Rooks begint nu warm te draaien 'Ik ga door een heel diep dal' Gevaarlijke situatie in Voorschoten Onverwachte concurrentie voor Ronde van Lisse 'Ik ga hoe dan ook door met Verhoorn' Arjan Jagt wint in Joegoslavië Verhoorn ondanks ontslag op de bres voor wegatleten 198/ SPORT PAGINA 19 VOORSCHOTEN - Sommige in woners van Voorschoten hebben nog steeds moeite met een wieler wedstrijd in hun gemeente. Ook gisteren kon de jaarlijks terugke rende plaatselijke ronde pas met een vertraging van een half uur van start gaan. Reden van het te laat starten was dat de buurtbewoners met hun auto de geplaatste drang hekken negeerden en toch via de stoep het parcours betraden. Dit le verde levensgevaarlijke situaties op voor de renners. Met moeite kon de organisatie, die het moest doen zonder de hulp van politie, zij het met vetraging, alles in goede banen leiden. Sportief gezien was het evene ment wel een succes. De wedstrijd voor trimmers werd gewonnen door Adrie van Diemen uit Zoeter- woude, die Piet de Ridder uit Noord wijk en Cock van der Hulst uit Zoeterwoude naar een tweede en derde plaats terug wees. Ook de skeelerwedstrijd met Elfsteden tochtwinnares Tineke Dijkshoorn onder de deelnemers, was van een behoorlijk gehalte. Shorttrack-spe cialist Richard Suyten uit Stomp- wijk wees concurrent Aad Grim bergen (Rijnsburg) in de finale naar de tweede plaats. Bij de vrou wen was Jolanda Grimbergen de sterkste. Het laatste onderdeel, de wed strijd voor Liefhebbers en Vetera nen, leverde een verrassende win naar op. De Rotterdamse tandarts Mattie Steens had lak aan de repu tatie van alle snelle jongens in het LEIDEN - De wie.lerliefhebbers in de Leidse regio kunnen de komen de weken bij diverse ronden hun hart ophalen. Na de gisteren verre den liefhebbers-ronde van Voor schoten, volgt komende zondag de amateurronde op het clubparkoers van de Bollenstreek aan de Lisser- Speckelaan. Ofchoon de koers con currentie heeft te duchten van een criterium in Zoetermeer, zullen de meeste van de regionale vedetten toch hun rondjes in de Lisser- koers draaien. De wedstrijd over 100 kilometer start om half drie en wordt voorafgegaan door een koers voor nieuwelingen. Volgende week woensdag is het de beurt aan de B-klassieke Water schapsronde, met start en finish in Voorburg over een parkoers, dat ondermeer Zoeterwoude en Ha- zerswoude aandoet, 's Middags tre den de amateurs aan voor een wed strijd over 170 kilometer, hetgeen 's avonds zijn vervolg krijgt met een wedstrijd voor junioren over 122 kilometer. Een dag later ko men de renners in actie bij de door de Alkemadese ijsclub georgani seerde ronde voor Roelofarends- veen. Hier rijden de amateurs om kwart over zeven een wedstrijd over 80 kilometer, voorafgegaan door een liefhebberswedstrijd over 50 kilometer. Zondag 28 juni, de dag waarop de professionals in Geulle om de nationale titel rijden, heeft Zoeterwoude de gehele dag ingeruimd voor de traditionele ronde langs 't Watertje. Dit met on der meer wedstrijden voor nieuwe lingen, liefhebbers en amateurs. peloton. Net zoals in Schijndel (zondag) liet hij gisteren in Voor schoten zien dat hij in een massa spurt niet te kloppen is. Cor Ber- kouwer (Stolwijk) en Huib de Vries (Haarlem) moesten genoegen nemen met een tweede en derde plaats. De thuisrijders van Swift/ Casba kwamen redelijk voor de dag. In de massale eindsprint van ruim 60 renners kwamen John Kuyvenhoven (vierde), Pieter Eve- lein (vijfde), Jan Zwaan (zesde) en Arie van der Oever als tiende over de eindstreep. De Ronde van Capelle aan de IJssel werd een prooi voor Gerrit Zeker niet nu de personeels kwestie 'onder de rechter' is. Aan het eind van deze maand zal de kantonrechter, aan wie het KNAU- bestuur heeft gevraagd de arbeids overeenkomst met Verhoorn te ontbinden, zich over het conflict buigen. Wellicht dat de magistraat tot de conclusie komt dat de bondsbestuurders onvoldoende re den hebben om hun werknemer aan de kant te schuiven. Maar, zo als gebruikelijk is bij dit soort ar beidszaken, zal hij daar ongetwij feld aan toevoegen dat de relatie tussen werkgever en werknemer dusdanig is verstoord dat een voortzetting van het dienstverband niet wenselijk is. De 'kwestie-Ver hoorn' zal vermoedelijk uitdraaien op een afvloeiingsregeling voor de beschermheer van de Nederlandse wegatleten en atletes, die in 1982 in vaste dienst van de KNAU trad en daarvoor op freelance-basis voor de bond werkzaam was Hoewel Verhoorn zelf nog hoop koestert dat zijn lot een wending zal nemen ("Je weet maar nooit hoe zo'n juridische kwestie uit pakt"), zou hij morgen in Enschede wel eens voor zijn laatste klus als bondstrainer kunnen staan. Maar tot welke uitspraak de kantonrech ter ook zal komen, Verhoorn is vastbesloten om na het Nederlands marathonkampioenschap zijn rol van begeleider van in de wegselec- tie verzamelde kilometervreters te blijven vervullen. Kleinveld uit Lisse. Kleinveld die tegenwoordig het shirt van W.V. Woerden draagt behaalde zijn vijf de seizoenoverwinning. Van opgeven wil de assistent technisch coördinator, zoals Ver- hoorns administratieve functie op het bondsbueau luidt, in geen ge val weten. "Dat zou ik als een soort verraad tegenover mijn atleten be schouwen. Tegen al die sportmen sen die mij nu door dik en dun steunen, kan ik straks moeilijk zeg gen: 'Mensen bedankt voor het ver trouwen, maar zoek het voortaan maar zelf uit'. Ik zou het niet over mijn hart kunnen verkrijgen". Pionierswerk Wim Verhoorn (46) stapte een kleine twintig jaar geleden de atle- tiekwereld binnen. In zijn militaire dienstijd kwam hij voor het eerst met de atletiek in aanraking. "Ik deed het kortere werk, de explosie ve nummers. Als het even kon, was ik bezig met sport, de enige zinvol le tijdsbesteding in dienst. Het doodschieten van mensen zag ik namelijk niet zo zitten". door Jaap Visser Terug in de burgermaatschappij zette Verhoorn zijn zinnen op een loopbaan in de sport. Hij volgde een cursus sportmassage en haalde het toenmalige B-diploma van de KNVB. Na zijn trainersopleiding trad Verhoorn in dienst van het net uit het betaalde voetbal gestoten Hermes DVS. In Schiedam zou hij driejaar werkzaam blijven, maar er uiteindelijk op het voetbal afknap pen. "Door mijn contacten met at leten kon ik mij steeds moeilijker in voetballers verplaatsen. Ik kon maar niet begrijpen dat jongens met grote mogelijkheden zo weinig met hun lichaam deden. Vandaar dat ik uiteindelijk heb gekozen voor de atletieksport, voor het werken met jongens en meisjes die bereid zijn zich het lazarus te trai nen voor de sportieve eer en hoog uit een sporttas". Met atleten als Jacques Valentin, Cor Vriend, Roelof Veld, Ko van der Weyden en Baipr Kneppers verrichtte Verhoorn in het begin van de jaren zeventig pionierswerk in de wegatletiek. "Een moeilijke, maar ook een hele mooie tijd", kan de tot de moeder der sporten 'be keerde' voetbaltrainer zich herin neren. "Er was weinig kennis van zaken, er moest veel geïmprovi seerd worden, maar juist daardoor was de onderlinge band heel hecht". Doorbraak Het baanbrekende werk dat Ver hoorn en zijn pupillen verrichtten, bleef niet zonder resultaat, want aan het begin van het huidige de cennium beleefde de wegatletiek een doorbraak. Die was in belang rijke mate was te danken aan de sucessen van Gerard Nijboer, die in 1980 zilver haalde op de Olympi sche marathon van Moskou en twee jaar later in Athene Europees kampioen werd op de klassieke loopafstand. Verhoorn: "Behalve die medailles had Gerard ook een plak moeten krijgen voor de ma nier waarop hij het lange afstandlo pen heeft verkocht. Dat geldt trou wens ook voor Cor Vriend". En voor de bondstrainer zelf, die inmiddels een nieuwe lichting ta lenten om zich heen heeft verza meld. "Echte karakteijongens, misschien zitten er geen wereld toppers tussen, maar een jongen als Marti ten Kate acht ik toch in staat een tijd van de rond de 2 uur 10 te lopen". De in blakende vorm verkerende favoriet voor het Ne derlands kampioenschap staat mo del voor wat Verhoorn als de ideale marathonloper beschouwt. "Marti is gretig, heeft een echte vechters mentaliteit en een gezond stel her sens. Heerlijk om met zulke men sen te mogen werken". Onuitstaanbaar Over zijn eigen capaciteiten als trainer/coach wil Verhoorn niet oordelen. "Dat laat ik liever aan an deren over. Ik denk alleen dat ik aardig kan inspelen op de behoef ten van de individuele atleten. De een heeft veel persoonlijke aan dacht nodig, terwijl de ander wel vaart bij wat ik een begeleiding op afstand noem. Ik geloof dat ik aar dig aanvoel wie welke benadering nodig heeft. Die tactiek meen ik te beheersen". Minder tactisch is Verhoorn naar eigen zeggen in zijn omgang met wedstrijdorganisatoren en bonds bestuurders. "Als ik het gevoel heb dat het belang van de atleten in het geding is, kan ik heel kribbig en vervelend worden. Dan ben ik soms een onuitstaanbaar man netje". Met alle gevolgen van dien, zoals Verhoorn nu aan den lijve moet ondervinden. De oorzaak van zijn ontslag is na melijk gelegen in de van meet af aan verstoorde relatie met tech nisch directeur Arie Kauffman. Deze voormalige beroepsmilitair nam vorig jaar plaats op de zetel van de naar Zweden 'gevluchte' Herman Buuts. Verhoorn: "Ook met Buuts lag ik wel eens in de clinche, maar we zaten toch op de zelfde golflengte. Ons gemeen schappelijk streven was de atle tieksport naar een hoger niveau te tillen. Ik ben er nog steeds niet achter wat nu eigenlijk het streven van Kauffman is. In elk geval vind ik het een teken aan de wand dat op dit moment allerlei topatleten met het plan rondlopen een eigen vereniging op te richten. Het is ook illustratief dat het bondsbestuur Na een voorjaar vol valpartijen, tegenslagen en nederlagen dreigde zijn voorbereiding voor de Ronde van Frankrijk weg te spoelen in de Hollandse regenbuien. Rooks bel de Schiphol voor een vliegbiljet en sloeg, met Gert-Jan Theunisse, een privé-trainingskamp op in Alican te. „Het was elke dag dertig graden aan de Costa Blanca", herinnerde Rooks zich in Zwitserland. „Pre cies wat ik nodig had." zegt daar geen enkel bezwaar tegen te hebben. Ze zouden zich eens moeten afvragen wédrom die top pers hun eigen vereniging willen oprichten. Het antwoord is heel eenvoudig: omdat de bond veel te weinig voor ze doet". Irritatie De irritatie tussen practicus Ver hoorn en theoreticus Kauffman is bij herhaling hoog opgelopen. Zo als bij het EK in Stuttgart waar Verhoorn vorig jaar van chef d'é- quipe Kauffman zelfs een spreek verbod kreeg opgelegd. Maar de lucht leek voor Verhoorn op te kla ren toen zijn directe chef begin dit jaar een aanbod accepteerde om bij de Utrechtse universiteit als sport- coördinator in dienst te treden. Op uitdrukkelijk verzoek van het KNAU-bestuur toonde Kauffman zich evenwel op het laatste mo ment bereid op zijn schreden terug te keren. Onder voorwaarde dat Verhoorn aan de kant zou worden geschoven. Een voorwaarde waaraan inmid dels is voldaan, zij het dat Ver- hoorn weigert op te stappen. Als hij daar straks door een uitspraak van de kantonrechter toch toe wordt gedwongen kan de in Hoek van Holland woonachtige sportfa- naat in elk geval terugblikken op Rooks kwam terug in Nederland, deed snelheid op in de zuiging van een auto en kweekte wedstrijdrit me in de Ronde van Luxemburg (negende). Dat hij klaar was voor de Ronde van Zwitserland en de Tour bleek in Schijndel, waar hij zondag het criterium won. De re gen mocht van hem ook in Zwit serland in stromen blijven neerval len, Rooks deerde het niet. Samenwerking In de tweede etappe, van Liech tenstein over een paar bergen van tweede categorie naar Leibstadt, trof hij een parkoers naar zijn ga ding. In voortreffelijke samenwer king met Acacio da Silva kon hij excelleren en triomferen. De Por tugees beoogde en veroverde de gele leiderstrui van Alan Peiper. Rooks zocht in de eerste plaats een dagsucces en zei later misschien aan meer te denken. Aan de overwinning van de Noordhollander in Leibstadt ging een nerveuze koers en een toe spraak van ploegleider Jan Gisbers vooraf. De Brabander maande zijn renners tot meer activiteit. „Ieder een bewogen loopbaan bij de atle- tiekunie waarin hij maar van één ding spijt heeft: "Dat ik niet wat langer heb stilgestaan bij de mooie momenten. Van de hoogtepunten heb ik nooit zo intens genoten om dat ik daar de betrekkelijkheid van inzag. Ik wist dat er ook dieptepun ten zouden komen. Die maak ik dus nu mee, maar in zulke hevige mate dat ik wel eens denk: 'Had maar wat meer genoten van die hoogtepunten'. Ik ga nu echt door een heel diep dal. Toch beleef ik in deze moeilijke periode ook iets. heel moois en dat is de steun die de atleten mij bieden. Heel ontroe rend, ik weet er nauwelijks raad mee". Maar ook daar ziet Verhoorn de betrekkelijkheid van in: "Al die steunbetuigingen en schou derklopjes zijn heel aardig, maar als ik straks op straat sta, koop ik er helemaal niets voor. Bij wijze van spreken niet eens een zakje fri tes. Ik heb geen idee hoe het alle maal verder loopt, maar ik moet er natuurlijk ernstig rekening mee houden dat het straks allemaal voorbij is. Daar zal ik het ver schrikkelijk moeilijk mee hebben. Rancune? Nee, die heb ik niet, hoe wel. Ik hoop één ding: dat de heren die mij dit aandoen ooit zelf zullen ervaren wat het is om op straat te worden gesmeten". een is gezond. Ik wil geen excuses meer horen. Rijden en aanvallen." Die opdracht werd prompt uitge voerd. In alle vluchtgroepjes zat een pion van Gisbers. Rooks voel de instinctief aan, dat het zenuw achtige gemanoeuvreer voor de tussensprint om een auto de inlei ding was voor de beslissende ont snapping. Hij zag de ploeg van Pe ter Post Urs Freuler naar voren schuiven. De Zwitserse sprinter won de vette premie ook prompt. „Verschillende kandidaten voor de eindzege haddèn kennelijk dezelf de gedachten als ik. Hampsten, Da Silva en Maechler waren eveneens mee of kwamen uit de achtergrond opzetten." De premiesprint was in Winter- thur na 101 kilometer. Bij fïnish- plaats Leibstadt moesten nog twee ronden worden gereden met de las tige beklimming van de Oeden- holz. De zwakkeren uit de kop groep, onder wie Hans Daams, moesten daar lossen. Peiper verde digde manmoedig zijn gele trui. De Australiër ging pas door de knieën na een aanval van Andy Hampsten. Deze Amerikaanse klimmer, vorig jaar winnaar, demarreerde kort voor de top van de Oedenholz. Da Silva en Rooks reageerden alert. Op het moment dat Rooks tegen Da Silva riep: „En nu vol door gaan", was Hampsten afgehaakt. Hij had te weinig gegeten onder weg en verzwakte. Nederlaag De Portugees wilde wel, al ris keerde hij een nederlaag in de sprint. Er stonden veel van zijn supporters langs de weg. Hij woont sinds jaar en dag in het kanton Aar- au. Bovendien had hij voor zichzelf kansen uitgerekend voor het eind klassement. In 1984 was hij al eens tweede en in 1983 en 1985 achtste. Hij was weer eens gelegenheids kopman door de afwezigheid van Sean Kelly. Da Silva kon de gele trui aan zijn fans laten zien na de collaboratie met Steven Rooks. Na de tweede etappe werden zij direct weer riva len, want de Nederlander kwam derde in het algemeen klassement te staan, slechts zeventien secon den achter de nieuwe leider en de Belg Mare Sergeant. Over het eind klassement maakte Rooks liever nog geen bespiegelingen. „Ik zie het wel. Op deze bergjes klom ik voor mijn gevoel fantastisch, maar ik heb geen idee hoe het in de lan ge beldimmingen zal gaan. We wachten gewoon af." Rooks was blij de voorbije narig heid te kunnen vergeten. De neder laag in Het Volk, die gekke situatie in de finale van de Goldrace, de valpartijen in de Ronde van Valen cia, Tirreno-Adriatico en de Waalse Pijl. Twee andere Nederlandse kans hebbers bleven op de gloriedag van Steven Rooks anoniem. Johan van der Velde ging alleen in de slotkilometers op zoek naar de kopgroep. Peter Winnen verschan ste zich in de schoot van het pelo ton. „Nu ben ik weer eens kopman en word ik gepest met dit ver schrikkelijke rotweer." Jagt Woubruggenaar Arjan Jagt boekte gisteren een eclatant succes door de vijfde etappe van de Ron de van Joegoslavië te winnen. De renner uit de ploeg van bonds coach André Boskamp versloeg in de eindsprint één der sterkste ama teurs, te weten de Oostduitser Olaf Ludwig. Derde werd de Pool Andr- zej Jaskula. De Oostduitser Dan Radtke behield de eerste plaats in het algemeen klassement. V andenbroucke wint proloog AGDE (AFP) - De Belgische be roepswielrenner Jean-Luc Van- denbroucke heeft donderdag de proloog van de Midi-Libre gewon nen. De renner uit de Spaanse ploeg Ruperez had voor de 3,7 kilo meter vier minuten en 30 seconden nodig, vijf seconden minder dan de Franse specialist Thierry Marie. Diens landgenoot Bernard Vallet had weer een tel meer nodig. Beste Nederlander was Maarten Ducrot. De renner uit de ploeg van Jan Raas eindigde als tiende op elf se conden van Vandenbroucke. Kogelrecord LUDENSCHEID (SID/DPA) - By een atletiek interlandwedstrijd in de Westduitse plaats Lüdenscheid tussen West-Duitsland, Hongarije, Zweden en Zwitserland, is de bes te prestatie geleverd door de Zwit ser Werner Günthör. De Europees kampioen kogelstoten kwam in zyn specialiteit tot 22 meter en 34 centimeter. Dat was een verbete ring van het Zwitserse record met 21 centimeter. UTRECHT (GPD) - Door de 'kwestie-Verhoorn' is het overleg tussen de geselecteerde wegatleten en de KNAU stilgevallen. Beide partijen willen eerst de uitspraak van de kantonrechter afwachten. De wegat leten raakten een half jaar geleden in conflict met de atletiekunie toen bleek dat een interne bezuinigingsoperatie tot gevolg had dat wegcoach Wim Verhoorn dit seizoen maar over een budget van 10.000 gulden zou kunnen beschikken. De KNAU en een delegatie van de wegatleten onder aanvoering van Gerard Nijboer kwamen uiteindelijk overeen dat de atleten op het bondsbureau een plan Zouden indienen voor het aantrekken van externe geldschieters. Hoewel dat plan inmiddels op papier staat, laat de uitwerking voorlopig nog op zich wachten. Hoewel hij niet op 'kwestie-Verhoorn' wil ingaan ("Daarvoor heb ik te weinig inzicht in deze zaak"), kondigt Gerard Nijboer aan dat hij zonder meer verder gaat Wim Verhoorn als coach. "Wat de uitspraak van de kantonrechter ook zal zijn, wie de bond straks eventueel als opvolger zal aanstellen, het zal me allemaal worst zijn. Ik ga door met Verhoorn, want voor mij persoonlijk is Wim onvervangbaar", aldus de vorig jaar onttroonde Europees marathonkampioen, die morgen het NK laat schieten voor een halve marathon in Bergen op Zoom. Over de verdienste van Verhoorn voor de Nederlandse wegatletiek is Nijboer duidelijk: "Wim Verhoorn is degene die het lange afstand lopen in Nederland heeft opgepakt en uitgebouwd. Ik heb hem in de loop der jaren leren kennen als een heel integer mens bij wie het belang van de atleet voorop staat. Hij staat als begeleider heel dicht bij je en is bereid zichzelf volledig weg te cijferen. Dat is uniek in de sportwereld, waar bijna iedereen op eigen belang uit is. Verhoorn niet, als een wilvreemde hem belt met de vraag hoe hij zich als begin ner in een halfjaar tijd kan voorbereiden op een marathon, kan hij er op rekenen dat Wim hem niet in de kou laat staan". LEIBSTADT (ANP) - Een weekje trainen onder de Spaanse zon heeft wonderen gedaan voor het prestatievermogen van Steven Rooks. De overwinning in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland werd zijn eerste grote succes van het seizoen, dat hij met grote ambities was ingegaan. t De Swiftrenners Hennie z Freuler sleept auto in de wacht LEIBSTADT (ANP) - De Zwitser Urs Freuler won gisteren tijdens de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland een auto, een Renault 5. De sprint werd voor hem aangetrokken door Alan Peiper van de ploeg Post. Freuler neemt individueel aan de koers deel, in de praktijk is hij gewoon lid van Posts formatie. De sprinter verklaarde na afloop ook openlijk, dat de geldwaarde van de auto onder de renners verdeeld zal worden. Een van die meedelers, John Talen, beleefde in de tweede etappe een leuk voorval. „Ik reed in Sankt Gallen met mijn groep op een kruis punt de verkeerde kant op. Ik wist waar we heen moesten en heb de anderen gewaarschuwd." Talen verspeelde woensdag de overwin ning in de eerste etappe toen hij, alleen voorop, de verkeerde weg werd opgestuurd. UTRECHT (GPD) - Wim Verhoorn heeft een rijke woordenschat, maar van één werk woord heeft hij nog nooit gehoord: opgeven. Twee maanden geleden kreeg de fulltime kracht van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie ontslag aangezegd omdat hij niet meer in de organisatie zou passen. Maar de bondstrainer van de wegatleten weigerde op te stappen en meldt zich nog bijna dagelijks op het bondsbureau in de Utrechtse Nachtegaalstraat. "Dat begrijpt haast niemand, dat ik zoiets op kan brengen. Het is ook verschrikkelijk moeilijk, want het vergt een ijzeren zelfdiscipline. Ik moet voortdurend op mijn hoede zijn en mag geen enkele keer uit mijn rol vallen". Wim Verhoorn op het strand bij Hoek verschrikkelijk moeilijk krijgen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19