'CDA zou rol in gemeenteraad veel serieuzer moeten nemen' DE TIJD, VAN TOEN, College: geen extra geld OOH actief in vrije tiid Vragen over reserves grondbedrijf Kritiek D66 op personeelsbeleid VRIJDAG 19 JUNI 1987 LEIDEN Nieuwe voorzitter PvdA voorstander van programcollege LEIDEN - Het PvdA-bestuur in Leiden heeft een nieuwe voorzit ter. Greetje van den Bergh (40) heeft de hamer overgenomen van Jan Marinus Wiersma die onlangs tot secretaris 'buitenland' van de landelijke PvdA werd gekozen. "Ik ben niet iemand die bceh gaat roe pen om vervolgens toe te kijken hoe slecht het allemaal gaat. Ik wil zelf proberen iets te veranderen aan de dingen waarmee ik het niet eens ben", verduidelijkt de nieuwe voorzitter haar activiteiten in het plaatselijke partijbestuur. Van den Bergh vond haar weg in de politiek via de 'rooie vrouwen' in de PvdA: door Gert Visser "Als je vindt dat er op allerlei plaat sen in de partij vrouwen behoren te zitten, moet je bereid zijn zelf ook taken op je te nemen". Van den Bergh, in het dagelijks leven vertaler van Franse litera tuur, ziet zichzelf als 'iemand van de grote lijnen en de langere-ter- mijn-politiek'. Dat verklaart ook haar interesse in het politieke ge beuren dat zich in Den Haag af speelt. Zij is onder meer lid van de partijraad van de PvdA en eerste opvolger voor een zetel in de eerste kamer voor het gewest Zuid-Hol land. LEIDEN - De Stichting Ouders Op Herhaling (OOH) krijgt in afwach ting van een fusie tussen de instel lingen voor basiseducatie geen ex tra subsidie. De stichting had 66.000 gulden extra gevraagd om tot 1989 zelfstandig te kunnen blij ven functioneren. Het college vindt echter dat de stichting het moet zien te redden met het geld dat ze de afgelopen jaren ook al kreeg. De stichting OOH, die inmiddels heeft uitgesproken op termijn mee te willen werken aan een fusie, had deze extra subsidie gevraagd om gedurende de overgangsperiode van anderhalf jaar te kunnen werken volgens de laatste richtlij nen voor basiseducatie. Het ge- De invloed van het plaatselijk partijbestuur op de actieve politiek is bescheiden. Deze beperkt zich tot het samenstellen van de kandi datenlijst wanneer er verkiezingen zijn en het goedkeuren en bewa ken van het verkiezingsprogram ma dat eenmaal in de vier jaar wordt opgesteld. Uit het feit dat het laatste conflict tussen afdeling en fractie uit 1983 dateert - de gronduitgifte voor de Sanders-par- keergarage was er de oorzaak van - kan afgeleid worden dat de samen werking tuSsen achterban en frac tie harmonisch is. "De fractie tilt heel zwaar aan de uitspraken van de ledenvergadering", zegt Van den Bergh. Matheid De socialistische achterban wekt echter steeds meer de indruk de ei gen fractie haar eigen gang te laten gaan. De vergadering waarop Van den Bergh tot voorzitter werd ge kozen, was in meer opzichten een gedenkwaardige. Het was tevens de bijeenkomst waarop de achter ban werd uitgenodigd een uit spraak te doen over de voorgeno men bezuinigingsronde in Leiden. Menigeen had zich verheugd op een diepgravende discussie waar de emoties naar socialistisch ge bruik hoog zouden oplopen. De be zoekers keerden echter redelijk vroeg in de avond naar huis terug meentebestuur is echter bang dat verhoging van de subsidie wordt opgevat als een beloning voor het nog niet mee willen werken aan de fusie. "Het zou voor andere fusie partners reden kunnen zijn om als nog van de fusie af te zien", aldus het college. Bovendien wordt op gemerkt dat het omstreden bedrag slechts beschikbaar is wanneer er gekort wordt op de begroting van de stichting basiseducatie en dat wil het college niet. De beslissing van het college komt overeen met het advies van de werkgoep educa tief beraad die de fusie voorbe reidt. De fusie van de instellingen voor basiseducatie moet op 1 januari 1989 rond zijn. Tot die datum heb- of vonden compensatie in een na bijgelegen uitspanning. De bezui nigingen kregen slechts minimale aandacht. Over de belastingverho ging viel geen onvertogen woord. "Heel opvallend", oordeelt Van den Bergh: "Het bestuur had die discussie wel verwacht, maar vond het niet nodig die zaak zelf aan de orde te stellen. Wij stonden op het standpunt dat lastenverzwaring onontkoombaar was om andere zeer pijnlijke bezuinigingen te ver mijden" Toch kon de aangekondigde las tenverzwaring voor de PvdA geen vanzelfsprekende zaak zijn. De partij had in het verkiezingspro gramma immers opgenomen dat de belastingen niet méér zouden worden verhoogd dan om de trend matige kostenstijging voor de ge meente op te vangen. De PvdA ging daarbij uit van de toenmalige uitkering uit het gemeentefonds die Leiden van het rijk ontving, maar de intentie was duidelijk: de socialisten wensten de woonlasten niet verder'te verhogen. De bewus te tekst werd zelfs letterlijk in het collegeprogramma overgenomen. Maar toch, geen woord er over. Paar guldens Van den Bergh meent dat ingrij pende bezuinigingen door Den Haag nopen tot het loslaten van de ben instellingen het recht zelfstan dig te blijven. Daarna vervalt de subsidie voor deze zelfstandige or ganisaties. De stichting OOH is de enige die van deze overgangsperio de gebruik maakt. De overige orga nisaties in Leiden hebben de be reidheid uitgesproken om per 1 au gustus van dit jaar als één organi satie verder te gaan. LEIDEN - D66-fractievoorzitter Hoekema meent dat het college zijn boekje te buiten is gegaan door vacatures bij de gemeente slechts cijfers over de reserves van het grondbedrijf, zoals die zijn gege ven in de fondsennota en het jaarverslag, opmerkelijke verschil len vertonen. In totaal is er een be drag van vier miljoen 'kwijt'. Ove rigens is het Van Duyn gebleken dat het geld uit de reserves is ge haald, zonder dat het college daar over een beslissing heeft genomen, laat staan dat de zaak aan de orde is geweest in de raadscommissies of de gemeenteraad. De CDA'er vraagt of deze procedure kan wor den verbeterd. verkiezingsbeloften op dit punt. "Wanneer je niet besluit tot belas tingverhoging moet je nog meer gaan snijden in voorzieningen als de muziekschool. Dat is ook in strijd met ons verkiezingsprogram ma en het idee dat mensen in de toekomst over steeds meer vrije tijd gaan beschikken en je ze in de gelegeheid moet stellen die op zin volle wijze te besteden. Daarbij vallen de bezwaren van een belas tingverhoging voor de individuele huishoudens wel mee, in veel ge vallen betekent het niet meer dan een extra uitgave van een paar gul dens per jaar". "Het geld is er gewoon niet. Deze belastingverhoging is een geval van overmacht. Dat moeten we de mensen dan maar goed duidelijk maken. Daar moet tijd en aandacht voor zijn". Van den Bergh geeft desgevraagd toe dat het bestuur op dit punt niet beschikt over vol doende informatie om volledig uit gewerkte alternatieven voor een belastingverhoging te kunnen aan dragen. "Je bent nooit zo goed geïnformeerd als de wethouder met al zijn papiertjes en ambtena ren. Maar een bestuur moet zich ook niet met alle details willen be- Spannend Er heerst een matheid in de par tij waar de rode velletjes op A4-for- maat, waarop de moties stonden en die onder de leden werden ver spreid, plaats hebben gemaakt voor kleurloos papier. Een en an der wijt Van den Bergh aan een al gemeen maatschappelijk gevoel van 'het helpt allemaal toch niets, watje er ook aan doet'. "De belang stelling voor de politiek wordt minder. Ik vind dat heel ernstig. Het tast de bestaansgrond van de politieke democratie aan. Het is niet meer: namens ons wordt er ge daan, maar: ze doen maar". Voor zover de matheid zich uit strekt tot de gemeenteraad, speelt volgens Van den Bergh mee dat open te stellen voor vrouwelijke kandidaten, terwijl de gemeente raad hierover nog geen beslissing heeft genomen. Hoekema doelt op de vacature van 'hoofd directie woonruimteverdeling' waarbij B en W hebben bepaald dat aan de interne sollicitatieronde slechts door vrouwelijke ambtenaren mag worden deelgenomen. Met dit nieuwe beleid dat het col lege voorstaat, wordt getracht het aantal vrouwelijke werknemers bij de gemeente te doen stijgen. Pas wanneer zich onder de ambtenaren geen geschikte vrouwen bevinden, mogen geïnteresseerde mannen, samen met externe sollicitanten, een poging wagen. Het college heeft dit voorstel tot een vrouw vriendelijk personeelsbeleid bij de gemeenteraad op tafel gelegd. Die heeft er echter nog geen beslissing over genomen. Wel is duidelijk dat de raad verschillende aanmerkin- voortdurende Haagse bezuinigin gen nieuwe ontwikkelingen nage noeg onmogelijk maken. "Het is deels onvermijdelijk. Toen het PvdA-WD college negen jaar ge leden aantrad, was er veel te doen iri de stad. De plannen om de stad met grote autowegen te doorkrui sen, vroegen om alternatieve ideeën. Die deden natuurlijk veel stof opwaaien, niet iedereen was daar al aan toe. Dat is natuurlijk heel anders dan dat je nu alles wat er aan nieuw beleid uitgedacht is, afgeroomd ziet door de bezuinigin gen. Het moet een aantal jaren ge leden veel spannender geweest zijn om in de gemeenteraad te zit ten". Het 'geen regen, geen zon'-kli- maat in de gemeentepolitiek laat zich ook bepalen door het gegeven dat de speelruimte in de raad ge ring is en de machtsverhoudingen muurvast zitten. Het PvdA-WD- college viert volgend jaar het tien jarig bestaan en niets wijst er op dat de coalitie de viering van dit tweede lustrum voortijdig zal moe ten afgelasten. Het grauwe bestaan in de oppositie van de gemeente raad bracht het CDA onlangs tot de pessimistische voorspelling dat de ze partij 'er deze eeuw niet meer aan te pas komt'. "Een dergelijke gen heeft op het collegevoorstel. Hoekema constateert een 'vreem de' gang van zaken en wil ophelde ring van het college van B en W. De vacature van hoofd van de di rectie woonruimteverdeling komt vrij nu het huidige hoofd, de heer Van der Valk, benoemd is tot hoofd van de nieuwe directie ruim telijke ordening. Van der Valk, lid van de PvdA, gaat daarmee de af delingen ruimtelijke ordening, stadsvernieuwing en bouw- en wo ningtoezicht bestieren die in het kader van de bezuinigingen wor den samengevoegd. Hoekema vindt het opmerkelijk dat deze vacature gezien het beleid van B en W niet is opengesteld voor vrouwen. Hij wijst er boven dien op dat de benoeming in strijd is met de afspraak dat de gemeen teraad wordt betrokken bij het aanstellen van hoofden van ge meentelijke directies. uitspraak had het CDA nooit mo gen doen. Het lijkt er op dat het CDA eigenlijk geen moeite meer doet om aan het bestuur deel te ne men. Terwijl niemand weet hoe de zaak er over drie jaar voor staat. Als de oppositie haar politieke rol serieus neemt, moet ze proberen zoveel mogelijk invloed uit te oefe nen", aldus van den Bergh. "Een feit is dat het CDA lande lijk op sociaal-economisch terrein naar rechts is opgeschoven terwijl de confessionele ideeën over on derwijs en welzijn verder van de PvdA af staan dan die van de WD. Je ziet dat het CDA in Leiden zich meer aan de landelijke lijn confor meert dan de WD dat doet. Los daarvan bestaat er binnen de PvdA veel weerzin tegen het feit dat het CDA altijd alle kanten op kan. Ik vind het echter niet goed dat een grote partij als het CDA, die zoveel mensen vertegenwoordigt, zo lang niet aan een college deelneemt. Ik heb echter een sterke voorkeur voor een programcollege in plaats van een afspiegelingscollege. Ik zou dus niet weten hoe je dit pro bleem oplost". "De al negen jaar bestaande coa litie van PvdA en WD maakt het beleid heel voorspelbaar, hoewel het goed is wat er gebeurt. Met Duivensport De Vriendenclub vloog vanuit Chartres. De uitslag: 1,8 Th. Don- gelmans; 2,7 J.M. Turk3 H. Gijs man; 4,6 gebroeders v.d. Voorn5 C.P. Gijsman; 9 W. Vijlbrief; 10 W. de Wit jr. Schapen Op de kinderboerderij in de Merenwijk (Parkzicht) worden zondag 21 juni tussen 13.00 en 16.00 uur schapen geschoren. Wie dat is van dichtbij wil meemaken is welkom. Penseel In de restaurette van het Dia- conessenhuis exposeert Henk de Bruijn penseeltekeningen onder het motto 'Leidse hoekjes'. De ten toonstelling is te bezichtigen za- klein-links er bij beschikt Leiden over een uniek college. De aanwe zigheid van Links Leiden biedt de mogelijkheid om dat wat vroegef naar rechts werd getrokken, nu naar links te krijgen. Toen deze sa menstelling voor het eerst aan de orde kwam, moest iedereen om het idee lachen. Het is opmerkelijk dat alle drie de partijen zich sindsdien voor het behoud van dit college hebben ingezet en dat het tot nu toe, ondanks de krachtproef van de bezuinigingen, stand heeft gehou den". Van den Bergh zegt de bezwaren tegen de uitbreiding van zes naar zeven wethouders (door de komst van Links Leiden) in een tijd van bezuinigingen te delen. "Toen dit college gevormd werd, was er geen andere oplossing. De beoogde coa litie woog zwaarder dan het extra geld dat de zevende wethouder de gemeente kost. Ik vind dat echter steeds moeilijker te verdedigen. Wat mij betreft wordt er bij de vol gende verkiezingen serieus geke ken of het college met dit aantal wethouders verder moet gaan. Mijn voorkeur gaat er naar uit om te onderzoeken of een herverde ling van portefeuilles mogelijk is en het aantal wethouders naar zes terug te brengen". terdag tfan 8.30 tot 18.30 uur en zondag tot 15.00 uur. Centrum Ex'85 In Centrum Ex'85 aan de Kop- penhinksteeg wordt vrijdag 19 juni een videolezing gehouden over Bhagwan Shree Rajneesh. Aanvang 20.00 uur. Open huis De streekmuziekschool houdt zaterdag 20 juni open huis in het hoofdgebouw aan het Rapenburg 22. Tussen 10.00 en 14.00 uur wor den demonstraties gegeven. NVSH De Leidse afdeling van NVSH geeft zaterdag weer haar tradi tionele midzomernachtfeest in het Trefcentrum aan het Rapen burg 48. Er wordt a-s vanouds ook een barbecue/grill gehouden. Aanvang 22.00 uur. Koek nieuw PvdA-raadslid LEIDEN - H.M.M. Koek (30) volgt C.M. Regoor op als gemeenteraads lid voor de PvdA. Koek is sinds 1982 lid van de partij en in dat jaar maakte zij haar studie geschiede nis aan de Leidse universiteit af. Zij werkt nu bij de Civob in Den Haag, een opleidingsinstituut voor ambtenaren bij de lagere overheid. Voordat Koek zich kandidaat stel de voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart vorig jaar, was zij een jaar lang fractie-assistente van de PvdA. Het in Roelofarendsveen geboren gemeenteraadslid gaat de commissies algemene bestuurs aangelegenheden en cultuur, volksgezondheid en groen doen. Gebakjes... LEIDEN - Een banketbakker aan de Steenstraat heeft bij de politie melding gemaakt van het feit dat een onbekende man 400 gebakjes bij hem had besteld. De lekkernij en moesten op de Hooglandse Kerkgracht worden afgeleverd, maar op het opgegeven adres was niets van de omvangrijke bestel ling bekend. De banketbakker heeft de ge bakjes daarop mee terug naar zijn winkel genomen, waar hij ze als nog aan de man wist te brengen. Bomalarm in trein LEIDEN - Een loos bomalarm heeft vanochtend om half acht het treinverkeer bij Leiden een half uur stilgelegd. Een conducteur van de trein uit Utrecht liep, nadat de passagiers de trein op het Leidse station had den verlaten, het treinstel door en trof een mededeling aan dat er een bom in de trein was verstopt. Hij sloeg direct alarm, waarop de trein naar een zijspoor werd gebracht en onderzocht. De politie heeft echter niets aangetroffen. Treinen werden tijdens het onderzoek vóór het sta tion tot stilstand gebracht. LEIDEN - Het CDA-raadslid Van Duyn verbaast zich over de enor me bedragen die aan de reserves van het grondbedrijf zijn onttrok ken. De CDA'er vraagt het college om opheldering hierover en ver zoekt B en W voorts om de raad beter in te lichten over het gebruik Van Duyn heeft geconstateerd dat de reserves van het grondbe drijf in 1985 zijn afgenomen met 27,5 miljoen gulden. Dat is onder meer veroorzaakt door het feit dat de gemeente geld uit de i heeft gebruikt om tekorten bij het beheer van bijvoorbeeld nieuw bouwwijken te dekken. Zo is een bedrag van 21,5 miljoen uit de re serves overgeheveld naar de ex ploitatie van de Stevenshof. Het CDA-raadslid vraagt B en W of de reserves wel op de juiste wij ze zijn gebruikt. Van Duyn wil ook weten hoe de tekorten zijn ont staan en welke reserves er in 1985 nog meer zijn aangesproken. Verder heeft hij ontdekt dat de i LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Rond 1800 was Leiden een toe ristische trekpleister voor bin nen- en buitenlandse bezoekers. Vooral de trekschuit was zeer po pulair als vervoermiddel. Het verkeer over water was immers comfortabeler, sneller en veiliger dan over de slechte ongeplaveide wegen, in een hobbelende dili gence. Wie prijs stelde op enige luxe huurde de roef, waar men op zijn gemak kon lezen en schrijven. De veerhuizen werden tref punten waar de reizigers hun nieuwtjes uitwisselden. In de buurt van die veerhuizen heerste grote bedrijvigheid: het krioelde van kruiers, karrevoerders, tuig- makers, mandenverkopers en natuurlijk ook bedelaars, al was bedelen officieel verboden. Maar wie kon Marijtje van Harten, bij genaamd Kluit water en brij, krom gebogen en leunend op haar stok bedelend bij de afvaart en aankomst van de trekschuiten een aalmoes weigeren? In de meeste beschrijvingen van de toeristen wordt Leiden een tamelijk grote, nette en nogal doodse stad genoemd. Er was weinig handel en de stad had een groot aantal armen. Het gras groeide tussen de stenen en over al trof men leegstaande huizen. Maar er waren wel bezienswaar dige monumenten, zoals het stadhuis met een groot bordes van 22 treden hoog. Eenmaal binnen waande men zich f museum. De zalen en kamers be hangen met schilderijen en tapij ten. Het meest bewonderde schilderij was Het Laatste Oor deel door Lucas van Leyden. Een uitje was ook het beklimmen van de stadhuistoren. Iets minder hoog is de Burcht. Na ruim 60 treden bereikte men de fraaie toegangspoort. Wan neer die is gepasseerd, kan men nog hoger klimmen naar de borstwering, vanwaar men een prachtig uitzicht over de stad heeft. Op de top was een doolhof met in het midden een aardig prieeltje, waar men thee kon drinken, en op de helling graas den herten. In een universiteitsstad als Leiden stonden natuurlijk ook altijd bezoeken aan universitaire instellingen op het programma. De bibliotheek was gehuisvest in een deel van de Faliede Begij- nenkerk. Het oordeel van de 18- de-eeuwse bezoekers luidde nog al negatief: de boeken liggen slordig opgestapeld op de grond. Een eeuw later werd de biblio theek echter beschouwd als een sieraad der Academiestad! In de Faliede Begijnenkerk was ook het Anatomisch Theater gehuisvest. Daar vond men dierskeletten, stukken mensen huid en pathologische prepara ten. Langzamerhand is de collec tie aangevuld met allerlei 'raritei ten'. Zo werd er vol trots een mis geboorte getoond, waarvan de moeder jaarlijks haar produkt kwam bekijken. Achter het Academiegebouw, waar vooral de senaatskamer met de professorenportretten werd bezocht, ligt de Hortus Bo tanicus, die naast de bibliotheek en het Theatrum Anatomicum tot de belangrijkste bezienswaar digheden van de universiteit be- i het eind van het Noordeinde zoals Jacob Timmermans het rond 1787 vastlegde. Links het logement 'Het lectie, namelijk een naturahën- kabinet en een collectie pleister beelden van Van Papenbroeck. LEIDEN WAS GROTE EN NETTE, MAAR EEN NOGAL DOODSE STAD hoort. In de tuin bevinden-zich het Ambulacrum en de Oranje rie, waar in de winter de niet- winterharde planten onderge bracht worden. Sinds 1751 herbergden deze gebouwen ook een museumcol- In het kabinet van natuurlijke historie vond men werkelijk al les wat de vijf werelddelen ople veren: giraffen, apen, papegaai en, olifanten, walvissen, struis vogels, muggen, vlooien en peli kanen. Daarnaast ook kasten met doodskoppen, schelpen en stenen in allerlei soorten. De meeste reizigers bezochten Leiden langer dan een dag, zodat we uit reisbeschrijvingen ook wat te horen krijgen over de lo gementen in de Sleutelstad. De meest bezochte zijn: De Gouden Leeuw, De BurchtPlaats Royaal en Het Gouden Vlies. Toch is de kritiek van buitenlandse gasten op deze zeer goed bekend staan de logementen niet altijd onver deeld gunstig. Een Duitse gast was weliswaar zeer onder de in druk van De Burcht, waar de marmeren wanden behangen waren met schilderijen, maar waar volgens hem de bedden slecht waren, evenals het eten. Bovendien moest hij zijn kamer delen met een medegast! Andere onderkomens waren het Stadhuis van Amsterdam. Het Wapen van Gelderland, De City of London, De Gouden En gel, De Gouden Bal en De Gouden Molen. Het laatste komt er ook niet zo goed van af. Een reiziger, die daar logeerde, beklaagde zich over het leger muizen achter het behang. Voor het ontbijt dwaal de hij een uur door het logement en als hij dan eindelijk de eetzaal had gevonden en aan tafel kwam, was het brood zo droog dat het leekk of de bakkers in geen dagen gebakken hadden! Positiever zijn de geluiden over Plaats Royaal, waar de ver trekken zindelijk en keurig ge meubileerd waren, de bedden overheerlijk en het avondmaal smakelijk. En dat alles voor een middelmatige betaling. Bij de Witte Poort lag Het Stadhuis van Amsterdam, het lo gement van de gezusters Helena en Petronella van der Speek. Het was klein, maar net. Zo net dat een bezoeker pantoffels moest trekken om de trap niet vuil te maken met ziin laarzen! INGRID MOERMAN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17