Landbouw blijft zorgenkind EG Tal van vissers wacht bankroet Toekomst RSV onzeker FNV wil vrouwen en jongeren Uitgevers boeken komen uit diep dal Zuid-Amerika bezorgt banken forse verliezen SiMÜ Bloei in meubelindustrie schept werkgelegenheid EG-regels niet langer straffeloos te negeren Achtergrond ECONOMIE PAGINA 7 Andriessen slikt bezuinigingen in LUXEMBURG (ANP/GPD) - Ondanks de dreigende, grote tekorten heeft Europees landbouwcommissaris Frans Andriessen zijn plannen voor forse bezuinigingen op de Europese landbouwuitgaven vöor een belangrijk deel moeten inslikken. In een poging de vastgelopen onderhandelingen over de prijzen in het seizoen 1987-1988 nieuw leven in te blazen, heeft Andriessen gisteren in Luxemburg een nieuw voorstel op tafel gelegd bij de EG-ministers van landbouw. Van de aanvankelijk beoogde besparing van 1,1 miljard ecu (2,574 miljard gulden) blijft daarin niet meer dan 260 miljoen ecu over. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De boekenuitgevers zijn uit het diepe dal. Hoewel de verkoop van het al gemene boek vorig jaar nog zakte tot net onder de dertig miljoen ex emplaren, (in 1975 nog 45 mihoen) geeft het eerste halfjaar van 1987 goede hoop op een beter resultaat. Er breken zonniger tij den aan voor j de uitgevers, is de stellige overtui ging van de KNUB, de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond. Secretaris R. Vry van de KNUB zei in een toelichting op het jaarverslag over 1986, dat vanoch tend naar buiten is gebracht, dat tegenover de dalende verkoop van de algemene boeken de markt voor wetenschappelijke boeken in 1986 nog enige groei vertoonde. De af nemende budgetten van particulie re en gebruikelijke afnemers van het wetenschappelijke boek baren de KNUB echter zorgen. De sector educatieve boeken laat daarente- De KNUB pleit voor een verste viging van de economische basis van de boekenuitgeverij. Dat kan volgens haar gebeuren door onder andere de bescherming van het au teursrecht, de handhaving van de vaste prijs - ook over de taalgrens - een goed leenrecht en afschaffing de btw op boeken. "Ik betreur dat er minder kan worden bespaard, maar ik geloof dat de politieke situatie rechtvaar digt dat de Europese Commissie het midden zoekt tussen de wen sen van de lidstaten en die van de Commissie zelf'. Twee weken ge leden klaagde Andriessen nog over 'budgettaire schizofrenie', omdat de ministers van financiën minder en de ministers van landbouw juist meer wilden uitgeven. Het voorstel dat Andriessen gis teren heeft ingediend, blijft zeer dicht by het voorstel dat de Belgi sche staatssecretaris Paul de Keersmaeker eind vorige maand vergeefs door de raad trachtte te loodsen. De Commissie is nu ech ter bereid de Bondsrepubliek nog wat verder tegemoet te komen bij de ontmanteling van de monetaire compenserende bedragen. Dat zijn subsidies die de boeren in landen met een sterke munt (momenteel alleen West-Duitsland en Neder land) krijgen om de nadelige gevol gen daarvan voor hun landbouw- export op te vangen. Het is de be doeling dat die subsidies op den duur verdwijnen. West-Duitsland dreigde gisteren opnieuw dat het zich met alle mogelijke middelen zal verzetten tegen de afbraak hier over de al even omstreden hef fing op plantaardige oliën en vet- Jubileummunt goed verkocht DEN HAAG (ANP) - De ver koop van de zilveren 50 gulden munt, die dit jaar werd gesla gen ter gelegenheid van het 50- jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard is een groot succes geworden. Dat werd gisteren meegedeeld door het ministerie van finan ciën. Van de munt zijn 1,5 mil joen exemplaren in circulatie gebracht, volgens het ministe rie een uitzonderlijk hoog aan tal. Banken en postkantoren hebben nog beperkte hoeveel heden van de bijzondere munt te koop. Evenals de 50-gulden munten die in 1982 en 1984 wer den geslagen, blijft de jubi leum-munt volgens Financiën wettig betaalmiddel. Ontslagen ten werd men het ook niet eens. Het staat nu vrijwel vast dat dit po litieke probleem (vijf landen - waaronder Nederland - verzetten zich hevig tegen die heffing) straks door de regeringsleiders zal moe ten worden opgelost. In Luxemburg worden de con cessies van Andriessen gezien als een poging om in de raad nu vast stemmingen mogelijk te maken over onderdelen van het prijspak ket. Daardoor zou de discussie tij dens de Europese top, eind juni in Brussel, wat soepeler kunnen ver lopen. De ministers van landbouw zijn in het algemeen geneigd zo min mogelijk landbouwzaken over te laten aan hun regeringsleiders. De EG-ministers van landbouw hebben vanochtend vroeg in Lu xemburg vastgesteld dat er in prin cipe overeenstemming mogelijk is over de landbouwprijzen in het ko mende landbouwjaar. Uit een eer ste peiling bleek dat alleen West- Duitsland tegen een prijsdaling voor granen en koolzaad zal stem- De Nederlandse minister landbouw, Gerrit Braks, zei van ochtend dat de Bondsrepubliek zich bijzonder hard opstelt in de raad en daarbij voortdurend zin speelt op zijn machtige positie als grootste geldschieter van de Ge meenschap. De BRD heeft een na delig netto-saldo met de EG van ruim zeven miljard D-mark. Voor landen als Engeland en Frankrijk is dat maar 1,6 tot 1,7 miljard D- mark. Nederland heeft een voorde lig saldo van bijna een miljard D- mark. Het totale tekort op de Europese landbouwuitgaven, begin dit jaar nog geraamd op 8,2 miijard gulden, zal nu dit jaar op zijn minst 9,2 mil jard gulden worden. Daarbij zijn behalve de gewijzigde prijsvoor stellen ook de gevolgen van de la gere dollarkoers en de kosten van de EG-voedselhulp in de voorbije koude winter meegerekend. Het prijzenpakket had doorwer kend in de EG-begroting voor 1988 een besparing van zo'n 8 miljard moeten opleveren, maar dat zal bij lange na niet worden gehaald. Vol gens een voorlopige berekening zullen de besparingen volgend jaar door de wijzigingen van het Com missie-voorstel minstens twee mil jard gulden lager uitvallen. Daar mee wordt de vastgestelde begro tingsruimte voor 1988 nu al over schreden. Op het gebied van het auteurs recht werd vorig jaar een belangrij ke stap gezet door overeenkom sten af te sluiten met de universi teiten en hogescholen over het be talen van auteursrechtelijke ver goedingen voor de bij het onder wijs gebruikte compilatiewerken (de zogenoemde readers). De nale ving hiervan verloopt volgens Vrij echter nog niet naar wens. De KNUB zal daarom de controle op de naleving verscherpen en niet aarzelen de uitvoering indien no dig alsnog af te dwingen. Ook met de incasso van de ver schuldigde vergoeding voor het fo tokopiëren van auteursrechtelijk beschermde werken wil het nog niet zo vlotten. De voor het innen en verdelen van de reprogelden op gerichte Stichting Reprorecht hoopt binnenkort de eerste afspra ken over betaling te kunnen ma ken, aldus de KNUB. Wel werd in 1986 het eerste leengeld uitge keerd, maar deze voorlopige rege ling laat nog tal van wensen over, zoals uitbreiding tot alle bibliothe ken en schoolboekenfondsen. De gemiddelde gedrukte oplage van de algemene boeken - zowel nieuwe titels als herdrukken - is de laatste jaren gedaald. Dat kan tot gevolg hebben dat er minder over tollige voorraden tegen sterk ver laagde prijzen afgezet hoeven te worden, aldus de KNUB. LEIDSCHENDAM - Minister De Koning (sociale zaken) plukt een tropische vrucht in de experimentele tropische kweke rij Xotus in Leidschendam. De kwekerij heeft samen met de Novib een voorlichtingskook boek over exotische groenten la ten uitgeven. NEW YORK/LONDEN (Rtr/ANP) - De Amerikaanse bank Bankers Trust heeft 700 miljoen dollar toe gevoegd aan de reserve voor verlie zen op leningen, zo heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Eerder op de dag had Manufacturers Ha nover, de zesde bank in de VS, la ten weten 1,7 miljard dollar in de stroppenpot te hebben gestopt, in navolging van andere Amerikaan se banken waren voorgegaan, om zich in te dekken tegen de risico's van leningen aan Latijns-Ameri kaanse schuldenlanden. Sinds Brazilië eind februari de rentebeta lingen opschortte is de hoop van de banken dat de vorderingen vol ledig kunnen worden geïncasseerd aanzienlijk geslonken. Citicorp besloot op 19 mei als eerste een extra voorziening te tref fen. Het ging om maar liefst drie miljard dollar, het hoogste bedrag tot nu toe. Later volgden onder meer Chase Manhattan Bank, Ban- kAmerica en Mellon Bank. Van de tien grootste Amerikaanse banken hebben nu alleen J.P.Morgan en Citicorp JOHANNESBURG (Rtr) - Citi corp, de grootste bank in de Ver enigde Staten, heeft gisteren beslo ten zich terug te trekken uit Zuid- Afrika. De in New York gevestigde bank verkoopt eind juni haar doch teronderneming aan de First Na tional Bank in Zuid-Afrika. De bekendmaking van Citicorp komt twee dagen na de aankondi ging van het vertrek van Ford uit Zuid-Afrika. Eerder hadden zich onder druk van de sociale en poli tieke onrust in het land al grote Amerikaanse concerns als IBM, General Motors en Eastman Kodak teruggetrokken. ROTTERDAM (ANP) - Het bedrag dat de staat op het in surséance van betaling verkerende RSV-concern wil verhalen is inmiddels opgelopen tot 1,2 miljard gulden. De afwikkeling van de surséance hangt hierop en op het Amerikaanse kolengraafproject. Dat blijkt Uit het verslag van de raad van bestuur, dat op 30 juni wordt voorgelegd aan de aandeelhouders. De terugvordering door de staat is opgelopen, om dat de staat boven het steunbedrag van 880 miljoen gulden ook rente eist. Op het ogenblik buigt de Raad van State zich over de door RSV bestreden vordering, maar de raad van bestuur houdt er rekening mee dat de Raad van State tot de conclusie zal komen dat de zaak voor de gewone rechter moet worden uitgevoch ten. De raad van bestuur noemt dit geschil een alles overheersende factor by de afwikkeling van de boedel van RSV. Het kan, zo vreest hij, nog geruime tyd du ren voor er duidelijkheid komt. De zaak sleept nu al vier jaar. Een tweede langdurige kwestie is het Amerikaanse kolengraafproject. Technisch is dit project vooruitge gaan, doordat bij twee machines de standaard hydrau lische aandrijving werd vervangen door elektromoto ren, maar met de exploitatie wil het niet vlotten. Er is wel een aantal nieuwe machines geplaatst, maar er zijn ook contracten beëindigd. Er waren de vorige maand tien machines die regelmatig produceren. De conclusies van de raad van bestuur over de kan sen van schuldeisers en aandeelhouders van RSV ver schillen weinig van die in vorige verslagen. In de meest sombre toekomstvisie zou er voor de schuldei sers ongeveer 15 procent van hun vordering beschik baar zijn. Per 31 december stond op de balans 446,7 miljoen gulden aan bezittingen en 555,5 miljoen aan schulden. Het saldo komt dus uit op bijna 109 miljoen negatiel tegen 103,8 miljoen negatief een jaar eerder. De ver mindering van het vermogen is toe te schrijven aan een per saldo negatieve rentepost van 14 miljoen. Het bestuur wijst er echter op dat de waarde van de cijfers op de balans zeer betrekkelijk is, omdat de alles over heersende vraag is wat er met de vordering van de staat zal gebeuren. De maatregel van Citicorp en an dere Amerikaanse banken zette ook de Britse banken onder druk om tot eenzelfde stap te besluiten. Midland Bank was de eerste die of ficieel reageerde op Citicorps ini tiatie, maar liet weten dat zy zou doorgaan met haar beleid van een geleidelijke vergroting van de voorziening voor dubieuze lenin gen. De Britse National Westminis ter Bank maakte gisteren bekend een extra voorziening te hebben getroffen voor leningen aan schul denlanden. Hierbij gaat het om 466 miljoen pond sterling (bijna 1,6 miljard gulden). De voorzieningen komen de ban ken in het algemeen te staan op flinke verliezen over het tweede kwartaal en geheel 1987. Bankers Trust liet gisteren weten dat er een kwartaalverlies zal zijn van onge veer 570 miljoen dollar. Over het gehele jaar verwacht de bank een verlies van 150 tot 200 miljoen dol lar. De belangrijkste Canadese ban ken hebben voor in totaal 5,4 mil jard dollar aan Braziliaanse lenin gen op kasbasis moeten zetten, wat betekent dat de rente pas wordt ge boekt als die ook daadwerkelijk is binnengekomen. De gezamenlijke kwartaalwinst van de Canadese banken viel daardoor omgerekend ruim 160 miljoen gulden lager uit. KAPPERS - Het kappersdiploma zal, samen met een af te geven regi stratieverklaring, worden erkend als bewijsstuk van bekwaamheid. Staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) heeft dat aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Lilipally en Worrell. Daarin wezen zij op de be staande onzekerheid over de status van het diploma dames- en heren kapper. ADVERTENTIE Kort Zakelijk Deelname Na onderhandelingen met een aantal participatiemaatschappijen heeft Infokab, een firma in Haar lem die kabelkranten maakt, met Reiss Co overeenstemming be reikt over een deelneming van 33 procent van Rëiss in Infokab. Info kab ging vorig jaar april van start en bereikt inmiddels in 19 gemeen ten meer dan een half miljoen ge zinnen. Door de deelneming van Reiss heeft Infokab de middelen om verder uit te breiden. Vlucht De Saab-340 van de regionale luchtvaartmaatschappij Netherli- nes die maandag op last van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) aan de grond moest blijven, mocht gis teren toch vliegen. De Saab-340 is van een Noorse luchtvaartmaat schappij gehuurd en heeft nog steeds de Noorse registratie. Om door de Nederlandse maatschappij gebruikt te mogen worden moet het toestel echter een Nederlandse registratie hebben. De woordvoer der van verkeer en waterstaat ver wacht dat de Saab-340 over twee weken de Nederlandse registratie zal krijgen. 9.30 in kamer 219 (Koffie- Openbare uitspraak in de zaak Lagerberg, gericht tegen de intrekking van een bouwvergunning. Hoorzitting inzake 3 bezwaarschriften gericht tegen het niet verlenen van een eenmalige uitkering 1986. Hoorzitting inzake een beroepschrift, gericht tegen plaat sing van het pand Beschuitsteeg no. 9 op de gemeentelijke monumentenlijst. Hoorzitting inzake een bezwaar- schrift, gericht tegen het beschikbaar stellen van een krediet van 950.000,- voor het bouw- en woonrijp maken van een terrein aan de Schubertlaan ten behoeve van de bouw van 84 woningen en tegen de voor deze woningen verleende bouwvergunning. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen: 254140. AMSTERDAM (ANP) - De FNV wil in de toekomst vooral leden werven onder vrouwen, jongeren en deeltijdwerkers. Met speciale wervingsacties zal de FNV deze groepen werknemers, die sterk zijn ondervertegenwoordigd in de vak centrale, proberen te interesseren voor een lidmaatschap. Hiervoor is 2,5 miljoen gulden uitgetrokken. Dat maakte FNV-voorzitter H. Pont gisteren bekend tijdens de presentatie van het rapport FNV- 2000. De FNV-bonden, die tot voor kort kampten met een dalend le denaantal, hebben dit jaar 6000 nieuwe leden kunnen inschrijven. Pont zei de toekomst van de vak centrale dan ook met optimisme tegemoet te zien. Met behulp van het rapport FNV-2000, waarin het te voeren beleid van de vakcentra le staat uitgestippeld, moet die toe komst worden veiliggesteld, onder meer door toeneming van het le dental. Pont benadrukte dat de FNV de huidige achterban in ere wil houden maar dat de 'eenzijdige gerichtheid op de mensen op de werkvloer' moet worden aange vuld met aandacht voor andere ca tegorieën werknemers. De vakcen trale wil daarom leden werven on der vrouwen, jongeren en deeltijd werkers. Bovendien vindt de vakcentrale dat de organisatiegraad van de be roepsbevolking in zijn geheel om hoog moet. "Het belangrijkste is om de dalende organisatiegraad op korte termijn om te buigen, zeg maar om een trendbreuk te krij gen. Het begin is aanwezig", aldus Pont. Van de Nederlandse be roepsbevolking is 29 procent aan gesloten bij een vakbond. Ook de uitkeringsgerechtigde FNV-leden zullen meer aandacht moeten krijgen. Omdat veel uitke ringsgerechtigden zich meer aan getrokken voelen tot de vakcentra le dan tot de bond, is afgesproken dat bonden en vakcentrale gaan overleggen over het delegeren van taken en de bijbehorende finan ciën naar de vakcentrale. "We heb ben altijd enorm veel aandacht aan de uitkeringsgerechtigden be steed, maar veel mensen hebben toch het idee dat er individueel niet veel voor ze wordt gedaan. Dat moet veranderen", aldus Pont. Aan de huidige structuur van de FNV zal volgens FNV-2000 niets worden veranderd. Dit tot onge noegen van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ) omdat het rapport volgens de NVJ niet genoeg rekening houdt met de grote verschillen tussen de bij de FNV aangesloten bonden. De NVJ (5.000 leden) vindt dat de vakbewe ging zich sterker moet richten op de vele verschillende doelgroepen en niet alleen op werknemers in de traditionele economische sectoren. Het rapport FNV-2000 geeft wel een aanzet maar dat vindt de NVJ niet voldoende. UTRECHT (ANP) - In vergelijking met het voorgaande jaar is de om zet van de Nederlandse meubelin dustrie in 1986 in geld gemeten met meer dan zes procent en naar omvang met vijf procent toegeno men. Dat heeft voorzitter H.J. Tijs- seling van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten gisteren in Utrecht bekendgemaakt op een Bij Brons Industrie in Appinge- dam, dat motoren maakt voor schepen, moeten ongeveer dertig van de 153 banen verdwijnen en daarbij zullen gedwongen ontsla gen niet te vermijden zijn. De pro- duktiecapaciteit wordt zoveel mo gelijk in stand gehouden, zodat de personele gevolgen vooral de zoge heten indirecte afdelingen treffen. Olieverbruik Het wereldolieverbruik is vorig jaar met 2,5 procent toegenomen tot gemiddeld 59,9 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Dat is de sterkste groei sinds 1978. Het totale energieverbruik nam minder sterk toe, namelijk met 2,1 procent. Het verbruik van kernenergie nam vo rig jaar ondanks de ramp in Tsjer- nobyl met zeven procent toe. Dat was wel een lager groeipercentage dan in voorgaande jaren. DEN HAAG (GPD/ANP) - De rechtbanken krijgen ongeveer 3000 processen-verbaal te verwerken te gen vissers die in 1985, 1986 en dit jaar zijn bekeurd voor het overtre den van de vangstverboden op tong en schol. Voor dit jaar komen daar bovenop nog de tientallen processen-verbaal voor de overtre ding van het vangstverbod op ka beljauw. "Alles met elkaar kan dat wel eens een kubieke meter papier zijn. Er zijn vissers die slechts één proces-verbaal hebben, maar er zijn er ook die er zo'n 15 op de plank hebben liggen", zegt het mi nisterie van landbouw en visserij. Een en ander vloeit voort uit de uitspraak van het Europese Hof, gisteren, dat Nederlandse vissers geen recht hebben op aan andere landen toegewezen vangsthoeveel- heden. De rechter kan nu boetes opleggen die het door de vissers behaalde economische voordeel te niet doen. "In sommige gevallen gaat het om tonnen. In totaal loopt het in de miljoenen", zo voegde mi nister Braks (visserij) daar nog aan toe. Hiermee wordt direct het voort bestaan van een deel van onze vis sersvloot bedreigd. Met name in Urk, waar veel geld is geïnvesteerd in steeds snellere en grotere sche pen, zeer veel vissers het erg moei lijk krijgen. "Ik kan toch niet naar de bankdirecteur gaan en zeggen dat ik voor de wal moet omdat het quotum is opgevist en dat ik voor tonnen aan boetes aan m'n broek heb. Hij ziet mee aankomen. Die bankdirecteur zegt dan tegen me dat ik dan maar een andere manier moet zien te vinden om de lening voor mijn boot af te betalen", zo ziet een Urker visser de bui han gen. Tot op heden konden de vissers de Europese regels straffeloos aan hun laars lappen, doordat de zaak was doorgeschoven van de ene 'naar de andere rechter. Om een uit spraak van het Europese Hof in Luxemburg was gevraagd door de rechtbank in Zwolle. Die moest oordelen in een geschil tussen de Urker scholvisser A. Romkes en het Openbaar Ministerie. De offi cier van justitie had Romkes in 1985 een vangstverbod opgelegd, omdat hij bleef doorvissen on danks het feit dat hij zijn contin gent al binnengehaald had. Volgens Romkes was het onre delijk Nederlandse vissers aan de wal te houden, terwijl andere lid staten hun quotum niet volvissen. Maar het Hof volgt de redenering van de Europese Commissie. Die stelt dat de totale vangsthoeveel- heid schol in 1985 in werkelijkheid al boven het biologisch wenselijke niveau was vastgesteld om extra hoeveelheden ter beschikking van Nederlandse vissersvloot te kun nen stellen. Minister Braks reageerde bijzon der verheugd op de uitspraak van het Europese Hof. "Wy hebben hier achttien maanden op zitten wachten", aldus Braks. Volgens de Nederlandse regering is het wel onbevredigend dat andere landen hun visquota niet ten volle benut ten, maar moeten hiervoor 'politie ke oplossingen' worden gevonden. In de Europese visserijraad werd Nederland de afgelopen jaren steeds heftiger bekritiseerd we gens de massale overtredingen van het vangstverbod. De toch al overbelaste rechtban ken zullen voorlopig maanden no dig hebben om al die 3000 proces sen-verbaal te verwerken en de boetes op te leggen. Minister Braks schetst dit als een monsterproces, waarbij ieder proces-verbaal op de eigen merites beoordeeld moet worden. De ene visser heeft slechts 5 ton illegale vis aangevoerd tegen een ander tientallen tonnen. Wie het uitvaarverbod met slechts één dag heeft overtreden, mag volgens de minister niet op dezelfde wijze worden bestraft als iemand die gewoon is blijven door- vissen. Het ministerie heeft geen mededogen met vissers, die als ge volg hiervan failliet zullen gaan. "Ze waren vorig jaar al gewaar schuwd dat het zo niet langer kon. Dit zat er eigenlijk al wel in". Intussen wordt het ook steeds moeilijker om de boel eenvoudig op te lichten via 'grijze' circuits. Het controleren van de boekhou ding van de visafslagen is sinds de ze week ook weer mogelijk, door- dat de gemeente Urk een kort ge ding verloor. Het gemeentebestuur had willen voorkomen dat de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie de boekhouding van de afslag in beslag nam. De rechter heeft nu uitgesproken dat de AID daartoe is gerechtigd, waardoor de controleurs de door de vissers ver strekte vangstopgaven vergelijken met wat er werkelijk is verkocht. Door alle uitspraken kunnen de vissers geen kant meer uit. Het eni ge wat ze nog kunnen doen, is de gevangen illegale vis op zee verko pen, bijvoorbeeld aan Oostduitse schepen die in de buurt van de Oostzee liggen te wachten totdat Nederlandse vissers hun gevangen waren komen aanbieden. "Maar ook dat zal de vissers moeilijk wor den gemaakt door een strengere controle van de nieuw gevormde kustwacht. Worden ze betrapt op het op zee verhandelen van hun vis en is dat niet in hun logboek terug te vinden, dan krijgen ze aan de wal een warm onthaal", aldus het ministerie van landbouw. persconferentie over de Internatio nale Meubelbeurs die. van 30 au gustus tot 3 september in de Jaar beurs wordt gehouden. Uit een onderzoek van de bond onder zijn leden is gebleken dat in het afgelopen jaar bij 69 procent van de meubelfabrikanten de om zet gemiddeld 13 procent hoger was. Bij 12 procent was de omzet lager. Vooral interieurbouwbedrij ven, matrassenfabrikanten en pro ducenten van eetkamers lagen goed in de markt. Ook het bedrijfsresultaat over 1986 heeft zich onder invloed van de omzetgroei sterk verbeterd. Van de ondervraagde bedrijven behaal de 77 procent een positief resultaat en kwam 9 procent uit op een nega tieve uitkomst. De opgaande Ujn die zich in 1985 voor het eerst weer voorzichtig aftekende heeft zich in het afgelopen jaar in versterkte mate voortgezet, aldus Tijsseling. Die ontwikkelingen hebben voor de werkgelegenheid in de meubel industrie een positieve invloed ge had. Na de moeilijkheden in het begin van de jaren tachtig, waarin de meubelindustrie onder druk stond van de recessie, viel volgens Tijsseling vorig jaar voor het eerst weer een toeneming van de werk gelegenheid te constateren. Uit het onderzoek onder de aangesloten bedrijven bleek dat de werkgele genheid met meer dan vier procent was toegenomen. Volgens Tysse- ..ling is daarmee nog eens aange toond dat de werkgelegenheid het beste is gediend met een bloeiend bedrijfsleven. De meubelindustrie is 1987 met goede verwachtingen begonnen. By 45 procent van de bedrijven was de orderportefeuille gemid deld 13 procent groter dan die van vorig jaar, terwijl die bij slechts 10 procent van de bedrijven een ge ringere omvang had.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7