NZH vreest verlies aan passagiers bij meer NS-stations Geen oprit bij Zwammerdam Strakke en speelse plastieken Opnieuw viskwekerij Kemp Hazerswoude Veel molens Alkemade aan opknapbeurt toe Bewoners vrezen extra toeloop avondtoeristen 'Rijn en Lek' verhuist naar Alphen PAGINA 12 Will DINSDAG 23 JUNI 1987 Bollenstreek krijgt geen steun van busmaatschappij BOLLENSTREEK - In dien er NS-stations in de bollenstreek worden ge opend, zal het gebruik van de bus mogelijk dusdanig teruglopen dat enkele lijnen moeten vervallen. Die waar schuwing uit B. Leeuwen- burgh, districtshoofd van de Noord-Zuidhollandse vervoersmaatschappij (NZH). Gemeenten in de bollenstreek heb ben zich altijd een groot voorstan der getoond van het openen van een of meer NS-stations. Onlangs nog is door het samenwerkingsor gaan duin- en bollenstreek (SDB), waarin tien gemeenten zijn verte genwoordigd, bij de Tweede Ka mer een verzoek ingediend om de mogelijkheden tot het openen van stations nog eens te bekijken. De voorkeur werd daarbij uitgespro ken voor stations in Sassenheim (aan de Schiphollijn) en in Voor hout en Hillegom (aan de lijn Lei- den-Haarlem). Volgens Leeuwenburgh ontstaat met de opening van dergelijke sta tions evenwel de situatie dat buslij nen nagenoeg parallel zullen gaan lopen aan de spoorwegverbindin gen. "En dat is te veel van het goe de", aldus Leeuwenburgh die de vrees uitspreekt dat de NZH daar van schade zal ondervinden, ge zien het strakke door het rijk opge legde normeringssysteem op grond waarvan de bussen een be paalde bezettingsgraad moeten hebben. Voorkeur Door de gemeenten in de bollen- HAZERSWOUDE - Het is vrijwel zeker dat het bedrijf Kemp Hazers woude weer een viskwekerij be gint. Een half jaar nadat Kemps meervallenkwekerij Delifïsh over de kop ging, zijn er duidelijke plan nen om opnieuw met vis de markt te gaan veroveren. Er is zelfs een kans dat opnieuw wordt begonnen met het uitzetten van meervallen. "Er is nog niets getekend", ver telt directeur S. Kemp. "Ook weten we nog niet met welke firma we in zee gaan. Momenteel zijn er acht gegadigden. De Noren staan op de hoogste plaats. Zij werken niet al leen het meest professioneel, maar hebben ook het grootste afzetge bied. Zo hebben ze contacten in Ja pan. Daar wordt 50.000 ton vis per dag geimporteerd. Ze stellen daar wel hoge eisen, maar dat kun je na tuurlijk doen als je kweekvis be stelt". Hij wil nog niet kwijt welke soor ten vis gekweekt worden in de gro te bedrijfshal aan de Hoogeveense- weg in Hazerswoude-dorp. "Daar over kan ik echt nog niets zeggen. Alles is mogelijk, zelfs een nieuwe meervallenkwekerij. Daarvoor hebben de Noren wel een afzetge bied. Onder meer in Oostenrijk". Mei vorig jaar werd viskwekerij Delifïsh met veel tam-tam ge opend. De Afrikaanse meerval moest de nieuwe consumptievis worden. Volgens de voorspellin gen van initiatiefnemer S. Boerla ge, konden de bestaande meerval- kwekerijen de vraag toen al niet meer aan. Daar tegenover stond het gegeven dat al diverse meerval lenkwekerijen over de kop waren gegaan. Desondanks was het de bedoeling dat de Hazerswoudse kwekerij in de toekomst 200.000 ki lo meervallen per jaar, ofwel 4.000 meervallen per week zou produce ren en verkopen. Het pakte echter anders uit. De contacten met zeevishandel Jan D. Schmidt bleken niet voldoende om de vis aan de man te brengen. Ook bleven restaurants door de onsta biele productie huiverig om de vis op de menukaart te zetten. Novem ber vorig jaar werden alle meerval len gefileerd en verkocht. De kwe kerij werd opgeheven. Delifïsh was een initiatief van de vuilexploitatiebedrijven Kemp Ha zerswoude en Zegwaard in Delft. Het is nog niet bekend of ook Zeg waard weer meegaat in de nieuwe kwekerij. streek is ook gewezen op de nood zaak bij de opening van NS-sta tions de busverbindingen daarop te laten aansluiten. Ook dat zal volgens Leeuwen burgh problemen opleveren. Als voorbeeld noemt de NZH-man het openen van een station aan de Menneweg in Sassenheim. "Wil je daar een busaansluiting realiseren, dan moeten er tunnels onder de spoorlijn worden aangelegd. Bo vendien moet er een extra 'slag' worden gemaakt door bij voor beeld lijn 50. Voor inwoners uit Lisse met bestemming Leiden is dat bepaald geen gunstige ontwik keling". Hij wijst erop dat de bus ook niet even kan afbuigen naar een station om gedeeltelijk over dezelfde route weer terug te keren. "Daarmee jaag je de passagiers de bus uit. Je moet zorgen in elk geval in een lus te rij den. Bij voorkeur zelfs in een strakke lijn. Daarop zijn onze plan nen voor een nieuwe dienstrege ling ook gebaseerd". Leeuwenburgh zegt niet op voor hand tegen de opening van sta tions te zijn. "Maar er moet wel se rieus over worden nagedacht of het openstellen ervan wel zo zinvol is", meent hij. Dat geldt ook voor een eventueel station in Voorhout. De zegsman van de NZH sluit niet uit dat door de opening van een sta tion in dit bollendorp de geplande lijndienst door de wijk Oosthout in gevaar komt, orndat die dan moge lijk niet rendabel meer is. "Je moet oppassen dat de schade niet groter is dan de winst die je boekt bij het opstellen van stations in de bollen streek". concludeert Leeuwen burgh. Op dit moment wordt door de NZH hard gewerkt aan een zogehe ten lijnvoeringsstudie, op basis waarvan medio 1S38 de nieuwe dienstregeling in de bollenstreek wordt afgestemd. Tot op heden ge houden onderzoeken hebben voor lopig geresulteerd in een aantal door de NZH op schrift gestelde voorstellen. Volgens Leeuwenburgh is met de opening van NS-stations in de streek nog geen rekening gehou den, omdat over vijf jaar opnieuw een lijnvoeringsstudie wordt ge houden. "Want mocht uiteindelijk toch toestemming voor de bouw van stations worden gegeven, dan zal het zeker nog een aantal jaren duren alvorens ze in gebruik kun nen worden genomen", aldus.de NZH-man. Googermolen volgend jaar als eerste ALKEMADE - De Googermolen langs de Ringvaart staat het hoogst op de lijst van molens in Alkemade die dringend moeten worden opgeknapt. De staat van onderhoud is zeer slecht, al moet nog tot volgend jaar worden ge wacht voordat herstelwerkzaam heden kunnen worden uitge voerd. Volgende week maandag stelt de gemeenteraad van Alkemade het meerjarenprogramma restau ratie monumenten vast. Evenals vorig jaar zijn alle eigenaren van monumenten binnen Alkemade aangeschreven. Op basis van de geschatte subsidiabele kosten kunnen zij zestig of tachtig pro cent van restauratiekosten ont vangen, maar die moeten dan wel in genoemd meerjarenpro gramma staan vermeld. Bovenaan de nieuwe lijst staan het herenhuis Kerkstraat 47 in Oude Wetering en de rooms-ka- tholieke kerk Onze Lieve Vrou we Geboorte in Rijpwetering. Beide monumenten zijn reeds gerestaureerd, maar de subsidie ervoor kan pas in 1990 en '91 worden verkregen. De subsidie regeling kent echter de mogelijk heid van voorfinanciering, waar door toch met de restauratie van monumenten kan worden be gonnen. Als derde op het programma staat de boerderij aan de Pastoor van der Plaatstraat 24-26 in Rijp wetering vermeld. De restauratie hiervan moet dit jaar beginnen. Alkemade kent ook een groot aantal molens die dringend moe ten worden opgeknapt. De Goog ermolen heeft zoals gezegd de hoogste prioriteit. Verder zijn er de Veendermolen, Waterloosmo len, de Lijkermolens 1 en 2 en de Kagermolen. Voorts is op de Al- kemadese monumentenlijst het bekende café De Vergulde Vos in Rijpwetering opgenomen. Zo als dat er nu staat, dateert het uit de eerste helft van de negentien de eeuw. Blijkens het jaartal 1615 op het moderne huisteken, dat een vos voorstelt, is het van ou dere oorsprong. Van het Kaagei land komt de boerderij Juliana- laan 20-22 op de lijst voor. Na vaststelling wordt het meerjarenprogramma ingezon den bij het ministerie van WVC, teneinde de subsidie veilig te stellen. (Foto Nanno Bloupot) Rijksweg 11 'met minimum aan belemmeringen' ALPHEN AAN DEN RIJN - De aansluiting van Zwammerdam op de toekomstige rijksweg 11 is van de baan. Dat bericht het college van gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, aan de Belangenvereniging Zwammer dam. De provincie heeft bij de re cente definitieve vaststelling van het streekplan Zuid-Holland oost dan ook de oprit niet opgenomen. Bij de afwijzing van het door de belangenvereniging ingediende bezwaarschift houdt het college nog wel een slag om de arm: "Mocht evenwel uit een nadere studie blijken dat zonder een aan sluiting de doelstelling tot ontlas ting van de Steekterweg niet haal baar is. dan zal dat standpunt in heroverweging worden genomen". Volgens de belangenvereniging in Zwammerdam behoudt de Steekterweg ook na de aanleg van rijksweg 11 een sluipwegfunctie. Teneinde van het doorgaande ver keer af te zijn, is een eigen op- en afrit van de rijksweg aangevraagd. De rijksweg komt ten zuiden van Zwammerdam evenwijdig te lopen aan de spoorlijn Alphen-Woerden en volgt de Oude Rijn. Voor wat betreft de door de ge meente Alphen opgestelde ver- Het drukke kruispunt in Zwammerdam. De Steekterweg wordt nauwe lijks minder druk, zo vreest de belangenvereniging, als de nieuwe rijks weg 11 zónder aansluitpunt in Zwammerdam wordt aangelegd. (foto Nanno Bloupot) keersprognose op de Steekterweg doeltreffende maatregelen aan de is de provincie bij de afwijzing van Steekterweg een te hoge verkeers- het bezwaarschrift sceptisch: "Aan functie is toegekend. Een functie de indruk kan niet worden ontko- die juist na aanleg van de All aan men dat door het ontbreken van de oude route dient te worden ont trokken. Uit deze berekening blijkt dat juist bij het realiseren van een aansluiting de verkeersdruk nog relatief hoog is met alle consequen ties van dien". In eerste instantie kan volgens de provincie de gewenste ontlas ting van de Steekterweg worden bereikt door een aantrekkelijke rijksweg met een minimum aan be lemmeringen aan te leggen. Daarin past geen extra aansluiting op Zwammerdam. De Steekterweg dient voorts aan zijn nieuwe func tie te worden aangepast door een snelheidsbeperking op te leggen en de weg te versmallen.Voorts past in die opzet een gewijzigde en veel minder aantrekkelijke aan sluiting vanaf het verkeersplein op Gouwsluis. Overigens blijken GS aan geen enkel bezwaar van de gemeente Al phen tegemoet te zijn gekomen in de definitieve versie van het streekplan. Door Alphen is ge vraagd het terrein De Vork te be stemmen voor industrie, aangezien op dat weidegebied onder De Schans aan de Gouwe een aantal vuilverwerkende bedrijven wor den samengebracht. De provincie overweegt daar zelf verontreinigde baggerslib te storten. Liedorp en Ballintijn in Alphense galerie Alba Nico Liedorp (plastiek) en Kees Bal lintijn (fotografiek). Te zien bij gale rie Alba, Kortsteekterweg 42 in Al phen. Openingstijden: vrijdag, za terdag en zondag van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Tot 6 juli. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nico Liedorp vertegenwoordigt met zijn werk de geometrisch- abstracte kunst. Deze stroming heeft haar wortels in de Stijl-pe riode van de jaren twintig, maar begon pas op een dwingender manier op de voorgrond te tre den na de tweede wereldoorlog. In 1956 werd door de kunstenaar Joost Baljeu felle kritiek gele verd op het abstract-expressio- nisme dat in die tijd toonaange vend was. Het werd veroordeeld als een uiting van een te ver doorgevoerde gevoelsbeleving. Zo individueel en subjectief dat zij van geen betekenis voor de sa menleving kon zijn. Door de wetmatigheden van de natuur in oorspronkelijke vor men weer te geven, wilde de nieuwe kunst doordringen in de architectuur met als uiteindelijk doel een samenleving gebaseerd op universeel gehanteerde vor men. In de praktijk betekende dit werken met rechte, schuine en ronde vormen. In de geome- trisch-abstracte kunst speelt voortdurend de vraag of de vor men ook op mathematische wij ze met elkaar in relatie moeten zijn. Ook Nico Liedorp heeft dit onderzoek gedaan. In die tijd ontstonden zijn kunstwerken door optellen, delen en ver menigvuldigen van de basis vorm. Nu gaat hij op grond van zijn intuïtie te werk en komt daarbij toch steeds tot een soort gelijk evenwicht. Het materiaal dat de kunstenaar gebruikt, be staat uit roestvrij staal en per spex. Zijn objecten doen soms denken aan industriële vormge ving. Een aantal is bij voorbeeld heel goed denkbaar als voet van modieuze lampen. De plastieken - uitgevoerd in perspex en roest- vrijstaal - zijn strak, maar tevens speels, omdat het licht zo veel verschillende invloeden op het 'Honfleur' Kees Ballintijn. (foto Nanno Blour op. Het meest opvallende en te vens meest boeiende aspect in het werk van Liedorp vind ik het merkwaardige evenwicht dat steeds is waar te nemen. Soms krijg ik een gevoel van 'dit hoort eigenlijk te vallen'. Liedorp brengt het evenwicht in zijn ob jecten op een zó vernuftige ma nier aan dat de kijker pas bij na dere beschouwing ontdekt waar op dit berust. Fotografie Kees Ballintijn houdt zich al vele jaren bezig met fotografie. Hij werkt uitsluitend in zwart wit en vindt zijn onderwerpen in het landschap. In het begin van de jaren zeventig begon hij te ex perimenteren met grafische vor men en ontdekte hij bij toeval de techniek die hij nu in zijn werk toepast. Bij grafische bewerking van een negatief ging er iets 'ver keerd', in die zin dat het resultaat afweek van een gewone bewer king. Voor Ballintijn was dit re sultaat echter aanleiding om de ze procedure te blijven volgen. Wanneer een negatief grafisch wordt bewerkt, verdwijnen alle grijstonen en blijven zwart en wit over. Het gevolg is dat de af druk 'hard' wordt, omdat er geen overgang in tinten is. De fotogra fiek van Ballintijn heeft een gra fisch effect, vergelijkbaar met een ets. Van een afstandje is het dan ook moeilijk te bepalen wel ke techniek wordt gebruikt. De procedure die de fotograaf toe past, is uniek in de fotografie, omdat van elk negatief maar één afdruk kan worden gemaakt. Het is dan ook de techniek die ik knap vind en niet zo zeer de opname. Ook een goede ama teurfotograaf kan met zijn came ra doen wat Ballintijn ermee doet, maar het toegevoegde ele ment van de technische verwer king mist hij of zij natuurlijk. Nog het meest interessant vind ik een serie foto's van een fa briekscomplex. Zo'n complex van schoorstenen, steen en rech te vormen is per definitie hard en strak en leent zich daarom goed voor deze techniek. NELLIE VAN BEUSEKOM VOORHOUT - "Dit is een heel minne streek en laag bij de gronds". Dat zegt kraandrijver Arend van Duijn uit Zoeterwoude. Het nest jonge vogels in zijn mo biele kraan in de nieuwbouwwijk Oosthout in Voorhout is het afgelo pen weekeinde leeggehaald. Het nestje is vernield, de jonge vogels verdwenen. Van Duijn ontdekte ruim en week geleden dat een kwikstaart- echtpaar zijn kraan als kraamka- Vogelnest in bouwkraan leeggehaald mer had verkozen. Ruim een week heeft hij heel voorzichtig met de jonge dieren rondgereden. De ou ders kwamen 's avond, als de kraan weer rustig op zijn plaats stond, het jonge kroost voederen. Alles leek goed geregeld. Van Duijn maakte vrijdag in de krant evenwel melding van zijn bij zondere vondst. "Blijkbaar heeft iemand het gelezen en toen de boel vernield. Het is echt geen kat ge weest want ik reed al een week met die beestjes rond. Dit is echt een rotstreek". Bij afschaffen sluitingsuur bars Noordwijk NOORDWIJK - Het afschaffen van de sluitingsuren van bars en dancings in Noordwijk aan Zee vergroot de overlast voor de bewo ners. Door de maatregel zullen nóg meer avondtoeristen naar het dorp komen. Bovendien leidt het sprei den van het sluitingsuur èrtoe dat de geluidóverlast op straat de hele nacht doorgaat. Dat schrijft de bewonersvereni ging kern Noordwijk aan Zee in een reactie op een onlangs door burgemeester en wethouders van Noordwijk uitgebrachte nota 'Be strijding overlast'. In de notitie wordt uiteengezet welke maatrege len het college wil nemen om de overlast die de bewoners van het dorp van het zogeheten avondtoe- risme ondervinden, terug te drin gen. Een van de ideeën die B en W aan de hand doen, is het afschaffen van de vaste sluitingsuren van bars en dancings. Volgens het college zijn hiermee in andere gemeenten goede ervaringen opgedaan. De vereniging is het hiermee ab soluut oneens. De bewoners van het uitgaanscentrum zijn dan ook fel gekant tegen het plan van B en W om een proef te nemen met het afschaffen van de sluitingsuren. De vereniging ziet veel meer in een zogenaamd gedifferentieerd slui- tingsbeleid, zo blijkt uit hun reac tie. Bars en dancings die dicht in de buurt van de woonwijken lig gen en waarvan de bezoekers over last veroorzaken, zouden volgens de vereniging 's avond om 12.00 uur moeten sluiten. De nota bestrijding overlast komt vanavond ter sprake in de vergadering van de gemeenteraad. DINSDAG Oud-katholieke kerk - Zoeterwoudse Singel, oecomenisch avondgebed, 7- 7.30 "uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring commissie beroep en bezwaar, 20.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, hoorzitting over komst fietspad tussen Westeindseweg en dr. Kortmanstraat, 20 uur. WOENSDAG Leiden Centrum voor beroepsoriëntatie - Ka- naalweg 141, vergadering van commis sie onderwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie, 19.20 uur. Wijkpark, bij het Bloemenpad - Meren- wijk, Kindertheater KLapsigaar met de voorstelling 'Meneer Flakke en Over- goeree', 14 uur. Christelijke MTS Leiden - Lamme- schanspark 5, leerlingen bouwkunde exposeren werkstukken die gemaakt zijn in het kader van hun studie, vanaf 15.45 uur. Hooglandse kerk - Orgel-lunchpauze- concert door Frank den Bakker, 12.30 Welzij nsinstelling voor buitenlanders Leiden-Alphen-Gouda ALPHEN AAN DEN RIJN/GOU DA - De in Gouda gevestigde stichting Rijn en Lek heeft haar pand aan de Westhaven verkocht. Daarmee wordt het laatste beletsel weggenomen om de geplande ver huizing naar Alphen uit te voeren. Directeur Z.I. Kutluer verwacht dat de welzijnsinstelling voor bui tenlanders reeds het komende na jaar in Alphen zit. Uiterlijk eind dit jaar moet de stichting uit het Goudse pand zijn vertrokken. Rijn en Lek heeft de eis laten val len dat de huisvesting vlakbij het Alphense station gelegen moet zijn. Het is niet gelukt in die buurt een geschikt onderkomen te vin den. De stichting heef een pand op het oog aan de Emmalaan. Alphen is de bakermat van de instelling, want het eerste kantoor was hier gevestigd aan de Wilhelminalaan. Alphen heeft opnieuw de voor keur, omdat deze plaats centraal in het verzorgingsgebied ligt. Dertien jaar geleden is Rijn en Lek vanuit Alphen naar Gouda ge gaan en heeft er ook nog enige ja ren een bijkantoor op nagehouden in Leiden. De instelling verricht het zogenoemde tweedelijns wel zijnswerk voor buitenlanders. Ze geeft voorlichting en ondersteunt en begeleidt activiteiten van cultu rele groepen in het noordelijke deel van de provincie, met als con centratieplaatsen Leiden, Alphen en Gouda.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12