Eind in zicht voor fabriek Oranjeboom EG treedt harder op tegen dumping Argentinië voldoet schuld Minister komt kabeljauwvisser tegemoet Bierproduktie naar Breda DINSDAG 23 JUNI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP/GPD) - De bier- en frisdrankenpro ducent Allied Breweries Nederland wil haar Oranjeboom- brouwerij in Rotterdam over drie jaar sluiten om de pro- duktie van bier, onder andere Oranjeboom en Skol, in Bre da de concentreren. Maximaal vijftig gedwongen ontsla gen zijn te verwachten, van de totale 260 arbeidsplaatsen die verloren gaan. De Clercq vreest crisis a la jaren '30 Dat heeft de directie van Allied Breweries gistermorgen meege deeld. Dit bedrijf is de Nederland- dochter van de Britse Allied Lyons PLC in Londen, een gigant teit, in overleg met de directie te berei ken dat 'Rotterdam' toch nog kan open blijven. „De directie streeft vermindering van de capaci- volgens i dat niet De directie heeft zich bereid ver- werken nodig. De directie geeft dat eigen lijk ook wel toe door te willen r klaard de mogelijkheid te onder zoeken van verkoop van de brou werij in Rotterdam aan twee mede werkers van het bedrijf, P. Roos en ir. A. Rovers. Het onderzoek naar de haalbaarheid, op kosten van Al- lied, moet 1 oktober 1987 zijn vol tooid. Doelstelling bij een eventuele door de kandidaat-ko- brouwerij Rotterdam, zij het buiten het ticern", aldus D. Damoiseaux van de Industriebond. Hij meent dat de Rotterdamse brouwerij open kan blijven voor het produce ren van andere, meer bijzondere biersoorten, waar steeds meer vraag naar komt. Nederland ontvangt 2,5 miljard voor gaspijp Boskalis DEN HAAG(ANP>- De aardgas- ken indien de Argentijnen alle lo- ding. De toekomst zal leren of alle pijpleiding die Boskalis via haar pende vorderingen zullen voldoen, bedragen binnenkomen, wat sterk dochter Cogasco in Argentinië Nederland heeft met de onderteke- zal afhangen van de ontwikkeling heeft aangelegd is vorige week vrij- ning van het akkoord onmiddellijk van de totale Argentijnse schuld. 1,14 miljard dollar (bijna 111 miljoen gulden als aanbetaling Volgens Ruding is het land op de uit Buenos Aires ontvangen. goede weg met zijn economische De minister toonde zich zeer te- aanpassingen, reden over deze in dit soort schul- Ruding meende dat Boskalis en densituaties ongebruikelijk hoge de banken die het Cogascoproject 2,5 miljard gulden) vervroegd Argentinië overgedragen. Een groot deel hiervan vloeit direct of vreden over deze later in de Nederlandse schatkist, SMSM21! pers is het oprichten van een klei- dustrie- en Voedingsbond CNV zei ding (financiën), die de overdracht e brouwerij, met - afhankelijk volume - 60 tot 70 medewerkers bond het primair voor export (produktie en verkoop) van bier en bierproduktie r andere bedrijven. gisteren dat zijn bond en de FNV- grote lijnen eens zijn. „Alleen stellen wij niet zo hard dat Rotterdam open moet blijven. We De directie van Allied Breweries denken wel dat het kan en de di- meldde gisteren tevens dat beleidsplan aan de ondernemings raad is gepresenteerd v de sluiting van de brouwerij Rotterdam, voor een bedrag 200 miljoen gulden wordt geïnves- te denken." teerd. Dat geld wordt gebruikt om de te dure poduktie van bier in Breda te automatiseren. Skol hoopt in 1991 aan 1130 mensen werk te bieden en een rendement van twaalf procent te kunnen be halen. Volgens de directie is sprake van een achterstand in investeringen, die leidt tot een kwetsbare positie van het bedrijf. Het consentreren van bierproduktie in Breda is „es sentieel voor het voortbestaan van onze onderneming en kan ook niet op andere wijze worden bereikt", aldus de directie. De vakbonden reageerden giste ren teleurgesteld op het plan om de brouwerij van Oranjeboom te slui ten. Niettemin sluit de Industrie bond FNV acties vooralsnog uit. De bonden willen eerst proberen i, naast zoeken of de Rotterdamse brouwe- 4 ----- rangt de Nederlandse Staat dit en het resterende bedrag van de 1,14 gisteren in Den Haag toelichtte, de komende twee jaar nog eens 169 miljard dollar goed uitspringen. De een eind gekomen aan de financie- miljoen gulden, waarvoor zekerhe- banken profiteren uiteraard van de le problemen die onstonden nadat den zijn afgegeven. Nederland mogelijkheid tot herverzekering Argentinië mede door de Falkland- houdt daarnaast nog vorderingen van hun lening via de Nederlandse °?irr5?^,nJYerp. ,üngep,a^} B,os" ter grpötte van 300 miljoen dollar Credietverzekerings Maatschappij miljoen gulden met looptij- bij de Staat. Ook Boskalis krijgt tien jaar op Argentinië, een hoger percentage terug dan het - ccu iiugci pcii_ciiLcigc ici ug udii nei Lie Slaat stond garant voor de Voor deze vorderingen bestaan bedrijf had kunnen krijgen zónder kalis en indirect ook aan de Neder- landse schatkist niet kon nako- den rij buiten Allied kan worden open gehouden. Dat geeft natuurlijk wel financiering van het project. Ruding verwacht dat hij uitein- geen zekerheden Het risico blijft, deUjk 'quitte' zal spelen en zelfs rijdt niet langer mee in de 'tweede lichte winst op het project kan ma- koets' van schuldeisers, zo zei Ru- Kort Zakelijk Stakingen Deze week komt er in Italië een omvangrijke reeks stakingen op gang die alle verband houden met looneisen. Vanmiddag legt het spoorwegpersoneel op de belang rijkste lijnen het werk gedurende 24 uur neer. Van 6 juli tot 5 augus tus staken de treinbestuurders ie dere dag twee uur. Donderdag en vrijdag houden de piloten sta kingsacties die zij vanaf begin juli tot begin augustus elke dag herha len. De houders van tankstations overwegen htm pompen twee da gen te sluiten om te protesteren te gen het vrijlaten van de tot dusver van overheidswege vastgestelde benzineprijs. GRONINGEN (GPD) - Het §lechte weer van de afgelopen weken heeft tot gevolg dat verze keraars en assurantiekantoren grote aantallen schadeclaims moeten vergoeden. Daarbij gaat het om verzekerde bedragen van verenigingen die hun evenement - letterlijk - in het water hebben zien vallen en van particulieren wier vakantie door de regenval is bedorven. Het verzekeringsconcern Ae- gon te Den Haag, dat slecht-weer risico's bij evenementen verze kert, bevestigt dat schade wordt uitgekeerd dan anders om deze tijd. Bij Lugt Sobbe en Co. in Amsterdam, een assurantiekan toor dat de Slecht Weer Polis voor particulieren in zijn porie- Verzekeraars dokken voor regenschade feuille heeft, levert deze verzeke ring op dit moment zelfs verlies op, zegt directeur H. B. van Om men, maar hij weet op basis van 50.000 statistieken van het KNMI één ding zeker: er komen beslist mooie zomerse dagen. „Wij bekijken het altijd over een heel seizoen en dan springen we er altijd wel uit. Ook al is het weer op dit moment heel bar: ik durf te zeggen dat er onherroepe lijk goed weer komt. Dat zie je elk jaar. Opgeteld en afgetrok ken verschillen de zomers meest al niet zoveel van elkaar". Woordvoerder Aegon zegt dat risicogroepen als strandtenthou ders zich doorgaans niet verzeke ren tegen slecht weer en de daar mee gepaard gaande lage omzet. Want de te betalen premies zijn, zegt hij, niet mis. „Bepaalde eve nementen, zoals sportwedstrij den en grote manifestaties, wor den wel verzekerd. Met de uit te keren som kan een alternatief programma worden georgani seerd of kan het kastekort wor den aangevuld". tevreden., (foto anp> LUXEMBURG - De EG gaat nieuwe en hardere maatregelen ne men tegen bedrijven uit vooral het Verre Oosten, die zich schuldig maken aan 'dumping'. Dat is het op de Europese markt brengen van - meest elektronische produkten - tegen een overdreven lage prijs, waarmee het bedrijfsleven in de EG oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Tot nog toe golden de Europese anti-dumpingmaatregelen - in de vorm van heffingen - alleen volle dig afgewerkte produkten die van uit vooral Japan op de Europese markt werden gebracht. De EG- ministerraad besloot gisteren in Luxemburg om deze heffingen ook toe te passen op produkten, die in Europa zijn gefabriceerd of uit onderdelen bestaan die groten deels van buiten de EG afkomstig zijn. Hiermee wil men voorkomen dat bedrijven uit niet-EG-landen de anti-dumpingheffingen op afge werkte produkten ontduiken door in Europa filialen of assemblagebe drijfjes op te zetten. De eindpro- dukten zouden dan als 'Europees' kunnen worden aangemerkt, waar door zij onder het vrije handelsver keer binnen de Gemeenschap val len. De heffing wordt opgelegd zodra van een geassembleerd produkt meer dan 60 procent van de waarde van de onderdelen niet afkomstig is uit een EG-land. De Europese Commissie wilde aanvankelijk die grens bij 55 procent leggen, maar een aantal landen verzette zich daar tegen. Daaronder waren Griekenland, Ierland en.Portugal, die vinden dat de (Japanse) assemblagebedrijven vaak van groot economisch belang zijn voor de regio waarin zij staan. Juist die landen hebben veel gebie den met grote armoede en werk loosheid, zodat die bedrijven een uitkomst zijn. Daarom werd de re geling versoepeld en mag nu 60 procent van de onderdelen van buiten de EG komen. De heffing betreft zowel de as semblage van onderdelen, als de montage en fabricage van produk ten. Volgens het besluit zullen de maatregelen niet alleen Europese filialen van bedrijven uit het Verre Oosten treffen, maar ook bedrijven die voor zo'n opdrachtgever werken en daarmee een minder vaste band hebben. De hoogte van de anti-dumping heffing zal afhangen van de mate waarin het eindprodukt onder de in de EG als normaal geldende prijs wordt verkocht. De laatste an- tid-dumpingheffing die de EG op- 'Onder voorwaarden' pleidooi voor extra vangsten bij EG Het DEN HAAG (ANP/GPD) ministerie van landbouw en visse rij is alleen bereid zich in te zetten voor het snel binnenhalen van het extra kabeljauwquotum in Brussel als de visserij geen kabeljauw meer aanvoert. Die zelfde voorwaarde heeft het verbonden aan de quo- tumruil waarover het visserijbe drijfsleven met de Westduitse col lega's hebben onderhandeld. Top ambtenaren van het ministerie hebben dit gisteren laten weten. Als de vissers ondanks het vangstverbod voor kabeljauw toch doorgaan met het aanvoer van deze vissoort heeft minister Braks (landbouw en visserij) geen enkele ruimte meer woordvoerders In Brussel moet de verdeling de EG-lidstaten worden vastge steld van het extra quotum kabel- Saatchi and jauw van 50.000 ton waarover de Dancer Fitz- Europese Commissie en Noorwe- Reclamebureau Het Britse reclamebureau Saat- chi and Saatchi voegt twee van zijn Amerikaanse vestigingen samen tot het grootste reclamebureau de VS. Het gaat Saatchi Compton gerald Sample Inc. Het nieuwe bu- gen eerder overeenstemming heb- reau krijgt de naam Saatchi and ben bereikt. Van het deel daarvan Saatchi DFS Compton Inc. en zal dat voor ons land is bestemd wordt een omzet hebben van naar schat- eerst afgetrokken wat de vissers ting 2,3 miljard dollar. Hiermee dit jaar al te veel hebben gevangen. wordt de huidige nummer één de Verenigde Staten, Young and de Westduitse Rubicam, ruimschoots verslagen. geveer 4.200 ton Samen met de mogelijke ruil met komt er on beschikbaar. Daarmee kunnen de vissers vol gens eigen berekeningen nog enige maanden vooruit. Voorwaarde Leningen In Hamburg zijn op het moment wel dat er een regelingen komt, die bankiers van 109 banken uit 22 lan- bePaaR hoeveel kisten kabeljauw den bijeen voor de jaarlijkse Inter- de vissers mogen aanvoeren. Bo- nationale Monetaire Conferentie, vendien hebben de Westduitse col- De banken zijn bereid de ontwik- lega-vissers aan de ruil de voor- kelingslanden van nieuwe lenin- waarde verbonden dat deze ten gen te voorzien. De meeste Ameri- ë°ede goede komt aan de kleine kaanse banken hebben de afgelo- Nederlandse kabeljau pen tijd grote bedragen .toege voegd aan hun reserve voor verhe zen op dubieuze leningen aan de Derde Wereld. Deze maatregelen hebben tot grote kwartaalverliezen geleid. In verband met de mogelijke tus sentijdse verhoging van het quo tum en de eventuele ruil met de Westduitse collega's had voorzitter B. Daalder van het Visserijschap de vissers vorige week al opgeroe pen de zaak niet te laten escaleren. Als Brussel dat extra quotum toe staat, komt de kabeljauwsector volgens Daalder in een wat rusti ger vaarwater. „Dan hebben we even wat lucht om de zaak op een rij te zetten". In die tijd wil de visserijwereld de situatie van de zogenaamde K- documenthouders, dat zijn vissers die alleen op kabeljauw mogen vis- sen, aan de orde stellen. „Als je het Brusseï aldus mÜ vraagt, moeten we van de K- i het ministerie: documenten af en wel zo snel mo gelijk. Want de situatie na het in voeren van deze documenten vind ik ontstellend ongelukkig". Daalder haakt hiermee in op de klachten van de kleine visser dat hun grote broers het hele Neder landse quotum kabeljauw in zeer korte tijd uit de zee hebben opge zogen. „Als de kleine vissers nu ka beljauw in de netten krijgen, is ie dere vis een illegale. Als je de ge vangen kabeljauw overboord gooit, is die vis direct dood. Dus kun je deze vissoort maar beter meenemen met het risico dat er een controleur op de kade staat en de hele vangst in beslag neemt of een dik procesverbaal uitdeelt". ADVERTENTIE Continental De Amerikaanse bank Continen tal Illinois, de op dertien na groot ste bank in de VS, heeft 500 mil joen dollar aan haar reserve voor twijfelachtige leningen toege voegd. De extra voorziening zal in het tweede kwartaal dit jaar resul teren in een verhes van 470 miljoen dollar en over heel 1987 een verlies opleveren van 300 miljoen dollar. Eerder deze week liet.American Express weten haar stroppenpot te spekken met 600 mihoen dollar. Hierdoor zal een kwartaalverlies optreden van vijftig miljoen dollar. Het ministerie heeft tevens be paald dat, als er extra vangstruimte komt, deze in ieder geval niet zal worden toebedeeld aan vissers die nu nog het vangstverbod overtre den. Wie nu nog aanvoert valt buiten de boot en hoeft niet op een extra quotum te rekenen", aldus een woordvoerder. Enkele vissers kondigden zater dag tijdens een vergadering van de Nederlandse Vissersbond in Sche- veningen aan, dat zij gewoon ka beljauw blijven aanvoeren, zolang zij hun eigen quotum nog niet heb ben opgevist. Ongeveer twintig vissers die over een speciaal docu ment van het ministerie beschik ken om op kabeljauw te vissen hebben vorige week donderdag in een kort geding tegen de Staat dit recht geëist. Zij willen dat de over heid hun quotum beschermt. AID treedt niet op in IJmuiden IJMUIDEN - Bij het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden is gister morgen 600 kilo kabeljauw aange voerd. De inspecteurs van de Alge mene Inspectie Dienst (AID) heb ben de besommingen hiervan niet in beslag genomen. Evenmin werd er proces-verbaal opgemaakt tegen de vissers die de kabeljauw aan voerden. Het grootste deel van de besom ming van de Katwijk 34 is wèl in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van het Staatsvis- sershavenbedrijf voer dit nieuwe schip zonder licentie voor de zoge heten basisvissoorten. Er werd on der meer beslag gelegd op schol, wijting, makreel en tong. De op brengst bedroeg in totaal 60.200 gulden. De 11.600 gulden op brengst van de meer bijzondere vissoorten, werd niet in beslag ge- "Liefhebbers van Java dekblad sigaren kunnen nu óók terecht bij Oud Kampen: Glorie van Java? Driekwart van Nederland rookt Java dek blad sigaren, al weten ze 't misschien niet zo precies (al die wilde havanna's bijvoor beeld). Dat is niet alleen lekker roken, maar ook prettig betaalbaar. Zélfs die nieuwste en meteen ook allerbeste Java-sigaren: Glorie van lava, van Oud Kampen. Van de meest spraakmakende tabakker van Nederland. Die Karei van Susante, weet u wel, die knokker voor kwaliteit. Glorie van Java. Te krijgen bij mij, Jansen aan de Brink in Deventer en bij alle andere speciaalzaken van het land. g(.orievanjava OUD KAMPEN I legde betrof vorig jaar Japanse fo to-kopieerapparaten. De EG zal ook in actie komen te gen de in de Verenigde Staten le vende plannen voor een nieuwe handelswetgeving, die neerkomen op het afschermen van de Ameri kaanse markt voor produkten uit het buitenland, waaronder de EG. Het Amerikaanse Congres zal zich de volgende maand over dergelijke wetgeving moeten uitspreken. Omdat de behandeling ervan een maand is uitgesteld schortte de EG-ministerraad gisteren een defi nitief oordeel op. Maar Europees Commissaris voor buitenlandse betrekkingen Willy De Clercq, sprak gisteren van „mogelijke schadelijke gevolgen" van die wet geving voor de Europese handel. De voorgestelde maatregelen zijn in strijd met de internationale han delsafspraken, zo meent de EG. „Als de Verenigde Staten maat regelen nemen die in strijd zijn met de regels van de GATT (de interna tionale handelsovereenkomst), dan zal de EG moeten reageren", aildus De Clercq. Dat kan in de vorm van een procedure bij de GATT of in de vorm van sanctie-maatregelen te gen de VS. "Als de VS de rug naar het vrij handelssysteem toekeren, voorzie ik dezelfde toestanden als in de cri sis van de jaren '30, toen vrij ver keer van goederen aan banden werd gelegd op grond van nationa listische en egoïstische overwegin gen, met dezelfde catastrofale ge volgen", aldus De Clercq. Record-aankoop van Akzo in de Verenigde Staten DEN HAAG (GPD) - Het chemi sche concern Akzo heeft overeen stemming bereikt over de grootste aankoop in haar geschiedenis, de Amerikaanse dochteronderne ming van ICI, Stauffer Chemical Company. Met de overname is een bedrag van 625 miljoen dollar, bij na 1,3 miljard gulden, gemoeid. Doel van de overname is vooral het vergroten van het Amerikaanse marktaandeel in de chemische sec tor. De activiteiten van Stauffer (met een omzet vorig jaar van bijna een half miljard dollar en zo'n 1300 werknemers) sluiten nauw aan op die van de bestaande Akzo-chemie dochter in de VS. De Stauffer-groep, die binnen kort van het Britse chemieconcern ICI wordt overgenomen, heeft een sterke marktpositie op het gebied van 'hoogwaardige' smeermidde len, vlamvertragers, katalysatoren voor de petrochemische industrie en de rubberchemie. Verder werkt Stauffer voor de organische che mie, waarin ook Akzo Chemie America als een van de belangrijk ste leveranciers voor wasverzach- ters ter wereld al actief was. Met het gevecht met het Amerikaanse Dupont over het patent op de nieuwste aramide-vezels heeft de overname overigens niets te ma ken, aldus een woordvoerder van Akzo-chemie. Het Amerikaanse bedrijf is de laatste tijd door nogal wat handen gegaan. In 1985 werd Stauffer ge kocht door Chesebrough-Pond's, dat op zijn beurt vorig jaar werd ingelijfd door het Brits-Nederland- se concern Unilever. Twee weken geleden werd Stauffer gekocht door het Britse ICI, dat nu een deel weer doorverkoopt aan Akzo. Marktberichten v.) I Aanvoer 90, waarvan 10 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5250 per stuk, stieren le kw. 7,10-8,00, 2e kw. 6,05-7,10, vaar zen le kw. 7,25-8,25, 2e kw. 6,25-7,25, koeien le kw. 7,00-8,00, 2e kw. 6,40-7,00, 3e kw. 5,90-6,40, worstkoeien 5,50-6,00. Handel en prijzen: stieren matig - gelijk; koeien vlot - hoger. Gebruiksrunderen: (gulden per stuk) Aanvoer 167, waarvan 7 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1900-2450. 2e srt 1300-1900, melk- en kalfvaarzen le srt 1900-2450, 2e srt 1300-1900, guste koeien le srt 1900-2300, 2e srt 1200-1900, enterstieren 1650-2300, pinken 1100- 1775, graskalveren 700-1100. Handel en pryzen: koeien vlot - hoger; pinken vlot - hoger; kalveren redelijk - gelijk en enterstieren vlot - hoger. Nuchtere kalveren: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1100. Stierkalf 600- 800, extra kw. 800-950, vaarskalf470-620. Aanvoer zwartbont 1475. Stierkalf 440- 650, extra kw. 650-750, vaarskalf 250-485. Handel en prijzen: roodbont vlot - ho ger; zwartbont vlot - hoger. Varkens: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 610. Slachtvar- kens 2,30-2.40, zeugen le kw. 2,20-2,30. Slachtschapen- en lammeren; (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 805. Schapen 4,00-5,50 en zuiglammeren 9,00-10,50. (gulden per stuk) schapen 125-195 lijk; lammeren rustig - lager. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: aanvoer gebruiksschapen- en lammeren 300. Weidelammeren 125-195 Handel lammeren redelijk, pryzen ho ger. Bokken en geiten: (gulden per stuk) Aanvoer: 134 geiten. Prys-30-120. Handel geiten redelijk, pryzen hoger. Lange 10 stuks 6,50, Setni-wildepanaiella 10 stuks 5,50, Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. Kaasmarkt Bodegraven - aanvoer partijen. Bij kalme handel werden t prijs genoteerd van 7,60-8,05 per kg vi le soort en 8,75 voor extra zware.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7