LEIDSCH DAGBLAD Giro betaalt geen rente meer AID legt beslag op 5000 kilo kabeljauw MOGEN WIJ U OP DE HOOGTE HOUDEN? Ook Nederlands brood nu 1,59 KlUMFUm Landbouwoverleg in EG volledig mislukt Minister wil snel vier tunnels 1990.- Duits plan voor grote stortplaats bij grens Postbank: kosten gewone rekeningen te hoog Londen trekt opnieuw vier diplomaten terug TELEFAX DONDERDAG 18 JUN11987 OPGERICHT 1 MAART 1£ 38345 AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging Milieudefensie wil dat de Ne derlandse regering fel protesteert tegen het Westduitse plan om vlak bij de grens met Limburg een enor me stortplaats voor chemisch be drijfsafval in te richten. In een brandbrief wordt minister Nijpels (milieu) gevraagd de be zwaren van de bevolking aan beide kanten van de grens te steunen. Zij vrezen dat het grondwater zal wor den verontreinigd en een waarde vol natuurgebied verloren gaat. De stortplaats moet met een op pervlakte van 220 tot 320 voetbal velden één van de grootste, „zo niet de grootste van de wereld" worden. In Duitsland ligt het in een natuurgebied, dat in Neder land grenst aan het Nationaal park in oprichting "De Hamert". Hoewel de Westduitse overheid pas tot de aanleg mag besluiten na dat een milieu-effect- en grondwa- teronderzoek zijn afgerond, zijn de voorbereidingen toch al in volle gang. Milieudefensie vindt dat Nijpels zich er sterk voor moet maken dat de Nederlandse overheden, bevol king en milieugroepen dezelfde mogelijkheden tot inspraak en be roep worden geboden als de Duitse betrokkenen. Later terugbetalen DEN HAAG (GPD) - Studenten die een te groot voorschot hebben ontvangen op hun beurs voor dit jaar, moeten dit terug betalen met f. 76,44 per maand. Dat heeft minis ter Deetman (onderwijs) vanmor gen in de Kamer bekend gemaakt. Eerder zouden de Studenten het te veel ontvangen geld in maandelijk se termijnen van 203 gulden terug moeten storten. In totaal is 230 miljoen gulden te veel uitgekeerd. Bingo-piraat gepakt ROTTERDAM (ANP) - In Rot terdam is gisteravond een ille gale radiozender uit de lucht gehaald die via de ether bingo's organiseerde met duizenden guldens aan prijzengeld. Vier personen kregen een proces verbaal. De piraat, Radio Bingo, was sinds drie weken een dag per week in de lucht. Per spel- avond waren er prijzen be schikbaar met een totale waar de van 13.000 gulden. Telefo nisch konden de luisteraars bingo-boekjes bestellen die vervolgens thuis werden afge leverd. De zender stond in een woning in Crooswijk. Konmar lapt minimumprijs aan de laars DEN HAAG (ANP) - Het groot winkelbedrijf Konmar, met vesti gingen in onder meer Den Haag en Rotterdam biedt door eigen bak kers in Nederland gemaakt brood aan voor 1,59 gulden. De mini mumprijs voor in Nederland ge produceerd brood is 1,90 gulden. In tegenstelling tot de Edah, die sinds gisteren in België gemaakt brood aanbiedt, is de Konmar daarmee in overtreding. De Konmar bindt op deze wijze de strijd aan tegen de grootwinkel bedrijven Edah en Van den Broek, die in België gemaakt brood voor 1,59 gulden verkopen. Het Europe se Hof van Justitie bepaalde in no vember vorig jaar dat import en verkoop van brood beneden de mi nimumprijs is toegestaan. In de prijs moet dan wel een marge zijn ingebouwd voor onder meer pro- duktie- en vervoerskosten en btw. Een eerste controle wees uit dat de Edah een correcte prijsopbouw hanteert, zo deelde de Economi sche Controle Dienst vanmorgen mee. De Edah maakte gisteren de goedkope aanbieding van 800 grams-broden bekend. Van den Broek importeert al sinds iyö2 in België gemaakt brood. „Als wij worden aangevallen, slaan we terug", aldus Konmar-di- recteur Van der Straaten. „Ik kan niet in de hoek gaan zitten als aan tasting van de omzet dreigt. Bo vendien gaat het om de werkgele genheid van de 50 bakkers die bij ons in loondienst zijn." De Konmar neemt de overtreding van de wet op de koop toe. De ECD, zo werd verwacht, zal nog vandaag proces verbaal opmaken bij de Konmar. 26 PAGINA'S AMSTERDAM (GPD/ANP) - Met ingang van 1 juli wordt geen rente meer vergoed over het tegoed op gewone giro rekeningen van particulieren. Tot die datum bedraagt deze rentevergoeding 0,75 procent op jaarbasis. Rood staan op de giro blijft wel geld kosten. De rente daarvoor hangt af van de rentestand voor leningen van de Postbank en be draagt nu 16 procent. AMSTERDAM - Donald Duck deelde vanochtend zijn stripal bum uit aan een aantal patiën tjes van het Amsterdamse Em ma kinderziekenhuis. De actie is ter gelegenheid van het 45-ja- rig bestaan van een drogisten vereniging die de netto-op brengst van de albums ten goe de laten komen aan de Stich ting de Kinderziekenhuizen- TV. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De Alge- afslagen gewoon verkocht, maar mene Inspectiedienst van het S*e opbrengst vervalt aan de Staat, ministerie van landbouw en Uiteindelijk zal de rechter als de visserij heeft vanmorgen in "ssers voorkomen beslissen wat -„--ï-LL daarmee gebeurt. Minister Braks overleg met het Openbaar Ml- wil het v0Srdeel dat de vissers met nistene m een aantal Neder- ^e legale var landse havens beslag gelegd op haald 'afromen' illegale kabeljauwvangsten. Het gaat in totaal om ongeveer 5.000 kilo die werd aangevoerd dagmorgen een kort geding van de door twee schepen m IJmuiden, k-documenthouders tegen Geldig t/m22juni de illegale vangsten hebben be- i schip in Vlissingen Breskens. Verder heeft de AID processen- verbaal uitgedeeld aan vijf vissers die beschikken over een speciaal document voor de vangst van ka beljauw. Het gaat om twee schepen in Scheveningen, een in Den Hel der en twee in IJmuiden die in to taal bijna 13.000 kilo van deze vis soort aanvoerden. een in staat. Deze ongeveer twintig vis sers, voornamelijk afkomstig uit Katwijk, eisen dat zij onbelem merd mogen doorvissen zolang zij hun individuele quotum nog niet hebben opgevist. De vissers, die zich volledig richten op de kabel- jauwvisserij, willen niet de dupe worden van hun collega's. In het verleden hebben zij een soortgelijk kort geding al eens verloren. METALEN ETAGE BED roodgelakt maat90xl90cm kompleet hoogte 115 cm Minister Braks kondigde vorige week, na overleg met het openbaar ministerie, aan strenger te zullen optreden tegen vissers die on danks het vangstverbod blijven doorgaan met het aanvoeren van kabeljauw. Het vangstverbod werd eind april van kracht voor de vis sers die niet over het speciale do cument beschikken. Een maand Overigens is het niet uitgesloten dat het totale EG-quotum voor dit jaar tussentijds wordt verhoogd met 50.000 ton tot in totaal 175.000 ton. De EG heeft daarover al over eenstemming bereikt met Noorwe gen. Volgens ingewijden liggen de LUXEMBURG (ANP) - De onder- Bondsrepubliek en Frankrijk ech- handelingen over de Europese ter nog dwars over de verhoging, landbouwprijzen in het komende geleden werd de visserij boven- Gaat die wel door dan kan ons land prijsjaar zijn mislukt. De EG-r dien voor de document-houders gesloten, nadat de minister was ge bleken dat de Nederlandse vissers hun totale voor dit jaar de Europe se Gemeenschap toegestane vangsthoeveelheid van 13.490 ton al hadden gevangen. Proces-verbaal De schippers van wie de kabel jauw in beslag is genomen hebben bovendien een proces-verbaal ge kregen. De kabeljauw wordt op de Aanhoudend koel rekenen op zo'n 5.600 ton extra. De nisters van landbouw zijn vanoch- overeenstemming daarover wordt tend in Luxemburg uit elkaar ge- gaan zonder overeenstemming te bereiken. De hele prijzenproble- matiek wordt doorgeschoven naar de Europese staats- en regerings leiders, die elkaar op 29 en 30 juni in Brussel ontmoeten voor hun halfjaarlijkse topconferentie. Volgens de Belgische voorzitter van de raad, Paul de Keersmaeker, is er in de raad voor alle onderde len van het prijspakket een meer- Halftotz r bewolkt en af en toe e bui. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden. Middagtcmperatuur om streeks 16 graden. Zuidwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 18 graden. Vrijdag 19 juni 1987 zon op: 05.18 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 02.03 uur, maan onder: 14.54 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.31 en 22.57 uur; laag wa ter: 05.48 en 19.07 uur. Produkticmedcwerkers m/v, die meer plezier in hun werk zoeken, bellen vandaag nog Leiden, 071 - 146147 derheid, behalve voor de voorge stelde heffing op oliën en vetten. Omdat de Europese Commissie de deze heffing niet uit het pakket wil lichten is er geen akkoord over het geheel mogelijk. De raad moet bovendien reke ning houden met een zware politie ke blokkade van West-Duitsland. Zowel een verlaging van de graan prijs als de aantasting van de ex portsubsidies voor de Westduitse centrale opvang, van waaruit de Het afschaffen van de rente op gi rotegoeden houdt verband met de sinds een paar jaar dalende rente, waardoor de opbrengsten van door de postbank belegde girotegoeden geleidelijk zijn verminderd. De verwerkingskosten van het girale betalingsverkeer konden daarente gen niet in dezelfde mate worden teruggebracht. De Postbank is overigens geens zins van plan om kosten in reke ning te brengen voor het girale be talingsverkeer. De andere banken klagen al jaren dat zij daarop fors geld moeten toeleggen. Het blijft eveneens mogelijk om gratis bedragen over te boeken van de girorekening naar de girale spaarrekeningen (de rente-, plus- en sterrekening) waarover wel ren te wordt betaald. De Rabobank zei vanmorgen alle begrip te hebben voor de maatre gel en onderschreef het kostenpro- bleem bij de privérekeningen. Er wordt bij Rabo gestudeerd op maatregelen. Op niet al te lange termijn kunnen deze worden ver wacht. Het hoeft niet noodzakelijk te gaan om eenzelfde maatregel als die welke de Postbank heeft geno men, aldus een woordvoerder. De kosten van het betalingsver keer zijn al langere tijd een heet hangijzer bij de banken. Een aantal banken meent, dat er f 100 per re kening per jaar door de klant be taald moet worden. De Verenigde Spaarbank liet bij de presentatie van haar jaarverslag weten, met f25 per rekening per jaar uit de kosten te zijn. De Postbank snijdt zich volgens de Haarlemmermeer: Medewerking aan opvang asielzoekers HAARLEMMERMEER (ANP) - De gemeente Haarlemmermeer, waarbinnen de luchthaven Schip hol ligt, is bereid mee te werken aan de opvang van asielzoekers in ons land. De gemeente wil zich echter nog niet vastleggen op het aantal op te vangen asielzoekers. Haarlemmermeer verwacht bin nenkort een verzoek van het minis terie van WVC om medewerking. De Tweede Kamer heeft het nieu we opvangsysteem aanvaard en de minister streeft er naar de regeling per 1 juli in werking te laten tre den. De medewerking gebeurt op ba sis van vrijwilligheid. Het rijk streeft er naar - gelet op het aantal in ons land op te vangen asielzoe kers - contracten af te sluiten voor drie plaatsen per 1.000 inwoners. Op grond daarvan zou Haarlem mermeer ongeveer 270 asielzoe kers moeten opvangen. Asielzoekers voor wie niet direct een onderdak is te vinden zullen korte tijd gehuisvest worden i boeren, de zogenaamde monetaire compenserende bedragen (mcb's), zullen vrijwel zeker worden getrof fen door een Westduits veto. BUSSUM (ANP) - Om een aantal verkeersknelpunten in de randstad op te lossen wil minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat 'versneld vier tunnels aanleggen: een tunnel onder de Noord bij Dor drecht, twee tunnels in de IJmond en de Blankenburgtunnel danwel een tweede Beneluxtunnel bij Vlaardingen. Met de aanleg van de tunnel onder de Noord zou al in ok tober kunnen worden begonnen als de financiering rond komt. Smit-Kroes zei dat vanochtend via een video-opname op de jaar vergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in Bussum. De vier verbindingen moeten er eerder komen dan in de meerjarencijfers staat aangegeven, zei zij. Met een groep deskundigen wordt bekeken hoe deze projecten kunnen worden gefinancierd. De minister zei goede hoop te hebben Consumentenbond mogelijk in ei gen vingers door de rente op gewo ne girorekeningen van particulie ren af te schaffen. De Consumen tenbond geeft rekeninghouders het advies een zo laag mogelijk sal do op de gewone girorekening aan te houden en zoveel mogelijk geld over te hevelen naar renterekenin gen. De kans bestaat dat de Post bank door dit advies veel meer - kostenverhogende - overschrijvin gen te verwerken krijgt, aldus de Consumentenbond. De bond accepteert de maatregel met tegenzin en dreigt met acties als de Postbank nog meer kosten aan de rekeninghouder berekent. De maatregel kost de giroreke ninghouder gemiddeld 16,50 gul den per jaar, uitgaande van een ge middeld saldo van 2.200 gulden, zo heeft de bond becijferd. Walheim brengt officieel bezoek aan Vaticaan, maar Italië weigert de president te ontvangen. PAGINA 5 1 Krachtmeting tussen ka mer en kabinet over de toekomst van het ABP. PAGINA 3 1 Een op de tien toeristen gaat onverzekerd op reis. PAGINA 2 Bonden vragen Van Dijk meer geld in vruchteloos ambtenarenoverleg. PAGINA 7 1 Roda JC aan de leiding in de nacompetitie. PAGINA 17 Goed optreden van de groep Simply Red. PAGINA 23 Complete breuk met Iran verwacht LONDEN (Rtr) - Groot-Brittannië heeft gisteren vier van de overge bleven zes diplomaten uit de Iraan- se hoofdstad Teheran teruggetrok ken. Door het besluit is het ver moeden versterkt dat de Britse re gering overweegt alle diplomatie ke betrekkingen met Iran te ver breken. Iran heeft intussen aange kondigd dat de komende twee we ken alle Iraanse diplomaten op één na uit Groot-Brittannië zullen wor den teruggetrokken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen deelde mee dat de vier diplomaten Teheran inmid dels verlaten hebben en vandaag terugkeren in Groot-Brittannië. De diplomaten zijn volgens de Britse autoriteiten als voorzorgsmaatre gel teruggehaald. Als reden voor de terugtrekking van de diplomaten gaf Iran de "fy sieke mishandeling van een Iraan se diplomaat in Manchester en het negeren van de Weense Conventie door de Britse regering" op. Groot-Brittannië had vorige maand nog achttien diplomaten in Iran, maar na de ontvoering van een Britse functionaris in Teheran, drie weken geleden, is het aantal diplomatieke vertegenwoordigers steeds meer teruggelopen. Direct na de ontvoering werd een Iraanse diplomaat in Groot-Brittannië gearresteerd wegens winkeldief stal. Na 24 uur kwam de Brit in Te heran vrij. Hierop volgde een reeks uitwijzingen over en weer in Lon den en Teheran. ^OPMERKTOSHIBA e nieuwste generatie Groep 3 A4 ingebouwde telefoon geen extra lijn nodig 2x99 geheugens copieën enz. BEL NU 01720-43566/32398 INGENIEURSBURO V.O. spreiding over het land geregeld wordt. WVC gaat vier van zulke centra inrichten met in totaal een capaciteit van 1100 plaatsen. r" L EEN ABONNEMENT OP D T VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND j dat er een financieringsvorm van overheid en particuliere financiers samen kan worden gevonden. In dit verband zei zij niet uit te sluiten dat er tol zal moeten worden be taald. Als de financiering rond komt en het kabinet stemt hiermee in de zo mer in, dan kan in het najaar wor den gestart. Voor sommige projec ten met procedures, voor andere verbindingen kan in oktober al een spa in de grond, aldus Smit-Kroes. f68,95 Per halfjaar f 137,90 Per |aar 262,40 h Alphens Dagblad, Lr eiden (postzegel met nodig) of bel 071-144941. r 10050, 2300 VB rJ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1