LEIDSCH DAGBLAD Nederland voor vis- fraude aangeklaagd Waldheim door paus geprezen KuinnTuir VERKOPER Opheffing filiaal Nieuwe Rijn 9 OUDSTE LEIDSE STADSMUUR Omvangrijke hasjlijn via Spanje opgerold Broodoorlog begint nu pas echt... Zwemwater verbeterd O DONDERDAG 25 JUNI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38351 LEIDEN - Tij dens werkzaam heden aan de ka demuur van het Rapenburg zijn waarschijnlijk de eerste resten ge vonden van de oudste stadsmuur om Leiden. De steenklomp die ter hoogte van de Houtstraat werd aangetroffen da teert volgens ir. L. Barendregt van de gemeente uit de 13de of 14de eeuw. Ook scherfresten uit de directe omgeving zijn uit die tijd. Dat maakt het zeer aannemelijk dat voor het eerst restanten van de uit de 13de eeuw stammende muur zijn gevonden. Steenschuur en Rapenburg wer den in 1203 en 1204 gegraven. In 1266 vroeg Leiden stadsrechten en gezien dat feit wordt algemeen aangenomen dat er in dat jaar ook oude stad stond. In literatuur wordt daarover ook wel gerept, maar harde be wijzen waren er niet. Barendregt hoopt in het Rapenburg nog meer over blijfselen te vin den. Hij verwacht die met name aan te treffen in het gedeelte tuisen Houtstraat en Breestraat. Ande re gedeelten heb ben weinig opge leverd. De muurresten worden na bestu dering weer met zand bedekt. "Dan kunnen an deren het over 100 jaar ook nog eens bekijken', aldus Barendregt. AMSTERDAM (ANP) - Politie mensen in Amsterdam-West heb ben 25 jongeren in de leeftijd van 18 tot 24 jaar aangehouden, die worden verdacht van inbraken eri diefstallen van en uit auto's. De jeugdbende was al anderhalf jaar actief: de schade aan gestolen goe deren en vernielingen bedraagt volgens de politie bijna drie mil joen gulden. Jeugdbende richt voor drie miljoen gulden schade aan De politie arresteerde ook een 27-jarige heler, die een groot deel van de gestolen waar opkocht. Van de buit is maar weinig teruggevon den. De jongeren woonden alle maal in Amsterdam-West. Zij heb ben inmiddels ruim 100 inbraken en ook twee overvallen bekend. De zaak kwam aan het licht na dat een auto met gestolen kleding was aangetroffen. De politie obser veerde deze wagen en stuitte op de groep jongeren, die regelmatig bij een kwam onder een viaduct. Lubbers: Braks hoeft niet op te stappen BRUSSEL (ANP/GPD) - De Europese Commissie heeft bij het Europese Hof van Justitie een klacht ingediend tegen Ne derland wegens overbevissing in de jaren 1983 tot en met 1985. Dit heeft een vertegen woordiger van de Commissie gezegd in de visserijcommissie van het Europese Parlement. Volgens de Commissie is Neder land te slap opgetreden tegen vis sers die zich niets aantrokken van de vangstbeperkingen. Ook in an dere lidstaten is te veel vis gevan gen, maar Nederland heeft het zwaarst de regels overtreden al zijn er sinds 1983 verbeteringen tot stand gebracht. In de parlementaire visserij com missie is de procedure tegen Ne- Ult Vft verleden derland vooral door de Westduitse gewikkeld, afgevaardigden warm onthaald. Vertegenwoordigers van andere visserijlanden, zoals Groot-Brittan- niè, Ierland en Spanje vonden het onjuist alle blaam op Nederland te schuiven, aangezien zes landen de regels stelselmatig blijken te heb ben ontdoken. Premier Lubbers vindt niet dat de aanklacht aanleiding geeft voor het vertrek van minister Braks, die zelf ook niet van plan is op te stap pen. Lubbers zei vanmorgen in de Tweede Kamer dat het kabinet in de afgelopen jaren onmachtig is geweest een goed visserijbeleid te voeren omdat het visserijbeleid dat in Brussel werd gevoerd, jarenlang een warboel is geweest. „Pas nu zijn we in staat een be leid te voeren gericht op de toe komst omdat pas vorige week het Europese Hof van Justitie een uit spraak heeft gedaan waarop jaren lang is gewacht. Ook sinds kort is het Brusselse visserijbeleid in goe de banen gebracht", aldus de pre mier vanmorgen tijdens het debat over de visserij fraude in de Twee de Kamer. Het hof sprak vorige week uit dat Nederlandse vissers niet automatisch recht hebben op door andere landen niet opgeviste hoeveelheden kabeljauw. Daar door kunnen tal van rechtszaken pas worden af- VATICAANSTAD (UPI/Rtr/AFP/ ANP/AP) - Paus Johannes Paulus II heeft vandaag vredesinitiatieven van Oostenrijk en diens president Kurt Waldheim geprezen. Tijdens het officiële bezoek van Waldheim aan het Vaticaan zei de paus dat Oostenrijk, gelegen aan de nood lottige scheidslijn tussen Oost en West, zich inzet "voor het respect van de mensenrechten, de verdedi ging van de vrijheid en het bevor deren van de vrede". Volgens de paus heeft Wald heim, die in opspraak is geraakt wegens vermeende misdaden in de Tweede Wereldoorlog, in zijn vori ge functies van minister van bui tenlandse zaken van Oostenrijk en van secretaris-generaal van de Ver- Secrctaresscn mA\ meer plezier in hun werk icken, bellen vandaag nog Leiden, 071 - 146147 Eerst regen In de nacht en ochtend af en toe regen. In de loop van de middag van het wes ten uit opklaringen. Minimumtempe ratuur omstreeks 11 graden, middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Mati ge zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: na zaterdag overgang enigde Naties "zich steeds gewijd aan de handhaving van de vrede tussen de volkeren". Dankzij zijn neutraliteit kan Oostenrijk vooral een bijdrage leveren aan vrede in vrijheid en gerechtigheid, aldus de paus, die met geen woord repte over de internationale kritiek op de audiëntie. Waldheim bereikte het Vaticaan vanmorgen via een zij-ingang. De rij auto's maakte geen gebruik van de hoofdstraat naar het Vaticaan, maar reed langs allerlei kleinere wegen om demonstranten te ont wijken. Waldheim werd met de ge bruikelijke eer door de Zwitserse garde ontvangen. Tijdens zijn ver blijf in Rome ontmoet Waldheim geen Italiaanse gezagsdragers. Rotjes die voor een anti-Wald- heim betoging waren bestemd ex plodeerden per ongeluk en veroor zaakten gisteren brand in een hotel in Rome. Het gebeurde in de ka mer waarin de militante anti-nazi Beate Klarsfeld logeert. Het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee dat de Nederlandse ambassadeur bij het Vaticaan, mr. S.J.J. Baron van Voorst tot Voorst, vandaag niet aanwezig is bij de ontvangst van Waldheim. RPD: leg grote windparken aan bij IJsselmeer DEN HAAG (ANP) - De Rijkspla nologische Dienst heeft de rege ring geadviseerd grote windparken aan te leggen in en rond het IJssel meer. Bovendien zijn er langs de kust van Zuid-Holland en Zeeland enkele plaatsen, die geschikt zijn voor de plaatsing van grote aantal len windturbines. In het onderzoeksrapport 'Ruim te voor Wind', dat vandaag is ver schenen, stelt de Rijksplanologi sche Dienst dat de overheid moet voorkomen dat er een wildgroei gaat ontstaan van windturbines. Uit de studie naar de mogelijke lo caties voor windparken en de nut tige opbrengst daarvan blijkt'dat het beter is grote aantallen wind turbines bij elkaar te plaatsen. Het enige nadeel van het bijeenplaat- sen van windturbines is volgens de rijksdienst dat daardoor de kans op geluidhinder toeneemt. De hin der van en voor vogels blijkt in de praktijk nogal mee te vallen. Voor een exclusieve herenboetiek in Leiden vragen wij een nette representatieve Ervaring is een vereiste. Schriftelijke sollicitaties te richten aan br. o. nr. 1269 van dit blad. ZEIST (GPD) - Na een onderzoek van een halfjaar heeft de rijkspoli tie van Zeist een internationale hasj-smokkellijn opgerold. Tussen september '86 en maart '87 werd 2500 kilo hasj, met een straatwaar de van 25 miljoen gulden, van Spanje naar Nederland vervoerd. In Nederland zijn 14 verdachten aangehouden, in Spanje 5. Het transport ging per luxe tou ringcar. De softdrug was afkomstig uit Marokko en werd in Malaga, Torremolinos of Almeria door in Spanje verblijvende Marokkanen in partijen van 200 tot 300 kilo klaargezet in koffers. Die werden getransporteerd naar Javea of Be- nidorm. Daarop pakten koeriers de bus naar Nederland, om in Luxemburg uit te stappen. De koffers werden daar in een personenauto overgela den, omdat bussen in het 'goedko pe' Luxemburg veelal worden ge controleerd op drank en sigaretten. De personenwagen reed vervol gens naar Nederland. Een Amsterdammer en Rijsber- genaar stonden aan het hoofd van de smokkellijn. Beide mannen kregen per trans port 5.000 gulden. Meer geld kre gen de koeriers, die het daadwer kelijke risico liepen. Zij ontvingen 30 mille per transport. Twee keer liep zo'n transport fout. Op 10 ja nuari werd een Engelsman met 200 kilo in vijf koffers door de Spaanse politie gepakt; op 22 januari waren vier Nederlanders met 860 kilo hasj de klos. Deze koeriers zitten, op een vrouw uit Wijk bij Duurstede na (zij is inmiddels vrij) vast in de gevangenis van Alicante. De zaak kwam aan het rollen, na dat de rijkspolitie een tip kreeg dat er in een café in Driebergen werd gehandeld in drugs. DEN HAAG (ANP/GPD) De broodoorlog begint volgende week pas echt. Een groot aantal supermarkten gaat dan brood voor f 1,39 verkopen. Door een andere samenstelling van het brood als nieuw wapen in de strijd, komt de minimumprijs nog meer in het geding dan vo rige week toen Edah de strijd aanbond met de verkoop van Belgisch brood. De industriële bakkerijen, verenigd in de NVB, hebben een procédé gevonden om brood te bakken volgens een andere samenstelling, waar door de wettelijke minimum prijs niet van toepassing zou zijn. Het zou neerkomen op het gebruik van meer roggebloem en minder tarwe. Ook zouden er andere toevoegingen (brood- veredelaars, bindmiddelen) worden gebruikt. De prijs zal over het alge meen op 1,59 gulden komen te liggen, maar diverse winkeliers gaan terug naar 1,39. Een woordvoerder van eco nomische zaken erkende van ochtend dat de prijsverorde ning niet geldt voor brood dat uit meer dan 50 procent bestaat uit roggebestanddelen. „Als men dus zoveel rogge gebruikt mogen ze het wel voor een kwartje van de hand doen". De bakkerijen zeggen met hun acties een flink verlies te lijden en hopen dat de actie van korte duur zal zijn. Braks erkende vanmorgen dat hij in de zaak van de visfraude fou ten heeft gemaakt. Maar hij ziet daarin geen aanleiding eigener be weging op te stappen. „Ik zie on voldoende argumenten om mijn verantwoordelijkheid voor de vis serij in de toekomst uit de weg te gaan", aldus de bewindsman van morgen. Braks zei het gevoerde be leid niet te willen vergoelijken. Maar hij zei persoonlijk nooit het grijze circuit te hebben gedoogd en dat is volgens hem ook niet ge beurd door zijn ambtenaren. „We hebben zo goed en zo kwaad als dat ging de vangstoverschrijdin gen bestreden", aldus de minister. Premier Lubbers vroeg gen in het bijzonder de WD om duidelijkheid, omdat de kleinste regeringspartij er nog niet uit is of Braks moet aftreden in verband met de visfraudes. „Zeker in de toekomst heeft het kabinet de steun nodig voor uitvoering van de noodzakelijke maatregelen, want de minister van landbouw en visse rij moet immers de vissers recht in de ogen kunnen zien", aldus de premier. Ook de PvdA verkeert nog in dubio over de vraag of Braks moet verdwijnen. Alleen D'66 heeft zich onomwonden uit gesproken voor het vertrek van de minister. Harriet van Reek Lena Lena heeft alles te maken met het kind-zijn PAGINA 21 Juni-maand vol mistroos tige dagen en ongekende vochtigheid PAGINA 2 Er komen geen maatrege len om roken te beperken ondanks de wensen van de Kamer PAGINA 3 1 Nazi-slachtoffers eisen van Duitse regering totale Wiedergutmachung PAGINA 5 1 Nieuwe schuldenregeling voor Volvocar PAGINA 7 Twente na zege op Roda favoriet voor plaats in UE- FA-cup PAGINA 17 Vele arrestaties bij Gouden Tempel NEW DELHI(DPA/RTR) - Politie en paramilitaire eenheden hebben vanochtend het terrein van de Gouden Tempel in Amritsar in de deelstaat Punjab bezet en onge veer 200 extremistische sikhs gear resteerd. Volgens het hoofd van de politie van Punjab, Julio Ribero, is tevens beslag gelegd op wapens en munitie. De veiligheidseenheden betra den niet de tempel zelf, die het be langrijkste heiligdom van de sikhs is, maar doorzochten alleen omlig gende gebouwen. Doel van de actie was een stokje te steken voor een morgen te houden protestmars van radicale sikhs. De autoriteiten vreesden dat de optocht zou uitlo pen op het uitroepen van de onaf hankelijke sikh-staat Khalistan. Hof stelt kinderen Irene in het gelijk AMSTERDAM (ANP) - De kinde ren van prinses Irene hoeven niet alle publikaties over hen te tolere ren. Wel zal over de kinderen meer en anders gepubliceerd worden dan over menig ander kind. Zolang het gaat om zakelijke en juiste in formatie zullen de kinderen dit hebben te tolereren. Het Amsterdamse gerechtshof bevestigde vanochtend in hoger beroep een eerdere uitspraak van de rechtbank tegen Privé. Ook het hof vindt dat het weekblad voor een artikel over het schoolleven van oudste zoon Carlos te ver is ge daan. Privé mag zich niet meer op dringen aan de kinderen of hen op hinderlijke wijze volgen op straffe van een boete van 100.000 gulden. STREEK - De kwaliteit van Zuid- hollandse zwemwater is verbeterd ten opzichte van voorgaande jaren. Dit meldt de provincie in een cir culaire. In bijna alle plassen in de streek kan worden gezwommen. De grote rivieren zijn ongeschikt evenals een aantal vaarten en kana len. Ook de kwaliteit van de Nieuw- koopse plassen is er erg op vooruit gegaan evenals 't Joppe bij de Ka- gerplassen. De Oude Rijn en de Gouwe daarentegen blijven onge schikt om in te zwemmen. Datzelf de geldt voor het Oegstgeester- Katwijks- en Korte Vlietkanaal. Na het succes van vorig jaar stelt de provincie ook dit jaar weer een zwemwatertelefoon in waar de ge gevens over de kwaliteit van re creatiewater beschikbaar zijn. Bij de plassen zelf worden bor den neergezet waarop de kwaliteit van het water en de temperatuur staat aangegeven. Aan het bord bij de Vlietlanden is men door het slechte weer nog niet toegekomen. Zwemmen in zee blijft voorals nog een frisse bedoening. De tem peratuur van het zeewater ligt op het ogenblik rond de 15 graden- KWALITEIT ZWEMWATER cfiijaar mei juni 'pM ayg eept voor meer intormatle en fökjer zwemwater PROWNCH: ZIHD-HOILAM) tatetoon 070-117550 Bord bij Vlietlanden: nog niet aan toegekomen, (foto wim Dijkmanj wegens gigantisch sukses van onze vestiging op t Meubelplein

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1