Noodmaatregelen op komst inZuid-Korea VS laten neutraliteit in Golfconflict varen Pak slaag voor politie Unicef-directeur wist van kinderpornozaak Indiase premier lijdt pijnlijke nederlaag Nog één Britse diplomaat in Iran l-riHiflTVl-—HI PAGINA 5 SEOEL (Rtr/AP/UPI/AFP) - De Zuidkoreaanse regering zal noodmaatregelen nemen als de golf van protesten aanhoudt. Dat heeft de staatsradio in Zuid-Korea gemeld. Over de aard van de noodmaatregelen werd niets gezegd. BRUSSEL (DPA/AFP/Rtr) - De politie van Brussel heeft gisteren de directeur van de Belgische afde ling van Unicef, het kinderhulp fonds van de Verenigde Naties, gearresteerd. De man zou kinderen hebben aangezet tot het plegen van ontucht. In februari van dit jaar deed de politie een inval in het kantoor van de Belgische Unicef-afdeling, na een tip dat een 45-jarige schoonma ker die in dienst was van het fonds, in de kelder van het gebouw sek suele handelingen pleegde met kinderen van 12 tot 16 jaar, waar van foto's werden gemaakt die on der meer in Nederland werden ver kocht. De politie arresteerde negen mensen, onder wie de ouders van de kinderen, een arts en een verta ler van de gerechtelijke politie van Brussel. Volgens de officier van justitie van Brussel heeft de 63-jarige di recteur van de activiteiten van de schoonmaker afgeweten, maar heeft hij de man tot nu toe gedekt en bewijzen verdonkeremaand. De overige medewerkers van het Brusselse Unicef-bureau konden gisteren hun oren niet geloven. „Je vraagt je af wie je tegenwoordig nog vertrouwen kunt", zei één van hen. In maart van dit jaar, toen in verband met de zaak ook in Delft een man werd gearresteerd, ver klaarde een woordvoerder van het Brusselse Unjcef-kantoor nog dat de organisatie helemaal niets met de porno-activiteiten van de schoonmaker te maken had. In de woning van de Delftenaar werden allerlei bezwarende pornografi sche foto's van kinderen in beslag genomen en de man bekende later i zijn woning ontucht te hebben 1 met mindeijarige kinde- De hele zaak kwam aan het rol len toen de politie begin dit jaar een inval deed in een „centrum voor onderzoek en informatie be treffende jeugdseksualiteit" (CRIES) in Elsene, waarover men klachten had ontvangen. Er zou den volwassenen komen om on tucht met kinderen te plegen. Na de inval bleek het centrum een al jarenlang opererende organisatie voor kinderprostitutie te zijn, met 400 Belgische en buitenlandse klanten die na betaling van een waarborg ook een uitgebreide cata logus toegestuurd kregen waarin ze een slachtoffer konden uitkie zen. De misbruikte kinderen va rieerden in leeftijd van 5 tot 16 jaar. Officieel had het centrum als doel stelling hulp te verlenen aan pedo fielen die met hun seksuele geaard heid tobden. De waarschuwing kwam na een bijeenkomst van ministers en hoge veiligheidsfunctionarissen in Seoel. De aanhoudende onrust van de afgelopen negen dagen heeft het land op een punt gebracht waar de nationale veiligheid in gevaar is, aldus de radio. Een officiële verkla ring van de regering over de onrust wordt snel verwacht. In Zuid-Korea kwam het giste ren opnieuw tot straatgevechten tussen politie en demonstranten, die ageren tegen het bewind van president Chun Doo-hwan. De on rust. ontstond toen de president be sloot besprekingen over grondwe thervorming af te breken en zijn ei gen opvolger alvast te benoemen. Volgens de autoriteiten braken gisteren in Seoel massale gevech ten uit tussen de politie en in totaal 28.000 studenten van 25 universi teiten, die de nodige steun kregen van omstanders. Een menigte van 10.000 studenten verzamelde zich bij de Myongdong-kathedraal waar een protestbijeenkomst van vrou- Amerikaanse journalist in Beiroet ontvoerd BEIROET (Rtr/DPA/UPI/AP) - In een zuidelijke wijk van Beiroet zijn woensdag een Amerikaanse jour nalist en de zoon van de Libanese minister van defensie ontvoerd. Dit heeft een hoge functionaris van het Libanese ministerie van infor matie gisteren meegedeeld. Tot nog toe heeft niemand zich verant woordelijk gesteld voor de ontvoe ring. Volgens ooggetuigen werden de 36-jarige Charles Glass en Ali Os- seiran, de zoon van de Libanese minister van defensie, woensdag middag door gewapende mannen ontvoerd toen zij op weg waren naar de zuidelijke havenstad Si- don. Het christelijke radiostation „De stem van vrij Libanon" meld de dat de twee vlakbij een Syrische controlepost aan de zuidrand van West-Beiroet werden ontvoerd. Deze wijk is het belangrijkste bol werk van pro-Iraanse sji'itische fundamentalisten Libanese veiligheidsfunctiona rissen zijn Van mening dat Glass mogelijk is ontvoerd om te voorko men dat hij als getuige zal optre den in de rechtszaak tegen Mo hammed Ali Hamadi, een Libanees die in de Bondsrepubliek gevan gen zit op verdenking van mede plichtigheid aan de kaping van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA in 1985. Ook regeringswoordvoerder Jürgen Findeisen weigerde dit. Glass is de tiende Amerikaan die in Libanon is ontvoerd. Daarnaast worden nog vijftien andere buiten landers vermist. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei in een reactie er van uit te gaan dat Glas door terro risten is ontvoerd, maar dat niet zal worden toegegeven aan chantage. GEACHTE AFGEVAARDIGDE ROME - Pornoster Ilona Staller, door iedereen aangeduid als geachte afgevaardigde' na haar winst van een zetel in de Italiaanse Tweede Kamer voor de Radicale Partij, heeft gisteren voor een cha os gezorgd op het Navonaplein in Rome waar ze met ontblote borsten enkele malen rond de fontein van Neptunus paradeerde. De show liep behoorlijk uit de hand toen zo'n honderd personen haar voorbeeld volgden en in de le gefontein stapten. Volgeyis de poli tie, die de 'feestvierders' van het plein joeg, zijn flinke vernielingen aangericht aan de beeldengroep in het midden van de fontein. Gisteravond ging Ilona Staller naar de kantoren van de buiten landse pers waar zij haar ty pevaardigheden demonstreerde. (Foto ANP) SINGAPORE (GPD/Rtr/UPI) - De oppositie in India heeft opge roepen tot het houden van algeme ne verkiezingen na de verplette rende nederlaag van de Congres- partij van premier Rajiv Gandhi in de staat Haryana, waar de rege ringspartij de onbetwiste macht had. De Congres-partij heeft, volgens de laatste telling, maar twee zetels van de in totaal 87 zetels kunnen winnen in het nieuwe parlement van Haryana, terwijl de Volkspartij en de Indiase Volkspartij samen 44 zetels in de wacht sleepten. De verkiezingen in dit hindi sprekend traditionele bolwerk van de Congres-partij werden gezien als een cruciale test voor Rajiv Gandhi's populariteit, na een reeks van verkiezingstegenslagen in de afgelopen maanden. De 72-jarige Devi Lal,de leider van de Volkspartij, sprak van een „verpletterende nederlaag" van de Congres-partij en een „ongekende overwinning van het volk". Vol gens Lal toont de uitslag in Harya na de noodzaak voor algemene ver kiezingen aan. De secretaris-generaal van de Congres-I-partij, Nawal Sjarma, er kende de nederlaag die verregaan de gevolgen kan hebben voor Gandhi's eigen politieke toekomst. Hij kon alleen bogen op een klein succes bij de deelstaatverkiezin gen in Jammoe en Kasjmir in maart. Sjarad Yadav van de Volkspartij zei dat de nederlaag van de Con gres-I-partij het begin van het ein de van de partij is in het noorden van India. Volgens hem is het ima ge van Gandhi als stemmentrekker en als „schone" en capabele politi cus beschadigd. Hij doelde hiermee op de proble men die Gandhi doormaakt: hij staat op gespannen voet met presi dent Zail Singh en liep schade op door aanhoudende geruchten over steekpenningen rond de aanschaf van Zweedse wapens. Een andere tegenslag is dat hij geen oplossing heeft gevonden voor het politieke geweld in het aan Haryana gren zende Punjab, waar extremistische sikhs een eigen staat eisen. Maar ondanks deze tegenslagen en politieke problemen lijkt de po sitie van Rajiv als leider van de Congres-partij nog onbetwist. De leiding van de partij, hoewel enke len daarin overhoop liggen met Ra jiv Gandhi, verklaarde terstond na het bekend worden van de resulta ten in Haryana, dat de nederlaag onderdeel is van het politieke spel. En dat zij geen reden ziet voor Gandhi om op te stappen. Politieke waarnemers menen dat de regerende partij geen ander al ternatief heeft en een discussie over het leiderschap mijdt uit vrees dat deze de eenheid van de partij verloren zal schaden. Hongerstaking JOHANNESBURG (Rtr) - In de Zuidafrikaanse Modderbee-gevan- genis ten oosten van Johannes burg zijn gisteren 45 gevangenen in hongerstaking gegaan. Zij zeg gen dat ze ten onrechte worden vastgehouden terwijl duizenden andere gedetineerden zijn vrijgela ten. Dit hebben familieleden mee gedeeld. De hongerstakers die vanaf dins dag voedsel weigeren, hebben een verklaring getekend waarin zij vra gen om onmiddellijke vrijlating. wen aan de gang was tegen het ge bruik van traangas door de politie. En ook nu weer greep de 20.000 man sterke politiemacht naar dit middel om de demonstranten te verspreiden. De demonstranten bij de kathe draal in het centrum van Seoel bra ken de straat open en wierpen bar ricaden op. Op een gegeven mo ment overmeesterde een groep stu denten 100 agenten die hun hel men en gasmaskers moesten af staan, die in vlammen opgingen, waarna de agenten een ongenadig pak slaag kregen. Een groep van 2.000 betogers bezette enkele uren het terrein rond de kathedraal, die pas nog vijf dagen lang door anti- regeringsbetogers was bezet. In de zuidelijke havenstad Pusan demonstreerden ca. 80.000 men sen. In een katholiek centrum in de stad hebben zich sinds dinsdag ca. 300 mensen verschanst die daar volgens inwoners hun toevlucht zochten nadat de politie zeker 50 studenten had afgetuigd. De poli tie heeft het gebduw afgegrendeld. Het vlakbij gelegen Amerikaanse consulaat heeft extra politiebe scherming gekregen. Het geweld houdt het land in zijn greep sinds de regerende Demo cratische Gerechtigheidspartij (DGP) ex-generaal Roh Tae-woo aanwees als kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen van decem ber. Omdat de DGP de dienst uit maakt in het kiescollege dat de president aanwijst, en de oppositie heeft aangekondigd de verkiezin gen te boycotten, staat het vast dat de ex-generaal wordt gekozen. De oppositie eist rechtstreekse verkiezingen, maar de besprekin gen over de daarvoor noodzakelij ke wijziging van de grondwet zijn in april door de president opge schort. Er zijn aanwijzigingen dat de regering, onder druk van het toenemende protest, de oppositie tegemoet wil komen en de onder handelingen wil heropenen. Vol gens een DGP-woordvoerder is Roh bereid tot een gesprek met op positieleider Kim Young-sam om de huidige politieke impasse te doorbreken. Hij zei dat de partijlei ding overweegt een nationaal refe rendum te houden over Chuns be sluit. Ook suggereerde hij onder handelingen met de oppositie over de duur van de ambtstermijn van de volgende president. Mei de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) gaai u mei een gerusi han op reis. Wani mochi er onverhoopt ieis misgaan, dan kunt u altijd rekenen op juridische hulp, autohulp, medische hulp en nog meer hulp. De IRK geeft u direct al bij de start een belangrijke zekerheid mee: mocht u onderweg in het buitenland in de problemen raken, dan staat u er met de IRK nooit alleen voor. Met 7 steun punten in het buitenland (met Nederlands sprekend personeel) zorgt de ANWB-Alarmcentrale voor hulp als dat nodig mocht zijn, dag en nacht, het hele jaar door! Haal uw IRK bi| de ANWB. de Rabobank of de Grenswissel kantoren of bel 070-141420. IRK: alle hulp in één vertrouwde SEOEL - De oproerpolitie in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel slaat op de vlucht vu or betogers die gisteren weer massaal de straat opgingen. De situatie voor het Zuidkoreaanse regime verslechtert met de dag, temeer daar de demonstraties voor democratie door steeds meer bevolkingsgroepen worden ondersteund. (foto anpj LONDEN (AFP/Rtr/AP) - Groot- Brittannië heeft besloten dat het slechts één diplomatieke vertegen woordiger in Teheran zal handha ven. Het accepteert eveneens niet meer dan één Iraanse diplomaat in Londen. De overige Iraanse diplo maten moeten het land verlaten. Dat heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Het ministerie onderstreepte dat het „besluit geen verbreking van de diplomatieke betrekkingen in houdt". Londen wil de deur naar Iran niet helemaal dichtslaan en het blijft bereid tot een construc tieve dialoog met de autoriteiten van dat land. De Britse diplomaat die in Iran achterblijft zal „alleen op het huis passen", aldus het mi nisterie. Eerder maakte het Iraanse nieuwsagentschap IRNA bekend dat binnen twee weken 15 van de 16 Iraanse diplomaten die nog in Londen verblijven, zullen worden teruggetrokken. Een belangrijke reden voor het besluit vormen de Britten die in het Midden-Oosten worden ver mist of diegenen die vermoedelijk zonder vorm van proces gevangen worden gehouden in Iran. Tot de vermisten behoort Terry Waite, de Anglicaanse gezant, die op 20 ja nuari in Beiroet verdween bij een poging om Amerikaanse gegijzel den in Libanon vrij te pleiten. De Britse maatregel vormt de cli max van een diplomatiek conflict dat drie weken geleden uitbrak naar aanleiding van de arrestatie op 9 mei van de Iraanse vice-con sul in Manchester op verdenking van winkeldiefstal. Drie weken la ter werd de tweede man van de Britse ambassade in Teheran, Ed ward Chaplin, ontvoerd door revo lutionaire gardisten. Zij lieten hem na 24 uur weer gaan na hem eerst te hebben afgeranseld. De Britse regering eiste een verklaring en ex cuses. Toen die uitbleven gelastte zij Teheran het aantal Iraanse di plomaten in Groot-Brittannië van 18 tot 16 terug te brengen, met een reeks uitwijzingen over en weer tot gevolg. Buitenland kort Beschieting Een bus met Oostenrijkse toeris ten, die voor een vakantie op Malta waren aangekomen en van het vliegveld werden overgebracht naar een hotel, is woensdagavond door een onbekende met een mi trailleur onder vuur genomen. Vijf inzittenden van de bus raakten licht gewond, terwijl drie anderen met schotwonden aan hun armen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Er is niets bekend over de dader of het motief. Brand Een grote bosbrand in Zuid- Frankrijk heeft in de omgeving van Le Lavandou duizend hectare bos in de as gelegd. De enorme brand, de eerste dit jaar in Frank rijk, brak woensdag uit en werd door een ongekend sterke wind aangewakkerd. Een aantal auto's en enige huizen moesten het ook ontgelden. De inwoners yan een dorp werden geëvacueerd. Ongeluk Bij een verkeersongeval bij de Commetewane-kreek in Suriname zijn negen militairen van het natio nale leger om het leven gekomen. De pantserwagen waarin zij reden, de laatste van een konvooi van vier dat op weg was naar Moengo, vloog uit de bocht en belandde in het water. Volgens ooggetuigen had de chauffeur veel te hard gere den en waarschuwingsborden ge negeerd. Eén militair werd uit de wagen geslingerd en overleefde het ongeval. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Reagan liet er in zijn jongste tv-rede geen enkel mis verstand over bestaan: Amerika gaat in de Perzische Golf tankers uit Koeweit beschermen, en zal dus zijn militaire aanwezigheid in het gebied opvoeren. Waarom wil de Amerikaanse re gering zich in dat mijnenveld bege ven? Omdat de Russen anders hun invloed in de regio zullen uitbrei den, is het eerste argument. Om de voor het Westen vitale oliestroom tegen Iraanse agressie te bescher men, het tweede. door Henk Dam Dat laatste argument doet vreemd aan. Het was tenslotte Irak dat in 1984 begon met het aanval len van olietankers in de Golf in een poging Iran economisch te wurgen. Van alle aanvallen op tan kers sindsdien is meer dan twee derde door Irak uitgevoerd. En Iran heeft weliswaar vaak ge dreigd de nauwe Straat van Hor- moez af te sluiten, maar heeft dat nooit gedaan. Er zijn wel schepen tegengehouden, maar dat was dan steeds om te kijken of die wapens voor Irak aan boord hadden.'Kort om: met de Iraanse agressie in de Golf is het tot dusver wel meege vallen. Het was bovendien een Iraakse straaljaéer die op 17 mei het Amerikaanse fregat de Stark aanviel, een ramp waarbij 37 mari- het leven verloren. Ironisch genoeg wordt Irak voor die aanval nu 'beloond' door de op voering van de Amerikaanse mili taire aanwezigheid in de Golf. Want de Amerikaanse marinesche pen zijn er primair om elf tankers uit Koeweit te beschermen, en Koeweit staat in de oorlog tussen Iran en Irak aan de kant van Irak. Wat de bescherming van de tan kers betekent - oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger wees daar in het weekeinde op - is dat de VS hun politiek van neutraliteit in de oorlog Iran-Irak aan het loslaten zijn, en duidelijker aan de kant van Irak gaan staan. Voor die wijziging zijn ook wel gronden aan te voeren. Irak is in de oorlog met Iran de zwakste partij. Amerika - en trouwens ook alle Golf-staten - hebben er geen enkel belang bij dat het radicale Iran uit eindelijk de nu al bijna zeven jaar zich voortslepende oorlog wint, en al z'n energie kan gebruiken om de Islamitische revolutie verder te ex porteren. Daar komt bij dat de Amerikaan se regering sinds het losbreken van de Iran-affaire bij de Arabische landen wel wat goed te maken heeft. Amerika is erbij gebaat het vertrouwen van die landen te her winnen; sabelgekletter is de onver mijdelijke manier waarop. Bij al die overwegingen komt dan nog de oude vrees dat de Sow- jet-Unie - als altijd op zoek naar ijs vrije havens en zich als altijd be wust van het strategische belang voor het Westen van het olierijke Golfgebied - zich met de zaken gaat bemoeien. In dat verband alle Jeane Kirkpatrick. (foto epa) eer aan Koeweit. Dat kleine land was zo handig om aan de Sowjet- Unie drie van zijn tankers ter be scherming aan te bieden. De Sow- jets zeiden ,ja", en de Verenigde Staten konden niet anders doen dan schielijk ook Koeweitse olie tankers te gaan beschermen. Bondgenoten Doet Amerika daar nu verstan dig aan? De bondgenoten hebben in ieder geval duidelijk gemaakt te vinden van niet. Want ondanks alle diplomatieke druk hebben de NA- VÖ-partners, Frankrijk en Japan beleefd de boot afgehouden, en hooguit sympathie maar geen en kele daadwerkelijke hulp toege zegd. En in het Congres klinken de kri tische geluiden steeds harder. Met name de Democraten, die het in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat voor het zeggen hebben, voelen er niets voor om in de gis tende Golf Amerikaanse levens op het spel te zetten. En het verzet komt niet alleen van de oppositie. De Republikein Kissinger acht Amerikaanse aan wezigheid in de Golf onverstandig. En al helemaal tekenend is dat de voormalige Amerikaanse ambassa deur bij de VN, Jeane Kirkpatrick, ook tegen is. Kirkpatrick, anders altijd een echte havik, schreef onlangs be zorgd te zijn over het „in gevaar brengen van Amerikaanse macht en levens. Onze bondgenoten en vrienden zijn veel meer dan wij af hankelijk van Golf-olie, maar vin den niet dat vergrote militaire aan wezigheid nodig of wenselijk is". Maar de regering-Reagan heeft de machine in werking gezet. Eind deze maand zullen elf Koeweitse tankers (de helft van de tanker- vloot van het land) onder Ameri kaanse vlag varen, en Amerika met z'n bescherming gaan beginnen. Afgelopen dinsdag bracht het Pentagon een rapport uit waarin details staan over de manier waar op de regering zich die bescher ming voorstelt. Eén van de in het rapport gemaakte inschattingen treft het oog. Er staat dat, omdat de Ameri kaanse marineschepen de op dracht krijgen te schieten zodra ze denken te worden aangevallen, Iran vermoedelijk wel zal vermij den om onder Amerikaanse vlag varende schepen, inclusief de tan kers, te attaqueren. Raketten Maar de bange vraag die naden kend Amerika zich stelt is: en als dat nu eens wél gebeurt? Als Iran wel een van z'n Silkworm-raketten afvuurt op een van de grote, logge en dus moeilijk verdedigbare Koe weitse tankers-met-Amerikaanse- vlag? Want dan ontstaan er echt grote, grote problemen. Amerika is in dat geval wel gedwongen mili taire represaille-maatregelen te ne- n, al het 1 i ge loofwaardigheid in de Arabische wereld en trouwens ook elders niet te verliezen. Die represailles zullen niet van een al te kleine omvang kunnen zijn. Iran, dat tenslotte zonder pijn z'n jongens van 12 jaar met duizen den tegelijk op de Iraakse stellin gen heeft laten stuklopen, zou dan alleen maar tot wraak worden ge stimuleerd. Een Amerikaanse tegenaanval zou dus een flinke omvang moeten hebben wil er enig afschrikwek kend effect van uitgaan. In dat ver band moet gedacht worden aan bij voorbeeld het uitschakelen van de Iraanse marine, of een forse aanval op Iraanse olie-installaties. Wat daarvan de gevolgen zijn, daar kan men slechts naar gissen. Zeker is, dat dan in ieder geval de rol van de Sowjet-Unie van belang gaat worden. Zou Iran in dat geval de Sowjets, hoe gehaat verder ook, om hulp gaan vragen? Kan Mos kou Amerikaanse controle over Iran eigenlijk wel toestaan? Behalve dit soort meer apocalyp tische overwegingen heeft de Ame rikaanse regering nog een directer probleem aan het hoofd. Het afge lopen weekeinde stond in hetzelf de Libanese weekblad dat vorig jaar de Iran-affaire onthulde, dat de in Libanon gegijzelde Amerika nen naar Iran zijn overgebracht. De hardste, meest anti-Ameri kaanse stroming in Iran wil dat die gegijzelden terechtstaan, aldus het weekblad. Als dit waar is, dan heeft Iran een wapen in handen dat meer effect heeft dan tien Sil kworm-raketten. Oud-president Jimmy Carter kan daarvan mee praten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5