Student krijgt tijd voor terugbetaling 'Wildgroei' op gebied particuliere politie XzKOfWmOR! V n d 'Verkeerde bed': staat moet betalen Deetman komt Kamer tegemoet FNV: gezondheidszorg is straks onbereikbaar IENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Studenten die in de maanden oktober 1986 tot en met april van dit jaar een te hoog voorschot hebben ontvangen op hun studiebeurs worden vanaf 1 juli niet langer met 203 gulden op hun maandelijkse beurs gekort, maar met maximaal 76 gulden en 44 cent. Minister Deetman van onderwijs heeft dat gisteren toegezegd in de Tweede Kamer. Het gaat om een bedrag van in totaal 230 miljoen gulden. Het moet mogelijk zijn het bedrag grotendeels dit studiejaar te innnen, zo verwacht Deetman. Andere concessies die de minis ter deed in het debat over de pro blemen bij de uitvoering van het nieuwe studiefinancieringsstelsel zijn: In Enschede ontucht met 15 kinderen ENSCHEDE (ANP) - Uit onder zoek van de politie in Enschede is tot nu toe gebleken dat vijftien kin deren in de leeftijd van drie tot ne gen jaar het slachtoffer zijn gewor den van ontuchtelijke handelingen door een 22-jarige man uit Ensche de. Dit heeft een woordvoerder van de politie gisteren bekend ge maakt. De politie sluit niet uit dat nog meer gevallen van aanranding of verkrachting aan het licht ko- De periode, waarin de ontucht is gepleegd, is één tot anderhalf jaar. „Maar dat kan ook langer zijn. We hebben te maken met kleine kin deren. Die kunnen zich bij voor beeld moeilijk herinneren in welke maand ze lastig zijn gevallen," al- dus de politie. Deskundigen noem den het begrijpelijk dat ouders en medici psychische en lichamelijke klachten van de kinderen niet in verband brachten met zedenmis drijven. - de minister gaat welwillend bekij ken of met ingang van het studie jaar 1988-1989 het collegegeld ge spreid kan worden geïnd door een maandelijkse korting op de basis beurs; - studenten van gescheiden ou ders waarvan de vader (nog) niet is opgespoord, waardoor de ouderbij drage in de studiekosten uitblijft, krijgen in ieder geval in juli een voorschot uit Groningen. Als er studenten zijn waarvan ook daarna de vader nog niet is getraceerd zal de minister bekijken of er een blij vende regeling moet komen; - binnen twee maanden zal de ad ministratieve achterstand bij de Dienst Studiefinanciering in Gro ningen zijn weggewerkt, op zeer ingewikkelde gevallen na. Er lig gen nog 30.000 tot 40.000 niet ver werkte brieven. De minister weigerde in te gaan op andere verlangens van de Ka mer, zoals: - de wens van de WD om de te hoge voorschotten pas te innnen na afloop van de studie door het bedrag bij te schrijven bij de stu dieschuld; - het Kamerbrede verlangen om al met ingang van het komend stu diejaar het collegeld gespreid te in nen in plaats van in één keer; - het verzoek van de PvdA om studenten die bezwaar aantekenen tegen een hun inziens te lage stu diebeurs het gevraagde bedrag toe te kennen totdat er over hun be roep een beslissing is genomen: - de door GPV en SGP gevraagde verhoging van de kinderbijslag voor gezinnen met studerende kin deren die er in het nieuwe stu diestelsel in kinderbijslag op achteruit zijn gegaan. Het ziet er naar uit dat de Kamer met deze gedeeltelijke tegemoet koming van de minister wel kan le ven. Korthals (WD) signaleerde dat Vermeend (PvdA) het debat was ingegaan als een blazende ka ter, maar er als een spinnende poes uitkwam. Vermeend heeft een aan tal van de moties die hij indiende al weer ingetrokken. De stemming over ingediende moties, voor zover gehandhaafd, is geagendeerd voor komende week dinsdag. Lansink (CDA) en Kort hals (WD) verweten Vermeend (PvdA) dat hij de publiciteit had gezocht met alarmerende verhalen, terwijl hij het debat met de minis ter had moeten afwachten. De minister gaf gisteren een ra ming van de werkelijke kosten van de nieuwe studiefinancieringsre geling. Er was 3,2 miljard aan stu diebeurzen begroot. Met veel sla gen om de arm worden de uitgaven nu geraamd op 3,1 miljard gulden. Voor de basisbeurzen zal 270 mil joen meer worden uitgegeven dan begroot. Aanvullende beurzen en rentedragende leningen vergen elk 140 miljoen minder. Er zijn meer studenten ingeschreven dan was geraamd, maar dat beeld kan in de loop van het jaar nog veranderen. Studenten lieten gisteren, uit ongenoegen over de problemen rond het studiegeld, een regen van nep-giroafschrijvingen met grote tekorten neerdwarrelen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. (foto Anefo) DEN HAAG (ANP) - De milieu organisatie Nederland Gifvrij is niet te spreken over de wijze waarop de overheid uitvoering geeft aan de bodemsanering. Het tempo ligt te laag, te veel vervuil de grond wordt nog zondermeer gestort en de officieel gereinigde grond is dikwijls lang niet schoon, zo blijkt uit een onder zoek van de milieu-organisatie. De geconstateerde tekortko mingen staan in een rapport over grondreinigingstechnieken, dat Nederland Gifvrij gisteren in Den Haag overhandigde aan de Tweede-Kamerleden A. Esselink van het CDA en H. Veldhoen van de PvdA. Zij waren het met de milieu-organisatie eens dat het niet goed gaat met de bodemsa nering. Nederland Gifvrij deed giste ren verslag van een schrijnend voorbeeld van gebrek aan toe zicht op het beheer van afgegra ven, verontreinigde grond in Nieuwegein. De firma Mourik stortte in het toekomstige recrea- Sanering gifgrond zwaar onderschat tiegebied De Put van Weber een lading van 1.200 tot 1.500 kubie ke meter volgens het bedrijf ge reinigde gifgrond. Na een actie van door de stank van deze grond gealarmeerde buurtbewo ners kwam tenslotte uit dat de onderneming 'per ongeluk' een partij verontreinigde grond had gestort. Ook zal er volgens de milieu organisatie veel meer geld op ta fel moeten komen voor de bo demsanering. De huidige 165 miljoen gulden die de regering dit jaar voor dit doel heeft uitge trokken, is onvoldoende. Dit be drag zal volgens de milieu-orga nisatie verhoogd moeten worden tot minstens 200 miljoen. Neder land Gifvrij schat de totale kos ten van de bodemsanering op minstens 10 miljard gulden, ter wijl de regering denkt de opera tie met 3 miljard gulden te kun nen voltooien. Ook provinciebesturen menen dat er veel meer geld nodig voor de bodemsanering dan het rijk beschikbaar wil stellen. De Bra bantse gedeputeerde R. Wel- schen zei eerder deze week dat in Noord-Brabant nog ruim 750 ver vuilde gebieden in aanmerking komen voor sanering. „Om al die gebieden binnen tien jaar te kun nen schoonmaken is per jaar 30 miljoen gulden nodig. Het rijk stelt echter niet meer beschik baar dan 9 miljoen gulden", al dus Welschen. Hij is van plan dit probleem sa men met zijn collega's van de an dere procincies aan te kaarten bij minister Nijpels. Volgens Wel schen komen door het trage tem po van saneren vooral stadsver nieuwingsprojecten in de grote steden in gevaar. „Als je in bin nensteden gaat bouwen kun je er van uitgaan dat de grond in vrij wel alle gevallen verontreinigd ROTTERDAM (ANP) - De voor stellen van het kabinet om tot 1990 in totaal 2,3 miljard gulden op de gezondheidszorg te bezuinigen, zullen de gezondheidszorg niet goedkoper maken. Het gaat veel eer om een verschuiving van de kosten naar de ziekenfondspatiën ten die „meer moeten gaan betalen voor minder kwaliteit", aldus FNV-voorzitter Pont gisteravond op een protestbijeenkomst van de FNV en aangesloten bonden in Rotterdam. In totaal zo'n 4000 FNV'ers lie pen gisteren te hoop tegen de plan nen in de gezondheidszorg. Het ka binet wil onder meer de tandart senhulp voor volwassenen uit het ziekenfondspakket halen. „Wie de aanvullende verzekering niet kan betalen, moet kiezen tussen een gat in zijn schoen of een gat in zijn kies. De methode van het trekken van een kies met een touwtje aan de deurknop zal weer een grote vlucht nemen", aldus Pont. Hij noemde de voorgestelde ei gen bijdrage van 25 gulden voor de verwijskaart naar de specialist als voorbeeld van een „financiële drempel, die de toegang tot de zorg straks verspert". Ondanks zulke verslechteringen en prijsverhogin gen moet van datzelfde kabinet op 1 juli de ziekenfondspremie om hoog (van 9,8 naar 10,4 procent - redactie). Minder waar voor meer geld", aldus Pont. De Tweede Ka mer bespreekt dinsdag de plannen van het kabinet. V olksverzekering Pont herhaalde het pleidooi van de FNV voor invoering van een volksverzekering „en geen gebrek kige basisverzekering", zoals de commissie-Dekker wil. „Een volksverzekering verdient die naam alleen als er een volledig pakket van voorzieningen in zit. als de premie daarvoor naar draag kracht wordt geheven en eigen bij dragen ontbreken", aldus Pont. De FNV zou het liefst in één klap tot de volksverzekering willen overgaan, maar „als daartegen toch te veel bezwaren leven, kun je ook stapsgewijs naar de volksverzeke ring toegroeien door de nu nog be perkte volksverzekering AWBZ uit te breiden met de dekking tegen kosten van ziekenhuisverpleging en specialistische hulp". De voorgestelde bezuiniging van 500 miljoen gulden op de kosten van geneesmiddelen heeft in be ginsel wel de zegen van de FNV. Ook de bezuiniging van 235 mil joen gulden op specialistische hulp vindt bij de vakcentrale een gewil lig oor. De FNV gaat veel verder dan het kabinet door te stellen dat alle specialisten in loondienst moe ten gaan werken. Daarnaast pleit de vakcentrale voor landelijke nor men (aantal verpleegdagen) voor standaardingrepen als een blinde darmoperatie. Andere besparingen zijn te vin den in versterking van de eerste lijn in de gezondheidszorg. Ook het afschaffen van de contracteer- plicht voor ziekenfondsen kan soe laas bieden. „Om scherper over prijs en kwaliteit te kunnen onder handelen, maar ook om het aantal hulpverleners en de omvang van hun produktie beter te kunnen be heersen, moet het ziekenfonds vrij zijn om al dan niet een contract te sluiten", aldus Pont. Rechter stelt bejaarde en Consumentenbond in gehjk Een acterende Pieter van Vollenhoven heeft gisteren in Drachten de eerste alcoholsimulator in Nederland in gebruikgesteld, door 'onder invloed' de eerste rit te maken. De simulator wordt ingezet door de Project groep Alcohol en Verkeer Smallingerland, die een jaar lang actie voert om de inwoners van deze gemeente te wijzen op het risico van alcohol in het verkeer. Het apparaat kan een autorit nabootsen van een bestuur der met vier a vijf borrels op. Van Vollenhoven, voor zitter van de Raad voor Verkeersveiligheid, pleitte niet alleen voor het harder aanpakken van de dronken bestuurdermaar ook van de schenker van alcohol. „Hiervoor zou een wetswijziging doorgevoerd moeten worden", aldus Van Vollenhoven. (foto anp» DEN HAAG (ANP) - Vadertje Staat moet opdraaien voor de extra kosten van een bejaarde, die langer dan nodig in het ziekenhuis moest bbjven omdat er geen plaats was in het verpleeghuis. Dat bepaalde rechtbankpresident mr. Wijnholt van de Haagse rechtbank gisteren in het kort geding dat door de Con sumentenbond en een cliënt van de bond tegen staatssecretaris Dees (volksgezondheid) was aan gespannen. De kosten van het 'verkeerde bed' - een gangbare term in de ge zondheidszorg - moeten door de awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten) vergoed worden, zo oordeelde Wijnholt. Dat is vooral voor particulier verzekerden van groot belang omdat een particulie re ziektekostenverzekeraar na een aantal weken de ligdagen in een ziekenhuisbed niet meer vergoedt als er geen medische indicatie meer is voor dat bed. Een bed in een verpleeghuis wordt vergoed door de awbz (een volksverzekering die wordt gefi nancierd uit de algemene belas- tingpot). Volgens mr. Wijnholt gaat het om kosten die normaliter dus wel door de awbz worden gedekt en ook al staat dat niet duidelijk in de wet, het wordt in ieder geval wel bedoeld, aldus mr. Wijnholt. Voor ziekenfondsverzekerden is er niets aan de hand want de ziekenfond sen vergoeden het verblijf in een ziekenhuisbed als er geen plaats is in een verpleeghuis wel. Een woordvoerder van de Con sumentenbond reageerde ver heugd op de uitspraak van mr. Wijnholt, ondanks het feit dat de eis van de bond dat Dees maatrege len moet treffen voor deze groep mensen, werd afgewezen. „Dat on ze eis werd afgewezen is niet zo erg. Met deze uitspraak in de hand kunnen andere particulier verze kerden ook een beroep doen op de staat. En nu het Dees geld gaat kos ten zullen ze wel snel met maatre gelen komen." Huisartsentarief Intussen heeft Dees besloten tot voorlopige vaststelling van een nieuw particulier huisartsentartief, op basis van het gegeven dat parti culiere patiënten minder vaak naar de dokter gaan dan tot nu toe werd aangenomen. Dees voert hiermee het vonnis uit dat de Haagse recht bankpresident mr. M. Wijnholt vier weken geleden wees in een kort ge ding dat de huisartsenvereniging LHV tegen hem had aangespan- onderstelling dat particulier verze kerden gemiddeld 3,5 keer per jaar naar hun huisarts gaan. Inmiddels is komen vast te staan dat dit 'ver richtingengetal' te hoog is en dat particuliere patiënten nog geen drie keer per jaar hun arts bezoe ken. Hierdoor halen veel huisartsen het door de overheid vastgestelde norminkomen niet. Het tarief moet dus omhoog, zo be paalde de rechter vorige maand. Dees stelt vast dat het tarief moet worden aangepast aan het nieuwe verrichtingengetal van 2,9. Vol gens de LHV zullen de particuliere tarieven dan omhoog gaan naar 28 a 30 gulden. De apotneicersorganisatie KNMP heeft het kort geding dat ze tegen de staat had aangespannen om de invoering van een nieuw ta- rievensysteem te verijdelen, verlo ren. De regering heeft over haar plannen voldoende overleg ge- voerd'en ze ook behoorlijk gemoti veerd, terwijl de financiële gevol gen voor de apothekers worden verzacht door een geleidelijke in voering. Er is dus geen sprake van onbehoorlijk bestuur, zo heeft de president van de Haagse recht bank, mr. M. Wijnholt, gisteren uit gesproken. de plannen van Dees komen er op neer dat de apotheker zijn vaste abonnementsvergoeding per zie kenfondspatiënt kwijt raakt. Daar voor in de plaats komt een vergoe ding per afgeleverd geneesmiddel, die voor ziekenfonds- en particu liere verzekerden gelijk moet zijn. Verder vervalt in het tarief de zoge naamde 'risicotoeslag' en worden van de medicijnen alleen de werkelijk betaalde prijzen ver goed. Nu kunnen apothekers kor tingen en bonussen nog in eigen zak steken. De maatregelen zullen de apothekers per jaar zo'n 170.000 gulden kosten, zo heeft de KNMP berekend. ADVERTENTIE Piet Kerkhof zegt: DEN HAAG - Ons land telt naast de gewone rijks- en gemeentepoli tie meer dan 9000 ambtenaren die bevoegd zijn om strafbare feiten op te sporen. Die 'derde politiemacht' bestaat uit mensen werkzaam bij bijvoorbeeld de spoorwegpolitie, luchthavenpolitie, FIOD, GAK, ge meentelijke sociale diensten en bij diverse afdelingen van de ministe ries. Zij kunnen bij de afdeling op sporing van het ministerie van jus titie een aanvraag doen naar een door Jos Heymans opsporingsbevoegdheid binnen hun werkgroep. Als de opsporings bevoegdheid wordt toegewezen aan de dan onbezoldigde politie ambtenaar, krijgen zij de mogelijk heid om procesverbalen op te ma ken. Er is geen opsporingsbe voegdheid te krijgen op crimineel gebied. De onbezoldigd politie ambtenaar valt onder verantwoor delijkheid van gemeente- of rijks politie, maar deze organisaties heb ben vaak geen weet van hun werk zaamheden. De omvang van het korps onbe zoldigde politieambtenaren baart vooral de rijkspolitie zorgen. Vol gens woordvoerder Anne Geelof zijn ingrijpende maatregelen no dig. „Er is sprake van een ware wildgroei. Steeds komen er meer onbezoldigde ambtenaren bij. Tientallen per jaar en vooral op het sociale gebied. Het wordt steeds moeilijker om daarop toezicht te houden. Als mensen van baan ver anderen, wordt dat niet altijd aan ons doorgegeven. De opsporings bevoegdheid wordt dan ten on rechte behouden. Zo komen er al leen maar meer mensen bij en gaat er nooit iemand weg". Voor de ge meentepolitie geldt dat in mindere mate, omdat de onbezoldigde amb tenaar binnen een beperkter ge bied werkzaam is. Onlangs verrichtte het district -Den Haag van de rijkspolitie een onderzoek naar het doen en laten van deze derde politiemacht. Dat gebeurde na kritiek van groeps commandanten, die geen enkel zicht hadden op het werk van deze mensen. „We zijn verantwoorde lijk, maar we weten niet waar die politiemannen zitten, wat ze doen en waar ze hun processen-verbaal laten", luidden de klachten. De uit komst van het onderzoek bevestig de de vermoedens. Van de 481 on bezoldigde ambtenaren in het dis trict Den Haag bleken 39 mensen te zijn verhuisd of de dienst te heb ben verlaten. Volgens woordvoer der Geelof zijn die cijfers represen tatief voor het hele land. zoldigde ambtenaren korps rijks politie'. De secretaris H. Manten over de uitslag van het onderzoek: „De mensen die ontslag hadden genomen, waren gemiddeld al één jaar uit de dienst. Er was zelfs ie mand bij die tien jaar geleden was gestopt met werken. Niettemin hadden al deze mensen hun opspo ringsbevoegdheid nog in hun be zit". Manten wijdt dat aan een cha otische administratie, maar gelooft niet dat er van opzet of misbruik sprake is. „Men vergat gewoon door te geven dat men de dienst had verlaten". Het merendeel van de onbezol digde ambtenaren opereert uitslui tend binnen de eigen dienst en laat zich, tot ongenoegen van de rijks politie, bijna nooit in met het ver antwoordelijke korps. Manten: „Het komt regelmatig voor dat de onbezoldigde ambtenaren na het verkrijgen van de opsporingsbe voegdheid nooit meer iets van zich laat horen. Processen-verbaal wor den rechtstreeks naar de officier van justitie gezonden. De groeps commandant heeft daardoor geen overzicht van wat er in zijn rayon gebeurt". De onduidelijkheid over de ver antwoordelijkheid is de politie een doorn in het oog. Een onbezoldigd ambtenaar kan op grond van de wet een vuurwapen aanvragen. Wordt dat geweigerd, dan kan hij het proberen het wapen bij het pu bliekrechtelijk lichaam waarvoor hij werkt te krijgen. De districts commandant die voor de onbezol digd ambtenaar verantwoordelijk is, wordt daar niet van op de hoogt gebracht. Manten: „Het bewa kingskorps van de marine bestaat uit onbezoldigde ambtenaren en is bewapend. Dat wapen hebben ze gekregen van het ministerie van defensie. Stel nu dat zo'n man moet schieten, wie is dan verant woordelijk? De wapenverlener, de fensie, of de werkgever dus de rijkspolitie?" Maatregelen Volgens Manten moet er veel veranderen. Aan het verlenen van een opsporingsbevoegdheid moe ten volgens hem strengere eisen worden gesteld. Dat gebeurt tot nu toe te gemakkelijk. Slecht een aan vraag bij het ministerie van justitie is genoeg. Er worden geen eisen gesteld voor een test. „De opspo ringsbevoegdheid zou alleen mo gen worden verleend als de regu liere politie niet in staat is een con trole te verrichten. Bovendien zou de termijn van zo'n bevoegdheid moeten worden beperkt. Ook moet bekeken worden of de ambtenaar al voldoende bevoegdheden heeft". In het district Den Haag zijn middels enkele maatregelen ge troffen ter verbetering van de trole. Leden van de derde politie macht zullen zich in het vervolg gelmatig moeten melden bij zijn commandant. Daar moeten ook de processen-verbaal worden ingele verd. Manten pleit verder voor een betere instructie die strenger moet worden nageleefd. De activiteiten in het district Den Haag hebben geleid tot de op richting van een landelijke werk groep. die deze maand voor het eerst bijeenkomt. Rijkspolitie-ko- lonel Bergsma, voorzitter van de werkgroep, hoopt nog dit jaar met regelingen te komen om meer greep te krijgen op de onbezoldig de ambtenaar. Onderzoek zal wor den gedaan naar de benoemings procedure, de basisopleiding, de eisen en de bevoegdheden. Ook de geweldsinstructie en de bewape ning moeten kritisch worden beke ken. Bergsma in het korpsblad van de rijkspolitie: „Het is niet goed dat de geweldsinstructie van de onbezoldigd ambtenaar niet gelijk is aan die van de politie. Ook is het verkeerd dat de onbezoldigden verschillende types pistolen ge bruiken. De hele situatie is duide lijk scheef gegroeid". Deze aanbieding Is geldig morgen - zaterdag 20 Juni - van 9.00-17.00 Joggingpakken Maten: S.M.L.XL Maten: 92-164 25 #i s Boze FNV'ers bijeen in de Hoeksteen in Amsterdam: geen wapens gezondheidszorg. <fot >ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3