>en VS mogen aanvallen in Golf Schep* Twee hanen in politiek hoenderhok van Italië Overleg met de Sowjet-Unie 'Metrowreker'van New York onschuldig Moskou: Duitse raket onderdeel van akkoord Overval van drugssmokkelaars op leger Venezuela WOENSDAG 17 JUNI 1987 PAGINA 5 WASHINGTON - Een jury in New York heeft gisteren de 39-jari- ge Bernhard Goetz onschuldig be vonden aan een poging tot moord op vier zwarte jongens die volgens -Goetz op het punt stonden hem in een New Yorkse metro te beroven. Met die uitspraak is gisteren een eind gekomen aan het lange, grote aandacht trekkende proces rond Goetz, de „metrowreker", de man die eind 1984 zijn vier belagers stuk voor stuk neerschoot en daar mee tot ee groeide. door Henk Dam in de Perzische Golf precies van plan is. WASHINGTON (GPD/AFP)-Amerikaanse schepen die in de Perzische Golf tankers uit Goetz die zelf steeds gezegd Koeweit beschermen, hebben het recht geweld te gebruiken als zij worden aangevallen heeft dat hij uit zelfverdediging of geconfronteerd worden met vijandig gedrag dat wijst op een naderende aanval. Dat handelde, toonde geen spoor van staat in een rapport van het ministerie van defensie dat gisteren is gepubliceerd. In het em°tlet°ende voorzitter van de ju- rapport, dat door minister Weinberger (defensie) werd gepresenteerd, staat wat Amerika linten werd Goetr^gesprSl' 1 ï- -- hij werd slechts schuldig bevon den aan verboden wapenbezit. De jury had 32 uur van beraad slagingen nodig om tot haar oor deel te komen en de centrale vraag te beantwoorden: handelde Goetz echt uit zelfverdediging, of had hij bewust naar een gelegenheid ge zocht om gewelddadig te kunnen optreden? Die laatste theorie werd door de openbare aanklager aangehangen. Deze wees er tijdens het proces op dat Goetz in 1981 door drie man nen was aangevallen. Hij had aan die aanval permanente knieklach- volksheld uit- ten overgehouden. De aanvallers van toen werden deels niet gepakt, en kwamen er voor een ander deel met een lichte straf vanaf. Vanaf dat moment, al dus het betoog van de aanklager, Goetz dat hij ooit wraak zou onder Amerikaanse vlag gaan Drie Amerikaanse marinevaj Protest Bonn beschieting van schip Voorts is in Washington verno- tuigen zullen worden toegevoegd men dat de Verenigde Staten en de aan de bestaande vloot in de Golf. Sowjet-Unie binnenkort zullen In het rapport staat verder, dat zal praten over de situatie in de Golf, worden gereageerd op aanvallen over Afghanistan en de mogelijk- op zowel de tankers als de begelei- heden voor onderhandelingen over dende marine vaartuigen, vrede in het Midden-Oosten. De Amerikaanse mariniers heb- Het rapport beschrijft hoe de ben het recht snel op elke dreiging Amerikaanse regering handen en te reageren. Het rapport stelt dat voeten denkt te geven aan het plan, elk vaartuig of vliegtuig dat zich in elf tankers uit Koeweit te bescher- een positie begeeft van waaruit een men. Die tankers zullen daartoe raket kan worden afgevuurd, een bom kan worden geworpen of kan worden geschoten, in principe mag worden aangevallen. Minister Weinberger zei gisteren tijdens een vergadering van de commissie buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden de dreiging voor Amerikaanse sche pen in het Golf-gebied onder de nieuwe regels „gematigd" te ach ten. Weinberger zei dat de risico's die er zijn, vooral van onconventionele aard lijken te zijn. In dat verband doelde hij op bijvoorbeeld terroris tische aanslagen. De minister herhaalde wat presi dent Reagan een dag eerder ook al in een tv-rede zei, namelijk dat Amerika wel militair in het Golfge- bied aanwezig moet zijn, omdat an ders de Sowjet-Unie gebruik zal maken van het machtsvacuüm daar. "We begrijpen de risico's die aan onze strategie verbonden zijn, maar we zijn ervan overtuigd dat het risico van niets doen groter is. Iran zou dan de Golfstaten nog meer intimideren, en mogelijk zijn Silkworm-raketten tegen koop vaardijschepen gaan gebruiken", zo zei de minister. Maar de woorden van de minis ter sorteerden weinig effect om de bezorgdheid in het Congres over grotere Amerikaanse militaire aan wezigheid in het Golfgebied weg te nemen. Met name de Democraten, die in Huis en Senaat de meerder heid vormen, worden steeds kriti scher. De Democratische fractieleider in de Senaat, Robert Byrd, sprak BONN (AP) - De Westduitse rege- gisteren over een "niet goed Een Amerikaanse functionaris zei dat Washington "op diploma tiek gebied" de hulp van de Sow jet-Unie nodig heeft om een oplos sing te vinden voor de problemen in de Golf. De VS zijn echter tegen een actieve rol van de Sowjet-Unie in het gebied, zo voegde hij eraan toe. Op 22 december 1984 had de ge beurtenis plaats die het leven van Goetz voorgoed veranderde. In de metro kwamen toen vier zwarte jongens om hem heen staan, die hem om een briefje van vijf dollar vroegen. Goetz, aldus zijn eigen getuige nis, realiseerde zich dat hij op het punt stond overvallen te worden, iets dat in de metrotreinen van New York overigens bijna dage lijks voorkomt. Daarop pakte hij zijn pistool, en schoot vijf keer. Al z'n belagers werden geraakt, een van hen zo ernstig dat hij nog steeds verlamd is. Schoot hij uit angst, of was hier sprake van onredelijke woede? Tijdens het proces waren video opnamen van politieverhoren van Goetz te zien, waarin deze onder meer over zijn 19-jarige slachtof fers zei: „Het was mijn bedoeling hen te vermoorden, pijn te doen, hen zo veel mogelijk te laten lij den". Voor het verboden wapenbezit waarvoor hij wèl is schuldig is be vonden kan Goetz overigens tot maximaal zeven jaar gevangenis straf worden veroordeeld. Het optreden van de stille, onge huwde ingenieur, het proces en nu de uitspraak heeft in Amerika een heftige discussie doen opleven over de rechtmatigheid van het recht in eigen hand nemen. Voor het openbaar ministerie en nogal wat politici is Goetz een mis dadiger, voor veel zwarte leiders een racist, maar voor veel gewone New Yorkers is hij een held, de man die in de van misdaad verge ven stad met daden bewees het niet langer te pikken. ring heeft gisteren een officieel dacht plan. Het protest ingediend bij Polen over de de regering niet beschieting van een vaartuig de Westduitse marine een dag - der bij manoeuvres van het War- fen tussen de VS schaupact in de Oostzee. Bonn wenst een volledige toe lichting rond de toedracht duidelijk dat de heeft nagedacht", zo zei hij. De bovengenoemde besprekin- m tussen de VS en de Sowjet- Unie zullen worden gevoerd door tegen de invoering van het Afri- Amerikaanse onderminister kaans als voertaal in het onderwijs, buitenlandse zaken voor het De opstand, die oversloeg naar s Een delegatie van vrouwen uit de Zuidafrikaanse stad Soweto heeft gisteren bloemen gelegd op het graf van de 13-jarige Hector Peterson, het eerste zwarte kind dat op 16 juni 1976 tijdens de Soweto-opstand werd doodge schoten. Derde van links is Albertine Sisulu, vice-presidente van de oppositiepartij UDF en echtgenote van de in de gevangenis zittende zwarte leider Walter Sisulu. SOWETO (Rtr) - Ongeveer ander half miljoen zwarten in Zuid-Afri ka hebben gisteren het werk voor een dag neergelegd. De actie stond in het kader van de herdenking van de opstand van Soweto, giste ren precies elf jaar geleden. De her denkingsdag had een rustig ver loop. Elf jaar geleden kwamen in So weto zwarte scholieren in opstand MOSKOU (AP) - De eis van West- Duitsland dat de in de Bondsrepu bliek geplaatste Pershing IA raket ten, die kunnen worden uitgerust met Amerikaanse kernkoppen, worden uitgezonderd van een ak koord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zou een derge lijk akkoord „ontdoen van iedere betekenis." Dit is gisteren gezegd door Gennadi Gerasimov, de woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. De Westduitse regering heeft, met instemming van de Verenigde Staten en de NAVO-landen, geëist dat de 72 Pershing IA raketten, die een bereik hebben van 450 kilome ter, in de Bondsrepubliek kunnen blijven als voorwaarde voor West duitse instemming met een Rus- sisch-Amerikaans akkoord over de raketten voor de middelrange en de korte afstand. Omdat de kernkoppen Ameri kaans eigendom zijn en onder Amerikaans beheer staan moeten die deel uitmaken van een akkoord tussen de supermachten, aldus Ge- Als dit niet zou gebeuren, i hiermee de mogelijkheid wor den geschapen een Russisch-Ame- rikaans akkoord te omzeilen, zodat dit ontdaan zou worden van iedere betekenis. Als de Sowjet-Unie zou instem men met de Westduitse voorwaar de, zou een precedent worden ge schapen, zodat de Verenigde Sta ten andere raketten en kernkop pen naar Turkye, Italië, of een an der land zouden kunnen overbren gen dat geen partij is by een even tueel akkoord, aldus Gerasimov. Dit zou volgens hem „theore tisch" kunnen leiden tot een soort gelijke actie van de Sowjet-Unie, die in landen als Oost-Duitsland of Tsjechoslowakije Russische kern- raketten zou kunnen plaatsen on der het mom dat die toebehoren aan een derde land. TIENDUIZEND DODEN - Een Cubaanse generaal die onlangs naar de Verenigde Staten is ge vlucht, heeft gezegd dat in Angola de afgelopen 11 jaar zo'n 10.000 Cu baanse militairen om het leven zijn gekomen. Veel zwarten Zuid-Afrika leggen werk een dag neer incident, waarbij drie Westduitsers Midden-Oosten, Richard Murphy dere delen van Zuid-Afrika, kostte „halsketting" stellen zwarten vaak gewond raakten. In het licht i en diens Sowjet-ambtgenoot, Vla- het feit dat er gewonden zijn geval- dlmlr Poljakov. Een van de zaken lenen doordat het incident gebeur- die ze zullen bespreken is de moge- de terwijl het schip in internatio- hjkheid dat de Veiligheidsraad van zwarte werd vermoord door hem ding gemaakt zwarte collaborateurs met het In tegenstelling tot andere jaren blanke bewind terecht. Van andere verliep de herdenking rustig. Eén dodelijke incidenten is geen mel- naal water s opheldering de Verenigde Naties een resolutie het Warschaupact op haar plaats, aanneemt ter beëindiging van de i regeringsvoorlichter Ost op persconferentie in Bonn. West- Duitsland zal mogelijk ook een schadeclaim indienen by Polen. Volgens de Westduitse minister van defensie Wörner is het Poolse gedrag een „duidelijke inbreuk" op de bestaande praktijk van waar neming van eikaars marine-oefe ningen door de NAVO en het War schaupact. De kapitein van de „Neckar" zei gisteren dat de beschieting dan wel een ongeluk geweest kan zijn, maar niettemin „onvergeeflijk" was. Kapitein Diethacd Gatz zei dat zyn schip ongeveer een kilome ter verwijderd was van een forma tie Poolse schepen die in de Oost zee manoeuvres uitvoerden, toen het door vijf granaten werd be stookt. oorlog tussen Iran en Irak. brandende autoband om de De forensen-treinen naar Johan- nek te binden, zo werd uit politie- nesburg bleven gisteren vrijwel bronnen vernomen. Met deze leeg, aldus transportfunctionaris sen. Blanke soldaten patrouilleer den in gepantserde voertuigen door Soweto en bemanden weg versperringen op toegangswegen tot Johannesburg. De zwarte scholen, waar de op stand begon, bleven gisteren dicht. In kerken in de zwarte satellietstad van Johannesburg werden de gelo vigen opgeroepen de strijd tegen de blanke overheersing te intensi veren. Gewaarschuwd werd voor tipgevers van de politie. In Soweto's „White City" één van de militantste wijken, werd in een lutherse kerk een bijeenkomst gehouden. Er werd een verklaring voorgelezen van de gedetineerde zwarte leider Walter Sisulu die de bevolking van Soweto opriep tot „beslissende actie in de strijd te gen de apartheid". MARACAIBO (AP) - De minister van defensie van Venezuela, Car- dozo Grimaldi, heeft gisteren be kend gemaakt dat 33 veronderstel de drugshandelaren en 18 soldaten van de nationale garde gesneuveld zijn bij een aanval van de drugs handelaren op een legerpost in het afgelopen weekeinde. De minister maakte dit bekend na een inspectie ter plaatse van de legerpost aan de Agdababu-rivier, 15 kilometer van de Colombiaanse grens en 700 kilometer ten westen van de hoofdstad Caracas. De dichtstbijzijnde stad is Maracaibo. Volgens bronnen bij het leger werden de slapende gardisten in de nacht van vrijdag op zaterdag overvallen door een troep van on geveer honderd gewapende man nen, die waren uitgerust met gra naten, anti-tankraketten en mortie ren. De 52 man sterke legereenheid was naar het gebied gestuurd om twee weken geleden ontdekte ma rihuana- en coca-plantages te ver nietigen. Slecht weer verhinderde de ach tervolging van de overvallers. Uit eindelijk slaagden vier gardisten er na een barre tocht door het oer woud in om bij de dichtstbijzijnde militaire post de aanval te melden. De Sierra de Perya, de bergachti ge grensstreek waar de aanval plaatshad, is het terrein van zowel Venezolaanse als Colombiaanse drugshandelaren, die soms samen werken met linkse Colombiaanse guerrillastrijders. Moeiteloos door 't hardste beton Bosch boorhamer PBH-16RE. Met electro-pneumatisch hamermechanisme. Boren eenvoudig verwisselbaar dankzij SDS-plus systeem. Compleet met extra hand greep en 4-delige SDS-plus borenset BOSCH Gezonken Voor de kust van Zuid-Korea is gisteren een rondvaartboot met toeristen gezonken nadat in de ma chinekamer brand was uitgebro ken. Het schip, de Kukdong-ho, had 83 passagiers en twee beman ningsleden aan boord. Er konden 47 mensen worden gered, van wie er 29 gewond waren. Minstens 2.5 mensen hebben de dood gfevon- den. Met schepen en vliegtuigen wordt nog naar 13 vermisten ge zocht. Gevangenen De DDR houdt zeker 4.000 poli tieke gevangenen vast en het feit dat West-Duitsland er jaarlijks tus sen 1.200 en 2.000 'vrijkoopt' leidt er nauwelijks toe dat hun aantal daalt. Eén op de drie politieke ge vangenen is veroordeeld wegens een poging illegaal het land te ver laten. Raketten De geheime diensten van Groot- Brittannië, M16, en de Verenigde Staten, CIA, hebben honderden luchtafweerraketten geleverd aan het Afghaanse verzet, dat het door Moskou gesteunde bewind in Ka boel bestrijdt. Het gaat om een van de grootste geheime operaties van de afgelopen decennia. De gehei me diensten maakten gebruik van een gat in de Britse controle op wa penexport. ROME - Als in Italië een kies drempel van vijf procent bestond, zoals in West-Duitsland, zou het parlement er als volgt uit zien: christen-democraten 34,3 procent, communisten 26,6 procent, socia listen 14,3 procent en neo-fascisten 5,7 procent. Aardig overzichtelijk dus, maar aangezien de Italiaanse kieswet, zoals de Nederlandse, de voorkeur geeft aan evenredige ver tegenwoordiging boven duidelijk heid, wordt bovenstaand beeld ge compliceerd door de aanwezigheid van nog zes partijen waarvan de aanhang uiteenloopt van 3,7 (repu blikeinen) tot 1,7 procent (proleta rische democraten). door Hein ten Kortenaar Hiervan behoren enkele tot de traditionele of 'historische' partij en: republikeinen, sociaal-demo craten en liberalen. Alle drie heb ben zij in de afgelopen 40 jaar vrij wel steeds deel uitgemaakt van coalities met de christen-democra ten en daarmee een aandeel gehad in de politiek en het bestuur van het land. Dit geldt niet voor de overige drie. Proletarische democratie (DP) is het enig overgebleven par tijtje ter linkerzijde van de commu nisten. Uit de eigen winst (van 0,2 procent) en het verlies van de com munisten heeft het de eenvoudige conclusie getrokken dat de PCI voortaan een voorbeeld dient te ne men aan DP. De radicale partij (PR) is nooit anders geweest dan een stoorzender, waarin stunts de plaats innemen van een politiek programma. De jongste stunt was de kandidaatstelling van een leeg hoofdig maar volborstig porno sterretje dat als parlementaire acti viteit beloofde de onverstoorbare christen-democraat Andreotti op onkuise gedachten te brengen. Zij behaalde in Rome bijna evenveel voorkeurstemmen als partyleider Marco Pannella. Helemaal nieuw zijn de groenen, vastbesloten zich niet te laten be zoedelen door 'partijpolitiek', maar zich uitsluitend bezig te houden met de afschaffing van atoomcen trales, kunstmest en andere bedrei gingen van een gezond bestaan. Daarnaast is er nog een onbestemd aantal regionale liga's, verdedigers van de jacht en van gepensioneer den en soortgelijke belangenver enigingen, die de kiesdeler niet hebben gehaald maar wel hebben bijgedragen aan de verwarring van de kiezers en omstreeks drie pro cent van de stemmen aan de poli tiek hebben onttrokken. Het is deze ver doorgevoerde versnippering die door velen wordt aangewezen als een van de factoren die Italië zo moeilijk be stuurbaar maken. Zo menen bij voorbeeld de communisten dat hun gevoelige achteruitgang te wij ten is aan het feit dat hun partij niet meer wordt gezien als de enige vertegenwoordiger van het sociale en politieke protest in het land en dat de proteststemmen nu zijn ver deeld over een aantal kleine partij tjes. Gedeeltelijk hebben ze hierin gelijk, en men mag aannemen dat met name de groenen een deel van de communistische stemmen heb ben aangetrokken. Maar veel belangrijker is het ont breken van een duidelijke en tot de verbeelding sprekende politiek en zeker van persoonlijkheden die zo'n politiek zouden kunnen beli chamen. Eigenlijk is de PCI nooit over het verlies van Enrico Berlin- guer heengekomen en met de 26,6 procent is de partij nu weer aange land op het peil van 1968, het begin van 'zijn' periode, die van het Euro- communisme, van het definitieve losbreken van Moskou en van de vastberaden sociaal-democratise- ring van de partij. Dat beeld van de moderne linkse partij is nu overgenomen door de socialisten, die in Craxi ook de bij behorende persoonlijkheid heb ben gevonden. Van hun reformisti sche dadendrang hebben zij wei nig waargemaakt, maar kennelijk hebben zij voor een deel van de kiezers aannemelijk weten te ma ken dat dit alleen heeft gelegen aan de onwil van hun regeringspart ners, vooral van de christen-demo craten. Dat zij daarmee ook stem men aan de PCI hebben onttrok ken zou kunnen blijken uit de re sultaten in traditionele communis tische bolwerken als Bologna en Toscane. Toch is het oordeel van de 'Gior- nale Nuovo' uit Milaan, dat de PCI nu aan zyn onstuitbare verval is begonnen, op zijn minst voorbarig, evenals dat van 'La Stampa' uit Tu rijn, die spreekt van het langzaam verdwijnen van een 'anomalie' (af wijkend verschijnsel) in de wester se politieke wereld. Van dit afwij kend verschijnsel hebben de Ita liaanse communisten na hun lange evolutie alleen nog de naam en de geschiedenis, voor de rest is het een gewone linkse partij, die geen enkele smet werpt op de Italiaanse democratie. Misschien zouden zij er goed aan doen hun naam te ver anderen, maar men kan begrip hebben voor de historische en sen timentele motieven die hen daar van tot nu toe hebben weerhou den. Wie toch wil zoeken naar smet ten op de democratie zal eerder uit komen bij de neo-fascistische MSI, maar die is weer teruggevallen op haar gewone peil van omstreeks 6 procent. Politiek staat de partij al zolang zy bestaat volmaakt buiten spel en er is geen enkel teken dat wijst op nieuwe aantrekkings kracht, zoals bijvoorbeeld in Frankrijk. Blijven tenslotte de christen-de mocraten: „Wij zijn de eersten en wij zijn sterker", riep hun partij blad gisterochtend triomfantelijk uit, en dat is waar. Niettemin blij ven zij veroordeeld tot samenwer king met de verfoeide socialisten en zij hebben daarbij minder steun van de kleine bondgenoten, die in de strijd tussen de twee kempha nen zwaar zijn afgekalfd. Hun winst van 1,4 procent is te bescheiden om Craxi hun wil te kunnen opleggen en de socialisten hebben met hun 3 procent winst geen enkele reden om een toontje lager te zingen. „Ik ben niet van plan in een wagon te stappen waar ze me klappen hebben uitge deeld", zei Craxi maandagavond over de vijf-partijencoalitie. Voorlopig wacht hij hooghartig op de eerste stap die de christen democraten moeten zetten. De ei sen die hij daartegenover zal stel len zullen niet bescheiden zijn. „Twee hanen in een hoenderhok is er een te veel" schreef de romeinse krant 'La Republica'. Daarmee is de situatie aardig getekend. Toch zal Italië daar de eerstkomende ja ren mee moeten leven en er zullen heel wat veren bij opstuiven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5