'Overheid moet kleine vissers beschermen' m KRAAN ALS KRAAMKAMER &SSSSZXX E-sèSSI REGIO zijn kraan op het bouwterrein in de Voorhoutse wijk HP Wiïm a tg ri- gÉH «gfijT PH V: ■E%É£rV i '§a§l1 Het nest kwikstaartjes is nauwelijks te fotograferen, maar wie er de tijd voor neemt kan de jongen in het van strootjes vervaardigde nest onderscheiden. (foto's Wlm Dijkman). VOORHOUT - Moeder Natuur heeft Zoeterwou- denaar Arend van Duijn, werkzaam bij het bouw bedrijf Noorlander, de zorgen voor een kwetsbaar jong gezin toebedeeld. Van Duijn bedient een mobiele kraan die wordt gebruikt bij de nieuw bouw in de Voorhoutse wijk Oosthout. waarmee hij dagelijks heel wat kilometers maakt over het uitgestrekte bouwterrein. Een paar weken geleden ontdekte Van Duijn dat in zijn kraan een vogelnestje was ingebouwd. Op een onmogelijke plek: een luchtgat boven een van de uitschuifbare poten van het gevaarte. In het nest lagen drie eitjes. De kraan niet gebruiken tot de eitjes zouden zijn uitgebroed was onmoge lijk. Vandaar dat Van Duijn gewoon met het ding aan het werk ging. Dat werk heeft het broedproces niet gestoord. Toen de kraandrijver na het afgelopen weekeinde weer aan het werk ging, bleken de eitjes te zijn uitgebroed. Er zaten drie jonge, piepende vogel- De vogeltjes zitten er warm en droog, daar in die kraan: het nest bevindt zich vlak bij de motor. Een rustig plekje is het overigens niet, want de kraan maakt veel lawaai, reden waarom Arend van Duijn altijd oorbeschermers draagt en 'grap pige' collega's hem wel eens Ep Oorklep noemen. "Zou je die vogeltjes ook geen oorkleppen op doen? vroeg een collega hem deze week nog gek scherend. Ondanks het lawaai lijken de kwikstaart-jon gen zich wel op hun gemak te voelen bij Arend van Duijn. Als er niet wordt gewerkt, staat de kraan geparkeerd bij de schaftkeet. Daar weet het ouderpaar zijn jongen dan ook te vinden, 's Mor gens vroeg vertrekt Arend met kraan en jongen naar pIHprs. Het ouderpaar laat zijn kroost dan rustig over aan de zorgen van Van Duijn. Als het 's middags etenstijd is rijdt Arend de kraan met het oog op de vogeltjes, terug naar de schaftkeet. "Ik zet 'm op een rustig plekje, want dan kunnen de ouders hun jongen op hun gemak te eten ge ven", aldus Arend. Ook 's avond rijdt hij de kraan terug naar de keet, zodat pa en ma kwikstaart zich weer over hun nakroost kunnen ontfermen. Het jonge gezin gaat een rustig weekeinde tege moet, want morgen en overmorgen wordt er niet gewerkt. Advocaat in kort geding: Katwijkse kabeljauwvissers zijn woest op minister Braks DEN HAAG/KATWIJK - De vangsthoeveelheid van de kabeljauw-documenthouders kan niet worden be schermd, zolang de groep overige schepen het risico van strafvervolging accepteert en kabeljauw blijft aanvoeren. Het toezicht van de algemene inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij kan nu eenmaal niet wa terdicht zijn. Dat betoogde landsadvocaat mr. L.A.D. Keus gistermorgen tijdens de behandeling van het kort geding dat door de documenthouders, voornamelijk Katwijkers, Jauw afhankelijk zijn" is aangespannen tegen de staat. drukte gistermorgen dat zijn cliën- De raadsman verweet de minis- ten door het vangstverbod oneven- ter onbehoorlijk bestuur door zijn redig zwaar worden gestraft. "Hoe eerder gedane toezegging dat 'er al- bont moet een economisch delin- ies aan zal worden gedaan' dat de quent het maken voordat hij vpor kabeljauwdocumenthouders hun zes maanden zijn bedrijf moet slui- eigen quotum kunnen opvissen, ten? In dit geval maakt de minister Van der Plas: "De minister kan echter in één pennestreek een eind niet volhouden dat hij alles heeft gedaan. Het ministerie i de activiteiten volledig van de vangst i kabel- Keus reageerde hiermee op de woorden van de Katwijkse raads man J. van der Plas, die de minis ter van landbouw en visserij ver weet onvoldoende maatregelen te hebben genomen om het eigen quotum van de kabeljauwvissers te beschermen. "Een dergelijke be scherming kan nooit worden gege ven en is ook niet gegeven", meen de de landsadvocaat. "Als de overi ge schepen ondanks alle maatrege len toch de vangsthoeveelheid van de documenthouders opvissen, valt de staat niets te verwijten". Keus maakte bekend dat de AID tot 11 juni meer dan 300 processen- verbaal heeft opgemaakt en nu ook overgaat tot het in beslag nemen van de vangsten en eventueel het aan de ketting leggen van vissers schepen. Advocaat Van der Plas voerde gisteren aan dat minister Braks wel degelijk in gebreke is gebleven bij het naleven van het vangstver bod voor kabeljauw. "Alleen al door het visfrauderapport dat aan de Tweede Kamer is aangeboden, weten we dat het vervolgingsbe leid natte vingerwerk is geweest", aldus de Katwijker. Van der Plas vroeg de rechter dan ook om op heffing van het vangstverbod voor de zogenaamde k-documenthou- ders, die nog voldoende van hun eigen quotum overhadden op het moment dat de visserij op kabel jauw werd gesloten. Tegen de Kat wijkse vissers zou niet moeten worden opgetreden totdat bekend is of de EG ons land dit jaar nog een extra quotum van deze rond- vissoort toewijst. Een dergelijk be- Van der Plas ging er in zijn be toog vanuit dat de overheid de taak sluit wordt aan het eind van deze l^r.^J_roep maand verwacht. De documenthouders eisen der van het ministerie dat zij de i verstrekt 'kleine' kabeljauwvissers, te be schermen tegen de sterken, de ei- aai zi luena êenaren van grote boomkorkotters rederiien die de die ook op andere vissoorten zoals rederyen die de schol en tQng kunnen afgelopen periode het vangstver- A""e,KU"n®n,vlsse"' De bod hebben overschreden Door ^Jrabeiiauw-docu- inridicrhp ctannpn tp npmpn tpf^pn menthouders zijn daartoe niet of d""edersP^ HenT£docu staat' "J* ien was. De documenthouders hebben daarentegen hun aanvoer zodanig gepland dat ze het hele jaar rond zouden kunnen vissen", aldus Van der Plas. Overcapaciteit Raadsman Van der Plas bena- week tot week op de hoogte van de Visaanvoer en de vangsten van de diverse groepen worden apart geregistreerd. Er had dus veel eerder kunnen worden inge grepen". De documenthouders hebben de minister al aan het begin van dit jaar gewezen op de enorme aan voer van kabeljauw door de groep overige schepen en de verwachting uitgesproken dat het Nederlandse quotum op deze manier snel zou zijn volgevist. Er werden echter pas strenge maatregelen afgekon digd toen de grote vissers het lan delijke quotum voor kabeljauw al lang en breed hadden opgevist, meent Van der Plas. Dat Neder landse quotum bedroeg Tent - Schuttersveld, Internationale Hollandse Nieuwe Nieuwe Scene met 'Tricolore Triste', 20.15 uur. Pieterskerk - K&O-orgelconcert door n de Katwijkse reder gekregen. Bach, Charles de Wolf met werken 20.15 uur. Clubjuis Swifttoer - Avond-fietsvier daagse over 15 of 30 km, start tussen 18.30-19.30 uur. Oegstgeest La Salie - Rhijngeesterstraatweg, ver koopexpositie t.b.v. gehandicapte kin deren, 10-18 uur. Voorschoten Clubhuis SVLV - Avond-wandelvier daagse over 5, 10 en 15 km, start 18.30 Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, zomerdrive Leiderdorpse Bridgeclub, aanvang 20 uur, aanmelden tot 19.50 uur aan de Busbedrijven betalen niet voor regionale dienstregeling ZATERDAG Leiden Groenoordhallen- Vlooienmarkt, 10-16 Z&wènteW overlegorgaan IJs- en Evenementenhal - Vondellaan, Rijnstreek) heeft te horen gekre- Rommelmarkt, 10-17 STREEK - De busmaatschappijen in de Rijnstreek weigeren mee te betalen aan het boeKje met de re gionale dienstregeling voor het openbaar vervoer. Het IGOR (In- gen, dat de busmaatschappijen daar principiële bezwaren tegen hebben. Een en ander is door het IGOR bekendgemaakt bij de presentatie van de nieuwe regionale dienstre geling, die in een oplage van drie duizend exemplaren wordt ver spreid. De gidsjes kosten drie gul den en bieden een overzicht van al le bus- en treinverbindingen in de Rijnstreek. De vervoersbedrijven Centraal Nederland en Westnederland vre zen dat de financiering van hun ei gen busboekjes in gevaar komt bij deelneming aan een compacte streekgerichte dienstregeling, aan gezien slechts voor één busboekje subsidie beschikbaar is. Paard op hol: man gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 38-jarige man uit Zwam- merdam is gewond geraakt toen het paard van zijn wagen op hol sloeg. De man reed op de J.C. Hoogendoornlaan waar het lamoen van de wagen losliet. Het voertuig werd hierdoor on bestuurbaar en sloeg over de kop. Van schrik sloeg het paard op hol. Via de Spoorlaan be landde het dier op de drukke Steekterweg. Na twee kilome ter door het verkeer te hebben gelopen, werd het paard door een automobilist gevangen. Leidse automobilist verblind door Rijnsburgse zon luriparK ue Dioemera - voiKSiumver- „t ïvcnTTDr- t bloemhof houdt open dag, 10-16.30 RIJNSBURG - Een inwoner van uur. Leiden heeft gisteren verwondm- Oegstgeest gen aan het been opgelopen bij een La Salie - Rhijngeesterstraatweg 43, ver- verkeersongeval op de Oegstgees- koopexpositie t.b.v. gehandicapte kin- terweg in Rijnsburg. deren, .10-17 uur. jaar ruim 11.000 ton. De vangsthoe veelheid van de kabeljauwdocu menthouders bedroeg 2480 ton, waarvan nu ongeveer 1500 ton door de overige schepen is opge vist. Visserijberaad Voor de kabeljauwdocument houders was het gisteren de twee de keer dat zij de staat in kort ge ding willen dwingen tot het ophef fen van een vangstverbod. In 1985, toen overigens pas tegen het einde van het jaar de vangst van kabel jauw werd gesloten, werd hun eis echter door de president van de rechtbank verworpen. Landsadvocaat Keus baseerde zijn verdediging ook nu op onge veer dezelfde argumenten als twee jaar geleden. Hij gaf toe dat de do cumenthouders de dupe zijn van het gedrag van de overige vissers, maar noemde het onmogelijk om voor deze groep het vangstverbod ongedaan te maken. "Het honore ren van de eis van deze vissers, leidt tot nog verdere overschrijdin gen van het Nederlandse quotum. Dat is niet acceptabel omdat we ons nu eenmaal aan de EG-richtlij- nen moeten houden", aldus Keus. Hij wees erop dat de internatio nale, politieke consequenties niet zijn te overzien als Nederland een zijdig een groep kabeljauwvissers toestaat gewoon door te vissen. "Onze positie in het visserijberaad zou worden aangetast" meende de raadsman. Hij noemde het ook on mogelijk om nu al vooruit te lopen op het extra kabeljauwquotum van ongeveer 5600 ton dat de EG in het vooruitzicht heeft gesteld. "Wat voor indruk zal het in Brussel ma ken als Nederland al een voorschot neemt op een quotum dat nog moet worden toegewezen?". Keus wees er verder op dat van het extra quotum kabeljauw nog alle vangsten moeten worden afge trokken die in de afgelopen weken illegaal door de vissers zijn aange- VRIJDAG Koppenhinksteeg, Vi- DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft vanmorgen op paleis Huis Ten Bosch een vaatje 'koninginneharing' nèesh**20 uur**' Bhagwan Shree RaJ- gekregen. De lekkernij werd aangeboden door A. van Duivenvoorde-Van Deelen, echtgenote van de schipper van Filmhuis LVC - Breestraat 66 film 'La de vriestrawler KW 170 'Anna Hillina', die de haring heeft gevangen. De Katwijkse visser, die vaart voor rederij nuit Varennes' van Scola, 21.15 uur. Parlevliet, kon zelf niet aanwezig zijn, omdat hij op zee zit. Vanmiddag heeft ook prinses Juliana een vaatje met De Leidenaar wilde met zijn auto Oegstgeester automobilist, die van inrit inryden, maar werd volgens de andere kant naderde, niet. De de politie verblind door de zon. Leidenaar is met beenletsel over gebracht naar het Academisch Zie- Daardoor zag hy een 21-jarige kenhuis in Leiden. 'Niet elke wind die je ruikt melden bij provincie' TER AAR - "Het is niet de be doeling dat bij elke wind die we ruiken de milieutelefoon van de provincie wordt ingescha keld". Burgemeester P.J. Ver hoef van Ter Aar antwoordde dit gisteravond tijdens de raadsvergadering na suggesties van WD-raadslid H.B.L.A. Ruijgrok. De liberaal vond dat de klachten over stankoverlast in het dorp beter via de provin ciale miheutelefoon gemeld hadden kunnen worden. Een slootje aan de Molen straat bezorgt de omwonden- den veel stankoverlast. Bij de gemeente was een brief be zorgd met het verzoek iets aan de onprettige lucht te doen. In een antwoord hebben B en W inmiddels geschreven dat het een zaak is voor de bewoners zelf, omdat de gemeente geen eigenaar is van de grond. Volgens PAK-raadslid H. van der Meulen was dit laatste niet het geval. Verhoef beloofde de zaak nog eens grondig te laten bestuderen. Ruijgrok meende dat het allemaal veel beter was geweest als de provinciale mi- lieuklachtentelefoon was ge bruikt. "Die is er ook voor dit soort zaken". Verhoef meende echter dat het slootje dit alle maal niet waard was. voerd. "We hebben berekend dat er dan nog 800 tot 1000 ton voor de kabeljauwdocumenthouders over blijft", zei hij gistermiddag. Vervolgen Voor wat betreft de eis van de ka beljauwvissers dat het ministerie de namen van overtreders van het vangstverbod bekend maakt, ver wees de landsadvocaat de vissers naar het openbaar fninisterie. Dat schoot advocaat Van der Plas in het verkeerde keelgat. "We worden op deze manier van het kastje naar de muur gestuurd. Alleen als ik op korte termijn de vissers die het quotum van de k-documenthou- ders hebben opgevist kan vervol gen, kan ik nog wat voor deze groep doen. In de huidige situatie is het alleen maar een kwestie van tijd voordat ook het extra quotum kabeljauw is opgevist voordat het door de EG officieel aan ons land is toegewezen". De uitspraak in deze zaak is vól gende week donderdag. Vestiging van autobedrijf in Katwijk levert 25 banen op ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1- Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Ruiter, tel. 125096, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse. v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266, spreekuur: Utrechtse veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus. Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: M. vd Waart, tel. 311414, spreekuur: P. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: G. Benit, tel. 720404. spreekuur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hamjnersfein en A. Hammerstein: H. de Jong, Noord- burgerweg 11, tel. 173964. Leiderdorp za: J. v.d. Leden, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. zo: S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994 6352; zp: L. Prescott, Bachlaan 1, tel 2356. Warmond Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. KATWIJK - De nieuwe vestiging van de vrachtwagendealer Blom op het Katwijkse industrieterrein 't Heen levert 25 nieuwe arbeids plaatsen op. De vestiging, waar voor ruim 10.000 vierkante meter grond is aangekocht, wordt in het vooijaar van 1988 geopend. Blom heeft al vestigingen in Zoeterwou de en Gouda. De medewerkers voor de Kat wijkse vestiging van de dealer' van D AF-trucks worden al op korte ter mijn aangetrokken. Ze krijgen de komende periode een interne op- De avond^ nacht_ en zondagsdienst van leiding. Het is niet uitgesloten dat de apotheken in de regio Leiden, wordt 25 arbeidsplaatsen waargenomen van vr 19 tot vr 26 juni 10030. Wassenaar za: J. Huls, tel. 13027, spreekuur: Hof- campweg 65. zo: G. Schaepman, tel. 14561, spreek uur: van Zuylen van Neijeveltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoprdapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. Muurling, Helder, het aantal in de komende jaren tot 40 wordt uitgebreid. De nieuwe vestiging van Blom levert overigens niet al leen in Katwiik werkgelegenheid op. Door de doorstroming onder het personeel in Zoeterwoude en Gouda komen ook in deze gemeen ten arbeidsplaatsen vrij. Het automobielbedrijf Blom wil Voor de praktjk met de opening van de derde vesti-- Wouw: ging in Katwijk een betere service E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, bieden aan de klantenkring westelijk deel van zijn rayon door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meil- pein 3-5, Leiden, tel. 315048 Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest,tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk vai Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. Vestjens, het Leiden, tel. 7640588. i Hp Voor de Praktijk van Duyn, Brandt: R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho- vestiging in Zoeterwoude ontlas ten. Voor een vestigingsplaats in Katwijk is gekozen vanwege de centrale ligging van deze gemeente en de (toekomstige) gunstige ver- keersontsluiting van dit deel van de bollenstreek. De nieuwbouw in Katwijk be staat in eerste instantie uit een werkplaats, een kantoor en maga zijnen voor de verkoop van nieuwe en gebruikte trucks en onderdelen. Er is al rekening gehouden met een eventuele toekomstige uitbreiding. Momenteel werken bij de twee ves tigingen van Blom 75 mensen. Naast de verkoop van vrachtwa- v gens houdt het bedrijf zich ook be- tel. 125215, doet dienst in eigen praktyk zig met het onderhoud van be drijfswagens, autobussen, opleg gers en aanhangwagens. i, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: M.G. Wieringa, Joseph Haydnlaan 8, Leiden, tel. 071-762925. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswyk. Simon Vestdijklaan 28, 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W Kuiters, Hoge Ryndyk 38, Leiden. Voor Voorschoten en Wassenaar: Mevr. K.L. Sutiono-Goei, Kon. Marinelaan 29, Voorschoten, tel. 01717-5009. Dief met list ontmaskerd HAZERSWOUDE - Een 16-jange Hazerswoudse schoonmaker is be trapt op diefstal van geld uit een bedrijf waar hij werkte. Samen met de bedrijfsleiding heeft de politie de jongeman met een list in de val gelokt. identiteit van de dader bestond, werd een aantal bankbiljetten ge kopieerd. Toen later weer geld was gestolen, werd de verdachte aange houden. Hij bleek inderdaad in het bezit van de biljetten, die overeen kwamen met de gekopieerde ex emplaren. Het is niet bekend hoe veel geld de jongen in eerdere ge vallen heeft meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18