Kaagsociëteit levert club te weinig op Plan voor sportcomplex van 25 miljoen bij Vlietland Met info-bus mensen naar recreatiegebieden lokken Gewichtloos omlaag in Duinrell-glijbanen DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN Beheerder moet weg PAGINA 16 VRIJDAG 19 JUNI 1987 Beleggers en grote bedrijven geïnteresseerd, provincie neemt idee heel serieus REGIO - De exploitant van recreatiegebied Vlietland, tus sen Voorschoten en de rijks weg Amsterdam-Rotterdam, heeft grootse plannen. Naast de grote plassen met surf- en zwemstranden, spartelvijvers, midgetgolfbanen, opslagplaat sen, surf- en zeilscholen, enke le snackbars en een paviljoen, moet begin jaren '90 en 25 mil joen gulden kostend sport- en conferentiecomplex verschij nen. Dit bleek gisteren tijdens een pers conferentie annex rondvaart. In dit complex zou plaats zijn voor een evenementenhal, tien tennisbanen, zes squashbanen, een bowling en een tropisch zwembad. Enige grote beleggers hebben al interesse ge toond voor de plannen bij "het grootste recreatiegebied van de provincie". Ook bedrijven willen financieren, aldus de algemeen di recteur van het Recreatiecentrum Vlietland bv, A.S. Carpentier Al- ting. Hij noemt in dit verband Hei- neken en Van der Valk. Hij peinst er echter niet over om met de grote horecaketen in zee te gaan: de oud-student in de rechten wil zo veel mogelijk in eigen hand houden en hooguit enige activitei ten op zijn pachtgrond uitbeste den. De plannen verkeren nog in de ontwerpfase, maar zijn al door gesproken met de eigenaar, de pro vincie Zuid-Holland. Serieus Volgens een woordvoerder neemt de provincie de plannen "heel serieus" en wil ze diepgaand praten zodra Recreatiecentrum Vlietland bv wat verder is met de uitwerking. Ze is het met Carpen tier eens dat Vlietland, dat bere kend is op 20.000 bezoekers per dag, ook op minder mooie dagen aantrekkelijk dient te zijn. De over heid heeft weliswaar altijd aange voerd dat het recreatiegebied openbaar moet blijven, maar be seft aan de andere kant dat bezoe kers ook nu al moeten betalen voor specifieke diensten zoals de haven. B en W van Leidschendam en Zoeterwoude zijn inmiddels inge licht over de plannen. Het recrea tiegebied ligt op hun grondgebied, maar zal vooral veel consequenties hebben voor Voorschoten. Vanaf het moment dat de brug over de Vliet er ligt, is voor veel burgers de afstand tot Vlietland kleiner dan de afstand tot sporthal en zwem bad. "Op het eerste gezicht zou je zeg gen dat de voorzieningen elkaar bijten, maar we moeten ze gewoon op elkaar afstemmen", zegt Car pentier Alting, die binnenkort een afspraak heeft met burgemeester en wethouders van het dorp aan de overkant van zijn rivier. Voorscho ten kan bijvoorbeeld definitief af zien van een tweede sporthal en verdere investeringen in zwembad Het Wedde, zo stelt hij zich voor. oeververbinding klai DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Van klein bruggetje tot 'aantaster' van privacy' OEGSTGEEST - De brug in wor ding over het Oegstgeester ka naal naar de nieuwbouwwijk Haaswijk is behalve een object voor een prijsvraag ook een ver oorzaker van een conflict tussen de gemeente Oegstgeest en vier bewoners aan de Haaswijkkant van de oeververbinding. Deelnemers aan de prijsvraag moeten de brug aan een naam helpen. Het klagende kwartet van de Simon Vestdijklaan plakt op de oeververbinding het etiket 'privacy-aantaster'. Het verkeer dat het kanaal oversteekt zou op diverse punten op de brug vrij hun woning kunnen inkijken. De gemeente wordt schuldig bevon den aan dit leed. Die zou de brug hoger boven de waterspiegel hebben laten aanbrengen dan de bewoners was verteld. In plaats een bescheiden brug- WARMOND - Het bestuur van de koninklijke watersport vereniging De Kaag wil de pachtovereenkomst met War- monder J. van der Zwart, de beheerder van de Kaagsocië teit in de Sweilandpolder, ontbinden. Gaat de algemene ledenvergade ring daarmee akkoord dan heb ben de watersporters in vijftien jaar tijd vijf pachters versleten, meldt Kaag-voorzitter W. F. de Vreeze. Volgens De Vreeze is van een rel geen sprake. "Wij zullen als goede vrienden uiteen gaan". Om de sociëteit te mogen exploi teren, zijn de watersporters ge woon een geinteresseerde een pachtsom in rekening te brengen. Keer op keer is echter gebleken dat de opbrengsten van de sociëteit onvoldoende zijn om de kosten te kunnen dekken. Een lange rij be heerders trok dan ook aan de Swei landpolder voorbij. Een en ander heeft te maken met de bereikbaar heid van de sociëteit: alleen over water kan men er komen. De Kaag- Meepraten over aanleg fietspad ZOETERWOUDE - Bewoners van de Zoeterwoudse Westeindseweg krijgen dinsdag 23 juni de gelegen heid hun zegje te doen over het fietspad dat tussen de Westeindse weg en de Dr. Kortmannstraat zal worden aangelegd. Er wordt die avond een inspraak-bijeenkomst georganiseerd in het gemeeente- huis. Het fietspad zal één meter vijftig breed worden en het loopt langs de grens met de gemeente Leidschen dam. De Landinrichtingscommis sie van de ruilverkaveling 'Rijn streek-zuid' heeft burgemeester en wethouders van Zoeterwoude een vergunning gevraagd om het fiets pad aan te leggen. sociëteit moet het vooral hebben van de weekeinden als de water sporters na een behouden vaart een borrel komen halen. In het geval van J. van der Zwart' dacht men de oplossing te hebben gevonden. Van der Zwart werd niet alleen pachter van de sociëteit maar ook havenmeester. Die twee functies samen zouden bij hem meer geld in het laatje brengen. Voorzitter De Vreeze legt uit dat al snel bleek dat de twee petten die Van der Zwart op had "elkaar niet verdroegen". De Vreeze: "Hoe hard meneer van der Zwart ook werkt, hij kan - net als ieder ander mens - maar op één plek tegelijk zijn. Als hij op de steiger stond schreeuwde men binnen om hem en als hij de gasten verzorgde kwam er net weer een boot aan". Daarbij kwam dat de Kaagsocië teit meer en meer "tot een openba re gelegenheid verwerd". Dit tot grote ontevredenheid van de le den. "De grote klacht was eigenlijk dat men zich af begon te vragen waar men nu eigenlijk contributie voor betaalde", zegt De Vreeze. Een deel van het contributiegeld is bedoeld voor de instandhouding van de sociëteit. En als de leden daar in het weekeinde kwamen, troffen ze er voortdurend vreem den aan. Ze waren dan vaak al geërgerd als ze binnenkwamen want ze hadden moeten aanleggen terwijl de havenmeester elders werkzaamheden verrichtte", aldus de Vreeze. De voorzitter vindt dat er sprake is van een serieus probleem waar over alle leden hun zegje mogen doen. Vandaar de ledenvergade ring. Er zal weer moeten worden gezocht naar een nieuwe vorm van exploitatie. "En ik acht financiële consequenties daarvan niet uitge sloten", aldus De Vreeze. Wassenaarse woningen voor ouderen in kaart gebracht WASSENAAR - Wassenaarse ou deren hoeven vanaf september nooit meer te vragen waar ze nu eens kunnen gaan wonen, hoe groot die woning is, hoe hoog de huur is en wie de woningen bezit en verdeelt. In die maand ver schijnt namelijk de brochure 'Wo nen in Wassenaar als je ouder wordt' en dat werkje geeft ant woord op al die vragen. Volgens de samenstellers, leden van de Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar (SSBW), is het overzicht vrijwel volledig. Aanvankelijk weigerden sommige huiseigenaren mee te werken, maar nadat anderen wél alle informatie gaven kwamen ook die weigeraars over de brug. Op dit moment heeft de SSBW een conceptlijst met 187 flats die spe ciaal geschikt zijn voor ouderen, 358 flats die tevens geschikt zijn voor ouderen, 239 huurwoningen in serviceflats en 181 koopeenhe den in serviceflats. De woningen zijn van gemeente, particulieren en woningbouwverenigingen en va riëren sterk in huurprijs, ligging en grootte. Ze hebben gemeen dat ze gelijkvloers zijn en niet meer dan drie kamers tellen. Naast deze concrete wooninfo, gelardeerd met plattegrondjes, wil de werkgroep van SSBW ook wat vertellen over de plannen van een plaatselijke woongroep van en voor ouderen. Deze groep heeft een oogje laten vallen op de oude LHNO-school, die de gemeente wil slopen om plaats te scheppen voor nieuwe appartementen. Losbladig De informatie komt op losse bla den te staan, zódat wijzigingen makkelijk kunnen worden doorge voerd. Het maakt het werkje wel lijvig en duur. De SSBW wil het aantal exemplaren dan ook be perkt houden en toezenden aan die organisaties die regelmatig in con tact komen met ouderen. De oude ren zelf krijgen uittreksels en ho ren duidelijk waar ze de oorspron kelijke brochures kunnen inzien. Dat de behoefte aan een derge lijk overzicht groot is, weet de SSBW uit ervaring. De organisa ties die bij de overkoepelende stichting zijn aangesloten, kregen en krijgen regelmatig vragen van mensen die kleiner of gelijkvloer- ser.willen wonen. Reden om een werkgroep ifr te stellen, met daarin vertegenwoordigers van de twee woningbouwverenigingen en eni ge. bejaarden. Het zijn stuk voor stuk deskundigen, die na het op stellen van de brochure mogelijk ook met aanbevelingen komen op het gebied van huisvesting voor ouderen. De fiets- en voetgangersbrug naar Haaswijk. Als de leuningen erop zitten is de voor gebruik. Vier Haaswijkers zijn bang voor het uitzicht dat de brug biedt op hun woning. (foto Wim Dijkman) getje is er nu sprake van "gigan- comfort" en "privacy" van de bereden Van Eysingabrug tische constructies", luidt een ci- koophuizen in kwestie, taat uit de met de gemeente ge- De brug is bedoeld voor fiet- voerde briefwisseling". Geëist sers en voetgangers. De school- wordt een "schadeloosstelling" gaande jeugd hoeft dank zij deze voor de aantasting van "woon- brug niet langer meer de druk het kruispunt Kennedylaan/Irislaan over. De brug .moet voor het nieuwe schoolsefcoen klaar zijn. Het ziet ernaar uit dat dat wel zal lukken. De hockeyers van HGC en andere lefkikkers hebben zojuist in Duinréll de snelste glijbaan ter wereld genomen. Wethouder Cocheret de la Mori- nière (l) ging niet omlaag, maar verdiende toch een lefkikker t-shirt. (foto Holvast) Idee van provincie Zuid-Holland en rijk REGIO - Om burgers naar de provinciale recreatiegebieden te lokken, overwegen de pro vincie en het ministerie van landbouw en visserij informa tie-busjes in te zetten. Die zou den drukke punten in Zuid- Holland moeten afrijden en mensen op beeldende wijze duidelijk moeten maken waar ze zich de hele week door kun nen vermaken, alleen of in ge zelschap. Gedeputeerde voor natuur, recreatie en land- schapszorg, E.P. van Heemst, gis teren tijdens een persbijeenkomst in recreatiegebied Vlietland. Het waterrijke gebied ligt tussen Lei den, Den Haag, de Vliet bij Voor schoten en rijksweg 11. Van Heemst noemde het "de parel in de Kroon van de randstadgroenstruc tuur" en "een impuls voor econo mische ontwikkeling". Mede door Vlietland groeien ste delijke gebieden niet aan elkaar en blijft het aanzicht vrij landelijk, twee belangrijke doelstellingen van de provincie. Ook is het hier mogelijk om recreatie te combine ren met zandwinning, een derde doelstelling van* de provincie. Volgens de Gedeputeerde is Vlietland niet alleen als recreatie gebied op zich belangrijk, maar helpt het de provinciale bestuur ders ook in haar streven naar een gevarieerd aanbod. In Zuid-Hol land moet niet alleen ruimte zijn voor recreatie, maar ook voor na tuur. De provincie moet burgers verder afgelegen voorzieningen kunenn bieden, maar ook voorzie ningen dicht bij huis. Er is behoef te aan betaalbare en dure zaken, eenvoudige en avontuurlijke. Om de burgers duidelijk te ma ken dat de provincie méér is dan een werkprovincie, is promotie en voorlichting nodig. Nota's en fol ders zijn inmiddels beproefd, een informatiebusje zou op dit vlak echter nieuwe impulsen kunnen geven. Over de mogelijke opzet van dit experiment valt echter nog weinig te melden. Ambtenaren van provincie en rijk moeten eerst goed studeren op wenselijkheid en haalbaarheid. Ja, zend mij het Leidsch Dagblad gedurende 7 weken voor 25,- Ja, ik wil een: maand ab. slraal I (automatische betaling) a 23,25. postcode:plaats kwartaal ab. a 68,95 telefoon:ivm bezorg kontrole halfjaar ab. a 137,90 bank of girorekening: jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb u kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, tódsTDagCbladPkada Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden WASSENAAR - 's Werelds snelste overdekte waterglijbanen staan in Wassenaar, in het attractiepark Duinréll om precies te zijn. Giste ren werden zij geopend door enige topatleten en hockeyers van HGC. Op sommige momenten gaat de glijder loodrecht naar beneden en haalt hij met een snelheid van 70 kilometer per uur vallend water in. Een gevoel van gewichtloosheid is het gevolg. In zijn openingsspeech had de directeur van Duinréll, graaf R. van Zuylen van Nijevelt, het dan ook over witte knokkelritjes waar de avonturier vooraf en na afloop lang over praat. "Alleen de groot ste lefkikkers durven. De mafkik kers kunnen op het laatste mo ment, wanneer het water al langs hun benen stroomt, nog via een apart trapje de benen nemen", al dus de directeur. Sneller en sneller Hijzelf behoort tot de lefkikkers en vertelde enthousiast hoe span nend het is en hoe nauw het luis tert de armen te kruisen en het hoofd niet voorover te laten han gen in de 89 meter lange buizen met een diameter van 80 centime ter. Spanning en avontuur dus, be horend tot een nieuwe generatie van evenementen waar de bezoe kers 'wel wat voor moeten doen'. De oudere jeugd en jongere ou ders willen snellere, grotere en gekkere attracties, de parken moe ten die zonder aarzelen bieden. De grote parken blijven investeren, de kleine parken kunnen op den duur het loodje leggen door de aanhou dende wensen, geeft Van Zuylen van Nijevelt aan. Hijzelf rekent Duinréll tot de grote parken en stu deert op een verdere uitbouw van het tropische Tiki-bad en zijn glij-' banen, die nu al een totale lengte hebben van 440 meter. Als het aan de graaf ligt wordt het bad tweemaal zo groot, krijgt het er vier glijbanen bij en wordt de uitloop van Flits en Blits iets korter. Een hogere maximumsnel heid is niet mogelijk, maar de be zoekers kunnen wel langer-snel om maar wat te Van de Raad van State mag Duinréll een 28 meter hoge startto ren bouwen, tien meter hoger dan de huidige. Maar het is nog maar de vraag of de uitbreidingen lonen. Ze vergen grote investeringen en kosten veel energie en water. Zo hebben de twee wat oudere glijba nen in drie jaar tien miljoen kubie ke meter water verbruikt, rekende de graaf voor. Dat staat gelijk aan een meer van een kilometer bij een kilometer, met een diepte van tien meter. Andere cijfers: in de vier miljoen ritjes van de glijbaan leg den de bezoekers 540.000 kilome ter af. De Wassenaarse wethouder van ruimtelijke ordening, Cocheret de la Morinière, wilde niet op de ont wikkelingen vooruit lopen. In een uitgebalanceerde speech hield hij Duinréll vooral voor dat het park geen overlast mag veroorzaken, hooguit 'enige last': "Het zou fijn zijn als dat lukt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16