EIDEN Steeds Geen geld voor politiewijkteams Vuile grond van Boot pas in najaar naar het Verolmedok Nieuwbouw vuilverbranding in Leiden is nagenoeg uitgesloten Toename medicijngebruik in verpleeghuizen deelt banen uit LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 JUNI 1987 Voorstel D66 massaal afgewezen LEIDEN - De fracties in de ge- wijkteams te kunnen laten functio- meeste fracties zijn wel voorstan meenteraad voelen er niets om de komende jaren twee ton ex tra voor de politie beschikbaar te stellen om de totstandkoming van wijkteams te bevorderen. Dit voor stel van D66 werd gisteravond in dé raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden door alle partij en, met uitzondering van D66, van de hand gewezen. der Ook politiecom: Van dat bedrag van twee milj guldéh wil de politie extra perso- op tafel leggen, neel aantrekken. Volgens Langen- berg (D66) kunnen de wijkteams er echter ook komen zonder dat het aantal agenten in die mate wordt uitgebreid. Langenberg wilde de twee ton gebruiken om de organi- i de politie te veranderen wijkteams, willen de straat te houden en het geven voorlichting, bijvoorbeeld op daarvoor geen twee miljoen gulden scholen. Wethouder De la Mar (so- tafel leggen. ciale zaken) maakte gisteravond De raadscommissie kreeg gister- echter duidelijk dat het beleid van avond 09k de resultaten van het de gemeente in belangrijke mate satie 1 anti-vandalismebeleid in de ge meente voorgelegd. Onderzoek nigingen naar vandalisme heeft uitgewezen ontbreekt dat met name in de binnenstad gefrustreerd wordt door de bezui- het rijk. "Het geld buurt- en clubhuizen ook in de vakanties open te hou- i met een dergelijk bedrag geen wijkteams tot stand te kunnen brengen, doelen gisteravond weten,0__. wist wel andere kunnen worden extra geld ter be- het geld aan te beste- schikking te stellen voor politië- Merenwijk vandalisme het den", aldus De la Mar: "Na alle kor tingen in het onderwijs zijn de leer- Pi krachten, niet erg enthousiast om overwogen jaarlijks 2,5 miljoen gulden be- zich ook nog eens met voorlichting Mostert zodat wijkgericht werken mogelijk meeste voorkomt. Geschat wordt wordt. Later, zo liet Langenberg dat de schade die hierdoor ontstaat den. De politie heeft in verleden la- posten in de wijken. Zijn collega ten weten dat er minstens twee raadsleden twijfelen echter aan de miljoen gulden voor nodig is om haalbaarheid van zijn voorstel. De draagt. De belangrijkste wapens waar mee de gemeente het vandalisme te lijf wil gaan, is het organiseren van activiteiten om jongeren van DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van een nieuwe vuilverbrandings installatie in Roomburg lijkt defi nitief van de baan. Een werkgroep van bestuurders uit onder meer Den Haag, Zoetermeer en Leiden heeft Roomburg als mogelijke ves tigingsplaats laten vallen aange zien de Leidse gemeenteraad niet wenst mee te werken aan de komst van zo'n installatie. naar Roomburg schoven als serieuze plaats voor een nieuwe vuilverbranding door een speciale werkgroep van ambte naren uit de gemeenten Den Haag, Leiden en Zoetermeer. Deze ge meenten, en een groot aantal ande re in- de regio's daar omheen, on derzoeken samen of zij een nieuwe vuilverbranding in dit deel van Zuid-Holland kunnen bouwen. Be halve Roomburg, zag de werk groep ook twee plekken in Leid- schendam en een terrein in Zoeter meer als goede vestigingsplaatsen. Leidschendam wees een van de plaatsen in die gemeente echter di rect van de hand. Later liet ook Leiden weten niets voor een nieu we vuilverbranding binnen zijn ge meentegrenzen te voelen. Een W hebben voorals- werkgroep van bestuurders heeft besloten alleen te kijken naar de minste be- TGV welkom in Leiden over bestaand spoor De huidige Leidse vuilverbran ding moet zeer waarschijnlijk open blijven tot een nieuwe installatie is gebouwd. Aanvankelijk bestonden plannen het vuil uit deze regio op korte termijn naar de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) af te voeren, waardoor de oude vuilverbran ding, die veel verontreinigingen de lucht inwerpt, eerder zou kunnen .worden gesloten. Gebleken is nu dat de AVR op zijn vroegst pas in 1998 ruimte heeft voor het huisvuil uit deze regio. De nieuwe vuilver branding moet in 1994 klaar zijn. vandalisme bezig te gaan hou den". De commissie pleitte er voor om haast te maken met de bouw van een onderkomen voor jongeren in de Meren wijk. De la Mar liet echter weten dat er vermoedelijk -geen geld is om hier een beroepskracht aan te stellen. Raadslid Van Meijgaarden stelde gisteravond dat caféhouders mede- aansprakelijk moeten worden ge steld wanneer blijkt dat hun bezoe kers geregeld vandalisme bedrij ven. Het Pvd A-raad slid meent dat in die gevallen de nachtvergun ning van het betrokken café moet worden ingetrokken. Volgens bur gemeester Goekoop is echter nau welijks te bewijzen uit welke gele genheden de vandalen afkomstig zijn. Na het rapport over het vandalis me hopen B en W binnenkort te komen met voorstellen om kleine criminaliteit en buitensporig drugs- en alkoholgebruik in Lei den tegen te gaan. Goekoop ont hulde gisteravond ten aanzien van het laatste onderdeel dat ook ge tracht gaat worden het drankge bruik in sportkantines aan banden te leggen. - - .jKjPVtsZ'' - i de vervuilde grond te vervangen door e LEIDEN - De verontreinigde grond van het terrein Boot aan de Zijloever wordt in het najaar afge voerd naar het Verolmedok in Rot terdam. Aanvankelijk was het de bedoeling de grond, die tijdelijk in een hoek van het terrein is opgesla gen, nog voor de bouwvak af te voeren. Dat is echter alleen moge lijk wanneer de grond naar de pro vinciale opslagplaats bij Moerdijk wordt gebracht en dat is 1,6 mil joen gulden duurder dan de afvoer naar Rotterdam. Het college komt hiermee terug op eerder gedane toezeggingen aan de gemeenteraad en aan buurtbe- Omdat de vervuilde grond LEIDEN - B nog geen bezwaar tegen de komst van een hoge-snelheidstrein (TGV) de plaatsen wanneer deze ten minste gebruik stuurlijke problemen zijn te gaat maken van de bestaande wachten: een van de terreinen in spoorlijn Rotterdam-Den Haag- Leidschendam en de plek in Zoe- Amsterdam. "De aanwezigheid termeer. De werkgroep moet de van de hoge-snelheidstrein kan keuze voorbereiden voor de defini- een opwaardering van het open- tieve plaats van de nieuwe vuilver- baar vervoer in de randstad tot ge- branding, volg hebben", vindt het college. Momenteel wordt onderzoek De bestuurliike werkeroeD ver- verricht naar de mogelijkheden de w?c?.b£?tUdUer^^ Ved0erl f brengen VolgenEde Leidse wet T^7i™K;^l°elE!,:Ed„aLd.e houder Kuijers hoopt de werk- Onderzoek studenten in de Leidse regio LEIDEN - In opdracht van de We- 1 (kalmerende en/of slaapmid- tenschapswinkel Leiden hebben delen) toegediend. De dame werd twee Leidse studenten geneeskun- steeds suffer, begon tekenen van de een onderzoek gedaan naar het dementie te vertonen en kwam uit- medicijngebruik in negen ver- eindelijk op de psychogeriatrische pleegtehuizen in Leiden en omge- afdeling terecht", aldus Lia van ving. Dat onderzoek bracht aan het Zuylen, één van de onderzoekers, licht dat het gemiddelde gebruik De studenten wilden met hun op de afdeling waar lichamelijk onderzoek louter een inventarisa- zieke patiënten worden verpleegd tie van het medicijngebruik TGV houden tussen Parij dam. wordt uitgegaan .ZS |roEpE|U7fdr^uput:erde Van der Vhst te strikken als Vdil uw ViiöL tc ai.iiitn.Gii aia vuui- de varianten itt v d yjj t beslist hier_ 1 de aanleg binnenkort. Voordeel delingen nam het gemiddelde ge- moet aan de orde komen bruik toe van 2,7 naar 3,4 middelen vervolgonderzoek. ,iinI?!fnUwe„„S?Zliin' ™ar >ar diens voorzitterschap* is dat dan z«n S en W op tegen omdat op deze meteen de provincle wordt betrok. wijze het groene hart stad wordt aangetast. De Stichting 'natuur en milieu', die tegenstan der is van de had B en W vraagd, J Uiciccu UC JJIU\ wfchw ken hij de Plat stichting vuilverbranding. Overigens Zv^,a!LreffnTrtn;' heeft de provincie inmiddels defl- de komst van de TGV, nitief dat in dit deel van - reactie ge- Zuid.Holland een nieuwe vuilver- branding moet komen. per patiënt. Dit gebeurde tussen het tijdstip van opname peildatum. Bij hun naspeuringen werden de studenten bijgestaan door een be geleidingscommissie van artsen. "We hebben deze inventarisatie Ook het Centraal Orgaan van Sa- gemaakt naar aanleiding televisie-uitzending over het ge bruik van geneesmiddelen door 1 verpleeghuis. menwerkende Bonden van Oude en de Stichting Seniorenraad vernieuwd gecoördineerd ou derenbeleid te Leiden verleenden kreeg psychofar- hun medewerking. "We hebben ge tracht een studie te maken die ook voor niet-medici toegankelijk is", aldus Van Zuylen. Wat opviel is dat bepaalde soor ten geneesmiddelen vaak worden voorgeschreven. Allereerst zijn dat de kalmerende en/of slaapmidde len en dan vooral op de somatische afdelingen (van 0,8 op de dag van opname naar 1,2 middelen op de peildatum, 1 april 1986). Als verkla ring hiervoor vermoedt Van Zuy len dat mensen zich hier veel meer bewust zijn van hun - soms uit zichtloze - situatie. "Bovendien zullen zij in veel gevallen proble men hebben met het in slaap ko men, omdat zij op een kamer met drie andere patiënten liggen. Hun privacy wordt daardoor aange tast". Als derde reden- vermoedt Van Zuylen dat de verdraagzaam heid van personeel en mede-pa tiënten tegenover onrustige, licha melijk zieke mede-patiënten min der is dan op een afdeling voor de mente patiënten. Ook het gebruik van laxeermid delen nam tijdens het verblijf in een verpleegtehuis toe: van 0,3 naar 0,6. Ook op de psychogeriatri sche afdelingen steeg het gemid delde: van 0,2 naar 0,5). Van Zuy len: "Je moet je afvragen of dit door een ander dieet niet kan wor den teruggebracht". Door het on derzoek, dat niet per verpleeghuis apart, maar op de gehele regio was gericht, toonden de studenten te vens aan dat in 25 procent van de gevallen af te raden combinaties van medicijnen wrden gebruikt. "Ook hier gingen we niet verder 1 constatering. Een vervolg- dan e Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Los- en laadplaats (1) Binnen de club van de kleine middenstanders is het ook niet altijd koek en ei. Het gemeen schappelijke doel de klant ko ning te laten zijn, verbroedert hoogst waarschijnlijk niet in alle gevallen. Ze zitten elkaar wel eens in de haren. Nu botert het bijvoorbeeld niet zo tussen marktkooplieden en de eigena ren van het reisbureau en kapsa lon die aan de Koornbrugsteeg, tegenover het Stadhuisplein zijn Volgens H. Metaal van het des betreffende reisbureau onttrek ken de grote vrachtwagens van de marktkooplieden al sinds jaar en dag op de marktdagen het zicht op zijn winkel. De kapper is het roerend met hem eens. Die wijst erop dat de loopruimte tus sen huizen en los- en laadstrook vrij gering met als gevolg dat door de grote bakbéesten van au to's het daglicht slechts spaar zaam de winkels kan binnen dringen. Dat maakt de zaken heel onge zellig. Het gaat Metaal bovendien om het principe dat volgens hem de' marktkooplieden alles mogen en particulieren direct een prent krijgen gepresenteerd als ze hun auto fout parkeren. De eigenaar van de kapsalon is het helemaal eens met zijn buurman: "Als klanten heel eventjes hun auto neerzetten zijn ze gegarandeerd de klos. Vrachtauto's kunnen uren lang zonder enige straf blij ven staan". Normaal gesproken mag het zogenaamde bedienende verkeer slechts een half uur van de twee los- en laadplaatsen gebruik ma ken. "De marktkooplui zetten echter hun auto daar 's morgens al neer en kijken daar vervolgens de gehele dag niet meer naar om. Dat is toch de bedoeling niet", betoogt Metaal. Dat is toch vreemd. Maken de parkeerwachters onderscheid tussen marktkooplieden en win kelend publiek?, Metaal is er stel lig van overtuigd dat dat het ge val is. "Nadat ik de parkeerpoli tie eens heb gebeld kwamen ze wel langslopen, maar je hoeft niet te denken dat ze iets onder nemen. Ze lopen gewoon door. Het lijkt wel of de marktmensen geheel buiten de wet staan. Vroe ger wilde de politie nog wel eens takelen. Dat doen ze nu ook niet meer. Dat is een paar jaar gele den zeker een rage geweest, want toen werden bij het minste of ge ringste wagens weggesleept". Metaal denkt dat dit te maken heeft met het vertrek van C A uit het pand aan de Botermarkt. "In die tijd werd door C A al tijd voor onze deur gelost. Als de plaats bezet was, zetten ze de au to midden op straat neer. Daar waren ze niet misselijk in. Het gevolg was wel dat niemand er meer door kon en er chaos ont stond. Zelfs de Breestraat kwam hierdoor vast te zitten. Tegen woordig is de rage van takelen geheel geluwd en gebruiken ze alleen af en toe de wielklem", al dus Metaal. Los- en laadplaats (2) De ongelukkige reisbureau-eige- Op normale dagen loopt het nog wel los met fout geparkeerde vrachtauto's op de losr i de Koornbrugsteeg. De narigheid voor de middenstanders begint pas goed op wo< er markt is. naar heeft vorige week woens dag ten einde raad maar de ge meente gebeld. Misschien dat die er wat aan kan doen. Metaal kreeg te maken met J. van Vel- zen van verkeerszaken. "Met de klacht van meneer Metaal ben ik naar de parkeerpolitie gestapt. Ik heb ze gevraagd eens een extra oogje in het zeil te houden. Dat hebben ze naar mijn weten ook gedaan. De overtreders hebben een waarschuwing gekregen. De volgende keer zullen foutpar- keerders het met een bekeuring moeten bekopen". Van Velzen zegt dat het weg slepen inderdaad is afgenomen. De kosten daarvan waren zo erg hoog in vergelijking met het kwaad dat daardoor werd bestre den, dat alleen in noodgevallen naar het paardemiddel van take len wordt gegrepen. De ambte naar gelooft niet dat parkeerpoli tie de handelaren de hand boven het hoofd houdt. "Het is moeilijk te controleren of een vrachtwa gen langer dan een half uur er gens staat. Rond de Koornbrug steeg zijn alle betrokkenen door de parkeerpolitie op de hoogte gesteld. Het is nu een kwestie van afwachten". Metaal zelf heeft ook wel eens een aantal actiemiddelen over wogen. Aanvankelijk prpbeerde hij het met een normaal gesprek. "Dan vroeg ik alleen maar of die wagen soms van hen was, maar dan antwoordden ze vaak la chend dat de bank de eigenaar was. Een lol dat ze hadden. Daar valt dus weinig mee te praten, maar ik maak me daar wel kwaad over". "Zo dwingen ze je om asociaal te worden. Ik heb in een opwel ling wel eens overwogen om voor de deur beton te laten stor ten. Maar ja, besefte ik dan later, wat schiet je ermee op? De ge meente komt dan bij je langs met de eis alles op eigen kosten te la ten weghalen. Dat is natuurlijk ook terecht", concludeert Me taal. Volgens hem is de enige oplos sing kortom dat de parkeerpoli tie flink veel prenten gaat uitde len. Zonder onderscheid te ma ken. Dan laten laten ze het, op een gegeven moment wel uit hun hoofd en zetten ze hun vrachtwa gens gewoon verderop, waar ge parkeerd mag worden. Als je voortdurend grote boetes krijgt sta jé eigenlijk voor niets te werken. Niets is zo effectief als een handelaar in zijn beurs te ra ken. Nu staat de parkeerpolitie het oogluikend toe. Het lijkt wel of ze bang zijn voor de markt kooplieden. Het ergste is dat fat soenlijke mensen in deze wereld daardoor aan het kortste eind trekken". onderzoek moet uitwijzen of dat gebeurt, omdat het niet anders kan, of dat er niet erg bewust wordt voorgeschreven". Opvallend gegeven is dat de art sen in de verpleegtehuizen, gecon fronteerd met de cijfers, tamelijk schrokken. Zij waren al die tijd van mening geweest dat zij het medi cijngebruik onder de patiënten hadden teruggedrongen. Van Zuylen: "Het is belangrijk dat er na deze inventarisatie een vervolgonderzoek komt over de vraag wat de oorzaak is. Teveel me dicijnen hoeft niet, maar bepaald moet worden wat te veel is en wat te weinig. Aan een uitspraak daar over hebben wij ons niet ge waagd". Verdachten mishandeling aangehouden LEIDEN - De politie heeft vijf jon gens in de leeftijd van 17 tot 19 jaar gearresteerd die ervan worden ver dacht de daders een aantal mensen te hebben mishandeld. De mishan delingen speelden zich af in de nacht van zaterdag op zondag op de Broekweg en in de Ridder- spoortunnel. De jongens, allen woonachtig in de Meren wijk, heb ben inmiddels bekend. Volgens de politie was er geen ander motief voor de mishandeling dan dat zij op vechten uit waren. Vier jongens zijn gisteren aange houden, de vijfde vanmorgen. Vier van de vijf waren betrokken bij de mishandeling van een 17-jarige Leidenaar op de Broekweg. Deze werd door twee van de jongens ge schopt en geslagen. Volgens de po litie is het aan de twee anderen, die de aanvallers op een gegeven mo ment tot de orde riepen, te danken dat het slachtoffer niet nog ernsti ger letsel heeft opgelopen. Zij heb ben de jongen ook naar de buurt waar hij woont gebracht. Later in de nacht van zaterdag op zondag ging het viertal met een paar anderen in de Ridderspoor- tunnel een groepje fietsers te lijf. Daarbij liepen enkele fietsers kneuzingen en letsel aan hoofd en ledematen op. niet direct schadelijk is voor de volksgezondheid, achten B en W het uitstel verantwoord. De gemeente heeft de verwijten van het wijkcomité De Kooi over de tijdelijke opslag van de grond van de hand gewezen. Het wijkco mité verweet de gemeente dat de grond, in afwachting van verder transport, op een stuk grasland werd opgeslagen waar tot voor kort schapen werden gehoed. Het wijkcomité vroeg de gemeente met afgraven te wachten totdat een de finitieve opslagplaats was gevon den. Volgens de gemeente zijn ech ter er met de eigenaar van de scha pen afspraken gemaakt over de grondopslag. Wanneer de grond in het najaar wordt verwijderd, mo gen de schapen terug komen totdat de woningbouw op die plaats be gint. Aanslag van 60 mille voor politie in kader ogb LEIDEN - De politie heeft van de gemeente een aanslag ontvangen van 60.000 gulden in het kader van de de onroerend-goedbelasting voor '87. De waarde van het nieuwe gebouw waarin de politie sinds vo rig jaar is gehuisvest, werd door de gemeente op 15 miljoen gulden ge schat. Commissaris Mostert gaf gister avond te kennen verrast te zijn door deze aanslag omdat de politie nog nooit eerder onroerend-goed belasting heeft moeten betalen. Mostert liet blijken het merkwaar dig te vinden dat de gemeenteraad aan de ene kant klaagt over de be zuinigingen die het rijk de politie oplegt, terwijl aan de andere kant dit soort aanslagen worden ver stuurd. Tot op heden is van ge meentezijde geweigerd de politie tegemoet te komen. Reden van de ze weinig inschikkelijke houding is dat ook instellingen als de reini gingsdienst en de brandweer voor de ogb worden aangeslagen. Het hoofd van de gemeentelijke afdeling belastingen, drs. W. Kruijshaar, liet vanochtend weten dat het opleggen van de aanslag een 'technische kwestie' is. "Het is onduidelijk of de politie valt onder de vrijstellingen in de belasting- verordening. Niet alle openbare ge bouwen zijn vrijgesteld, scholen en ook de universiteit moeten onroe rend-goedbelasting betalen". Kruijshaar sluit niet uit dat de aanslag weer door de gemeente wordt ingetrokken. ADVERTENTIE WETHOUDER DE LA MAR 24 juni 20.00 uur Koppenhinksteeg 2 (Kaasmarkt) Jongerenbeweging v.m. de F.N.V. Info: 121139. STAD LEIDE 'STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9