Patiënt niet dupe specialistenconflict CDA houdt zijn kruit nog even droog Kapitaalmarkt renterekening Nutsspaarbank s Bukman kort op hulp Nicaragua Politie lost grote girofraude op: 32 mensen aangehouden Motie over volksverzekering biedt nog vluchtweg Lubbers wil internationaal milieunetwerk Staatssecretaris Dees: maatregelen genomen Toerist mijdt Oostblok niet meer na Tsjernobyl DINSDAG 23 JUNI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voorQ/ de maand juli is U 0 EEN MEISJE VERSIERD, MIJN FIETS ER VANDOOR ASSA veiligheidsslot. Goedgekeurd door e Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB. RAI. TBBS en IW-TNO). In kombinatie met ASSA fietskabel, dubbel :o veilig, dbbbel zo sterk, staalhard oe sterkste HETWmt SLOT MET DE RODE KNOP DAAR KAN GEEN DIEFTEGENOP Het Russische verkeersbureau In- tourist reageert buitengewoon ver baasd op de vraag of er voor reizi gers misschien nog risico's be staan. Volgens de woordvoerster is die vraag de laatste maanden nooit meer gesteld. Ook by het Griekse en het Zweedse verkeersbureau, twee gebieden die vorig jaar zwaar door radioactieve fall-out werden getroffen, kloppen geen verontrus te toeristen meer aan. Volgens een woordvoerder van het Griekse ver keersbureau hebben ze daar ook weinig reden toe: "De besmetting was vooral in Noord-Griekenland, en daar is vrij weinig toerisme. De gebieden die bij reizigers in trek zyn, de zuidelijke kust en de eilan den, zijn niet erger besmet geraakt dan Nederland". AMSTERDAM (ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren op een Eu ropese conferentie over milieu technologie in Amsterdam gepleit voor de oprichting van een interna tionaal netwerk waarin overheid, industrie en wetenschap samen werken om het milieu te sparen door schone produktiemethoden en schone produkten. De economische groei biedt vol gens Lubbers mogelijkheden om de milieuvervuiling te verminde ren. Met nieuwe fabrieken en in stallaties kunnen vervuiling en ge bruik van grondstoffen en energie verminderen. Daarom is het vol gens de premier van groot belang dat er meer samenwerking komt tussen de economie en de milieu sector. De premier constateerde dat de industrie de afgelopen tien tot vijf tien jaar aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt bij de verbetering van de kwaliteit van het milieu door minder vervuilende stoffen in de lucht, de bodem en vooral op het water te lozen. "Toch verbetert de situatie langzamer dan ver wacht", aldus Lubbers. Minister Nijpels (milieu) onder steunde het pleidooi van Lubbers. Hij zegde toe dat de Nederlandse regering al haar kennis ter beschik king van een dergelijk milieunet werk stelt als de Europese Com missie daartoe het initiatief neemt. Hij ziet aanzienlijke vooruitgang bij de milieubescherming als in dustrie, overheid en het weten schappelijk onderzoek meer gaan samenwerken. Directeur-generaal milieu Brink horst van de Europese Gemeen schap ging nader in op deze koppe ling tussen economische vooruit gang en milieubescherming. "Als Europa geen vooruitgang boekt op milieugebied, zal het economisch achterblijven", aldus Brinkhorst. Gaven de Europese landen vroeger de toon aan, als het ging om milieu wetgeving en milieubewustzijn, nu is dat vooral Japan, aldus Brink horst. "Ik durf te zeggen dat de lucht in Tokio, Kyoto en Osaka schoner is dan die in Brussel en zelfs Amsterdam* zei hij. 'Parlementaire enquête naar kosten Stopera' AMSTERDAM (ANP) - Groen Amsterdam wil dat er een parle mentaire enquête komt naar de 'enorme overschrijding' van het krediet voor de Stopera. Het groe ne gemeenteraadslid Roel van Duijn heeft dat gisteren gezegd. Hij vindt dat het parlement alle re den heeft zich met de 'onverant woorde aanwending van 230 mil joen gulden rijksgeld' bezig te hou den. Bovendien kan bij een parle mentaire enquête de Algemene Re kenkamer, uitgerust met extra be voegdheden, boven water brengen wat anders misschien verzonken blyft. Van Duyn: "Het doel van de par lementaire enquête als democra tisch instrument is het opsporen van de oorzaken van maatschappe lijke misstanden. En dit doel wordt in dit geval evenzeer gediend als bij voorbeeld bij het RSV-schan- daal". volksgezondheid op kortere ter mijn goedkoper maken, erg groot zou zijn. En dat gebeurde dan ook. Tandarts uit het zieken fonds, een 'geeltje' voor een ver- wijskaart, zijn maar enkele van de voorbeelden. Fragmentarisch Voor een deel stak de Kamer daar maandag een stokje voor. Tandarts uit het ziekenfonds DEN HAAG - Het CDA heeft het kabinet en de coalitiepartner WD gisteren even de tanden la ten zien. De Tweede Kamér be sprak de kabinetsplannen voor een nieuwe structuur voor de volksgezondheid met staatsse cretaris Dees (WD). Zeer tegen de zin van deze staatssecretaris, en van de WD, hield een meer derheid (CDA, PvdA, D66 en klein links) vooralsnog vast aan de invoering van een volksverze kering tegen ziektekosten. door Henri Kruithof CDA-woordvoerder Lansink vroeg in een motie om een 'blauwdruk' voor een algemene zorgverzekering. Dus meer dan een ziektekostenverzekering. Ook de bijzondere ziektekosten, die nog onder de AWBZ vallen, zouden daarin opgenomen moe ten worden. Lansink verbaasde zich er zeer over dat het kabinet deze verzekering voorlopig af- "S De argumenten die Dees daar voor aanvoert, vond hij weinig overtuigend. Het feit dat de inko menseffecten voor de lager inko mensgroepen wel erg negatief zijn (het belangrijkste argument van het kabinet), ziet Lansink niet zo somber in. Volgens hem zijn door een iets andere opzet dan de commissie-Dekker (die over de nieuwe gezondheids structuur heeft geadviseerd) voorstelde, wel te reduceren. In elk geval vond hij de argumen ten volstrekt onvoldoende, om wat Dekker zelf 'het hart van zijn voorstellen' noemde, uit het pak- Ook gehandicapten konden gisteren terecht bij het eerste debat over de herstructurering van de gezond heidszorg. De grote zaal van de Tweede Kamer werd speciaal voor deze gelegenheid toegankelijk gemaakt voor rolstoelgebruikers. (fotoANP) ket weg te laten en wél de voor stellen die direct geld opleveren over te nemen. Het kabinet wekt met zijn standpunt ook wel erg de indruk uit te zijn op bezuini gingen, zonder echt de structuur stevig te willen aanpakken. En dat was precies waar Dek ker zelf, by de presentatie van zijn advies, tegen waarschuwde. Hij voorzag toen al dat de nei ging om vooral die delen van zijn advies over te nemen die de mag, maar de halfjaarlijkse contrle moet wel betaald blijven worden door de fondsen. Een geeltje per verwijzing naar de specialist akkoord, maar dan wel gebonden aan een maximum per jaar. Het mag niet te gek worden. Dees verdedigde zich nog wel door de Kamer erop te wijzen dat er dan wel alternatieve bezuini gingen gevonden moeten wor den, maar de Kamer leek daar van niet erg onder de indruk. Dus die bezuinigingsvoorstellen zullen in elk geval wel van hun scherpe kantjes worden ontdaan. Lansink noemde de voorstel len van het kabinet dan ook. 'te fragmentarisch, te beperkt en te weinig samenhangend'. Een zwaardere aanpak is volgens hem geboden. Een niet geringe kritiek van de grootste coalitie partner op het kabinet. Bovendien sloot het CDA een gelegenheidscoalitie met de op positie. Op initiatief van Lansink steunden PvdA, D66 en klein links zyn motie voor de 'Algeme ne Wet Zorgverzekering'. Tot verdriet van coalitiepartner WD en ook van staatssecretaris Dees, die nog probeerde er onderuit te draaien door aan te kondigen dat er enige alternatieven voor een nieuw verzekeringssysteem uit gewerkt zullen worden. Het luk te niet: Lansink hield zijn poot stijf. Het is overigens maar de vraag of Lansink zijn dappere houding tegenover het kabinet ook in het najaar nog mag volhouden. Hij bouwde een eventuele terug tocht ook al in zyn motie in: het nieuwe stelsel moet 'inkomens politiek verantwoord' zyn. De la gere inkomens moeten er niet de dupe van worden. Maar daar zit hem nu net de kneep. Volgens zowel de commissie-Dekker als het kabinet zijn die negatieve in komensgevolgen van zo'n volks verzekering niet te vermijden. Daarom is het kabinet ook niet met zo'n voorstel gekomen. En in CDA-kring werd de terugtocht ook al aangekondigd. Als de in komensgevolgen van de 'blauw druk' te slecht zyn, kunnen we er alsnog tegen stemmen, zo viel in CDA-kring te beluisteren. AANHOUDING MOORD - De po litie van Terneuzen heeft een 24-ja- rige man aangehouden, die moge lijk is betrokken bij de moord op een 24-jarige prostituee in die plaats eind vorige week. De politie wil nog steeds niet zeggen hoe het slachtoffer om het leven is ge bracht. Het buurtonderzoek ver loopt erg stroef. In de buurt wonen nogal wat drugsgebruikers, die wantrouwend tegenover de politie staan. (ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - De ziekenfondsverzekerde wordt in elk geval niet per 1 juli het slachtoffer van het conflict tussen de ziekenfondsen en de specialisten. Staatssecreta ris Dees (volksverzekering) heeft maatregelen genomen om te voorkomen dat patiënten zelf de rekeningen van de specialisten moeten betalen als ze op die datum het contract met de ziekenfondsen verbreken. De bewindsman zei dat gisteren tijdens het debat over de herstructurering van de gezondheidszorg. Hoewel het conflict niet op de agenda stond, richtten alle partijen boze woorden aan het adres van de specialisten. DEN HAAG (GPD) - De ramp bij de kerncentrale in Tsjernobyl is een jaar na dato voor de toerist geen reden meer om besmette ge bieden te vermijden. Ook de be langstelling voor reizen naar Rus land is weer op het oude peil. De overheid geeft reizigers naar Oost- Europa geen speciale adviezen Het destijds door de overheid op gerichte informatiecentrum is in middels gesloten. Desgevraagd geeft het ministerie van volksge zondheid nog wel informatie, maar men raadt mensen zeker niet af om naar Rusland te gaan. Volgens een woordvoerster van het ministerie is de situatie in de besmette gebie den, ook rond Kiev, inmiddels zo verbeterd, dat er geen gevaar meer is: "Volgens ons levert de radioac tiviteit in het voedselpakket geen gevaar meer op. Maar mensen die heel voorzichtig willen zijn, raden we nog wel aan om geen verse bladgroenten te eten". Ze tekent erbij aan dat er vanuit Nederland in feite heel weinig over de werkelijke situatie te zeggen is: "We zijn afhankelijk van de infor matie die we vanuit Rusland krij gen, en daar komen geen gegevens meer vandaan". Bij het Amster damse reisbureau Vernu, gespecia liseerd in reizen naar Oost-Europa, merkt men ook iliets meer van een eventuele angst voor straling. "Vo rig jaar hadden we wel een groot aantal annuleringen. Maar de be langstelling voor reizen naar Rus land en andere landen in Oost-Eu ropa is weer op hetzelfde peil als voor de ramp. Mensen vragen ook, nooit meer of het wel veilig is om erheen te gaan". Ook bij de nationale verkeersbu reaus zyn er geen gevolgen meer te merken van de ramp in Tsjernobyl. Dees hoopt nog op een tijdige toe- verontwaardigd' over de weigering nadering tussen specialisten en van de specialisten om mee te ziekenfondsen. Hij toonde zich werken aan het afgesproken tarie- 'buitengewoon teleurgesteld en venbeleid. Het norminkomen dat DEN HAAG (GPD) - Midden- Amerika en de Andes-landen kun nen in de komende jaren rekenen op meer ontwikkelingshulp. Costa Rica, Guatemala, Honduras, El Salvador en Nicaragua kunnen volgend jaar op in totaal 40 miljoen gulden rekenen. In beginsel krijgt elk land 10 miljoen, wat voor voor Nicaragua een flinke aderlating be tekent. Een meeijarenplan voor ziet in een stijging van de hulp naar 47,5 miljoen in 1989 en 55 miljoen in het jaar daarna, zo vertelde giste ren minister Bukman (ontwikke lingssamenwerking) bij de presen tatie van zijn nieifwe Zuid- en Mid- den-Amerikabeleid. Ook voor Bolivia, Colombia, Ecuador en Peru (de Andes-lan den) is een nieuw regioprogramma opgesteld. Zij krijgen in 1988 totaal 35 miljoen gulden. Het meeijaren- plan voorziet in een groei naar 52,5 miljoen in 1989 en 70 miljoen in 1990. Bukman benadrukte nog eens dat het criterium voor de hulp niet alleen ligt in de armoede van de landen, maar dat ook steun aan jonge democratieën wordt beoogd. "De vijf landen in Midden-Ameri- ka hebben nu gekozen regeringen. Deze broze, kwetsbare democra tieën verdienen steun, hoewel er op sommige regeringen nog wel het een en ander aan te merken valt". „De overgang van een autoritair regime naar een democratie vormt voor een land een belangrijk mo ment. De nieuwe politieke demo cratie moet steun vinden in een de mocratisch gevoelen binnen de he le gemeenschap. Een actieve deel name van de plaatselijke bevol king in de ontwikkelingsprocessen kan zo'n maatschappelijke demo cratisering bespoedigen". Elk jaar zal Nederland de relatie met de afzonderlijke landen eva lueren. Bukman is voorshands niet van plan de hulp stop te zetten wanneer een democratisch stelsel in de toekomst overboord wordt gegooid. "Het mag misschien op struisvogelpolitiek lijken, maar zo wens ik een ontwikkelingsrelatie met een land niet te beginnen". Hy is het eens met het beleid van zijn voorganger mevrouw Schoo om de voorkeursbehandeling van Nicaragua te beëindigen. De San dinisten krijgen straks evenveel steun als hun buurlanden. Inhou delijk betekent de ontwikkelings hulp aan Midden-Amerika en de Andes-landen steun aan landher vormingen en verbetering van de landbouwproduktie. Er dient daar bij volgens Bukman grote nadruk worden gelegd op participatie van de boerenbevolking. Ook de ge zondheidszorg in de eerste lijn, on derwijs en bevolkingsvraagstuk ken krygen aandacht. Slap De WD noemde het vanmorgen in een reactie 'slap' van Bukman dat hy er niet gewoon voor durft uit te komen dat politieke motie ven ten grondslag liggen aan de vermindering van de hulp aan Ni caragua. WD'er Weisglas stelde voor de KRO-radio dat steun aan democratisering 'ongelooflijk be langrijk' is, maar dat ook gekeken moet worden naar de mensenrech ten. Nicaragua scoort daarbij voor de WD matig. Volgens Weisglas is dat ook de mening van het kabinet, en hij vindt dat die daarvoor moe- ten uitkomen. het kabinet heeft vastgesteld ligt tienduizenden guldens per jaar la ger dan de specialisten willen. Ook liggen ze in de clinch met de zie kenfondsen over de hoogte van hun praktykkosten. Vooral CDA en WD vonden dat Dees toch nog maar eens met de specialisten zou moeten praten. De staatssecretaris zei dat hij er geen prestigezaak van zal maken. "Het gaat me om de inhoud van de pro blematiek". Voor wat betreft de ru zie over het inkomen van de spe cialisten zal hij eerst het oordeel van de arbitragecommissie af wachten. Die moet zich buigen over de juistheid van het kabinets besluit om het norminkomen te verlagen. - Dees heeft maatregelen getrof fen om te voorkomen dat de pa tiënten straks de dupe van het con flict worden. Als de specialisten namelijk per 1 juli geen contracten met de ziekenfondsen meer heb ben vanwege de ruzie over de prak- tijkkosten, krijgen de ziekenfonds verzekerden zelf de rekeningen. De bewindsman verzekerde dat de patiënten dan prompt hun kosten van de fondsen vergoed krijgen als ze hun rekening overleggen. Ook zal hij de specialisten voorschrij ven dat ze alleen ziekenfondstarie ven mogen rekenen. De Kamer heeft eerder bij motie uitgesproken dat de specialistische kosten in de ziekenhuisbudgetten moeten. Maar volgens Dees zijn dat maatregelen die partijen (art sen en ziekenhuizen) zelf moeten nemen. De overheid moet daartoe wel stimuleren. In de Kamer heer ste verontwaardiging over het op treden van specialisten die hun pa tiënten waarschuwden om na 1 juli binnen 30 dagen de rekeningen te betalen op straffe van incassomaat regelen. "Er is geen bedrijf dat zijn klanten zo benadert", aldus PPR- woordvoerster Beckers. WATERTAXI AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam heeft weer water taxi's. Vier varen er nu door de grachten, en nog voor het eind van dit jaar moeten dat er tien zijn. De water taxi is niet nieuw voor Amsterdam, maar alle pogin gen in het verleden om via het water files en opstoppin gen te snel af te, zijn snel gestrand. De watertaxi is niet veel duurder dan een gewone taxi. Per uur betaalt men 75 gulden, of er nu een passagier is of het maxi male aantal van zeven. Op iedere plek aan het water in Amsterdam kan men opstappen. De taxi kan telefo nisch besteld worden of gewoon worden aangehouden wanneer het bordje 'vrij' verlicht is. In de drukke maanden varen de zestien schippers van 's morgens acht uur tot 's nachts twaalf uur. Met een gangetje van 7,5 kilometer per uur binnen de stad en 10 kilometer per uur buiten de stad tuffen de bootjes van hot naar her. Met mooi weer kan men op het bui- tendek zitten, bij regen in de kajuit. Gisteren zat dus iedereen in de kajuit. (foto anp) WD tegen kantoor ANC in Amsterdam DEN HAAG (GPD) - De WD is het volstrekt oneens met het Am sterdamse voornemen een officieel kantoor van het African National Congress in de hoofdstad te vesti gen. Burgemeester Van Thijn kon digde het plan afgelopen zaterdag aan bij de onthulling van een anti- apartheidsmonument in de Am sterdamse Transvaalbuurt. Vol gens het WD-kamerlid Weisglas is het niet verstandig een officiële vertegenwoordiging van deze Zuidafrikaanse oppositionele orga nisatie toe te laten. ARNHEM (GPD) - De postale re cherche in Arnhem heeft een om vangrijke zwendel in girobetaal kaarten opgelost, waarbij de Post giro voor meer dan een miljoen gulden is bestolen. De politie heeft 32 verdachten, onder wie twee PTT-ambtenaren, aangehouden. Zij bevinden zich in afwachting van de rechtszaak op vrije voeten. De PTT'ers zijn geschorst. De zaak kwam een jaar geleden aan het licht nadat enkele cliënten van de Postbank geen girobetaal kaarten meer ontvingen, terwijl de ze toch verzilverd werden. Het ging om cheques die via het post kantoor van Lelystad naar de reke ninghouders verzonden hadden moeten worden. Na een langdurig, intern onderzoek onder de mede werkers van dit postkantoor, viel de verdenking op een 23-jarige PTT-ambtenaar uit Lelystad. Hij wordt ervan verdacht 220 setjes gi robetaalkaarten te hebben gesto len, die hij vervolgens verkocht aan een helersorganisatie uit Am sterdam. Onderzoek heeft uitgewezen dat deze helersbende bestond uit twaalf mannen en vrouwen in de leeftijd van 25 tot en met 45 jaar, allen afkomstig uit de hoofdstad. Deze organisatie kreeg niet alleen vanuit Lelystad cheques aangele verd, maar nam ook andere van diefstal afkomstige girobetaalkaar ten aan. In totaal verzilverden zy ongeveer 450 setjes. Tijdens het onderzoek stuitte het rechercheteam ook nog op 18 per sonen die op kleinere schaal, in on georganiseerd verband, opereer den. Zij verzilverden voor in totaal een bedrag van ongeveer 300.000 gulden aan gestolen cheques. Het ging hier om personen in de leef tijd van 18 tot en met 37 jaar, alleen afkomstig uit Lelystad of directe omgeving. Ook hield de politie nog een 25-jarige PTT-ambtenaar uit Lelystad aan, die heeft bekend en kele setjes girobetaalkaarten te hebben gestolen. Het overgrote deel van de girobe taalkaarten werd in het buitenland verzilverd. Het onderzoek in deze affaire is nog niet afgerond; er wor den meer aanhoudingen verwacht. De postale recherche heeft samen met politiekorpsen uit Lelystad, Harderwijk, Apeldoorn, Alkmaar en Nijmegen een jaar aan deze zaak gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3