Politiek stuurt plan voor sporthal terug DE KRANT MEE OP VAKANTIE Bos van Krantz: mooi of lelijk? 'Kasteel in erfpacht uitgeven aan vormingscentrum' Bouwvereniging Wassenaar eist vertrek 'huurder die voordringt' 'Huiswerk moet worden overgemaakt' PAGINA 10 REGIO LEIDEI DINSDAG 23 JUNI 1987 Meerderheid Oegstgeester politiek wil Oud-Poelgeest niet verkopen OEGSTGEEST - De WD, PvdA, PPR en het mannelijke deel van het CDA in Oegstgeest zijn voor het in erfpacht uitgeven voor een periode van 50 jaar van kasteel en landgoed Oud-Poelgeest aan de huidige huurder, het vormingscen trum Oud-Poelgeest. De dames van der Bend en de Vroomen van het CDA zijn tegen en zouden het kasteel liever verkopen voor zes ton met restauratieplicht aan de Sassenheimse bollenkweker De Boer. De tweemansfractie van D66 denkt er net zo over. Er is dus een grote meerderheid (13 tegen 4) die donderdag in de gemeenteraad ga rant staat voor een historisch be sluit in Oegstgeest. Een en ander is duidelijk gewor den in de raadscommissies open bare werken en financiën, gister avond. De WD liet bij monde van me vrouw van Vloten en vice-fractie- voorzitter Kuntze weten dat ver plaatsing van de gemeentewerven naar Haaswijk (tussen het woon wagenkamp en het MEOB-com- plex) voor de liberalen nog altijd zeer het streven waard is. Met de opbrengst van de gronden aan de Kwaaklaan had dan de restauratie van het kasteel kunnen worden be taald. B en W stellen echter dat dit plannetje te veel onzekerheden herbergt en bovendien niet op kor te termijn kan worden uitgevoerd. De WD is het daarmee eens, maar wil het plan later alsnog uitvoeren, want het is hoe dan ook een finan cieel aantrekkelijk plan. Met de op brengsten kan ook wat anders dan de restauratie van het kasteel wor den gedaan. De WD geeft Oud-Poelgeest lie ver in erfpacht uit dan het te verko pen omdat "gemeentelijke verlan gens met het kasteel en het land goed (cultureel nevengebruik e.d., red.) bij erfpacht beter in vervul ling kunnen gaan". Mevrouw van der Bend van het CDA constateerde dat de verkoop optie en de erfpacht-optie elkaar fi nancieel gezien niet zo ver ontlo pen. In beide gevallen draait de ge meente niet op voor de restauratie; in beide gevallen is er sprake van opbrengsten. Loopt het echter mis, bij voor beeld als het vormingscen trum failliet gaat, dan zijn de enor me risico's voor de gemeente, vol gens het raadslid. De lening van 1,3 miljoen die de gemeente aan het vormingscentrum verstrekt, kan dan voor grote financiële proble men zorgen. Van der Bend wil pre cies weten wat er nu zo nadeliger is aan verkoop. De christen-democra- te wijst erop dat bollenboer De Boer ook tal van gemeentelijke wensen in vervulling had moeten laten gaan. In het koopcontract zouden immers tal van voorwaar den worden opgenomen, die een gemeentelijke grip op Oud-Poel geest hadden gewaarborgd. Bo vendien had de monumentenwet voorkomen dat De Boer maar raak had kunnen doen in en rond het kasteel. Avontuur Haasnoot en Van Eisen van res pectievelijk de PvdA en de PPR prezen het college dat in hun ogen "inventief' heeft gehandeld. Het bod van De Boer van zes ton noem de Van Eisen "een lachertje" ("Dat is voor uw eigen rekening", aldus wethouder van financiën, CDA'er Van Veen). De radicaal wil van ver koop niets weten, al was het alleen maar "omdat een volk zonder cul tuur geen volk is en de raad verant woordelijk is voor die cultuur". D66 is zeer fel tegen de erfpacht. Het duo Poelmans-Vissers over laadde de wethouders Kohlbeck (PvdA, openbare werken) en Van Veen (CDA, financiën) met vragen, speldeprikjes en weerleggingen. Vissers rekende voor dat het vor mingscentrum misschien wel 4,3 miljoen gulden nodig heeft. Een kleine anderhalf voor de restaura tie, 25.000 per jaar voor de erf pachtscanon en nog een 2,5 mil joen voor de nieuwe slaapaccom- modatie voor de cursisten. Veruit het grootste deel van dat bedrag, moet het vormingscentrum bij de gemeente lenen. Alleen aan rente lasten al zou het vormingscentrum een dikke drie ton per jaar kwijt zijn. Vissers: "Dit kun je als ge meente de stichting vormingscen trum Oud-Poelgeest niet aandoen. Wat let de gemeente om Oud-Poel geest te verkopen?". Het vormingscentrum zelf, dat zich al 32 jaar huurder van Oud- Poelgeest mag noemen ("Een nette huurder", aldus wethouder van Veen) wil het avontuur aangaan, zo bleek uit de woorden van penning meester Koornstra. Wel maakte Koornstra in navolging van direc teur P. de Vreede zijn onvrede we ten kenbaar over het feit dat het vormingscentrum nu vrijwel voor alle lasten (die van de restauratie en het onderhoud van het land goed) komt te staan zonder dat het zich de eigenaar mag noemen. "In vergelijking met de bollenboer krijgen wij een reductie van 3.000 gulden", sprak Koornstra smalend. De penningmeester had het ver schil tussen de zes ton van De Boer met de erfpachtscanon van het vor mingscentrum berekend. "De ge meente blijft heer en meester van het kasteel", stelde hij vast. Koorn stra drong er bij de raadsleden - te vergeefs - op aan de erfpachtsca non te halveren. En: "Wij zouden het zelf ook wel willen kopen. Al die zorgen dat we failliet gaan; een bollenboer kan ook failliet gaan". In hun stuk benadrukken B en W keer op keer het belang van bud gettaire neutraliteit, maar D66 vroeg zich af wat de bestuurders daar nu eigenlijk mee bedoelen. "Ik ben bang dat wanneer we bij sportpark Adegeest een miljoen fi nancieren, dat grotendeels risico dragend vermogen is", aldus frac tieleider J. Aikens. Volgens zijn partij zijn de inkomsten uit kunst gras, dat niet voor iedere club be taalbaar en ideaal is, "zeer onze ker". Een vertegenwoordiger van de honk- en softbalclub gaf al aan kunstgras duur te vinden en een bestuurslid van Randstad Sport voorziet moeilijkheden wanneer zijn club de extra huurlasten niet kan terugverdienen via een eigen hal. Hierop stelde WD-wethouder J.D. van Dalen (financiën) voor omi de mogelijkheden van een tennis-' hal te onderzoeken. Die is goed koop in aanleg, kan zonder ge- WARMOND - De meningen over meehtelijke bijdrage worden ge- het zogeheten 'tweesporenbeleid' bouwd en valt goed te exploiteren, dat de Stichting het Zuidhollands Ook voor kunstgrasvelden brak Landschap voert in het Warmonds de gemeentebestuurder een lans. Bos van Krantz zijn verdeeld. Vol- Met drie kunstgrasvelden heeft Fo- gens de één wordt het park, dat of- rescate evenveel capaciteit als een fideel 'Huys te Warmont' heet, club met zes gewone grasvelden, nauwelijks onderhouden. Dean- En wanneer je de kosten van beide der vindt juist dat het park er heel mogelijkheden naast elkaar zet, mooi bijligt. blijkt kunstgras slechts 120.000 "Dat is ons dilemma", verzucht gulden duurder. Aldus Van Dalen, woordvoerder P. Ras van 'Het Een dode boom tegen een dreigende achtergrond: het Warmonds Bos van Krantz is hier en daar tanende. Warmond wil beheerder aan zijn jasje trekken Zuidhollands Landschap'. "Aan de ene kant willen we er een zo rijk mogelijke flora en fauna in stand houden door zo min mogelijk in te grijpen. Aan de andere kant is het park in de Engelse landschapsstijl ingericht. En dan vergt zo'n lanen- patroon bijvoorbeeld veel onder houd. Eigenlijk zijn we bezig met twee op elkaar botsende 1 van beheer". DEN HAAG - De ver eniging Wassenaarsche Bouwve- reeniging eiste gisteren het vertrek van een 24-jarige bewoner uit een pand aan het Bothaplein, omdat de r zijn beurt" zou zijn j ook woningzoekenden die al jaren op de wachtlijst staan, aan de beurt kunnen komen. Gedaagde staat sinds 1982 ingeschreven als wo ningzoekende, maar de gemiddel de wachttijd voor een woning in gaan. Het geding diende voor de Wassenaar is zeven jaar. Haagse vice-rechtbankpresident, mr R.R.Portheine. Woningnood in Wassenaar zou voor de woning bouwvereniging aanleiding zijn ge weest om in deze affaire in de vorm van een kort geding van leer te trekken. Langer lopende procedu res zouden niet meer te 'verkopen' zijn geweest. '"Dvee en een half duizend wo ningzoekenden hebben kunnen waarnemen dat er een plaats on rechtmatig bezet wordt", aldus de directeur van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. Deze kwam be gin dit jaar met de gedaagde in conflict toen diens grootvader, de hoofdhuurder van de omstreden De advocaat van gedaagde, F.J. Kremer, bracht op de zitting naar voren dat zijn cliënt recht heeft op de woning, omdat er tus sen grootvader en kleinzoon spra ke is geweest van onderhuur. Een dergelijke overeenkomst moet, volgens wettelijke bepalingen, door de verhuurder worden voort gezet bij het vertrek van de hoofd huurder. Ter ondersteuning van zijn stelling betoogde mr. Kremer dat zijn cliënt al die tijd aan zijn opa huur heeft betaald. Volgens mr. Kremer heeft de wethouder van huisvestingszaken, de heer J.Greep, telefonisch laten weten het echtpaar geen andere woning, op 1 maart 1987 t|e huur woonruimte te kunnen bieden, als j. /-i_j j j de president ontruiming zou gelas ten. De heer Greep zou de inwoner van Wassenaar zelfs hebben aange raden zich via zijn werkgever (de PTT) te laten overplaatsen naar een andere stad om zich daar op de woningmarkt te kunnen storten. Advocaat Kremer vroeg zijn cliënt in ieder geval enige tijd te opzegde. Gedaagde woonde samen met zijn vrouw sinds maart 1986 bij zijn opa in huis. Nu de grootvader vertrokken is, kan de kleinzoon, volgens de Bouwvereeniging, geen huuraan- spraken maken op de woning. Daarom wil de vereniging dat het echtpaar de woning ontruimt zodat gunnen om het vertrek uit de ge meente terdege voor te bereiden. Voor die periode van ongeveer een jaar zou de wethouder bereid zijn een woonruimtevergunning te ver trekken. De bouwvereniging wil de ontruiming echter binnen 2 maanden gerealiseerd zien. Vloer sporthal moet aangepakt WASSENAAR - De vloer van de Wassenaarse sporthal moet snel een grote beurt krijgen. Regelma tig onderhoud, de laatste 17 jaar, heeft niet kunnen voorkomen dat 'langsnaden' zijn gaan kieren. Hier door zijn vloerdelen op de naden aangetast en ontstond splintervor ming. 'Deze splintervorming is gevaar lijk voor sporters, zodat ook van hun zijde op spoedig groot onder houd wordt aangedrongen', schrij ven B en W bij de begrotingswijzi gingen. Het benodigde geld voor de beurt, 49.300 gulden, willen zij halen uit het fonds groot onder houd gemeentelijke accommoda ties. Ook de gemeente Warmond is niet helemaal tevreden over het door de stichting gevoerde beleid. Burgëmeester en wethouders wil len nog voor het zomerreces begint een gesprek met haar hebben. De gemeente Warmond heeft, om te voorkomen dat het complex in par ticuliere handen zou vallen, in 1960 bemiddeld bij de verkoop aan 'Het Zuidhollands Landschap'. Daarbij zijn afspraken gemaakt tussen de stichting en de gemeente over het instandhouden van het park. "We willen nu graag weten hoe het staat met het in 1984 door de stichting opgestelde beheersplan", verklaart desgevraagd gemeentesecretaris C. Zoetemelk. In dit plan heeft de stichting het beheer over het park uitgestippeld voor een termijn van vijf jaar. "Er is al een en ander in het park gebeurd, maar ik had graag gezien dat er meer van het plan was uitgevoerd", laat de ge meentesecretaris weten. Het beleid van 'Het Zuidhol lands Landschap' is, zoals de stich ting zelf al toegeeft in haar be heersplan, "voorzichtig" vanwege het gebrek aan geld. In het centraal gelegen parkbos staat het handha ven van de landschapsstijl voorop. De groei en bloei van het overige bos moet op een zo natuurlijke ma nier worden begeleid. Ras geeft wel toe dat sommige delen van het bos in slechte staat verkeren. "Het wegwerken van achterstallig on derhoud heeft bij ons de eerste prioriteit. De beukenlaan bijvoor beeld staat op instorten. Maar als we dat in één keer kappen, dan vormt dat een te ernstige aanslag op het bos", verklaart hij. "Boven dien speelt geld ook een rol. We zijn afhankelijk van begunstigers en subsidies van de provincie en het rijk. En we worden redelijk ge plaagd door de bezuinigingsdrift van de overheid". Ouderdom Een groot probleem vormt de ou derdom van de meeste bomen in het bos van Krantz. Er staan exem plaren die 150 tot 200 jaar oud zijn. Niet alleen kost het geld om ze te vervangen, er is ook veel tijd mee gemoeid. Toen de stichting het park des tijds kocht, is door het toenmalige ministerie bepaald dat sommige oude, holle bomen niet mogen worden gekapt omdat er vleer muiskolonies in wonen. De bijl komt er alleen aan te pas als de bo men gevaar opleveren voor de be zoekers. Die vermolmde bomen zijn som mige wandelaars een doorn in het oog. Anderen zijn enthousiast over de mogelijkheden die het bos aan dier en plant biedt. De beoordeling van het park Huys te Warmont blijft een kwestie van smaak, tijd en geld. Vooral dat laatste werpt obstakels op, maar daaraan kan de stichting heel weinig veranderen. "We blijven zo goed mogelijk vast houden aan onze doelstelling. Het park, en dus de wandelgelegen heid, in stand houden zonder de natuur aan te tasten", besluit Ras. Dieven met sleutel binnen WASSENAAR - Een nog onbe kend bedrag aan sieraden vormt de buit van een inbraak die tussen 14 en 21 juni moet zijn gepleegd in een woning aan de Wassenaarse Hogeweg. Erg veel moeite om bin nen te komen hebben de inbrekers in elk geval niet gehad. Ze beschik ten over een perfect passende huis sleutel. Dat heeft weer te maken met een diefstal van een fiets die toebe hoorde aan één der bewoners van het huis. Aan het ringetje hing be halve het fietssleuteltje ook de huissleutel. De fiets is op de 17de van deze maand gestolen. Hoe de fietsdiefstal precies met de inbraak in verband moet worden gebracht is nog niet helemaal duidelijk. VOORSCHOTEN - De Voorschotense politieke partijen hebben ja noch nee gezegd tegen een tweede sporthal naast de huidige hal en twee extra kunstgrasvelden op sportpark 'Adegeest'. Ze vinden dat B en W eerst hun huiswerk moeten overmaken. In een gecom bineerde commissievergadering, gisteravond, konden ze geen kant uit met het stuk waar in de bestuurders voorzichtig pleiten voor deze sportvoorzieningen. De collegepartner PvdA/PPR lanceerde zelfs een keiharde aan val op burgemeester en wethou ders. Volgens de partij kan het col lege na vier jaar discussie onmoge lijk aankomen met "zo'n knullig stukje verhaal. Dat getuigt van minachting vanuit het gemeente bestuur richting sportverenigin gen", aldus raadslid G. Both. Oppositiepartij D66 noemde het "volstrekt ongehoord" dat de ge meenteraad "zonder enige onder bouwing wordt gevraagd 2,5 ton te voteren (voor twee kunstgrasvel den) en een miljoen te financieren (voor de sporthal)". B en W hadden toch minstens de nota kunnen toe sturen die de Vereniging Neder landse Gemeenten heeft opgesteld over sportpark Adegeest, aldus D66. Inbraak huis industrieterrein ZOETERWOUDE - Uit van een woning boven de vleesverwer kingsfabriek Sandbergen aan de Produktieweg op het industrieter rein De Grote Polder in Zoeter- woude zijn bij een inbraak twee kistjes met een geldwaarde van ne genhonderd gulden, diplomas en verzekeringspapieren verdwenen. De inbrekers hebben zich met een valse sleutel via de balkondeur toe gang weten te verschaffen tot de huiskamer. De eigenaar heeft de inbraak pas maandag ontdekt om dat hij in het weekeinde niet thuis Op datzelfde industrieterrein is tevens in de nacht van zondag op maandag een hond van de bewa kingsdienst op het leegstaande be drijfsterrein van de vrachtwagen- firma Blom of met een vuurwapen aangeschoten of gestoken. Hilgersom- ploeg wint ploegentijdrit ZOETERWOUDE - De Hilgersom- ploeg heeft de zevende editie van de Zoeterwoudse ploegentijdrit ge wonnen. Voor het evenement dat afgelopen weekeinde in en om de Schenkelweg werd gehouden, had den zich tien ploegen aangemeld. Ze hadden tot taak om zo snel mo gelijk 43,5 kilometer te rijden over het parcours Schenkelweg/Nieu- weweg/Broekweg/Gelderswoude/ Stompwijk en terug. De ploeg van Hilgersom waarin Ben Versteegen, René van der Salm, Richard Bennes, Kees Kerk vliet en André Hilgersom legde de afstand af in een uur, twee minuten en 21 seconden. Waarbij het record (een uur, één minuut en dertig se conden) bijna werd benaderd. Tweede werd de ploeg van Kees Janmaat, derde die van kaasboer derij Rustdam. De zogeheten Sterrit die afgelo pen zondag nogmaals werd verre den omdat de eerste editie op twee de pinksterdag in het water viel, is ook dit keer geen succes gewor den. Voor de 40 kilometer meldden zich om twee uur slechts twintig man. Aan de tocht over 75 kilome ter, die om tien uur begon, deden 30 mensen mee. WD en CDA brachten hun kri tiek wat omzichtiger. Volgens de twee grote college-partijen blijven er "veel vraagpunten over" na le zing van het B en W-stuk. Evenals PvdA/PPR en D66 willen ze veel meer gegevens en alternatieven boven tafel krijgen. CDA en D66 zich vooral af welke financiële risi co's clubs en gemeente lopen door aanpassingen aan Vliethorst en Adegeest. De WD is zeer be nieuwd naar de invulling van de sporthalplannen: is de hal wel ex ploitabel? Levert een nieuwe hal voor de huidige geen planologi sche problemen op?. CDA, D66 en PvdA willen weten of de hockeyclub écht twee nieuwe kunstgrasvelden nodig heeft. "Het is een zekere luxe", vinden de par tijen. Voordat ze tot aanleg beslui ten, willen ze eerst alle de voors en tegens op een rijtje hebben van verschillende varianten: één extra kunstgrasveld, twéé extra kunst grasvelden, geen extra kunstgras. Route Wethouder L. Marselis (welzijn) zegde toe dat hij de kwestie nader analyseert, verder praat met de clubs en binnen drie of vier maan den met een nieuw stuk komt. Rond de jaarwisseling presenteren ze B en W dan een definitief voor stel. De leden van de commissies hoefden in hun vergadering van gisteravond slechts een route uit te stippelen, "in de verwachting dat B en W vervolgens tot overeen stemming kunnen komen met de clubs". Hij zou al tevreden zijn wanneer ze ongeveer aangeven wat ze den ken van de nieuwe sportvoorzie ningen, die grotendeels in handen zouden komen van de gebruikers. Ook wilde hij wat uitspraken ont lokken over bijkomende kwesties. Moet de gemeente sociale ruimtes bij de Vliethorst financieren? Kun nen de sportclubs op Adegeest 'op schuiven' na de aanleg van kunst gras? En: dient de Frisozaal inder daad te worden opgeknapt, zoals B en W later dit jaar willen voorstel len? De Frisozaal bleek een 'splijt zwam'. Het CDA wilde de oude gymzaal aan de Juliana van Stol-, berglaan opknappen, maar de' WD vindt dat de gebruikers van de zaal - scholieren - in de sporthal terecht kunnen. Zij sporten over dag en dan heeft de Vliethorst uren over. De liberalen vinden privatisering "een begaanbare weg", maar het Vals geld in Wassenaar WASSENAAR Een bezoeker van het Tikibad in het Wassenaarse Duinrell heeft gistermiddag gepro beerd met een vals biljet van hon derd gulden - een snip - zijn entree geld te betalen. De lokettist had het echter in de gaten. Volgens de politie is de bezoeker in kwestie te goeder trouw. "Maar hij is natuurlijk wel zijn honderd gulden kwijt", aldus een politie woordvoerder. Het speciale "snip penteam" van de Wassenaarse po litie zal proberen de herkomst van het illegale biljet op te sporen. CDA "wil eerst zien waar die weg uitkomt". PvdAPPR en D66, op hun beurt, vinden het te laat voor principe-uitspraken over zaken als privatisering. De gemeente moet nu verder gaan en harde uitspra ken ontlokken aan de hand van concrete, goed doorberekende en beargumenteerde voorstellen. De ze voorstellen mogen de gemeente niets extra kosten. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnpn instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus nevenstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een Piatttge Mduzntie VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL: ADRES: HUISN.: WOONPLAATS. TEL.; VAKANTIE-ADRES .HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10