem en Kennemer- land, Leiden en Zwolle. In Rotter dam kunnen belangstellenden veertig gebouwen bekijken die een doorsnee van de moderne archi tektuur AMSTELVEEN (ANP) - Twee miljoen Nederlanders kunnen in het kader van een grootscheepse proef met thuisverpleging volgend jaar aanspraak maken op verple ging en verzorging in hun eigen huis, waar zij anders misschien op een ziekenhuis of verpleegtehuis aangewezen zouden zijn. De zie kenfondsen, ziekenhuizen, artsen en hulpverleners gaan in drie proefgebieden uitproberen of thuisverpleging, waar steeds meer mensen om vragen, kan. Dat heeft de Ziekenfondsraad gisteren in Amstelveen bekend gemaakt. experiment opgezet op verzoek van de staatssecretaris van volks gezondheid, die er officieel zijn goedkeuring nog aan moet hech ten. De komende twee tot drie jaar zijn de inwoners van Amsterdam, Groningen en de regio Breda "proefkonijn" voor thuisverple ging. Daarbij gaat het om mensen die bijvoorbeeld na een operatie moeten uitzieken, maar ook öm mensen die ongeneeslijk ziek zijn en thuis willen sterven. Nu ontbre ken nog vaak de mogelijkheden om deze patiënten thuis op te van gen. De Ziekenfondsraad heeft het Tijdens het experiment wordt het mogelijk dat de hulpverlening op alle mogelijke manieren in springt: via het verzorgen van war me maaltijden, via het vergoeden van reiskosten aan een helpend fa milielid, maar ook via aanpassing van het huis of verpleging en ver zorging. Alle hulpverleners, wijkverple ging, gezinszorg, maatschappelijk werk, huisartsen en ziekenhuizen zullen samenwerken om deze "zorg op maat" mogelijk te maken. Uitgangspunt is dat iemand uit een proefgebied die samen met zijn huisarts thuiszorg aanvraagt, deze ook onmiddelijk krijgt. De instel lingen die de hulp verlenen bekij ken dan achteraf welke vorm pre cies gewenst is. De patiënt merkt in principe niets van de admini stratieve rompslomp die nodig is als verschillende instellingen be trokken zijn. De Nationale Kruisvereniging maakte gisteren bekend dat zij denkt over een landelijke invoe ring van thuiszorg op haar eigen terrein, de wijkverpleging. De fi nanciering daarvan is echter nog niet rond. Volgens de Zieken fondsraad zal de Kruisvereniging haar ervaringen op dit gebied in brengen om deze naast de uitkom sten van het onderzoek te kunnen gebruiken. Onze allernieuwste collecties zijn binnen. Om deze te showen, moeten we ruimte maken. Daarom geven we aantrekkelijke kortingen op inmiddels wat minder actuele eethoeken, bankstellen, fauteuils, karpetten, lampen en gordijnen. Of misschien treft u een Gelderland bank met een krasje. Een tapijt met een smetje. Dus pak uw kans. Vanaf 26 juni bij Stoutenbeek. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk. Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1. tel- 071-89 93 23. Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten De klinkende namen: InterlUbke de Sede Arlilort Roliè Leolux Montis Pastoe Moser Gelderland Hülsta Parade Tretford etc.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3