Q Portret van revolutionaire Wildpark voor bedreigde neushoorn Sterke Hauer in zwakke film Star Trekkers weer thuis in San Francisco II BIOSCOPEN 'Rosa Luxemburg'; regie: Margarethe von Trotta; hoofdrollen: Barbara Suko- wa en Daniel Olbrychski; theater: Kijk- huis, Leiden Meteen na de voltooiing van 'Hel ler Wahn', haar vorige film, kondig de Margarethe von Trotta aan dat haar eerstvolgend project een por tret van Rosa Luxemburg zou be treffen. Het heeft ruim drie jaar moeten duren, maar 'Rosa Luxem burg' is er dan toch van gekomen. Eigenlijk ook heel logisch, want een film over één van de opzienba rendste vrouwen uit de politieke geschiedenis van Duitsland, ligt in het verlengde van haar eerder werk. Niet alleen is zij een hard nekkig en bewonderenswaardig representante van de vrouwenfilm, maar bovendien heeft Von Trotta met 'Die bleierne Zeit' ook al eens een politieke film gemaakt. Toen koos ze voor de actualiteit met een portret van de terroriste Gudrun Ensslin. Nu portretteert ze een terroriste avant-la-lettre, een vrouw die zeventig jaar geleden met de beweging Spartakus een poging tot revolutie deed. Deze twee vrouwen hebben vrij veel ge meen en het is dan ook geen toeval dat beide rollen door Barbara Su- kowa worden gespeeld. Zoals het evenmin toeval is dat op het filmfestival van Cannes 'Die bleierne Zeit' zes jaar geleden tot beste film werd verkozen en dat dit jaar 'slechts' Barbara Sukowa in de prijzen viel als beste actrice. Als film is 'Rosa Luxemburg' in derdaad met zo geslaagd. Het (ge deeltelijke) levensverhaal van de revolutionaire wordt in elkaar snel opeenvolgende fragmenten verteld en die fragmenten zijn niet erg lo gisch aaneen gesmeed. Heden en verleden, gevangenis en vrijheid springen op verwarrende wijze' door elkaar heen. Een bewuste keuze wellicht, maar het dramati sche slot suggereert toch een episch karakter, terwijl de kijker daarvoor niet echt een betrokkene van de hoofdpersoon wordt ge maakt. Juist daaraan besteedde Von Trotta in haar vorige films al tijd veel aandacht. 'Rosa Luxemburg' wijkt op nog één punt opvallend af van haar laatste produkties. Daarin had ze elke keer een soort balans gevon den tussen twee vrouwen, de ene keer zussen, de andere keer vrien dinnen. Uiteenlopende karakters die elkaar aanvulden en nodig had den. Die balans ontbreekt in 'Rosa Luxemburg'. In de figuren van haar kameraad Karei Liebknecht en vriend Leo Jogiches is wel enig contrast geschapen, maar hun rol len zijn allesbehalve dragend. Misschien is die verstoorde ba lans wel de oorzaak van deze min der bevredigende film. BART JUNGMANN 'The Voyage Home, Star Trek IV'; regie: Leonard Nimoy; hoofdrollen: Leonard Nimoy en William Shatner; theater: Eu ro 4, Alphen De filmserie 'Star Trek' ontwikkelt zich tot een even onverwoestbare cyclus als de tv-serie dat jaren was. Deel vier draait sinds april in de Nederlandse bioscopen en heeft nu het Alphense Eurotheater be reikt. Het ruimteschip Enterprise, met aan boord de solide kapitein Kirk en de logisch denkende Spock, maakt in deze aflevering een reis naar huis. Vanuit de 23ste eeuw be landt de Enterprise - vraag niet hoe - in het San Francisco van 1987. Dat biedt ruimte voor een luchtige film, zelfs voor ironie. Het is een grappig gezicht de hei- dep uit een sf-serie in het dagelijk se leven te betrappen. Spock met een zweethandje door San Francis co, dat soort grappen. Spock (met bandje) en Kirk terug in de bewoonde wereld. 'Wanted: dead or alive'; regie: Gary Sherman; hoofdrollen: Rutger Hauer, Gene Simmons en Robert Guillaume; Lido, Leiden. Stonden om de goede oude tijd de tronies van bankovervallers op de aanplakbiljetten met 'wanted', te genwoordig gaat het om internatio nale terroristen. Rutger Hauer speelt de ex-FBI-agent, Randall, die zich door zijn onorthodoxe op treden niet erg populair heeft ge maakt en daarom voor zichzelf is begonnen. Hij voorziet nu als pre miejager in ziin levensonderhoud. Wanneer de meest gezochte ter rorist ter wereld opeens in Ameri ka opduikt, wordt Randall echter door zijn oude werkgever inge schakeld. Al snel wordt duidelijk dat hij als lokaas wordt gebruikt en bovendien blijkt de terrorist nog een persoonlijke rekening met hem te willen vereffenen. Nadat Randalls vrienden het slachtoffer worden van een aanslag op zijn le ven, staat hem niets meer in de weg om een complete kermis aan geavanceerd wapentuig om zijn nek te hangen en wraak te nemen. En passant behoedt hij Amerika nog voor een enorme giframp. 'Wanted: dead or alive' biedt het publiek precies wat het ervan ver wacht: harde actie. In dit opzicht is de film dus geslaagd en met enige moeite valt er zelfs wat te lachen. Bijvoorbeeld wanneer Hauer vuist dikke schietijzers onder het kin derzitje van zijn auto vandaan haalt. Voor het opblazen van 170 mensen die naar 'Rambo' zitten te kijken, moet toch al weer een apart gevoel voor humor aangesproken worden. Hauer is een overtuigende pre miejager in een film met een slecht scenario, waarin een mondharmo nica tevergeefs iets van het Wilde Westen probeert op te roepen en die verder van de onwaarschijn lijkheden aan elkaar hangt. LEONARD ENGEL. FILMS OP VIDEO Sommige films blijven je lang bij. Soms herinner je je jarenlang een film van a tot z omdat je on bedaarlijk hebt moeten lachen wanneer dat toch geenszins de bedoeling was. Tot deze laatste categorie behoort 'Flash Gor don' van regisseur Mike Hodges. De producent van deze film was Dino de Laurentius en hij heeft er een handje van bepaalde de cors twee keer te gebruiken, en wel vaker ook als het zo uitkomt. Dat kan het beste als die decors een beetje handzaam ?ijn. In 'Flash Gordon' lijken ze in som mige scènes van bordkarton en staan ze te wapperen. Het gekke is dat 'Flash Gor don' toch helemaal niet is opge zet als een productie-van-drie- dubbeltjes. Topoi, Timothy Dal ton en Max von Sydow zijn er voor ingehuurd en zij kosten toch een paar centen. Het ver haal is dat van een tekenstrip. Veel actie, veel avontuur en een held zo dapper dat het niet ge woon meer is. Een merkwaardi ge film waar, zoals u merkt, om meerdere redenen plezier aan is te beleven. Van RCV 2001. 'The patriot' van Frank Harris is me hier en daar duister geble ven. Het gaat over bandieten die atoomraketten jatten en de vrede weef eens bedreigen. Dat schijnt vrij eenvoudig te kunnen: atoombommen knutsel je zelf of je pikt ze, het schijnt een klus van niks te zijn. Een gesjochten figuur die nergens voor lijkt te deugen, mag er achter aan. Gregg Henry speelt deze patriot. Hij doet het goed, maar wat hij precies uitvoert is me een beetje ontgaan. Een deel van de film speelt zich af onder water. Dat fascineert me altijd zeer, alleen kan ik nooit goed zien wat ze doen. Van RCA. Van dezelfde distributeur is 'About last night' met de jeugdi dolen Rob Lowe en Demi Moore. Het gaat om een liefdesverhaal tussen jeugdigen. Verliefd wor den, ruzie, verliefd, ruzie, welles, nietes... Het begin is goed, maar daarna verliest regisseur Edward Zwick zijn greep een beetje en wordt het verhaal erg gewoon tjes. Opvallend is de rol van Ja mes Belushi, de broer van wijlen John en even gek. Cannon is gekomen met de vi deo-uitgave van '9V2 Weeks' waarin Mickey Rourke en Kim Basinger een korte, stormachtige liefde beleven. Met de bioscoop film was iets aan de hand: hij was gekuisd waardoor de meest pitti ge scènes niet te zien waren. Can non kon me in drie weken tijd niet vertellen of de bioscoopver sie op cassette staat of de film zo als regisseur Adrian Lyne hem bedoelde. Ik meld dit maar even: kijk uit, de bioscoopversie is nauwelijks de moeite waard. PETER DE ZWAAN FILMHUIZEN De Engelse regisseur Alan Par ker, van wie binnenkort de oc culte thriller 'Angel Heart' te ver wachten is, komt deze week ruim aan bod in het Kijkhuis. Gedurende de hele week wordt 'Birdy' vertoond. Het is het ver haal van twee vrienden die sa men in Vietnam belanden. De één, die van jongsaf aan een Vo gel wilde worden, raakt er psy chisch helemaal van slag. Terug in Amerika belandt hij in een in richting, zijn vriend besluit hem vrijwillig te volgen (19.30 en 21.45 uur). Woensdag is van Parker 'The Wall' te zien. Op muziek van Pink Floyd maakte hij een psy chedelische, letterlijk onnavolg bare film met Bob Geldof in een hoofrol (20.00 en 22.15 uur). Verder in het Kijkhuis: 'Apo calypse Now', de film waarin Francis Coppola de gebeurtenis sen in Vietnam verwerkte en tot mythische hoogte opblies. Met Martin Sheen en Marlon Brando (20.00 uur). In 'Down by law' ont snappen drie gevangenen om een nieuw bestaan op te bouwen (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum draait dit weekeinde nog 'La nuit de Va rennes' (21.15 uur). Woensdag is om 20.00 uur 'Sacrifice', de laat ste film van Andrej Tarkovski, te zien. Rituelen, symbolen, visioe nen en dromen in een Zweeds landschap (20.00 uur). Donderdag draait hier 'My beautiful laundrette' van Ste phen Frears. Een sympathiek portret van de Engelse samenle ving. Een skinhead en een Pakis tani beginnen samen een wasse rette en worden geliefden (21.15 uur). (OP)NIEUW 'Wanted dead or alive' - Lido, Leiden 'The Voyage Home, Star Trek 4' - Eu ro, Alphen 'Piratus' - City, Katwijk 'Mascara' - sjieke thriller met Derek de Lint en Charlotte Rampling.City, Katwijk 'Terug naar Oestgeest' - verfilming van Jan Wolkers - Greenway, Voor schoten 'No Mercy' - thriller met Jeroen Krab bé in geslaagde bijrol, Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'Color of Money' - Paul Newman en Tom Cruise treffen elkaar op het bil jartlaken, Lido, Leiden 'Police Academy 4' - vierde variatie op bekend thema, Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'De aanslag' - bekroonde verfilming van Mulisch' boek - Trianon, Leiden 'Platoon' - naïeve jongen komt te- of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing van reeks moorden in kloostergemeen schap - Lido, Leiden 'Hannah and her sisters' - de dagelijk se belevenissen van drie zusters in Manhattan - Trianon, Leiden 'Over the top' - Sylvester Stallone met menselijke trekjes - Lido, Leiden en City, Katwijk en Greenway, Voor schoten 'Children of a lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei- 'Crocodile Dundee' - Paul Hoganals Australische woudloper in New York, Euro, Alphen SEKSFILMS 'Shacking Up' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Striptease' - Rex, Leiden. 'Police academy IV' - Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Euro, Alphen 'Sexboot' - Euro, Alphen 'Schot in de roos' - Euro, Alphen 'Flodder' - Metropole, al. 'Le déclin de l'empire Metropole, 16 jr. Filmzomerfestival - Metropole 'Police Academy 4' - Odeon (462400), al. 'The golden child' - Odeon, 12 jr. 'Nothing in common' - Odeon, al. 'Dangerously Close' - Odeon, 16 jr. 'Sophie's Choice' - Le Paris (656402), 16 jr. 'Ecstasy Girls 2' - Le Paris, 18 jr. 'Every woman has a fantasy 2' - Le Paris, 18 jr. 'Caravaggio' Haags Filmhuis 'Tu mi turbi' - Haags Filmhuis AMSTERDAM 'Stand by me' - Alfa (278806). al. 'Spenamo che se femina' Alfa, al 'Soul Man' - Alfa, al. 'Black Widow' - Alfa, al. 'Room with a view' - Alhambra (233192), 16 jr. 'The Mosquito Coast' - Alhambra, al. 'Silver Bullet' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'RawDeal' - Cinerama, 16 jr. 'One flew overthecuckoo's nest' - Ca lypso (234876), 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Calypso, al. 'Le declin de l'empire americain' - Ci- necenter (236615), 16 jr. 'Sid and Nancy' - Cinecenter, 16 jr. 'Peril en la demeure' - Cinecenter, 16 jr al. DEN HAAG 'Silver Bullet' - Asta (463500), al. 'Spenamo che se femina' - Asta, al. 'Raw Deal' - Asta, 16jr. "Black Widow' - Babylon (471656), al 'Children of a lesser god' - Babylon, al 'One flewover the cuckoo's nest' - Ba bylon, 16 jr. 'Police academy 4' - Cineac (630637) 'Platoon' - Cineac, 16 jr 'Critical Condition' - Cineac, al. 'The Color Purple' - Euro (667066), al 'Naam van de roos' - Metropole 'Police Academy 4' - Cinema Int. (15124), al. 'Fantasia' - Cinema Int., al. 'Platoon' - Cinema Int., 16 jr. 'Police Academy 4' - City (234579), al. 'Platoon' - City, 16 jr. 'Tough Guys' - City, al. 'Dangerously Close' - City, al. 'Black Moon Rising' - City, 16 jr. 'Over the top' - City, 12 jr. 'Critical Condition' - City, al. 'Opera do Malandro' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'Ilgiardino dei Finzi Contini' - Krite rion, 16 jr 'Sex zonder sluier' - Parisien (246540), 18 jr. 'Sex in de hoogste klas' - Parisien, 16 'Rosa Luxemburg' - The Movies (245790), 16 jr. 'Tiempo de Morir' - The Movies,, 16 jr. Zomerfestival - The Movies, 16 jr. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Nothing in common' - Tuschinski, al. 'Platoon' - Tuschinski, 16 jr. 'Color of Money' - Tuschinski, al. 'Duet for one' - Tuschinski, 12 jr. 'Golden Chid - Tuschinski, 12 j. 'Flodder' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Children of a lesser God' - De Uitkijk TELEVISIE Met de zomervakantie en de daarmee gepaard gaande depres sie kan het oog wel eens op de middagtelevisie worden gericht. De Nederlandse omroepen mo gen die uurtjes graag met een film vullen en dat is deze week niet anders. Maandag een wat oudere film van John Badham die nooit in de Nederlandse bioscopen heeft ge draaid. Misschien vanwege de ti tel, want die is wel heel lang: 'The Bingo Long Travelling All- Stars and Motor Kings'. De film speelt in de jaren dertig toen ba- seballploegen nauwelijks zwarte spelers telden. Bingo Long (Billy Dee Williams) besluit daarom een eigen team op te zetten (15.00 uur, Nederland 1, maandag). Een dag later op dezelfde zen der maar vijf minuten later 'Su perman 2'. Richard Lester maak te er met de aloude stripfiguur een komische film van. Super man (Christopher Reeve) wordt ditmaal niet alleen belaagd door Gene Hackman en Valerie Perri- ne, maar ook door drie schurken van 'zijn' planeet Krypton. Te rence Stamp is één van hen. Volgende week vrijdag wordt 's avonds 'Le choix des armes' vertoond. Yves Montand speelt hierin een paardenfokker met een gangsterverleden. Op een dag doen twee ontsnapte misda digers een beroep op hem en Montand doet de grootste moeite om van het duo af te komen. De regie is van Alain Corneau, die op het gebied van de 'film noir' een naam hoog houdt, en Gérard Depardieu en Catherine Deneu- ve doen ook mee (22.10 uur, Ne derland 1). Op Duitsland 3 is woensdag 'The last command' te zien, een film van Josef von Sternberg met Emil Jannings in de hoofd rol. De film is naar een idee van Lubitsch opgezet als een moge lijkheid voor Jannings om eens in een Amerikaanse film te schit teren. Hij speelt een voormalige generaal van het Russische leger die naar Amerika is gevlucht. Voor een schamel bedrag treedt hij op als figurant in films. Dan krijgt hij de kans om in een film zijn vroegere beroep van gene raal uit te oefenen. Jannings kreeg een Oscar voor zijn rol (22.35 uur). 'Heaven's Gate', de gerucht makende film van Michael Cimi- no, is zondagavond in zijn geheel op Duitsland 2 te zien. Dat bete kent een drieëneenhalf uur du rend epos over de strijd tussen rijke veehouders en Oosteurope- se immigranten in de staat Wyo ming. De produktie kostte 45 miljoen dollar en de commercië le mislukking betekende het fail lissement van United Artists (22.00 uur). BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LAKE NAKURU (AP) - Het neus hoornbestand in Kenia, dat in 1970 nog 18.000 exemplaren bedroeg, is teruggelopen tot minder dan vijf honderd. Een alarmerende situatie die natuurbeschermers willen ke ren met de aanleg van een speciaal op het behoud van de neushoorn gericht nationaal wildpark bij-het Nakuru meer. Belangrijkste reden voor het door Michelle Faul dreigende uitsterven van de rhino ceros is de overbejaging. De jacht op de neushoorn is weliswaar al een tijd wettelijk verboden, maar stropers zijn met hun prhktijken blijven doorgaan. Het nieuwe wildpark op 160 km ten noordoosten van Nairobi zal van een zwaar beveiligd hek wor den voorzien waarop een .elektri sche spanning wordt gezet van 5.000 volt en waarlangs om de ze ven km een bewaker wordt gëpos- teerd om stropers weg te houden. De initiatiefnemers van het park hopen met een fokprogramma het bestand verder op te vijzelen. „Zelfs als we stropers een halt kunnen toeroepen en een einde maken aan het moorden, dan nog is onze neushoornpopulatie zo ver spreid en versplinterd, dat de die ren hoe dan ook uitsterven," ver klaart Peter Jenkins, een natuur beschermer die nauw bij het pro ject is betrokken. De neushoorn behoort met de leeuw, de luipaard, de olifant en de buffel tot de vijf grote diersoorten die in Kenia door overbejaging drastisch in aantal zijn teruggelo pen. „We moeten ervoor zorgen dat we de neushoorn redden, of er blij ven er nog maar vier over," aldus prins Sadruddin Aga Khan, vice- voorzitter van het Wereldnatuur- fonds. In het 140 vierkante km grote na tuurpark zijn drie van de vijf be dreigde diersoorten vertegenwoor digd: een aantal leeuwen en lui paarden en één enkele neushoorn. Olifanten en buffels zijn er niet. Het Nakuru meer heeft verder gro te vogelkolonies. Bekend is het fla mingo-bestand bij het meer, dat wordt geschat op 1,5 miljoen stuks. Trofee Er bestaan vijf soorten neus hoorns: de witte en de zwarte rhi noceros, die uitsluitend in Afrika voorkomen, daarnaast de Indische, de Javaanse en de Sumatraanse neushoorn. Meest begeerde trofee bij de jacht is de hoorn van het dier. Een hoorn van de Afrikaanse rhinoce ros brengt een prijs op van 1.200 gulden per kilo. Een hoorn van de drie nog schaarsere Aziatische soorten kan zelfs 18.000 gulden per kilo opbrengen. De hoorn heeft verschillende toepassingen. In Noord-Jemen is de hoorn zeer in trek voor het ma ken van heften van dolken en mes sen. In Azië vindt de hoorn in ver pulverde vorm toepassing als me dicijn bij onder meer koorts en in drankvorm als seksueel stimule rend middel. Enkele Afrikaanse landen heb ben strenge wetten tegen het stro pen op de neushoorn uitgevaar digd. Het inzetten van het leger te gen stropers is geen uitzondering. Het Wereldnatuurfonds en ande re groeperingen op het terrein van de natuurbescherming willen in samenwerking met de Keniase re gering een bedrag van minstens twee miljoen gulden bijeen bren gen om de neushoorn in het Naku- ru-park te redden. Daar verblijft intussen al één neushoorn, de 10 jaar oude Ambo- ni, die tot voor kort op een boerde rij werd gehouden. Nadat het dier afgelopen oktober ziek was gewor den besloten de initiatiefnemers van hei park het als eerste exem plaar in het beschermde natuurge bied uit te zetten. Aanvankelijk was het dier nogal onrustig in zijn nieuwe omgeving, maar na verloop van tijd bleek hij er te aarden, ver telt Jenkins. In de buurt van het park is ook al een vrouwtje gesig naleerd, dat met Amboni voor de eerste nakomelingen zou kunnen zorgen. Het bestand in het park kan op peil gebracht worden zowel met het vangen van neushoorns in het wild als door dieren te betrekken van een aantal boerderijen waar met veel succes neushoorns wor den gefokt. Op een boerderij in So- lio is in enkele jaren tijd het aantal neushoorns uitgebreid van 23 tot 85 stuks. Als het experiment met het park bij het Nakuru meer slaagt zullen ook in andere natuurgebieden in Kenia speciale terreinen voor de neushoorn worden gevormd. De neushoorn: met uitsterven bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11