'De man-van-de-straat moet veel meer te zeggen krijgen Oegstgeest verdient 5V2 ton na ruzie Bouwfonds n Glaasjeeen hapje en een beetje zakendoen Laatste sleutel 45 nieuwe woningen zeehondencrèche p i e t e r b u r e n DONDtKDACj Links blok in Oegstgeest heeft nieuwe leider OEGSTGEEST Het linkse blok in Oegstgeest heeft een nieu we leider. Hij is 39 jaar, heet Fred Wegman, is in het dagelijks leven werkzaam bij de stichting weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid en maakt vanavond zijn debuut in de gemeenteraad. Wegman is de opvolger van Mein- ke Bosman, de naar Rotterdam vertrokken fractieleidster van de grootste linkse fractie in Oegst geest, de PvdA. door Wim Koevoet Dat linkse blok in Oegstgeest, is dat nu slechts een wensdroom van de progressieve beweging in het dorp, of bestaat dat echt? Tijdens de college-onderhandelingen spra ken D66, PvdA en PPR af met zijn drieën zorg te dragen voor extra stevige poten onder de wethou- dersstoel van PvdA-wethouder A. Kohlbeck opdat deze in het door CDA en WD gedomineerde dage lijks bestuur van de gemeente zijn partij kon blijven meeblazen. An dersom gold dat Kohlbeck zijn oren niet alleen naar PvdA, maar ook naar D66 en PPR zou laten hangen. Dit alles met behoud van de eigen identiteit. Vage afspraken die van hun le vensdagen geen blokvorming kun nen veroorzaken. Vooral D66 fietst overal tussendoor en is heel moei lijk te situeren op de politieke lijn PvdA-CDA-WD. Regelmatig zit het democratische duo Poelmans- Vissers wethouder Kohlbeck dwars. Denk aan de Lange Voort en Oud-Poelgeest. Andere keren maken PPR'er Van Eisen en D66- voorman Poelmans elkaar het le ven zuur. CDA en WD kijken dan glimlachend toe. Ligt op dit aan muiterij ten onder gaande schip Wegman had eigenlijk al aan het begin van deze raadsperiode deel van de PvdA moeten uitmaken. Zo'n tien stemmen kwam de PvdA tekort om dat zo felbegeerde raads- len volmaken. Het trio Kohlbeck-Bosman-Haasnoot bleef intact, meer zat er niet in. De Fred Wegman zegt recht voor ruil Wegman-Bosman, dik een jaar zijn raap: "Eerlijk gezegd heeft die later, brengt, volgens de eerstge- blokvorming van links (goed voor noemde geen grote veranderingen zes van de 17 zetels, red.) nooit echt teweeg, "hoogstens wat accentver- vorm gekregen. Er zijn ook nooit schillen". Belangrijke eigenschap geformaliseerde gesprekken over geweest. Maar ik wil daarover gaan praten. Met maar één doel: méér invloed. Vooral van D66 weet ik niet waar die fractie nu wil gaan staan. Bij de college-onderhande lingen leek dat duidelijk. We zijn één jaar verder en nu weet ik het niet meer". Wegman is volgens Wegman "dat ik niet eerder rust voor dat ik voor elkaar heb, wat ik voor elkaar wilde krijgen". Wegman, eens voorzitter van de PvdA-afdeling van Oegstgeest, is wel te spreken over de kwaliteit en de bestuurskracht van de Oegst- geester gemeenteraad. "Ik voel me vooral aangesproken door de be leidsmatige aanpak van de proble men", zegt hij. Moeite heeft hij met de "te gedetailleerde" bemoeienis sen van de raad. "Hele discussies over de verkoop groen, verkeersmaatregeltjes het onderhoud van de scholen. Dat zijn typisch zaken voor het dage lijks bestuur van de gemeente, niet voor de raad". Vervelend vindt hij ook dat inspraak in Oegstgeest, "heel vaak inspraak is van de advo caat". Volgens Wegman moet er op inspraakgebied nog heel wat ver anderen voordat 'de man van de straat' echt iets te zeggen krijgt over pakweg de inrichting van die straat. In Oegstgeest weet echter vooral de gegoede burgerij, "de arts en de mensen a teit" hoe ze hun recht moeten ha len. Helikopter Eén van de eerste dingen waar Wegman zijn tanden zal inzetten is de structuurschets van heel Oegst geest. "Dat stuk is onontbeerlijk om een ruimtelijke ordeningsbe leid te voeren", zegt hij vastbeslo ten. Bij een structuurschets moet worden gedacht aan een "helikop ter-view" van heel Oegstgeest. Met zo'n schets kunnen heel eenvoudig de gevolgen van een beslissing voor een bepaalde wijk voor een ander deel van het dorp in kaart worden gebracht. En er kan een sa menhang tussen de verschillende bestemmings-, bouwplannen en verkeersmaatregelen mee worden aangebracht. Als de structuur schets klaar is, is Wegman klaar voor de discussie of Oegstgeest er nu is voor de Oegstgeestenaren en het groen dat ze zo liefhebben of voor méér. Wegman schetst het spanningsveld tussen de behoefte om de buren niet aan je huis vast geplakt te krijgen en de behoefte om te wonen op zich. Recente berekeningen wijzen uit dat ergens in 1988 Oegstgeest zijn 18.000ste inwoner zal begroeten. Is dat niet zat? Wegman: "Ja, het gaat mij er ook niet om zo veel mogelijk mensen op een bepaald grondge bied te proppen. Maar voor mij staat niet vast dat alle groene plek ken groen moeten blijven". Van Oegstgeester raadsleden wordt vaak gezegd - onder meer door de vorige gemeentesecretaris - dat ze zich met louter luxeproble men hoeven bezig te houden in het welvarende dorp. Wegman echter: "Het gaat in de raad toch echt wel om meer dan om het aanleggen van een kunstgrasveld voor de hockeyclub, ja of neen". Hij geeft het ouderenbeleid als voorbeeld van het tegendeel. "Vereenzaming en isolering vind ik geen luxepro blemen". Hetzelfde geldt voor het grote gebrek aan goedkope huur- snippers woningen in het dorp. Wegman WASSENAAR - De Wassenaarse welzijnswethouder V.J.W. Wensveen heeft gisteren de laatste sleutel uitge reikt van 45 nieuwe woningwetwoningen in de Johan de Wittstraat, Havenkade en Havenstraat. De sleutel ging naar de bewoners van het gezinsvervangende tehuis aan de Havenstraat. Het gaat om 22 verstandelijk gehandicapten die overdag werken in de sociale werkplaats en 's avonds en 's nachts in het huis vertoeven, onder constante aanwezigheid van twee stafleden. Het tehuis bestaat uit zes doorgetrokken eensge zinswoningen en heeft 22 aparte kamers, twee gemeenschappelijke ruimten en heeft enkele extra voorzienin gen. Verder heeft de woningbouwvereniging St. Willibrordus de buurt verrijkt met negen eengezinshuizen, 26 gestapelde woningen met drie kamers en een klein complexje met beneden twee twee-kamerwoningen voor bejaarden en boven twee drie-kamerwoningen. De huizen kosten 540 gulden in de maand, drie-kamerwoningen moeten een maandelijkse huur opbrengen van 380 tot 400 gulden. Voor de woningen was erg veel interesse. Het nieuwe raadslid verklaart zich tegenstander van de verkoop van Het Drieluik, al was het alleen maar omdat hij vindt dat ook in het oude dorp het sociaal-culturele we zen moet zijn vertegenwoordigd. Wegman belooft zich voorts extra te zullen inzetten voor een kinder dagverblijf in Oegstgeest, eventu eel te realiseren in het multi-func- tioneel centrum in Haaswijk. OEGSTGEEST - De missie 'Hoevelaken' van burgemees ter S. Scheenstra van Oegst geest is geslaagd. De eerste burger was daar gisteren op het hoofdkantoor van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten daarmee de gemeen te een conflict had over de ren te van de positieve boekwaar de op de grondexploitatie van Haaswijk per 1-1-1987. Scheen stra was daar op eigen initiatief heengegaan "en heeft nu 5,5 ton voor de gemeente ver diend". Aan de voor de gemeente goede kant van de balans staat in de gron dexploitatie een bedrag van negen miljoen gulden. De gemeente wil de daar zeven procent rente over uitgekeerd krijgen, hetzelfde per centage dat de gemeente ook had moeten betalen als Oegstgeest rood had gestaan op de grondex ploitatie. Het Bouwfonds wilde niet verder gaan dan vier procent. Sinds enkele weken ruzieden ge meente en Bouwfonds dientenge volge over een bedrag van 5,5 ton waarmee "extra dingen" kunnen worden gedaan voor de nieuw bouwwijk, legt gemeentesecretaris F. Willeme.uit. Business Time Wassenaar: nieuwe ontmoetingsplaats voor ondernemers uit de regio WASSENAAR - In de informa liteit, dadr gebeuren de dingen. Achter het groene gordijn, op de golfbaan en in de bar worden contacten gelegd, afspraken ge maakt en zaken gedaan. Wil Hol land ondernemen, dan moeten Hollandse ondernemers elkaar ook ergens ontmoeten. Als het aan Hotel Wassenaar ligt gebeurt dat voortaan vooral in Hotel Wassenaar. Informeel binnenwippen kan hier natuur lijk altijd, maar om de echte za kenman te stimuleren hebben management, pr-afdeling en een uitgever uit de regio een maan delijks samenzijn bedacht waar bedrijven uit de regio tussen Haarlem, Den Haag en Alphen zich plezierig kunnen verpozen en professioneel presenteren. Het motto is: beter een goede buur dan een verre vriend. De naam luidt Business Time Wassenaar, of te wel BTW. De naam is maar al te bewust gekozen: de gehate belasting BTW bindt zakenlui zoals een ge sprekje over het weer gewone Ne derlanders bindt. Gisteren vond van vijf tot zeven de première plaats, in de Shakespeare-bar. Bij de inrichting van deze Engel se pub is niet op een centje gelet: de leren banken zijn lang, de bar klassiek. Gedempt licht en een zacht muziekje maken een echte ontmoeting tussen de heren van verschillende branches en sociale niveaus haast onvermijdelijk. Was de opkomst de eerste drie kwartier verrassend klein, na zessen vulden zeker 25 mensen de bar, die zo economisch opgezet is dat zelfs de boeken in de boeken rekken een flink stukje korter zijn gemaakt. Een goed begin, vinden de organisatoren. Een volgende keer, in september, kan BTW misschien wel uitwijken naar een van de zalen van het ho tel. Stunten Sommige aanwezigen hadden geen zetje nodig en vertelden al snel hoe snel zij de produkten kunnen leveren. Een Haags pra tende verkoper wist de aanwezi gen zelfs te verrassen met een scheiy geprijsd notitieboekje, met iedere gewenste opdruk. Ook stelde hij voor een speciaal BTW- pasje te introduceren. Echt se rieus zou zo'n pas niet zijn na tuurlijk: de informele bijeenkom sten moeten laagdrempelig blij ven. Anderen wilden eerst wat informeler aan de slag: voordat zakenlieden echt zakendoen moe ten zij eerst elkaar leren kennen en vertrouwen. Voor de meeste aanwezigen ging fase een gisteren pas in, af te lezen aan de professioneel-gea nimeerde gesprekken zonder al te veel concrete feiten. De eerste in druk was positief, al zou het al tijd welkom zijn wanneer er wat meer bedrijven zouden komen, het liefst uit verschillende bran ches. Gisteren waren er nogal wat dubbeltellingen: bedrijven die met een zware delegatie wa ren gekomen. Grote vraag is: wel ke vormen gaat de BTW aanne men? Gaat de commercialiteit de informaliteit bijten of bevruch ten die twee elkaar? Public-rela- tions-mensen als Peter Wijnen hebben geen bedenkingen. In zijn openingstoespraak strooide hij met zinnen als 'Wij zijn toch allemaal commercieel' en deed niet moeilijk over het principe van voor-wat-hoort- ivat. Iedere ondernemer weet dat- een ondernemer zijn plekje in een special interest-blad moet kopen, waarom zou de regionale uitge ver dan ook niet wat vragen voor de maandelijkse aandacht voor BTW in zijn ondernemersblad? Ook Hotel Wassenaar biedt mo gelijkheid tot stunts. Als een be drijf tijdens de BTW-presentatie schalen met gouden kaviaar, ex- cuise zalmsalades en andere spe cialiteiten laat aanrukken, doet dat de aanwezigen waarschijn lijk meer dan een rondje lever worst of een schaal van de zaak. En welke aanwezige zou het nu niet leuk vinden wanneer hij/zij de drankjes niet hoeft te betalen? Goodwill Gisteravond droeg Hotel Was- senaar alle kosten en presenteer de general-manager M. Spaarga ren zijn bedrijf. Ondanks alle be scheidenheid was de boodschap bijzonder positief: na een moei lijke start eind 1985, was zijn ho tel hard op weg veel goodwill te kweken, sterren te verdienen en een groeiend aantal gasten bin nen te halen. Topbedrijven kwa men en gingen, de Amerikaanse ambassade vierde het jaarfeest aan de Katwijkseweg, prins Claus mag er graag een vorkje prikken, terwijl ook een captain of industry als Wisse Dekker Ho tel Wassenaar niet schuwt. Ook gewone mensen bezoeken volgens Spaargaren het hotel. En hij noemde in dat verband de bridgeclub. "We staan zeker niet op een voetstuk. Dat is ook een beetje de fout van het begin ge weest, toen alles tóp moest zijn, goud moest zijn. Hij ziet zelfs al reden voor een flinke uitbrei ding. De vergadercapaciteit is te krap en wat extra kamers zijn nooit weg: "Wat doe je i Unilever voor drie dagen reser veert en AKZO een uur later belt?" En dan zit hij ook nog met een vervallen oprit ("Heineken be gint er iedere keer over"), een bij vlagen koude en winderige gale rij op het noorden en kan hij best wat extrasportaccommodaties gebruiken: de zakenman van nu eist ontspanning na zijn tot de nok gevulde werkdagen. PAUL VAN DER KOOIJ Het conflict dreigde hoog op te lopen. De rentekwestie was voor B en W voldoende aanleiding de raad voor te stellen de grondexploitatie in zijn geheel af te keuren. Het voorstel met die strekking, dat voor vanavond staat geagendeerd in de raadsvergadering, is gemaakt vóór het goede nieuws uit Hoevela ken. Burgemeester S. Scheenstra zal het raadsvoorstel vanavond dan ook - mondeling - aanpassen. Er was een vreemde situatie ont staan als de raad de grondexploita tie, waarin opbrengsten van verko pen van de Haaswijkgronden te gen de kosten van de aanleg van wegen, groen en bruggen zijn afge zet, had afgekeurd. Vooral als de raad dat was blijven doen en het Bouwfonds op zijn beurt geen me ter had willen wijken. "Niet dat dan de bouw was stilgelegd in Haaswijk", zegt gemeentesecreta ris Willeme, "maar het resultaat was wel een geschil geweest", vult burgemeester Scheenstra zijn eer ste ambtenaar aan. "Dan was er een arbitragecommissie aan te pas gekomen. Toestanden allemaal, die we niet kunnen gebruiken". Vijf voor twaalf De burgemeester heeft gisteren met de hoofddirectie van het Bouwfonds gesproken. Volgens hem was het een kort gesprek en was er geen sprake van een hard nekkig Bouwfonds "dat ons geld in zijn zakken wilde laten glijden of erop uit was anderszins geld on der de tafel te laten verdwijnen". Scheenstra wijt het conflict aan "communicatiestoornissen". En: J'Het overleg hierover is al die tijd op een te laag niveau gevoerd, na melijk door externe accountants van 3e beide contractpartners, de gemeente en het Bouwfonds. Dat sleepte en dat sleepte maar. Het was zaak daar doorheen te prik ken. Ik heb dat gisteren gedaan. Het was wel vijf voor twaalf na tuurlijk. Als ik dit gesprek twee maanden eerder had kunnen voe ren, waren al deze problemen er helemaal niet geweest. Maar goed, we hebben in dat korte overleg zo 5,5, ton verdiend voor de gemeente Oegstgeest". Dat de gemeente Oegstgeest er nu zo goed voor staat in de gron dexploitatie is overigens voor het eerst. Tot 1-1-1987 stonden er be dragen aan - de voor de gemeente - verkeerde kant van het lijntje. Als Haaswijk is voltooid, zo is in het contract met het Bouwfonds gere geld, dan moet de eindstand nul zijn. "Dat is voor Onze Lieve Heer", zegt Willeme. "Is het posi tief dan is het voor Haaswijk, is het negatief dan is het voor het Bouw fonds". Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt aangetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel De zeehondencrèche in Pieterburen weet per joar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren oan het wel en wee von het zeehonden- bestaan. Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t.n.v zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting. I BON ~j i Ja, ik red een zeehondeleven! I Maak mij donateur en stuur een acceptgiro 1 ter waarde van I Naam: Adres: I Kode: I Plaats: j i Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 y ^9950 WL Pieterburen (Postzegel niet nodrg)^Q

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14