'Reclame voor de nacompetitie' Machtsgreep van Winnen mislukt Hockeymachine pas na rust op toeren Willaarts houdt Utrecht in de race Geld voor Thialf uit 'cultureel potje' Voetbalschandaal in Polen Twente na zege op Roda favoriet voor plaats in UEFA Cup PAGINA 17 Rampdag voor ploeg Post LAAX (ANP) - De voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland eindigde rampzalig voor de ploeg van Peter Post. John Talen belandde zwaar gewond in het zieken huis van Chur. Didi Thurau werd uit de gele trui gereden. Tenslotte strandde de machtsgreep van Peter Winnen op één secondetje van de Amerikaan Andy Hampsten. De Italiaan Paganessi viert de overwinning in de voorlaatste etappe i wordt geflankeerd door Jan Nevens (links) en Heinz Imboden. i de Ronde van Zwitserland. Hij Vrouwen langs Zuid-Korea AMSTELVEEN (ANP) - Dank zij een produktieve bui in de tweede helft heeft het Nederlandse vrou wenhockeyteam revanche geno men voor de nederlaag, die in april in Edinburgh tegen Zuid-Korea werd geleden. De cijfers, 5-0, wa ren echter te ruim en deden af breuk aan het enthousiaste tegen spel van de Koreaantjes. Vooral in de eerste helft, die met 1-0 voor Ne derland werd afgesloten (in de zes de minuut benutte Marieke van Doorn een strafbal) was Zuid-Ko rea tenminste gelijkwaardig. In die periode oogden de veel forser gebouwde Nederlandse speelsters, met Noor Holsboer in de basis voor Helen van de Ben (te lang geacht voor de kleine tegen standers), nogal onhandig ten op zichte van de watervlugge Aziati sche speelsters. Det de Beus, die veelvuldig in actie moest komen, had de hulp van paal en laat nodig om treffers te voorkomen. Het pu bliek begon zich zelfs in nogal cy nische bewoordingen te roeren. "Waar zijn jullie mee bezig", klonk het onder meer en "die bal moet tussen de palen, hoor", was een an dere kreet, die de Olympische kampioenen over zich heen kregen gestort. Sophie von Weiier heeft in Am stelveen het interlandrecord van Lisette Sevens geëvenaard. De 28- jarige speelster van Hilversum, die sinds kort in Amsterdam woont, bereikte in de wedstrijd tegen Zuid-Korea het totaal van 125 interlands. De fysiotherapeu te, die vorig jaar bij de wereldti telstrijd in Amstelveen werd ge kozen tot beste speelster en ver volgens tijdelijk stofte, maakte tien jaar geleden tijdens een toer- nee door Australië haar debuut in Oranje. "Wat een ellende", mopperde Pe ter Post in het wintersportoord Laax. De ploegleider was het ergst onder de indruk van de valpartij tijdens de afdaling van de berg Al- bula van John Talen. In Chur luid de de eerste diagnose: hersen schudding en hoofdwond. De neo- prof was in Italië en Zwitserland een openbaring voor Post geble ken en wellicht was zondag in Geulle alles in het werk gesteld hem te belonen met het Neder lands kampioenschap bij de be roepsrenners. Het aftreden van Didi Thurau als klassementsleider was geen ver rassing. De Westduitse individueel kreeg alle steun van de Post-ploeg. Zijn persoonlijke klimcapaciteiten waren onvoldoende voor het par koers van de negende etappe, dat na de Albula (eerste categorie) een lange afdaling en een heuvelachti ge finale telde. De laatste zes kilo meter leidden weer bergop naar Laax. Bij de start ging het Germaanse troetelkind ervan uit, dat de gele trui hem zoveel extra stimulans zou geven, dat hij de Zwitserse ronde wel kon winnen. Op de Al bula raakte Thurau vier minuten achter op de ontsnapte Parra en bijna drie minuten op een peloton netje met de overige kanshebbers. Hij riskeerde zijn leven in de afda ling en kreeg hulp van de Zwitser se spoorwegen. Vlak voor het pelo tonnetje met Winnen, Hampsten en de ingehaalde Parra gingen de spoorbomen gedurende veertig se conden dicht om een bergboemel- tje laten passeren. Peter Winnen had op de Albula vastgesteld, dat "ploegmakker" Thurau geen concurrentie voor hem vormde. Hij beklom de hoog ste top ingetogen, spaarde zijn krachten voor de finale, wanneer hij de voor hem gerangschikten Hampsten, Giovanetti en Parra zou aanvallen. Hij deed het achter een vroeg ontsnapt kópgroepje, waaruit de Italiaan Alessandro Paganessi voor de Belg Jan Nevens naar de etap pezege reed. Winnen moest twintig seconden goedmaken op Thurau, acht op Hampsten, zes op Giova netti en een op Parra. Drie kilome ter voor de eindstreep in Laax, Thurau lag al ver achter in het uit eengeslagen peloton, achtte hij de tijd gekomen de drie klevers af te schudden. Winnen plaatste een de marrage en gaf alles. Hampsten bleef achter, Parra ook, maar de Esnault winnaar van Midi Libre De Fransman Patrice Esnault heeft de Ronde van de Midi Libre ge wonnen. Esnault kreeg de over winning door het opgeven van zijn ploeggenoot Bibollet, twaalf kilo meter voor de laatste etappeplaats Carcassonne. In hét tweede gedeelte van de laatste dag had de Spanjaard Ju lian Gorospe het bergklassement van de dag gewonnen en daarmee acht bonificatieseconden ver overd. Dat was voldoende voor de eerste plaats in het eindklasse ment, omdat Esnault gedeeld tweede was geworden met zijn ploeggenoot Bibollet, die hem op de 'beslissende' col van de eerste categorie was voorgegaan. Esnault kreeg daardoor slechts twee secon den bonificatie en eindigde daar door gelijk met Gorospe, die hem op punten zou hebben verslagen. Door het afstappen van Bibollet werd Esnault echter tweede in de dagrangschikking van de klim mers en dat was goed voor vijf se conden tijdwinst en tegelijkertijd drie tellen voorsprong in het eind klassement op Gorospe. Luc Roosen uit de ploeg van Jan Raas won het eerste deel van de laatste etappe. Zwitser Seiz. trok het handjevol kanshebbers naar het achterwiel van de Nederlandse klimgeit. "Wat die Seiz voor belangen had, weet ik ook niet", klaagde Winnen na af loop. Anderhalve kilometer verder de marreerde de Limburger opnieuw. Nu was niemand bij machte zijn wiel te houden. Winnen hield een gaatje tot de eindstreep. Het bleek zeven seconden te zijn. Andy Hampsten,-de Amerikaanse klim mer die vorig jaar winnaar werd, profiteerde van de argeloosheid van Parra. De Colombiaan trok Hampsten aan zijn wiel naar de eindstreep, terwijl hij uit tactische overwegingen het initiatief aan de Amerikaan had moeten laten. "Parra heeft mijn karretje in de poep laten lopen", oordeelde Win nen fel. Hij was danig teleurge steld. "Ik heb gespeeld en verlo ren", concludeerde hij. Peter Winnen geloofde niet in de laatste etappe, die vandaag over een vlak parkoers naar Zurich gaat, nog afstand te kunnen nemen van Hampsten. Er is nog wel een tussensprint met tien seconden tijd vergoeding. "Kijk eens naar dit onderstel", zei hij, "dat zijn toch geen sprintbenen?" Wellicht was dit een tactische uitspraak om de Amerikanen in slaap te sussen. Pe ter Post kennende zal er beslist een plannetje uitgebroed worden. Bij die tussensprint, of in de finale. Per slot van rekening is er slechts twee seconden voorsprong nodig bij het oprijden van de Oerlikon- baan het eindstation van de 51e Ronde van Zwitserland. Roda JC, FC Utrecht en FC Twente gaan zondag met een exact gelijke stand en doelsalo een zinde rende finale van de nacompetitie tegemoet. In die nek-aan-nek-race duikelde de torenhoge favoriet uit Kerkrade, gezien het resterende programma, binnen anderhalf uur naar de rol van 'outsider'. Op Kaalheide werd hij gisteren vervloekt, maar zo zal de uitvinder van de nacompetitie zich de ont knoping van zijn geesteskind on geveer hebben voorgesteld. Een Hitchcock-achtig scenario met wurgende spanning tot de aller laatste minuut. En dat enkel door dat de 'formaliteit van Kaalheide' voor de thuisclub een gigantische flop werd. De fraaie coulisse van 12.500 toeschouwers zag stomver baasd hoe het kaartje met de naam van Roda JC voor de loting in Zu rich door FC Twente alsnog uit de koker werd gegrist. FC Twente kaapte niet alleen twee kostbare punten weg bij Ro da JC, het verdween ook met de favorietenrol richting Enschede. De Tukkers ontmoeten zondag op eigen terrein het kansloze en moe gestreden VW terwijl FC Utrecht en Roda JC elkaar in De Galgen waard naar het leven zullen staan. Roda JC-trainer Rob Baan daar over: "Als twee honden vechten om een been... Ik denk dat Utrecht en Roda elkaar afmaken en dat Twente de lachende derde wordt. Alhoewel VW heeft beloofd ons te helpen. Nou, vandaag hebben ze dat niet gedaan, dus ik geef ze nog één kans". Was de verslagenheid enorm, zelfs de Roda JC'ers konden een geforceerde glimlach over de won derbaarlijke apotheose niet onder drukken. "Het is pure reclame voor de nacompetitie, maar voor ons is het natuurlijk vreselijk sneu. Stel dat beide wedstrijden gelijk eindigen, dan zouden in juli beslis singswedstrijden moeten worden gespeeld. Dat is na zo'n slopend seizoen te gek en daarom stel ik als oplossing voor dat de UEFA Cup plaats gaat naar de club die in de competitie het hoogst eindigde". Woorden waarmee Rob Baan aangaf dat bij hem teleurstelling snel plaats maakte voor realiteit. En die was dat Roda JC na de ne derlaag de hand helemaal in eigen boezem moest steken. De thuis club wist zich voor rust geen raad met het taktisch clever spelende FC Twente en trapte veelvuldig in de eigen buitenspelval. Dat had al na 27 minuten een achterstand moeten opleveren toen Hanssen een voorzet van de doorgebroken Lipponen op curieuze wijze in ei gen doel frommelde. Grensrechter Roelofsen kwam Roda JC te hulp DEN HAAG (ANP) - Thialf BV heeft voor de overkapping van de kunstijsbaan in Heerenveen twee miljoen gulden uit het fonds cul- en de treffer werd door Van Swie- ten afgekeurd omdat Theo ten Caat buitenspel stond. Het was slechts uitstel van executie, want vijf mi nuten later omzeilde Lipponen op identieke wijze buitenspel en maakte het karwei zelf af. Vanaf dat moment liep Roda JC achter de feiten aan. Het siert de ploeg dat zij nog één keer alle krachten mobiliseerde om het Twente-doel te bombarderen. Kan sen waren er volop, maar de afwer king faalde. De counters van de Tukkers waren gevaarlijk. Uit één van die uitvallen trof Theo ten Caat de binnenkant van de paal en de terugspringende bal botste tegen het lichaam van Trost en verdween over de eigen doellijn: 0-2. De tegentreffer van Hanssen bracht na ruim een uur de span ning weer terug. In de race tegen de klok brak Roda JC de nek over de eigen haast. Invaller Nijenhuis kon daardoor niet alleen alles be slissen, maar ook ervoor zorgen dat de drie kanshebbers volkomen in evenwicht aan de finale beginnen. UTRECHT (GPD) - Met de thuisbeurt tegen Roda JC voor de boeg heeft FC Utrecht zich gister avond de longen uit het lijf gelopen om de laatste ronde van de na-com petitie als favoriet in te duiken. De ploeg van Nol de Ruiter liet het te gen het al vrijwel kansloze VW niet alleen bij vechtvoetbal, het speelde bovendien één van zijn beste wedstrijden van het seizoen. De vreugde over de 3-0 overwin ning werd dan ook nauwelijks ge temperd na het horen van de uit slag bij Roda-Twente. De verras sende ontknoping in Kerkrade im pliceert wel dat de Enschedeërs in eens over de beste papieren be schikken, omdat verwacht mag worden dat het uitgerangeerde VVV over enkele dagen in stadion Diekman als een aangeslagen bok ser in de touwen zal hangen. De Domstedeiingen zullen dus met hogere cijfers moeten winnen dan hun, Twentse collega's, willen zij Europa in mogen trekken. Voorlopig is alleen Erik Willaarts verzekerd van een rondje UEFA Cup-voetbal. De naar Borussia Mönchengladbach verkochte goal- tjesdief liet overigens niet na om zijn huidige ploegmakkers in de ra ce te houden. Willaarts, die in de gewone competitie al driemaal een hattrick op zijn naam schreef, was tegen de Venlonaren opnieuw tuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid (CMV) van de sporttotalisator ontvangen. Het be drag, oorspronkelijk drie miljoen, goed voor alle Utrechtse doelpun ten. "Tegen die jongen was weer eens geen kruit gewassen", vond VW-trainer Jan Reker, die zowel zijn verdediger Coort als Rutten in het zand zag happen tegen de on berekenbare sluipschutter. Toch was het niet alleen Wil laarts, die verantwoordelijk was voor de nog te laag uitgevallen sco re in Utrecht. Op de door vier con certen van Prince bontgekleurde grasmat van Galgenwaard kende de thuisclub geen zwakke schakel, maar slechts uitschieters naar bo ven in de personen van Verrips, Pattinama, Van Loen en uiteraard Willaarts. "Ik heb enorm veel res pect voor mijn jongens", stak Nol de Ruiter zijn bewondering niet onder stoelen of banken. "De na competitie kost wat kracht, maar toch werd er door ons van de eerste tot de laatste seconde in een razend hoog tempo gevoetbald. Misschien dat we wat meer hadden moeten scoren, maar ik geloof niet dat er een bij is die ontevreden kan zijn. Met name de penningmeester zal in zijn sas zijn. Tegen Twente en nu tegen VW zaten er 10.000 toe schouwers en zondag verwacht ik er nog vijfduizend meer". Ook zijn collega Jan Reker, wiens elftal op zijn laatste benen sjokt (Valckx, Ringels en Verha gen haakten na het afgelopen is in de aanloop naar de bouw in 1986 toegezegd door de vroegere staatssecretaris van het ministerie van WVC, drs. Joop van der Reij- den. De som, een onderdeel van de zestien miljoen gulden overheids subsidie waarmee het 34 miljoen kostende Friese project werd gefi nancierd, is niet ten laste gekomen van de sportbudgetten van het mi nisterie of van de toto-lottogelden. Volgens directeur Zwartjes van de SNS (Stichting Nederlandse Sporttotalisator) is er niets vreemds of illegaals aan die con structie. WVC heeft een vaststel lingsrecht. Van der Reijden, en nu Dees, zijn de verantwoordelijken voor de verdeling van de totogel- den, waarvan bijna driekwart (73,5 procent) door de Nederlandse Sportfederatie (NSF) wordt ver deeld onder de verschillende weekeinde al af, gisteren belandde ook Libregts met een spierscheu- ring in de ziekenboeg), vindt de na competitie een gouden greep. „We zijn aan het einde van ons latijn, maar zo'n extra competitie is een boeiend spektakelstuk. En dan heb ik het nog niet eens over het financiële gewin, want vergeet niet dat het ook in de gewone competi tie scheelt als de kaarten in de pe riode gunstig liggen. In onze laat ste thuiswedstrijd van het seizoen kwamen er zelfs 9500 mensen af op VW-Excelsior". Hoewel de Limburgers geen kans meer hebben op succes, is hun rol in de stoelendans om een Europees reisje niet uitgespeeld. "Ik verwacht eerlijk gezegd, dat VW helemaal niet kansloos is bij Twente", meent De Ruiter serieus. "Je kan niet zeggen dat ze er tegen ons met de pet naar hebben ge gooid, het is dat Jan Willem van Ede nog een paar keer paraat stond, anders had VW tegen het einde van de wedstrijd zelfs nog één of twee doelpunten gemaakt. Twente staat zondag onder een enorme druk, VW kan vrij-uit voetballen. Dat kan ons van pas komen". In dat geval zal FC Utrecht in ie der geval zelf nog eenmaal alles uit de kast moeten halen en dat zonder John van Loen, die zondag in En- sportorganisaties. Het restant (26,5 procent, vorig jaar gelijk aan 21,5 miljoen gulden) wordt toegewezen aan de CMV-sector, waarbij instel lingen als het Koningin Juliana- fonds, het Prins Bernhard-fonds en de Novib wel varen. De stich ting Centraal Overleg Fondsenwer vingsacties (COF) verdeelt het geld in deze sector. De NSF probeert al jaren tot een andere verdeelsleutel te komen. Tot 1990 blijft die sleutel intact, zo heeft directeur sport van WVC, Jan van Gorsel de COF toe gezegd. In ruil voor die belofte heeft WVC twee miljoen uit de cul turele pot aan Thialf kunnen toe wijzen. Volgens de uit zijn functie onthe ven Thialf-directeur Jaap van der Zwan wordt officieel gedaan alsof het geld van WVC afkomstig is. „Het ministerie heeft zelf nooit een cent betaald", aldus Van der Zwan. schede zijn zesde gele kaart incas seerde en tijdens de belangrijkste wedstrijd van het seizoen moet boeten. Pattinama, die gisteren net als zijn ploeggenoot De Kruijk en de VW-ers Van Berge Henegou wen, Rutten en Verbeek werd be straft met geel door scheidsrechter Mulder, is er zondag wel bij. De aanvoerder van de Utrechters zag voor de zesde keer dit seizoen een kaart, maar zal dat pas volgend sei zoen moeten bezuren. Pas nadat coach Gijs van Heu- men zeven minuten voor rust twee wissels had toegepast (debutante Annemieke Fokke voor Maijolein de Leeuw en Marise Abendanon voor de weer verloren lopende Martine Ohr) kwam er meer vaart in het Nederlandse spel. Van Heu- men: "De eerste helft waren we be wust gedegen begonnen. Tegen Australië had ik gezien, dat Korea te veel ruimte had gekregen. Toen ze moe waren gerend, konden wij ons spelletje spelen." Tussen de 48e en 51e minuut liep Nederland ineens uit naar 4-0 door doelpunten van achtereenvolgens Lisanne Lejeune (strafcorner via een Zuidkoreaanse stick), Sophie von Weiier en Marjolein Bolhuis. Met inmiddels Van de Ben voor Holsboer werd het kort voor tijd nog 5-0 door een fraaie tip-in van Bolhuis na een vrije slag van Aletta van Manen. Dat doelpunt beteken de tevens, dat Nederland met iets betere doelcijfers Australië weg drukte van de eerste plaats. "Zuid-Korea heeft best een heel goed team", beaamde Van Heu- men na afloop. Marjolein Bolhuis ging zover in Zuid-Korea een vaste medaillekandidate voor de spelen in eigen land te zien. "Het thuis voordeel zal daar heel zwaar gaan wegen", aldus de aanvoerster, die nu vijf doelpunten in drie wedstrij den heeft gemaakt, één minder overigens dan de Australische Jac- ky Pereira. Inmiddels geven Nederland en Australië zo de boventoon aan bij de vrouwen, dat de andere teams volstrekt uitgerangeerd zijn. Ne derland kan vandaag het doelsaldo verder opkrikken tegen de zeer zwakke Nieuwzeelandse vrouwen. Het beslissende duel tegen Austra lië staat zaterdag op het program- Podpinka duikt onder in België HAZERSWOUDE (ANP) - De Hongaar Podpinka is ondergedo ken in België. De jonge tafeltennis ser had juist zijn contract bij lands kampioen Avanti met een jaar ver lengd. De reden van zijn vertrek staat niet vast, maar vermoed wordt dat hij Hazerswoude heeft' verlaten uit teleurstelling over de afwijzing van zijn dispensatie-aan vraag voor opneming in de natio nale ploeg. Aart Jan van der Poel, voorzitter van de sportcommissie van Avanti, was vanochtend nog niet op de hoogte van het vertrek van de Hon gaar. "Maar het is ons bekend dat hij een oom in België heeft wonen. Daar is hij wel vaker geweest, die man belooft hem van alles. Wat Podpinka op het moment vooral nodig heeft is begeleiding. Die kunnen wij hem geven. Ik ga er voorlopig van uit dat hij binnen kort terugkeert", aldus Van der Poel. Kuiper wil toch naar de Tour PUTTE (GPD) - Hennie Kuiper overweegt om via gerechtelijke stappen alsnog een plaats in de Tour-ploeg van Roger Swerts (Roland-Skala) af te dwingen. De professional uit Putte, die door zijn ploegleider te licht werd be vonden voor de Tour, heeft in middels een advocaat ingescha keld. Deze onderzoekt momenteel of Kuiper op grond van zijn con tract, waarin onder andere is op genomen dat hij medezeggen schap heeft over de ploeg, via een kort geding alsnog een plaats in de Ronde van Frankrijk kan opeisen. "Het is natuurlijk belachelijk dat het op deze manier moet, maar als Swerts zijn besluit niet terugdraait zie ik geen andere mogelijkheid", zegt een nog steeds getergde Hennie Kuiper. WARSCHAU (Rtr) - Voor het tweede achtereenvolgende jaar kent het Poolse voetbal een schandaal. Was er vorig jaar sprake van het verkopen van wedstrijden, zonder dat dit bewezen werd, dit keer zijn acht clubs gestraft omdat de spelers te weinig inzet bij een groot aantal wedstrijden zouden hebben getoond. De teams van Lech Poz- nan, Zaglebie Bytom, Legia Gdansk, Gornik Walbrzych, Olimpia Poznan, Polonia Bytom, Ruch Chorzow, Stal Mielec en Motor Lublin worden beschuldigd van 'een gebrek aan sportiviteit, de onwil om wedstrijden te winnen en het niet verbloemen van sommige spelers dat zij niet in vorm waren'. De Poolse bond verbood het achttal trips naar het buitenland en het kopen of verkopen van de spelers voor de periode van een jaar. KERKRADE (GPD) - De koffers waren gepakt, de tickets voor Europa besteld en toch struikelde Roda JC nog over de eigen benen. Wat niemand voor mogelijk had gehouden gebeurde gisteravond. Door de 1-3 nederlaag in eigen huis tegen FC Twente moet Roda JC alsnog een annulerings verzekering afsluiten. Plotseling is het namelijk dringen geblazen aan de 'UEFA Cup-balie'. Roda-speler Huub Smeets. De Twente-spelers Ten Caat en Willerns kijken belangstellend Met drie goals tegen VW

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17