Wereldeconomie fors onder druk 2x SLAGEN MET DEZELFDE STUDIEBOEKEN Holec schrapt 500 banen Meer betaalautomaten nil Daar wordt een lezer beter van. Westerse industrielanden in mineur Europese Commissie gaat landbouw te lijf WEGTRANSPORT ZEELEEUW TE WATER Akkoord over uitbreiding goedkopere vliegtarieven Orders vallen tegen UTRECHT (ANP) - Het Holec- concern, dat allerlei apparatuur maakt voor opwekking en distri butie van electriciteit, wil nog dit jaar een reorganisatie doorvoeren, waardoor 540 banen zullen ver dwijnen. Ontslagen zijn niet uitge sloten, aldus een woordvoerder van dit concern. De vakcentrale spreekt van ontslag voor ongeveer 300 man. Holec telt ongeveer 3400 werkne mers, van wie er 3000 in ons land werken. De belangrijkste vestigin gen zijn Slikkerveer en Hengelo. De reorganisatie vindt gespreid over alle delen van het concern plaats. Holec heeft de afgelopen jaren de productie van transformatoren van Nijmegen verhuisd naar Hen gelo en de produktie van machines bijeengebracht in Slikkerveer. Binnen het concern is een automa tisering en een modernisering van de produktie doorgevoerd. De om zet is echter niet toegenomen en een flinke groei daarvan wordt ook niet voorzien. Holec kan dus met winst blijven draaien met minder werknemers. Tegenover de 540 ar beidsplaatsen die nu moeten ver dwijnen staan volgens het concern 230 vacatures van een 'kwalitaitief zwaarder niveau'. Hoeveel ontslagen er zullen val len is nog niet duidelijk, aldus de woordvoerder. Door natuurlijk verloop zullen dit jaar 160 mensen vertrekken. Bovendien is een aan tal mensen tijdelijk in dienst om pieken in de produktie op te van gen. De, Holec-woordvoerder heeft bovendien de indruk dat van de werknemers die overbodig worden Inschrijven GAB onder 57,5 jaar ZOETERMEER (ANP) - De Socia le Verzekeringsraad (SVR) heeft gisteren unaniem ingestemd met het verlagen van de inschrijfplicht bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) naar 57,5 jaar. Werkgevers en werknemers in de Raad gingen bovendien schoorvoetend akkoord bij collectief ontslag en een goede afvloeiingsregeling de inschrijf plicht te verlagen naar 55 jaar. Aan verlaging van de inschrijf plicht naar 55 jaar bij collectief ont slag stelt de Raad een aantal voor waarden. Voor de werknemers moet een sociaal plan zijn waar over werkgever en werknemers het eens zijn geworden. De (SVR) is tevens akkoord ge gaan met lagere eisen voor seizoen- werknemers, musici en artiesten bij het verkrijgen van een uitke ring volgens de werkloosheidswet. een groot aantal elders een baan kan vinden en Holec wil meewer ken aan het zoeken naar een nieu we passende werkkring buiten het De Unie BLHP toonde zich gis teren 'pijnlijk verrast' door de me dedeling van de Holec-directie over de ernst van de problemen bij dit bedrijf en de gevolgen hiervan voor het personeel. H. Munnink van de Unie BLHP heeft desge vraagd laten weten dat de bonden op 5 juni door de leiding van Holec - onder geheimhouding - zijn gewe zen op het feit dat het aantal orders achterbleef bij de verwachtingen. De bond neemt het de directie van Holec kwalijk dat deze de pro blematiek over de tegenvallende orderontvangst zo laat heeft onder kend. "Het is nog maar kort gele den dat we over een toename van het personeelsbestand zaten pra ten. En nu dit", aldus de teleurge stelde vakbondsbestuurder. Volgens Munnink streeft Holec er naar van de 540 overbodige werknemers 160 via natuurlijk ver loop kwijt te raken en 80 medewer kers zouden intern kunnen worden herplaatst. Dit betekent dat er voor 300 mensen collectief ontslag wordt aangevraagd. Dat zijn vol gens Munnik vooral medewerkers in de indirecte sector zoals de ad ministratie. Maandag praten hij en zijn colle ga's van de andere bonden over de nu ontstane situatie met de directie van Holec in Hengelo (2000 werk nemers). Daar moeten per saldo 200 banenverdwijnen. AMSTERDAM (ANP) - Het elektronisch betalen aan tankstations van Shell wordt niet langer beperkt tot houders van de giromaatpasjes van de Postbank, maar staat vanaf begin volgend jaar ook open voor houders van pasjes van algemene banken en houders van eurochequepassen, die zijn voorzien van een geheime pin-code, ofwel het persoonlijke identifica tienummer. Volgens een woordvoerder van de Postbank leidt dit mogelijk tot één gelijksoortig systeem van elektronisch betalen in ons land en wordt een. wildgroei, waarvoor vooral de Rabobank binnen de bankwereld waar schuwde, mogelijk voorkomen. Indien het elektronisch betalen een gro tere vlucht zou gaan nemen zou het gescheiden optrekken van banken en Postbank het betalingsverkeer onnodig duur maken. Directeur Rudelsheim van de raad voor het betalingsverkeer zegt des gevraagd dat de centrale computer van de bankgirocentrale in Leusden en programmatuur van die computer worden aangepast, evenals de appa raten in de tankstations. Zo moet een uniform systeem ontstaan. Behalve bij benzinestations worden de apparaten ook geplaatst bij andere bedrij ven in het zuiden van ons land: Albert Heijn, de Grens Wisselkantoren, de Nederlandse Spoorwegen, Praxis en de Kijkshops. ADVERTENTIE De kennis héb je. Pak nu de kontante restwaarde. Kun je meteen kiezen uit onze kollektie voor het nieuwe jaar. fTA De Slegte Thuiswerk procedure van besluitvorming bin nen de EG. De Europese Commissie, die be last is met het gemeenschappelijk landbouwbeleid, heeft aangegeven dat zij een eigen prijsbeleid zal voe ren als de lidstaten niet vóór 1 juli tot nieuwe prijsafspraken komen. De Commissie heeft voorgesteld de meeste prijzen voor landbouw- produkten te bevriezen of te verla gen, teneinde de uit de hand gelo pen landbouwuitgaven te beteuge len. Volgens de jongste schattingen van de Commissie zal de EG dit jaar 27 miljard ecu (63 miljard gul den) nodig hebben om haar 10,4 miljoen boeren te subsidiëren en overtollige voorraden op te slaan. Daarin is een bedrag begrepen van 4 miljard ecu's (ruim 9 miljard gul den) aan verwachte extra export subsidies in verband met de daling van de dollarkoers. Ambtenaren in België staken voor hoger loon BRUSSEL (GPD) - Enkele hon derdduizenden Belgische ambte naren zijn vandaag in staking. De ministeries en stadhuizen blijven leeg, de treinen rijden enkele uren niet, de scholieren kunnen thuis blijven, de post wordt niet bezorgd en het vuil niet opgehaald. En sinds gisteravond was er ook geen tv. De staking is uitgeroepen door de gezamenlijke vakbonden, uit protest tegen het nu al enkele jaren uitblijven van verhogingen van de salarisschalen voor het overheids personeel. Sommige van die scha len zijn al sinds 1974 bevroren. De staking wordt niet in ale sec toren van de overheid op dezelfde schaal gevoerd. De scholen zijn al lemaal dicht en examens zullen moeten worden uitgesteld, maar tram, bus en metro rijden gewoon. Daarentegen stonden treinen tus sen vijf en negen uur vanochtend stil. De postbeambten staken 24 uur lang, maar de staatsluchtvaart maatschappij Sabena vliegt de he le dag. Op de stadhuizen en in de ziekenhuizen worden acties ge voerd, die van enkele uren tot de hele dag kunnen duren. De minis teries zijn de hele vrijdag dicht, 'Een eigenzinnige houding ne men de medewerkers van de Ant werpse havensleepdiensten in. Zij weigeren aan de staking mee te doen uit protest tegen de vakbon den. De slepers voelen zich in de steek gelaten door de vakbonden, die enkele maaneden geleden heb ben geweigerd een georganiseerde staking in de Antwerpse haven uit te roepen PARIJS (GPD/AP/ANP) - De internationale economische situatie is in de afgelopen maanden slechter geworden en tot eind 1988 is er maar weinig uitzicht op verbetering. Voorlopig komt er waarschijnlijk geen einde aan de trage economische groei, de hoge werkloosheid en de grote onevenwichtigheden op handelsgebied. Het koersverlies van de dollar, ondanks het ingrijpen van de cen trale banken, heeft de vrees voor geldontwaarding aangewakkerd Enorme winsten afgestoten Britse staatsbedrij ven LONDEN (Rtr) - British Telecom, het Britse telefoonbedrijf dat in 1984 werd verkocht door de rege- ring-Thatcher, heeft in het op 31 maart geëindigde boekjaar 1986/87 een winst voor behaald van 2,067 miljard pond sterling (6,95 miljard gulden). Dat is 11,7 procent meer dan de winst over het voorgaande boekjaar. Woensdag had een ander geprivatiseerd nutsbedrijf, British Gas, reeds laten weten een record winst van 1,29 miljard pond te heb ben geboekt. Het gaat de verkochte staatsbe drijven, tot grote tevredenheid van de regering-Thatcher, voor de wind. Het succes van de privatise ring van de twee ondernemingen, waarbij de aandelen vooral in han den zijn gekomen van kleine beleg gers, heeft volgens deskundigen mede een rol gespeeld bij de ver kiezingsoverwinning van That cher. De Britse regering heeft tot dus ver al ongeveer veertig procent van de voormalige staatsindustrie aan de particuliere sector overgedaan. Volgende maand zal de British Air ports Authority, die de Britse luchthavens beheert, voor onge veer een miljard pond worden ver kocht. Verder gaat het resterende overheidsbelang in British Petro leum (BP) spoedig in particuliere handen over en is de verkoop van regionale water- en elektriciteits bedrijven op til. en geleid tot hogere rentetarieven in de Verenigde Staten. Samen met de toenemende spanningen op handelsgebied en de voortdurende schuldencrisis hebben deze ont wikkelingen het gevaar van een verdere verslechtering van de we reldeconomie zelfs vergroot. De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling OESO wil dat de regeringen van de grote industrielanden hun wederzijdse beloften en afspraken nakomen. De OESO vindt dat noodzakelijk om de vrije handel te beschermen en het vertrouwen van het bedrijfsleven in de econo mie te bevorderen. In een halfjaarlijks rapport over de wereldeconomie zegt de OESO, een organisatie van 24 westerse in dustrielanden, dat het vertrouwen in de economie al sterk is aangetast door de schommelende wissel koersen. Daarom moeten vooral de grote industrielanden Amerika, Ja pan en West-Duitsland hun eerde re afspraken, gemaakt in Parijs, Washington en onlangs op de eco nomische top in Venetië, ook werkelijk gaan uitvoeren. Dat wil zeggen dat Amerika zijn begrotingstekort fors moet aan pakken en dat Japan en Duitsland de binnenlandse vraag moeten sti muleren. Alleen op die manier kunnen het enorme handelstekort van de Verenigde Staten en de gro te overschotten van Japan en de Bondsrepubliek Duitsland omlaag worden gebracht. Die factoren, de spanningen op handelsgebied en de voortdurende schuldencrisis "hebben geleid tot toenemende kans op een verslech terende situatie in de wereldecono mie". Op basis van het huidige be leid "is het vooruitzicht op activi teit onbevredigend," aldus het rap port. De tegenvallende economi sche groei ligt mede aan het feit dat het positieve effect van de olie- prijsdaling is tegengevallen. Vol gens de OESO draagt Amerika de grootste verantwoordelijkheid voor het herstel van de oneven wichtigheden. Toch stelt de OESO ook vast dat veel vereisten voor versnelling van de economische groei nog steeds aanwezig zijn. De inflatie is in de meeste landen onder controle, de financiële positie van het bedrijfs leven is in het algemeen goed, de rente is de afgelopen jaren flink omlaag gegaan, een aantal landen heeft de begroting gesaneerd en er zijn tekenen van meer flexibiliteit op de arbeidsmarkten. Op deze basis voorziet de organi satie voor alle 24 OESO-landen sa men een economische groei in 1987 van 2,25 procent tegen nog 2,75 procent in december. Ook volgend jaar zal de groei beperkt blijven tot 2,25 procent. Dat betekent dat er een duidelijke groeivertraging zal optreden na de 2,5 procent in het afgelopen jaar en de 3,0 procent in 1985. Nederland zal wat betreft de eco nomische groei en de werkloos heid voorlopig ongunstig blijven afsteken bij de meeste andere in dustrielanden. De OESO verwacht dat de economische groei in Ne derland zal afnemen van 1,9 pro cent in 1986 tot 1,5 procent dit jaar en één procent in 1988. Het gemid delde voor alle 24 bij de organisatie aangesloten industrielanden ligt zowel voor dit jaar als voor 1988 op 2,25 procent. De werkloosheid in ons land zal volgens de berekingswijze van de OESO-definitie, als percentage van de beroepsbevolking, iets afnemen van 13,3 procent in het afgelopen jaar tot 12,75 procent in 1987 en 1988. Daarmee blijft de werkloos heid ruim boven het gemiddelde van 8,25 procent voor het gehele OESO-gebied. Alleen in Spanje, Turkije en Ierland zal het werk loosheidspercentage de komende anderhalfjaar hoger zijn dan in Ne derland. Een punt waarop Nederland zon der meer goed scoort is de inflatie. Dit jaar zullen de consumenten prijzen volgens de OESO met 0,5 procent dalen en in 1988 zal er een bescheiden stijging zijn van 0,25 «procent. De ramingen van de ge middelde inflatie in de 24 OESO- landen bedragen 3,5 procent voor dit jaar en 3,75 procent voor 1988. De Arbeidsinspectie moet snel de bevoegdheid krijgen controles uit te voeren in woningen waar thuiswerk wordt verricht. De Tweede Kamer wil dat staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) spoe dig de wet in dit opzicht verandert. PvdA en WD vroegen hierom gis teren tijdens een debat over enkele wijzigingen in de Arbeidsomstan dighedenwet. Begroting De gezamenlijke begrotingscom missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft ingestemd met het budget voor het komende begrotingsjaar, dat op 1 oktober aanstaande be gint. De begroting laat een tekort zien van 134 miljard dollar. In het lopende begrotingsjaar zal er ver moedelijk een tekort van 171 mil jard dollar uit de bus komen. Indonesië Indonesië kan voor het begro tingsjaar 1987-1988 rekenen op on geveer 6,5 miljard gulden aan bui tenlandse steun, ruim 20 procent meer dan vorig jaar. Dat bleek gis teren na afloop van de conferentie van de Intergouvernementele Groep inzake Indonesië (IGGI) in Den Haag, waarin de hulp van 15 donorlanden en vier internationale organisaties wordt geregeld. Ne derland heeft zijn toegezegde steun verhoogd van 180 tot 232 mil joen gulden. Werkloosheid De werkloosheid in Groot-Brit- tannië is voor het eerst in vier jaar beneden de grens van de drie mil joen gekomen, zo blijkt uit officiële cijfers. De regering maakte giste ren bekend dat in de maand mei 2,98 miljoen mensen onvrijwillig zonder werk zaten tegen 3,10 mil joen in de maand ervoor. Het be treft een recorddaling van het aan tal werklozen in Groot-Brittannië in een maand. Joegoslavië De Europese Gemeenschap heeft Joegoslavië een lening van 550 miljoen ecu (bijna 1,3 miljard gulden) aangeboden voor autoweg en spoorlijnprojecten, zo heeft het officiële Joegoslavische persbu reau Tanjug gisteren bekendge maakt. Een overeenkomst daartoe is woensdagavond ondertekend in Brussel en moet nog worden gera tificeerd door de twaalf EG-landen en het Europese Parlement. Vendex Het Vendex-concern, dat de af gelopen jaren tal van bedrijven in binnen- en buitenland heeft opge slokt, is dit jaar minder gulzig. Vo rig jaar werd 395 miljoen besteed aan deelnemingen, waarvan 301 miljoen in het buitenland. Zo werd onder meer samen met een partner een keten van boekwinkels ge kocht in de Verenigde Staten en werd een tweede schoonmaakbe drijf aangekocht in Frankrijk. LUXEMBURG (AP) - De voorzit ter van de Europese Commissie, Jacques Delors, heeft gedreigd op te stappen na het opnieuw stuklo pen van het beraad over het land bouwprijzenpakket, tenzij de twaalf lidstaten met een extra bij drage aan de EG-kas een feitelijk bankroet afwenden. Volgens een ingewijde is de commissie van plan om onderdelen van het prij zenpakket eenzijdig ten uitvoer te brengen, na de vruchteloze onder handelingen van de EG-landbouw- ministers over de landbouwprijzen voor het huidige seizoen, die al op 1 april in werking hadden moeten treden. De problemen worden nu doorgeschoven naar de regerings leiders, die eind deze maand voor hun halfjaarlijkse beraad in Brus sel bijeenkomen. De EG dreigt in grote financiële problemen te komen. Als gevolg van tegenvallende landbouwuitga ven en inkomsten zal dit jaar op de EG-begroting een tekort ontstaan van 5 miljard ecu (bijna 12 miljard gulden). De lidstaten willen echter pas extra geld geven, als eerst diep er wordt gesneden in de landbou wuitgaven, die ruim tweederde van de Europese begroting vergen. Landbouwcommissaris Frans Andriessen liet weten dat hij een zijdig kostenbesparende maatrege len zal nemen, over de inhoud waarvan hij niets zei. Men houdt er rekening mee dat daarvan deel uit maken verlaging van de subsidie bedragen aan de boeren en uitstel van de betalingstermijnen, een voudig omdat de EG die niet meer uit eigen middelen kan betalen. Andriessen kondigde aan dat hij de maatregelen die in voorberei ding zijn de komende dagen aan de belanghebbenden bekend zal ma ken en dat het in de bedoeling ligt dat zij vóór 1 juli van kracht wor den. Naar zijn oordeel onder streept de nieuwe mislukking van de landbouwraad na maanden van onderhandeling de 'verlammende' ROTTERDAM (GPD) - Een miljarden-opdracht uil Saoedi-Arabië voor de bouw van zes tot acht onderzeeboten is op komst. Bij de RDM denken ze nog steeds een grote kans te maken op die order van een slordige drie miljard gulden, die niet alleen om een serie zeer geavanceerde en van de Walrus afge leide kleinere duikboten gaat, maar ook om de bouw van een marinehaven. Zoiets als in Den Hel der, maar dan in Jeddah. De brand in augustus vorig jaar op de Walrus, waarvan het nog maar de vraag is of de oorzaak ooit bekend zal worden, heeft dat echter verhin derd. De tot Zeeleeuw omgedoopte Walrus, die mor gen te water gaat, kan pas eind 1988 voor 't eerst tonen waartoe ze in staat is. Het enige dat de RDM kan laten zien, is een geleende Walrus/Zeeleeuw van anderhalve meter lang. Eentje die wel van alles kan: duiken, snorkelen en desnoods van tien meter diepte torpedootjes afvuren. De mini-Walrus is een schaalmodel, precisiewerk van modelbouwer en eigenaar Ronald de Swart uit Mijdrecht, die kort geleden op verzoek van de RDM meereisde naar een defensie-beurs in Bangkok en daar de show stal. "Natuurlijk geven we zo'n de monstratie niet voor onze eigen lol", zegt RDM-di- recteur ir. Eijsker. Waarmee hij ook verwijst naar de interesse in de RDM-onderzeeërs van andere lan den dan alleen de Saoedi's en Canadezen, waarvan het bekend is. (foto gpd> UTRECHT - Aan de Ravens- wade in Utrecht ging deze brug gisteren op transport. Het ge vaarte is vannacht geplaats overdeA-12. (foto anp> Peru voldoet schulden voor afbouw kruiser DEN HAAG (ANP) - De ver bouwing van de Peruaanse kruiser Almirante Grau bij Am sterdam Naval Service (ANS) kan maandag weer worden her vat. De achterstallige 50 mil joen gulden is onderweg, zo heeft het ministerie van finan ciën gisteren meegedeeld. Eind mei werd het werk aan de kruiser in opdracht van mi nister Ruding van Financiën stilgelegd omdat Peru een gro te betalingsachterstand had. Dat land had in 1985 twee ter mijnen van in totaal 8 miljoen gulden betaald, maar daarna de betalingstermijnen laten ver strijken. Nederland, dat garant staat voor de 360 miljoen gul den die de verbouwing in totaal kost, liet Peru in mei weten dat eerst de verstreken termijnen moesten worden ingelopen voordat het werk aan de krui ser kon worden hervat. PARIJS (DPA/ANP) - De 22 lan den van de Europese Commissie voor de Burgerluchtvaart zijn het eens geworden over een versoepe ling van de voorschriften voor goedkope vliegtickets en de verde ling van het vliegverkeer tussen twee landen. Dit is gisteren be kendgemaakt na afloop van een bijeenkomst van de commissie in Parijs. Er worden 'lage-prijszones' inge voerd, waarvoor de tarieven 65 tot 90 procent van de prijs van een tic ket in de economy-klasse mogen bedragen. Bovendien komen er 'superlage-prijszones' waar de ta rieven tussen 45 en 65 procent van de normale prijs liggen. De regelin gen voor het verkrijgen van toe stemming voor nog lagere tarieven worden vereenvoudigd. Verder kunnen luchtvaartmaatschappijen zonder overleg met hun concurren ten goedkeuring van speciale tarie- 'ven aanvragen bij hun overheden. De 22 landen hebben ook beslo ten tot een versoepeling van de re gels voor verdeling van het lucht verkeer tussen twee landen. Nu krijgen de betrokken staatsmaat- schappijen elk 50 procent, maar in de toekomst is een marge van 45 tot 55 procent mogelijk. Woordvoerder Wellhuner van de KLM verklaarde gisteren in een reactie dat zijn maatschappij in het algemeen voorstander is van libe ralisering op het terrein van tarie ven en verdeling van het verkeer, mits dat gebeurt op basis van we derkerigheid. Hij vond de uit komst van het overleg in Parijs op zichzelf dan ook een positief gege ven, maar stelde wel vast dat moet worden afgewacht hoe een en an der wordt uitgewerkt. Wellhuner wees erop dat er nu al veel goedkope tarieven in Europa zijn, maar doorgaans op grond van onderlinge, tweezijdige afspraken. Waarnaar nu wordt gestreefd is dat maatschappijen op eigen initiatief met lage tarieven kunnen komen in het kader van een algemene re geling. Wat betreft de in Parijs overeengekomen versoepeling bij de verdeling van het vliegverkeer, zei Wellhuner dat die voor de KLM wel wat ruimer mag zijn dan een verhouding 45-55 procent. Daarbij denkt hij vooral aan de gevallen waarin maatschappijen worden ge remd in hun mogelijkheden voor vluchten naar landen die zelf niet actief zijn op luchtvaartgebied.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7