Deel Noordwijkse horeca gaat eerder sluiten aanvechten cm Alkemade in actie tegen supersnelle trein (TGV) Ondanks slechte weer strandexploitanten niet somber Vrouw (63) gewond bij aanrijding Spookiïjdster bedenkt zich laat en knalt op lichtmasten Inbraak KATWIJK/ NOORDWIJK - De zeetemperatuur is niet meer dan dertien graden en het kwik komt niet boven de twintig graden. De strandpaviljoenhouders in Noord- wyk en Katwijk zijn echter on danks het aanhoudende slechte weer toch nog optimistisch ge stemd. Het voorseizoen is echter inmiddels als verloren beschouwd, maar het wachten is tot de'echte zomer aanbreekt. Een verlaten strand met een en kele wandelaar met hond is het huidige beeld langs de gehele Ne derlandse kust. In de paviljoens van Noordwijk en Katwijk komen de sportievelingen af en toe nog wel eens binnenstappen voor een kopje koffie of warme chocolade melk. De Duitsers zijn het meest opvallend. Met hun geheel op re gen en storm aangepaste gele re genjas en kaplaarzen worden ze door de Noordwijkse strandtent- door Marjolijn in 't Hart houders ook wel kanariepieten ge noemd. D. Kuijt is directeur van de Stichting Exploitatie Zeebaden Noordwijk, die tien units voor haar rekening neemt. Langs beide bou levards, de koningin Wilhelmina en koningin Astrid Boulevard, zijn de strandtenten van 'Het Zeebad' te vinden. Zeebad bestaat al sinds 1911. "De situatie is zeker niet rooskleurig. We hebben een uiter mate slechte Pasen, Hemelvaart- dag en Pinksteren gehad en ook dit afgelopen weekeinde toen de Duit sers vijf vrije dagen hadden, heeft menig humeur verpest. Alhoewel de Duitsers massaal naar Neder land zijn gekomen en de Noord wijkse hotels voor het seizoen zijn uitverkocht, hebben we het met het weer niet getroffen", zegt Kuijt. "Het is een verschrikkelijke strop en een topzomer wordt het niet meer, maar we geven het daar om nog niet zo snel op. We zijn wel wat gewend." De stichting heeft vorig jaar voor 500.000 gulden in een groot vernieuwingsproject gëinvesteerd. De gemeente Noord wijk is trots op het resultaat. Zes van de tien strandunits zijn volledig vervangen. Volgend jaar volgen de overige vier. De laatste zijn in eigen beheer van Zeebad; de andere zijn aan derden verpacht. De gebouwtjes bestaan uit stapel- bare onderdelen die binnen een uur kunnen worden neergezet. Elk paviljoen bestaat uit 35 strandcabi nes, biedt plaats aan 85 windscher men, 75 ligstoelen, 45 terrasbedden en 50 gewone bedden met hoofd steun. Aan de verzorging heeft de stichting zeer veel aandacht be steed. Het strand is schoon en het 'Dan ben ik toch zeker het zonnetje in huis9 Theo Lange van Willy Zuid in Katwijk: "Ik mag niet mopperen. De r over het weer dan Badman Jan van Rooijen i (Foto's Wim Dijkman) strandstoelen klaar. de Stichting Exploitatie Zeebaden Noordwijk zet tegen beter weten Toch zijn Kuijt medewerkers, tal meer dan 25 jaar bij hetzelfde bedrijf in dienst is, niet neerslach tig. "Dat is nu eenmaal het bedrijf. Je vergelijkt altijd wel bepaalde perioden met elkaar, maar ook dit jaar kan je pas in september de ba lans opmaken. Voor die periode moet je niet treuren. Als het straks twee weken mooi weer is, ben je alles weer vergeten. En als de men sen komen, zullen we ervoor zor gen dat ze het naar hun zin heb ben", aldus directeur Kuijt. Badman Cor Smit van Unit 8 is zijn dertiende jaar bij Zeebad inge gaan. Elke ochtend, om zes uur, kijkt hij of het mooi weer is en be gint dan de tenten op te zetten. Dinsdagochtend trof hij echter op de toiletdeuren graffiti aan. "Ik heb het er meteen staan afboenen." Maar met het slechte weer heeft ook de badman niet veel te doen. Het consumptièterras staat er ver zijn veertien laten bij. Cor Smit: "Er komen hier af en toe wat wandelaars een praatje met je maken. Dan denken ze: daar zit die zielige badman helemaal in zijn eentje. Maar ik blijf optimistisch. Als de Duitsers straks vakantie krijgen, moet het in ieder geval be ter weer worden, want ik heb hier overwegend Duitsers zitten. Zo heeft iedere badman zijn eigen pu bliek. De tenten bij de parkeer plaats krijgen voornamelijk de Hollanders op bezoek, want die hebben geen zin om ver te lopen." De tien badmannen houden over een lengte van drie kilometer het strand in de gaten. Tegen zes uur 's avonds vertrekken ze. "Maar het kan in het hoogseizoen ook wel half acht worden. Tegen de avond doen we nog een ronde om te kij ken of alles in orde is." In Katwijk is de stemming onder de strandtenthouders hetzelfde. Theo Lange van paviljoen Willy Zuid zegt enigszins beschaamd: "Ik mag niet mopperen. De men sen klagen meer over het weer dan ik. Hier komen veel vaste klanten uit Leiden, maar ook van de zeil- school naast mij. Maar het is na tuurlijk wel aanzienlijk minder dan bij prachtig weer." Op het ter ras van zijn strandtent zit een heel gezelschap dames koffie te drin ken. Binnen is een groepje vaste klanten neergestreken. Het eerste wat bij binnenkomst opvalt zijn de 115 oude koffiepotten die overal aan de muur hangen. Langs de twee kilometer lange Katwijkse kust staan zo'n zeven tien strandtenten. Drie daarvan zijn van de familie Lange. Broer Frans Lange zit met zijn paviljoen helemaal aan de andere kant van het strand, in de buurt van de uit watering. Terwijl Theo volgens de andere strandtenteigenaars het beste plaatsje heeft, schudden ze hun hoofd bij de lokatie vaii Frans Lange. Op zoek naar een pessimist, wijzen ze allen richting zeewering, want daar moet het verschrikkelijk vertoeven zijn. Maar Frans Lange, eigenaar van "de echte Willy" - het bedrijf Lange begon bij vader Wil ly - is niet uit het veld te slaan. "Ie der jaar komt mooi weer en anders ben ik toch het zonnetje in huis", zegt hij. Van eenzelfde optimisme is ook P. Duijn, eigenaar van De Zeester. "De netten liggen nog niet op zol der; Dit hebben we toch al eens meer meegemaakt. Moet je dan pessimistisch worden?", vraagt hij "Dat helpt niet." Op de vraag wat hij doet als het slecht weer blijft, antwoordt hij: "Wat we nu doen. Koffie blijven drinken en intussen de moed niet laten zakken." Ook zijn bedrijf is van vader op zoon overgegaan, nadat zijn vader de visserij vaarwel zei. Van zijn vader heeft P. Duijn de gave, volgens de aanwezige bezoekers, betrouw baarder weersvoorspellingen te doen dan Pelleboer. "11 Juli is het volle maan. Als het dan mooi weer is, blijft het zo." De omstanders knikken instemmend. "Hij heeft het altijd bij het rechte eind." Wat pessimistischer zijn me vrouw M. Harteveld van Zee- en Zonnebad en Theun van Beelen van De Seinpost. Mevrouw Harte veld hoopt op beter weer. "Elke dag vragen de toeristen die hier even wat komen drinken of het mooier weer wordt. Dan moet ik hun vertellen dat het ook deze week slecht blijft. Ik vind het heel jammer voor de vakantiegangers." Theun van Beelen nam drie jaar geleden de strandtent van zijn va der over. Sindsdien heeft hij twee slechte seizoenen meegemaakt. Ook de leverancier, die bij Theun van Beelen, op bezoek is om de drankvoorraad aan te vullen, is niet te spreken over het seizoen. Hij merkt het aan de afname van zijn produkten, alhoewel hij niet uitfluitend afhankelijk is van de paviljoenhouders. De laatste in de rij is de strand tent van Willy en Loes, voorbij de post van de reddingsbrigade. Willy en Loes zijn het derde bedrijf Lan ge. Loes: "Als het droog is, lopen er wel mensen naar binnen die even wat komen drinken. Maar hoe lan ger dit weer aanhoudt, hoe slechter het er voor ons uit gaat zien. Veel Nederlanders boeken vanwege het slechte weer alsnog een vakantie in het buitenland. Als het dan toch nog opklaart, hebben we geen klanten omdat die in het buiten land zitten." Dit is de doodslag voor onze zaken NOORDWIJK - De horeca-ex- ploitanten met bars en dancings in de Hoofdstraat en de Van Speyk- straat in Noordwijk aan Zee zijn zeer verontwaardigd over het be sluit dat zij hun zaken een uur eer der moeten sluiten dan de bars eri dancings in de rest van het dorp. "Dit is de doodslag voor onze za ken", aldus een van hen. De gemeenteraad van Noordwijk besloot dinsdag dat de horeca-za- ken in de Hoofdstraat, de School straat, de Van Speykstraat en het daartussen gelegen gebied in het vervolg een uur eerder moeten, sluiten. Met deze maatregelen hoopt het gemeentebestuur de overlast die de bewoners ondervin den van de avondtoeristen te ver minderen. 'Geen fusie school begeleidingsdiensten' LISSE - De kans is groot dat de door het ministerie van onderwijs beoogde fusie van de schoolbege leidingsdiensten in de Leidse regio en de duin- en bollenstreek niet doorgaat. Volgens burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk heeft het ministerie de vele protesten die inmiddels tegen een dergelijke bundeling zijn geuit 'aan de zijlijn al geaccepteerd'. Bonnike zei dit gisteravond tij dens een vergadering van het alge meen bestuur van het samenwer kingsorgaan duin- en bollenstreek. Alle leden konden zich verenigen met de inhoud van de protestbrief die het dagelijks bestuur enige tijd geleden al had opgesteld en nu zal worden verzonden naar het minis terie. Het SDB-bestuur vreest dat door een fusie van de schooldiensten onder meer de huidige activiteiten in de knel kunnen komen. Boven dien bestaat de vrees dat de eigen identiteit van de deelnemende scholen verloren dreigt te gaan, ook al omdat een nieuw bestuur zal moeten worden gekozen waarin wellicht niet voor alle stromingen meer ruimte is. Hoewel het besluit nog niet is geëffectueerd, eerst moet worden onderzocht of het juridisch wel haalbaar is, bezinnen N.C. van He se, eigenaar van Club 68 aan de Hoofdstraat en I. Arnoldus van bar De Bob aan de van Speyckstraat zich al op een tegenoffensief. Beiden zijn van mening dat het vervroegen van de sluitingsuren in een deel van het uitgaanscentrum, volstrekt oneerlijk is. "Dit is con- currentie-vervalsing. Bovendien hebben we dat extra uur gewoon nodig. De bars en dancings worden pas tegen 23.,00 uur echt druk. Als je dan om 24.00 of 01.00 uur moet sluiten blijft er te weinig tijd over", aldus N.C. van Hese. Van Hese denkt dat de overlast van avondtoeristen alleen effectief kan worden bestreden door de vas te sluitingsuren van de horeca-za- ken af te schaffen. "Het klinkt mis schien raar, maar het publiek gaat dan eerder weg. Nu blijft iedereen hangen omdat de zaak toch vroeg sluit. Als er geen vast sluitingsuur meer is, gaat een groot deel van de jongeren eerder weg". De bar-eigenaar verwacht een enorme teruggang van het aantal bezoekers van zijn bar als de maat regel inderdaad wordt ingevoerd. Van Hese: "Ik heb al contact opge nomen met mijn advocaat. We LEIDEN - Een 63-jarige Leidse vrouw is gisteravond gewond ge raakt bij een aanrijding op de krui sing Stationsplein/Schuttersveld. De aanrijding werd veroorzaakt door een 23-jarige automobilist uit Amsterdam die te laat het rode ver keerslicht had opgemerkt en be sloot door te rijden. De -Leidse werd door de auto gegrepen en is met verwondingen aan de benen en een hechtwond naar het AZL overgebracht. moeten maar eens uitzoeken welke mogelijkheden we hebben om dit besluit aan te vechten. Ik laat het er in elk geval niet bij zitten". De Bob Ook I. Arnoldus, eigenaar van De Bob, steekt zijn onvrede over het besluit van de gemeenteraad niet onder stoelen of banken. "De Bob bestaat al 35 jaar. Al die tijd zijn er nooit klachten geweest. Ik heb zo mer en winter een portier voor de deur staan die ervoor zorgt dat mijn bezoekers in elk geval in de Van Speykstraat geen lawaai ma ken. Als diezelfde toeristen vervol gens op de boulevard rotzooi trap pen, kan ik daar niets aan doen". Volgens Arnoldus heeft de ge meente Noordwijk de afgelopen ja ren het avondtoerisme zelf aange trokken. "Er moesten zó nodig bars en dancings komen om de Duitse toeristen te plezieren. De zaak is inmiddels uit de hand gelo pen en nu zoekt het gemeentebe stuur een zondebok". De bar-exploitant verwacht wei nig heil van het vervroegen van het sluitingsuur in een deel van het dorp. De avondtoeristen zullen, zo verwacht hij, halverwege de nacht van de ene bar naar de andere trek ken en daarmee de overlast eerder vergroten dan verminderen. Arnoldus: "Natuurlijk hebben de bewoners last van de avondtoe risme. Ik heb dan ook geen énkel bezwaar tegen maatregelen om hierin verbetering te brengen. Die maatregelen moeten wèl Voor alle bars en dancings gelijk zijn. Het slaat nergens op een paar zaken te benadelen en de rest gewoon door te laten gaan". Evenals Van Hese is Arnoldus van plan de uitvoering van het besluit met alle mogelijke middelen aan te vechten. De voorzitter S.C. Weidema van de Horeca Vereniging Noordwijk, een ondernemersvereniging waar bij veel exploitanten van bars en dancings zijn aangesloten, zegt nog geen mening te hebben over het besluit van de gemeente. "De slui tingsuren staan al jarenlang ter dis cussie. We moeten maar even af wachten". Zevenhonderd kinderen van twintig basisscholen uit Alphen hebben gistermorgen het schapenscheerdersfeest op de kinderboerderij Zegersloot bezocht. Dit gebeurde in het kader van een project over schapen en wolverwer king. De kinderen konden zien hoe schapen werden geschoren en hoe de hoéven werden bijgewerkt. Later op de dag waren ook volwassenen welkom. (foto Nanno Bioupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 28-jarige Alphense is het foutief in schatten van de kruising Paddes- toelweg met de President Kenne- dylaan in haar woonplaats flink op gebroken. De automobiliste koos gisteravond op de laatstgenoemde route de verkeerde rijbaan. By het corrigeren van haar stuur fout ramde de vrouw met haar auto een lichtmast en een in de midden berm gelegen verkeersgeleider. Eenmaal beland aan de juiste zijde van de weg moest een tweede lan tarenpaal het ontgelden. De auto werd bij de actie ernstig bescha digd. De Alphense is met hoofdlet sel overgebracht naar het Rij- noordziekenhuis. LEIDEN - Bij een inbraak op klaarlichte dag in een woning aan de Hogewoerd is gisteren een CD- speler, een versterker en een cas- settédeck buitgemaakt. De inbrekers zijn de woningen binnen gekomen door aan de ach terzijde langs een regenpijp om hoog te klimmen en op de eerste verdieping een lichtkoepel te ver nielen. ALKEMADE - Alkèmade voelt niets voor de aanleg van spoorlijn dwars door het groene hart van Holland voor een hoge snel heidstrein, de zogenaamde Train Grand Vitesse (TGV), die grote Eu ropese steden met elkaar moet ver binden. Het college van burge meester en wethouders stelt de ge meenteraad maandagavond voor hiertegen bezwaar te maken bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het dagelijks bestuur van de provincie. Alkemade doet dat op initiatief van de stichting Natuur en Milieu. Dit samenwerkingsverband voor natuurbehoud en milieubeheer heeft aan vijf colleges van Gedepu teerde Staten kenbaar gemaakt niets in zo'n hoge snelheidstrein te zien. Aan de gemeente door wiens grondgebied het tracé komt, of er vlak langs, is verzocht daaraan steun te betuigen en een protest brief aan GS te schrijven. B en W van Alkemade vinden dat de bezwaren van Natuur en Milieu hout snijden. Een nieuw tracé a de TGV betekent een ernstige J tasting van natuur en landschap. "De doorsnijding van het groene hart van Holland betekent eer stige aanslag op de veenweidege bieden met hun waarden voi natuur, het landschap en de re tie. Gevreesd wordt dat zo'n nieuw tracé allerlei ongewenste planoio' gische ontwikkelingen teweeg zal brengen", aldus B en W van Alke made aan GS. Vooral het westelijk deel van Zuid-Holland dreigt met de nieu we, kaarsrechte spoorlijn afgesne den te worden van het hart van Holland. Het Alkemadese college is het met Natuur en Milieu eens dat moet worden gekozen voor ge bruik van (verbeterde) al bestaan de verbindingen. Dat is de enig aanvaardbare oplossing. Bij de aanleg van een nieuw tracé Rotter dam-Amsterdam wordt het boven dien niet uitgesloten geacht dat het kwaliteitsniveau van de bestaande spoorlijnen vermindert. Natuur en Milieu heeft aan de minister van verkeer en waterstaat verzocht de tracé-vaststelling voor af te laten gaan door de planologi sche kernbeslissingsprocedure en er tevens een milieu-effectrappor tage aan te verbinden. Dit heeft de minister toegezegd. Die toezegging komt echter in gedrang als de transportministers van de zes be trokken landen al in oktober een beslissing nemen over de tracé keuze. Natuur en Milieu verzoekt daarom de colleges van Gedepu teerde Staten in het overleg met de minister op 1 juli aanstaande, te be werkstelligen dat eerst grondig wordt onderzocht wat alle aspec ten zijn van de aanleg van een hoge snelheidstrein. Pas daarna kan een beslissing worden genomen, aldus de natuurbeschermers. De gemeenteraad van Alkemade behandelt de ondersteuningsbrief in haar vergadering van komende maandag. DONDERDAG Leiden Het Gulden Vlies - Breestraat, kamer 12/ 13, Leidse Vredesplatform biedt leden van de gemeenteraad bord aan met 'kernwapenvrije gemeente', er wordt ook gesproken over de opvattingen van het platform m.b.t. voolichting op het gebied van vrede en veüigheid, 20 uur. Het Gulden Vlies - Breestraat 125, ka mer 23/24, gecombineerde vergadering commissies ruimtelijke ordening, open bare werken, verkeer en milieu en volkshuisvesting en sport, 19 uur. Sociëteit de Burcht - forumdiscussie on der het motto van 'Slapende journalis tiek of journalistiek als dienstverlenend voorlichting', 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'My beautiful laundrette' van Stephan Frears, 21.15 uur. Voorschoten Gemeentehuis - Leidseweg, raadsverga dering, 20 uur. VRIJDAG Leiden Stadhuis - vergadering vai sie financiëen in de raadszaal, 14 i Zoeterwoude Bibliotheek - Schenkelweg, verkoop af geschreven boeken voor 1 gulden per stuk, tijdens openingsuren. Voorschoten Voorstraat - Verenigingsmarkt door ge meente en winkeliers, 7 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16