TAD LEIDEN Steed 'Stadsbouwhuis Langegracht lekt, tocht en vreet energie' Leids gedeelte Rijksweg 11 mogelijk in 1993 in gebruik LEIDSCH Ül DAGBLAD Verhelpen klachten kost ruim 1,6 miljoen NS akkoord met nieuw station Nieuw onderkomen LYP Bewoners Endegeest in pand aan Lange Mare 'Behandeling van aantal exhibitionisten mogelijk' Vrouw (20) gewond s VRIJDAG 19 JUNI 1987 LEIDEN - "Het stads- bouwhuis tocht, lekt en vreet energie". Dat zegt wethouder Peters van ruim telijke ordening over de problemen bij de depen dance van het stadhuis aan de Langegracht. De onder- houds- en energiebesparen de maatregelen die noodza kelijk zijn, vergen in totaal een bedrag van 1,6 miljoen gulden. De wethouder zei gisteravond geschrokken te zijn van dit bedrag. Pikant detail is dat het stadsbouw- huis bij de totstandkoming was aangekondigd als on derhoudsarm. De gemeente heeft in 1985 besloten een adviesbureau in te schakelen. Dat gebeurde na herhaalde klach ten van de gebruikers van het ge bouw. Het onafhankelijke bureau Van der Flier uit Den Bosch kreeg opdracht de gebreken te inventari seren. Het bureau concludeerde dat de vele klachten veroorzaakt zijn door "detailleringsfouten en de gevolgen van de bezuinigingen tijdens de bouw van het pand". Volgens het rapport van het bu reau kunnen de oorzaken van de klachten en de gevolgen daarvan in twee jaar zijn opgelost. Van der Flier concludeert dat indien de klachten niet worden verholpen, het gebouw duur én onnodig on derhoud zal vergen en veel onge mak blijft geven voor gebruikers. Toezicht Een woordvoerder van de ge meente sluitt niet uit dat het toe zicht bij de bouw van het stads- bouwhuis onvoldoende is geweest. "Bij een groot project als dit horen niet één opzichter, maar drie op zichters rond te lopen". De zegs man vindt dat de problemen ge deeltelijk zijn terug te voeren op het terugdringen van de bouw prijs. "Bovendien moest het ge bouw indertijd in een razend tem- LEIDEN - De directie van de Ne- derlaxidse Spoorwegen (NS) heeft haar goedkeuring gehecht aan de verdere ontwikkeling van het plan voor de bouw van een nieuw sta tion in de gemeente Leiden. For meel moet nu nog de minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, haar fiat geven aan het besluit. Maar dat zal geen probleem ople veren, zo is de verwachting. Het plan waaraan de NS-directie- raad goedkeuring heeft gehecht behelst naast de bouw van een nieuw Stationsgebouw ook een verbreding van de reizigerstunnel onder het spoor. Een belangrijke voorwaarde die de NS aan de ge meente stelt is dat de omgeving van het Station wordt opgeknapt. In een brief aan de NS heeft het gemeentebestuur dat al toegezegd. Leiden hierin ondergebracht. De eerste verdieping van het voormalige PTT-gebouw wordt ge heel opgeknapt en zoveel mogelijk geluiddicht gemaakt. Op de bega ne grond komt een aannemersbe drijf te zitten. Het opknappen van het gebouw kost ruim vier ton. LEIDEN - De Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP) krijgt een nieuw onderkomen in het voormalige PTT-gebouw aan de Middelstegracht. Dit gebouw, dat vroeger in gebruik was als verdeel- centrum voor de posterijen, staat al enige tijd leeg. Oorspronkelijk was het de bedoeling om in het pand een verzamelgebouw voor kleine bedrijfjes onder te brengen. Hier van ziet de gemeente af. Woning bouw op deze plaats bleek te kost baar. De LVP is nu gehuisvest in ae Witte Poortkazerne aan het Noord- einde. De vereniging moet dat ge bouw binnenkort verlaten in .ver band met de restauratie van het complex. Na deze opknapbeurt wordt de Woningbouwvereniging Gedacht wordt aan een verdich ting van de bebouwing, een voet- gangersvriendelijke verbinding met de binnenstad en een onder tunneling van het Stationsplein be doeld voor het doorgaand verkeer. Een ambtelijke werkgroep werkt momenteel aan een zogenaamd 'programma van eisen' waarin de aanpak van het Stationsgebied op papier wordt gezet: welke gebie den in aanmerking komen voor kantoren, winkels of woningen. Verwacht wordt dat in juni 1989 met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van het nieu we station begonnen wordt. Eerst komt de entree aan de AZL-zijde aan de beurt, vervolgens de verbre ding van de tunnel en tenslotte de bouw van een nieuw hoofdge bouw. In de loop van 1994 zal sta tion helemaal klaar zijn. Opnamen voor 'Hoog en droog' 13.00 tot 18.30 Al vanaf maandag 29 juli kunnen automobilisten niet parkeren aan de Nieuwe Rijn, de Botermarkt, de Vismarkt en de Koornbrugsteeg. Die dag beginnen namelijk de eer ste werkzaamheden voor het tele visieprogramma. LEIDEN - De TROS maakt don- den gemaakt derdag 2 juli aan de Nieuwe Rijn, tegenover het Stadhuis, opnamen voor het televisie-programma 'Hoog en droog'. Deelnemers aan dit programma zullen proberen met allerlei soorten 'voertuigen' veilig de overkant van de Nieuwe Rijn te bereiken. De opnamen wor- po worden opgeleverd, dat is niet bevorderlijk geweest voor de bouwkwaliteit". In het stadsbouwhuis werken ongeveer 350 ambtenaren. Aan de Langegracht zijn ohder meer de di recties bouw- en woningtoezicht, volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning, civiele werken, verkeer, mi lieu en stadsvernieuwing gehuis vest. De dependance van het stad huis werd in 1978 in gebruik geno men. Al tijdens de bouw speelden financiële problemen het project parten. Het stadskantoor kon dan ook niet voor de oorspronkelijke gereserveerde 11 miljoen gulden worden gerealiseerd, maar vergde uiteindelijk een investering van in totaal 15 miljoen gulden. Nu blijken tijdens de bouw ook verschillende fouten te zijn ge maakt. Zo zijn door het voortijdig lossen van de bekisting scheuren ontstaan in het beton. Ook blijkt de vochtwerende behandeling van het metselwerk haar uitwerking te hebben gemist. Daardoor is op sommige plaatsen het voegwerk poreus geworden. Lekkages Naast de zeer hoge energiereke ning zijn lekkages een groot pro bleem in het stadsbouwhuis. Daar door is al schade ontstaan aan de wandafwerking, vloerbedekking en de plafondafwerking. Een van de oorzaken van de vochtproble- men is dat bij de verbinding tussen dak en gevel op sommige plaatsen het lood is losgescheurd. Daarbij laten de kozijnen water door. Om lekkages van het dak te verhelpen, moet een gedeelte van de dakbek- king worden vervangen. Op het dak blijken enkele ventalitoren verroest te zijn. Het onderzoeksbureau Van der Flier stelt bovendien dat "als ge volg van het uitvoeren van voeg werken na het plaatsen van de alu minium kozijnen, ramen en deuren nog voor de oplevering van het werk onherstelbare esthetische schade werd toegebracht". Ook meent het Bossche bureau dat "de wijze waarop het gebouw is gerea liseerd, gezien op termijn, duide- Het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Het acht jaar oude gebouw van de gemeente moet voor meer dan een miljoen worden opgeknapt om dat het 'tocht, lekt en energie vreet'. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De krakers in het pand Lange Mare 63-65 moeten het huis verlaten. Het is de bedoeling dat het pand wordt verbouwd voor de huisvesting van een tiental patiën ten van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Het gaat hier om een project 'beschermd wonen' in de binnenstad. De huidige bewoners van het pand aan de Lange Mare zijn in middels op de hoogte gesteld. Het gaat om een groep kunstenaars die al enkele jaren in het pand ver blijft. Zij kwamen hier terecht toen de gemeente jaren geleden de af spraak met de leiding van de Lok- school voor sociaal agogisch on derwijs maakte om panden waar voor nog geen bestemming was, tijdelijk aan studenten van de Lok- school ter beschikking te stellen. Volgens wethouder Peters (ruimte lijke ordening) is de afpraak ge maakt dat de huizen zouden wor den verlaten wanneer de gemeente ze nodig had. De gemeente beroept zich nu op die afspraak. De kunstenaars aan de Lange Mare hebben echter allang geen binding meer met de Lok. Het is niet duidelijk of zij vrijwillig aan het verzoek van de gemeente zul len voldoen. De gemeente is niet van plan ze voorkeursregeling te geven bij het vinden van andere woonruimte. De krakers worden net als alle andere woningzoeken den behandeld. De gemeente is wel bereid de ga lerie in het pand 'galerie Stelling' op die plaats te handhaven. De kunstenaars moeten dan wel be reid zijn huur voor het gebruik van de begane grond te betalen. LEIDEN - Het gedeelte van rijks weg 11 tussen Leiden en de Burge meester Smeetsweg in Zoeterwou- de-Rijndijk kan waarschijnlijk in 1993 in gebruik worden genomen. Nu de Raad van State de bezwaren tegen de aanleg van de weg in de lijk negatieve effecten heeft". Het Leidse Roomburgerpolder onge- gebouw in in 1978 gebouwd door IBB-Kondor naar een ontwerp van de toenmalige stadsarchitect ir. F. Kemme. grond heeft verklaard, wil Rijks waterstaat na de bouwvakvakantie met de grondwerkzaamheden be ginnen. Redactie: Simone van Oriel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 2l7of 222. Wel bekomen (1) I Een ongebruikelijk cadeau is prof. dr. Benedikt .Hartmann, hoogleraar in de geschiedenis der antieke godsdiensten, van daag bij zijn afscheid van de Leidse universiteit ten deel ge vallen. Zijn vrienden wilden hem niet afschepen met de gebruike lijk afscheidsbundel waarvan de inhoud alleen door specialisten kan worden begrepen. In plaats daarvan besloten zij te zijner ere in het Rijksmusem van Oudhe den een voor iedereen toeganke lijke tentoonstelling in te rich ten. Wel moge het u bekomen; feestmaal, godenmaal, doden- maal in de oudheid is de titel er- De tentoonstelling gaat vooral over het verwerven, bereiden en verdelen van voedsel in de oud heid en bestaat uit vaak duizen den jaren oude afbeeldingen van de maaltijd op onder meer graf stenen en vazen en uit werktui gen voor jacht en landbouw, keu kengerei en aardewerk. Vanwe ge Hartmanns interesse daarvoor ligt de nadruk op het oude Na bije Oosten en Egypte. Het on derwerp feestmaal is Hartmann bovendien op het lijf geschreven, stellen de samenstellers in, de bij behorende catalogus. "Als hij ie mand wil leren kennen, nodigt hij hem of haar uit voor een maaltijd. De eerste levensbe hoeften, eten en drinken, krijgen zo een betekenis die ver uitgaat boven het instandhouden van het organisme. De betekenis van de tafel als plaats waar verbon denheid gesticht, conflicten be slecht en harten geopend wor den, is van alle tijden". "In die zin is ook de eenvou digste maaltijd een feestmaal. Dat geldt vooral ook voor de oudheid, waar de strijd om het dagelijks brood voor verreweg de meeste mensen een zaak van aanhoudende zorg en moeite was. Juist daarom kon het ge meenschappelijk genoten voed sel een band scheppen of beves tigen met degenen die op een af stand staan: de gestorvenen en de goden, bewoners van een an dere en een verre wereld. Feest maal, dodenmaal en godenmaal zijn dan ook geen vreemden voor elkaar: alle drie zijn ze uitingen van hetzelfde levensbesef'. Maaltijden in de oudheid; een paar wetenswaardigheden. Voor Egyptenaren begon een feest maal niet voordat ze zich aan een ritueel haden onderworpen. Eerst wasten ze zich met water en natron (soda), trokken schoon linnengoed aan en parfumeerden zich vervolgens met zalfolie. De teerkost voor de doden: ervan uit gaand dat doden ook moeten eten en drinken, gaven Egypte naren de overledenen een uitzet van voedsel en gerei mee voor in het hiernamaals en brachten op gezette tijden vers voedel en drank naar het graf. Nabestaan den die in gebreken bleven rie pen onheil over zich af: "In Egyptische teksten vinden wij de voorstelling dat de aldus be nadeelde doden hun eigen excre menten zouden moeten eten en ook elder wordt getuigd van de vrees, dat de doden het de leven den knap lastig kunnen maken, als deze niet aan hun alimentatie plicht voldoen". Wel bekomen (2) Alcohol: ook in de oudheid volop aanwezig, want geen enkele cul tuur schijnt zonder te hebben be staan. Oude jachtculturen zijn volgens de samenstellers dan waarschijnlijk wel de enigen die alleen water dronken, maar ge- Een model van een bierbr ouwerij in hout uit de Egyptische oudheid. Het model stamt uit het zogenaamde Middenrijk (2134-1783). Beneden een Dionysos-amfoor, natuurlijk bedoeld voor het bewaren van wijn. Het aardewerk van circa 40 centimeter hoog stamt uit 520 voor Christus en komt uit Vulci in Italië. heelonthouders waren het ook niet want ze deden zich vermoe delijk aan roesverwekkende bes sen en paddestoelen tegoed. Bier en wijn werden in de oud heid op grote schaal genuttigd. Eerstgenoemde drank werd ver vaardigd door eerst gerstekorrels te malen en van het zo verkregen meel deeg te maken. Daarvan werden kegelvormige broden ge bakken, die vervolgens werden geweekt in water na toevoeging van zoetmiddelen en dan als een gegiste massa gefilterd. Tafelgedrag: niemand stelt ook nu prijs op een gast die blijk geeft van een gebrek aan manie ren of, zoals in de catalogus wordt gesteld: "Wie zich aan ta fel misdraagt, bederft niet zo maar een gezellige avond, hij tast de orde aan die nu juist door de gemeenschappelijk dis wordt be vestigd". Die orde, de verhoudin gen tusssen de gasten onderling en tussen hen en de gastheer, was in de oudheid een heilige. "Het hoeft daarom niet te verba zen dat de oud-Egyptische wijs heidsliteratuur zoveel aandacht besteedt aan het juiste tafelge- drag, vooral aan dat van minde ren tegenover meerderen". Als voorbeeld wordt een tekst van Ptahhotep gegeven: "Neem van het voedsel dat u opgediend wordt; kijk niet naar het bord van de grote man/maar kijk neer op uw eigen bord; spreek alleen, wanneer men tot u spreekt; lach, als hij lacht, dat zal hem aan staan; gij moet beminnelijk te genover hem zijn en dat is het beste voor uzelf, want men weet nooit wat een voornaam persoon in de zin heeft". Eet smakelijk. De tentoontelling is vandaag geopend door ambassadeur dr. H.J. Kaufmann, ambassadeur van Zwitserland, en is te zien tot en met 30 augustus. Die werkzaamheden bestaan uit het ophogen van de grond. Dat moet geleidelijk gebeuren om een te grote belasting van de slappe on dergrond te voorkomen. Rijkswa terstaat schat daarvoor ongeveer twee tot drie jaar nodig te hebben. Na afloop van die werkzaamheden moet de grond waarschijnlijk nog een jaar inzakken. Daarna kan met het asfalteren worden begonnen. Of het deel van de rijksweg tus sen Leiden en Zoeterwoude in 1993 gereed is, is mede afhankelijk van de geldstroom. Een woord voerder van Rijkswaterstaat sluit niet uit dat de aanleg van de weg verder vertraagd wordt wegens fi nanciële problemen bij de over heid. Het gereedkomen van de weg is vooral van belang voor de bedrij ven van het Zoeterwoudse indus trieterrein Grote Polder. Zij pleiten al jaren voor een betere ontsluiting van het gebied. Rijksweg 11 moet in de toekomst Leiden en Bodegraven met elkaar verbinden. Het kan nog tot ver in de negentiger jaren duren voor die aansluiting gereed is. De werk zaamheden aan de rondweg Al phen aan den Rijn zijn inmiddels begonnen, maar bij Hazerswoude en op het tracé Alphen-Bodegra ven moeten nog tal van hobbels worden genomen. Het is de bedoeling dat de rijks weg in de toekomst wordt ver lengd om een verbinding tussen de rijksweg 4 (Amsterdam-Rotter dam) en de rijksweg 44 (Amster dam-Den Haag-centrum) tot stand te brengen. Dat zou betekenen dat de weg het noordelijk gedeelte van Voorschoten zou doorkruisen. De gemeente Voorschoten heeft al be zwaar aangetekend tegen deze plannen. Het tweede gedeelte van de weg is opgenomen in de tweede fase van het structuurschema verkeer en vervoer. Dat betekent dat het westelijk gedeelte van de rijksweg 11 west pas na het jaar 2000 wordt gerealiseerd. LEIDEN - Een effectieve behan deling van exhibitionisten is in een groot aantal gevallen mogelijk. Dat is de conclusie van Erik van de Loo in een proefschrift waarop hij maandag 22 juni hoopt te promo veren aan de Leidse universiteit. In zijn proefschrift geeft Van de LEIDEN - Bij een aanrijding van ochtend vroeg tussen een 20-jarige automobiliste uit Heerwaarden en een 49-jarige vrachtwagenchauf feur uit Rijssenhout, is de bestuur ster van de personenauto gewond geraakt. De vrouw reed met hoge snel heid op de Plesmanlaan en wilde bij het kruispunt linksaf slaan. De vrachtwagen zag de vrouw hard aankomen en vervolgens gierend remmen. Daarop besloot de chauf feur, naar zijn zeggen, om een eind je op te rijden over de haaietanden heen, om de automobiliste eventu eel achter hem langs te laten gaan. Die manoeuvre mislukte en de vrouw knalde tegen de linkerach terflank van de vrachtwagen aan. Met onder meer hoofdletsel is zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De vrouw verkeerde ove rigens onder invloed van alcohol, maar de behandelend arts besloot op medische gronden geen bloed bij de patiënte te laten afnemen. Loo behalve een overzicht van wat er psychologisch bezien over exhi bitionisme bekend is, een verslag van een uitvoerig onderzoek onder 20 mannelijke exhibitionisten, van wie de meesten militairen van de Koninklijke Landmacht. Exhibitionisme is in Nederland onder de noemer 'openbare schen nis der eerbaarheid' het meest voorkomende seksuele delict. Jaarlijks komen er 4000 tot 5000 ge vallen van exhibitionisme ter ken nis van de politie. Vooral vrouwen en kinderen worden onvrijwillig met exhibitio nisme geconfronteerd. Niettemin is de wetenschappelijke kennis over dit gedrag vrij gering terwijl over zijn de meningen over de be handeling verdeeld en onvoldoen de getoetst. Er is evenmin voldoen de inzicht in de gevolgen voor mensen die er ongevraagd mee ge confronteerd worden, aldus Van de Loo. De reden voor dit gedrag zou per persoon verschillen. Exhibitionis ten blijken in hun gedrag gedreven door uiteenlopende motieven zo als: ontlading van negatieve gevoe lens en spanningen, seksualisering van agressie, het zoeken van troost en compensatie voor ervaringen van tegenslag, vernedering, on macht en verworpen worden, sek sueel experimenteren, onbewuste strafbehoefte en seksueel contact. Belangrijk voor een effectieve behandeling is dat zowel oog is voor behandeling van de functie van het gedrag als voor regulering en zelf-controle, aldus Van de Loo. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15