'Leiden niet zo arm als B en W voorstellen' 'Jeugdwerkgarantieplan De la Mar is geen garantie voor een vaste baan' EBR wacht nog met sturen voorschotnota's naar grootverbruikers 'Gemeente moet bijdrage in kader BKR handhaven' Instemming commissie met korting muziekschool actief in vrije tijd Apparatuur 'Calypso' gestolen Consumenten- raad van het EBR blijft besloten CDA er Walenkamp vindt hogere belastingen niet noodzakelijk LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland stuurt waarschijnlijk niet voor 1 januari 1988 voorschotnota's naar grootverbruikers! Het college van beheer van het EBR stelde ruim een half jaar geleden voor een dergelijke regeling in te voeren. Daarmee zouden de huidige, door tuinders verfoeide, waarborgsom men of bankgaranties kunnen ver vallen. Eind 1986 besloot het EBR de regeling tot 1 januari 1988 uit te stellen. Enkele enkele regionale landbouworganisaties en Zuidhol landse energiebedrijven werkten namelijk aan soortgelijk voorstel. Het energiebedrijf hoopte dat dit overleg een voor tuinders aan vaardbare regeling zou opleveren. De tuinders vinden de voorschot nota's namelijk net zo'n slechte op LEIDEN - De Jongerenbewe ging verbonden met de FNV wijst het door de gemeente Leiden opge stelde jeugdwerkgarantieplan in zijn huidige vorm af. Het ontbre ken van garanties op een vaste baan voor de jongeren die aan het project zullen meedoen, de vrees voor concurrentievervalsing en de onduidelijkheid waarmee het scholingsprogramma nog is omge ven, vormen voor de organisatie een groot struikelblok. Voorts wordt gevreesd dat de gemeente met het project de weg vrijmaakt voor de invoering van het omstre den jeugdwerkgarantieplan van minister De Koning van sociale za ken. door Simone van Driel Dat bleek gisteren tijdens een door de Jongerenbeweging geor ganiseerde avond, waar wethouder H. de la Mar van sociale zaken met ongeveer dertig jongeren - zowel leden als niet-leden van de Jonge renbeweging - de discussie over het Leidse plan aanging. Hij bleek er aan het eind van de avond als enige van overtuigd dat het plan zoals het er nu ligt goed is. Nadat hij eerst een unaniem 'nee' kreeg te horen van zijn mede-forumleden, onder wie secretaris B. van Eg- mond van de Leidse AbvaKabo en voorzitter Van Schijndel van de medezeggenschapscommissie van de RET, verklaarden ook de aan wezige jongeren zich bij de stem ming als één man tegen de huidige opzet van het project. lossing als waarborgsommen. Het EBR vraagt op dit moment nog waarborgsommen aan tuinders om te voorkomen dat het bedrijf door faillissementen met enorme, onin bare rekeningen blijft zittèn. Het overleg tussen de Zuidhol landse energiebedrijven en de re gionale tuinbouworganisaties, heeft uiteindelijk weinig opgele verd, verklaarde EBR-bestuurder Van Lint gisteravond tijdens een bestuursvergadering van het EBR. Toch wil hij nog wat langer wach ten met de voorschotnota's, omdat op dit moment een aantal landelij ke organisaties zich over deze zaak buigt. Van Lint hoopt dat dit nu een voor alle partijen aanvaardbaar compromis oplevert. Het Leidse jeugdwerkgarantie plan voorziet in tijdelijke arbeids plaatsen (ten minste een half jaar) in de collectieve sector voor jonge ren van 16 tot en met 20 jaar die minimaal zes maanden werkloos zijn. Het gaat om banen voor 19 uur per week. De deelnemende jonge ren kunnen naast de baan een door hen zelf aan te geven opleiding vol gen, waarmee volgens de gemeen te hun kans op vast werk aanmer kelijk stijgt. Uitgangpunt is dat het werk en de opleiding zoveel moge lijk aansluiten op de interesse van elke deelnemer. De gemeente heeft in eerste instantie 125 banen voor subsidie aangemeld, maar volgens De la Mar zullen dat er uiteindelijk ongeveer 200 worden. Fopspeen? Het Leidse plan is ontstaan door dat de overheid, vooruitlopend op de invoering van het met veel kri tiek overstelpte jeugdwerkgaran tieplan van minister De Koning, een tijdelijke subsidieregeling in het leven heeft geroepen waarmee gemeenten werkgelegenheidspro jecten voor jongeren kunnen op zetten. Grote verschil met hét jeugdwerkgarantieplan is dat er bij de tijdelijke regeling geen sprake is van verplichte deelname door werkloze jongeren. "Fopspeen of uitdaging?" was het motto dat de discussie-avond had meegekregen. Hoezeer De la Mar ook probeerde steun te Verga ren voor zijn stelling dat het laatste bij het plan het geval is, de jonge ren en net forum hielden het op het eerste. Het ontbreken van de garantie dat alle jongeren die aan het project deelnemen ook uitzicht LEIDEN - Een meerderheid van commissie volksgezondheid, cul tuur en groen gaat akkoord met het pakket bezuinigingen dat door B en W is voorgesteld. De collegepar tijen WD, PvdA en Links Leiden gaven hun goedkeuring aan de in grijpende kortingen op de Streek- muziekschool die in 1993 ongeveer 500.000 gulden moeten opleveren. In het pakket zijn ook opgenomen bezuinigingen op het ambulance vervoer, gemeente-advertenties in Leidse dagbladen, verhoging van entreegelden voor musea en bezui nigingen op het onderhoud van de volière in het Plantsoen. Hoewel de collegepartijen moei te hebben met het korten op de Streekmuziekschool en enige voorwaarden stelden, slikken zij de bezuinigingsplannen die zich uitstrekken tot 1993. Alleen oppo sitiepartij CDA wil op het muziek onderwijs niet meer korten dan 150.000 gulden, terwijl D66 twijfels heeft over de haalbaarheid van de plannen. Directeur Kunst van de Streekmuziekschool zei tijdens de vergadering dat met een groot aan tal factoren geen rekening is ge houden. beoordeling nog een stapje verder en spreekt onomwonden van 'een puinhoop'. Walenkamp: "Wij hebben ont dekt dat door de slechte boekhou ding bij de gemeente er de afgelo pen jaren grote bedragen waar de gemeente recht op had, nooit zijn geind. In een enkel geval ging het om een bedrag van 8 ton. Wanneer de financiële administratie wordt verbeterd, moet er heel wat te ver dienen zijn waardoor er minder be hoeft te worden bezuinigd". Ook zit er volgens het CDA geld op een vaste baan hebben werd als zeer groot manco in het plan be stempeld. De wethouder werd ver weten voor Sinterklaas te spelen maar in feite weinig te bieden te hebben. "Wat heeft een jongere er aan als hij na een jaar weer in de bakken bij het arbeidsbureau te recht komt?" was een vraag die herhaaldelijk werd gesteld. De wethouder stelde daarop er vanuit te gaan dat de kans op werk voor de meeste jongeren na deelna me aan het project zal zijn vergroot en dat ongeveer vijftig procent van de deelnemers daadwerkelijk een vaste baan zal krijgen. "Of het grootste deel ook wordt geplaatst, zal het grote punt worden. Maar daar kom je alleen maar achter door zo'n project te beginnen. De vereniging van werkgevers heeft gezegd dat ze de jongeren willen aannemen die wij voor hun banen hebben. En daar moeten we boven op blijven zitten". "Het gaat om zinvol werk. We la ten de jongeren geen hekjes van rood naar blauw naar groen ver ven", aldus De la Mar. Hij bena drukte meer dan eens dat de onge veer 250 jongeren die in principe voor het project in aanmerking ko men, niet hoeven mee te doen als ze niet willen. "En als ze nee zeg gen, horen ze verder niets meer, er wordt geen notitie van gemaakt of iets dergelijks". Kritiek De kritiek dat de gemeente door van deze regeling gebruik te ma ken de deur wagenwijd openzet voor het landelijk jeugdwerk garantieplan, legde De La Mar gro- De directeur ontkent dat op zijn school een groep leerkrachten de vut-gerechtigde leeftijd heeft be reikt. In de plannen voor de mu ziekschool, die door de werkgroep culturele instellingen zijn opge steld, wordt er daarentegen wel van uitgegaan. Hierdoor zouden er er geen gedwongen ontslagen hoe ven te vallen, maar wordt het te rugdringen van het aantal mu ziekleraren bereikt door zoge naamd natuurlijk verloop. Kunst zei dat zeker tot 1993 geen leer krachten van zijn school met vut gaan. Een andere manier van be zuinigen is het vergroten van de in de spaarpot van de gemeente waar niemand weet van heeft. Zo beweert Walenkamp dat er op pa pier geld is uitgegeven, terwijl dat in werkelijkheid nog in één of an der potje zit. Walenkamp: "Ik heb de bewijzen daarvoor zwart op wit en zal ze te zijner tijd bekend ma ken". Ter ondersteuning van de ge meentelijke administratie wil het CDA de gemeentelijke accoun tantsdienst voor Leiden behouden. Daarnaast wordt voorgesteld een ton uit te trekken om de admini stratie te verbeteren. tendeels naast zich neer. Leiden is, memoreerde hij, één van de eerste gemeenten die tegen dat plan heeft geprotesteerd, onder meer vanwe ge het punt dat jongeren die niet aan dat plan me edoen, hun RWW- uitkering met 100 procent gekort zullen zien. "Als De Koning straks weer met dat plan komt, zullen wij weer protesteren". Hij zei dat de gemeente in eerste instantie ook heeft getwijfeld of ze van de tijde lijke regeling gebruik moest ma ken. "Het gevaar bestaat dat de re gering, nu 80 gemeenten aan die re geling meedoen, straks zegt: 'Kijk, dat gaat goed, nu kan het jeugd werkgarantieplan worden inge voerd'. De voornaamse reden voor de gemeente Leiden om toch mee te doen is volgens De la Mar "dat we iets willen doer, voor die categorie langdurig werkloze jongeren die nu buiten de boot valt: jongeren met vaak niet meer scholing dan een al dan niet afgemaakte lagere beroepsopleiding. We hebben met de pretentie dat we de jeugdwerk loosheid kunnen oplossen, maar die jongeren hebben een betere kans op vast werk wannneer ze een jaar lang hebben gewerkt en een opleiding die hun interesse heeft, hebben gehad". Zonder garanties op een vaste baan is het plan even wel weinig waard, was de unanie me mening van de overige aanwe zigen. Zowel Van Egmond als Van Schijndel betoogden dat de ge meente zich beter kan inspannen om een paar jongeren aan een ech te volwaardige baan te helpen dan een heleboel jongeren aan werk voor een halfjaar. groepen tot gemiddeld 2,7 leerlin gen per uur. Volgens Kunst is dit getal slechts in heel weinig geval len haalbaar. De PvdA stelt als voorwaarde dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen en dat de groepen niet groter dan gemiddeld 2,7 leer ling per uur mogen worden. Wet houder Kuijers sluit niet uit dat de gemiddelde groepsgrootte wel eens op 3,0 zal kunnen komen. De wethouder kon niet garanderen dat de tarieven in de komende ja ren niet worden opgevoerd, zoals Links Leiden wil. Met name leer lingen ouder dan 18 jaar zullen vol gens de wethouder in de toekomst wel wat meer kunnen gaan beta len. De PvdA heeft ook bedenkingen over de haalbaarheid van het te rugbrengen van het aantal lesuren, het derde bezuiningsonderdeel bij de Streekmuziekschool. Dat on derdeel is naar de mening van de socialisten onvoldoende uitge werkt. Desalniettemin krijgt wet houder Kuijers bij zijn plannen 'het voordeel van de twijfel' van de PvdA. De mogelijkheid dat het CDA het college weet te winnen voor zijn voorstel, wordt niet groot geacht. Sinds jaar en dag worden voorstellen van het CDA door de collegepartijen getrouw naar de prullenmand verwezen. De drie collegepartijen, die samen een meerderheid in de gemeenteraad vormen, hebben bovendien al overeenstemming over de bezuini gingen bereikt. Het feit dat het ak koord zo moeizaam tot stand is ge komen, heeft de bereidheid om concessies aan de oppositie te doen, ongetwijfeld niet doen toe- Pasadena In de Koets-o-theek wordt vrij dag de Pasadena Dream Party gehouden. Adam Curry, presen tator van Countdown, is die avond disc-jockey. Ook zal de uit de Leidse regio afkomstige Pasa dena Dream Band optreden in de discotheek aan de Kruisstraat. Aanvang 21.00 uur. Wandeling Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie (IVN) houdt woensdag 1 juli een stadswande ling. Aan de orde komen zowel de natuurbomen, plantsoentjes, wilde planten, de dieren, als hui zen, straten, waterwegen, histori sche plekjes en wat de mens ver der doet in de stad. De bedoeling is dat de eigen omgeving wat be wuster bekeken wordt. De start is om 19.30 uur op de hoek Willem de Zwijgerlaan/Sumatr astraat (bushalte 13). Na een wandeling van ongeveer twee uur is De Burcht het eindpunt. Werkmans Werkmans Wilskracht geeft zondag 28 juni een open lucht- concert bij de grote vijver in de Leidse Hout, ingang Houtlaan. Tijdens het concert wordt gecol lecteerd voor het instrumenten fonds van de vereniging. Aan vang 14.00 uur. Geitenkeuring Fokvereniging Eensgezindheid uit Zoeterwoude keurt zaterdag 27 juni tussen 9.00 en 14.00 uur geiten in de kinderhoeder ij in de Merenwijk. Er worden ongeveer 125 geiten gekeurd, verdeeld over drie rassen: de witte melkgeit, de Toggenburgergeit en de bonte geit. LEIDEN - De gemeente Leiden zou de eigen bijdrage van vijf pro cent aan de Beeldende Kunste naars Regeling ook na 1 juli 1987 moeten blijven besteden aan kunstbeleid. Het gewest Leiden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) stelt dit voor nu op 1 juli de BKR wordt afgeschaft. Tot 1 juli voert de gemeente Leiden deze regeling uit. Het rijk draait op voor de kos ten, maar Leiden draagt daar vijf procent aan bij plus de uitvoe ringskosten. De BBK stelt aan de gemeente voor om een principe-besluit te ne men om deze gelden aan beeldend kunstbeleid te blijven uitgeven. Met dit voorstel sluit de BBK aan bij de aanbevelingen van de Cultu rele Raad Zuid-Holland op dit punt. Ook stelt de BBK voor een rege ling voor produktie-stipendia in nemen. Ter illustratie daarvan: een raadslid van de PvdA heeft zich er al openlijk over uitgesproken dat hij niet de verwachting heeft dat er veel zal veranderen aan het bezui nigingspakket van het college. Walenkamp is zich bewust van dit isolement waarin zijn partij zich op dit moment in de raad bevindt: "De bereidheid van het college om zich te laten overtuigen, is niet bij ster groot. Ik heb echter de hoop dat wij dat beleid toch open weten te breken of in ieder geval iets dui delijk kunnen maken". Centrum Ex'85 Bij Centrum Ex'85 aan de Kop- penhinksteeg 15 staan de volgen de activiteiten op het program ma: vrijdag 26 juni vertelt Peter van de Linden van de toneel groep De Appel sprookjes, aan vang 20.00 uur; vrijdag 3 juli wordt een slotfeest gehouden dat eveneens om 20.00 uur begint. Hippie-feest De Jongerenbeweging van het FNV houdt vrijdag 26 juni een hippie-feest in het gebouw van de vakbeweging aan de Koppen- hinksteeg 2. Aanvang 21.00 uur. Bingo In club- en buurthuis Mirt- Honken aan de Driftstraat wordt vrijdag 26 juni een bingo gehou den. De avond wordt opgeluis terd met levende muziek. Aan vang 20.00 uur. Hengelsport HSV Zuid-West viste in de Ringvaart. De uitslag: 1 H. Rijs- bergen 34 stuks, 5400 gram; 2 R. de Bezemer 28 stuks. 4950 gram; 3 P. Smit 23 stuks, 4500 gram; 4 H. v.d. Laan 23 stuks, 4200 gram; 5 R. Zuidmeer 20 stuks. 3000 gram; 6 J. Mark 20 stuks, 2800 gram; 7 J. Benning 21 stuks, 2500 gram; 7 H. Slimmers 19 stuks. 2900 grain; 9 J. Boef 20 stuks, 2550 gram; 9 A. Ruis 21 stuks, 2350 gram. Duivensport De Rijnklievers vlogen vanuit Noyon. De uitslag: 1 F. Kiel; 2 C. Kop; 3,6 A. Honders; 4 J. Koster- 5 J. Kok; 7,8 J. v.d. Wal; 9 B. van Mil: 10 G. Brandt. LPC vloog eveneens uit Noyon: I,6 Van de Meer-Halewijn; 2.9 P. de Haas; 3 W. Onstenk; 4,5 F. Gijsman; 7,8 J. Staffeleu; 10 P. Schlagwein. het leven te roepen. De uitvoering van dit voorstel zou, aldus de BBK, kunnen worden bekostigd uit de voormalige BKR-gelden en uit een aanvullende subsidie van de pro- De gemeente Leiden zou voorts zo veel mogelijk moeten samen werken met aangrenzende ge meenten om een vorm van 'eng provincialisme' te vermijden. Bij opdrachtverlening is het naar de mening van de BBK wel ge rechtvaardigd om voorrang te ver lenen aan Leidse kunstenaars, maar tegelijkertijd moet gestreefd worden naar een uitwisseling met andere steden of regio's. Ter uitvoering \an een goed kunstbeleid zou voorts de functie van De Lakenhal ten behoeve van Leidse kunstenaars moeten wor den uitgebreid evenals de kunst uitleen. Over het toekennen van een sti pendium schrijft de BBK nog in haar aanbeveling dat dit zou moe ten gebeuren door een commissie, samengesteld uit twee leden op voordracht van de gemeente en twee op voordracht van de kunste naars zelf, plus een voorzitter. Te vens zou een aparte raadscommis sie besluiten ten aanzien van het gemeentelijk kunstbeleid moeten voorbereiden, aldus het Leidse ge west van de BBK. LEIDEN - Bij een inbraak in het persluchtstation van duikclub Ca lypso op het terrein van zwembad De Zijl is alle duikapparatuur, be stemd voor de opleiding, gestolen. De inbraak is waarschijnlijk al tij dens het weekeinde gepleegd, maar pas gisteravond ontdekt. Volgens secretaris E.R. Legger van de Calypso is de vereniging ernstig gedupeerd. "Het kost enke le tienduizenden guldens om de spullen te vervangen, hoewel de apparatuur in perfecte staat van onderhoud verkeert, zijn de spul len van een zodanige leeftijd dat de verzekering niet veel meer ver goedt", aldus de secretaris. Tot de apparatuur behoren enkele tiental len duikflessen, die nieuw per stuk al 700 gulden kosten, en trim- en reddingsvesten. Overigens werd vorige week ook al ingebroken in het materiaalhuis je van de zwemclub. Toen werd er helemaal niets ontvreemd. De tweede inbraak is gepleegd tussen woensdag 17 en woensdag 24 juni. LEIDEN - De consumentenraad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) blijft besloten vergaderen. Vanuit het algemeen bestuur van het EBR is er verschillende keren op aan gedrongen de vergaderin gen van deze raad toegankelijk te maken voor pers en publiek. De le den van de consumentenraad heb ben hieraan echter geen behoefte, zo liet het Leidse raadslid Van Lint, lid van het college van be heer, gisteren weten tijdens een be stuursvergadering van het EBR. De consumentenraad moet de di rectie adviezen geven over allerlei zaken die van belang zijn voor de gas- en elektriciteitsgebruikers. Op die manier hoopt de directie beter te kunnen inspelen op wensen en behoeften van de consumenten. De raad is eind 1985 bij wijze van proef ingesteld en afgesproken werd toen dat deze club de eerste tijd achter gesloten deuren zou ver gaderen. Inmiddels is de proef beoordeeld. Uit die beoordeling hebben de leden van de raad zelf de conclusie getrokken dat het be ter is in beslotenheid te vergade ren, aldus Van Lint. LEIDEN - Overleden: M. van Putten geb. 29 aug 1902 geh. gew. met E.M. Oosterhout, J. Zwaan geb. 21 sept 1924 man, J. van der Boon geb. 29 dec 1909 man, S.W. Vink geb. 28 april 1922 man, W.J. Volkersz geb. 1 juni 1909 geh. gew. met W.A. Wilbnck, J.R. Haaitsma geb. 7 dec 1911 man, A. de Goede geb. 28 maart 1896 geh. gew. met R. Uges, H.C. Voorn geb. 2 dec 1912 man, M. de Greef geb. 27 jan 1901 vrouw, L.W.C. van Rijt geb. 10 aug 1932 vrouw, L.J. van Wijk geb. 23 okt 1936 man, P.j. Tuinstra geb. 6 mei 1924 man, J.J. Rozier geb. 19 april 1902 man, B.F.A. Kort geb. 19 okt 1926 man, N. Fuchs geb. 2 nov 1909 geh. gew. met J. de Vink, B. Kowlesar geb. 31 maart 1948 man, D. van Meeteren geb. 19 maart 1981 zoon, F. van Westen geb. 31 juli 1959 man, B. Groeneveld geb. 26 feb 1908 man, J.A. Pardon geb. 31 aug 1897 echtg. van J. van Duuren. W. van de Kreeke geb. 11 aug 1907 man, B.M.A.M. te Boekhorst geb. 26 mei 1938 man, H.C. de Rooij geb. 27 aug 1927 man, A. Broers geb. 20 aug 1901 geh. gew. met P.C. van der Willigen. J. Schuts (1936) vrl. echtg. van A. Sas, G. van Boe len (1917) vrl. geh. gew. met A. van Duijn, J. Nieuwenburg (1903) vrl. echtg. van K.A. Verlind, P.H. Bergwerff (1891) vrl. geh. gew. met K. de Boer, J. Ouds hoorn (1910) man, P.G. van Diest (1926) man, J.C. Slegtenhorst (1896) vrl. geh. gew. met W.H.J. Overdijk, C.T. de Boer (1902) vrl. geh. gew. met A. van Dijk, J. van der Linden (1935) man, A. van den Heuvel (1914) man, H.J.J. Langeveld (1908) vrl. geh. gew. met J.T.H. van der Hulst. G.A. Lasschuyt (1898) vrl. geh. gew. met W.K. van Rossum, W. van der Veer (1900) man, J.W. van der Ham (1913) man, N. Andriana (1984) vrl., J. de Snoo (1911) man, J.P. Verwer (1916) man. S. Freitag (1987) man. V.F.G Klaassen (1974) man. LEIDEN - Geen belastingverho ging en geen geld voor nieuw be leid. Dat is de boodschap die het CDA maandagavond in de ge meenteraad zal vertolken wanneer een besluit moet worden genomen over één van de omvangrijkste be zuinigingsrondes in Leiden. Het CDA is slecht te spreken over de voorstellen die het college aan de raad heeft voorgelegd en dat niet alleen omdat ze niet in de politieke kraam van de grootste oppositie partij van pas komen. door Gert Visser "Het college heeft een vertekend beeld gegeven van de financiële si tuatie waarin de gemeente ver- keert. Dit leidt er toe dat de ko mende jaren opnieuw grote tekor ten zullen ontstaan en nieuwe be zuinigingen onontkoombaar zijn", stelt CDA-fractievoorzitter Walen kamp aan de vooravond van het grote debat vast. De bezwaren van het CDA tegen de door het college gepresenteerde bezuinigingen vinden hun oor sprong in de gebeurtenissen van november vorig jaar. Toen stemde de grootste oppositiepartij tegen de begroting voor '87 omdat daarin extra uitgaven waren opgenomen die zich niet verdroegen met de te korten die het CDA voorspelde. De gemeenteraad sprak af deze uitga ven dit jaar bij de bezuinigingsope ratie nog eens te bekijken. Uit het bezuinigingspakket van het college is echter niet gebleken dat deze uitgaven nog ter discussie gesteld worden. "Daarmee rekent het college zich een miljoen gulden per jaar armer dan Leiden de werkelijkheid is. Bovendien heb ben B en W nog eens een miljoen gulden nieuw beleid opgenomen waarvoor de raad geen goedkeu ring heeft verleend", zegt finan cieel specialist Van Duyn van het CDA. Hij betoogt dat wanneer de zaken juist worden weergegeven, het Leidse tekort aanmerkelijk la ger is dan B en W doen voorkomen. Simpel Walenkamp: "Het college pro beert op deze wijze aan de burgers te verkopen dat een belastingver hoging onvermijdelijk is. Tegelij kertijd wordt een beroep op het rijk gedaan om financieel bij te springen. Maar in feite gebeurt er niets anders dan dat het rijk en de burgers moeten opdraaien voor de leuke plannetjes van dit college". Die zogenaamde aanvullende steun van het rijk dreigt volgens het CDA aanmerkelijk lager uit te vallen dan het college becijfert. "Leiden loopt het risico door deze doorzichtige en onbeholpen ma noeuvres gruwelijk onderuit te gaan bij de provinciale en landelij ke overheid. En daarvan zijn we de komende jaren toch afhankelijk", aldus Walenkamp. Hij vreest dat er hierdoor volgend jaar nieuwe te korten ontstaan. De oplossing van het CDA is simpel: wanneer er geen geld is, is dat er zeker niet om nieuw beleid te voeren. Daarbij acht het CDA het ontoelaatbaar dat de burger de plannen van het college moet gaan betalen. "Tegen lastenverzwaring voor de burgers zeggen wij ondub belzinnig nee", zegt Walenkamp: "Geld voor nieuw beleid willen wij slechts uittrekken wanneer daar geen belastingverhoging voor no dig is. Het is natuurlijk wel aardig om leuke dingen te gaan doen. Maar geld dat nog niet is uitgege ven, doet nu eenmaal geen pijn". Puinhoop Concreet wil het CDA dat alle voorstellen die ten laste komen van de portemonnee van de bur ger, worden geschrapt. Bovendien stelt het CDA voor geen kortingen door te voeren op de Stichting Wel zijn, het club- en buurthuiswerk en de korting op de streekmuziek school te beperken. Daartegenover staan nieuwe bezuinigingen van deze oppositiepartij die hoofdzake lijk leiden tot afslanking van het aantal ambtenaren in gemeente dienst. Walenkamp zegt hierbij mede geïnspireerd te zijn door een rapport van de Stichting Welzijn waarin werd vastgesteld dat het aantal ambtenaren de laatste jaren geleidelijk is gegroeid ten koste van de voorzieningen voor de bur gers. Onderdeel van het CDA-pakket is bovendien verbetering van de fi nanciële administratie van de ge meente die, zoals onlangs door het accountantsbureau Van Dien Co werd vastgesteld, zeer te wensen overlaat. Walenkamp gaat in zijn Joop Walenkamp (rechts) enige tijd geleden in de raadszaal van het Leidse stadhuis, samen met burgemeester Goekoop. Hij zit er ontspannen bij, maar de raadsvergadering van aanstaande maandag zal e betreft wat rumoeriger aan toe gaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15