Winnen heeft kans op eindoverwinning Timman loopt record net mis 'Nederland op weg naar top' Oranje overtuigt niet KNVB tegen invloed van 'derden' Hoekeyploeg stijgt boven zichzelf uit tegen Westduitsers DINSDAG 23 JUNI 1987 SPORT PAGINA 13 Zwitserse zon schijnt voor rasklimmer CADEMARIO (ANP) - Alsof hij aan het einde van de regenboog de pot met goud aantrof, heeft Peter Winnen 'Fortuijn' gevonden. In Zwitserland brak voor hem de zon tweemaal door. Na een week regen won de Limburger gisteren in zomers weer voor het eerst in vier jaar een wielerkoers in het hooggebergte. In Cademario, aan de Italiaanse grens bij Lugano, versloeg hij de Colombiaan Fabio Parra met twin tig en de Italiaan Alessandro Paga- nessi met vijftig seconden. Vlucht- gezel Johan van de Velde eindigde op de vierde plaats. Beide Neder landers kregen uitzicht op de eind overwinning in de turbulente Ron de van Zwitserland. Vandaag en morgen worden de Alpen opnieuw doorkruist en bestaat er zelfs nog hoop voor Steven Rooks. Vier jaar moest Peter Winnen wachten op een continuering van zijn Toursuccessen. Hij won tussen 1981 en 1983 drie etappes, die tot de verbeelding van miljoenen spra ken, twee op l'Alpe-d'Huez, één in Morzine. De wederopstanding van de 'doctorandus klimmologie' be gon bij de Amsterdammer For tuijn, een manueel therapeut met de reputatie van wonderman, want hij wist zelfs het door elkaar ge schudde karkas van ploegleider Peter Post op te knappen. Winnen vertelde in Cademario: „Ik had al vijftien jaar last van rugpijn. Ik dacht altijd, dat het van het fietsen kwam, als onderdeel van het af zien. Het werd steeds erger. Vorig jaar in de Tour was het zo ver schrikkelijk, dat ik geen meter meer vooruit kwam en in de etappe naar de Puy de Dome ben afge stapt. Thuis ging het niet over en ben ik op zoek gegaan naar een specialist. Fortuijn heeft met een zeer aparte therapie mijn rug en heupen in de juiste stand gezet. Vanaf dat moment ben ik beter gaan rijden." Peter Winnen verbleef langer dan nodig in de anonimiteit. Acht ste plaatsen in de Brabantse Pijl en de Ronde van Friesland waren een indicatie van betere tijden. In de Ronde van Romandië werd hij achtste. In de Ronde van Italië was de vorm er voor een grote presta tie, maar diende hij zich elke dag in te zetten voor de goed geplaatste ploeggenoten Breukink en Millar. Hoe goed hij ook zijn best deed, Winnen voelde toch aan voor de Ronde van Frankrijk wel eens bui ten de ploeg te kunnen vallen. Hij maakte het Peter Post gemakkelijk door voor te stellen hem als kop man af te vaardigen naar de Ronde van Zwitserland en thuis te laten voor de Tour de France. Hij voelde absoluut geen sleet van de Giro-in spanningen. Na zijn fraaie triomf in de zevende etappe naar Cadema rio had Winnen geen spijt van zijn besluit. „Ik heb hier bewust voor gekozen. Deze overwinning neemt niemand mij weer af en als ik een mooie eindklassering haal, ga ik dik tevreden naar huis." De zevende etappe van de Tour de Suisse had een eigenaardig pro fiel. Van de 211 kilometer werden er 150 in afdaling verreden, van daar ook het enorme gemiddelde van 40,116 km/u voor een bergetap pe. De beklimming van de Nufe nen, met 2480 meter het dak van de ronde, was al na 77 kilometer voor zien. Veel renners stegen naar het sneeuwniveau in de veronderstel ling dat de afdaling te lang was om met kans op succes het klassement op zijn kop te zetten. Het bleek, dat wie deze gedachten in zijn hoofd zette, verloren was. Johan van der Velde, Peter Win nen, de Colombiaan Fabio Parra, de Italiaan Alessandro Paganessi en de Fransman Charly Mottet koesterden snode plannen. Zij ge bruikten John Talen en de Italiaan Magnago, die veel eerder ontsnapt waren, als springplank. Talen kreeg later van Peter Post uitge breid schouderklopjes voor zijn manier van koerscontrole in de be ginfase. De debutant zou later uit leggen: „Het was een beetje spe len." Van der Velde bepaalde het tem po in de eerste helft van de Nufe nen. Boven de sneeuwgrens deden Parra en Winnen dat. Zij reden ge lijk over de nog met dikke pakken sneeuw bedekte top. Winnen had het maar even koud. In het dal was de zon aangenaam warm en dat verhoogde zijn zelfvertrouwen. Parra en Winnen kregen al snel gezelschap van Paganessi en Van der Velde. Toen ook Mottet aansloot was de ideale vlucht gebo ren. „We besloten met zijn allen hard door te rijden", verklaarde Van der Velde, „we deden allemaal aflossingbeurten." De voorsprong op het hergroepe rende peloton liep op tot ruim vijf minuten. Talen en een paar Colom- bianen reden er tijdelijk tussen tot Peter Winnen is eindelijk weer in de voorste gelederen te vinden. Giste ren ging de renner uit de ploeg van Peter Post als eerste over de eindstreep ■n de zevende etappe van de Ronde van Zwitserland. (foto anpi Post kwam zeggen, dat hij beter in het peloton kon gaan afstoppen. In de achterhoede werden de ploegen van Rooks en gele-truidrager Gui- do Winterberg tot zware arbeid ge dwongen. Het verschil werd nau welijks kleiner. Pas toen de ploeg van de Zwitserse kanshebber Eric Machler assisteerde en de vijf vluchters op reserve gingen rijden om niet helemaal kapot aan de slot klim naar Cademario te beginnen, slonk de marge tot twee minuten. Guido Winterberg ging er volledig aan onderdoor. Machler profiteer de en zou de gele trui overnemen. Van een georganiseerde achter volging was geen sprake. Vandaar dat de winnaar uit het leidende vijftal moest komen. Paganessi plaatste direct een demarrage. Winnen wilde reageren, maar wachtte liever even af, hoewel de omgeving hem volkomen onbe kend was. „Ik vond het tactisch be ter Parra het gat te laten dichtrij den." De Colombiaan deed het en stak Paganessi voorbij. Winnen volgde op kleine achterstand. „Ik kon aan zijn rijden zien dat Parra niet echt geweldig op dreef was. Ik reed zo naar hem toe, liet hem ach ter en wist me zeker van de over winning." HILVERSUM (ANP) - Met de vor stelijke score van 9,5 punten uit elf partijen heeft Jan Timman zijn achtste schaakkampioenschap ex tra kleur gegeven. Het eindtotaal van de 36-jarige Amsterdammer betekende net geen persoonlijk re cord. Bij zijn voorlaatste titel, in 1983, behaalde hij het zelfde resul taat. Op weg naar een nieuwe mijlpaal werd Timman gisteren op de slot dag gedwarsboomd door Paul Boersma. De Groninger wikkelde met zwart af naar een eindspel, waarin hij een loper met twee pion nen tegen een toren plus pion had. Een zekere remise-stelling, als zwart het hoofd er bij wist te hou den. Dat deed de nuchtere noor derling, die allerlei venijnige tacti sche wendingen voorbeeldig repli ceerde. Ook toen Timman de strijd rekte en pas na 73 zetten in het on vermijdelijke toestemde. Timman was zo gebrand op de overwinning, omdat er Elo-punten te verdienen vielen. Op basis van zijn huidige rating moest hij 7,7 partijpunten in Hilversum scoren. Door dat totaal ruim te overtreffen verdiende hij 18 Elo-punten, die, gevoegd bij zijn eerdere resultaten in dit jaar, hem terugbracht bij de top van de wereldranglijst. Royaal achter Timman, op twee en een halve punt. deelden Soson- ko en Van der Wiel de tweede plaats. Sosonko speelde een emo tieloze remise met Ligterink. Van der Wiel, ongeslagen met acht re mises en drie overwinnigen, be zondigde zich aan een jeugdliefde, het Schots, en knoopte Hans Ree pardoes op, toen die een incorrect stukoffer in de stelling vlocht. Van der Sterren, die voor de zo veelste keer het grootmeesterresu- laat miste, werd vierde. Hij was gis teren het langst in touw en bivak keerde tegen Cardon acht uur ach ter het bord, voordat hij berustte in remise. Met dit viertal werd Rini Kuijf de vijfde speler, die zich au- DEN HAAG (GPD) - De KNVB wil volgend seizoen wedstrijden die door de burgemeester wor den verboden zonder publiek la ten spelen. De sectie betaald voetbal vindt dat wedstrijden die om wat voor reden dan ook niet kunnen doorgaan, binnen enkele dagen moeten worden inge haald. Men wil hiermee voorko men dat het competitieverloop een zelfde chaos zal vertonen als het afgelopen seizoen het geval De sectie betaald voetbal van de KNVB vindt dat het verbie den van wedstrijden door burge meesters te zeer op willekeur be rust. „We willen een stok achter de deur hebben, want de invloed van derden moet beslist minder worden. Zoals het het afgelopen seizoen is gegaan, zo kan het niet langer", vindt KNVB-woord- voerder Jesse. De clubs in het betaald voetbal zullen deze week een brief ont vangen van de KNVB waarin de plannen uit de doeken worden gedaan. Dan ook hoopt competi tieleider Jan Huijbregts het pro gramma voor volgend seizoen te presenteren. Uiteindelijk wordt op 10 augustus in Zeist een bij eenkomst gehouden waarvoor alle bestuursleden, trainers en veiligheidsmensen worden uit genodigd. De KNVB hoopt dan tot afspraken te komen om het verloop van de competitie zo soe pel mogelijk af te wikkelen. De KNVB wil nog steeds Thijs Libregts aantrekken als tech- nisch-directeur. Tijdens een ge sprek, maandagavond in Zeist, heeft Libregts het bondsbestuur laten weten zeker niet per 1 juli in dienst te kunnen treden. Li bregts is werkzaam bij PAOK Saloniki. Namens de KNVB na men bondsvoorzitter Jo van Mar ie, André van der Louw en Mar ten Kastermans aan het gesprek deel. AMSTELVEEN (GPD) - De visie van Klaus Kleiter werd uiteindelijk bevestigd. De onberekenbaarheid, die hij de nieuwe hockeylichting van bondscoach Hans Jorritsma vooraf toeschreef, maakte het Nederlands mannenteam te gen West-Duitsland volledig waar. De nationale ploeg steeg gisteravond op de vierde dag van de Champions Trophy zelfs zo ver boven zichzelf uit, dat de titelverdedi ger nog blij mocht zijn, dat het bij een 1-1 puntendeling bleef. Terwijl het Nederlands team na afloop een ererondje maakte voor het enthousiaste publiek, had Klei ter in de schaduw van dat gebeu ren maar heel weinig woorden no dig om de gedaantewisseling van zijn opponent te typeren. „In deze wedstrijd heeft Nederland aange toond, dat ze op weg zijn weer aan sluiting te krijgen met de wereld- Iers, die op dit niveau iets extra laat zien. Dat maakt hem tot een abso lute topper". Zelfs de gelouterde Cees Jan Diepeveen, die voor deze gelegen heid ten koste van Maurtis Crucq was 'uitverkoren' om de puntspe- ler af te stoppen, moest na afloop toegeven dat hij het rechtstreekse duel met Blöcher had verloren. „Ik top", benadrukte de technisch lei- heb al vaker tegen hem gespeeld. Een aantal keren heb ik de strijd Zijn collega Hans Jorritsma was heel wat voorzichter en realisti scher in zijn benadering. „Wanneer Duitsland spelen, dan zijn we wel licht terug aan de top. Hier hebben we het voordeel van het thuispu bliek en dat is vanavond heel goed merkbaar geweest. Voor mij is de ze wedstrijd wel een goede test-ca se, waar we mee bezig zijn". gewonnen, nu was hij de sterkste", aldus de Bloemendaler. De meest besproken speler bleef loop voor hem bestond, af door naar de verrassende oppositie van de Oranje-formatie te wijzen. „Ne derland is op weg weer een Euro pese topploeg te worden", was zijn conclusie. „Er zitten weinig beken- meer in het elftal, maar Hoewel beide teams elkaar in het dat is aan het spel niet te merken. Het is lang geleden, dat we zo'n grootse wedstrij d tegen elkaar heb- Stefan Blöcher het individuele ben gespeeld. Het droop van de dramatiek, maar het bleef fair. Ook de duels met Diepeveen. Juist national was een klasse apart in de daarom speel ik graag tegen hem". 57e interland tegen Nederland. De 27-jarige spits groeide met z'n fa belachtige techniek ver boven ie dereen uit en bekrachtigde zijn uit zonderlijke niveau met een weer galoos doelpunt. „Blöcher", ty- Kleiter was dan ook niet verrast, dat Diepeveen gisteravond de sparring-partner was van zijn kroonprins in plaats van Crucq. „Ik had er al rekening mee gehou den", stelde hij later. Een slecht peerde aanvoerder Tom van 't Hek voorteken vormt deze wijziging later de kwaliteiten van de West- voor de onervaren KZ-er overigens i de weinige spe- allerminst. „Hij speelt vanavond ADVERTENTIE Met de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) gaat u met een gerust hart op reis. Want mocht er onverhoopt iets misqaan, dan kunt u altijd rekenen op juridische hulp, autohulp. medische hulp en nog meer hulp. De IRK geeft u direct al bij de start een belangrqke zekerheid mee mocht u onderweg in het buitenland in de problemen raken, dan staat u er met de IRK nooit alleen voor Met 7 steun punten in het buitenland (met Nederlands sprekend personeel) zorgt de ANWB-Alarmcentrale voor hulp als dat nodig mocht zijn. dag en nacht, het hele jaar door' Haal uw IRK bij de ANWB. de Rabobank of de Grenswissel kantoren of bel 070-141420 De 57e interland tussen Nederland e\ waarin Taco van de Honert (links) eei Christian Schliemann, die hulp krijgt i tegen Argentinië gewoon weer", blikte Jorritsma voortuit. „Ik heb alleen voor Diepeveen gekozen, omdat de Westduitsers het verve lend vinden, dat Blöcher met hem wordt geconfronteerd". Mare Delissen kreeg wel het no dige krediet van de bewindvoer der, ofschoon de HGC-er tegen Pa kistan als spelbepaler buiten beeld bleef. De omzetting in het team - met Tom van 't hek als dirigent - functioneerde toen zo optimaal, dat Jorritsma ook tegen West- Duitsland voor dee rolbezetting koos. Dat hernieuwde vertrouwen had Delissen kennelijk goed ge daan, want de Hagenaar poetste zijn verkleurde imago weer danig op. Dat gold trouwens voor meer dere spelers, die tot dusver buiten beeld bleven. „In zo'n duel kun je je niet verschuilen. Dan ben je ge zien", meende Tom van 't Hek, die zelf geen aanspraak kon maken op een dominante act. Alleen toen de schijnwerpers van het duistere Wagenerstadion op hem schenen, nadat Nederland vlak voor rust een strafbal toege wezen had gekregen, presenteerde hij zich als het lichtend voorbeeld door de verantwoordelijkheid naar zich toe te trekken. De Kampong- speler had het nodige geluk, dat doelman Schliemann te laat rea geerde, anders had de sluitpost de broodnodige opsteker van Neder land zeker voorkomen. Die treffer vormde een extra inspiratiebron voor de nationale ploeg, die vervol gens in de tweede helft ontketend West-Duitsland leverde gisteren in Amstelveen een enerverend duel op, belangrijke rol speelde. Van de Honert stuit hier op de Duitse doelman in Ulrich Hanel. (f0t0 *np» alle registers opentrok. Met name Taco van de Honert ontwikkelde zich tot de aankomende evenknie van Blöcher. Met zijn geslepen soli dwong hij vier van de zeven straf- corners af, die geen rendement, maar wel bijzonder veel gevaarlij ke momenten in de Westduitse cir kel opleverden. Lang werd er later niet bij dat as pect stilgestaan. Voor iedereen wa ren het resultaat, de ongeslagen status in deze negende editie van de Champions Trophy en het gere noveerde vertrouwen veel belang rijker. Over de extra energie die de uitzonderlijke krachtsinspanning had gekost, bleef erg veel vaag. „Zo'n topprestatie is natuurlijk prachtig", realiseerde Diepeveen zich later, „maar we moeten wel nuchter blijven. Wanneer Argenti nië (gisteren verrassend winnaar tegen Pakistan 2-0, red.) ons ver slaat, hebben we meer verloren dan gewonnen". tomatisch plaatste voor de volgen de titelstrijd. Liafbern Riemersma, de fullprof van net twintig die anderhalve jaar geleden zijn studie terzijde schoof en voor het schaken koos, haalde een vijftig procent score. Hij miste het meesterresultaat op een half punt. Dat halfje kwam hij tekort in de slotronde tegen hekkesluiter Pieterse. Er ontstonden waanzinni ge verwikkelingen, die uiteindelijk door eeuwig schaak in de puntde- ling resulteerde. Nieuwkomer Riemersma wordt door de kenners een aantrekkelij ke toekomst voorspeld. Hij heeft niet het grote talent van Jeroen Pi ket, maar zijn Spartaanse werklust en mentale instelling compenseren veel. Zijn speelstijl is agressief en spectaculair, drie van zijn elf partij en dongen mee naar de prijs van die naam. Door zijn redelijke ope ningsrepertoire werd de jonge Bla- ricummer in Hilversum met 5 1/2 punt wel de beste debutant. Vanheste, Cardon en Pieterse weerden zich verdienstelijk, maar konden niet voorkomen dat ze in de achterhoede belandden. Pakistan blijft in Amstelveen niets bespaard AMSTELVEEN (ANP) - Olym pisch kampioen Pakistan blijft kennelijk niets bespaard. Na het echèc van de wereldtitelstrijd in Londen, waar de Pakistani als titel verdediger slechts elfde en voor laatste werden, begon de sterk ver jongde ploeg onder de vermaarde coach Zakaudin vol goede moed aan de strijd om de Champions Trophy in Amstelveen. In de eerste wedstrijd presteerde Pakistan veelbelovend (2-0 tegen de Sowjet- Unie), maar zaterdag bleek Neder land te sterk (1-2) en gisteren slaag de Argentinië er zowaar in Pakis tan met 2-0 af te troeven. De Zuidamerikanen, die hun eer ste twee duels met groot verschil verloren (1-4 tegen Australië en 0-4 tegen West-Duitsland), sloegen in de tweede helft toe met fraaie tref fers van aanvoerder Garraffo en Pailos (enkele seconden voor tijd). Het resultaat gaf aanleiding tot ju belende tonelen in het Argentijnse kamp, terwijl de Pakistani diep te leurgesteld afdropen. Wereldkampioen Australië be haalde in zijn derde wedstrijd een benauwde overwinning op de Sowjet-Unie. Na een ruststand van 1-0 werd het 2-1. De Australiërs kwamen daarmee op vijf punten uit drie duels, de Sowjet-Unie bleef op twee punten staan. De Australische coach Richard Aggiss toonde zich bijzonder onte vreden met het spel van zijn ploeg. „Dit zijn van die dagen, waarop je liever thuis zou willen zitten bij de open haard met een glas port in je hand", zei hij. Groot-Brittannië verpletterde Spanje met 5-1. Tot een vrijwel identieke score kwamen ook de Britse vrouwen in hun wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland (5-0). Luis Herrera grijpt mis MEDELLIN (Reuter) - Luis Herre ra is er gisteren niet ingeslaagd voor de vierde achtereenvolgende keer de Ronde van Columbia te winnen. De eindzege in de 37ste editie van de Ronde ging naar de 30-jarige Pablo Wilches. Hij had na de ruim 38 uur fietsen een voor sprong van 27 seconden op zijn il lustere landgenoot. De laatste etappe werd een over winning voor Abelardo Rios. Hij bleef bleef na de 139 kilometer rond Medellin zijn medevluchter, en lange tijd nummer een in het al gemeen klassement, Heriberto Uran voor. Voor de Sovjetploeg werd de Ronde een redelijk succes. Vrouwenteam kampt met identiteitscrisis AMSTELVEEN (GPD) - Hoewel het Nederlands vrouwenhockey team gisteren allerlei redenen had een feestje te vieren, wierp de te leurstellende wijze waarop Oranje zich voor de tweede maal op rij tij dens de Champions Trophy pre senteerde, een schaduw over de 4- 1-overwinning op Canada en de honderdste interland van aanvoer der Marjolein Bolhuis-Eysvogel. Bondscoach Gijs van Heumen, die steeds geïrriteerder raakt over de kritiek die zijn ploeg ten deel valt, wees na afloop weliswaar op de eerste terechtwijziging van Ca nada sinds driejaar, maar de num mer drie van het laatste WK is sindsdien ver teruggevallen. Zuid- Korea onderstreepte dat zondag bijvoorbeeld door met 4-0 pro bleemloos over de emigrantenfor matie heen te lopen. De Aziatische vrouwen verkeren in grootse vorm en hebben in dat opzicht een royale voorsprong op het Nederlands team, dat morgen avond duidelijk zal moeten maken hoe ernstig de identiteitscrisis is. De wereldkampioen presenteerde zich zowel tegen Groot Brittannië (4-0) als tegen Canada tot dusver al lesbehalve als een overtuigende eenheid. Kennelijk heeft het ge mak, waarmee de ploeg zich de laatste jaren op het internationale platform konden handhaven, een averechts effect gehad op de pres tatiedrang. Ofschoon er van verza diging bij met name de tot de basis doorgedrongen bankzitters nauwe lijks sprake kan zijn, zijn de non chalance en het gebrek aan con centratie haast schrijnend te noe men. Wellicht, dat het zware trai ningsprogramma in de benen zit, want Aletta van Manen verdween al na zeventien minuten uit het veld wegens 'overbelasting', zoals Van Heumen later zou opmerken. Vooral de afweer is de exponent van de gemakzuchtige spelopvat ting, die Nederland demonstreert. Tegen Groot Brittannië was doel- vrouwe Det de Beus nog een posi tieve uitzondering, maar in de con frontatie met Canada nam ook zij het slechte voorbeeld van haar me de-defensiespecialisten over. Bij een van de sporadische Canadese doorbraken ging de routinier zo in de fout, dat Sara Ballentine de eer ste toernooi-treffer voor haar land kon laten noteren. Daarmee nivelleerde zij de mar ge, die in de eerste omloop door Marjolein Bolhuis (strafcorner-re-, bound) en Carina Benninga tot 2-0 was opgelopen, tot twijfelachtige proporties. Want echt imponeren kon de ploeg geen moment, laat staan iets waarmaken van de repu tatie, die de laatste jaren werd op gebouwd. Hun tegenstreefsters slaagden daar evenmin in. „Cana da speelde een vervelend spel letje", merkte de technisch leider later op, „en dat leidde bij ons tot veel ergenis. In zo'n situatie moet je gedisciplineerd blijven hoc keyen en de wedstijd rustig uitspe len, maar dat gebeurde niet". De Nederlandse dames hebben echter nog altijd de strafcorner achter de hand om een beslissing te forceren. Dat wapen bleek giste ren opnieuw effectief, al was zelfs dat onderdeel met drie rebound goals slecht verzorgd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13