Autotelefoon wacht een gouden toekomst 'Stabiliteit in een dictatuur is schijn' Reportage PTT: in 2000 half miljoen bellende automobilisten Diakonieën vrezen nieu we aanslag9 op minima PAGINA 2 DINSDAG 23 JUNI 1987 Zuidkoreaanse dissident Kim Dae Jiïng voorspelde rellen: SEOEL - Nu de Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan onder druk van de Verenigde Staten en van zijn eigen Democratische Ge rechtigheid spartij (DJP) de dia loog met de oppositie over directe presidentsverkiezingen moet her vatten, komt hij onvermijdelijk om de tafel te zitten met Kim Dae Jung. Een dissident die hij jaren lang heeft genegeerd. door Bob Mantiri De 61-jarige Kim, een vroom ka tholiek, is een veteraan in de Zuid koreaanse politiek. In 1971 verloor hij bij de laatste rechtstreekse pre sidentsverkiezingen van het zitten de staatshoofd, Park Chung-Hee. Hij werd in mei 1980 gearresteerd en vijf maanden later ter dood ver oordeeld wegens samenzwering te gen de regering. Chun Doo Hwan wijzigde het doodvonnis eerst in levenslang en later in twintig jaar cel. Kim werd in december 1982 vrijgelaten, waarop hij in vrijwilli ge ballingschap naar de VS ging. In 1985 keerde hij naar Zuid-Korea terug en voert nu samen met Kim Young Sam de oppositie aan. Kim heeft permanent huisarrest. Onlangs ging hij nog in hongersta king uit protest tegen het pohtiege- weld tegen de betogers. Een van de voorstellen, die de regerende partij binnenkort aan president Chun zal doen, is het huisarrest van Kim op te heffen. Al in september vorig jaar voorspelde hij de huidige rel len in zijn land. "Het volk zal de straat op gaan om het herstel van de democratie af te dwingen. Al leen een dialoog met de oppositie kan politieke en economische cha os worden voorkomen", zei Kim toen. Hij schetste toen ook al de pro blemen waarmee zijn land te kam pen heeft, en waarom het nu alle maal draait. Kim: "Zonder het in stellen van een direct verkiezings systeem zal er geen politi.eke en so ciale stabiliteit zijn. De politieke stabiliteit van Zuid-Korea wordt niet bereikt door instandhouding van een dictatoriaal systeem, maar door de duurzaamheid van een po litiek systeem". "Een ontmoeting tussen de lei ders van de regeringspartij en de oppositiepartijen is noodzakelijk om uit de impasse te geraken. We hebben president Chun Doo Hwan herhaaldelijk voorgesteld om sa- DEN HAAG - De autotelefoon is nog niet helemaal ge meengoed. Zo'n telefonerende bestuurder in een wat duurdere auto heeft voor velen toch iets van: kijk mij nou even belangrijk zijn. Op de scanner, waarmee de autotele foon kan worden afgeluisterd, is te horen dat er vaak meer wordt geleuterd dan zakelijke gesprekken gevoerd. De autotelefoon heeft dus nog enig snob-appeal. Als de baas nog niet vanuit zijn eigen auto kan bellen, hoeft de medewerker, voor wie de voorziening nuttiger zou kunnen zijn, er zeker niet op te rekenen. Maar lang zal dit niet meer duren. Er zijn nu rond de 15.000 autotelefoons. Zonder dat de PTT adverteert komen er maandelijks 1000 bij. In het jaar 2000 zijn er een half miljoen aansluitingen. "Het feest is dus nog maar net begonnen", zegt chef Melis van de PlT-afdeling Mobiele Communicatie, "en die verwachting haal ik niet uit een kristallen bol. Dat is gebaseerd op we tenschappelijke verkenningen". men om de tafel te gaan zitten. Maar Chun heeft dat altijd botweg geweigerd. Kim Young Sam en ik hebben Chun nog nooit ontmoet. Er is tussen ons dus een kloof van onbegrip ontstaan. Er is geen ande re weg om dit probleem vreedzaam en orderlijk op te lossen, dan via een dialoog tussen de vertegen woordigers van het volk en de re gering". Stabiliteit "Als Chun Doo Hwan instemt met directe verkiezingen, overeen komstig de eis van het volk, dan zijn wij bereid om met hem samen te werken voor een politieke en so ciale stabiliteit, voor de veiligheid van het land, de economische ont wikkeling en het succes van de Olympische Spelen. Wij garande ren hem ook, dat hij en zijn vrien den niet zullen worden vervolgd, wanneer de democratie is hersteld en er een regering is die door het volk is gekozen". In het gesprek met Kim kwam de mogelijkheid ter sprake van het afkondigen van een staat van beleg om de oppositie het demonstreren onmogelijk te maken. De Zuidko reaanse regering heeft de afgelo pen dagen herhaaldeijk laten we ten daaraan te denken. Kim Dae Yung ziet een opmerkelijke gelij kenis met de Filippijnen. Toen Marcos zag dat zijn positie in ge vaar kwam, kondigde hij in sep tember 1972 de noodtoestand af met het excuus dat er een commu nistische staatsgreep op handen was. "Het zou mij allerminst verba zen, wanneer Chun hetzelfde alibi gebruikt om een militaire noodtoe stand te rechtvaardigen. Ook de VS zouden dat niet kunnen voor komen". En dat is niet de enige overeen komst: "Evenals op de Filippijnen hebben de Koreanen steeds ge vochten voor het herstel van de de mocratie, waarbij velen hun leven hebben gelaten. De democratische krachten op de Filippijnen en in Korea hadden ook gemeen dat zij probeerden om langs vreedzame weg hun doel te bereiken, in nau we samenwerking met de christe lijke kerken. Net als de Filippino's streven wij ook naar een volks macht, een People's Power die daar de dictatuur veijoeg en de de mocratie herstelde". Vrijheid "Dictatuur", aldus Kim, "lokt au tomatisch politieke instabiliteit uit. Dat blijkt uit de voortdurende gewelddadige botsingen tussen de regering, religieuze leiders, opposi tieleiders en studenten. Stabiliteit onder een dictatuur is slechts schijn; zij balanceert op de rand van een afgrond. Een politiek sys teem staat in zo'n delicate situatie voortdurend onder spanning. Er hoeft maar iets te gebeuren of het stort in de diepte van een politieke chaos". Kim Dae Jung bij zijn vrijlating uit de gevangenis. Hij werd de belang rijkste oppositieleider van Zuid-Korea en president Chun zal er niet aan ontkomen met hem om de tafel te gaan zitten om te praten over directe presidentsverkiezingen (archieffoto AP) jaren ook veel goedkoper worden. Maar Melis gelooft dat die te duur blijft voor particulier gebruik. De autotelefoon heeft de PTT de laat ste jaren voor enigszins onver wacht grote problemen gesteld. De groei van aantal aansluitingen en het daarbij behorende verkeer ging veel harder dan de PTT lief was. Niet alleen in Nederland ontstond die stormachtige vraag. Over de hele wereld was dat het geval. Vanaf 1939 exploiteert de PTT al handbediende autotelefoons. Een operator moest bemiddelen om de auto. te bereiken. Maar de aanvra ger van het gesprek moest met een nauwkeurigheid van ongeveer 25 kilometer zeggen waar de auto zich bevond, anders kwam de verbin ding niet tot stand. Lastig was ook dat maar een persoon tegelijk kon praten. Na elke mededeling moest 'over' worden gezegd en tot slot 'over en sluiten'. Tot 1985 is dit net in bedrijf ge weest voor 2000 autotelefoons. On dertussen, in 1980, installeerde de PTT al een automatisch systeem, in eerste instantie geschikt voor 6000 abonnees. Binnen een jaar zat dat net vol. De abonnees belden veel meer dan de PTT had gedacht. Melis: "Wij gingen er van uit dat er twee maal zoveel werd gebeld als met het oude systeem. Het bleek vier maal zoveel te zijn. Daardoor bleek capaciteit toereikend te zijn voor slechts 3500 aansluitingen". De PTT zag zich genoodzaakt snel een nieuw net te ontwerpen met een nog grotere capaciteit. Dat kwam in 1985 in bedrijf en zal tot 1988 worden uitgebreid. In dat jaar komt een derde automatisch net erbij dat de tijd moet overbruggen naar 1992, wanneer een Europees systeem met zeer veel mogelijkhe den wordt gestart. Melis kijkt nu al uit naar dat Europese net. "Het gaat dan niet alleen meer om tele fonie, maar om ruimere communi catie. Je kan er alles meedoen, er dataterminals op aansluiten, vidi tel oproepen en communiceren met de huiscomputer. Het systeem is volledig beschermd tegen storin gen. Het heeft dus meer weg van een stopcontact in de auto dan van een telefoon. De auto kan een kan toor op wielen worden." De PTT-man haalt zijn schou ders een beetje op over het voor deel om vanuit heel Europa te kun nen bellen en gebeld worden: "Dat is slechts voor een klein groepje mensen interessant". Het belang rijkste vindt hij de standarisatie, die nu volledig zoek is. Het wordt allemaal goedkoper als autotele foons in grote hoeveelheden kun nen worden geproduceerd. "Dat is in het belang van de industrie, de gebruikers en de exploitanten. Pas dan ook gaat het als een waanzin- ninge groeien". Het wordt een digi taal systeem. Dat betekent dat niets kan worden afgeluisterd en ook kunnen onverlaten niets doen met de uitgezonden datagegevens. Duur Bij het Europese systeem kan, net als met het derde PTT-net ge bruik gemaakt worden van draag bare telefoons, die dus niet in auto of boot gemonteerd hoeven wor den. Als het Europees systeem er eenmaal is, worden de vier PTT- netten, die ongeveer 500 miljoen gulden aan investeringen vergden, langzaam afgebroken. De autotele foon blijft relatief duur. De appara tuur wordt nu gehuurd van de PTT voor een bedrag rond de 250 gul den per maand. Vergelijkbare au totelefoons die op de vrije markt in buitenland te koop, kosten een 6000 gulden. Als het tot massapro ductie komt, wat in Europese sys teem tot mogelijkheden behoort, kan de prijs zakken tot minimaal 2000 gulden, schat Melis. "Als het onder de 1000 gulden komt, neemt iedereen autotelefoon, net zoals een radiocassetterecorder. Maar dat zie ik toch niet gebeuren. Ik denk dat uiteindelijk in een van de tien auto's een telefoon hangt." .Het telefoneren met de autotele foon blijft kostbaar. Een minuut bellen kost momenteel ruim een gulden en dat zal volgens Melis be slist niet goedkoper worden. De huidige 15.000 abonnee's voerden vorig jaar 13 miljoen gesprekken. De gemiddelde abonnee belt 150 minuten per maand. Met de toenemende drukte op de wegen, zal het met de autotelefoon er niet veiliger op worden. Een be stuurder die een nummer kiest, heeft al zijn aandacht niet bij het verkeer. Over het nieuwe feno meen is niets geregeld in het We genverkeersreglement. Melis meent dat het aspect van de ver keersonveiligheid wel meevalt. "Een cassettebandje verwisselen is net zo gevaarlijk. Maar het is na- Jtuurlijk beter om niet tijdens het rijden te bellen. Op onze eigen fo to's wordt er altijd vanaf een par keerplaats gebeld. Of de persoon naast de bestuurder telefoneert." Bokma De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie zegt dat tot nu toe weinig problemen zijn gecon stateerd als gevolg van de autotele foon. "Bellen ka afleiden, maar dat gebeurt ook als een mooie vrouw voorbij loopt", zegt woordvoerder Hoevemans. "Er gebeurt van alles in de auto, kaart lezen, cassattes uitzoeken en telefoneren hoort daar nu ook bij. Het bezit van de autotelefoon kan voor ons ook wel eens positief zijn. Dan me{den be stuurders files of spookrijders. We grijpen pas in als we duidelijk af wijkend rijgedrag constateren. Dan wordt proces-verbaal opge maakt. Dat is logisch". Inmiddels wordt er al gewerkt aan een telefoon, waarvan de num mers niet te hoeven worden inge toetst. De cijfers worden hardop uitgesproken en het apparaat brengt automatisch de verbinding tot stand. De autotelefoon krijgt dan ook een geheugen. De bestuur der roept slechts 'huis' en kan ver volgens zijn vrouw melden de Bok ma koud te zetten. door Weert Schenk Nog niet zo lang geleden had de semafoon een soortgelijke uitstra ling als de autotelefoon nu. Iemand met een 'pieper' op zak, moest wel heel belangrijk zijn, want onmis baar. Dat imago is er nu ook van af. Iedereen lijkt tegenwoordig met het oproepapparaat op zak te lo pen. Als ergens zo'n ding afgaat, grijpen vijf mensen naar hun zak. Volgens het jaarverslag van de PTT over 1986 zijn er ruim 100.000 semafoon-aansluitingen, waarvoor 14,7 miljoen oproepen werden ge daan. In de komende maanden raakt het net, dat een capaciteit heeft van 110.000, verzadigd. Om die reden wordt in de nazomer een nieuw semafoonnet geopend, ge schikt voor 600.000 abonnee's. Melis verwacht dat de semafoon een massagoed wordt. Met de ope ning van het nieuvye net komt er een veel goedkoper oproepappa raat op de markt. De huur van een semafoon bedraagt nu 70 gulden. Dat kan ongeveer de helft goedko per worden. Vanaf 1989 kan hij ook op de vrije markt worden aange schaft. Dan zal nog wel een num mer bij de PTT moeten worden aangevraagd. De nieuwe oproeper is zo groot als een aansteker, veel kleiner dus dan de huidige die de omvang heeft van een pakje sigaretten. Voor de zakelijke gebruiker komt er een semafoon met een soort lichtkrant. Daarmee kan bijvoor beeld aan afwezige brandweerlie den het adres van de brand worden doorgegeven. "Veel mensen zullen denken: Altijd gemakkelijk, zo'n semafoon", zegt Melis, "Daarom denk ik dat dit een klapper wordt. Nu al komen er per jaar 10.000 aan vragen binnen, zonder dat we ad verteren. De groei is heel moeilijk in te schatten door de nieuwe ge bruiksmogelijkheden, zoals de lichtkrant, maar het zou wel eens kunnen liggen tussen de 30.000 en 40.000 nieuwe aansluitingen per jaar." Autotelefoon De autotelefoon zal de komende PTT'er Melis met zijn goudhaantje: de autotelefoon. De PTT krijgt 1000 aanvragen per maand en 'het feest is nog maar net begonnen'. (foto gpd» De diakonale organen van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken vragen de vaste kamercommissies voor sociale zaken, onderwijs en volksge zondheid in een brief, een nieu we aanslag op het besteedbaar inkomen van de minima te voor komen. De Generale Diakonale Raad 'an de Hervormde Kerk en het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zijn bezorgd over de voorgenomen regeringsmaatregelen rond de ziekenfondswetgeving. Die maatregelen zouden ingrijpende gevolgen hebben voor mensen met een minimumloon. Beide in stellingen signaleren in hun brief gebrek aan samenhang in het beleid ten aanzien van de in komens van deze groep'. Beter weer. De 'Gebedsactie Limburg' heeft de priesters in deze provincie opgeroepen om te bidden voor 'beter weer'. "Pro beert u uw mensen ertoe te bren gen te bidden om Gods hulp in deze - menselijk gesproken - vrij uitzichtloze situatie. Last het ro zenkransgebed voor dit doel in en vergeet in ieder geval niet om daar aandacht aan te schenken bij de voorbeden tijdens de vie ring van het Heilig Misoffer". Volgens de Limburgse 'Ge bedsactie' - die ook tot gebed op riep toen onlangs tegen kardi naal Simonis enkele kort-gedin- gen liepen - dreigt de langdurige regen op velerlei gebied een ramp te worden. "God kan ech ter het door Hem bepaalde na- tuurgegeven ook veranderen. Het is dus zinvol dat wij God bid den om het weer dat wij voor ons goede leven en ons welzijn nodig hebben". In Kana in Galilea dreigde het ook mis te lopen toen men onvol doende drank voor het feest had ingeslagen, zo herinnert de 'Ge bedsactie' aan het bekende bij belverhaal over de verandering van water in wijn. Maria gaf haar Zoon (Jezus) toen een waarschu wing. "Zij hebben geen wijn meer", zei ze. "Laten wij nu drin gend aan Maria vragen dat zij Hem een soortgelijke tip geeft: wij hebben geen droog plekje meer". Aldus de oproep. 'Mariënburg' De 'Mariënburg-vereniging' (van vernieuwingsgezinde rooms-katholieken) zal proberen in gesprek te blijven met de bis schoppen. Maar ze zal er uit werkelijkheidszin niet méér tijd aan besteden dan strikt nodig is. Dat zei de nieuwe voorzitter van de vereniging, dr. P. Jansen uit Roosendaal, gisteren in Amersfoort, waar hij zijn functie aanvaardde. Zijn verkiezing ge beurde met algemene stemmen. De 66 afgevaardigden van de regionale afdelingen kozen 21 le den voor het algemeen bestuur, dat uit zijn midden het dagelijks bestuur van 7 leden aanwees. Tweede voorzitter werd me vrouw G. Kok uit Roermond, se cretarissen professor dr. W. God- dijn uit Diessen en frater L. Rui tenberg uit Utrecht, penning meester Th. van der Weijden uit Dorst. Leden zijn: zuster F. van Pinxteren en F. Daams. De 'Mariënburg-vereniging' telt inmiddels ruim 6000 leden. De bisschoppen hebben haar vo rig jaar het predikaat 'rooms-ka- tholiek' onthouden. De opvattin gen liepen, naar hun oordeel, te ver uiteen. Nijmegen. Feministische theologie wordt aan de Katholie ke Universiteit Nijmegen een of ficiële afstudeerrichting. De raad van de theologische faculteit is hiermee akkoord gegaan. Het college van bestuur van de uni versiteit moet er zijn goedkeu ring nog aan geven. Drs. Hedwig Meyer Wilmes, docente feminis me en christendom, verwacht niet, dat het college van bestuur dit zal tegenhouden. Daarmee wordt de Nijmeegse universiteit de eerste in West-Eu ropa waar studenten met femi nistische theologie als hoofdvak kunnen afstuderen. Tot nu toe was afstuderen in de feministi sche theologie alleen mogelijk binnen de vakgroepen dogma tiek of ethiek. Moker Morgen, woensdag 24 juni, is de laatste uitzending van Moker (Media Overleg van Kerken in Rijnland) vóór de vakantie: van 7 uur tot half 8 op de kabel 88.1 FM en via de ether 105.7 FM. Moker zendt niet uit in juli en augustus. De eerste uitzending na de vakantie is op woensdag 9 sep tember. Het programma van morgen begint met een bezoek aan een tweede 'Onse Lieve Heer op Sol der'. Aan het eind van de Zijl- dijk, in het recreatiegebied War mond, ligt aan de overkant van het water de boerderij van de fa milie Van Schie. Al jaren is daar van Pinksteren tot eind augustus elke zondagmorgen een rooms- katholieke kerkdienst voor wa tersporters en campingbezoe kers. Volgend punt is de op zaterdag 13 juni gehouden rommelmarkt in Rijnsburg, waarvan de organi satie in handen was van de her vormde jeugdraad en de op brengst gaat naar Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand. Bert de Winter begon ruim een jaar geleden de redactie van Mo ker vertrouwd te maken met het medium 'radio'. In deze uitzen ding zal zijn naam voor het laatst worden genoemd als adviseur van de redactie. Er is een ge sprek met hem over zijn ervarin gen bij een lokale kerkelijke om roep. Statenvertaling. Dr. D. Dol man, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft zitting genomen in een erecomité ter herdenking van het feit dat 350 jaar geleden de 'Statenbijbel' in Nederland van de pers kwam. Dat wordt op zaterdag 19 september herdacht in de - dan geheel gerestaureer de - Grote Kerk in Dordrecht. Dordrecht werd gekozen om- dat daar in november 1618 de na tionale synode besloot de bijbel uit de grondtalen te laten verta len. Vóór 1618 beschikten de ker ken in ons land alleen over verta lingen van vertalingen, uit de La tijnse Vulgaat en de Duitse verta ling van Luther. Het eerste ex emplaar van de 'Statenvertaling' werd op 17 september 1637 aan geboden aan de Staten-Generaal van de Republiek van de Zeven Provinciën. Professor dr. W. van 't Spijker van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeer de Kerken in Apeldoorn zal op 19 september in Dordrecht spreken over de betekenis van de 'Staten vertaling' voor de kerken, en pro fessor dr. A. Th. van Deursen van de Vrije Universiteit in Amster dam zal haar nationale en cultu rele betekenis belichten. In het erecomité zitten ook dr. P. Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. S. Patyn, commisaris van de koningin in Zuid-Holland, dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, ds. S. van den Oever, voorzitter van de her vormde kerkeraad in Dordrecht, ds. H. van der Schaaf, christelijk gereformeerd predikant daar, en ds. J. van Wier, emeritus her vormd predikant, lid van de revi siecommissie 'Statenvertaling' editie 1977. Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn en Het Loo kandidaat E. J. de Ridder Hattem, door de synode voor de Reformed Church of East Africa in Kenya kandidaat Ph. van Wijk Oegst- geest; aangenomen de benoe ming tot vicaris bij de Klooster kerk in Den Haag J. T. Schneider aldaar, de benoeming door de Geref. Zendingsbond in de Her vormde Kerk tot predikant in Zimbabwe H. J. van der Veen Nieuwland-Oisterwijk

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2